Onvrede over gaten weekmarkt PZC De zomer kan nu echt beginnen Schipbreuk verhit de gemoederen Tuinwinkel Rombouts sluit deuren voorgoed Baldadigheid bekeurd Auto gestolen na inbraak woning Bedrijf mag loods bijbouwen Nieuwe vice-voorzitter Emergis Zeehondenvirus houdt flink huis Ondernemers Havenplein Zierikzee willen lege plekken vullen met terrassen Concert Duo Gavotte weekenddiensten Westenbrugge geeft concert op geboortegrond vrijdag 19 juli 2002 RENESSE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag op de Hogezoom in Renesse vier bonnen uitge schreven wegens baldadigheid. Er werden onder meer ver keersborden vernield en tegen een brievenbus getrapt. De vernielingen kostten de daders ieder 70 euro. ZIERIKZEE - De vier horeca ondernemers rond het Haven plein in Zierikzee zijn de lege plekken op de weekmarkt beu. De kale markt is volgens hen slecht voor het (toeristische) imago van de stad. Zij willen daarom in goed overleg met de gemeente en de marktkooplui de gaten op vullen met hun ter rassen. De marktkooplieden zien een markt tussen de terrassen ech ter niet zitten. ,,Dat geeft alleen maar ellende", weet snoepver- koper van Dijke uit ervaring. Hij vreest dat fietsen en kinder wagens van de terrasgangers de bereikbaarheid van zijn kraam zullen verslechteren. Normaal gesproken staat de weekmarkt op het Havenplein van Zierikzee vol. Maar gedu rende de zomermaanden ver trekken de marktkooplieden net als de andere Nederlanders voor vakantie naar elders. Het gevolg is dat kramen onbezet blijven en er op de markt weke lijks verschillende lege plekken zijn. Tot groot ongenoegen van dehoreca ondernemers die rond het centrale plein gevestigd zijn. „Zoals het nu is, is het ge woon eeuwig zonde", vindt E. van de Velde van Dean's Food en Drinks. Zuur Voor de ondernemers zijn deze druiven extra zuur omdat zij in de zomermaanden op de andere zes weekdagen hun terrassen mogen neerzetten op het Ha venplein. Op woensdagavond worden die afgebroken om plaats te maken voor de week markt; op donderdagavond worden ze weer opgebouwd. Met alle gevolgen vandien voor het materiaal, dat hierdoor veel sneller slijt. Maar Van de Velde benadrukt dat die economische factor niet de belangrijkste re den is om bij de gemeente aan de bel te trekken: ook het imago speelt een belangrijke rol in de onvrede. Volgens de ondernemer en zijn collega's van de restaurants De De lege plekken in de Zierikzeese weekmarkt zijn dehoreca-ondernemers van het Havenplein een doorn in het oog. Zeeuwsche Herberghe, 't Cen trum en Markzicht doet de hui dige situatie de uitstraling van Zierikzee naar de toeristen toe geen goed. ,,De wagens staan gewoon op het plein, er zitten grote gaten in de markt. Het ziet er niet uit. Maar zo promoten wij Zie rikzee", stelt hij schamper. De vier horecabazen willen daarom in overleg met de ge meente en de marktkooplieden hun terrassen laten staan, mits daar bij afwezigheid van han delaren voldoende ruimte voor is. Want wanneer zoals gisteren de ingenomen marktkramen aaneen geschoven worden, is er volgens Van cle Velde nog vol doende plaats voor de terrassen. Maar voor cle ondernemers op de markt is deze kwestie niet simpel opgelost met het ver schuiven van een paar kramen. Niet alleen hechten zij aan hun vaste, herkenbare plek op de markt, maar daarnaast staan ze niet te trappelen om een terras als buur. Groot fietsenrek „Je kunt die kramen nooit aan eensluitend maken en je krijgt hiervoor één groot fietsenrek. Een terras? Daar heb ik niks foto Marijke Folkertsma aan", stelt Van Dijke klip en klaar. Volgens de eigenaar van Dean's zijn de gaten echter wel degelijk met goed overleg te vul len. Van de Velde: „Op de woens dag voor Hemelvaart kon het wel." Marktmeester G. de Ma- sier was niet bereikbaar voor commentaar. RENESSE - In een woning op de Hogeboomlaan in Renesse is donderdag tussen 2.00 en 7.00 uur ingebroken. Er zijn enkele sleutels weggenomen, waaronder een autosleutel. Vervolgens is de personenauto gestolen. Het betreft een zilvergrijze Mer cedes type 240 E met het kenteken KLE-SC200. DEN HAAG - Het