Het Dorp is niet met zijn tijd meegegaan Heel mijn leven stond weer op z'n kop h h J 25 OPEN Hf Verkrachtingszaak na 14 jaar opgelost zaterdag 20 juli 2002 Steeds minder lichamelijk ge handicapten willen in Het Dorp in Arnhem wonen. Bewo ners hebben bij de Ombudsman geklaagd over een gebrek aan zorg. Veertig jaar na de historische tv-marathon van Mies Bouwman kraakt het dorp in zijn voegen. TTeertig jaar prijkt het aan de rand V van Arnhem: Het Dorp. Met em mers en lucifersdoosjes met guldens en kwartjes toog charitatief Neder land die avond in 1962 naar de RAI om Mies Bouwman te steunen bij de wor ding van een voor die tijd uniek pro ject: een eigen woon-, leef- en werkge meenschap voor ernstig lichamelijk gehandicapten. Het project was ongekend. Nergens leefden gehandicapten in een wijk bij elkaar en nergens zouden ze zoveel in spraak krijgen. „Het Dorp beïnvloed de wereldwijd het denken over de gehandicapte mens", zegt grondleg ger dr. A. Klapwijk (80), gepensio neerd revalidatiearts in Wolfheze. Toen zijn geesteskind er eenmaal stond, en bussen met Nederlanders naar Arnhem kwamen om te zien wat er met hun spaarcentjes was gedaan, reisde hij naar alle uithoeken van de aarde om lezingen over Het Dorp te houden. Kopieën verrezen onder meer in Oostenrijk en Schotland. Maar nu, veertig jaar na dato, lijkt het concept achterhaald. In de jaren zestig was Het Dorp het summum van vernieuwing, nu lijkt het een voorbeeld van hoe het niet moet. Want volgens de huidige opvat tingen, is het beter en leuker als gehandicapten zoveel mogelijk in ge wone buurten wonen, tussen valide mensen. Daar gaat zeker de voorkeur van jongeren naar uit. Zij voelen zich dan ook niet meer zo aangetrokken tot de Arnhemse gemeenschap. De helft van de huidige bewoners is intussen ouder dan 55 jaar. Inmiddels is er ongenoegen naar bui ten gekomen. Bewoners hebben bij de Ombudsman over de zorgverlening in Het Dorp geklaagd. Bewoner Peter Brugge: „Een tijdlang was het bar en boos. Je werd door personeel behan deld alsof er iets aan je verstandelijke vermogens mankeerde. Dat gaat nu beter. Maar een keer onder begelei ding naar de stad zit er niet meer in. En j e moet wel anderhalf uur wachten voor je naar het toilet kunt." Ook Hugo Reerink, die 25 jaar in Het Dorp woont, heeft die ervaring. „Soms duurt het nog langer voordat je wordt geholpen. Ik heb eens drie uur in mijn eigen ontlasting gelegen." Veranderingen Net als in andere zorginstellingen worden in Het Dorp de effecten van een hoge werkdruk en personeelste kort gevoeld. Maar zeker in Het Dorp waren ze beter gewend. In de tijd dat de woongemeenschap er kwam, be gon de emancipatie van gehandicap ten. De toenmalig architect A. van der Vet: „Bij alles wat we bedachten, stonden de gehandicapte bewoners centraal. Ik weet zeker dat er nu niet meer zoveel vanuit de gehandicapten wordt gedacht." Het Dorp staat aan de vooravond van nieuwe veranderingen. Bij de start woonden er vierhonderd lichamelijk gehandicaptenNa een renovatie in de jaren negentig bleven er 320 bewoners over. Nu zijn er plannen om terug te gaan naar een kern van honderd ern stig gehandicapten. Om hen heen zou den woningen moeten komen voor honderd minder zwaar gehandicap ten. Als het lukt buiten Het Dorp al ternatieven te vinden, wil de directie op termijn 120 bewoners die dat zelf graag willen, elders huisvesten. „Het dorp gaat verdwijnen", is de overtuiging van architect Van der Vet. Daar waar eerst sociale werkplaatsen stonden, prijken nu twee dure flats. De woningen brachten tussen de 400.000 en 500.000 gulden op. „En al lemaal onder het mom van integra tie'", zegt Van der Vet. „Wie gelooft er nou dat die rijke tweeverdieners naar beneden gaan om een praatje te ma ken met een gehandicapte. De flats zijn er neergezet omdat het een dure toplocatie is. Wie volhoudt dat er eni ge relatie is met Het Dorp, die zwetst. Niet alleen de werkplaatsen werden gesloopt. Ook het pompstation op Het Mies Bouwman tijdens de afsluiting van de inzamelingsactie 'OpenHet Dorp'. foto Nationaal Audiovisueel Archief Peter Brugge (samen met zijn vrouw Carua en zoontje Thomas) bij de gedenskteen van de actie 