p Project activeert senioren Ze kon echt heel lekker zoenen Zeeuwse skütsjes in Veere P Deltawind bouwt twaalf molens op Goeree-Overflakkee Voor verkrachten stiefdochter twee jaar cel en tbs geëist CF/ Proef in Borrendamme VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Mobieltjesdief krijgt taakstraf zeeuwse almanak Luxe waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 19 juli 2002 door Al i Pankow ZIERIKZEE - Welzijn op maat bij de mensen in de wijk bren gen. Dat is het uitgangspunt voor het proefproject 'Leefbaar Poortambacht' dat binnenkort vanuit het Arcus-zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee in de wijk Poortambacht 10 wordt opgestart. De provincie stelt er in het kader van het zogeheten Beleidskader Sociale Zorg sub sidie voor beschikbaar. ,Er wonen in Poortambacht zeshonderd mensen van boven de zestig jaar en 293 bewoners zijn zelfs ouder dan 75 jaar, ter- vijl er nauwelijks specifieke welzijnsvoorzieningen voor ou deren zijn", zegt locatiemana ger D. Deceuninck van Arcus- zorgcentrum Borrendamme. Hij acht het van groot belang dat daar op korte termijn verbete ring in komt. Dit proefproject moet mede voorkomen dat mensen in een sociaal isolement raken. Deceu ninck spreekt in dit verband over sociale activering. Hij doelt daarmee onder meer op het stimuleren van ouderen om elkaar met regelmaat te ont moeten en onderling activitei ten op touw te zettenEén van de problemen in de huidige situatie in Poortambacht 10 is dat daar voor geen enkele mogelijkheid is. Er is geen gemeenschaps ruimte gecreëerd in de senioren wooncomplexen die daar zijn gebouwd. „Wellicht zou in dat gemis voor zien kunnen worden door een ruimte te huren van woning bouwvereniging Zeeuwland", oppert beleidsambtenaar F. Ba- bij n van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Hij is nauw be trokken bij de uitvoering van het zogeheten Lokaal Sociaal Beleid. Dat is erop gericht door tal van concrete maatregelen en voorzieningen de leefbaarheid in stad en dorpen te verbeteren. Babijn juicht het project 'Leef baar Poortambacht' toe. Vol gens hem sluit het naadloos aan bij dat Lokaal Sociaal Beleid dat de gemeente in gang heeft gezet. „Vooral omdat het hier een proefproject betreft, is het voor cle hand liggend dat de ge meente daar geld in steekt"zegt de beleidsambtenaar. Dat zorg centrum Borrendamme de wijk intrekt met welzijnsactiviteiten past, volgens hem, bovendien goed in het beleid ouderen zo lang mogelijk in hun eigen om geving te kunnen laten wonen. Ook Deceuninck benadrukt dat Borrendamme in feite een voor traject inzet voor het toekom stig beleid dat gericht is op het scheiden van wonen en zorg. „Niet alle ouderen in deze wijk zullen direct behoefte hebben aan welzijnsactiviteiten. Dat is maar goed ook, want dat zou niet te behappen zijn, maar een aantal van hen zal ermee ge diend zijn", zegt de locatiema nager van het zorgcentrum. Hij doelt dan op de mensen op een wachtlijst voor zorgverlening, die nauwelijks een beroep kun nen doen op hulp van kinderen of familieleden die in de buurt wonen. Deceuninck streeft er naar in november dit jaar de ac tiviteiten in Poortambacht 10 te beginnen. De ervaringen tijdens het eerste jaar dienen daarna als basis voor wijkprojecten die ook elders worden opgezet. Een keur aan historische platbodems biedt de Nieuwe Haven in Zierikzee een bijzonder aanzien. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoogaarzen, hengsten, lemmeraken, schou wen, schokkers, botters, klip pers en zalmschouwen. Ze wa ren er allemaal, een keur aan platbodems gaf de Nieuwe Ha ven in Zierikzee gisteravond een bijzonder aanzien. Vanuit dit Scheldestadje vertrekt van ochtend de aanbrengtocht voor de Hendrik Willem van Loon Hardzeil dag die zaterdag op de rede van Veere wordt gehouden. Deze bijzondere wedstrijd voor traditionele platbodems wordt dit jaar voor de tiende keer ge houden op initiatief van de Stichting Behoud Hoogaars. Blikvangers tussen al die fraaie schepen met ieder hun eigen verhaal zijn vooral de Vrouwe Suzanne, een eikenhouten