Gemeenten laten milieu liggen PZC Martens vuilnisman van het water Dellaert schreef ziekte van zich af Ook in de bouw barst de vakantie los 15 Vissers laten schip bouwen uit nood Vissers praten mee over visquota Informatie zwemwater vernieuwd Film Schouwen geactualiseerd Gewonden bij ongeval Vlaketunnel Kritiek ZMF op nagenoeg ontbreken van groene paragraaf in collegeprogramma's Open tuinen fuchsiaclub Open dag in natuurgebied Zwaakse Weel zaterdag 20 juli 2002 door Harmen van der Werf BRESKENS - Ferry de Vrijer en zijn vader Fred de Vrijer, vissers uit Nummer Een bij Breskens, laten een nieuwe garnalenkotter bouwen. Niet van harte, maar ze moeten wel. Om genoeg garnalen te kunnen vissen, moeten ze steeds vaker verder van huis. Hun oude kot ter uit 1963, de Breskens 39, is daarvoor niet geschikt. Sinds de verdieping van de Westerschelde in 1997 begon, zit de klad er in. Het bagger- werk is toegenomen om de vaarweg naar Antwerpen op diepte te houden. „En dat merken wij", vertelt Ferry de Vrijer (33). „Degarna- lenvangsten op de Wester schelde zijn stevig gedaald. Wij zijn gedwongen uit te wijken naar de Voordelta, voor de kust van Goeree en Schouwen. Dan liggen we in Stellendam. En we gaan vaak naar Lauwersoog om boven de Waddeneilanden op garnalen te vissen. Wij zijn dan een week van huis en daar voor is ons huidige schip niet geschikt. Er zit niet genoeg ac commodatie op. Koffie zetten op een gasstelletje met één pit gaat nog wel, maar echt koken niet. En er is geen douche." Vorig j aar was er even een ople ving in de garnalenvangsten op de Westerschelde, maar dat was, volgens De Vrijer, precies in de tijd dat de baggerschepen stillagen. Het is daarna weer snel bergafwaarts gegaan. „In de Voordelta vangen we nu zo'n achthonderd kilo in de week. Op de Westerschelde en in de monding hadden we niet meer dan tweehonderd kilo gehad. Verder van huis vissen we lan ger door, maar het verschil blijft te groot." De verdieping van de Westerschelde en de ge volgen daarvan dwingen de firma De Vrijer tot een miljoe neninvestering. Over tien maanden moet de nieuwe kot ter Breskens 39 gereed zijn. Het ontwerp is van Gommers Ship- design uit Axel en de bouwer is scheepswerf De Plaete in Oolt- gensplaat. VLISSINGEN - Vissers kunnen voor 't eerst dit jaar meepra ten over de visquota voor volgend jaar. De eerste stap wordt deze maand gezet. Om visserijbiologen een beter inzicht te ge ven in de grootte van de visbestanden krijgen alle Noordzee vissers een enquêteformulier Zij kunnen daarin aangeven hoeveel gequoteerde vis (zoals schol en kabeljauw) zij hebben gevangen, in welke tijd, waar en met hoeveel bijvangst. Verte genwoordigers van visserijorganisaties mogen vervolgens in augustus hun commentaar leveren op de gegevens die biolo gen hebben verzameld over de omvang van de verschillende visbestanden in de Noordzee. Amerikaanse visserij biologen staan als onafhankelijke deskundigen de vissers bij. Onder Nederlandse vissers bestaat veel onvrede over het huidige systeem voor de vaststelling van visquota, met name over het naar hun mening veel te lage quotum voor schol van dit jaar. De quota worden uiteindelijk door de Europese ministers van Visserij jaarlijks vastgesteld, op advies van visserijbiologen. MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft de informatie over de kwaliteit van het zwemwater op internet vernieuwd. Op een kaart zijn alle 56 plaatsen in beeld gebracht, waar het oppervlaktewater als zwemwater wordt gecontroleerd. Er staan gegevens bij over de kwaliteit en de temperatuur. Als de kwaliteit van het water daar aanleiding toe geeft, wordt per locatie gemeld dat het zwemmen wordt afgeraden of verbo den. Ook geeft de site informatie over botulisme, blauwalgen en de ziekte van Weil. Daarnaast zijn er zwemtips te vinden. De provincie vraagt bezoekers van de website gevaarlijke of onhygiënische situaties te melden per mail of de zwemwater telefoon (0118-631976). De informatie is te vinden op www- .zeeland.nl/paginas/informatie/zwemwater. De informatie is ook te vinden op teletekst, pagina 725. Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen nemen van 1 mei tot 1 oktober watermonsters. Zij rapporteren hun bevindingen aan de pro vincie. De metingen worden tweewekelijks uitgevoerd. ZIERIKZEE - De filmdocumentaire 'Schouwen-Duiveland, een bijzonder eiland' is geactualiseerd. Sommige scènes heb ben plaats moeten maken voor nieuwe, waaronder een boei ende beeldenreeks van het opvissen van mosselzaad op de Oosterschelde. De muziek is van het Zeeuws Orkest onder lei ding van Joan Berkhemer; een uitvoering van het klarinet concert van Mozart, met als solist Marco van Duimen. De filmdocumentaire wordt onder meer vertoond tijdens bijeen komsten voor nieuwe ingezetenen in het gemeentehuis. Om dat er ook van internationale zijde belangstelling bestaat voor de film, zijn er nu Duitse en een Engelse versies gemaakt. De documentaire werd gemaakt op particulier initiatief en ging in augustus 2000 in premièx'e. Het Brouws Museum ver toont de film aan iedereen die er kennis mee wil maken en ver koopt videokopieën. KRUININGEN - Bij een ongeluk in de Vlaketunnel zijn don derdagavond drie mensen gewond geraakt, zo maakte de po litie gisteren bekend. Een 30-jarige bestuurder uit Tilburg reed vanuit de richting Goes de tunnel in toen zijn caravan be gon te slingeren. Een poging tot corrigeren mislukte waarna de combinatie ging scharen en tegen de tunnelwand tot stil stand kwam. De bestuurder, zijn vrouw en zijn kind werden met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De auto, de caravan en de tunnelwand raakten beschadigd. door Rob Hamelink TERNEUZEN - Is leven met Parkinson ook leven? Wie het boek van Rob Dellaert leest, dat onder deze titel verscheen, komt tot de conclusie dat dit wel de gelijk zo is. „Je kunt nog zoveel van het leven maken. Maar je moet het zelf in willen zien", meent de schrijver uit Terneu- zen. Zijn boek wordt vandaag om 11 uur officieel gepresenteerd in de Tijman, het hoofdkantoor van Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen, aan het Stadhuisplein in Ter- neuzen. In het bijzijn van Hans van de Geneugten van de Par kinson Patiënten Vereniging en Therese de Smit van de Stich ting Thuiszorg krijgt Cecile Barbé een exemplaar overhan- digt. De verhalen van Dellaert (55) die zelf Parkinson heeft, lagen al een tijdje op de plank. Hij be gon drie jaar geleden met het opschrijven van de dagelijkse dingen die iemand die Parkin son heeft, meemaakt. Het medi sche tijdschrift Papaver hoorde vertellen over Dellaert en wilde zijn verhalen graag plaatsen. Ook de Katholieke Universiteit Nijmegen toonde interesse in de belevingen van de Parkinson- patiënt en gebruikte zijn verha len als lesmateriaal op de oplei ding tot verpleeghuisarts. Nu worden de verhalen, aange vuld met een aantal nieuwe ge dichten, alsnog uitgegeven in boekvorm. „Ik hoop dat mijn boek een steun kan zijn voor an dere Parkinsonpatiënten. Dat ze weten dat het niet allemaal kommer en kwel is. Er zijn plen ty leuke dingen in het leven. Je moet echter wel willen zien dat de bloemen ook voor jou bloeien en de bomen ook voor jou groei en", vertelt Dellaert filosofisch. Bij de geboren IJzendijkenaar werd in 1986 Parkinson gecon stateerd, nadat hij al ruim zes jaar klachten had. De verhalen van de oud-kapper die door zijn ziekte zijn beroep op moest ge ven, gaan niet over de medische kant van de ziekte, maar puur over de ervaringen en gevoelens van een patiënt. „Het boek is niet alleen voor medepatiënten, maar ook voor buitenstaanders. Ik wil laten weten hoe iemand met Parkinson zich bij tijden voelt. Vaak is dat alleen. Tijdens de Havenfeesten zag ik duizen den mensen voorbij mijn huis lopen en ik stond daar maar achter mijn raam. Ik hoopte dat er iemand langs zou komen en me in mijn rolstoel mee zou ne men. Gelukkig zie ik op zo'n moment vrij snel weer positieve dingen die me opvrolijken.", al dus Dellaert. Tv-presentator De schrijver is ook actief als presentator van een tv- en ra dioprogramma in verzorgings tehuis Ter Schorre. Dellaert: „Ik doe precies het tegenovergestel de van wat de meeste Parkin sonpatiënten doen. Zij stoppen zich weg terwijl ik juist op de voorgrond treed. door Jacques Cats MIDDELBURG - Nu ook in de bouwvaksector het werk is neergelegd, is het pas goed vakantie in Zee land. Het Duitse Noordrijn-Westfalen doet nog een schepje bovenop