Brand in hart Total raffinaderij Vlaspluk Stilte op Ritthemse fietsboulevard GroenLinks vraagt naar samenwerking theaters Extreem zuinige huizen in Goes Gedreven archivaris en museumdirecteur Abelmann overleden wl3 Bedrijfsbrandweer had vuur binnen tien minuten geblust Vrouw tegen boom gereden Gas voor Sloe mogelijk duurder Boete voor wildplasser Rijverbod voor automobilist Winkelinbraken in Middelburg Geen recht op mestzak loonwerker Hengelwedstrijd voor de jeugd J zaterdag 20 juli 2002 ZIERIKZEE - Een 26-jarige vrouw is donderdagavond iets na half acht op de Lange Blokweg in Zierikzee gewond geraakt nadat zij met haar auto tegen een boom gereden was. Zij raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom in de berm. De bestuurster is met verwondingen per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis. door Miriam van den Broek VLISSINGEN-OOST - In het hart van de Total raffinaderij in I Vlissingen-Oost is gisteroch- lend tegen tien uur brand uitge- I broken. Gedurende een paar minuten was de brand erg fel, maar de eigen bedrijfsbrand weer had het binnen tien minu- I tengeblust. Niemand raakte ge- I wond en de brand vormde geen I bedreiging voor het milieu. I Technisch directeur C. Wullems schat de materiële schade op en- I kele tienduizenden euro's. I De brand ontstond, volgens het eerste interne onderzoek, tij dens werkzaamheden aan een leiding bij de ruwe-olie-destil- latiekolom. Daar begint het productieproces van ruwe olie tot andere vormen olie. Bij die werkzaamheden aan een lei ding is koude gasolie ontsnapt die in brand vloog. Hoe die olie kon ontsnappen, wordt nog on derzocht. De enige werknemer die ter plaatse was, is zonder problemen naar buiten gelopen. „Het was niet echt een grote brand", zegt Wullems. „Ook was er geen ontploffingsgevaar. Dat is meer bij gassen. Zodra de olie in brand staat, is het ont ploffingsgevaar geweken." Omdat de brand voor dikke, zwarte rook zorgde, is het brandweerkorps van Nieuw- land ingeschakeld. „De af spraak luidt, als het buiten het terrein zichtbaar is - ook al is het een kleine brand - dan waar schuwen we de autoriteiten. Dat is hier ook gebeurd." Bij aankomst van de brandweer, was het vuur al geblust. De destillatie-eenheid is buiten gebruik gesteld. De overige pro ductie-eenheden draaien nog normaal. Vandaag wordt be gonnen met het herstel van de schade. Dat zal een paar dagen in beslag nemen. Afhankelijk van de duur van het herstel, wordt de capaciteit op de ande re eenheden de komende dagen wellicht teruggebracht. Uit het onderzoek naar de brand moet nog blijken of voortaan extra maatregelen genomen moeten worden. VLISSINGEN - Bedrijven in het Vlissingse Sloegebied zijn mogelijk meer geld kwijt voor aardgas. Door technische pro blemen is de onderzeese gasleiding tussen Zeebrugge en En geland tot midden augustus stilgelegd. De sluiting leidt niet tot aardgastekorten, omdat gas van elders wordt aangevoerd. Maar door het gebrek aan Engels aardgas, zijn de dagprijzen voor aardgas in Zeebrugge de afgelopen weken verdubbeld. De bedrijven in het Sloegebied zijn aangesloten op de zoge noemde Zebra-lijn, die vanaf Zeebrugge Engels aardgas (hoog calorisch) naar Vlissingen voert. Door een fout in de aardgasterminal van de Oost-Engelse kuststad Bacton is de verbinding vervuild en al meer dan twee weken buiten gebruik. Pogingen om de leiding schoon te ma ken, zijn mislukt. De beheerder van de zogenoemde Intercon- nector zal een reinigingstoestel door de pijp duwen om de lei ding alsnog schoon te maken. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om kwart over vijf een 38-jarige Vlissinger beboet voor wildplassen op de Nieuwendijk in zijn woonplaats. De man moest 45 euro beta len. ZOUTELANDE - Een 33-jarige automobilist uit Oostvoorne is gisterochtend betrapt op rijden onder invloed. De man werd om tien over vijf aangehouden in de Ooststraat in Zoute- lande. Uit een ademanalyse bleek dat hij 1,5 maal de toegesta ne hoeveelheid had gedronken. De automobilist kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van drie uur. MIDDELBURG - Bij twee winkelinbraken in Middelburg zijn in de nacht van donderdag op vrijdag enkele honderden euro's gestolen. In beide gevallen werd de winkel opengebro ken. De inbraken vonden plaats in de Lange Delft en de Vrij landstraat. In dat laatste pand werd ook een onbekend aantal cadeaubonnen gestolen. DEN HAAG - Loonwerker J. Kuzee in Yerseke mag zijn mest zak niet gebruiken voor het uitrijden van mest op andermans land. Dat heeft de Raad van State bepaald. Kuzee vocht ver geefs het door de gemeente Reimerswaal verboden gebruik van de mestzak voor zijn loonwerkersactiviteiten aan. Vol gens Reimerswaal mag Kuzee zijn mestzak hoogstens één keer per jaar vullen en legen. Kuzee, tevens akkerbouwer, mag de mestzak (800 m3) ook alleen voor de eigen mestbehoef- te gebruiken. Hij vond het belachelijk dat hij wel als akker bouwer maar niet als loonwerker de mestzak mag gebruiken. De Raad van State is het echter met Reimerswaal eens dat de mestzak niet als landbouwwerktuig gebruikt mag worden. SINT JANSTEEN - Het vakjargon spreekt in termen als (dauw)roten, repelen en zwingelen - alsof ze ont leend zijn aan de Ollie B. Bommel-boeken van Marten Toonder. Minder poëtisch is de oogst zelf, beter gezegd: de pluk. Hard labeur voor de vlastelers, met lange, lange dagen op het land. De machine legt het vlas in keurige rijen op 'zwad' om te roten. Natuurlijk vocht, dauw bij voorbeeld, moet de stengel ontsluiten, noodzakelijk voor de verdere verwerking van het vlas. De pluk is nu halverwege en menig vlasteler maakt bij de huidige weersomstandigheden haast. Zeeuws-Vlaanderen is van oudsher het belangrijkste vlasgebied van Nederland, een opvallende teelt toch in het traditionele Zeeuwse bouwplan van granen, aard appelen en suikerbieten. Na een mager jaar in 2001 is de vlasoogst nu goed, zegt R. Mortier van Mortier Vlas in St. Jansteen. Hij spreekt in vergelijking met verleden jaar over 'dubbele kilo's'. Mortier: „De kwaliteit is heel goed, al zijn enkele percelen wat te zwaar geworden. Dat betekent extra werk." foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom GOES - L.J. Abelmann uit Goes is donderdag op 71-jarige leef tijd overleden. Hij was jaren lang gemeentearchivaris en di recteur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Van december 1968 tot mei 1990 combineerde Abelmann beide functies. Zijn echtgenote P. Abelmann-Harder was op deeltijdbasis eveneens bij in het streekmuseum in dienst, maar werkte in de praktijk op volle kracht mee. Onder hun hoede groeide het museum uit tot wat het nu is. Abelmann stond bekend als een markant figuur, die nimmer een blad voor de mond nam. Met die instelling voerde hij bijvoor beeld een lange strijd voor een passende behuizing voor het ar chief. Vermaard waren ook zijn jaar verslagen, waarin hij geen gele- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwvv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl genheid voorbij liet gaan om duidelijk te maken dat het ge meentebestuur in zijn ogen te weinig over had voor het be houd van het culturele erfgoed. Ooit liet hij zelfs met opzet een bladzijde wit om aan te geven wat er zou gebeuren als er niet meer geld op tafel kwam. Toen dat niet het gehoopte effect had, volgde een verslag met een zwarte pagina. Volgens Abelmann is het archief allesbehalve stoffig, maar juist onmisbaar. „Een archief is het geheugen van de stad", zei hij in een afscheidsinterview in de PZC. „En naarmate je ouder wordt, kun je minder onthou den. Dus moetje het opschrijven en bewaren. Dan kan je het later raadplegen." Ridder Ondanks zijn soms weerbarsti ge opstelling kreeg de archivaris in april 1990 bij