Nieuw dorpshuis Oud-Vossemeer Nazi's naast geallieerden op Vlissingse boulevard PZCzeeland PZC Schipbreuk verhit de gemoederen Luns opende deuren voor restauratie van ramschip Schorpioen Gratis taxi in Goes voor gehandicapten van transferium Nieuwe voorziening moet bruisend hart gemeenschap worden Rampenplan N-Beveland voldoet Nieuwe vice-voorzitter Emergis Zeehondenvirus houdt flink huis Nieuwe snackbar s-Heerenhoek Bedrijfsongeval in Terneuzen agenda Sjezenrijden in Meliskerke Deltawind bouwt twaalf molens op Goeree vrijdag 19 juli 2002 bil Scène uit het openluchtspektakel van vorig jaar. foto Willem Mieras WISSENKERKE - Het rampenplan van de gemeente Noord- Beveland is goedgekeurd. In de rapportage van adviesbureau Van Dijke krijgt het rampenplan als totaaloordeel 'voldoet aan de wettelijke eisen'. Een punt dat als bijzonder positief worden beoordeeld isde wijze van informatievoorziening met betrekking tot het waarschuwen van de bevolking. De ge meente Noord-Beveland is content met het positieve oordeel van het adviesbureau. Ze hoopt het rampenplan nooit nodig te hebben, maar volgens burgemeester en wethouders het is goed te weten dat er een plan is èn dat het goed is. De rappor tages zullen ter vaststelling aan de Gedeputeerde Staten wor den aangeboden. GOES - Emergis heeft een nieuwe vice-voorzitter voor de Raad van Bestuur: C. Lemke uit Brummen. Hij volgt later dit jaar J. Broeken op, die vervroegd met pensioen gaat. Lemke (49) is momenteel psychiater en manager behandelzaken van het cluster crisis en behandeling in Spatie, een centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Apeldoorn. Hij treedt op vrij dag 15 november officieel in dienst van de Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg Emergis. Die dag treedt de huidige vice-voorzitter Broeken terug. Broeken (60) werd in 1991 directeur-psychiater bij de Psychiatrische Zorgvoorzie ningen Zeeland (PZZ), dat in 1996 fuseerde met het RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Beschermd Wonen (ZIBW). Samen vormen zij sindsdien Emergis. HARLINGEN - Het zeehondenvirus heeft de laatste weken in de Waddenzee tot een sterk verhoogde sterfte onder zeehon den geleid. In juni en juli zijn tot nu toe tachtig dode zeehon den aangetroffen. In dezelfde maanden vorig jaar waren dat er 'slechts' vijftien. Inmiddels is bij vijf dieren definitief vast gesteld dat zij zijn gestorven aan het besmettelijke zeehon denvirus. De ziekte stak begin mei voor het eerst de kop op in het Kattegat bij Denemarken. Het virus is nog niet tot de Zeeuwse wateren doorgedrongen, aldus medewerker M, Geerse van de politie Zeeland. „Wij hebben niet meer dode zeehonden gevonden dan anders." Het zeehondenvirus kan zich in theorie gemakkelij k verspreiden naar de Zeeuwse Del ta door het overzwemmen van een besmette zeehond uit de Waddenzee. Geerse: „We wachten af met gekromde tenen."In 1988 leidde een uitbraak van de zeehondenziekte tot halve ring van de populatie zeehonden in de Waddenzee. Momen teel zijn er daar zo'n 5000, tegen ongeveer 150 in Zeeland. 's-HEERENHOEK - Als het aan het gemeentebestuur van Borsele ligt, krijgt 's-Heerenhoek in de toekomst een nieuwe snackbar/cafetaria. Afgelopen dinsdag hebben burgemees ter en wethouders besloten het bestemmingsplan voor de kern 's-Heerenhoek zodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt op het onbebouwd perceel naast café Heieen aan de Kuijperdijk een snackbar te vestigen. TERNEUZEN - Bij een ongeval op een bedrijf aan de Zeve- naarhaven in Terneuzen is woensdagavond laat een 28-jarige Terneuzen aan de voet gewond geraakt. Hij liep deze verwon dingen toen een kar plotseling van de beveilinging losraakte. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De ge meente Tholen en woning- bouwstichting Beter Wonen hebben de handen ineengesla gen om een dorpshuis nieuwe stijl te realiseren in Oud-Vosse- meer. Rondom het huidige dorpshuis De Vossenkuil worden senio ren- en patiowoningen ge bouwd, inclusief een ouderen- steunpunt. De huisarts en fysiotherapeut, de peuterspeel zaal en de kinderopvang kun nen alle in het toekomstige com plex terecht. Beter Wonen had al langer plan nen om in Oud-Vossemeer een seniorencomplex neer te zetten. De stichting wil achttien senio renwoningen en vier patiowo ningen - levensloopbestendige woningen met elk een eigen bin nentuin - bouwen. Het senio rencomplex heeft onder andere een atrium, een met glas bedek te binnenplaats. Met een wijk- steunpunt voor ouderen hoopt de