Blauwe trein raast als vanouds Het is wachten op weer een minuut stilte Michael Boogerd begrijpt het maar niet Belgische Grand Prix op de tocht door verbod tabaksreclame NAC heeft de licentie binnen Van Bommel weer genomineerd Bijrol Brouwer bij EK Europe Oefenduel PSV verboden Woods op eerste dag overklast Armstrong eist gele trui op in eerste bergetappe Feyenoord blijft zonder punten op oefentoernooi in Oostenrijk Van Lottum verslaat Sluiter Van kilometer tot kilometer Zabel herovert groene trui Kroon moet wellicht opgeven dbdbdby van onze sportredactie LA MONGIE - Michael Boo- gerd pufte uit en vond maar geen verklaring voor zijn te genvallende optreden. „Er wa ren geen voortekenen, ik ben niet ziek of zo. Ik ben wel eens vaker slecht geweest, maar veel slechter dan dit kan niet", klonk het bedrukt. Boogerd beëindigde de eerste bergrit in de Ronde van Frank rijk als 59e, op 7.42 van ritwin naar Armstrong. Het was zo'n dag waarin niets goed lijkt te gaan. Hj sprak over de onverklaar bare dingen in de sport. „Heeft het met vorm te maken? Ik weet het niet. Ik kan ook niks zeggen over hoe het nu verder gaat. Ik ben zwaar teleurgesteld." Boogerd werd niet eens de bes te Nederlander, een positie die hj de afgelopen jaren in de ber gen standaard innam. Die eer ging nu naar Addy Engels, 46e op 6.17. „Krijg ik nu een prijs?", glimlachte de Drent, die met een vrije rol had ge fietst. „Leipheimer vindt zijn weg wel in de groep. Ik heb zo lang mogelijk voorin meegere den. Het ging niet super, ook niet slecht. Ik kwam er wel ach ter dat er hier harder wordt ge reden dan in de Giro." ANP vrijdag 19 juli 2002 ZEIST - NAC heeft een licentie voor het komend voetbalsei zoen. Het beroepscollege licentiezaken besloot gisteravond na een zitting in Zeist de licentie te verstrekken. Op zich niet zo verrassend. Dat was wel het feit dat het besluit gisteren al direct na de bijeenkomst werd bekendgemaakt. „We hadden er zelf ook geen rekening mee gehouden dat het besluit alzo snel naar buiten zou komen. Maar we zijn bij zonder blijrea geerde NAC-directeur Roelant Oltmans gisteravond. Het is uitzonderlijk dat het beroepscollege al direct uitspraak deed. Zo wachten FC Den Bosch, dat woensdag in Zeist ver scheen, en Fortuna, dat gisteravond na NAC. aan de beurt was nog op een oordeel. Maar het college was overtuigd door de cijfers van NAC en wil met de snelle uitspraak de druk van de ketel halen in Breda. Oltmans is de afgelopen weken frequent bedreigd en stond onder politiebescherming. NAC kon de KNVB daarvan overtuigen, omdat het vorige week een nieuwe hoofdsponsor binnensleepte en een particu lier en (waarschijnlijk ook) de gemeente garant staan voor het liquiditeitstekort- NAC kreeg er onder meer de begroting mee sluitend. De clubNkampte met een betalingsprobleem van 4,2 miljoen euro en een schuldenlast van 8,6 miljoen emu. GPD GOUDA - PSV-middenvelder Mark van Bommel is opnieuw genomineerd voor de eretitel Voetballer van het Jaar in de Eredivisie. Vorig jaar won hij de uitverkiezing. Naast Van Bommel zijn ook Feyenoorder Pierre van Hooijdonk en Aja- cied Cristian Chivu kandidaat voor de prijs. Op het Profvoetbalgala wordt ook een oeuvreprijs uitgereikt aan een speler die aan het einde van zijn carrière staat. Twee jaar geleden ontving PSV-aanvaller LucNilis de eerste trofee. Met ingang van dit seizoen willen de organisatoren WCS (spelersvakbond) en CBV (coaches betaald voetbal) dit bij zondere eerbetoon jaarlijks op de agenda zetten. ANP NIEUWPOORT - Het Europees kampioenschap zeilen in de Europe-klasse is voor medaillekandidaat Carolijn Brouwer op een deceptie uitgelopen. De tweevoudige wereldkampioe ne moest na negen races in het Belgische Nieuwpoort genoe gen nemen met de twaalfde plaats. Na een uitstekende eerste dag, met twee eerste plaatsen, zakte Brouwer ver terug. We reldkampioene Sari Multala behaalde met het nodige machtsvertoon de Europese