diens vertrek alle lof toegezwaaid en werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadien bleef hij actief in het verlengde van zijn loopbaan, onder meer als Zeeuws correspondent voor de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. Tot enkele maanden was hij ook nog zeer regelmatig op het gemeen tearchief te vinden. F. de Klerk, die hem opvolgde als museumdirecteur, en de hui dige gemeentearchivaris A. Barth omschrijven hem beide als een uiterst gedreven man op zijn vakgebied. „Hij heeft ge zorgd voor het opstoten van het archief in de vaart der volke ren", zegt Barth. „Dankzij hem zijn er archiefbewaarplaatsen gekomen die aan alle eisen vol doen. Abelmann is ook begon nen met het inventariseren en publieksvriendelijk maken van archieven." De oude, natuurlijke basaltkeien op de Ritthemse dijk worden vervangen door strakke betonzuilen. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf RITTHEM - 'Zeedijk afgesloten voor fiets verkeer', meldt een bord vanaf Vlis singen richting de Ritthemse zeedijk. Ja, ja, het zal wel. Gewoon doorrijden. Een ritje over de zeedijk met gratis panorama over de Westerschelde laat een beetje fiet ser zich niet ontzeggen vanwege een ver keersbord. En terecht. Op een klein stuk van de dijk, tussen de buitenhaven van Vlissingen en de uitlaat van de rioolzuivering, wordt aan de zeewering gewerkt, maar dat is ook alles. Op de dijk heerst voor de rest stilte. De komende drie weken wordt het zelfs nog stiller, als de stenenzetters van aan nemer Martens en Van Oord uit Ooster hout met vakantie zijn. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het zo gewild, de Ritthemse dijk helemaal afgesloten ver klaren. Want als een voorbijganger iets mocht overkomen, kan Zeeuwse Eilanden aansprakelijk worden gesteld. De oude, natuurlijke basaltkeien op de dijk worden vervangen door strakke betonzuilen. De zwarte basaltkeien blijken bij nader in zien toch niet sterk genoeg bij een super- storm. Tot 1 oktober dit jaar zijn de dijk werkers bezig, waarna zij volgend jaar vanaf april op de Ritthemse dijk terugke ren. Over het 'hoe en waarom' van dit werk en andere dijkwerken langs de Wes terschelde is een kleine expositie te zien in Fort Rammekens bij Ritthem; van Vlissin gen gezien aan het einde van de ruim vier kilometer lange Ritthemse zeedijk annex fietsboulevard. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen wil opheldering van wethouder L. Poppe-de Looff (Cultuur) over de samenwer king van Zeeuwse theaters. De Vlissingse Raad voor Kunst en Cultuur, onder meer verant woordelijk voor het Arsenaal- en het Vestzaktheater, doet niet mee aan het samenwerkings verband. GroenLinks vraagt de wethouder naar de reden. De Zeeuwse theaters hebben besloten om met ingang van het theaterseizoen 2003-2004 nau wer te gaan samenwerken. Ruim voor het begin van het sei zoen zullen zij hun theaterpro gramma gezamenlijk presente ren in één brochure, die door de hele provincie wordt verspreid. De intensieve samenwerking is ingegeven door de opening van de Westerscheldetunnel. GroenLinks vraagt de wethou der of zij voorstander is van re gionale podiumsamenwerking. Het verband moet leiden tot een op elkaar afgestemde program mering. De partij vraagt of Pop pe-de Looff ook vindt dat sa menwerking noodzakelijk is in Walcheren. Als de wethouder daarop bevestigend antwoordt, wil GroenLinks weten wanneer zij voor het laatst contact heeft gehad met de Raad voor Kunst en Cultuur en waarom die in stelling niet deelneemt aan het het samenwerkingsverband. De fractie vraagt de Vlissingse wethouder om zo spoedig moge lijk met de Raad voor Kunst en Cultuur te overleggen over een mogelijke aansluiting bij de an dere Zeeuwse theaters. Groen Links wijst de wethouder erop dat niet meedoen aan het regio nale podiumbeleid in strijd is met het beleidsprogramma van de gemeenteraad. De