Sollicitatieplicht voor ex-politici PZC Ministers-in-spe oefenen in zwijgen Niet-rokers zijn in de meerderheid Agressieve buizerd heeft het op hardlopers gemunt Minister De Vries wil verder onderzoek naar beloningen Bergen op Zoom zet wildplassers in schijnwerpers Hof staat toch reclame op internet toe Meer Antillianen keren terug naar Curasao Grote brand clubhuis Haagsche Golf- en Countryclub Neger in woordenboek mag Proef lightrail begint in maart Debuut Van der Jagt op toneel Groepsleider verdacht van ontucht Rijkswaterstaat sluit snelweg Gepeperde rekening voor Vier van Belgrado t>as vrijdag 19 juli 2002 van onze redactie binnenland MARKELO - Enkele trimmers in Markelo zijn ten prooi geval len aan een agressieve buizerd. De roofvogel valt mensen aan die op de Kattenberg hardlo pen. De verwondingen aan hoofd en armen waren zo ern stig dat de slachtoffers naar de dokter moesten. De gemeente Hof van Twente adviseert trim mers de Kattenberg voorlopig te mijden. Volgens de gemeentevoorlich- ter broedt de buizerd van half maart tot half augustus en be schermt hij op de Kattenberg zijn territorium. „We kunnen de vogel niet zon der meer afschieten, zoals ie mand had voorgesteld. De buizerd is een beschermd dier soort. Dit gedrag is natuurlijk voor een vogel die zijn territo rium tijdens het broedseizoen afschermt", aldus de woord voerder. Een van de slachtoffers is Jan Wessels uit Markelo. Hij is dit seizoen al vaker aangevallen door de agressieve buizerd. Hij kreeg een krab met de achter poten op zijn oogleden. „Je hoort de roofvogel hele maal niet aankomen. Hij volgt je van boomtop naar boomtop. Ook laat hij zich soms als een baksteen naar beneden val len." Zijn echtgenote en dochter zijn doodsbang voor het roofdier en schreven een brief naar de ge meente. „Mijn vrouw liep daar met een stok, maar voorlopig neemt ze een andere trimroute. Deze buizerd zorgt al drie jaar voor overlast." ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Ministers, staats secretarissen en Kamerleden moeten na hun politieke loop haan een sollicitatieplicht krij gen, net zoals voor werkloze burgers geldt. Dat is een van de opvallendste voorstellen die de missionair minister De Vries (Binnenlandse Zaken) doet in een nota over de rechtspositie van politici en ambtenaren. De Vries pleit verder voor een groot onderzoek naar de belo ning van politici en ambtena- BERGEN OP ZOOM - De ge meente Bergen op Zoom gaat vanaf komend weekeinde de St.-Annastraat aan een kant met een hek afsluiten. Ook komt er meer verlichting in de straat. Dit alles is bedoeld om het aan tal wildplassers terug te dringen of deze mannen in ieder geval in de kijker te zetten, zo heeft de gemeente gisteren laten weten. De St.-Annastraat vormt de verbinding tussen verscheidene horecagelegenhedenDe bewo ners hadden op de maatregel aangedrongen, omdat hun straat bijzonder in trek is bij urinerende cafébezoekers. De gemeente bekijkt of er nog meer kan worden gedaan om de 'wa teroverlast' terug te dringen. ANP AMSTERDAM - Het versturen van grote hoeveelheden com merciële elektronische post, in internetkringen 'spam' ge noemd, mag. Dat bepaalde het gerechtshof in Amsterdam gis- terenr beroep. Het hof laat wel demogelijkheid open om 'spam mers' te vervolgen als zij voor overlast zorgen. Het draait in deze zaak om een geschil tussen internetprovider XS4ALL en vier klanten aan de ene, en het Amstelveense bedrijf Ab Fab Interactive