Nauwe samenwerking theaters Nazi's naast geallieerden op Vlissingse boulevard PZC Goes komt op voor vluchteling Liefdewerk voor wezen op Bali en Java Luns opende deuren voor restauratie van ramschip Schorpioen Gratis taxi in Goes voor gehandicapten van transferium 12 Westerscheldetunnel aanleiding voor gezamenlijke presentatie programma Vijf jachten gezonken aan steiger Sint Annaland Wijkbeheer wachtte ruim een jaar op antwoord vrijdag 19 juli 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse theaters gaan met ingang van het theaterseizoen 2003-2004 nauwer samenwerken. Ruim voor aanvang van dat seizoen zullen ze hun theaterprogram ma gezamenlijk presenteren in één brochure, die door heel Zeeland wordt verspreid. Voor de vaste klanten wordt per regio een apart programma boekje uitgebracht, dat de mo gelijkheid biedt een abonne ment voor het hele seizoen te ne men. Door de komst van de Wester scheldetunnel is een nauwere samenwerking niet meer dan lo gisch, oordeelt exploitant F. Lievens van het Scheldetheater in Terneuzen. De theaters rekenen bij de pro motie van de podiumkunsten op steun van de provincie, die een Orgelconcert C. de Wolff in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Orga nist C. de Wolff uit Vierhouten geeft maandag 29 juli een con cert op het Proper/de Jongh-or- gel in de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat in Vrou wenpolder. De Woff geniet bekendheid van wege zijn vele nationale en in ternationale orgelconcerten, maar ook als dirigent van het Bachkoor Holland door de jaar lijkse uitvoeringen van de Mat- thaus- en Johannes Passion van Bach. Het concert bestaat uit werken van Bach, onder meer Preludi um en fuga in e-mol, enkele be kende koraalvoorspelen en het 6-stemmige Ricercare uit Das Musicalisches Opfer. Het concert eindigt met de Pas- sacaglia in C, dat behoort tot de topwerken uit de orgellitera tuur. Het optreden begint om acht uur 's avonds. coördinerende rol zou kunnen spelen, maar waarvan ook fi nanciële ondersteuning wordt verwacht. Lievens: „De provincie propa geert samenwerking tussen de theaters al langere tijd. Nu wij de zaken meer en meer op elkaar afstemmen en de handen ineen slaan lijkt het mij niet meer dan logisch dat de provincie eerder gedane beloften nakomt." De komst van de tunnel veran dert het hele beeld van de podi umkunsten in Zeeland, meent Lievens. Zolang het nieuwe the ater in Middelburg nog niet in gebruik kan worden genomen, is het Scheldetheater de meest toonaangevende cultuurtempel in de provincie. Lievens: „Dat betekent dat we ons theaterpro gramma ook nadrukkelijker zullen afficheren boven de Westerschelde. maar zodra de tunnel gereed is en ook Goes over een nieuwe theateraccom modatie beschikt, wordt het al lemaal anders. Dan lijkt het me voor de handliggend dat we za ken meer en meer op elkaar af stemmen." Dat kan bijvoorbeeld door een goede verdeling van podium kunsten voor kleinere doelgroe pen ('waarvan één voorstelling voor de hele provincie toerei kend is'), maar ook door geza menlijke kostenbesparende on derhandelingen met impressa- riaten. Impact Lievens: „Die tunnel zal zo'n enorme impact hebben op het hele sociaal-maatschappelijke en dus ook culturele leven in Zeeland! Ik heb niet de indruk dat iedereen de reikwijdte daar■- van al beseft. Maar lijnen zullen korter worden, je zult sneller een wisselwerking krijgen tus sen publiek en evenementen aan weerszijden van de wester schelde en iedereen zal er z'n voordeel mee doen. De Zeeuwse theaters móeten daar eenvou digweg wel op inspelen. Het zou zonde zijn als we allemaal in ons enge kringetje zouden blijven ronddraaien en al onze aan dacht enkel naar de eigen toko zou uitgaan." De kinderen van Sidhi Astu, één van de weeshuizen die de gelijknamige stichting ondersteunt. