waterzeil Gemeenten blij ven geld pompen in hun profclub PZC Het heilige voetbal 22 RUDEN RIEMENS zaterdag 20 juli 2002 FOTOGRAFIE Zonder geld van de gemeente zouden de meeste clubs uit het betaald voetbal al lang failliet zijn. Status, his torie en angst voor supporters die ook nog eens kiezers zijn, blijken voor poli tici steeds weer genoeg reden om de profclub in stand te houden. Maar het oproer kraait: ,,Er is niet eens opvang voor dak- en thuislozen. Wat is nou be langrijker?" Het dak van de tribune lekt, op het beton van de staanplaatsen bloeit het kleu- rigste onkruid en de doelen leunen een tik keltje achterover, vanuit de hoeken waken vier lichtmasten over de plek 'waar God naar het voetbal ging kijken'. Hier, op de Berg, speelde FC Wageningen. Tien jaar ge leden ging de club failliet, omdat de ge meente geen trek had een tekort van 90.000 gulden aan te vullen. Spelers en aanhang van toen laten nog altij d een traan als de naam van de club valt, en elk j aar roepen er wel een paar dat FC Wage ningen binnenkort weer competitie speelt. Ze zien hoe tegenwoordig het geld alle kan ten uit spuit en gemeenten zich in allerlei bochten wringen om de plaatselijke prof club vooral niet failliet te laten gaan. Voet bal op het hoogste niveau vinden ze een goe de zaak voor stad of regio. Daar horen dure spelers en een duur stadion bij. „Voetbal is heilig huisje. Je mag overal aan komen, maar van het voetbal moet je afblij ven. Het is een prestigeproject: kijk onze stad eens geweldig zijn!zegt Margriet Twisterling. Ze is fractievoorzitter van de Socialistische Partij (SP) in Zwolle, waar het gemeentebestuur waarschij nlij k zestien miljoen euro gaat bijdragen aan de bouw van een nieuw stadion voor de plaatselijke FC. „Als een club goed presteert, is dat goed yoor het image van de stad", weet Gerrit Valk, oud-kamerlid van de PvdA, die nu werkt aan een proefschrift over de geschie denis van het betaalde voetbal in zijn woon plaats Alkmaar. „Prestaties trekken bedrij ven aan, want die willen zich er graag vestigen, hun naam aan de stad en de club verbinden. En het voetbal voorziet in de be hoefte van supporters - die natuurlijk ook kiezers zijn. Het is weliswaar geen kerntaak van de over heid om een voetbalclub met gemeen schapsgeld overeind te houden, maar toch gebeurt het constant. Soms openlijk, maar vaker via constructies als een renteloze le ning, die later wordt kwijtgescholden, door het stadion op te kopen voor een symbolisch bedrag van een euro, door grond voor een nieuw complex aan de club te verkopen voor een fractie van de werkelijke waarde, of door aandelen te kopen in het stadion. El ke keer weer zeggen gemeenten dat het de laatste keer is, dat ze deze keer beter zullen opletten, dat de lening nu écht moet worden terugbetaald, maar net zo vaak zwichten ze. Soms omdat een club dreigt de stad te verla ten als de gemeente niet bijspringt, soms door demonstrerende supporters, soms om dat gemeenten het belangrijk vinden voor hun stad. Daardoor voelen bestuurders van de clubs zich niet bezwaard om dure spelers aan te trekken, om hoge salarissen aan spe lers te betalen en om plannen voor peperdu re stadions te maken. Naar dat laatste gaat veruit het meeste gemeentegeld. Gebakken lucht Nico van Duijn is huisarts, fractievoorzitter van Leefbaar Almere en hij weet weinig van voetballen. Met afschuw ziet hij dat veel ge meenten miljoenen naar de plaatselijke profclub brengen. „Terwijl er niet eens op vang is voor dak- en thuislozen. Wat is nou belangrijker?" En dat de voetbalclub van Almere op kosten van de gemeente een prof club wil worden met een mooi stadion, daar heeft hij helemaal geen woorden voor. Nou ja, deze dan: „Als de gemeente Rotterdam zegt dat ze Sparta wil steunen, omdat die club een sociale functie heeft in de wijk, dan is dat terecht. Sparta heeft daar honderd jaar over gedaan, die club is geschiedenis en heel belangrijk voor Spangen. Die functie is gegroeid en niet bij elkaar gekocht. Maar FC Omniworld in Almere... toezeg! De voetbal lers zijn volstrekt kansloos om tot een top- ploeg uit te groeien. Ze staan in de midden moot van de hoofdklasse amateurs, maar de -- Het vervallen stadion van FC Wageningen op de Wageningse berg. foto Phil Nijhuis/GPD heren krijgen nu al ongeveer het salaris van een huisarts. En praatjes dat ze hebben... het is een hoop gebakken lucht." Almere heeft plannen liggen om voor eigen risico een stadion te ontwikkelen en te ex ploiteren waar de huidige amateurclub FC Omniworld tot een profclub zou kunnen uitgroeien. Gaat de gemeenteraad akkoord, dan verwacht ze niet alleen 25 miljoen aan subsidie te moeten betalen, maar ook nog eens de komende dertig jaar op te zullen draaien voor een tekort van 72 miljoen op een project dat in totaal zo'n 110 miljoen kost Breda leende NAC vijf miljoen euro voor de bouw van het Fuji-stadion. De club betaal de het bedrag niet terug, maar kocht dure spelers en vraagt nu nog eens ruim vier mil joenVitesse heeft een schuld van zo'n