Media Group aan de andere. Ab Fab stuurt spam, waardoor XS4ALL al deze mailtjes moet venverken. De internetprovider had een dwangsom van 50 euro per overtreding geeïst en de eis is eerder door de rechter ook toegewezen. XS4ALL vindt de reclame een ontoelaatbaar randverschijnsel van internet, dat zowel bij klan ten als bij het bedrijf voor erger nis zorgt. Klanten klaagden over de reclame. Ab Fab heeft altijd volgehouden volgens de regels van de branche te wer ken. XS4ALL weet nog niet of het in cassatie gaat bij de Hoge Raad. ANP WILLEMSTAD - De trend dat Antillianen Nederland verlaten om terug te keren naar Cura9ao zet door. In het afgelopen half jaar zijn 715 Antillianen terug gegaan naar hun geboorteland. In het eerste helft van vorig jaar «'aren dit er nog zo'n 600, in -000 ongeveer 400. Dit blijkt uit cijfers van de bur gerlijke stand in Willemstad. Het vertrek van Curagaoënaars naar Nederland neemt af. Was er in voorgaande jaren nog spra ke van een massale uittocht, nu geven de ci j Iers een ander beeld In het eerste zes maanden van vorig jaar emigreerden nog 2963 Antillianen naar Nederland, in de eerste helft van dit jaar is dit aantal fors gedaald naar 1777. De massale verhuizing van de laatste jaren was niet alleen een doorn in het oog van de Antillen <-df, ook voor Nederland was het een bron van zorg. Sinds !998 zijn al ruim 28.000 Antilli anen naar Nederland vertrok ken. Maar de massale uittocht f'jkt zijn piek bereikt te hebben 1112000, toen bijna 8000 Antilli anen Curafao verlieten. ANP Een minister verdient nu 9123 euro per maand, een lid van de Tweede Kamer 6435 euro. Beke ken moet worden hoe die belo ning zich verhoudt met salaris sen in de publieke sector. De Vries erkent dat mensen niet de politiek ingaan vanwege het geld, maar een te lage beloning zou goede mensen kunnen weerhouden de overstap te ma ken. Het Kamerlidmaatschap kan ook aantrekkelijker worden als Kamerleden hun inkomsten uit nevenfuncties mogen behou den. Nu wordt dat nog gekort op het salaris, om te voorkomen dat Kamerleden massaal gaan bijverdienen. De Vries wil ook de beloning voor de Commissarissen van de Koningin aanpakken. Nu ver dienen die evenveel als een mi nister. De Vries wil dat de belo ning gerelateerd wordt aan het inwoneraantal van de provin cie, net zoals dat bij burgemees ters gebeurt. Nevenfuncties De Vries wil ook dat er meer een heid komt in het melden van ne venfuncties. Ministers hoeven die nu bijvoorbeeld niet open baar te maken, Kamerleden wel. De ministers moeten overi gens wel de minister-president en het presidium, het bestuur van de Eerste- en Tweede Ka mer, informeren. Op de riante rechtspositie van ex-politici mag wel wat beknib beld worden, vindt De Vries. Een politicus die na zijn 50ste de politiek verlaat en meer dan tien jaar actief is geweest, krijgt nu wachtgeld tot zijn 65ste. Dat moet voortaan gelden vanaf het 55ste levensjaar, meent De Vries. Bovendien moet de ex- politicus ook gewoon sollicite ren, zoals elk ander werkloos burger, als het aan De Vries ligt. Begin deze maand verwierp de Tweede Kamer nog een motie van de SP, waarin om een solli citatieplicht werd gevraagd. De motie haalde het niet omdat door de tegenstem van D66, dat eerst de mening van de minister wilde weten, geen meerderheid werd gehaald. Nu weten de D 6 6 'ers dat ze voor hadden kun nen stemmen. GPD DEN HAAG - Een grote brand heeft gistermiddag forse schade veroorzaakt