Dow is miljoenen extra kwijt Ze kon echt heel lekker zoenen 9 Raad Oostburg wil gemeentehuis niet verplaatsen Turkse dansers te vroeg in Sas Uitblijven vergunning Enquête over regeling parkeren in Hulst zeeuwse almanak Luxe VAKANTIE VAKANTIEAKANT IE VAKANTIE ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 19 juli 2002 Een aantal leden van de Turkse dansgroep heeft tijdelijk onderdak in de voetbalkantine. foto Camile Schelstraete. doorRené Hoonhorst i I AXEL De protesten tegen de I bouw van een pompstation in de I polders bij Axel heeft Dow I Benelux al miljoenen euro's 11 gekost. Om contractueel afge- I sproken grotere hoeveelheden ethyleen naar het Antwerpse havengebied over te brengen, heeft Dow geldverslindende tij delijke maatregelen moeten ne men. Een deel van het ethyleen wordt vanwege afspraken over pro- ductruil geleverd door andere bedrijven. Dow vervoert ook een extra hoeveelheid ethyleen per schip. Bovendien heeft de Terneuzense chemiegigant een overeenkomst, gesloten met Shell om tijdelijk van het leidin gennetwerk van de olieprodu cent gebruik te mogen maken. Shell wil haar leidingen, die het bedrijf zelf niet gebruikt, niet permanent aan Dow verhuren of verkopen. Een pompstation, dat grotere hoeveelheden ethy leen door het leidingenstelsel vanDow kan pompen, blijft dan ook nodig, benadrukt het be drijf. Plattedijk Ruim zestig polderbewoners verzetten zich ook tegen vesti ging van het pompstation aan de Plattedijk. Ze menen dat de open ruimte en de natuur aan de Plattedijk net zoveel worden aangetast als bij cle eerder ge dachte plek aan de Zaaidijk. Dow gaat er echter vanuit dat de bouw van het pompstation aan de Plattedijk eind dit jaar kan beginnen. Gedeputeerde Staten hebben de locatie Plattedijk zelf aanbevolen, omdat het pomp station op deze plek de kamsa- lamander niet in de weg zit. Bij de Zaaidijk zou het zeldzame amfibie wel eens last van het pompstation kunnen hebben, oordeelde het dagelijks provin ciebestuur. De bezwaarmakers van het eer ste uur, aangevuld met enkele omwonenden van de Plattedijk, stellen echter in een zienswijze voor het Axelse college dat bouw van een pompstation het landschap 'zwaar onder druk' zet. De 'drie rijtjes struiken' die Dow wil planten om het pomp- gebouwtje aan het zicht te ont trekken, zijn niet genoeg. Bo vendien zal het jaren duren voor de bomen en struiken meer dan zes meter hoog (de nokhoogte van het station) zijn. De menin gen van de bezwaarmakers en vergunningaanvrager Dow lig gen nog even ver uitelkaar als bij de aanvraag voor bouw- en milieuvergunningen aan de Zaaidijk. De chemiegigant stelt dat een pompstation uit veiligheids- en productiecapaciteitsoverwe gingen in het poldergebied moet komen te liggen; de tegenstan ders beweren dat Dow de veilig heidsvoorschriften niet hoeft te overtreden met het bouwen van een pompstation bij industrie terreinen in de Koegors of Vaart wijk. De gemeente Axel is nog steeds bereid om mee te werken aan het verlenen van cle benodigde vergunningen. Bur gemeester en wethouders von den dat Dow bij de plannen voor cle Zaaidijk al aan alle eisen vol deed. door Marco Hamelink SAS VAN GENT - Hoewel het Internationale Folklore Festi val Zeeland morgen pas begint, zijn een flink aantal vrijwilli gers al sinds afgelopen woens dag in de weer. Geheel onver wacht arriveerde de Turkse dansgroep Egitim Bilimleri in Sas van Gent. Twee dagen te vroeg. De veertig Turkse dansers en danseressen van de Culturele Academie van de Universiteit van Ankara zouden eigenlijk vanmiddag pas in Sas van Gent aankomen. Na hun laatste op treden vorig weekeinde in het Franse Avignon kon het gezel schap echter geen slaapplaats vinden. Na een paar dagen in de toerbus doorgebracht te hebben besloot de groep maar alvast af te reizen naar Sas van Gent. Rond het middaguur werd Rita Vermeersch, die de opvang van de in totaal 159 deelnemers re gelt, gebeld door de Turken met de mededeling dat ze binnen een paar uur