Nauwe samenwerking theaters PZC Straattheater en mosselen eten Zeeuwse Skütsjes naar Veere Onvrede over gaten weekmarkt Zierikzee Morres Wonen opent winkel in Zaanstad H 12 Westerscheldetunnel aanleiding voor gezamenlijke presentatie programma Sjezenrijden in Meliskerke Project voor verslaafden ontvangt gift weekenddiensten apelle vrijdag 19 juli 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse theaters gaan met ingang van het theaterseizoen 2003-2004 nauwer samenwerken. Ruim voor aanvang van dat seizoen zullen ze hun theaterprogram ma gezamenlijk presenteren in één brochure, die door heel Zee land wordt verspreid. Yoor de vaste klanten wordt per regio een apart programmaboekje uitgebracht, dat de mogelijk heid biedt een abonnement voor het hele seizoen te nemen. Door de komst van de Wester scheldetunnel is een nauwere samenwerking niet meer dan lo gisch, oordeelt exploitant F. Lievens van het Scheldetheater in Terneuzen. De theaters rekenen bij de pro motie van de podiumkunsten op MELISKERKE - De Ringrijders Vereniging Meliskerke houdt dinsdag 23 juli haar jaarlijkse sje- zenwedstrijd in Melisker ke. Achttien sjezen uit Melis kerke en uit Zoutelande doen aan het evenement mee. Deelnemers en hel pers gaan gekleed in de originele Walcherse kle derdracht. Het kampioen schap wordt verdedigd door Diny Krijger en Job Wisse. De sjezenrijderij begint om 17.30 uur en duurt tot 20.30 uur, waarna de prij zen worden uitgereikt. Er wordt gereden op het parcours Dorpstraat, To renstraat, Bergstraat en C. Jaspersesstraat. Per ronde zijn drie ringen te steken die in de Dorp straat en Torenstraat han gen. steun van de provincie, die een coördinerende rol zou kunnen spelen, maar waarvan ook fi nanciële ondersteuning wordt verwacht. Lievens: ,,De provincie propa geert samenwerking tussen de theaters al langere tijd. Nu wij de zaken meer en meer op elkaar afstemmen en de handen ineen slaan lijkt het mij niet meer dan logisch dat de provincie eerder gedane beloften nakomt." De komst van de tunnel veran dert het hele beeld van de podi umkunsten in Zeeland, meent Lievens. Zolang het nieuwe the ater in Middelburg nog niet in gebruik kan worden genomen, is het Scheldetheater de meest toonaangevende cultuurtempel in de provincie. Lievens: „Dat betekent dat we ons theaterpro gramma ook nadrukkelijker zullen afficheren boven de Wes- terschelde. maar zodra de tun nel gereed is en ook Goes over een nieuwe theateraccommoda tie beschikt, wordt het allemaal anders. Dan lijkt het me voor de handliggend dat we zaken meer en meer op elkaar afstemmen." Doelgroepen Dat kan bijvoorbeeld door een goede verdeling van podium kunsten voor kleinere doelgroe pen ('waarvan één voorstelling voor de hele provincie toerei kend is'), maar ook door geza menlijke kostenbesparende on derhandelingen met impressa- riaten. Lievens: „Die tunnel zal zo'n enorme impact hebben op het hele sociaal-maatschappelijke en dus ook culturele leven in Zeeland! Ik heb niet de indruk dat iedereen de reikwij dte daar van al beseft. Maar lijnen zullen korter worden, je zult sneller een wisselwerking krijgen tus sen publiek en evenementen aan weerszijden van de wester- schelde en iedereen zal er z'n voordeel mee doen. De Zeeuwse theaters móeten daar eenvou digweg wel op inspelen. Het zou zonde zijn als we allemaal in ons enge kringetje zouden blijven ronddraaien en al onze aan dacht enkel naar de eigen toko zou uitgaan." Een keur aan historische platbodems biedt de Nieuwe Haven in Zierikzee een bijzonder aanzien. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoogaarzen, hengsten, leinmeraken, schou wen, schokkers, botters, klip pers en zalmschouwen. Ze wa ren er allemaal. Een keur aan platbodems gaf de Nieuwe Haven in Zierikzee gisteravond een bijzonder aanzien. Vanuit dit Scheldestadje vertrekt van ochtend de aanbrengtocht voor de Hendrik Willem van Loon Hardzeildag, die morgen op de rede van Veere wordt gehou den. Deze bijzondere wedstrijd voor traditionele platbodems wordt dit jaar voor de tiende keer ge houden op initiatief van de Stichting Behoud Hoogaars. Blikvangers zijn vooral de Vrouwe Suzanne, een eikenhou ten zeilkotter uit 1929 (ARM 5) en de stoomsleepboot Hercules uit 1915. Deze Hercules eist vooral met een indringend stoomf