de toeristische drukte. Vanuit deze deelstaat is een opmars naar de Zeeuwse kust begon nen. Dit wordt het drukste weekeinde met inkomend verkeer, voorspelt directeur R. de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland. Het hoogseizoen duurt naar verwachting tot half au gustus. In de meeste logiesvormen, zoals de hotels, de vakantiehuizen en op de campings, is sprake van een zeer goede bezetting. Alleen de logies-en-ontbijt sec tor blijft nog wat achter. Aan de Abeelseweg in Mid delburg viel het begin van de bouwvakvakantie vrij wel samen met de afsluiting van een fors karwei in de straat. Omdat de werkers het ongerief zoveel mogelijk wisten te beperken, bood de buurt de wegenbouwers uit waardering een bescheiden feestje aan. foto Ruben Oreel WISSENKERKE - De Zeeuwse Fuchsia Vereniging stelt zater dag 27 juli een vijftal tuinen open voor publiek. De familie Verburg aan de Dijk- welseweg 34 in Kapelle, heeft meer dan honderd verschillende fuchsia's in alle soorten en ma ten. Er is een route uitgezet langs de vijf tuinen. Deze kan met zowel de auto als de fiets worden gedaan. De familie Wondergem, Hoofdstraat 6 in Kruiningen, heeft ookeenfruit- tuin die te bezichtigen is. De tocht gaat ook langs de tuinen van R. van Liere aan de Wemel- dingse Zandweg 10 in Kappelle, W. van Nieuwkerk aan de D.J. Blomstraat 12 in Kruiningen en van L. Polderman aan de Ooste lijke Kanaalweg 2 in Wemeldin- ge. Vanaf 10.00 uur zijn de tui nen geopend. (Advertentie) Kees den Herder w keesdenherder nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 j door Rinus Antonisse I GOES - Milieu, natuur en land- schap komen er bij de nieuwe dagelijkse gemeentebesturen in Midden- en Noord-Zeeland be kaaid af. Van een 'vergroening' van de collegeprogramma's is geen sprake, constateert de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Al in de zomer van 2001 riep de milieufederatie de gemeente raadsfracties in Zeeland op om een vei'kiezingsprogx'amma te maken met aandacht voor een schoon milieu, een vitale natuur en een aantrekkelijk landschap. Om het de politici gemakkelijk te maken, x-eikte de ZMF tien suggesties voor een goed ge meentelijk milieubeleid aan. Nu de raadsverkiezingen van maai-t 2002 achter de rug zijn en in de tien gemeenten in Midden- en Noord-Zeeland nieuwe raden en colleges van burge meester en wethouders zijn aangetreden, heeft de ZMF de beleidsprogramma's beooi'- deeld op hun groene inhoud. De milieufederatie stelt vast dat de meeste colleges amper werk willen maken van een groene, duurzame aanpak. Prominente rol Net als in het regeerakkoord voor het kabinet-Balkenende, spelen milieu, natuur en land schap op gemeentelijk niveau geen prominente rol. Dit is voor de ZMF reden om de komende tijd de gemeenten nauwlettend te blijven volgen op het uitvoe rden van hun milieubeleid en hen zonodig daarop aan te spreken, meldt C. Buijs, stafmedewerker gemeentelijk milieubeleid. Ze onderstreept dat de gemeen ten op lokaal niveau verant woordelijk zijn voor het natuur- en milieubeleid. Gemeentera den en colleges spelen zo een be- langrijke rol bij de zorg voor de kwaliteit van de plaatselijke leefomgeving. Dat was voor de milieufederatie de belangrijk ste reden om de raadsfracties tijdig te benaderen. Als voornaamste aandachts punten voor een gemeentelijk beleid werden als thema's ge noemd: natuur en landschap, water, ruimte en duurzaam bouwen, mobiliteit, interne mi lieuzorg, klimaat en afval. Ook is gewezen op een goed milieu beleidsplan, een zorgvxxldig ver lenen van vergunningen en con trole op de naleving ex-van, als ook het zorgen voor voldoende milieu-voorlichting. In de collegepx'ogramma's zijn volgens de ZMF helaas weinig echte ambitieuze maatregelen terug te vinden. De gemeente Kapelle bijvoorbeeld, heeft slechts één concrete maatregel genoemd. Andere gemeenten doen het tx'ouwens niet veel beter, con cludeert Buijs. Maar die hebben in elk geval meer concrete plan nen in hun collegeprogramma opgenomen dan Kapelle. Als voox-beelden worden genoemd de gemeente Vlissingen, die duurzaam bouwen verplicht wil stellen en de gemeenten Goes, Reimerswaal en Schouwen- Duiveland, die groene zones om de bebouwing willen gaan aan leggen. De