p Meer klachten over Middelburg Nat zand bouwt het best wSK 11 Ara's voeren show op in Arsenaal I?/* Kunstenaars vrezen rumoer bij bouw op terrein Pieterstraat Duidelijke markering voorsorteren op brug oor al parkeercontroleurs en Sociale Dienst krijgen veel aanmerkingen Stroomstoring zeeuwse almanak Balkenende VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE (O) AutoTrack.nl WALCHEREN zaterdag 20 juli 2002 LorAb van der Sluis MIDDELBURG - De Klachten- I commissie Middelburg heeft I een druk jaar achter de rug. In 2001 werden dertig klachten in gediend. Het jaar daarvoor be- I handelde de commissie nog maar negentien klachten. De meeste op- en aanmerkingen kwamen binnen over gedragin gen van de dienst Maatschappe lijke Zaken en de parkeercon troleurs. Dat blijkt uit het van de commissie. Mensen die klachten hebben over ambtenaren, bestuurders of gemeentelijke afdelingen kunnen terecht bij de Klachten commissie. Als de klacht in be handeling wordt genomen, pro beert de commissie de zaak eerst in der minne te schikken. Lukt dat niet, dan stelt de Klachten commissie een onderzoek in. Uiteindelijk volgt een uit spraak. Is de klager het daarmee niet eens, dan staat hem de mo gelijkheid vrij om naar de Zeeuwse Ombudsman te stap pen. De elf klachten die werden inge diend tegen de dienst Maat schappelijke Zaken, hadden be trekking op de Gemeentelijke Kredietbank (twee stuks) en de Sociale Dienst (negen stuks). Ze MIDDELBURG - Delen van de Middelburgse wijken Dau- wendaele en de Magistraatwijk hadden gisteravond te kampen met twee stroomstoringen. Bij Delta was niemand bereikbaar die iets over de aard en de oor zaak van de storing kon vertel len. De stroom viel uit rond 19.00 uur. Om kwart voor negen leek het probleem verholpen, maar een half uur later was op nieuw de stroom uit. Tegen kwart voor elf waren de proble men voorbij. Hoeveel huishou dens gedupeerd waren, is niet bekend. varieerden van de wijze van af handeling van een aanvraag voor een uitkering, tot het niet terugbellen en de telefonische bereikbaarheid van de dienst. Bij de dienst Stadsbeheer kwa men het afgelopen jaar vijf klachten binnen, die allemaal te maken hadden met de dienst Parkeerbeheer. Daarbij ging het met name om het optreden van de parkeercontroleurs. Naar aanleiding van de klachten zijn gedragslijnen vastgesteld voor parkeercontroleurs. De Klachtencommissie denkt dat de toename van het aantal klachten meerdere oorzaken heeft: er wordt meer bekend heid gegeven aan de mogelijk heid om naar de commissie te stappen, de instelling van de Zeeuwse Ombudsman kreeg veel publiciteit en er is sprake van een betere registratie. De commissie stelt dat - gelet op de spreiding van het aantal klach ten over de verschillende dien sten - er geen reden is om extra aandacht te besteden aan één specifieke afdeling. De klachten over de parkeer controleurs leidden niet tot een uitspraak van de Klachtencom missie, omdat ze in het voortra ject werden afgehandeld. De commissie stelt wel dat commu nicatie tussen burgers en con troleurs niet optimaal is. „De commissie realiseert zich terde ge dat de taak van parkeercon- troleur niet eenvoudig is, omdat de controleurs nogal eens naar het gevoel van de burger impo pulaire maatregelen tegen hen nemen. Een bepaalde spanning tussen de controleurs en de bur gers zal dan ook altijd aanwezig zijn. Het kunnen omgaan met deze spanning en het daarop goed kunnen inspelen is een ei genschap die de ene controleur beter beheerst dan de andere. Conflicten zullen altijd blijven bestaan en zullen ook nooit tot nul gereduceerd kunnen wor den." De commissie heeft het gemeen tebestuur geadviseerd aan dacht te blijven besteden aan de communicatieve vaardigheden en trainingen in conflictbeheer sing van de parkeercontroleurs. De commissie heeft het afgelo pen jaar verder geconstateerd dat het aspect van communica tie in veel klachten naar voren komt. Tussen burger en over heid bestaan veel misverstan den, of aan uitlatingen wordt een verschillende uitleg gege ven. Het komt nogal eens voor