titel. De Finse won in Nieuw poort liefst zeven races. ANP ANTWERPEN - Burgemeester Leona Detiège van Antwer pen heeft de vriendschappelijke wedstrijd tussen GBA en PSV verboden. De wedstrijd zou op 4 augustus in Antwerpen plaatsvinden. De burgemeester heeft vanwege plaatselijke evenementen te weinig p olitiemensen tot zijn beschikking om de veiligheid te kunnen garanderen. PSV is in de ogen van het gemeentebestuur een risicoclub. Belga GULLANE - Tiger Woods is donderdag op de eerste dag van het Britse Open overklast door zijn medespelers. De nummer een golfspeler van de wereld opende op de Muirfield linksin Gullane (Schotland) in 70 slagen, één onder par. Zijn mede spelers Justin Rose (Engeland) en Shigeki Maruyama kwa men met 68 slagen (-3) in het clubhuis terug. ANP door Ad Pertijs LA MONGIE - Lance Arm strong slaapt sinds gisteren weer rustig, zegt hij. „Dankzij mijn team. Wat de ploeg heeft laten zien is eigenlijk de groot ste meevaller van vandaag", zei de Amerikaan, nadat hij op weg naar het Tourmalet-skioord La Mongie zowel de etappe als de gele trui had gepakt. Sinds de tijdrit van afgelopen maandag had de drievoudige Tourwinnaar zich afgevraagd waar hij precies stond in het veld van klassementsrenners. Met name de Spaanse ploegen leken klaar om hem onder vuur te nemen. De steun van cle blau we US Postal-trein was daarom van essentieel belang, om die Spaanse furie in toom te hou den. De etappe van gisteren draaide uit op een demonstratie van de kracht van het huidige US Postal-team. Achter de vroege vluchter Jalabert hielden man nen als Joachim, Landis, Ek- imov en Padrnos het tempo hoog. Daarna was het de beurt aan de hoogvliegers Pena, Ru- biera en Hincapie. Op vijf kilo meter voor de meet nam Roberto Heras het commando over, als laatste onderdeel van een acht- trapsraket. Jalabert werd op de flanken van de Tourmalet in de kraag gegrepen en alleen Beloki kon de beide 'Postals' Arm strong en Heras volgen. Armstrong maakte het werk in de laatste honderden meters be kwaam af. Het team jubelde echter in haar geheel. De high- fives waren niet van de lucht en vlak voorbij de finishlijn stond een glunderende ploegleider Jo- han Bruyneel klaar om de wer kers van het eerste uur te bedam- ken. Een voor een duwde hij zijn vermoeide mannen omhoog in de richting van de teamwagen. „We hadden deze strategie zo uitgedacht, maar ik had de uit voering iets moeilijker ver wacht", zei Bruyneel. „Op de Aubisque werden we niet aan gevallenen op de Tourmalet was het tempo van Heras rap genoeg om de meesten te laten lossen. Zelf aanvallen was niet nodig." Even verder kwam Armstrong tot dezelfde conclusie. „Ik had vandaag de benen niet om aan te vallen, maar het was niet nodig ook. Ik hoefde alleen Roberto maar te volgen. Toen we hoor den dat Gonzalez de Galdeano moest lossen, verhoogde Rober to het tempo." Armstrong was onder de indruk van de snelheid van zijn kleine Spaanse mees terknecht. „Beloki was goed, had hij de afgelopen dagen meermalen gezegd. Ik was na die tempoversnelling benieuwd hoe goed hij Heras kon volgen. Want voor mij ging het heel hard." Tijdrit Beloki hield het wiel van Heras, en is daarmee volgens Arm strong een man die hij in de ga ten moet houden deze Tour. Ook over zijn eigen fysieke conditie werd hij gisteren weer wat wij zer. Dat was nodig na de tijdrit, waarin velen hem op de hielen zaten. „Ik heb niet alleen te ma ken met mijn eigen conditie, maar ook met die van de ande ren. Het lijkt dat de anderen sterker zijn dan vorig jaar. Voor al Beloki." Ontspannen nam de Texaan het geel in ontvangst. „Ik zal zelf ook moeten trappen, maar je hebt ook een goed team nodig om de trui te vast te houden. Vandaag waren ze super." De trein van Armstrong is een kleurrijke mengeling van een Colombiaan, een Rus, een Tsjech, drie Amerikanen en twee Spanjaarden. Uitgerekend de sterkste van die twee temde gisteren de verwachte Spaanse