Duim omhoog, zonnebril af Aan de slag in de natuur W3 Liftspecialist Evert Ypma Truckstar Nachtverblijf Ooit Romeinen Quiz Zijn werk viel op temid den van de eindexamen werkstukken van Post St. Joost in Lokaal 01 in Breda. Tussen poëzie, video en foto's hing een landkaart van Roe menië, voorzien van tal van nieuwe symbolen. Ze zijn be doeld om lifters te wijzen op goede liftplaatsen, mogelij ke gevaren en praktische tips. Evert Ypma (Rotter dam, 27) is niet alleen afge studeerd ontwerper maar ook specialist liften. In Nederland is het fenomeen liften na de hoogtijjaren zes tig en zeventig zo goed als uitge storven. Dat is te verklaren door de OV-kaart voor studenten en de betere economische omstan digheden, waardoor 'iedereen' (minstens) een auto heeft. In het buitenland, bijvoorbeeld in Roemenië, behoren jongeren met de duim omhoog nog wel tot het straatbeeld. Ypma zelf lift al een jaar of tien. Voor zijn eindexamenwerk gra fische vormgeving van Post St. Joost besloot hij zijn ervaringen op kunstzinnige wijze vorm te geven. Hij liftte naar Roemenië, fotografeerde onderweg, arri veerde na twaalf dagen in de Oe kraïne, werd op de terugweg in Warschau beroofd van zijn tas met alle foto's, deed de hele reis nog een keer en noteerde al die tijd zijn bemerkingen onder weg. Van al die verschillende er varingen maakte hij tekens ofwel pictogrammen met dierfi guren en die zette hij op een ge detailleerde kaart. Het resul taat: de eerste routekaart voor lifters ter wereld. Ypma noemt zijn nieuwe taal Hitchhikers Grammar. „Hier mee kun je voor andere lifters een route uitzetten. Het is een systeem dat zichzelf kan ver spreiden, een taal die zich zelf kan verbreiden. Ik heb een praktisch toepasbaar product gemaakt, gebaseerd op veldon derzoek, begrijpelijk voor de gewone man en lichtvoetig. Zo zeiden ze het ongeveer bij de diploma-uitreiking", vertelt Ypma „Het is een typisch Ne derlands project: een infonnele manier van reizen een formeel karakter geven." Waarom Roemenië zaterdag 20 juli 2002 Uit het fotoboek van Evert Ypma. „Roemenië is het beste liftland van Europa omdat het openbaar vervoer en het economisch kli maat slecht zijn." Waarom lift je zelf? „Het is tien jaar geleden mijn manier van vakantie houden ge worden. Ik heb op die manier grote delen van Europa leren kennen. Het begon om economi sche redenen - liften is goed koop natuurlijk - maar ik ont dekte steeds dat het hele rijke ervaringen opleverde. Als lifter kun je de cultuur van een land beter doorgronden. Je hebt hele onverwachte ontmoetingen, je komt terecht bij Franse families of een Engelse lord, privésitua- ties waar je anders nooit toe gang tot zou hebben. Liften is een heel sociale bezigheid." Je moet er wel een bepaald per soon voor zijn? „Je moet breed geïnteresseerd zijn in andermans achtergron den en culturen. En je moet heel inventief zijn qua eten, over nachten en veiligheid. Gaande weg ontwikkel je veel mensen kennis." Wat die veiligheid betreft, hoe vaak ben je zeifin gevaar geko men? „De tweede keer al, een lifters wedstrijd met vrienden naar Praag. In Duitsland stapten we in een chique auto. Bij de par keerplaatsen merkten we dat het er steeds meer werden. Op een gegeven moment reden er acht auto's van het type BMW 750, Mercedes 500 en Jaguar achter elkaar. Bleken we in een colonne autodieven te zitten, op weg naar Oezbekistan. Met het smoesje dat we een andere rich ting kozen, zijn we daar wegge komen. Behalve de lifterskaart heeft het project een prachtig (foto)boek opgeleverd met gegevens over de ideale lifters uitrusting, de mate van gast vrijheid, snelheden en tal van andere wetenswaardigheden. Zoals de 'gespreksonderwerp- toptwintig' met op 