PZC Zambia pakt corrupt oud-staatshoofd aan Russen zijn ruimteschip kwijt PZC Successen in strijd van Griekse politie tegen terreurgroep Vader Indiase atoombom wordt nieuwe president Arrestatie van Chiluba aanstaande Regenoverlast in Duitsland Tientallen doden door ongeluk bus in Oeganda Top Spaanse Grapo gepakt Zes jaar cel voor oppositieleider in Kazachstan Stilvallen metro Londen veroorzaakt chaos 0800 - 0231 231 (GRATIS) Franse markies ereburger VS Oegandees leger doodt 300 rebellen Doodstraf ingebeelde Christus Rechter sluit Russische krant Nigeriaan krijgt Duitse vredesprijs België treedt op tegen dump oma's vrijdag 19 juli 2002 HAMBURG - Zandzakken beschermen de ingang van een kiosk in Hamburg. Voortdurende regen in het centrum en noorden van Duitsland heeft woensdagavond en gisteren geleid tot grote over last voor het verkeer. Ook Zwitserland en Oostenrijk kampten met overlast door aanhoudende regenval. foto EPA door Eelco van der Linden PRETORIA - Een staatshoofd dat de staatskas plundert en na zijn aftreden vrijuit gaat, is in Afrika eerder regel dan uitzon dering. In Zambia is men echter bezig de trend te doorbreken. De vorig jaar teruggetreden presi dent Frederick Chiluba kan elk moment gearresteerd worden wegens corruptie. De Zambiaanse regering ont kende het gisteren in alle toon aarden, maar feitelijk staat Chi luba al onder huisarrest: er staan agenten voor zijn deur. Minister van Binnenlandse Za ken Luckson Mapushi, hield het er op dat de aanwezigheid van de politie bedoeld is om Chiluba te beschermen. „Onze inschat ting is dat sommige burgers be sloten hebben hem kwaad te willen doen." Dat de Zambianen Chiluba ha ten, is geen geheim. De voorma lige buschauffeur en vakbonds leider kwam in 1991 aan de macht met de belofte het land te moderniseren en de democratie te respecteren. Het was de frisse wind die het land na 27 jaar Kenneth Kaunda, de eerste pre sident van Zambia, nodig had. Daar is niets van terecht geko men. Het economisch herstel programma, opgesteld in over leg met donoren en IMF, heeft in tien jaar tijd bijna geen econo mische groei opgeleverd. Priva tisering verliep chaotisch, met als voornaamste resultaat mas saontslagen en corruptie. De landbouw zit in een crisis, de ar moede is schrijnend: 80 procent van de Zambianen leeft van minder dan een dollar per dag. Vrijwel direct na zijn aantreden werd Chiluba de typisch Afri kaanse autocraat, die zijn hof houding in stand hield met gun sten en zijn tegenstanders met ondemocratische middelen be streed. Chiluba verbruide het compleet toen hij vorig jaar pro beerde de grondwet te verande ren, zodat hij na twee termijnen van vijf jaar - het maximum - nog zou kunnen meedingen voor een derde termijn. Het leidde tot felle protesten, ook van donoren, en tot scheu- ringen binnen zijn partij, de MMD. Wonderwel trok hij zich terug, maar niet zonder ervoor te zorgen dat zijn opvolger, Le vy Mwanawasa, de rond afgelo pen Kerst gehouden verkiezin gen wel moest winnen. Integer Mwanawasa won inderdaad, dankzij fraude en een verdeelde oppositie, maar hij bleek niet de veronderstelde marionet van Chiluba te zijn. De als briljant advocaat te boek staande Mwanawasa bleek als politicus integer en verantwoordelijk. Zo zeer, dat hij in 1994 opstapte als vice-president vanwege een corruptiezaak. Als president heeft hij nu besloten zijn faam waar te maken en lapt hij par- tijsolidariteit aan zijn laars. President Mwanawasa onthul de zelf dat de 47 miljoen dollar die tijdens de privatisering van een kopermijn waren 'zoekge raakt', dienden om Chiluba's corruptiemachine draaiende te houden. Hetzelfde gold voor de 21 miljoen dollar voor nooit ge kocht wapentuig. In verband met de zaak zijn al een oud- rechter en een ambassadeur ge arresteerd. En nu nog de