furie. Armstrong: „Ik had reke ning gehouden met een veel agressievere race. D e Amerikaan vroeg om een uit- slagenlijst en overzag het slag veld. Op Beloki na had ieder van de concurrenten een tot drie mi nuten aan de broek gekregen. Daarmee is de Tour nog niet ge lopen, maar Armstrong wist dus waar de echte winst lag, bij zijn ploeg. In het bijzonder wees hij nog eens op Heras. „Hij is een andere renner dan vorig jaar. Roberto liet zien wie hier van daag de echte winnaar was. Ik heb nog even overwogen hem de zege te schenken. Maar met Be loki in het wiel en de te verdie nen bonificatieseconden, heb ben we daarvanaf gezien." GPD Laurent Jalabert (rechts) reed de hele dag drie minuten voor het peloton uit, tot Lance Armstrong en de andere US Postals een tandje bij zetten. Jalabert werd vier kilometer voor de finish bijgehaald en op bijna twee minuten gezet. foto Joel Saget/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Formule-1 van Francorchamps is in augustus van dit jaar zo goed als zeker aan zijn laatste editie toe. Re den: de Belgische wet verbiedt met ingang van juli 2003 recla me voor rookwaren op sporteve nementen. Een voorstel van twee Waalse politici om voor de Grote Prijs van België een uit zondering te maken, werd deze week door de Senaat wegge stemd. Maar de Franstaligen geven niet op. Als het aan de Waalse minis ter-president Jean-Claude van Cauwenberghe ligt, komt het omstreden reclameverbod voor tabakswaren op Francor champs opnieuw op tafel tijdens de coalitie-onderhande lingen na de parlementsverkie zingen volgend jaar. Het verdwijnen van de Grand Prix van Francorchamps zou een flinke aderlating betekenen voor Wallonië. De Formule-1 is een belangrijke bron van in komsten voor de streek rond Stavelot. Hotels zitten tot in een omtrek van 70 kilometer vol; de campings puilen uit. De Formu le-1 is 'big business'. Uit een studie bleek enkele jaren gele den dat de races de streek jaar lijks bijna dertig miljoen euro opleveren. Probleem is dat België in 1998 een wet goedkeurde die tabaks reclame met ingang van 2003 verbiedt. België loopt daarmee vooruit op het Europese verbod dat pas in 2005 van kracht' wordt. De grote baas van de Formule-1, Bernie Ecclestone, liet in het verleden herhaalde lijk weten uit te wijken naar een ander land - wellicht Rusland of China - als België geen uitzon dering zou maken voor Fran corchamps. De Franstalige socialist Jean- Marie Happart en de Waalse li beraal Philippe Monfils zwicht ten voor de druk van Ecclestone en dienden een voorstel in om in 2003 en 2004 gedurende drie da gen per jaar tabaksreclame toe te staan op Francorchamps. Om ook de Vlamingen over de streep te trekken, wilden Happart en Monfils ook op het circuit van Zolder in de toekomst nog één keer per jaar tabaksreclame toelaten. Tevergeefs. Het voorstel werd met 35 tegen 31 stemmen en één onthouding verworpen. De te genstem van drie Vlaamse libe ralen, onder wie de beruchte oud-judocoach Jean-Marie De- decker, die daannee inging te gen de rest van de fractie, gaf de doorslag. In hun ogen is het voorstel van Happart en Mon fils in strij d met het gelijkheids beginsel. Minister-president Van Cau wenberghe liet daarna weten dat de Formule-1 van Fran- chorchamps te belangrijk is om 'over te laten aan het toeval van een parlementaire stemming'. Als het aan hem ligt wordt de Grote Prijs van Wallonië inzet van de volgende regeringson derhandelingen. GPD INNSBRUCK - Feyenoord is tijdens het oefentoernooi in Innsbruck als laatste geëindigd. De Rotterdammers verloren het duel om de derde plaats bij de Alpen-Cup met 1-0 van 1. FC Kaiserslautern. Stefan Malz maakte voor de Duitsers na een kwartier het winnende doelpunt. In bles suretijd kreeg Feyenoords aan winst Anthony Lurling een rode kaart, na een grove charge op Ratinho. De ploeg van coach Bert van Marwijk had het eerste duel ook al verloren van Ham burger SV na het nemen