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Sidhi Astu is de naam van een stichting die twee jaar geleden door twee Goesenaren werd opgericht. Sinds die tijd hebben Frans van Sehaijik (76) en Umberto Hagen (48) het no dige kunnen doen voor drie weeshuizen op de Indonesische eilanden Bali en Java. Van Sehaijik bleef na zijn diensttijd jaren iri Indonesië hangen en ook nu verblijft hij grote delen van het jaar in het land. Hagen bezocht vorig jaar voor het eerst de weeshuizen die de stichting ondersteunt en schrok - naar eigen zeggen als verwende westerling - van de erbarmelijke omstandigheden waarin de kinderen leven. „Zelf zijn ze tevreden met wat ze heb ben", legt de Goesenaar uit. „Maar wij willen het leven van de kinderen wat veraangena men." Dat doet de stichting on der meer door geld in te zame len. Een Goese bakker werkt daaraan mee door zogeheten Balibroodjes te verkopen en de helft van de opbrengst aan de stichting te geven. Een plaatse lijke poelier heeft de Javaanse kip in braadzak geïntrodu ceerd. Met het geld zijn de afge lopen jaren onder meer de kast jes vernieuwd en kleine onge makken verholpen. Ook werd er voedsel aangeschaft. „Zodat de kinderen eens wat meer Inrijgen dan rijst met sambal", legt Ha gen uit. Er zijn nog meer wensen, zoals de aanleg van hutjes rond het weeshuis, maar dat is voorlopig niet haalbaar. Wensen die wellicht op korte termijn in ver vulling kunnen gaan zijn het opknappen van de jongensver- blijven, cle aanschaf van betere busjes en het verbeteren van de waterinstallatie. Sponsorouders Het belangrijkste werk van Si dhi Astu - vernoemd naar één van de drie weeshuizen - bestaat uit het werven van sponsorou ders die de studiekosten (zo'n 150 euro) van een weeskind be talen. Het zijn er inmiddels 34, maar als het aan Hagen ligt vol gen er nog veel meer. Zijn album met foto's is nog goed gevuld, zodat 'ouders' die een kind wil len 'adopteren' volop keus heb ben. Volgens de Goesenaar kun nen de kinderen ook zonder sponsorouders best naar school, maar als er een sponsor is kun nen de katholieke zusters van de weeshuizen het geld voor ande re dringende zaken gebruiken. Mensen die een reis naar Indo nesië maken, krijgen van Hagen standaard het advies eens een paar dagen te logeren in de gast verblijven van één van de wees huizen. „Het kost zeven euro. Voor ons is dat niets, maar voor de mensen daar is het heel veel geld." door Jacques Cats VLISSINGEN - „Het was voor ons iemand die deuren kon ope nen." Wil van Son van de Stich ting Ramschip Schorpioen kijkt met voldoening terug op de rol die de deze week overleden oud- secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft ge speeld in de periode dat het be jaarde oorlogsschip in Zeeland werd opgeknapt. Luns had zit ting in het comité van aanbeve ling van de Schorpioenstich ting. „En het was een trouwe do nateur van ons." Volgens Van Son ging Luns er prat op dat, hoewel hij maar een blauwe maandag bij de Konink lijke Marine had gezeten, alles wat Marine was nog steeds zijn aandacht had. En het inmiddels bijna 135 jaar oude ramschip was een marinevaartuig. Toen er voor de uitvoering van res tauratiewerken gelden nodig waren, leidde het noemen van de naam Luns en ook van mede- comitélid Piet de Jong, oud-mi nister van Defensie, tot een soe pele opstelling bij de Marine, Defensie en monumentenzorg. Van Son: „Het waren namen die vertrouwen inboezemden. Luns is verscheidene keren aan boord geweest. „Ik begin me zo langzamerhand de peetvader van dit schip te voelen", zei hij na een paar bezoeken. Luns voer ook mee toen het schip in juni 1989 vanuit Vlissingen naar Middelburg werd gesleept om daar aan de Loskade ligplaats te kiezen. Wil van Son ziet hem nog staan, het stuurwiel om klemmend. „Er was niks te stu ren, maar zo breeduit als hij achter dat wiel stond, dat was prachtig." In Middelburg heeft Luns toen bij wijze van officieel gebaar de tros van het schip naar de kant geworpen waar burgemeester Chr. Rutten het afmeertouw opving. Pasje Van Son herinnert zich nog een aardig voorval uit de tijd toen de Schorpioen was afgemeerd bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Na aan boord de vorderingen van de werkzaam heden in ogenschouw te hebben genomen, vond Luns het een mooie gelegenheid om ook een kijkje te nemen op het