1. reisdoel, 2. het liften zelf, 3. werk en onder wijs, gevolgd door benzineprij zen, Amsterdam, koningshuis. Pas ver daarna politiek, geld en familie en als het echt close wordt religie. De beste liftlanden zijn: 1. Roe foto Evert Ypma/GPD menië, 2. Ierland, 3. Duitsland, 4. Oostenrijk en 5. Nederland. De slechtste liftlanden: 1. Italië, 2. Spanje, 3. Frankrijk, 4. Noor wegen, 5. Zweden. En tot slot de volgende waarde volle tips: leg je rugzak zodanig neer dat ie niet groot lijkt, niet eten, niet kauwen, niet roken en vooral: geen zonnebril opzetten. René van der Velden Evert Ypma 'Hitchhikers Gram- mar', te bestellen via lokaal 01 in Breda tel 076-5141928. Nieuwe gidsen ANWB-extra De ANWB weet niet van op houden. Wat deze bond we kelijks uitgeeft, grenst aan het bovennatuurlijke. Maar er zal wel een markt voor zijn. Trots kondigt de voormalige wielrij- dersbond maar liefst 16 nieuwe titels aan in de serie 'Extra Reis gidsen', die inmiddels in totaal 7 6 titels kent. Het zijn dunne, handzame boekjes, vlot geschreven en ge lardeerd met nuttige praktische informatie, plattegronden en een uitklapkaart. En als extra kennen de boekjes telkens 5 routes of wandelingen (in de uitgaven over steden). Uiteraard zijn ze bij lange na niet zo gedegen als de dikke ANWB reisgidsen in de Gouden Serie, maar ze vormen voor de meer praktisch ingestelde toe rist een goed alternatief voor de dikke zus én ze passen precies in de kontzak. De nieuwe titels zijn: Bangkok, Cyprus, Corsica, Dalmatische Kust, Dolomieten, Dordogne, Isla de Margarita, Kopenhagen, Lago Maggiore, Madrid, Marokko, Moezel, Peloponnesos, Phuket, Sardinië en Vlaanderen. De prijs be draagt 5,95 euro per stuk. Meer diepgang bieden de be kende boeken uit de Franse Guides Bleus-reeks. Uitgeverij Van Reemst/Uniekboek wil daarvan Nederlandstalige ver sies op de markt brengen en vo rige maand verschenen de eer ste drie delen: Provence, Cöte d' Azur en Périgord Quercy. De gidsen kennen telkens drie delen: Ontdek, Bezoek en Na werk. Elk hoofdstuk heeft bo vendien een eigen kleurcode meegekregen die verwijst naar dezelfde kleur op een uitklap kaart. Dat scheelt een hoop on nodig geblader. Deel Ontdek gaat voornamelijk over landschap, samenleving en geschiedenis, in het deel Bezoek krijgen specifieke (regionale) bezienswaardigheden, natuur gebieden en andere wetens waardigheden aandacht en Na werk bevat een register en woordenlijst. De gidsen zijn rijkelijk voorzien van kaartjes en toelichtende il lustraties. GPD Voor de een is het een 'lekker goedkope vakantie', voor de ander 'heerlijk werken in de na tuur en nog een gratis slaap plaats ook'. De werkvakanties in ons land winnen snel aan po pulariteit. Een voorbeeld: het altijd drukbezochte Zomer- werkkamp van De Dennen scheerders in Nationaal Park De Hoge Veluwe. De eerste vrijwilligers hebben hun hun tentjes alweer opgesla gen op de natuurcamping ('al leen koud stromend water'), vlakbij Schaarsbergen, binnen de hoge hekken van het 7.000 hectare grote Nationale Park De Hoge Veluwe. Eind augustus vertrekt de laatste werkei'. In de tussentijd is het Nationale Park weer aardig 'opgeknapt.' Apeldoorner Jean Jacques Franchimon (63) - inderdaad, een afstammeling van Franse hugenoten - is sinds een jaar of zes coördinator van het jaarlijk se Zomerwerkkamp, dat al bij na twintig jaar bestaat. „Dit is heel leuk en tegelijkertijd heel nuttig werk, waar we elk jaar weer veel vrijwilligers voor no dig hebben". De oude 'bosarbeider' bestaat niet meer; het 'denken' over na tuurbeheer in Nederland is ver anderd - we laten de natuur meer haar eigen gang gaan - en er is, bij organisaties als Staats bosbeheer, het Instituut voor Natuureducatie (IVN) of Hoge Veluwe steeds minder personeel in dienst. Toch groeit 'het op slag' door, de heide overwoeke rend en voor je het weet is wéér een heideveld veranderd in een bosgebied. Vrijwilligers Dat moet niet gebeuren vinden de Vrienden van de Hoge Veluwe en daarom riepen ze in 1984 de werkgroep De Dennenscheer ders in het leven. Uit alle delen van Nederland ^omen, in juli en augustus, tientallen vrijwilli gers naar de camping in Schaarsbergen. Óp vrijdag al komen ze binnen; drie dagen lang genieten ze van de overwel digende natuur en pas op maan dag is het echt werken geblazen, vijf dagen lang. Als het eenmaal weer vrijdag is laat coördinator Franchimon de vrijwilligers nog lekker een weekend voor niks en niemendal op de natuur camping vertoeven. „Negen da gen lang vakantie in de natuur; gewekt worden door de vogels, je tentje, je camper of je caravan midden in een gebied waar je zo maar edelherten, moeflons en wilde zwijnen tegen het lijf kunt lopen, gratis toegang tot het park en nog eens een fiets ook ter beschikking, zonder één centje pijn. Wie wil dat nou niet? Bovendien: vaak bevalt het de mensen zo goed dat ze er nog een, twee of soms zelfs drie we ken aan vastplakken. Voor ons geen probleem, voor hen een ex tra lange vakantie." Tegenprestatie Goed, er moet wel een tegen prestatie geleverd worden: van vrijdag tot maandag trekken de vrijwilligers er op uit, de zaag of de schop in de hand. Dit jaar moeten er opnieuw honderden, duizenden dennen geschoren worden, dat wil zeggen: gekapt. Het jong opslag - soms al een tot anderhalve meter hoog - moet bij de grond worden afgezaagd. Maar er moet ook gehooid wor den. Jean Jacques Franchimon: „Dat betekent dat we grote natuurge bieden schraal houden, met zo min mogelijk begroeiing. Bin nen de kortste keren zie je de wilde orchideeën opduiken. Vo rig jaar hebben we ook nog eens een 166 meter lange knuppel- brug gemaakt, dwars door het moerasgebied vlakbij het Sint Hubertusslot. Gunstig gevolg: mensen die slecht ter been zijn Werkvakanties winnen aan populariteit. Het zomerkamp van de Dennenscheerders in nationaal park de Hoge Veluwe wordt altijd druk bezocht. foto Tom van Dijke/GPD kunnen, desnoods met rolstoel of rollator, toch diep in het na tuurgebied doordringen. Dat kan allemaal, dankzij de vrij willigers van onze Zomerkam pen." Met een glimlach om zijn grijs- bebaarde mond tekent Franchi mon de gemoedelijke sfeer tij dens de werkkampen: „De zweep gaat er echt niet over. Als het werk vandaag niet klaar komt, morgen staat die den er ook nog wel, zeg ik dan. Het gaat ook om de gezelligheid. Maar al dat prutswerk dat wij doen, moet uiteindelijk wél gebeuren als we dat fraaie natuurgebied De Hoge Veluwe tenminste een beetje op peil willen houden." Ook andere natuurorganisaties in Nederland organiseren in de zomermaanden allerlei actieve werkvakanties voor vrijwilli gers. Zo organiseert de ANWB, samen met Natuurmonumen ten, elke zomer actieve vakan ties in 22 natuurgebieden, verspreid over het hele land. Vrijwilligers verwij deren ber ken of dennen, plegen onder houd aan wandel- of fietspaden, baggeren sloten uit, bouwen een ooievaarsnest of plaatsen een zichtscherm bij vogelobserva tiehutten of wildkansels. De deelnemers betalen slechts een gering bedrag, de ANWB neemt een groot deel van de kos ten voor haar rekening. Ook hier is de tegenprestatie: ontspan nen werken in de natuur, van maandag tot en met vrijdag tus sen acht uur 's morgens en één uur 's middags. Nico Hoffer Meer informatie over werkva kanties: Zomerwerkkamp De Hoge Ve luwe: J.J. Franchimon, tel/fax 055-3560366. E-mail: Franchimon24@zonnet.nl; ANWB: Brochure De Vrijbui- tens, te bestellen via www.anwb.nl of via tel.num mer 070-3146739; IVN: Brochure IVN-Jong, te be stellen via www.woesteland.nl of via telefoonnummer 020-6228115.. 