in Sas van Gent zouden zijn. In allerijl moest ze onder dak voor de dansers zien te vin den. „Alle gastgezinnen reken den er op dat ze vandaag pas ingezet zouden worden. Veel mensen werken nog of zijn op vakantie en hadden geen tij d om woensdag al onderdak te ver schaffen. Gelukkig konden we toch al 31 mensen plaatsen", al dus Vermeersch. De overige negen dansers uit Turkije namen hun intrek in de kantine van voetbalvereniging Corn Boys. Daar stonden al twintig bedden klaar voor een folkloregroep uit Senegal. De organisatie van het Folklo- refestival hield in het achter hoofd al rekening met het feit dat de Turken eerder zouden ko men. „We kregen een aantal we ken geleden een e-mail van de groep dat ze op 17 juli zouden komen. We hebben toen geant woord dat dit absoluut niet kon. We hebben echter nooit meer een ï-eactie van de Turken ge had", vertelt Vermeersch. Ook de vier vrijwilligers die de opvang in de voetbalkantine be geleiden, waren verrast toen er woensdagmiddag al een beroep op hen werd gedaan. „Aanvan kelijk zouden er twintig Turken naar de kantine komen. Het werden er uiteindelijk negen", vertelt Lies Jongman.,,We had den het geluk dat alles hier al klaar stond en er een aantal gastgezinnen bereid waren om twee dagen eerder mensen op te vangen. De gastgezinnen staan nu eenmaal niet in de rij."Woensdagavond rond elf uur kon Jongman de Turken verwelkomen in de kantine. Na een kop koffie kropen de mees ten vlug in bed, geradbraakt van vier dagen rondrij den in een bus. De negen Turken vertrek ken vanmiddag naar de gastge zinnen waar ze oorspronkelijk zouden verblijven. Hun plaats wordt ingenomen door twintig Senegalezen. door René van Stee OOSTBURG - Een overgrote meerderheid van de gemeente raad in Oostburg ging gister avond akkoord met een nader onderzoek naar de verbouwing van het huidige gemeentehuis (variant A) of nieuwbouw op de ze plaats (variant C). Behalve oppositiepartij WD wilden de collegefracties PvdA, CDA en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) niets weten van nieuw bouw op een andere plaats in de kern (variant B). Als belangrijk ste argument brachten ze hier bij naar voren te vrezen voor verpaupering van een beeldbe palende locatie, omdat er nau welijks of geen vooruitzichten zijn voor een herbestemming van het huidige pand. „Nieuwbouw op een andere plek is aan de burger niet uit te leggen. Daarnaast hebben we verantwoording naar zowel de burger, maar zeker ook als werkgever voor onze ambtena ren. Néém dan ook je verant woordelijkheid in deze", stelde fractievoorzitter L. Baarends van D&T. Zijn collega L. Flik- weert (CDA) betreurde dat het ontbreken van duidelijke infor matie tot verlenging van het he le traject heeft geleid. Uitgaan de van het startdocument dat Oostburg en Sluis-Aardenburg samen voor de fusie hebben op gesteld, met hierin opgenomen dat geen nieuwbouw wordt ge pleegd, ging de fractie akkoord met een onderzoek naar de loca tiekeuzes A en C. Parkeerproblematiek PvdA J. Wielakker vroeg nog extra aandacht voor de par keerproblematiek op de huidige locatie. „Met de exploitatiecij- fers erbij kunnen we straks een weloverwogen besluit nemen",aldus Wielakker. Hij twijfelde evenals Baarends openlijk aan de opstelling van het college van B en W van Sluis-Aardenburg, dat ook een nader onderzoek over variant B wenst. Wielakker:,,Als de raad van Sluis-Aardenburg van avond besluit dit model in on derzoek te nemen, blijkt dat niet serieus wordt omgegaan met onderlinge afspraken en over wegen ook wij het startdocu ment achter ons te laten." De collegepartijen gingen ook akkoord met tijdelijke huisves ting voor alle ambtenaren per 1 januari 2003 op bedrijventer rein Stampershoek in Oostburg. Zij waren allen van mening dat de integratie van beide ambte lijke apparaten zo snel mogelijk moet worden gerealiseerd. Dit om, naast de creatie van werk plekken volgens de geldende normen, efficiencyverliezen te vermijden en een zo goed moge