woningbouworganisatie een zo levendig mogelijk complex af te leveren. Een recreatiezaal en bezoek van bijvoorbeeld fysio therapeut en andere zorgverle ners passen in dat plaatje. Die concentratie van activitei ten is uitgangspunt van de ge meentebij het dorpshuis nieuwe stijl. Met een bundeling van ac tiviteiten wordt geprobeerd een bruisend hart in dorpskernen te fabriceren. „We willen ons hard maken voor STREEKACTIVITEITEN 1 BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13-16 uur: Torenbeklimming; 13-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9-12 uur; Verkoop kleding en meubelen tbv maatschappelijke dienstverlening; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13-17 uur: Biljartclub senioren; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8-13 uur: Weekmarkt; Achter het havenmeester kantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rond vaart op de Oosterschelde. door Rolf Bosboom GOES - Mensen met een licha melijke handicap die van het I transferium in Goes gebruik maken, kunnen op kosten van j de gemeente met de Teletaxi I naar het centrum reizen. Het ge- meentebestuur heeft dat beslo ten naar aanleiding van een be richt van een boze brief van een I inwoner van 's-Gravenpolder. Bij het transferium kunnen be zoekers van de Goese binnen- stad hun auto gratis parkeren bij de Zeelandhallen en vervol- gens, eveneens zonder betaling, gebruik maken van de pendel bus die tussen het complex en bet centrum rijdt. De bus is ech- ter niet geschikt voor mensen met een lichamelijke handicap, I die dus ook geen mogelijkheid tot gratis parkeren hebben. De I inwoner van 's-Gravenpolder vindt dat een vorm van rechts ongelijkheid. redactie bevelanden/tholeim Voorstad 22 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de leefbaarheid van kleine ker nen", verklaart hoofd woonbe- heer C. Droogendijk van de wo- ningbouwstichting. „Het is aan inwoners zelf om iets leefbaar te maken, maar wij denken wel dat het belangrijk is dat er aan be paalde voorwaarden wordt vol daan." Er liggen verzoeken van de peuterspeelzaal, een Puk Mukhuis en de huisarts (inclu sief apotheek) om zich in het complex te vestigen. Ook activi teiten als consultatiebureau en bibliotheek kunnen centraal worden ondergebracht. Er is inmiddels een eerste be spreking geweest met gebrui kers van het dorpshuis en om wonenden. Uit de reacties is onder meer naar voren gekomen dat het dorpshuis volgens het nu liggende ontwerpplan nage noeg onveranderd blijft. De gemeente wil daarom, vooraf gaand aan een volgende bespre king in het najaar, gaan inven tariseren wat daadwerkelijk de behoefte is van gebruikers. Via een volgende week te verzenden brief worden verenigingen ge vraagd hoe vaak ze de grote zaal denken te gaan gebruiken en te gen welk tarief. Die kennis wordt meegenomen in de verde re uitwerking van het plan. Want het project Oud-Vosse- meer heeft nog een lange weg te gaan. De gemeente Tholen heeft pas in 2005 geld gereserveerd op de begroting om een dorpshuis nieuwe stijl te verwezenlijken. Beter Wonen zit niet vast aan een begroting, maar kan even min direct aan de slag. Om het nieuwe complex te kunnen bou wen is grond nodig aan de Raad huis- en Schoolstraat. De vijf woningen aan eerstgenoemde straat staan alle leeg. De bewoners mogen verkassen naar één van de nieuw te bou wen huizen of ze krijgen voor rang als er voor een andere wo ning wordt gekozen. Over de verdeling van kosten en verant woordelijkheden bij realisatie van het nieuwe complex moeten gemeente en Beter Wonen nog een beslissing nemen. In ieder geval kan er aanspraak worden gemaakt op het investerings budget stedelijke vernieuwing. De brief heeft binnen het college van burgemeester en wethou ders tot een intensieve discussie geleid tussen wethouder M. 't Hart (die over het parkeerbeleid gaat) en D. van Ewijk, die ge handicaptenbeleid in haar por tefeuille heeft, 't Hart stelt zich op het standpunt dat de doel stelling van het transferium niet het gratis parkeren is, maar het oplossen van de parkeemood in en rond de binnenstad. Van Ewijk was gevoeliger voor de argumenten van de briefschrij ver. Uiteindelijk is gekozen voor een praktische oplossing, ook om dat het naar verwachting om een zeer beperkte groep gaat. Automobilisten die bij het transferium parkeren en fysiek niet in staat zijn om gebruik te maken van de pendelbus, kun nen met de Teletaxi reizen. De kosten kunnen bij de gemeente worden gedeclareerd. De Tele taxi moet echter, zoals overal, wel