van strafschoppen. SID AMERSFOORT - John van Lot tum heeft zich voor het eerst sinds 1998 geplaatst voor de kwartfinales van een ATP-toer- nooi. Hij versloeg in de tweede ronde van de open Nederlandse kampioenschappen landgenoot Raemon Sluiter met 6-4 6-3. Van Lottum, die via de kwalifi caties het hoofdtoernooi in Amersfoort bereikte, speelt in de kwartfinales tegen de Belg Christophe Rochus, die verras send van de Spaanse gravelbij- ter Alex Corretja won. ANP LA MONGIE - De elfde etappe van de Ronde van Frankrijk gaat om 12.15 uur in Pau van start. Het is de eerste kennisma king met de Pyreneeën. Na 158 kilometer ligt de finish in het skioord La Mongie, tegen de flanken van de Tourmalet. 35 km: Doorkomst Cote de Louvie- Juzon (4e cat.): 1. Magnien (Fra), 2. op 0.10 Cuesta (Spa), 3. op 0.20 Da vid Etxebarria (Spa). 45 km: Er is een kopgroep van negen renners, onder hen de Fransman Ja- labeit, de Hongaar Bodrogi en Da vid EtxebaiTia. 48 km: Eerste tussensprint: 1. Mag nien, 2. Cuesta, 3. Jalabert. Verschil met peloton 1.55. 57 km: In de beklimming van de Au bisque hebben Jalabert en Etxebar ria afstand genomen van de rest van de kopgroep. 61 km: Jalabert is nu alleen koplo per. De groep met favorieten volgt op 2 minuten. 66 km: Doorkomst Col d'Aubisque (buiten categorie): 1. Jalabert, 2. op 1.17 Etxebarria, 3. op 2.10 Halgand (Fra). Groep favorieten op 2.26. 108 km: Jalabert bereikt maximale voorsprong van 3.50. 132 km: Tweede tussensprint: 1. Ja labert, 2. op 2.45 Zabel (Dui), 3. Mi- chailov (Rus). 145 km: Jalabert begint aan de slot klim met een voorsprong van 3.20. 148 km: US Postals op kop van het peloton, verschil nog steeds 3.01 151 km: Michael Boogerd moet los sen uit de groep favorieten, net als onder andere de Italiaan Frigo en de Amerikaan Jülich. 152 km: Gele-truidrager Igor Gon zalez de Galdeano lost. Even later gevolgd door de Amerikaan Leip heimer. Jalabert heeft nog 1 minuut voorsprong. 154 km: Jalabert ingelopen, Aan kop rijden de Amerikaan Arm strong en de Spanjaarden Heras en Beloki. 158 km: Armstrong wint de elfde touretappe op La Mongie (le cat.) voor Beloki en Heras. De Ameri kaan nemt het geel over van Gonza lez de Galdeano. Addy Engels wordt op 6.17 46e en is daarmee de beste Nederlander. ANP LA MONGIE - Robbie McEwen heeft welgeteld één dag mogen genieten van de groene trui. De Australiër zag gisteren met lede ogen aan dat zijn concurrent Er ik Zabel bij een tussensprint vier punten pakte en daarmee weer de leiding in het punten klassement overnam. Ook de bolletjestrui kreeg een nieuwe eigenaar: Patrice Hal gand. De Fransman pakte op de Aubisque dertig punten en is nu leider in het bergklassement. Jalabert sprokkelde 46 punten bijeen. ANP De reclamekaravaan toetert dag na dodelijk ongeluk gewoon door door Edward Swier LA MONGIE - De familie Quin- telier uit het Belgische Lebbeke schrikt oprecht. Ja, ze hadden gehoord dat er woensdag een kind door de reclamekaravaan was aangereden. Maar op de flanken van de Tourmalet had het laatste nieuws ze niet be reikt. „Dood? Awel, dat is erg hè." De zesjarige Gianni - inderdaad vernoemd naar de Italiaanse coureur Gianni Bugno - en Shayne van vier zullen straks, als de rijdende cadeautjestrein passeert, nog steviger bij de hand worden gehouden. „Ze zijn onvoorspelbaar op deze leeftijd. Het zal moeten." Verderop heeft de familie Le- boucher uit Tarbes een lint ge spannen. Zes kinderen, in de leeftijd tussen de vijf en twaalf jaar, kunnen zich nu nog be dwingen. Maar straks als de vrolijke meisjes van Credit Lyonnais hun gele tasjes uitde len, de PMU-wagens hun waar deloze prullaria over het volle uitstorten, de Champion-win- kelketen met rode petten begint te strooien, luisteren ze dan nog? Vader heeft de zes duidelijk ge ïnstrueerd. Het lint mag niet ge passeerd worden. „Maar mijn vrouw en ik hebben samen na tuurlijk maar vier handen." LA MONGIE - Karsten Kroon heeft aan