Zeeuwse pi-ovinciebestuur is er ten onrech te vanuit gegaan dat de bouw van een loods door Vermue Agrarische Handelsonderneming aan de Watervlietseweg in IJzendijke in strijd is met het bestemmingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Oostburg. De Raad van State in Den Haag heeft het hoger beroep van B en W van Oostburg en Ver mue tegen het provinciale weigeringsbesluit gegrond verklaard. Het gevolg van het oordeel van het Haagse rechts college is onder meer dat het Zeeuwse provinciebestuur hele maal buiten deze kwestie moet blijven. De bouwvergunning voor de loods aan de Watervlietseweg kan door B en W van Oostburg worden verleend op basis van het bestemmings plan. Vrijstelling van de bestemmingsplanbepalingen, waar voor een zogenaamde verklaring van geen bezwaar van het provinciebestuur is vereist, is niet aan de orde. GOES - Emergis heeft een nieuwe vice-voorzitter voor de Raad van Bestuur: C. Lemke uit Brummen. Hij volgt later dit jaar J. Broeken op, die vervroegd met pensioen gaat. Lemke (49) is momenteel psychiater en manager behandelzaken van het cluster crisis en behandeling in Spatie, een centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Apeldoorn. Hij treedt op vrij dag 15 november officieel in dienst van de Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg Emergis. Die dag treedt de huidige vice-voorzitter Broeken terug. Broeken (60) werd in 1991 directeur-psychiater bij de Psychiatrische Zorgvoorzie ningen Zeeland (PZZ), dat in 1996 fuseerde met het RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Beschermd Wonen (ZIBW). Samen vormen zij sindsdien Emergis. HARLINGEN - Het zeehonden virus heeft de laatste weken in de Waddenzee tot een sterk verhoogde sterfte onder zeehon den geleid. In juni en juli zijn tot nu toe tachtig dode zeehon den aangetroffen. In dezelfde maanden vorig jaar waren dat er 'slechts' vijftien. Inmiddels is bij vijf dieren definitief vast gesteld dat zij zijn gestorven aan het besmettelijke zeehon denvirus. De ziekte stak begin mei voor het eerst de kop op in het Kattegat bij Denemarken. Het virus is nog niet tot de Zeeuwse wateren doorgedrongen, aldus medewerker M. Geerse van de politie Zeeland. Het zeehondenvirus kan zich in theorie gemakkelijk verspreiden naar de Zeeuwse Delta door het overzwemmen van een besmette zeehond uit de Wad denzee. In 1988 leidde een uitbraak van de zeehondenziekte tot halvering van de populatie zeehonden in de Waddenzee. Momenteel zijn er daar zo'n vijfduizend, tegen ongeveer 150 in de Zeeuwse wateren. door Famke van Loon doorEsme Soesman KAMPERLAND - Werd Noord- Beveland vorig jaar nog opge schrikt door de Sint Felixvloed, dit jaar is het een schipbreuk die de gemoederen verhit. Althans, de gemoederen op het Ban- jaardstrand in Kamperland waar vanaf dinsdag 30 juli het open luchtspektakel De Sprin gende Os wordt opgevoerd. De Springende Os is een schip uit Colijnsplaat dat in 1726 tij dens een zware storm op de On rustplaat, tussen Veere en de Banjaardplaat, vergaat. Dit drama voltrekt zich in een barre tijd. De schout verbiedt boven dien de bewoners van Noord- Beveland op het strand te jut ten, waardoor de kostbare la ding van De Springende Os aan hun neus voorbij dreigt te gaan. De strijd die vervolgens gestre den wordt, speelt zich af op een groot speelvlak dat het dorps plein in vroegere tijden ver beeld. Achter dit plein is een dijk opgeworpen waarachter REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSIIMGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het schip aan haar trieste einde komt. Publiek komt via het dorpsplein het historisch tafe reel binnen. „Waardoor ze me teen de sfeer ervaren, als het wa re deel gaan uitmaken van de voorstelling", verwoordt Bert Gebben het uitgangspunt van het stuk. Gebben, die de muziek voor de voorstelling heeft ge componeerd, verzorgt de pro loog en voert als verteller de toe schouwer ook tussentijds langs allerhande historische feitjes. Elke gespeelde scene wordt bo vendien samengevat in een lied. Toneelstuk en muziekteksten zijn, evenals vorig jaar, van de hand