lijke service aan de burger te kunnen verlenen. Tijdelijke huisvesting De WD kon zich niet vinden in deze voorstellen. Deze fractie stelde dat ze er voor paste om onder tijdsdruk van B en W en vanwege gebrek aan gegevens nu al te besluiten om minimaal twee miljoen euro uit té geven voor tijdelijke huisvesting. Ook wilden de liberalen een nader onderzoek naar nieuwbouw op een locatie elders in Oostburg. „Dus recapitulerend: blijven zitten waar we zitten, de nodige aanpassingen aan huidige huis vesting doen, de ambtenaren eventueel een ongemakkentoe- slag geven en de tijd nemen om alles op een rij te zetten", aldus WD'er J. Provoost. In Sluis-Aardenburg was gis teravond laat nog geen besluit genomen over zowel de verbou- wings- en de nieuwbouwplan- nen als tijdelijke huisvesting. Hier heerste in de vergadering de teneur dat de cijfers die bij de drie bouwvoorstellen en de tij delijke huisvestingsplannen waren geleverd onvoldoende waren om er een gedegen oor deel over te vellen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Bewoners van de Hul ster binnenstad mogen zich in een enquête uitspreken over de nieuwe parkeerregeling. Wijk raad Hulst Binnenstad heeft aangegeven fel tegenstander te zijn van een nieuw systeem. Wethouder W. Kayser meent echter dat de nieuwe regeling heel veel voordelen heeft. In de binnenstad gelden nu drie parkeerregimes; gratis, tegen betaling en de vergunninghou dersplaatsen. „Dat is onduide lijk" zegt Kayser. Veel automo bilisten zoeken naar een gratis plaatsje. Daardoor vinden er onnodig veel verkeersbewegin gen plaats. Ook zijn de overdag lege vergunninghoudersplaat sen Kayser een doorn in het oog. Die lege plaatsen mogen niet door bezoekers worden opge vuld. Kayser wil daarom een eenduidig parkeersysteem in voeren: overal in de binnenstad betaald parkeren, met uitzon dering van het Nassau-, Prince-, Solms- en Galgebol- werk. De bolwerken wil het da gelijks bestuur van Hulst reser veren voor langparkeerders. Bewoners van de binnenstad kunnen a negen euro per jaar een vergunning kopen die in de hele binnenstad geldig is. Kay- ser:„Dat is makkelijk bij het boodschappen doen en je krijgt nooit meer een boete." De bin nenstadbewoners kunnen ook kiezen om alles bij het oude te laten. Diegene met een parkeer- vergunning mogen deze hou den, maar die geldt alleen voor de aangewezen plaats. Elders in de binnenstad moet dan wel worden betaald. De gemeente verwacht dat wanneer in de hele binnenstad betaald parkeren wordt ingevoerd, de parkeer druk in de woonstraten zodanig zal afnemen dat daar altijd plaats is om te parkeren. Vakantie is voor die Vlissin- ger Uitrusten met een kapita le U. Om werkelijk ontspan nen de arbeid te kunnen hervatten, zoekt hij bestem mingen op waar hij omringd wordt door luxe. Hij kijkt niet op een ster meer. Ook de heen- en terugreis dienen vrij te zijn van ongemak. Nimmer zal hij besparen op de prijs van een vliegticket. Alom groot was dan ook de verbazing bij collega's toen hij onlangs zonder blikken of blozen meedeelde dit jaar drie weken met de rugzak door Vietnam te gaan trek ken. Zulk een inspannende reis lust hadden zij nog nooit in hem ontwaard. Doch hij bleek niet onbezonnen aan deze onderneming te begin nen. Want handenwrijvend verheugde hij zich al op het bezoekje aan de schoon heidsspecialiste, de dag voor vertrek. Kijk, zo kenden ze hem weer. Advertentie i ni Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* "Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Rol nann nwi Mi was juist wel op zoek naar een meisje. Met een stel vrienden waren we naar Zeeland afgereisd om een week vol drank en vrouwen te hebben. Althans dat dachten we. Bier volop, maar ver der was er niet echt veel te beleven. Ik kan me nog herinneren dat we naar het strand gingen vlakbij Kamperland en dat we daar echt tussen de bejaarden lagen. Echt balen was dat, maar even verderop lag een meisje met haar ou ders. Die vrienden van mij