aan het clubgebouw van de Koninklijke Haagsche Golf- en Countryclub, in het duingebied bij Wassenaar. Het rieten dak van het uit 1930 daterende pand moet volgens een woordvoerder van de brandweer als verloren worden beschouwd. De schade be draagt ongeveer 1 miljoen euro. Niemand raakte gewond door de brand op het terrein aan de Groot Haesebroekseweg. Een lid van de golfclub ontdekte tijdens het spel dat er een kleine brand was uitgebroken bij het clubgebouw. Hij waarschuwde de brand weer. Het vuur heeft behalve het 25 meter lange dak, ook de complete tweede etage van het clubgebouw en een nog niet bewoond huis ernstig beschadigd. Rond vier uur had de brandweer het vuur onder controle. foto Govert Coebergh/ANP door Lianne Sleutjes en Haris van Soest DEN HAAG - „Ik ben maar eens in de boeken van Fortuyn gedoken", lacht Roelf de Boer. De aanstaande minister van Verkeer en Waterstaat is pas sinds dinsdag lid van de LPF. De dag dat hij gevraagd werd door Mat Herben om tot het kabinet toe te treden. Ook Hilbrand Nawijn is pas sinds dinsdag lid van de partij waarvoor hij nu een regerings post (minister van Vreemdelin genbeleid en Integratie) gaat bekleden. Op de vraag of het niet vreemd is dat hij tot die dag nog gemeenteraadslid was voor het CDA in Zoetermeer, wil hij niet antwoorden. Even min op de vraag of Jan Peter Balkenende het daar in hun ge sprek nog over gehad heeft. Ei genlijk wil Nawijn helemaal niets zeggen, behalve dan dat hij 'voor 100 procent achter het gedachtegoed van de LPF staat'. Op deze tweede dag dat Balke nende de kandidaten voor het nieuwe kabinet ontvangt, oe fenen de ministers-in-spe vast in het ontwijken van vragen en het geven van nietszeggende antwoorden. De formateur heeft iedereen gevraagd niets te vertellen over de inhoud van de gesprekken, hoe hard de buiten wachtende pers ook be delt om een antwoord op de vraag hoe ze de problemen in hun vakgebied willen aanpak ken. „Ik kan echt niets inhoudelijks zeggen", zegt De Boer na af loop. „Dat kan pas nadat vol gende week de regeringsver- Formateur Balkenende (r) en hoofddirecteur Brouwers van de RVD verschijnen voor het raam van het Eerste-Kamergebouw. foto Edward Oudenaarden/ANP klaring is afgelegd." Wil hij dan beloven dat hij de files op lost? „Dat zou een erg onver standige belofte zijn." En daarmee is hij de enige die iets nieuwswaardigs wil zeggen. Het bontst maakt Aart Jan de Geus het. Als beoogd minister van Sociale Zaken moet hij de WAO, die bijna een miljoen Nederlanders raakt, drastisch hervormen. Maar bij buiten komst is het enige wat hij over zijn lippen brengt: „Ik heb een goed gesprek gehad en heb er hartstikke zin in. Dahag." Waarop hij de camera's opzij duwt en ijzerenheinig van het Binnenhof beent, alle vragen negerend die de meelopende verslaggevers op hem afvuren. Ook Benk Korthals is een beet je narrig, deze zonnige donder dagmiddag in Den Haag. Nee, hij loopt niet vooruit op het on derzoek naar de beveiliging van de vermoorde Pim For tuyn. Dus zegt hij niet of hij straks opstapt als minister van Defensie mocht blijken dat hij als minister van Justitie in het paarse kabinet fouten heeft gemaakt. „Bovendien, het kan zeer wel goed aflopen." Een handtekening voor een formatie-toerist kan er nog wel van af. Als hij het Binnen hof verlaat, struikelt hij bijna over de look-a-likes van Ken neth en Carla, de hondjes van Fortuyn. Ster Ster van de dag is de aanstaan de minister