zeil- kotter uit 1929 (ARM 5) en de stoomsleepboot Hercules uit 1915. Deze Hercules, die na een ingrijpende restauratie weer van de partij is, eist vooral met een indringend stoomfluitcon cert bij vertrek en binnenkomst in de havens de aandacht op. De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 in navolging van de Belgische schipper Hendrik Willem van Loon een hardzeil dag te organiseren. Van Loon deed dat als eerste in 1928. Vol gens woordvoerder Jan Hen drikse van de Stichting Behoud Hoogaars was Van Loon des tijds neergestreken in Veere. „Hij zag daar allemaal schip pers en vissers met zure gezich ten lopen. Het was crisistijd en hij vond het hoog tijd worden dat er eens een beetje leven 'in den garnalenketel' werd ge bracht. Daarom besloot hij een grote wedstrijd te organiseren", vertelt Hendrikse. Eerherstel De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 tot eerherstel van dit gebeuren. Volgens Hen drikse deden er in dat eerste jaar zeven historische platbodems mee. In tien jaar tijd is het deel nemersveld flink toegenomen. Vanochtend vertrekken er 45 schepen uit de Nieuwe Haven van Zierikzee en daarmee is het maximum aantal deelnemers zo ongeveer wel bereikt, want veel meer capaciteit biedt de aanleg steiger in Veere niet. De Hardzeildag gaat daar za terdag om 10.35 uur van start. De wedstrijdbaan ligt pal voor de Campveerse Toren, zodat het door Rosalie Buizer De campings in Zeeland wemelen er weer van. Jongeren die op zoek zijn naar een vakantieliefde. Als je er op camping De Roompot bij Kamper land naar vraagt, komen de wildste verhalen naar boven. „Ach, het is toch maar voor een paar dagen? Kan je het ernet zo goed van nemen. Ik zie die jon gen toch nooit meer!" Vakantieliefde is vaak niet meer dan een flirt, een weekje loltrappen en dan weer naar huis. Voorde 15-jarige Daphne Jurriëns uit Arnhem liep het ook op deze manier..Vorige week dins dag gingen we zwemmen in de Room pot toen een jongen naar mij toe kwam om te vragen of ik verkering wilde met een vriendje van hem. En ach, toen zei ik maar 'ja', 's Avonds zijn we samen naar de bar gegaan hier op het cam pingterrein en daar kregen we de eerste ruzie al. Hij had namelijk een kwade dronk en ging een beetje raar doen. Om indruk op me te maken ging hij naar de microfoon en zei dat hij van me hield", vertelt Daphne lachend. „Dat is toch niet normaal, als je elkaar een halve dag kent? We hadden dan ook knallen de ruzie." Daphne maakte het na een paar dagen weer uit. Het ging vooral om de lol en niet om de serieuze verliefdheid. Ook voor Sander (15) is vakantie in Zeeland een kwestie van zoveel mogelijk meis jes scoren. „Hij komt elke dag wel met een ander vriendinnetje naar de tent toe", vertelt zijn moeder. Sander haalt zijn schouders op. „Ach, dat valt best mee. Ik zoen alleen een beetje met een paar, maar echt verkering heb ik niet, hoor." Voor Rianne en Tom Verschuren uit Haarlem werd De Roompot juist wel dé plek voor hun liefde. „Het is dit jaar vijftien jaar geleden dat wij elkaar hier ontmoetten. Toen was De Roompot nog een kleine camping. Het is wel even wennen met wat we nu aantreffen, zeg", vertelt Rianne lachend. „Ik was zestien toen ik met mijn ouders op va kantie ging. Op verkering zat ik niet echt te wachten." Tom (34) onderbreekt zijn vrouw. „Ik Daphne Jurriëns uit Arnhem had na een halve dag al ruzie met haar 'verkering voor de grap'. foto Willem Mieras was juist wel op zoek naar een meisje. Met een stel vrienden waren we naar Zeeland afgereisd om een week vol drank en vrouwen te hebben. Althans dat dachten we. Bier volop, maar ver der was er niet echt veel te beleven. Ik kan me nog herinneren dat we naar het strand gingen vlakbij Kamperland en dat we daar echt tussen de bejaarden lagen. Echt balen was dat, maar even verderop lag een meisje met haar ou ders. Die vrienden van mij probeerden stoer te doen tegenover haar en ik deed natuurlijk gewoon mee. Stiekem vond ik haar eigenlijk toch wel erg leuk." Stiekem Dat was in augustus 1987. Een week van heimelijke afspraakjes, romanti sche wandelingen