luchtver dedigingsfregat Jacob van Heemskerck dat bij De Schelde was afgemeerd na een proef vaart van enkele weken. Maar ook al liet hij de man van de wacht weten Luns te heten, hij mocht niet aan boord omdat hij niet in het bezit was van een pasje. Daarvoor werd hij naai de portier verwezen. Nadat de restauratie van de Schorpioen was voltooid bleef de band tus sen schip en Luns alleen nog via het donateurschap bestaan. In december 1998 verliet de Schor pioen Middelburg om een laat ste afmeerplaats te kiezen in Den Helder. Daar ligt het ram schip op een schepenpark van de Koninklijke Marine. Geld weg bij inbraak OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Paclweg in Oost- Souburg zijn enkele hon derden euro's gestolen. De diefstal vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag. De bewoner mist ook een tas met persoonlijke pa pieren. W oninginbraken DOMBURG - Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag een flinke slag gesla gen in Domburg. Bij twee woninginbraken werd voor duizenden guldens aan beeldapparatuur, sieraden, computerapparatuur en con tant geld meegenomen. De diefstallen vonden plaats in een woning aan de Schelpweg en in een huis in de Brouwerij straat. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes is te leurgesteld in het ministerie van Justitie. Dat weigert een gene raal pardon te overwegen voor asielzoekers uit onveilige lan den die al langer dan drie jaar in Nederland verblijven. In een boze brief aan demissionair staatssecretaris Kalsbeek her innert het gemeentebestuur aan het 'ultimatum' dat het heeft ge steld. Naar aanleiding van een petitie die Vluchtelingenwerk Neder land begin dit jaar aan alle ge meenten heeft aangeboden, is Goes op de bres gesprongen voor asielzoekers die al langer dan drie jaar hier zijn maar nog steeds niet weten of zij een per manente verblijfsvergunning krijgen. Het risico bestaat dat gezinnen die al zijn ingeburgerd en opgenomen in de gemeen schap, alsnog worden uitgezet. Daarom heeft het Goese college van burgemeester en wethou ders er bij Kalsbeek op aange drongen binnen een jaar de pro cedures voor de betreffende groep asielzoekers af te hande len. Als dat niet lukt, zou er wat het gemeentebestuur betreft een generaal pardon moeten ko men, zodat de mensen in één keer alsnog een permanente verblijfsvergunning krijgen. Het zou overigens vooral moe ten gaan om mensen uit landen met een 'wisselende veiligheids situatie', waardoor vluchtelin gen ook niet zonder meer kun nen terugkeren. Bij de bijna voormalige be windsvrouw kreeg de gemeente echter nul op het rekest. Het antwoord beperkte zich tot de mededeling dat het ministerie zijn uiterste best doet om asiel aanvragen die nog onder de ou de Vreemdelingenwet zijn inge diend, zo snel mogelijk af te handelen. Een generaal pardon is niet aan de orde. Goes laat in een schriftelijke re actie weten 'met teleurstelling' daarvan kennis te hebben geno men, vooral 'vanwege humane redenen'. Het college hamert er bij Kalsbeek op dat de groep asielzoekers binnen een jaar uitsluitsel dient te krijgen. „Wij willen u erop attent maken dat er inmiddels enkele maanden verstreken zijn en het door ons gestelde ultimatum op 1 februa ri 2003 afloopt." door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - In de jachthaven van Sint-Annaland zijn de afgelopen maanden vijf boten gezonken. Ze lagen alle maal aan een nieuwe steiger, die enige tijd geleden is aangelegd in het midden van de haven. Volgens bestuurslid L. Verhesen van de Watersportvereniging Sint-Annaland zijn de eigena ren zelf schuldig aan het zinken van de boten. Ze zouden de ver keerde sluitingen gebruiken om de stalen afmeerkabel aan hun boot te bevestigen. „De sluiting blijft onder water zitten en als het water weer opkomt, trekken ze de boot mee omlaag." Volgens Verhesen draagt de wa tersportvereniging geen enkele verantwoordelijkheid voor de geleden schade. „Iedereen on dertekent het reglement en daarin is vastgelegd dat mensen hun boot op eigen risico afme ren." In het Maritiem Instituut