'Open het Dorp! Dorp verdween, evenals een restau rant, waar, volgens de integratiege dachte, heel Arnhem een maaltijd kon nuttigen. Ook een postkantoor en een ANWB-gebouw werden opgeheven. Er is nog een dorpshuis en een super markt, maar daar moet geld bijDe bi bliotheek heeft zijn beste tijd gehad. „Is Het Dorp nog wel Het Dorp?", vraagt Klapwijk, man van het eerste uur, zich in gemoede af. Toen hij sa men met Mies Bouwman voor de tv- camera's stond, had hij het helder voor de geest. Zijn grondgedachte was 'volstrekte gelijkwaardigheid van mensen met een handicap'. Dat ideaal lag in de jaren zestig ver weg. Gehan dicapten bleven bij familie thuis wo nen of kwamen terecht in een ver pleeghuis, bejaardenoord of, in het ergste geval, in een psychiatrische in richting. In instellingen maakten va lide mensen voor hen de dienst uit. Dat moest totaal anders, vond Klap wijk. Een van de 'gouden bouwstenen' van Het Dorp, dat in 1970 openging, was 'democratie', de gehandicapten kregen zeggenschap over het eigen le ven en het reilen en zeilen in de ge meenschap. Bewoners kwamen in het bestuur en ook in de driehoofdige di rectie zat een gehandicapte. Tot op het hoogste niveau konden ze meedenken en beslissen. Die invloed verloren ze vrij snel. Daarmee is volgens Klap wijk een cruciale fout gemaakt. Maar ook het verdwijnen van allerlei voorzieningen was een breuk met de basisgedachte. Klapwijk: „We noem den het niet voor niets een dorp. Het idee erachter was dat er allerlei voor zieningen dicht bij elkaar moesten komen omdat de actieradius van ern stig gehandicapte mensen beperkt is. Maar die voorzieningen hadden ook tot doel de integratie te bevorderen want we wilden niet dat het een geïso leerde gemeenschap zou worden. En dan kun je wel zeggen dat er in dat res taurant weinig mensen kwamen eten, maar daar moet je ook wel moeite voor doen, zoals reclame maken. Hang je bijvoorbeeld in pubs in de stad posters op dat je de ene week in Het Dorp Rus sisch kunt eten en de andere week Vietnamees. Het vereist spirit, elan." Kleinschaligheid Terwijl kleinschaligheid het uit gangspunt is voor de hedendaagse zorg, is Het Dorp de grootste gehandi capteninstelling van Nederland. Bin nen de huidige organisatie blijkt het niet eenvoudig tegemoet te komen aan de persoonlijke, vaak complexe wensen van de bewoners. Maar de toe komstige veranderingen zijn daar wel op gericht. „Hier wonen nu 320 mensen bij elkaar. Ongeacht hun han dicap. De doelgroep is ontzettend breed. Dat leidt tot moeilijke situa ties, ook voor de medewerkers", zegt T. Bentvelzen van de centrale cliën tenraad van SiZa Dorp Groep. „De een kan zelf veel regelen, terwijl de buurman aanzienlijk meer onder steuning nodig heeft." Marga Kampei-man (28) heeft een ma nier gevonden om, binnen de grenzen van Het Dorp, toch zoveel mogelijk haar eigen leven te regisseren. Dank zij een speciale regeling beschikt ze over een budget waarvan ze zelf zorg betaalt. Ze merkte dat het personeel steeds minder tijd voor haar had. „Een keer extra mijn haren wassen, mijn nagels knippen en lakken, dat zat er niet meer in. Terwijl die dingen wel heel belangrijk voor me zijn." Nu bepaalt ze zelf het tijdstip waarop ze wordt gedoucht. Ook kan ze regelen wanneer de was wordt opgehaald. Dat gebeurt normaal op vaste tijden per straat. „Maar ik ben jong en wil 's avonds nog wel eens uitgaan. Als dan net die broek in de was zit die je aan wilt, is dat erg vervelend." Architect Van der Vet vindt dat alles op alles moet worden gezet om weer vooral uit te gaan van de belangen van de gehandicapte bewoners. Maar hij vreest dat Het Dorp geen lang leven meer beschoren is.,Het wordt daar op die mooie locatie steeds meer als een brok ellende gezien." Hij heeft brieven geschreven naar de gemeente om zijn onvrede over de ont wikkelingen te uiten. „Ze zeggen te gen mij wel eens dat ik niet met mijn tijd meega. Maar dat is onzin. Er is nog altijd draagvlak voor Het Dorp. Ga maar na hoeveel mensen er jaarlijks een ernstig ongeluk krijgen en daar zwaar gehandicapt uit komen. Waar zitten die nu? Ik denk dat ze weer in instituten komen waar ze met vier man op een kamer bivakkeren. Ons