en urenlange ge sprekken brak aan. „We moesten alles een beetje stiekem doen, want mijn ou ders waren er niet zo happig op dat ik een vriendje had. Maar spannend was het wel", vertelt Rianne met een grote glimlach op haar gezicht. Een beetje verlegen bekent Tom: „Ik weet nog goed dat we voor het eerst zoenden. Ze kon echt heel lekker zoe nen. En ik maar opscheppen tegenover mijn vrienden. Geweldig toch, als je zo jong bent." Toen brak het moment aan dat de twee verliefde pubers naar huis moesten. „Ik kan me nog herinneren dat ik niet eens zo verdrietig was. Ik woonde toen in een dorpje bij Venlo en hij in Haarlem. Ik wist dat het toch niets zou worden en daar had ik me al op ingesteld", vertelt Rianne. „Toen ik thuis kwam in Haarlem zat ik er vreselijk mee dat ik Rianne niet meer zou zien. Doordat mijn vrienden zeiden dat ik er gewoon voor moest gaan, heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben naar Limburg afgereisd", doet Tom zijn kant van het verhaal uit de doeken. Dat was het begin van een lange relatie. Over een periode van twee jaar reisden de twee van Limburg naar Haarlem. Soms zagen ze elkaar een maand niet en zakte hen de moed in de schoenen. Toch won de liefde het van de afstand. Na twee jaar besloot Rianne te verhui zen naar Utrecht om te gaan studeren. Maart 1994 trouwden Tom en Rianne in Haarlem. Het gezin, inmiddels uitge breid met Nicky (6), is nu op doorreis naar Frankrijk. „Het leek ons leuk om weer terug te gaan naar de plaats waar we elkaar hebben ontmoet. Al is er wel veel veranderd. We kennen niets meer terug", vertelt Rianne. Tom: „We moes ten nog wel lachen toen we gisteren in de bar van de Roompot waren. We za gen daar een jong verliefd stelletje zit ten en toen moesten we allebei even te rugdenken aan vijftien jaar geleden." foto Marijke Folkertsma publiek goed zicht heeft op de majestueuze schepen. Er wordt gevaren voor de felbegeerde zil veren Jetty. „Het is een geweldig festijn voor onze stichting. Zeg maar het 'skütjesilen' voor Zee land", aldus Hendrikse. Aan de wal valt ook veel maritiem ple zier te beleven met zeemanslie deren, een tentoonstelling, ha ring roken en vis bakken op een klassiek vuurduveltje door de schippers van de zalmschou wen. De bemanningen van de platbo dems waren gisteravond in feeststemming bijeen op het ter ras van café De Biet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Na de palaver vanochtend vroeg vertrekt de vloot aan historische schepen richting Veere. door Famke van Loon OOLTGENSPLAAT - Op De Plaet bij Ooltgensplaat worden het komende jaar twaalf wind molens gebouwd. Wanneer het windmolenpark in september 2003 klaar is zal de coöperatie Deltawind uit Middelharnis ge noeg energie produceren om heel Goeree-Overflakkee van groene stroom te voorzien. Zowel voor Deltawind als pro jectontwikkelaar Promill BV, die in dit project samenwerken, is het voornaamste dat het werk nu eindelijk van start gaat. Ruim zes jaar van voorbereidin gen zijn aan het startschot voor af gegaan. Zo moesten in totaal negen vergunningen, van mi lieu- en bouwvergunningen tot een ontheffing van de natuurbe schermingswet, bemachtigd worden. Ook de opstelling van een nieuw streekplan voor Goe ree-Overflakkee en de daarbij behorende aanpassing van het bestemmingsplan buitengebied hebben het project de nodige vertraging doen oplopen. Bij de officiële start van de bouwwerkzaamheden deze week is het toekomstige park bij Ooltgensplaat 'Windpark Piet de Wit' gedoopt; naar een be stuurslid van de coöperatie van het eerste uur, die begin dit jaar plotseling is overleden. Met de bouw van wat het grootste windmolenpark van Goeree- Overflakkee zal worden ver toeft Deltawind voor de coöpe ratie op historische bodem. De huidige, kleinere windmolen daar, De Plaete, is de eerste tur bine die door de coöperatie is opgetrokken. Opvolgers Dit eerste 'wapenfeit' moet nu het veld ruimen voor zijn krach tiger opvolgers. Tussen de sluis- haven en het dorp Ooltgens plaat worden het komend jaar twaalf windmolens van ieder 1,65 megawatt gebouwd. De molens zijn 