architect zelf. Het parlement, waarin de oppositie partijen een meerderheid heb ben, aarzelde dinsdag niet en hief de onschendbaarheid van Chiluba op. In de straten van Lusaka werd gefeest. Van een arrestatie is het nog niet geko men omdat het Hooggerechts hof, op verzoek van Chiluba, zal onderzoeken of het parlement juist heeft gehandeld. Het lijkt uitstel van executie. GPD KAMPALA - In het westen van Oeganda zijn gisteren een tank wagen en een bus op elkaar in gereden. Daarbij vielen naar sdiatting meer dan zestig do den, onder wie tien Europese toeristen. Niemand in de bus of in de tank wagen overleefde de vuurzee die na de botsing ontstond. De oorzaak van het ongeval lag bij de tankauto met brandstof die met falende remmen bergaf waarts reed. In de bus zaten ook tien toeris ten die het wildpark Queen Eli zabeth hadden bezocht. Het ongeluk gebeurde bij het dorp Rutoto, ruim 250 kilome terten westen van de hoofdstad Kampala. DPA MADRID - De Spaanse Guardia Civil en de Franse politie heb bengisteren in Spanje en in Pa rijs veertien mensen aangehou den die ervan worden verdacht de huidige leiding te vormen van de extreemlinkse Spaanse terreurgroep Grapo. De gezamenlijke actie wordt in de Spaanse pers omschreven als de ontmanteling van de top van de Grapo, de Antifascistische Verzetsgroep van de Eerste Ok tober. Er zijn acht mensen in Pa rijs, vijf in Madrid en een in Vi- toria (Noord-Spanje) opgepakt. De Grapo dook op in de j aren ze ventig als gewapende tak van de in 1975 gevormde Hernieuwde Spaanse Communistische Par tij (PCE-r)De Grapo wordt ver antwoordelij k gehouden voor de dood van 87 mensen tussen 1975 en 2000. De splintergroep begon als radi cale tegenstander van het be wind van de Spaanse 'caudillo' Francisco Franco. ANP/AFP ASTANA - Een rechter in Ka zachstan heeft oppositieleider Moechtar Ablyazov gisteren veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. Hij zou zijn positie hebben misbruikt toen hij mi nister van Energie was. Ablyazov behoorde in novem ber tot de oprichters van de be weging Democratische Keuze van Kazachstan, die pleit voor meer invloed van het volk op de poütiek en grotere vrijheid voor het bedrijfsleven. De autoritai re president Noersoeltan Na- zarbajev maakte al snel duide lijk dat hij de beweging beschouwt als een bedreiging voor zijn bewind. Ablyazov werd in maart aange houden. Een andere oprichter van de oppositiebeweging staat terecht in de noordelijke regio Pavlodar. RTR Metrotreinen staan werkeloos bij een Londense remise. van onze redactie buitenland LONDEN - Een staking bij het metropersoneel heeft de Londense ondergrondse gisteren lamgelegd en een ver keerschaos veroorzaakt in de Britse hoofdstad. De actie begon woensdagavond, een paar uur nadat een natio nale 24-uursstaking van gemeenteambtenaren was be gonnen. Vooal de inwoners van voorsteden en buitenwijken van Londen die in de binnenstad werken, ondervonden hin der van de metrostaking. „Het is een nachtmerrie", zei een reizigster. „Normaal gesproken doe ik er ongeveer drie kwartier over. Nu wordt het wel twee uur.Mensen stonden in lange rijen voor de bussen en taxi's, die vast liepen in het verkeer dat extra druk was door de foren zen die nu voor de auto hadden gekozen. Grote bedrij- foto Michael Stephens /EPA ven hadden zelf bussen ingehuurd om het personeel te vervoeren. Het metropersoneel wil met de staking zijn onvrede uiten over de plannen om het ondergrondse netwerk deels te privatiseren. De gemeenteambtenaren legden in heel Groot-Brittannië het werk neer en eisen een loonsverhoging. De staking van het gemeenteperso- neel was beduidend minder storend, veel Britten merk ten er niets van. AP door Frank Hendrickx MOSKOU - Het was aangekon digd als een 'uniek experiment'. Vorige week werd het Russische