van Economische Zaken, Herman Heinsbroek. Met zijn vlotte babbel, ont spannen houding (handen in de zakken) en stropdasloze outfit stuurt hij moeiteloos de in groten getale opgekomen camerateams met een kluitje het riet in. Als een volleerd po liticus praat hij honderd uit zonder het achterste van zijn tong te laten zien. „Balkenen de is een prima vent, leuk ge sprek. De dienstauto is minder dan ik gewend ben", zegt de voormalig mediatycoon die goed is voor naar schatting 150 miljoen euro en zelf in een Bentley rijdt. „Maar ik doe het niet voor mezelf, ik doe het voor de mensen die op de LPF gestemd hebben." Zijn stropdas wil hij volgende week wel omdoen, als hij naast koningin Beatrix moet poseren voor de traditionele bordes scène. Maar inhoudelijke vra gen beantwoorden? „Nee jon gens, dat kan ik echt niet doen. Nou ja, subsidies voor het be drijfsleven, daar ben ik niet zo'n fan van. Als het slecht gaat met een groot bedrijf, moeten ze maar bij de bank aankloppen. In principe na tuurlijk." GPD UTRECHT - De woorden 'neger' en 'creool' hoeven niet te worden geschrapt uit de Dikke Van Dale, het Groot woorden boek der Nederlandse taal. Dat blijkt uit de uitspraak van de Commissie gelijke behandeling naar aanleiding van een klacht van de Stichting Eer en Herstel Betalingen Slachtof fers in Suriname. Een woordvoerster van de Van Dale maakte de uitspraak gisteren bekend. De stichting vindt dat de woorden Afrikaans-Surinaamse Nederlanders aan de koloniale onderdrukking herinneren en zodoende pijn teweegbrengen. Maar de commissie oordeelde dat de Van Dale geen onderscheid maakt op grond van ras. „De functie van een woordenboek is niet meer dan het regi streren van de woordbetekenis", aldus de commissie. ANP GOUDA - De provincie Zuid-Holland voert in maart de eerste proef uit met lightrail over bestaand spoor op het relatief rus tige spoortraject Gouda - Alphen aan den Rijn. De betrokken partijen NS, HTM, Railinfrabeheer, RailNed, Railverkeers leiding, Rijkswaterstaat, Siemens en de Provincie Zuid-Hol land zijn dat overeengekomen. Het experiment moet weg effenen voor de komst van de zoge noemde RijnGouweLijn, een lightrailverbinding tussen de steden Gouda en Alphen aan den Rijn en in een later stadium ook via Leiden naar de Noordzeekust. ANP AMSTERDAM - De roman 'De geschiedenis van mijn kaal heid', het debuut van Marek van der Jagt (pseudoniem voor Anion Grunberg), komt volgend jaar op het toneel. Regisseur- dramaturg Elles Pleijter bewerkt het verhaal voor theater voor Theatergroep Toetssteen. Het gezelschap heeft dat gisteren laten weten. Het boek werd in 2000 bekroond met de Anton Wachterprijs. Het toneelstuk gaat op 26 maart 2003 jaar in première. ANP ROERMOND - Het Openbaar Ministerie gaat een 52-jarige voormalig groepsleider van een tehuis in het Noord-Lim burgse Heibloem vervolgen voor ontucht met twee minderja rige jongens. Justitie in Roermond kwam de ontucht op het spoor tijdens het onderzoek naar de moord op de elfjarige Nicky Verstap pen in 1998. De politie verhoorde de verdachte in dit onder zoek, maar de man bleek niet aanwezig te zijn geweest tij dens het zomerkamp op de Brunssummerheide toen Verstappen daar werd vermoord. Wel kreeg het OM aanwijzingen dat de man in de jaren tachtig twee jongens die toen tussen de elf en zeventien jaar waren, zou hebben verkracht. ANP RIJSWIJK - De rijksweg A27 is van 26 juli tot en met 5 augus tus in de richting Breda tussen knooppunt Everdingen bij Utrecht en Gorinchem volledig afgesloten. Rijkwaterstaat voert in die periode grootschalige werkzaamheden uit. Het verkeer wordt omgeleid via knooppunt Deil over de A2 en de A15. Weggebruikers moeten rekening houden met ernstige ver- keershinder. Rijkswaterstaat adviseert de weg te mijden door met het openbaar vervoer te reizen, te carpoolen of thuis te blijven. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds minder Nederlanders steken nog een si garetje op. Het aantal niet-ro- kers was vorig jaar 69,9 procent. Het jaar daarvoor was dat nog 67,1 procent, zo blijkt uit een gisteren gepresenteerd onder zoek van het Nipo in opdracht van Defacto (voorheen Stivoro). Door een nieuwe onderzoeks methode heeft het Nipo dit jaar een hogere respons en betrouw baardere antwoorden gekregen. Daardoor is een beter beeld ont staan over het aantal niet-ro- kers. „Die 3 procent is dus geen sprong in één jaar, maar het ge volg van een trend die al langer aan de gang is", aldus T. Prins, directeur van Defecto. Het aantal jongeren (tien tot ne gentien jaar) dat niet rookt is met 73 procent gelijk gebleven, vergeleken met het jaar 2000. Overigens zijn er meer niet-ro- kende vrouwen (72,9 procent) dan mannen (66,7 procent). Voor het onderzoek zijn 18.361 mensen ondervraagd. Het Nipo verzamelt al sinds 1978 gege vens over rookgedrag. Defacto, een dochterorganisatie van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), is een kenniscen trum op het gebied van gezond heidsschade door roken. Veel rokers willen van hun slechte gewoonte af. Van hen ge bruikt ongeveer 20 procent hulpmiddelen, zoals nicotine pleisters of de anti-rookpil Zy- ban. In 2001 gaven mensen al leen al bij de apotheek in totaal 4 miljoen euro uit aan dergelijke hulpmiddelen, zo blijkt uit cij fers van de Stichting Farmaceu tische Kengetallen (SFK). Zij moeten dit uit eigen zak betalen. Nicotinepleisters en nicotine- kauwgom zijn ook bij de drogist verkijgbaar. de anti-rookpil is alleen op recept. ANP daarom een rekening voor 112 dagen (min de al betaalde vijf tien dagen) huur en verzeke ring, de verreden brandstof en de ophaalkosten. Omdat Zeit- sen niet wil betalen, stapte Diks naar de rechter. De Haarlemse rechtbank heeft de autover huurder nu gelijk gegeven. Zeit- sen vindt dat hij geen schuld heeft aan de situatie. GPD door Pauline van der Mije HAARLEM - De vier Nederlan ders die twee jaar geleden in een Joegoslavische cel belandden omdat ze ervan werden ver dacht de Joegoslavische leider Slobodan Milosevic te willen ontvoeren, zijn nog steeds niet van die geschiedenis verlost. Een van hen, Sander Zeitsen uit Beverwijk, moet bijna 12.000 euro betalen aan het bedrijf waarvan hij destijds een auto voor de reis huurde. Die auto is, net als de inzittenden, ruim drie maanden in handen van de Ser viërs geweest. De vier vrienden reisden in de zomer van 2000 naar Mon tenegro in een gehuurde acht- persoons Citroën Evasion. Ze hadden onder meer camoufla gekleding en messen bij zich. De mannen werden opgepakt en gevangen gezet op verdenking van ontvoeringsplannen. De auto werd in beslag genomen. Tot vervolging is het echter niet gekomen. Zeitsen had de Ci troën voor vijftien dagen ge huurd bij Diks Autoverhuur in Amsterdam. Dat bedrijf kreeg de auto pas op 3 november te rug. Dirks stuurde de huurder Advertentie „■>3.0°UO'3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3