dertig miljoen aan gemeente en provincie, maar krijgt toch weer 5,4 miljoen van het Arn hemse stadsbestuur. FC Groningen heeft de gemeente bereid gevonden garant te staan voor een lening van 7,5 miljoen voor drie jaar en krijgt 5,7 miljoen voor de bouw van een nieuw stadion. FC Zwolle krijgt waar schijnlijk 16 miljoen van de stad voor de bouw van een nieuw stadion. Sparta krijgt vrijwel zeker twee miljoen van de gemeente Rotterdam. MVV heeft bijna een miljoen ge kregen van de gemeente Maastricht en een lening van de Bank Nederlandse Gemeen ten van ruim een miljoen. FC Den Haag werd al een lening van 3,9 miljoen kwijtge scholden en krijgt nu een bankgarantie van twee miljoen alsmede 2,6 miljoen voor de bouw van een nieuw stadion. Emmen krijgt dit jaar eens niets, maar heeft al een schuld van ruim 5 miljoen bij de gemeente. „Niemand wil de doodgraver van de voet balclub zijn", zegt fractievoorzitter Joep Taks van de WD in Breda. De gemeente twijfelt formeel nog of ze NAC opnieuw uit de nood moet helpen en heeft de club tot eind september de tijd gegeven om met be hulp van een accountantsbureau aan te to nen dat ze nog (financieel) perspectief heeft. Ondertussen woedt een hevige strijd tussen de Bredanaars. Voorstanders vinden dat Breda zonder NAC geen volwaardige stad meer is, en tegenstanders vinden het te gek voor woorden dat er omgerekend zo'n 200 euro per gezin aan zwaar overbetaalde voetballers wordt uitgegeven. Margriet Twisterling van de SP in Zwolle vraagt zich af waarom gemeenten toch al tijd maar weer de plaatselijke voetbalclub uit de geldzorgen halen. Nu FC Zwolle is ge promoveerd naar de eredivisie speelt het probleem daar nog nadrukkelijker. Vorig jaar kreeg de club al een 'lening' van vier miljoen, dit jaar kwam daar al meteen een miljoen bij voor een KNVB-licentie, maar de knaller is de zestien miljoen die de club wil om een nieuw stadion te bouwen. Twisterling: „Clubs zijn commerciële on dernemingen geworden en moeten onder hand hun eigen broek ophouden. Maar een club is voor een stad toch een soort status geworden. Politiek en bedrijfsleven vinden het goed voor de promotie van 'hun' stad als er een voetbalclub op hoog niveau speelt en ze zitten graag bij elkaar in de VIP-room of de business seats. Dat mag blijkbaar wat kosten. Maar zestien miljoen euro alleen voor de bouw van een stadion!? Dat is bijna 140 euro per hoofd van de bevolking in onze stad, dus voor een gezin met twee kinderen 560 euro. Zoveel geld kunnen we beter uit geven aan het bestrijden van de armoede." Twisterling zou het liefst zien dat er een lan delijke discussie op gang komt over de vraag wat we nou eigenlijk willen met dat voetbal, of we er met z'n allen wel zoveel geld aan willen uitgeven. „Als een gemeente de club niet meer steunt, moeten de spelers maar voor een normaal salaris gaan voet ballen. Het is allemaal zo vreselijk uit de hand gelopen." Jan Rijpstra, kamerlid van de WD en onder meer woordvoerder sportzaken, ziet wel iets in het plan. „Ik vind het een zorgelijke ontwikkeling dat zoveel clubs niet meer kunnen bestaan zonder financiële steun van de gemeente. Het is geen taak van de lande lijke overheid om zich af te vragen of het be taald voetbal nog toekomst heeft, wel om er in Europees verband met ministers van sport over te spreken. Kijk eens naar Real Madrid. Die club heeft iets van 500 miljoen euro schuld, maar koopt doodleuk een Zi- dane voor ik weet niet hoeveel. Zo'n club zou uitgesloten moeten worden van betaald voetbal. Maar ja, ik ben natuurlijk uitge praat als er een bank komt, die zegt: Ik wil dat risico wel dragen." Verplichting Marjo van Dijken, PvdA-fractievoorzitter in Groningen, wijst er op dat FC Groningen elke thuiswedstrijd minimaal tienduizend toeschouwers trekt. „Dan heb je als ge meente een maatschappelijke verplichting om die club in leven te houden. Net zoals er voor anderen een schouwburg is. Als er maar tweeduizend mensen naar FC Gronin gen zouden gaan kijken, vind ik het een an der verhaal. Dan kun j e niet meer zeggen dat j e j e burgers een plezier doet. Een nieuw sta dion kost een hoop geld, maar wij denken dat het goed is voor Groningen en goed te exploiteren, omdat er meer te doen is dan voetbal. Er komen bioscoopzalen, een casi no, kantoren, winkels, zelfs appartementen voor de echte die-hards." Van Duijn en zijn partij Leefbaar Almere moeten er allemaal niets van hebben. Hun slogan is: minder geld in marmer, meer in mensen. „FC Omniworld is een NV waarin naast de voetbalclub ook een volleybal- en basketbalvereniging zijn ondergebracht en die krijgt nog steeds geld van de gemeente. Ze verbranden bijna een half miljoen euro per maand. Japer maandDe leiding van de NV zegt steeds dat het geld een investering in de toekomst is en dat het goed komt. Dat geloof ik niet meer. Wij hebben daar als ge meente al veel te veel geld naar toe gedra gen. Dat moet ophouden. De houding dat je voor geld alles kunt kopen, is voorbij. Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22