uitgangspunt was dat je lichamelijk gehandicapten, ook al kunnen ze al leen nog hun ogen bewegen, voor vol aan moet zien. Dat was in 1962 zo en dat geldt nu nog. Daar is niks in ver anderd." Ook Klapwijk denkt dat Het Dorp nog altijd bestaansrecht heeft. Het Sociaal Cultureel Planbureau heeft berekend dat er in 2010 hon derdduizend meer ernstig lichamelijk gehandicapten zullen zijn dan in 1998." Wat er ook met Het Dorp gebeurt, van de nationale inzamelingsactie heeft hij geen spijt. „Die had een tweeledig doel: niet alleen voldoende geld ver zamelen voor dit bijzondere project, maar ook de emancipatie van gehan dicapten bevorderen. Dat laatste ef fect zal nooit verloren gaan." Klapwijk is gevraagd mee te denken over de toekomst van Het Dorp. Hij zegt daarin het volste vertrouwen te hebben. „Ik geloof dat Het Dorp, naar zijn oorspronkelijke bedoeling, weer een gemeenschap zal worden waar veel gehandicapten hun geluk zullen vinden.En Mies? Wat vindt de konin gin van Open het Dorp, de grootste in zamelingsactie aller tijden ervan? Vet heeft zijn zorg, in correspondentie, met Mies Bouwman gedeeld. „Die vindt het ook niet aardig wat er alle maal gebeurt", zegt hij,Maar Mies is ook niet meer piep. Die gaat heus niet de barricade op." Wilma de Cort en Karin Mulder yeertien jaar geleden werd Margot ver- V kracht. In al die jaren stopte ze het dra- 33 zo ver mogelijk weg. Onlangs kreeg ze »eens bericht dat de zaak is opgelost. De «ader blijkt de 'steentjesgooier van Woen- sel' te zijn geweest. Een slachtoffer aan het woord. Buiten, op het terras wijst de thermometer graden aan. Maar Margot heeft kippen kop haar armen. „Als ik er aan denk wat "ij met die meisjes heeft gedaan, word ik on passelijk. Ik was een volwassen vrouw, ®aar die kinderen. J^vee weken geleden werd 'hij', de man die "aar in 1988 verkrachtte, veroordeeld tot negen jaar cel en TBS met dwangverple- jj>ng. Via een DNA-'link' was de politie op ;jletot dan toe onopgeloste verkrachting uit «Bgekomen. De verkrachter wordt 'de steentjesgooier van Woensel' genoemd, ;0mdat hij 's nachts steentjes tegen slaapka merramen gooide om meisjes naar buiten te kkken. Hij werd twee weken geleden ook ;Veroordeeld voor de aanranding van een Harig meisje in 1999 in Eindhoven. De ver pachting van een tweede meisje kon niet 'Wezen worden. Margot, inmiddels 36, is ret naar het zes dagen durende proces ge weest. „Ik had het te druk, denk ik." .UPeen koele novemberavond in 1988 knal de de toen 22-jarige vrouw om elf uur de deur van haar flatwoning in Hilversum ach ter zich dicht. Ze had ruzie met haar vriend en niet zo'n beetje ook. Margot liep de flat uit en ging op de hoek van de straat op een muurtje zitten en stak een sigaret op. Met haar hoofd naar beneden en haar lange ha ren voor haar ogen, zat ze boos te wezen. „Mag ik een vuurtje", vroeg plots een man nenstem naast haar. „Tuurlijk", zei ze. Voordat ze wist wat er gebeurde, werd ze achterover getrokken en trok de man een muts over haar hoofd. Vervolgens sleepte hij haar een brandgang in. „Ik dacht alleen maar: dit is een nachtmerrie, dit kan niet waar zijn. Ik wist ook precies waar we naar toe gingen, want ik was in die buurt opge groeid. Mijn ouders woonden er nog steeds, honderd meter verder. Ik had daar als kind altijd gespeeld, in dat labyrint van brand gangen tussen die flats." De man vroeg hoe ze heette. „Ik noemde mijn naam nog, kun je je dat voorstellen?! Margot werd een tuin van een onderste flat woning ingesleept. En terwijl de flatbewo ners tv keken, of zich klaarmaakten om naar bed te gaan, werd de vrouw op het gras geduwd en verkracht, terwijl de man con stant haar naam fluisterde, „Het enige wat ik dacht, was: 'schiet asjeblieft op, schiet as jeblieft snel op, dan kan ik naar huis'." Margot gilde niet en riep ook niet om hulp. „Ik was totaal overdonderd, kon niet meer logisch denken en had die muts over m'n hoofd waardoor ik niets zag. Ik weet nog wel dat hij lang, dik haar had. Ik voelde ook dat hij een skijack aan had." Het was een snelle en pijnloze verkrachting, constateert ze nuchter. Na de daad trok hij haar weer de brandgang in. Daar moest ze knielen en tot 100 tellen. Bij '2' hoorde ze hem wegrennen en trok ze de muts van haar dat schoot niet op want ik had heel die man natuurlijk niet gezien." 