luitconcert bij vertrek en binnenkomst in de havens de aandacht op. De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 in navolging van de Belgische schipper Hendrik Willem van Loon een hardzeil dag te organiseren. Van Loon deed dat als eerste in 1928. Vol gens woordvoerder Jan Hen- drikse van de Stichting Behoud Hoogaars was Van Loon des tijds neergestreken in Veere. „Hij zag daar allemaal schip pers en vissers met zure gezich ten lopen. Het was crisistijd en hij vond het hoog tijd worden dat er eens een beetje leven 'in den garnalenketel' werd ge bracht. Daarom besloot hij een grote wedstrijd te organiseren", vertelt Hendrikse. Eerherstel De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 tot eerherstel van dit gebeuren. Vanochtend vertrekken 45 schepen uit de Nieuwe Haven van Zierikzée en daarmee is het maximum aantal deelnemers wel bereikt. Meer capaciteit biedt de aanlegstei ger in Veere niet. De Hardzeildag gaat daar mor gen om 10.35 uur van start. Er wordt gevaren voor de felbe geerde zilveren Jetty. „Het is een geweldig festijn voor onze stichting. Zeg maar het 'skütje- silen' voor Zeeland", aldus Hen drikse. Aan de wal valt ook maritiem plezier te beleven met zeemans liederen, een tentoonstelling, haring roken en vis bakken op een klassiek vuurduveltje dooi de schippers van de zalmschou wen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De vier horeca ondernemers rond het Haven plein in Zierikzee zijn de lege plekken op de weekmarkt beu. De kale markt is volgens hen slecht voor het (toeristische) imago van de stad. Zij willen daarom in goed overleg met de gemeente en de marktkooplui de gaten op vullen met hun ter- De marktkooplieden zien een markt tussen de terrassen ech ter niet zitten. „Dat geeft alleen maar ellende", weet snoepver- koper van Dijke uit ervaring. Hij vreest dat fietsen en kinder wagens van de terrasgang'ers de bereikbaarheid van zijn kraam zullen verslechteren. Normaal gesproken staat de weekmarkt op het Havenplein van Zierikzee vol. Maar gedu rende de zomermaanden ver trekken de marktkooplieden net als de andere Nederlanders voor vakantie naar elders. Het gevolg is dat kramen onbezet blijven en er op de markt weke lijks verschillende lege plekken zijn. Tot groot ongenoegen van de horeca ondernemers die rond het centrale plein gevestigd zijn. „Zoals het nu is, is het ge woon eeuwig zonde", vindt E. van de Velde van Dean's Food en Drinks. Voor de ondernemers zijn deze druiven extra zuur omdat zij in. de zomermaanden op de andere zes weekdagen hun terrassen mogen neerzetten op het Ha venplein. Op woensdagavond worden die afgebroken om plaats te maken voor de week markt; op donderdagavond worden ze weer opgebouwd. Met alle gevolgen vandien voor het materiaal, dat hierdoor veel sneller slijt. Maar Van de Velde benadrukt dat die economische factor niet de belangrijkste re den is om bij de gemeente aan de bel te trekken: ook het imago speelt een belangrijke rol in de onvrede. Uitstraling Volgens de ondernemer en zijn collega's van de restaurants De Zeeuwsche Herberghe, 't Cen trum en Markzicht doet de hui dige situatie de uitstraling van Zierikzee naar de toeristen toe geen goed. „De wagens staan gewoon op het plein, er zitten grote gaten in de markt. Het ziet er niet uit. Maar zo promoten wij Zie rikzee", stelt hij schamper. De vier horecabazen willen daarom in overleg met de ge meente en de marktkooplieden hun terrassen laten staan, mits daar bij afwezigheid van han delaren voldoende ruimte voor is. Want wanneer zoals gisteren de ingenomen marktkramen aaneen geschoven worden, is er volgens Van de Velde nog vol doende plaats voor de terrassen. Maar voor de ondernemers op de markt is deze kwestie niet simpel opgelost met het ver schuiven van een paar kramen. Niet alleen hechten zij aan hun vaste, herkenbare plek op de markt, maar daarnaast staan ze niet te trappelen om een terras als buur. Groot fietsenrek „Je kunt die kramen nooit aan- i eensluitend maken en je krijgt hiervoor één groot fietsenrek. Een tei'ras? Daar heb ik niks aan", stelt Van Dijke klip en klaar. Volgens de eigenaar van Dean's zijn de gaten echter wel degelijk met goed overleg te vul len. Van de Velde: „Op de woens dag voor Hemelvaai-t kon het wel." Marktmeester G. de I sier was niet bereikbaar voor commentaar. VLISSINGEN - De Stichting Huiskamerproject voor Drug gebruikers in Vlissingen heeft een gift van vijftienduizend eu ro ontvangen van het Oranje fonds. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van nieuwe compu ters en software. Het Oranje fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn inkomsten ont vangt uit onder andere deBank- GiroLoterij, de Lotto en giften van particulieren en bedrijven. Vorig jaar verstrekte het fonds ruim vijftien miljoen euro. 20 en 21 juli 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: J. A. v. d. Werff, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 227451. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man, Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zat. 19.00 uur: B. J. M. Schruer, v.d. Spiegelstraat 42, Goes, tel. (0113)214373. zat. 19.00-zon. 19.00 uur: M. J. Kooiman, van Hogendorplaan 6, Goes, tel. (0113) 214450. Spreekuur 10,00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein- kenszand,l\lieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: R.B.T. Wolbers, Korte Achterweg 16, 's- H. Arendskerke,tel. (0113) 561202. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113) 561677. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinïn- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: C. Mak, Zeeburg 1, Yerseke (0113) 573520 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: Praktijk Krabbendijke, tel. (0113) 501444. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: D. v.d. Tempel, 's-Gravenpolder, tel. (0113)311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: J. A. Kersseboom, Kortgene, tel. 0900- 3301319 en H. L. N. van der Veen, Wissenkerke, tel. (0113) 372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: H. S. Heijers, Hoofdstraat 77, Kortgene, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v Dusseldorpstraat 1, Goes, tel. (0113) 227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta- tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinïn- gen en Krabbendijke: B. J. Boer, tel.(0113)313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel.(0113)561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuurzat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17 .00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: M. Surminski, Huijbergseweg 12, Hoo- gerheide, tel. 0164-614034. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. Tijdens het driedaags mosselfestival is de Vlasmarkt in Middelburg omgedoopt tot een 'Straatje van Verlangen', waar de restaurants aller lei mosselproducten verkopen. foto Lex de Meester doorValeska Nastaly IVQDDELBURG - „Het Straatje van Verlangen is geopend." Zo startte loco-burgemeester Piet Bruinooge het Mossel Zeeban ket Festival aan de Vlasmarkt in Middelburg. Gedurende drie dagen hebben de restaurants hun keuken naar buiten ver plaatst. Ze bieden gerechten aan met Zeeuwse mosselen en Zuidame- rikaanse zeeproducten. Onder tussen passeren alleiiei arties ten de kraampjes en terrassen. „Hou jij van giraffes?", vraagt de komische karikatuurteke naar Frank Los aan een klein jongetje voor restaurant De Mug. „Nee", zegt het knaapje. „Scheer je weg dan!", schreeuwt de clowneske kun stenaar, waarop het jongetje zich uit de voeten maakt. Ver volgens begint Los op een ui terst kinderlijke manier zijn verhaal over een giraffe die last van zijn nek kreeg en eindigde als een rollende circusgiraffe. Ondertussen eten mensen on verstoorbaar hun pannetje mosselen leeg. In een kraampje verderop, kunnen de maaltijden even niet verwarmd worden. Een brandweerman moet eraan te pas komen om een defect gas stel te controleren. Iets meer richting de Markt staat een standbeeld. Het moet een soort visverkoper voorstellen. Plotse ling kijkt het standbeeld een jonge bewonderaar aan, die zich van schrik achter zijn moeder verschuilt. Het beeld blijkt een ai-tiest van The essence in artgroup te zijn. Evenals een passerende witgeschminkte man die een pauw lijkt te berij den. Restaurant In den Gesple ten Arent serveert gehalveerde kreeftjes met ingewanden en al. „We serveren ze koud met een beetje mayonaise", zegt André Sohier, die achter het kraampje staat. „De ingewanden zijn voor sommige mensen een echte deli