deRuyter in Vlissingen is van morgen tot en met 10 augustus een expositie te zien over de bevrijding van Vlissin gen in november 1944. foto Ruben Oreel M. Bals uit Sint-Annaland is één van de gedupeerden. De vis sersboot van haar gezin ging en kele maanden geleden al ten onder. De theorie van de water sportvereniging snijdt volgens haar geen hout. „Een nieuwe steiger waaraan in korte tijd vijf boten zinken. Daar zet ik mijn vraagtekens bij", vertelt ze. „Het kan toch geen toeval zijn?" Volgens Bals gaat het zelfs om meer dan vijf boten. Enkele an deren zouden nog net op tij d zij n losgesneden. Overigens heeft de watersport vereniging een oplossing aange dragen voor de ontstane proble men. Door het aanbrengen van een plaatje boven het onderste bevestigingsoog, zou voorko men kunnen worden dat de slui ting klem komt te zitten. Bals erkent dat de problemen met een plaatje opgelost zijn. Haar boot stond jaren aan een andere steiger en daar zijn - zonder het gebruik van plaatjes - helemaal nooit problemen ontstaan. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Welk uniform droeg een Duitse soldaat van de Marinekustartillerie? Hoe zag het dagelijks leven van de bezet ter in Vlissingen eruit? Het ant woord op die vragen is vanaf morgen tot en met 10 augustus te vinden in het Maritiem Insti tuut de Ruyteraan de Boulevard Bankert in Vlissingen, waar een expositie is ingericht over de be vrijding van Vlissingen in no vember 1944. Vlissingen is één van de steden in Nederland die het meest te lij - den heeft gehad tijdens de Tweede Wereldoorlog. De stad was zwaar versterkt door de Duitsers, omdat de Wester schelde toegang gaf tot Antwer pen en de rest van Europa. De bevrijding van Walcheren ging gepaard met hevige bombarde menten op de dijken en een lan ding op Uncle Beach bij de Oranjemolen in Vlissingen. „De laatste jaren", vertelt Mar tin Hollebrandse, inrichter van de expositie, „zijn er wel veel exposities geweest over Wal cheren, maar die hadden vrij wel allemaal Westkapelle als locatie en onderwerp. Ik vond het tijd worden om ook Vlissingen wat onder de aandacht te brengen. De landing van de Geallieerden in Vlissingen was relatief mak kelijk, maar die gevechten die daarop volgden, duurden drie dagen. Westkapelle was in een paar uurtjes bekeken. Vlissin gen was compleet verwoest." Hollebrandse is verzamelaar van militaria. De expositie is grotendeels ingericht met foto's, pamfletten en uniformen uit zijn eigen collectie. Daarnaast kon hij een beroep doen op col lega-verzamelaars Ron de Bruyne uit Vlissingen en Chris- tiaan Ovaa uit Zoutelande. Zijn vrouw, Francine van der Willi gen, tekende voor de decors. De expositie is opgesteld in twee lokalen van het Maritiem Insti tuut. In de ruimtes staan drieën twintig poppen, gekleed in au thentieke Engelse, Schotse en Duitse uniformen. De militai ren van de Wehrmacht, de Luft waffe en bemanning van een U- boot staan voor geschilderde decors, zoals bunkers. Foto's op panelen laten zien hoe de Duit sers de Vlissingse kust bewaak ten met zwaar geschut en me tersdikke bunkers. Ook tonen de foto's het dagelijkse leven en de vrijetijdsbesteding van de bezetters. Op het dak van de Belgische Loodsensociëteit was het, zo te zien, goed toeven. Demotiveren Hollebrandse toont ook pam fletten die de geallieerden bo ven Nederland afwierpen om de Duitse soldaten te demotiveren. Met sommige stukken papier konden de Duitsers wapperen ten teken van overgave. De fol ders laten ook foto's zien van etende en rustende krijgsgevan gen. De geallieerden wilden de bezetters zo laten zien dat het krijgsgevangenschap best viel uit te houden .De Duitsers daar entegen lieten oorlogspropa ganda maken, waarin zij de Ge allieerden verweten Walcheren onder water te hebben gezet. In het tweede lokaal van de ex positie staan vooral Engelse en Schotse militairen opgesteld. Daar zijn ook de foto's te zien van het Gemeentearchief Vlis singen over de bevrijding van cle stad. Kapotgeschoten straten en foto's van angstig rondkij kende bevrij ders geven een