ruimteschip Demonstrator-2 gelanceerd. Sindsdien is het spoorloos. De Demonstrator-2 was opge stegen vanaf een kernonderzee- Advertentie) boot in de Beringzee. Een half uur later keerde het ruimteschip volgens plan terug naar de Aar de om een nieuw, opblaasbaar landingsgestel te testen. Een ding lijkt inmiddels vast te staan: het ruimteschip is niet zoals op het programma stond geland op het schiereiland Kamtsjatka in noordoost-Sibe- rië. Legerhelikopters hebben dagenlang het schiereiland af gezocht om een spoor te vinden van de Demonstrator-2, maar tevergeefs. „We hebben hele maal niets gevonden", erkende de woordvoerster van het ver antwoordelijke onderzoeksin stituut Babakin beschroomd. Kamtsjatka was voorbestemd om te dienen als testgebied voor de eerste landing met een op blaasbaar landingsgestel. Een makkelijk te missen doel is het niet, met een oppervlakte van 370.000 vierkante kilometer. Maar toch lijkt dat gebeurd te zijn. „We kunnen nog van geluk spreken dat het ruimteschip niet op een stad is geland, om van een buitenlandse stad maar niet te spreken", schamperde het populaire dagblad Mos- kovski Komsomolets gisteren. Pijnlijk Het mislukken van het 'unieke experiment' is pijnlijk voor de ruimtevaartindustrie. De De- monstrator-2, een ruimteschip met een diameter van slechts 80 centimeter, leek juist voorbe stemd om Ruslands technologi sche vernuft te onderstrepen. Het mede door het Europese ruimtevaartagentschap ESA gefinancierde ruimteschip werd vorige week vrijdag vanaf de atoomonderzeeër Rjazan de at mosfeer ingeschoten. Bij de da ling, een klein half uur later, zou een enorme luchtballon de snel heid van het ruimteschip van 30.000 kilometer per uur terug moeten brengen tot 50 kilome ter per uur. De luchtballon moest er vervolgens ook voor zorgen dat het ruimteschip een zachte landing zou maken. In de toekomst zou op deze ma nier vracht vanuit de ruimte naar de Aarde kunnen worden gebracht. Ook leek het opblaas bare landingsgestel bij uitstek geschikt voor landingen op an dere planeten, zoals Mars. Rus sische ruimtevaarders dromen nog steeds van een expeditie naar de Rode Planeet en de test met de Demonstrator-2 had de ernst van deze plannen moeten onderstrepen. Helaas weet nu niemand of het opblaasbare landingsgestel werkt. „We kun nen de resultaten van dit expe riment alleen bestuderen als we het ruimteschip terugvinden", aldus een woordvoerster. Die mogelijkheid lijkt steeds kleiner te worden. Anonieme bronnen verklaarden dat de De monstrator-2 wellicht verbrand is in de atmosfeer. „Dat is de eni ge mogelijkheid", zei de leider van het experiment, Sergej Aleksasjkin, in het dagblad Komsomolskaja Pravda. „We hebben meerdere tests uitge voerd. Het ruimteschip was be trouwbaar." De wetenschapper vermoedt dat het ruimteschip in zee is gevallen. GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Harald Doornbos NEW DELHI - De man die In dia aan de kernbom hielp is gisteren gekozen tot president van het land. Abdul Kalam, India's bekendste weten schapper, werd met 90 procent van de stemmen gekozen door bijna vijfduizend afgevaar digden van de nationale en re gionale parlementen. Alleen de communisten stemden te gen; zij hadden liever een Ondanks de overweldigende meerderheid was Kalams no minatie niet onbesproken. Hij is namelijk moslim, iets dat in India dezer dagen zeer gevoe lig ligt. Van de 1,1 miljard in woners zijn ruim 850 miljoen hindoe en 130 miljoen moslim. De huidige regering bestaat voornamelijk uit hindoe-na- tionalisten die de moslimbe volking wantrouwen. Volgens sommigen binnen de regering voelen de meeste moslims meer sympathie voor Pakistan dan voor India. In februari van dit j aar werden 800 moslims tijdens pogroms vermoord in Gujarat, een deel staat waar een partijgenoot