van schrijver Kees van Bo ven. Financiën Behalve de teksten van verteller Gebben zijn alle dialogen en lie deren opgenomen op band. Dat houdt het project binnen de per ken, zowel wat financiën als aantal benodigde repetities be treft. Tweeënzestig Noord-Be velanders doen aan het stuk mee. Het merendeel als figu rant, bijvoorbeeld om de markt die op het dorpsplein wordt ge houden een realistische sfeer mee te geven. Twaalf spelers vertolken een sprekende rol. Bovendien werken tien ruiters mee aan de voorstelling. Vorig jaar stond de Sint Felixvloed van 1530 centraal. Net als toen kan het publiek, naast drama, ook romantiek verwachten. En een goede afloop. Gebben: „Ze gaan blijer dan vorig jaar naar huis." De voorstelling wordt op gevoerd op dinsdag 30 juli, don derdag 1 augustus, dinsdag 6 en donderdag 8 augustus. De toe gang is gratis. Publiek moet zelf zorgen voor stoel of ander zitob- ject. Aanvang 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Noortje van Middelkoop en Martin Mans geven op woens dag 28 augustus een concert in de Hervormde kerk in Haamste de. Van Middelkoop (panfluit) en Mans (orgel) spelen al jaren samen onder de naam Duo Ga votte Tij dens het concert spelen ze geestelijke en klassieke liede ren en Roemeense volksmuziek. Tevens staat hun nieuwe cd 'Kinderconcert volume 3' cen traal. Het concert begint om 20.00 uur. Miss Visserij Janneke de Waal komt aan in Bruinisse. foto M a rij ke Fo I ke rts m a door Famke van Loon BRUINISSE - Eén voet aan de wal en ze heeft de harten van de Bruënaren gestolen. Ondanks enkele honderden nieuwsgieri ge blikken is bij Miss Visserij 2002 van plankenkoorts geen sprake. Zelfverzekerd stapt de 20-jarige Janneke de Waal ach ter de microfoon en nodigt het publiek uit voor drie dagen feest in Bruinisse. „De mosselen zijn er; nu kan de zomer pas echt be ginnen." Bruinisse valt dit jaar met zijn neus in de boter: met het nieuwe mosselseizoen amper één dag oud zet het dorp zijn deuren open met de Visserij dagen. Tra ditiegetrouw begint dit drie daagse feest met het inhalen van Miss Visserij, van wie de naam tot het laatste moment geheim gehouden wordt. Op het Haven plateau hadden zich gisteren enkele honderden Bruënaren en toeristen verzameld om een eer ste glimp van hun nieuwe Miss op te vangen. Wanneer de Bru 48 aanmeert is het duidelijk: Jan neke de Waal zal dit jaar Brui nisse voorgaan in de mosselfees ten. Met de 20-jarige De Waal heeft het Duivelandse dorp een kor date ambassadrice voor de (mossel)visserij in huis gehaald. In haar openingstoespraak ont zenuwt de Bruse, die op dit moment rechten studeert in Til burg, onmiddellijk de bericht- 20 en 21 juli 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-zat. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: geving uit de Belgische pers dat de Nederlandse visserijsector de prijs van de nieuwe mossel vangst kunstmatig hoog houdt. Ook de strijd van de 'milieu fa natici' tegen de mosselkwekers om de Waddenzee voorziet De Waal van commentaar. „Laten M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111641810. Tandartsen: R. Posma, Ring 19, Burgh-Haamstede, tel. (0111)652930. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek"Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. we hopen dat de visserij gevrij waard blij ft van wat ik 'vissertje pesten door milieu-fanatici' noem." Het betoog van de kersverse Miss Visserij kent ook vrolijker noten. Zo haalt zij de tekst van Blof aan omdat de Zeeuwen altijd 'onbe wust zin in Mosselfeesten krij gen'. Voordat zij echter met de eerste schaal mosselen kan rond gaan, draagt Miss Visserij de microfoon even over aan burgemeester J. Asselbergs, die de officiële opening van de Vis- serijdagen 2002 voor zijn reke ning neemt. Ook de burgemeester stipt even de eerste, geringe aanvoer van de mosselen aan. „Maar dat geeft niets. Dat maakt het alleen maar een extra voorrecht ze te mogen proeven." Dat dat proeven nu in Bruinisse gebeurt, spreekt volgens de Schouwen-Duivelandse burge meester voor zich. Asselbergs: „Bruinisse wordt niet voor niets de poort van