67 meter hoog en hebben een rotordiameter van 66 meter. In totaal zal het Wind- park Piet de Wit jaarlijks onge veer 43, 4 miljoen kilowattuur elektriciteit opwekken. Daar mee groeit de productie van Deltawind in één keer enorm. Nu bezit de coöperatie elf, klei nere molens op Goeree- Overflakkee van samen 4,66 megawatt. Draait het nieuwe windmolenpark op volle kracht, dan kan Deltawind 15 duizend huishoudens van groe ne stroom voorzien; op papier is dat het hele Zuid-Hollandse ei land. De komende maanden zullen Deltawind en Promill het ge bied bij Ooltgensplaat klaar maken voor de komst van turbi nes. De planning is dat in maart volgend jaar de eerste windmo len opgericht wordt. Een half jaar later moet het hele park klaar zijn voor de ingebruikna me. Of de stroom van het nieuwe park, dat bij elkaar 25 miljoen euro kost, ook daadwerkelijk op Goeree-Overflakkee afgeleverd wordt is nog maar de vraag. Nutsbedrijf Regio Eindhoven (NRE) neemt de stroom immers af en zal de groene stroom ver kopen aan particulieren en be drijven. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Sint Willbrord moest zich gisteren voor diefstal van twee gsm-telefoons verant woorden voor de rechtbank in Middelburg. Het incident in Re- nesse ging gepaard met bedrei ging met geweld. De Middelburgse officier van justitie, J. Eland eiste 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man had op 19 juli vo rig jaar in Renesse in eerste in stantie gevraagd het mobieltje te mogen lenen. Toen de jongens de mobieltjes terug wilden heb ben, dreigde de vei'dachte met de knuppel. Uitspraak 31 juli. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 45-jarige inwoner van Vlissingen voor brute verkrach ting van zijn stiefdochter twee jaar cel en tbs met voorwaarden geëist. De verkrachtingen von den plaats tussen 1992 en 1996 en begonnen toen het slachtof fer elf jaar was. „Hij heeft het jonge meisje stel selmatig verkracht, gepaard gaande met fors agressief ge weld en bedreiging op een haast sadistische wijze, die het slacht offer onmachtig maakte. Hij heeft een forse inbreuk gepleegd op de fysiek en integriteit van het kind", wees de officier op de ernst van het zedendelict. In een tussenvonnis had de rechtbank eerder de meermalen gepleegde verkrachting en be dreiging bewezen verklaard. De man had het meisje toegeroe pen: „Als je dit ooit vertelt aan je moeder, dan vermoord ik je en jouw moeder erbij." De recht bank wilde gedragsdeskundi gen naar de mogelijkheden voor therapie en detentiegeschikt heid laten kijken alvorens tot een definitief vonnis te komen. De verdachte gaf te kennen aan de voorwaarden voor een tbs- behandeling te willen voldoen. Een detentie zag hij niet zitten: „Dan ben ik gescheiden van mijn gezin." Voor de officier was het duidelijk dat de man zich zelf in de rol van slachtoffer ma noeuvreerde. Strafpleitster C. Kouijzer was overtuigd van een ernstig feit, maar vond dat het risico op re cidive minder aanwezig. Ze be pleitte een voorwaardelijke ge vangenisstraf en een werkstraf. Uitspraak op 31 juli. Vakantie is voor die Vlissin- ger Uitrusten met een kapita le U. Om iverkelijk ontspan nen de arbeid te kunnen hervatten, zoekt hij bestem mingen op waar hij omringd wordt door luxe. Hij kijkt niet op een ster meer. Ook de heen- en terugreis dienen vrij te zijn van ongemak. Nimmer zal hij besparen op de prijs van een vliegticket. Alom groot was dan ook de verbazing bij collega's toen hij onlangs zonder blikken of blozen meedeelde dit jaar drie weken met de rugzak door Vietnam te gaan trek ken. Zulk een inspannende reis lust hadden zij nog nooit in hem ontwaard. Doch hij bleek niet onbezonnen aan deze onderneming te begin nen. Want handenwrijvend verheugde hij zich al op het bezoekje aan de schoon heidsspecialiste, de dag voor vertrek. Kijk, zo kenden ze hem weer. Advertentie Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* "Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt, Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon ën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29