dat een toezegging is gedaan of afspraken zijn gemaakt, terwijl dit aan de andere kant wordt Een van de nieuwe acrobaten in het Arsenaal laat zien hoe goed hij kan steppen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een piraat zon der papegaai op de schouders is geen echte piraat. Dat moeten ze bij attractiecentrum Het Ar senaal in Vlissingen hebben ge dacht. Enkele maanden geleden zijn vier blauwgele ara's ge kocht die eerder optraden in Avonturenpark Hellendoorn. Na een tijdje wennen en oefenen werd gisteren voor het eerst de papegaaienshow opgevoerd. Eddie, Joke, Jopie en Loko zijn vier jaar geleden in gevangen schap geboren. Normaal komen deze ara's voor in de tropische wouden van Zuid-Amerika. Het Arsenaal kocht ze van een En gelsman die met ze in Hellen doorn werkte. Hij heeft een week lang met een medewerker van Het Arsenaal getraind om tot een mooie show te komen. De papegaaien kunnen fietsen, rol schaatsen, rekenen en zijn goed in het spel balletje, balletje. „Dit is Jopie, en Jopie heeft zijn rijbewijs gehaald", zegt Akim, een van de twee medewerkers die de show opvoeren. Akim duikt onder de tafel waarop de vogels hun kunsten vertonen en komt terug met een elektrisch autootje. „Jopie, doe eens een rondje boulevard", zegt hij. Jo pie kruipt op het voertuigje, pakt het 'gaspedaal' beet en sjeest over de tafel heen. Snel houdt Akim zijn hand voor het einde van de tafel zodat Jopie er niet van af rijdt. En als Akim het autootje omdraait, racet de pa pegaai terug. De tientallen kin deren en volwassenen zien het geamuseerd aan. De twintig minuten durende show wordt drie keer per dag opgevoerd. Het is niet zielig voor de dieren, zeggen S. van Rijswijk en E. Angelini, de di recteuren van Het Arsenaal. „Papegaaien zijn groepsdieren. Het is pas zielig als één papegaai ergens in een kooitje belandt", zegt Angelini. De ara's praten niet, legt Van Rijswijk uit. „Dat doen ze alleen als ze eenzaam zijn en dat zijn die van ons niet. Wel jammer, want het zou leuk zijn als ze hun eigen show kon den aankondigen." ontkend. De commissie doet de aanbeveling om de essenties van (telefonische) gesprekken zo veel mogelijk schriftelijk vast te leggen en te bevestigen. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Rechter R. Cleton van de Raad van State in Den Haag liet vrijdag doorscheme ren waarschijnlijk weinig te kunnen doen voor het kunstzin nig gezelschap, de Maatschap Tri-Eye uit Middelburg. De leden van de Maatschap, Paul, Menno en Franfoise de Nooijer, stapten naar de rechter omdat hun werk in de verdruk king dreigt te komen door bouwactiviteiten, die voor het braakliggend terrein aan de Sint Pieterstraat in Middelburg op het programma staan. De gemeente stelde een bestem mingsplan vast dat het mogelijk maakt 27 woningen te bouwen op het terrein, waarop vroeger de hbs stond. Woningbouwver eniging Woongoed Middelburg wil dat op korte termijn gaan doen. Het. atelier van de Maatschap bevindt zich pal naast de nieuw - bouwlocatie aan de Pauw straat. De De Nooijers verwach ten dat het bouwen met nogal wat rumoer gepaard gaat. Ook vrezen zij dat de buurt na het ge reed komen van de nieuwbouw nooit meer zo rustig zal zijn als nu het geval is. Die rust hebben de kunstenaars hard nodig. Ze maken kunstzinnige foto's, vi deo's en films. Bij een recent project werden mensen kort stondig in beeld gebracht, ter wijl slechts hun ademhaling als achtergrondgeluid fungeerde. Om de rust te handhaven, vroeg de Maatschap de Raad van Sta te het bestemmingsplan dat de nieuwbouw mogelijk maakt, van tafel te vegen. Raad van State-rechter Cleton tonnde in een eerste reactie niet veel begrip voor de bezwaren van de kunstenaars: „Als je met je bedrijf midden in de stad gaat zitten, kan je moeilijk verlangen dat iedereen stil is. Tegenover uw belangen staat het belang van de gemeente om zo'n open plek midden in de stad niet on benut te laten." Hij liet daarmee i doorschemeren het gewraakte bestemmingsplan op het eerste gezicht qua inhoud niet onrede lijk te vinden. „De keuze van het kunstenaar schap is er één vol risico's en on zekerheden, dat weten en ac cepteren wij ook. Het wordt echter een probleem als er van buitenaf, voor ons oncontro leerbare veranderingen zullen plaatsgrijpen, die het wei'k zul len verhinderen of bemoeilij ken", kaatste Paul de Nooijer terug. Voorzieningen Er zouden mogelijk geluid we rende voorzieningen getroffen kunnen worden aan het atelier. Het zijn voox-al de daarmee ge paard gaande kosten waar de kunstenaarsmaatschap tegen aan loopt. Binnen een week of zes is in deze zaak een schrifte lijke uitspraak te verwachten van de Haagse rechter. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge s 0113-341688 Advertentie MjFNUGHT CRUISES |ra> het Veerse Meer wffind-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat op de Sta- tionsbrug duidelijk aangeven hoe het fietsverkeer richting Dauwendaele moet voorsorte ren. Burgemeester en wethou ders hopen daarmee een einde te maken aan de onoverzichtelijke situatie tussen fietsers en auto mobilisten. Na de opening van de nieuwe fietstunnel onder het spoor en de Kanaalweg, bijna een maand geleden, is een gevaarlijke situ atie ontstaan. Fietsers die uit het centrum komen, moeten op de Stationsbrug oversteken om het fietspad te bereiken dat naar de tunnel gaat. PvdA en Groen- Links stelden vorige maand schriftelijke vragen over de kwestie. Het college erkent in zijn beant woording dat sprake is geweest van een zowel voor fietsers als voor automobilisten onduide lijke situatie. Dat had te maken met de werkzaamheden in het Stationsgebied en een storing in de nieuwe verkeerslichtenin stallatie. Inmiddels is de belij ning op het wegdek aangepast en werken de stoplichten. Fiet sers die de brug verlaten hoeven nu geen rekening meer te hou den met auto's die vanaf de Ka naalweg de brug oprijden. Fietsers richting Dauwendaele moeten nog wel steeds auto's kruisen die vanaf de Stations- brug richting Nieuwlandseweg willen rijden. Dat probleem is alleen door middel van voorsor teren op te lossen. B en W heb ben de PvdA en GroenLinks beloofd te bekijken of er met be hulp van nieuwe belijning op het wegdek een duidelijker situ atie kan worden gemaakt. Of de maatregelen helpen, weet het college niet. B en W schrijven de twee partijen dat zij de situatie goed in de gaten houden. Jochem staat voor een grote stap in z'n jonge leven. Van de basisschool naar het voortge zet onderwijs. Dat was nog een heel getob met die Cito- toets, want rekenen, daar heeft hij een broertje aan dood. Maar taal, dat is z'n lust en z'n leven. Zijn basisschooltijd had hij goeddeels doorgebracht in Groningen, maar in het Zeeuwse kon hij inmiddels aardig aarden. Het besluit van zijn ouders om een week endje in Groningen door te brengen, werd door hem ech ter meteen toegejuicht. Hij wilde in ieder geval naar de kinderboerderij, want daar had hij het idee opgevat om boer te worden. Aangekomen op die droomplek zocht hij direct de stokoude ezel op. Benieuwd of die hem nog zou herkennen. Maar wat hij ook zocht, geen ezel te bekennen. De manager van de kinder boerderij loste snel zijn pro bleem op. „Jochem, het is heel zielig, maar die ezel is dood. Erg hè." Jochem was secondenlang uit het veld geslagen, maar tenslotte kwam z'n reactie. Balkenende dus." Advertentie Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën- Vertegenwoordig jij AutoTrack.nl tijdens de 10-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in viaAutoTrack.nl en win! doorValeska Nastaly De zee heeft zich ver teruggetrokken en de zon laat zich af en toe zien. Het zijn haast volmaakte omstandig heden voor het bouwen van een zand kasteel. Daar is een aantal badgasten het wel mee eens. Met of zonder ouders gaan de veelal jeugdige deelnemers omstreeks twee uur aan de slag. Vijf teams deden gistermiddag op het Vlissingse Badstrand mee aan de twee de wedstrijd zandkastelen bouwen die deze krant organiseert. De winnaars, de tienjarige Robbert Wevers en even oude Coen Westerduin, waren nog lang niet klaar met bouwen toen het einde van de wedstrijd in zicht