Schouwen-Duive land en van Zeeland genoemd. Die poorten gaan vanaf nu wa genwijd open. Bruinisse is drie dagen lang het mekka voor de lekkerbekken." door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Tuinwinkel Rombouts in Zierikzee is sinds tientallen jaren een begrip in Zierikzee. Daar komt per 3 augustus een einde aan. Onder nemer A. Rombouts en zijn echtgenote vinden het na 38 jaar welletjes. Zij sluiten de winkel, gaan genieten van hun pensi oen. „En verder gaan we hele maal niks doen", benadrukt het echtpaar lachend. Veel 'gedoe' rond de sluiting van hun bedrijf willen ze overigens niet. Op de foto vinden ze maar niks en de meisjesnaam van zijn vrouw ziet Rombouts ook bever niet vermeld. „Wij zijn samen één", benadrukt hij. Even te rugblikken op zijn loopbaan als ondernemer wil hij echter wel. Hij begon als 26-jarige in 1965 met een rijdende winkel vol landbouwartikelen. Het bestel busje had Rombouts overgeno men van een oude smid uit Kat- tendijke, die al jaren werkzaam was in Zierikzee. De jonge on dernemer had een goede neus voor handel. „Dan ging ik met mijn bus op de Schuithaven staan en wachtte tot de boeren hun melkgeld hadden opge haald in het Huis van Nassau. Daarna kwamen ze bij mij dat geld weer opmaken." Na een aantal jaren kreeg de on dernemer de beschikking over een schuurtje aan de Hem dat voor opslag moest dienen. „Langzamerhand werd dat een soort winkeltje met zelfbedie ning. Dat was toen vrij modern, want er waren nog veel winkels met van die oude toonbanken", zegt Rombouts. Hij deed uitein delijk het busje van de hand. Maar hoe leuk dat nieuwe win keltje ook was, het kon niet blij ven voortbestaan. „Het was een heel slecht pand. Als het regen de moest ik de bloembakken overal in de winkel neerzetten om het water op te vangen. Dat was een beetje slordig." Speciaalzaak Nu beheert het echtpaar al meer dan twintig jaar de speciaal zaak aan de Verrenieuwstraat. Het assortiment is in de loop der jaren flink veranderd. Land bouwartikelen verdwenen en harken, schrepels, potgrond en zakjes zaad kwamen ervoor in de plaats. „Er veranderde wel meer. Mensen maakten de om schakeling van moestuintje naar een grote tuin. Daar speel den wij op in." „Met z'n tweeën draaiden we in de zomer gemak- kelijk 110 uur", vertelt Rom bouts. „Voor en na sluitingstijd moesten we planten verzorgen of spullen bezorgen", vult zijn vrouw aan. In al die jaren hard werken zijn ook onvergetelijke dingen ge beurd. Zoals die keer dat een jong stel naar een hogedrukrei- niger zocht, maar 700 gulden wat te duur vond. „Toen zei ik dat ze er maar een nachtje over moesten slapen. Een week later was het apparaat verdwenen. Ik had hem niet verkocht en mijn vrouw ook niet. We gingen er vanuit dat het stel hem had mee genomen. Ze hadden er dus in derdaad een nachtje over gesla pen. We kunnen er nu om lachen en zeggen nog steeds tegen el kaar: slaap er een nachtje over", lacht Rombouts. Tot zaterdag 3 augustus houdt Rombouts leegverkoop in de winkel, maar hij heeft er geen moeite mee als niet alles van de hand gaat. Het pand wordt niet verkocht en er blijft dus vol doende opslagruimte. BURGH-HAAMSTEDE - Voor organist Jan van Westenbrugge betekent het concert in de Her vormde Kerk in Haamstede op woensdagavond 24 juli een weerzien met de regio waar ooit zijn wieg heeft gestaan. Westen brugge werd in 1948 in Kerk- werve geboren. Hij is sinds 1974 verbonden aan de Hervormde Gemeente van Wateringen. Een jaar daarvoor behaalde hij zijn diploma kerk organist waarbij André Ver woerd zijn examinator was. Van Westenbrugge heeft diverse plaat- en cd-opnames gemaakt op onder meer de ox-gels van de Evangelisch-Lutherse kex-k in Den Haag, de Grote Kerk in Maassluis, de Martinikerk in Bolsward en de Grote Kex'k in Breda. Zijn voorkeur gaat uit naar het romantische orgelrepertoire en de Franse orgelliteratuux-. Het programma voor het con cert in Haamstede bevat werken van onder meer Sweelinck, Bach, Handel, Haydn en Saint- Saëns, evenals een koraalfinale van Van Westenbi'ugge zelf. Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31