van premier Vajpayee aan de macht is. De premier zelf beledigde de moslimbevolking door dit jaar tijdens een partijcongres te be weren dat 'overal waar mos lims leven, er problemen zijn'. Desondanks steunde deze hin doe-nationalistische regering de kandidatuur van Kalam. Perfecte kandidaat Als topwetenschapper en uit vinder van India's atoombom, wordt hij bij uitstek gezien als 'de goede moslim' - betrouw baar, loyaal en politiek rechts van het midden. Hij zou de perfecte kandidaat zijn om beide religieuze groepen dich ter bij elkaar te brengen. Kalam heeft een spectaculaire carrière gemaakt. Als kind bracht hij kranten rond in een klein dorpje in de zuidelijke deelstaat Tamil Nadu. Zijn va der, die kon lezen noch schrij ven, verhuurde roeibootjes aan lokale vissers. Na het afronden van zijn stu die leidde Kalam veertig jaar lang alle belangrijke ruimte vaart- en raketprojecten in In dia. Vanaf 1983 werkte hij met een team aan de ontwikkeling van een atoombom die middels een raket zou kunnen worden afgeschoten. In 1998 deed In dia zijn eerste succesvolle kernproef. Kalam wordt dan ook beschouwd als de vader van de Indiase kernbom. In de volksmond noemt men hem de 'rakettenman'. Het Indiase presidentschap is vooral een ceremoniële func tie. Desondanks staat het ambt in hoog aanzien. GPD WASHINGTON - Het Amerikaanse Congres wil de Franse markies De la Fayette (1775-1834) ereburger van de Verenig de Staten maken. De prestigieuze onderscheiding is de afge lopen tweehonderd jaar slechts vier keer toegekend. Generaal De la Fayette vocht in de Amerikaanse vrijheids oorlog van 1776 tot 1783. Daarna vertrok Marie Joseph Yves Roch Gilbert du Motier, zoals hij officieel heette, weer naar Frankrijk. Hij keerde in 1824 terug naar Amerika en sprak toen als eerste buitenlander het Congres toe. „De markies heeft zijn hulp aan de Verenigde Staten aange boden toen het nodig was en is een symbool voor vrijheid", al dus de tekst in de resolutie. De benoeming kan een wettelijke status krijgen wanneer eerst het Huis van Afgevaardigden en daarna de Senaat instemmen met het voorstel. AFP KAMPALA - Het Oegandese leger heeft de afgelopen maan den zeker 300 rebellen van het Verzetsleger van de Heer ge dood. Veertig soldaten zijn gesneuveld, de meesten door ko gels die door het leger zelf waren afgeschoten. Dat heeft een legerwoordvoerder gisteren gezegd. In maart gaf de regering van Soedan het Oegandese leger toe stemming het zuiden van het land te betreden, waar de rebel len hun bases hebben. Sindsdien heeft Oeganda naar eigen zeggen bijna alle belangrijke bases vernietigd. Het offensief gaat voorlopig door. AP LAHORE - Een Pakistaanse christen die beweerde Jezus Christus te zijn en de islam een nepreligie noemde, is gisteren tot de strop veroordeeld wegens godslastering. De 40-jarige oud-ambtenaar Anwar Keneth werd een jaar ge leden in Lahore in het oosten van Pakistan gearresteerd, na dat hij een plaatselijke imam per brief van zijn godslasterlijke boodschap op de hoogte had gesteld. Het ChristelijkBevrijdingsfront, een Pakistaanse organisatie die opkomt voor de belangen van de kleine christelijke ge meenschap in het land, is het niet eens met het vonnis. „Ke neth had in een psychiatrisch ziekenhuis moeten worden op genomen." AP MOSKOU - Een Russische krant mag van een rechtbank in Moskou niet meer worden uitgegeven omdat er artikelen in zijn gepubliceerd waarin werd aangezet tot etnische conflic ten. De krant Roesskije Vedomosti richtte zich tegen joden en andere minderheden. Het ministerie voor de Media had Roesskije Vedomosti voor de rechter gedaagd, omdat de gewraakte stukken in strijd wa ren met de wet, die publicaties verbiedt die aanzetten tot etni sche haat. AP FRANKFURT - De Nigeriaanse schrijver Chinua Achebe krijgt de