kwam, maar dePZC-jury vond het verhaal dat zij bij hun kasteel vertelden en hun creativi teit in uitvoering doorslaggevend. Coen uit Vlissingen heeft zijn vriend Robbert gevraagd mee te doen. „We hebben van tevoren niets bedacht. We zijn gewoon gaan bouwen." Al bou wend vertellen de twee vrienden wat er in en om hun kasteel gaat komen. „Er moet een hele verdediging voor ons kasteel komen. En hier komt een vul kaan waarin een draak woont. Als de vulkaan uitbarst, loopt de gracht vol met lava", legt Robbert uit. „Dit moet een ruïne worden", zegt Coen over een klein zandvormpje bui ten zijn kasteel. „De stad wordt steeds aangevallen, vandaar dat het gebouw kapot is." De jongens laten in twintig minuten tijd een fort uit de grond rijzen met uitkijktorens, wegen en een enor me slotgracht. „We noemen het Slot Zandkasteel", zegt Robbert. Naast de twee vrienden is een andere groep bezig met het bouwen van een vliegtuig. Dat mag ook van de jury. Het Waar: Badstrand Vlissingen Aantal deelnemers: ca. 17 Winnaars: Robbert Wevers en Coen Westerduin Volgende wedstrijd: Vrijdag 26 juli in regio Beveland/Tholen (zie PZC van 25 juli) Kosten deelname: gratis Prijzen: eerste prijs wegwerpca mera, overige deelnemers krijgen tasje met allerlei kleinigheidjes zijn de twaalfjarige Bastiaan Ruster, de zesjarige Marijn Heijmans en vader Anco uit Groningen. „We zijn gewoon helemaal gek van vliegtuigen. Vandaar dat we er eentje maken." Bastiaan ver telt dat ze eerder deze week ook al een vliegtuig hadden gemaakt. „Maar die is helemaal vertrapt", zegt hij wijzend op een grote berg stuifzand. Cockpit Bastiaan strijkt alle delen van het vliegtuig zorgvuldig glad. Hij lijkt een goede toekomst te hebben als stuka door. Marijn zorgt ervoor dat de cock pit een comfortabele zitplaats wordt. Hij maakt daarin drie stoelen, want met zoveel zijn ze. Deze keer zijn de mannen niet bang voor vertrapping. „Pas vanavond wordt het hoog water. foto Ruben Oreel Dan spoelt onze creatie weg", weet va der Anco. De dertienjarige Beau Mulder wordt geassisteerd door drie zeer jeugdige dames: de tweeënhalfjarige Wies van Aanholt, de even oude Frederique Mijnlieff en haar zusje Beaudine van anderhalf. „Ik bouw het kasteel en zorg ervoor dat de kleintjes het niet kapot maken", zegt Beau lachend. Ze stuurt de ukkies om schelpjes, zodat die ver bij haar creatie uit de buurt blijven. Even later liggen de schelpjes als ver siering op en om het kasteel. Vier witte veren prijken op elke hoek van het slot. Gespecialiseerd Nick van Winkelman, negen jaar oud, uit Kudelstaart heeft zijn kasteel hele maal in zijn hoofd zitten. Samen met zijn drie jaar jongere broertje Mike en zijn negenjarige vriend Marvin Siecker voert hij het plan uit. „Ik doe het graaf werk, want daar ben ik in gespeciali seerd", zegt Nick. Marvin loopt af en aan met emmertjes zeewater. „Ik stop ermee, want het wa ter loopt steeds weg", zegt hij als hij voor de zoveelste keer water in de kas teelgracht giet. Hij richt zich op het zand buiten het kasteel. Hij bouwt een walletje om een plat vlak. „Hier kun je rennen of zo." Mike weet een betere functie: „Het wordt een speeltuin", schreeuwt hij uit. Dieper Het valt op dat alle deelnemers op het wat hardere, natte zand bouwen. „Dat bouwt gewoon het beste", zegt vlieg tuigbouwer Anco. Zijn zoon Marijn heeft daar nog een toelichting bij. „Kijk, je graaft een gat en dat wordt dan steeds dieper. Op een gegeven mo ment kom je water tegen en met dat zand ga je bouwen", zegt hij met een ui terst serieus gezicht. De materialen waarmee de deelnemers werken variëren van enkel handen tot emmertjes, scheppen en zelfs plamuur- schijven. Er is geen enkele strijd over het gebruik van de gereedschappen. Iedere deelne mer weet zijn taak. Opvallend is de overeenkomstige belevenis van een zandkasteel onder de deelnemers. Elk gebouwd kasteel heeft een gracht, to rens en een verdedigingsmuur. De tra ditionele kantelen, die meestal op kas teelmuren staan, zijn nergens te beken nen. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11