goed beeld van de dagen na de lan ding op Uncle Beach. Om cle ex positie compleet te maken, is in een derde lokaal een film te zien over de bevrijding en de weder opbouw van Walcheren. „Gezien cle locatie richt ik me natuurlijk ook een beetje op toe risten. Een doorsnee-verzame laar zal hier niet veel nieuws zien, maar iemand die de oorlog niet heeft gemaakt, kan hier ze ker wat leren. Ik ken verhalen van mensen, die al twintig jaar naar Walcheren komen, maar geen enkel idee hebben dat hier zo hard is gevochten." door Rolf Bosboom GOES - Mensen met een licha melijke handicap die van het transferium in Goes gebruik maken, kunnen op kosten van de gemeente met de Teletaxi naar het centrum reizen. Het gemeentebestuur heeft dat be sloten naar aanleiding van een bericht van een boze brief van een inwoner van 's-Gravenpol- der. Bij het transferium kunnen be zoekers van de Goese binnen stad hun auto gratis parkeren bij de Zeelandhallen en vervol gens, eveneens zonder betaling, gebruik maken van de pendel bus die tussen het complex en het centrum rijdt. De bus is ech ter niet geschikt voor mensen met een lichamelijke handicap, die dus ook geen mogelijkheid tot gratis parkeren hebben. De inwoner van 's-Gravenpolder vindt dat een vorm van rechts ongelijkheid. Discussie De brief heeft binnen het college van burgemeester en wethou ders tot een intensieve discussie geleid tussen wethouder M. 't Hart (die over het parkeerbeleid gaat) en D. van Ewijk, die ge handicaptenbeleid in haar por tefeuille heeft, 't Hart stelt zich op het standpunt clat de doel stelling van het transferium niet het gratis parkeren is, maar het oplossen van de parkeernood in en roncl de binnenstad. Van Ewijk was gevoeliger voor de argumenten van cle briefschrij ver. Uiteindelijk is gekozen voor een praktische oplossing, ook om dat het naar verwachting om een zeer beperkte groep gaat. Automobilisten die bij het transferium parkeren en fysiek niet in staat zijn om gebruik te maken van de pendelbus, kun nen met de Teletaxi reizen. De kosten kunnen bij de gemeente worden gedeclareerd. De Tele taxi moet echter, zoals overal, wel minimaal een urn van tevo ren worden 'besteld'. Enkele jaren geleden ontstond in Goes enige commotie omdat de gemeente in de binnenstad ook parkeergeld ging heffen bij plaatsen die zijn gereserveerd voor mindervaliden. Belang hebbenden vonden dat zij daar mee een deel van hun onafhan kelijk inleverden. De gemeente wees clat bezwaar van de hand met het argument dat de regels voor betaald parkeren voor ie dereen gelden en dat daarop geen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. „Wij hebben nog nooit ant woord gekregen", zegt J. den Engelsman van de Wijkbeheer- groep. „Wij vinden het niet leuk om in de krant te moeten lezen wat het college heeft besloten." Bozer is de Wijkbeheergroep over het feit dat het één jaar en bijna één maand heeft moeten wachten op antwoord. Luitwie- ler erkent dat de beantwoording te lang op zich heeft laten wach ten. Volgens de wethouder geelt de vertraging ook de enorme werkdruk bij de afdeling Nieu we Werken en Verkeer aan. De gemeente Middelburg gaat bin nenkort met een geautomati seerd brievenvolgsysteem wer ken. Elke brief wordt dan ge scand. Als antwoord te lang uit blijft, volgt een computersig naal bij de verantwoordelijke ambtenaar. Vertraagde beant woording is dan uitgesloten. door Ab van derSluis ARNEMUIDEN - De Wijkbe heergroep Arnemuiden is boos op de gemeente Middelburg. De bewonersorganisatie lieeft ruim een jaar moeten wachten op een antwoordbrief over de ver keerssituatie in de Weegbree laan. De Wijkbeheergroep stuurde het college van B en W vorig jaar juni, en niet vorige maand zoals donderdag abusievelijk in cle PZC stond vermeld, een brief waarin aandacht gevraagd werd voor de parkeeroverlast door busjes in de Weegbreelaan, Deze week nam het college het besluit om geen parkeerverbod in te stellen. De Wijkbeheer groep en cle bewoners van de be wuste laan lazen het besluit in de PZC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32