een valpartij in de elf de etappe van de Tour verwon dingen overgehouden aan pols, elleboog, heup en bil. De renner van Rabobank werd donder dagavond overgebracht naar het ziekenhuis van Pau omdat gevreesd werd voor een pols breuk. Die werd op foto's niet geconstateerd. Een opgave dreigt desondanks. Kroon bereikte gehavend en zwaar geïrriteerd de finish in La Mongie. Hoofdoorzaak was een aanrijding. Kroon was door een volgwagen van het Italiaanse Fassa Bortolo geschept nadat hij eerder, in de afdaling van de Aubisque, ook al onderuit was gegaan. „Ik heb de chauffeur, ik denk de tweede ploegleider, op zijn bek geslagen", vertelde de renner met een van pijn vertrok ken gezicht. Vrijdagochtend be slist de ploegleiding van Rabo bank of Kroon van start zal gaan in de twaalfde etappe. Voor beide gezinnen loopt het Touravontuur goed af. Zoals het tijdens de 3277,5 kilometerlan ge Tour de France meestal toch net goed gaat. Vorig jaar, als gast van Haribo, gingen we vier maal vol in de anker-s. Het zal geen uitzondering zijn. Soms gaat het echter toch helemaal mis. In dertien jaar tijd overle den drie kinderen. Het laatste slachtoffertje, Mei vin Pompele, stak in de rit tussen Bazas en Pau de weg over. Een chauffeur van Haribo kon de knul van zes, die naar zijn oma aan de over kant wilde rennen, niet meer ontwijken. Het was, volgens de Tourdirec tie, een ongeluk dat overal had kunnen gebeuren. Stoppen met de giften is geen optie. Een feest zonder cadeautjes is geen feest. Mensen weest u toch voorzich tig, houdt uw kinderen aan de hand. Neem geen risico's", luid de de noodkreet van Tourdirec teur Jean-Marie Leblanc. De Meer over de TOUR op de PZC-site: Tourrit begon gisteren met een minuut stilte, de reclamekara vaan vertrok zonder geluid. Ha ribo had, netjes, een dag forfait gegeven. De dagelijkse voor raad van 45.000 zakjes snoep bleef voor één keer liggen. Schijnwereld Maar de radiostilte duurde niet lang. Op de Tourmalet, richting La Mongie, tetterde en toeterde het weer dat het een üeve lust was. De schijnwereld - de kara vaan is een wereld vol vrolijk la chende meisjes, vaakte mooi om voor je alleen te hebben - kwam weer in zijn volle glorie voorbij. En er werd door een ieder ge graaid en gegrist. Leblancs woorden hadden nau welijks indruk gemaakt. Een Baskische vader had zijn doch ter anderhalf uur lang vastge houden. Maar toen er worstjes van Cochonou werden ver spreid, en er één juist buiten zijn bereik dreigde te vallen, nam hij toch mooi maar even een snoek- duik. Juist voor de wagen had hij zijn trofee, dochterlief moest ook een sprongetje maken om niet te worden aangereden. In de loop der jaren zijn al tal van maatregelen genomen. Zo is de reclamekaravaan, een verza meling van zo'n 300 wagens, in de loop der jaren steeds verder voor de coux-eurs uit gaan rij den. Bijna twee uur voor de start van de coureurs gaat de stoet op pad. De snelheid blijft beperkt, om dat de dreiging te worden inge haald door de wielrenners daarmee voorbij is. Er worden radarcontroles gehouden, over treders moeten de koers verla ten. Het aantal auto's dat over het parkoers richting finish mag, en daarbij de reclameka ravaan inhaalt, is bovendien steeds beperkter. En er zijn cur sussen cadeautjes werpen gege ven, met als belangrijkste les dat een gift minstens de stoep moet bereiken. Gisteren was duidelijk waar neembaar dat de regels nog strenger zijn aangehaald. Wa gens van het nationale politie korps trachtten, rijdend tussen de reclameauto's, boven het ge luid uit te komen en op te roepen tot voorzichtigheid. Extra agenten probeerden de menigte op afstand te houden. Tever geefs. En dus is het - misschien duurt het een jaar, hopelijk langer - wachten op de volgende minuut stilte. GPD Het uitdelen van cadeautjes door de reclamekaravaan levert geregeld gevaarlijke situaties op. foto Wouter Borre/G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34