's Lands 'grootste en gezelligste transportfeest', het Truckstar Festival, beleeft op 27 en 28 juli het tweede lustrum. Op het TT- circuit in Assen maken 2000 trucks hun opwachting voor de ogen van zo'n 70.000 toeschou wers. Er is van alles te beleven rond trucks en het zware mate rieel. Zo is er de traditionele verkiezing 'truck van het jaar', geven de bruggenbouwers van de landmacht demonstraties en treedt het stuntteam The Da ring Dantes op. Toegang 15 euro per dag, week- eindekaart 19,50 euro, kinderen van 5 tot 12 jaar 4,50 euro. Info: redactie@truckstar.nl Dierenpark Amersfoort biedt tot 24 augustus op elke vrijdag en zaterdagavond van 16.00 tot 21.00 uur een 'kijkje achter de schermen'. Bij verschillende dieren kan in het nachtverblijf worden gekeken, zoals bij de chimpansees, en andere dieren (giraffen, olifanten en neus hoorns) kunnen 'naar bed wor den gebracht'. Tevens biedt het Amersfoortse dierenpark de mogelijkheid om bij de dieren te dineren, althans niet temidden vanmaar meer in de omgeving van. Het zomeravondpakket (kijken en eten) kost 22,50 euro, kinde ren t/m 9 jaar 20,50 euro. (Abon nementhouders 17 euro resp. 15 euro). Bezoekers die alleen 's a- vonds willen wandelen en niet een vorkje mee willen prikken betalen vanaf 16.00 uur 8 euro. Info: tel. 033-4227100, www.amersfoort-zoo.nl De Stichting Lezen wil de lees cultuur in ons land bevorderen. Vandaar dat voor alle kleine le zers die toevallig toch het Land van Ooit bezoeken, voorlees- voorstellingen worden gehou den. Dat doen tot en met 1 september bekende Nederlanders als Jo- han Stekelenburg, Peter Win nen, Ellen Borst, Tanja Jess, Cas Spijkers en Jeroen Latijnhou wers, die op zondag 21 juli het spits afbijt. Er wordt voorgelezen uit ver schillende kinderboeken. Dat vindt allemaal plaats in het KzdB Kaffee, de digitale ont moetingsplek voor kinderen in het Land van Ooit. Land van Ooit, Drunen. Tel. 0416-377775, www.ooit.nl. Entree 13,65 euro. Zie ook www.lezen.nl. Van 10 t/m 18 augustus staat het Archeon in het teken van een groot Romeins festival: De Ro meinen Komen. Keizer Ves- pasianus brengt met zijn gevolg een bezoek aan het themapark, dat diens bezoek aangrijpt om op grootse wijze het verleden uit de eerste twee eeuwen na Chris tus opnieuw tot leven te bren gen. Zo zijn er een herberg, een tem pel, een woonhuis, een badhuis en een arena ingericht en zal een speciaal legioen van 80 man, Legio Secunda Augusta, de monstraties en shows verzor gen, waarbij ook gladiatoren en slaven van de partij zijn. Archeon, Alphen aan den Rijn. Tel. 0172-447744, www.archeon.nl. Entree 12,75 euro, kinderen van 4 tot 12 9 euro. Zondag 21 jul vindt in het Auto- tron te Rosmalen de Vervoers- kennis Quiz plaats. Bezoekers worden op hun kennis getest op het gebied van auto's, vervoer en Autotron zelf. De quiz is een sa menwerking met verkeersorga- nisatie 3VO, het vroegere Veilig Verkeer Nederland Er zijn twee categorieën, tot 8 jaar en vanaf 8 jaar. De uitein delijke winnaar kan vrijkaarten winnen voor Speelland Beekse Bergen, een jaarabonnement voor het Autotron en een minia tuurauto. De quiz begint om 13.00 uur voor de jongsten, aansluitend volgt de tweede categorie. Het spel is het begin van in to taal vier zomeractiviteiten die in het Autotron plaatsvinden. Andere evenementen zijn onder meer het Brabants Kinderkam pioenschap Waterfietsen en het Kinderkampioenschap Water verven. Autotron Rosmalen, tel. 073- 5233300, www.autot.ron.nl. Entree 10 euro, kinderen van 4 tot 11 jaar 8,20 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29