partij wil uiterlijk 19 augus tus antwoord hebben. door Rolf Bosboom GOES - In de nieuwe wijk Ou verture in Goes-Zuid komt een voorbeeldproject met twaalf extreem energiezuinige wonin gen. De gemeente Goes heeft en kele maanden geleden diverse partijen gevraagd daarvoor een plan in te dienen. Zij beoordeel de deze week het project dat ma kelaardij Faasse Faasse uit Goes samen met de bouwbedrij ven Rijk uit Heinkenszand en Nonnekes uit Goes heeft opge zet, als beste. De stadsuitbreiding, waar uit eindelijk enkele honderden wo ningen komen, wordt al geken merkt door een ruime aandacht voor duurzaam bouwen. Het opvallendst is wel het verwar mingssysteem. De wijk kent geen aardgasnet, maar de wo ningen worden verwarmd (en in de zomer ook gekoeld) door een ingenieus systeem met warmte pompen. Op een van de prominentste lo caties in Ouverture, aan de Elvis Presleylaan, wil de gemeente nog een stap verder gaan met duurzaam bouwen. De bedoe ling is een nieuw voorbeeldpro ject op dat gebied, als opvolger van de zogeheten Ecosolar-wo- ningen die enkele jaren geleden in Overzuid zijn verrezen. Her en der in den lande bestaan al zogeheten energienul wonin gen. Dat houdt in dat door de vormgeving van het pand en het gebruik van installaties even veel energie wordt opgewekt als wordt verbruikt aan warmte, water en licht. Daarbij wordt echter geen rekening gehouden met het energieverbruik door huishoudelijke apparaten. Nul Dat gebeurt in het Goese voor beeldproject wel. Als de toe komstige bewoners spaarzaam omgaan met elektriciteit en ook zuinige huishoudelijke appara ten aanschaffen, dan moet het mogelijk zijn om evenveel ener gie aan het nutsbedrijf te leve ren als er wordt afgenomen. De energierekening is dus uiteinde lijk nul. Faasse Faasse, Rijk en Non nekes mogen het project uitein delijk gaan uitvoeren. „Ons plan is wel vernieuwend, maar met opzet niet experimenteel", zegtM. Faasse. „We combineren allerlei technologieën die zich inmiddels bewezen hebben. Ko-, pers moeten er ook op kunnen vertrouwen dat ze een goed pro duct krijgen." De voorlopige ontwerpen laten twaalf vrijstaande woningen zien die volledig op de zon zijn georiënteerd. De noordzijde kent vrijwel geen ramen, terwijl er aan de zuidwestkant over de gehele hoogte van het huis een serre is gedacht. Die dient, dankzij de opwarming door de zon, in de winter als buffer tus sen binnen en buiten. Verder wordt gebruik gemaakt van on der meer intelligente ventilatie, extreme isolatie, korte en dunne waterleidingen en op het dak een grote zonneboiler en zonne panelen. Subsidies De maatregelen vergen forse in vesteringen. De meerkosten ten opzichte van een standaardwo ning bedragen zo'n 45.000 euro. Een deel kan naar verwachting worden gedekt door subsidies van diverse instanties. Daar naast verdienen de eigenaren de kosten uiteindelijk ook deels te rug door een fors lagere energie rekening. Een andere eis die de gemeente had gesteld is dat de toekomsti ge bewoners meer dan gebrui kelijk inspraak moeten hebben in het ontwerp van hun huis. „Dat is eigenlijk in tegenspraak met het principe van energie zuinigheid", zegt Faasse. De keuzevrijheid zit hem dan ook vooral in de indeling van de bin nenruimte. Aan de buitenzijde valt echter nauwelijks te tor nen. „In principe moet de hoofdvorm blijven staan", al dus Faasse. Hij verwacht dat eind dit jaar kan worden begon nen met de werving van kopers. GOES - De Goese Hengelsport Vereniging houdt vrijdag 26 juli een vrije hengelwedstrijd voor de jeugd. Er wordt gevist in de Goese Oostvest bij de Stenen- brug in de Voorstad. Deelnemers tot vijftien jaar kunnen zich om 12.30 uur gratis laten inschrijven. De lengte van de vis is bepalend: voor vis van boven de 10 centimeter telt elke centimeter voor een punt. De hengelwedstrijd begint om 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13