's Morgens om zes uur kon Margot eindelijk terug naar huis. En toen? „Toen heb ik drie uur onder de douche gestaan. Ik voelde me zo ontzettend vies, ik wilde schoon worden, bleef mezelf maar schrobben." Maar er was ook nog een ander gevoel. Een heel verve lend, knagend gevoel. „Ik voelde me name lijk ontzettend schuldig. Dacht de hele tijd .wat ben ik toch stom geweest om 's avonds hoofd. De verkrachter was nergens meer te zien. Verdwenen in het labyrint. Margot rende terug naar huis en belde haar vriend op die na de ruzie boos naar zijn stamcafé was vertrokken. „Ik wilde me douchen, dat was het enige wat ik wilde. Maar mijn vriend zei dat we eerst de politie moesten bellen. Dat wilde ik eigenlijk niet eens. Maar hij belde en de politie was er snel. Ze hebben me naar een huisarts gebracht. Ik werd overal op getest: aids en geslachts ziektes. Ze wilden ook sperma hebben, voor bewijsmateriaal. Op het bureau moest ik ook allerlei fotoboeken doorbladeren. Maar laat nog de straat op te gaan. Ik gaf mezelf de schuld van al die ellende." Er volgden na die avond nog een paar tele foontjes van politiemensen die vroegen hoe het met haar ging. De politie vertelde dat ze een week gepost hebben in de bewuste straat. Na twee weken hoorde ze niets meer. Van zoiets als slachtofferhulp wist ze het be staan niet af. Hulp zoeken deed ze niet. „Vond ik niet nodig, ik ben een sterke vrouw." Haar vriend wilde niet meer over 'die verkrachting' praten. „Hij zei altijd: 'dat is ons geheim. Daar moet je niet over praten'." Ze werkten, reisden, en woonden verschillende malen in het buitenland. In 1994 werd haar eerste zoon geboren. Vlak daarna gingen ze scheiden, kreeg Margot een nieuwe relatie en bijna twee jaar gele den werd haar tweede zoon geboren. Onder tussen kabbelde het leven voort. Die avond in november 1988 raakte ergens tussen de luiers, flesjes en Olvarite-potjes op de ach tergrond. Totdat er vorig jaar ineens een brief van de rechtbank in Den Bosch op de mat lag. „Ik dacht nog: 'wat heb ik fout gedaan?' Ik maakte hem open en stond werkelijk als aan de grond genageld. Die brief was van de of ficier van justitie die schreef dat ze iemand hadden opgepakt die in Eindhoven meisjes had verkracht en aangerand en van wie het DNA een 'match' vertoonde met het sperma dat ze in 1988 bij mij hebben weggehaald." ,Kun j e het j e voorstellen.vraagt ze hoofdschuddend. „Veertien jaar later! Heel mijn leven stond plots weer op zijn kop. Ik heb huilend opgebeld naar die officier, was helemaal over m'n toeren. Hij zei dat ze bij mij een hele sterke zaak hadden omdat het DNA-materiaal zo overtuigend was. Ik ben naar Den Bosch gereisd om met die officier te praten. Dat was een heel prettig gesprek Dit jaar kreeg ze opnieuw een brief van de rechtbank, ditmaal met de zes data van het proces. „Ilc schrok weer heel erg. Want nu kwam het letterlijk en figuurlijk wel heel dichtbij. Ik vroeg me af of ik die man eigen lijk wilde zien. En wat ik dan zou doen. Of ik bijvoorbeeld agressief zou worden, hem zou willen slaan en schoppen of iets zou roepen in de rechtszaal. Uiteindelijk ben ik niet ge gaan. Ik zat ook middenin een verhuizing, maar weet niet of dat de werkelijke reden is dat ik niet op de trein ben gestapt." Afgelopen weekend lag de derde brief van de rechtbank op de mat. De dader heeft ne gen jaar en TBS met dwangverpleging ge kregen, stond erin. „Vooral van die TBS schrok ik heel erg. Ik hoorde ook dat hij al twaalf jaar in gevangenissen heeft gezeten voor andere aanrandingen en verkrachtin gen, waarbij ook jonge kinderen zaten. Het is dus echt een engerd." „Weet je", zegt Margot peinzend, „dat die man zo'n zware straf heeft gekregen, is voor mij ook eindelijk een bewijs dat mij iets heel ergs is overkomen. En dat het dus niet mijn eigenschuld was." Misschien gaat ze naar de zitting in Den Bosch als de zaak in hoger beroep voor komt. „Heel misschien, zeg ik." Mariëtte van Wissen De naam Margot is gefingeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25