Vredesprijs van de Duitse Boekhandel. Hij neemt de belangrijkste prijs op cultureel gebied in Duitsland op 13 ok tober in ontvangst tijdens de Frankfurter Buchmesse. De in de Verenigde Staten woonachtige Achebe wordt be schouwd als de vader van de moderne Afrikaanse literatuur. Zijn romans, gedichten en korte verhalen gaan vooral over het effect van het kolonialisme op de Afrikaanse samenle ving. DPA van onze redactie buitenland ATHENE - Een 30-jarige Griek heeft gisteren bekend te hebben deelgenomen aan de moord op de Britse diplomaat Saunders in 2000. De verantwoordelijkheid voor die aanslag werd opgeëist door de beweging 17 November, een extremistische splinter groep met nationalistische en marxistische denkbeelden. Tot dusverre had de politie nau welijks een beeld van deze ter reurgroep, die van 1997 tot en met de moord op Saunders ze ker 23 moorden pleegde. Poli tiechef Fotis Nassiakos zei gis teren er van overtuigd te zijn dat de politie nu leden van de groep te pakken heeft. De arrestaties deze week volgen op een serie invallen en aanhou dingen, de eerste successen van de Griekse politie in de strij d te gen de in 1975 opgedoken 17 November. Deze week zijn zes mensen aan gehouden waarvan een aantal heeft bekend tot de 17e Novem ber te behoren. Een van hen, de 3 0-jarige Vasilis Xiros, heeft be kend medeplichtig te zijn aan de moorden op de Brit Stephen Sauders en op de Griekse reder Peratikos in 19 9 7en aan een ra- ketaanval op de woning van de Duitse ambassadeur in Athene in 1999. Xiros' broer Christodoulos (44) heeft bekend medeplichtig te zijn aan zeven moorden, waar onder die op de Amerikaanse militaire attaché Nordeen in 1988. Sleutelfiguur Woensdag heeft de Griekse poli tie een 64-jarige man aangehou den die wordt gezien als een sleutelfiguur van de 17 Novem ber. Het gaat om Alexander Gio- topoulos. Hij zou voor een be langrijk deel de terroristische activiteiten van de beweging hebben geleid en mogelijk me deoprichter zijn. Hij is geboren in Parijs als zoon van een des tijds bekende trotskist, Dimitris Gitopoulos. Een woordvoerder van de poli tie zei dat Alexander Giotopou- los al twee jaar op de lijst van meest gezochte personen van Griekenland stond. De extreemlinkse terreurbewe ging verwijst met de naam 17 November naar de datum waar op in 1973 een bloedige studen tenopstand uitbrak tegen de toenmalige junta in Grieken land. De doorbraak volgde voor de politie op een mislukte bomaan slag begin deze maand in Pirae us. Een 40-jarige man die de bom zou hebben geplaatst, raakte ernstig gewond door de voortijdige ontploffing. Een revolver die bij deze Sawas Xiros werd gevonden, blijkt in 1984 te zijn afgenomen van een agent die tijdens een bankover val in Athene werd vermoord. De overval was het werk van 17 November. AFP/DPA BRUSSEL - De Belgische minister Vandenbroucke van Sociale Zaken wil 's zomers meer opvangcen tra voor ouderen. Nu laten elk jaar honderden fami lies voorafgaand aan hun vakantie, inwonende ou ders of grootouders achter in ziekenhuizen, om onge stoord op reis te kunnen gaan. Vandenbroucke vindt dit een vorm van onverant woord gebruik van zie kenhuisbedden. In België wonen naar ver houding nog veel ouderen in bij hun kinderen, zeker in het Franstalig landsge deelte. Dat is een gevolg van de hoge kosten voor verblijf in bejaardente huizen. Ook wonen veel grootouders in bij him tweeverdienende kinde ren om overdag voor de kleinkinderen te zorgen. Vandenbroucke wil nu met de regionale overhe den, verantwoordelijk voor bejaardenzorg, pra ten over het vrijmaken van middelen om in de zo mer te zorgen voor betere tijdelijke opvang, om de 'oma'- of 'opadumping' in ziekenhuizen tegen te gaan. ANP tabakwaren zeitschriften [Hftrze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5