programma vergelij king bepex-kt zich tot de ge meenten in Midden- en Noord- Zeeland. In Zeeuws-Vlaande- ren worden, vanwege de herin- delingper 2003, de raadsverkie zingen pas in november gehou den. De raadsfracties zijn wel benaderd door de ZMF. Bixijs hoopt dat de nieuwe gemeenten in de collegeprogramma's 'duurzaamheid' beter zullen be delen dan boven de Wester schelde is gebeurd. De milieufe deratie zal ook deze program ma's te zijner tijd doorlichten. Kees den Herder gaal een weekje dicht. Zomaar. Even uitblazen. Om daarna met evenveel elan als altijd open te staan voor het creatief toepassen van woonideeën. Vanaf dinsdag 30 juli weer geopend! door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat geeft de inzameling van afval van de scheepvaart uit handen. De binnenvaart op de Noord-Zuidroute tussen Rot terdam en België kan het klein KWADENDAMME - Vereni ging Natuurmonumenten houdt vandaag van 9.00 tot 17.00 uur een open dag bij natuurgebied Zwaakse Weel bij Kwadendam- me. Er is onder meer een nieuwe wandelroute uitgezet. Wie lie ver op de fiets stapt, kan een tocht rijden die begint bij de Weel. Bij de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaak- sedijk zijn diverse kraampjes waar natuur- en milieuorgani saties zich presenteren. Voor kinderen zijn er allex-lei activi teiten opgezet. Zo kunnen zij onder meer het onderwaterle ven van de Zwaakse Weel on derzoeken. giftig afval, het bedrijfsafval en ander afval voortaan alleen nog kwijt op één inzamelpunt bij de sluizen van Terneuzen, waar het door een particuliere vuilopha- ler wordt verzameld. Water staat onderhandelt nog met de gemeente Terneuzen over het ophalen van het huishoudelijk afval, dat op de kade in contai ners wordt vergaard. Ook van zogenoemd klein giftig afval (KGA) moet waterstaat voortaan afblijven. De inzamel- containex-s op de sluizen en bij de jachthaven in Terneuzen ver dwijnen omdat ze in strijd zijn met de wettelijke regelgeving. De wet De wet schrijft voor dat de her komst van het klein giftig afval bij aanbod wordt geregistreei'd; bij inzameling in een container is daarvan geen sprake. De lan delijke stichting Scheepsafval stoffen Binnenvaart (S AB) heeft voor de nieuwe inzamelingsme thode een overeenkomst geslo ten met de Zeeuwse firma Scheeps- en Industriereiniging Martens bv, die de afgelopen ja ren al instond voor de inzame ling van bijvoorbeeld bilgewa- ter uit de machinekamer van binnenschepen. Martens heeft voor de inname noemen het klein giftig afval, dat is hetzelfde - treffen wij spe ciale voorzieningen, maar voor het huishoudelijk afval zoeken we nog naar een oplossing. Mis schien moet daarvoor een derde boot met veel laadmimte wor den ingezet." De nieuwe inzamelregeling is op 1 juli ingegaan, maar moet nu verder worden uitgewerkt. In het recente verleden klaagden binnenschippers steen en been over het gebrek aan goede inza melpunten. Containers, speci aal bestemd voor de passerende binnenvaart, werden ook veel vuldig gebruikt door walbewo- ners, die er hun puin en oude huisraad in kwijt raakten. Woordvoerder W. Bondewel van Koninklijke Schuttevaer in Ter neuzen: „Werd een container om één uxxr 's middags geleegd, dan kon je er donder op zeggen dat- ie om drie uur weer overvol was." De schippers juichen de nieuwe, gecontroleerde inza- melmethode toe. „Mits iedereen de regels naleeft." Watei"staat laat de containers van het klein giftig afval nog tot januari volgend jaar op de slui zen staan in het kader van een overgangsregeling. Daarna kunnen de schippers alleen nog terecht bij de inzamelaars Bar bara 1 en 3. van het afval twee boten be schikbaar, de Barbax-a 1 en de Barbara 3. Ze liggen achter de sluizen van Texmeuzen. Een woordvoerder van Martens gis teren: „Het is eigenlijk de be doeling dat we stx-aks al het scheepsafval gaan inzamelen. Een soort vuilnismannen van het water worden we. Praat je over bedrijfsafval van de scheepvaart, dan heb je het over kapotte trossen, autobanden, verfafval en alle mogelijke an- dere zaken. Voor het chemisch afval - ze Afvalcontainers op de Oostsluis in Terneuzen. foto Camile Schelstraete Parkinson ook ïev< Rob Dellaert foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15