probeerden stoer te doen tegenover haar en ik deed natuurlijk gewoon mee. Stiekem vond ik haar eigenlijk toch wel erg leuk." Stiekem Dat was in augustus 1987. Een week van heimelijke afspraakjes, romanti sche wandelingen en urenlange ge sprekken brak aan. „We moesten alles een beetje stiekem doen, want mijn ou ders waren er niet zo happig op dat ik een vriendje had. Maar spannend was het wel", vertelt Rianne met een grote glimlach op haar gezicht. Een beetje verlegen bekent Tom: „Ik weet nog goed dat we voor het eerst zoenden. Ze kon echt heel lekker zoe nen. En ik maar opscheppen tegenover mijn vrienden. Geweldig toch, als je zo jong bent." Toen brak het moment aan dat de twee verliefde pubers naar huis moesten.,Ik kan me nog herinneren dat ik niet eens zo verdrietig was. Ik woonde toen in een dorpje bij Venlo en hij in Haarlem. Ik wist dat het toch niets zou worden en daar had ik me al op ingesteld", vertelt Rianne. „Toen ik thuis kwam in Haarlem zat ik er vreseli j k mee dat ik Rianne niet meer zou zien. Doordat mijn vrienden zeiden dat ik er gewoon voor moest gaan, heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben naar Limburg afgereisd", doet Tom zijn kant van het verhaal uit de doeken. Dat was het begin van een lange relatie. Over een periode van twee jaar reisden de twee van Limburg naar Haarlem. Soms zagen ze elkaar een maand niet en zakte hen de moed in de schoenen. Toch won de liefde het van de afstand. Na twee jaar besloot Rianne te verhui zen naar Utrecht om te gaan studeren. Maart 1994 trouwden Tom en Rianne in Haarlem. Het gezin, inmiddels uitge breid met Nicky (6), is nu op doorreis naar Frankrijk. „Het leek ons leuk om weer terug te gaan naar de plaats waar we elkaar hebben ontmoet. Al is er wel veel veranderd. We kennen niets meer terug", vertelt Rianne. Tom: „We moes ten nog wel lachen toen we gisteren in de bar van de Roompot waren. We za gen daar een jong verliefd stelletje zit ten en toen moesten we allebei even te- weer naar huis. Voor de 15-jarige Daphne Jurriëns uit Arnhem liep het ook op deze manier. „Vorige week dins dag gingen we zwemmen in de Room pot toen een jongen naar mij toe kwam om te vragen of ik verkering wilde met een vriendje van hem. En ach, toen zei ik maar 'ja', 's Avonds zijn we samen naar de bar gegaan hier op het cam pingterrein en daar kregen we de eerste ruzie al. Hij had namelijk een kwade dronk en ging een beetje raar doen. Om indruk op me te maken ging hij naar de microfoon en zei dat hij van me hield", vertelt Daphne lachend. „Dat is toch niet normaal, als je elkaar een halve dag kent? We hadden dan ook knallen de ruzie." Daphne maakte het na een paar dagen weer uit. Het ging vooral om de lol en niet om de serieuze verliefdheid. Ook voor Sander (15is vakantie in Zeeland een kwestie van zoveel mogelijk meis jes scoren. „Hij komt elke dag wel met een ander vriendinnetje naar de tent toe", vertelt zijn moeder. Sander haalt zijn schouders op. „Ach, dat valt best mee. Ik zoen alleen een beetje met een paar, maar echt verkering heb ik niet, hoor." Voor Rianne en Tom Verschuren uit Haarlem werd De Roompot juist wel dé plek voor hun liefde. „Het is dit jaar vijftien jaar geleden dat wij elkaar hier ontmoetten. Toen was De Roompot nog een kleine camping. Het is wel even wennen met wat we nu aantreffen, zeg", vertelt Rianne lachend. „Ik was zestien toen ik met mijn ouders op va kantie ging. Op verkering zat ik niet echtte wachten." Tom (34) onderbreekt zijn vrouw. „Ik door Rosalie Buizer De campings in Zeeland wemelen er weer van. Jongeren die op zoek zijn naar een vakantieliefde. Als je er op camping De Roompot bij Kamper land naar vraagt, komen de wildste verhalen naar boven. „Ach, het is toch maar voor een paar dagen? Kan je het ernet zo goed van nemen. Ik zie die jon gen toch nooit meer!" Dnnlm» T. Vakantieliefde is vaak niet meer dan een flirt, een weekje loltrappen en dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35