catesse! Ikzelf eet alleen het vlees." door Jean-Lou de Gucht HULST - Morres Wonen opent in januari een nieuw filiaal in Zaanstad. De vestiging zal zo'n vijftig arbeidsplaatsen opleve ren. De verwachting is dat dit niet ten koste zal gaan van de werkgelegenheid bij het moe derbedrijf in Hulst. De meubelgigant gaat zich ves tigen in het Runshopping Cen tre op bedrijventerrein Noor- derveld in Wormerveer, deel uitmakend van de gemeente Zaanstad. Morres gaat bijna 13.000 vierkante meter bezet- ten op het 4 00 0 0 vierkante me ter tellende koopcentrum. Zaanstad heeft de komst van Morres jaren lang tegengehou den, omdat ze geen meubel winkels op het bedrijventer rein wil hebben. Afgekeurd Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland heb ben het bestemmingsplan Noordenveld nu afgekeurd voor wat betreft de beperking dat er geen meubelzaken mo gen komen. De provincie zegt dat niet is in te zien waarom uitsluitend meubelzaken van vestiging zijn uitgesloten. Of de gemeente Zaanstad in beroep gaat tegen de beslissing is nog niet bekend. Dan zou de opening van het filiaal een ver traging kunnen oplopen. Di recteur logistiek T. Koopmans van Morres Wonen wil daar niet op vooruitlopen. „Dat zul len we even moeten afwachten Wij hebben in ieder geval de beslissing genomen om naar Zaanstad te gaan. Het draai boek om onze winkel daar in te richten ligt klaar. We denken nog vijf maanden nodig te heb ben tot de opening." Bewuste keuze De keuze om in Zaanstad een filiaal te openen is volgens Koopmans bewust genomen. „Het is een gebied waarvan wij hoge verwachtingen hebben. Onze ervaring via de winkel in Hulst en het postorderbedrijf heeft ons de afgelopen jaren geleerd dat we heel veel omzet halen in Noord-Holland. Daarnaast was de beschik baarheid van een grote locatie in Zaanstad van doorslagge vend belang. In Nederland zijn er voor ons niet zo heel veel lo caties van een dergelijke om vang te vinden." Al eerder opende Morres Wo nen een filiaal in Deventer. Morres besloot filialen elders in het land te openen omdat het dagje Morressen in Hulst fors terugliep. Koopmans: „De klanten kwa men altijd naar ons toe, maar dat is voorbijWe moeten nu de klanten opzoeken." In totaal wil Morres uitkomen op vijl' of zes vestigingen in Ne derland. Een en ander wil vol gens Koopmans niet zeggen dat er gevreesd moet worden voor het aantal arbeidsplaaten in Hulst. „Integendeel zelfs. De afdeling logistiek in Hulst kan er alleen maar door groeien." Siaach^ vaK Goedkeuring wijziging bestemmings plan Kapelle Kom ex artikel 11 van de Wet op de ruimtelijke ordening. Burgemeester en wethouders van Kapelle maken bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 9 juli 2002, nummer 027222/74, goedkeuring hebben verleend aan liet besluit van burgemeester en wethouders van 4 ju ni 2002, met nummer mgg/23/6, tot wijziging van het bestemmingsplan Kapelle Kom waarbij het bebouwings- vlak met de bestemming Woondoeleinden op het perceel, kadastraal bekend gemeente Kapelle, sectie E nummer 2383, plaatselijk bekend Vroonlandseweg 62 te Kapelle, wordt vergroot ten behoeve van de uitbreiding van de betreffende woning. Het goedkeuringsbesluit van Gede puteerde Staten ligt vanaf maandag 22 juli 2002 geduren de zes weken ter inzage in de publiekshal van het ge meentehuis van Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle. Het be sluit treedt in werking daags na afloop van de beroepster mijn. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden tegen het goedkeuringsbesluit beroep instellen bij de Af deling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Post- bus 20019; 2500 EA Den Haag. Indien binnen de be roepstermijn een verzoek om voorlopige voorziening wordt ingediend bij de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak, treedt het goedkeuringsbesluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Kapelle, 19 juli 2002 Burgemeester en wethouders van Kapelle, namens deze, wethouder volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu, G. J. J. Burger. Rust vind je hier nog overal: op het water, langs het strand, in het bos. Nog wel. Help ons de rust te bewaren. Word lid. Bel (0517) 493 600. www.waddenvereniging.nl Wactóenverenlging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28