minimaal een uur van tevo ren worden 'besteld'. Enkele jaren geleden ontstond in Goes enige commotie omdat de gemeente in de binnenstad ook parkeergeld ging heffen bij plaatsen die zijn gereserveerd voor mindervaliden. Belanghebbenden vonden dat zij daarmee een deel van hun onafhankelijk inleverden. De gemeente wees dat bezwaar van de hand met het argument dat de regels voor betaald parkeren voor iedereen gelden en dat daarop natuurlijk geen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. MELISKERKE - De Ringrij- ders Vereniging Meliskerke houdt dinsdag 23 juli haar jaar lijkse sjezenwedstrijd. Achttien sjezen uit Meliskerke en Zoutelande doen aan het eve nement mee. Deelnemers en helpers gaan ge kleed in de originele Walcherse klederdracht. Het kampioenschap wordt ver dedigd door Diny Krijger en Job Wisse. De sjezenrijderij begint om 17.30 uur en duurt tot 20.30 uur, waarna de prijzen worden uitgereikt. door Esme Soesman KAMPERLAND - Werd Noord- Beveland vorig jaar nog opge schrikt door de Sint Felixvloed, dit jaar is het een schipbreuk die de gemoederen verhit. Althans, de gemoederen op het Banjaardstrand in Kamperland waar vanaf dinsdag 30 juli het open luchtspektakel De Springende Os wordt opge voerd. De Springende Os is een schip uit Colijnsplaat dat in 1726 tij dens een zware storm op de On rustplaat, tussen Veere en de Banjaardplaat, vergaat. Dit drama voltrekt zich in een barre tijd. De schout verbiedt boven dien de bewoners van Noord- Beveland op het strand te jut door Ab van derSluis VLISSINGEN - Welk uniform droeg een Duitse soldaat van de Marinekustartillerie? Hoe zag het dagelijks leven van de bezet ter in Vlissingen eruit? Het ant woord op die vragen is vanaf morgen tot en met 10 augustus te vinden in het Maritiem Insti tuut de Ruyter aan de Boulevard Bankert in Vlissingen, waar een expositie is ingericht over de be vrijding van Vlissingen in no vember 1944. Vlissingen is één van de steden in Nederland die het meest te lij den heeft gehad tijdens de Tweede Wereldoorlog. De stad was zwaar versterkt door de Duitsers, omdat de Wester- schelde toegang gaf tot Antwer pen en de rest van Europa. De bevrijding van Walcheren ging gepaard met hevige bom bardementen op de dijken en een landing op Uncle Beach bij de Oranjemolen in Vlissin- gen. ten, waardoor de kostbare la ding van De Springende Os aan hun neus voorbij dreigt te gaan. De strijd die vervolgens gestre den wordt, speelt zich af op een groot speelvlak dat het dorps plein in vroegere tijden ver beeldt. Achter dit plein is een dij k opge worpen waarachter het schip aan haar trieste einde komt. Pu bliek komt via het dorpsplein het historisch tafereel binnen. „Waardoor ze meteen de sfeer ervaren, als het ware deel gaan uitmaken van de voorstelling", verwoordt Bert Gebben het uit gangspunt van het stuk. Geb ben, die de muziek voor de voor stelling heeft gecomponeerd, verzorgt de proloog en voert als verteller de toeschouwer ook tussentijds langs allerhande „De laatste jaren", vertelt Mar tin Hollebrandse, inrichter van de expositie, „zijn er wel veel exposities geweest over Wal cheren, maar die hadden vrijwel allemaal Westkapelle als locatie en onderwerp. Ik vond het tijd worden om ook Vlissingen wat onder de aandacht te brengen. De landing van de Geallieerden in Vlissingen was relatief mak kelijk, maar die gevechten die daarop volgden, duurden drie dagen. Westkapelle was in een paar uurtjes bekeken. Vlissin gen was compleet verwoest. Hollebrandse is verzamelaar van militaria. De expositie is grotendeels ingericht met foto's, pamfletten en uniformen uit zijn eigen collectie. Daarnaast kon hij een beroep doen op col lega-verzamelaars Ron de Bruyne uit Vlissingen en Chris- tiaan Ovaa uit Zoutelande. Zijn vrouw, Francine van der Willi gen, tekende voor de decors. De expositie is opgesteld in twee lokalen van het Maritiem Insti tuut. In de ruimtes staan drieën- historische feitjes. Elke ge speelde scene wordt bovendien samengevat in een lied. Toneel stuk en muziekteksten zijn, evenals vorig jaar, van de hand van schrijver Kees van Boven. Financiën Behalve de teksten van verteller Gebben zijn alle dialogen en lie deren opgenomen op band. Dat houdt het project binnen de per ken, zowel wat financiën als aantal benodigde repetities be treft. Wat niet wil zeggen dat het open luchtspektakel in Kam perland een 'kleintje' is. Twee enzestig Noord-Bevelanders doen aan het stuk mee. Het me rendeel als figurant, bijvoor beeld om de markt die op het dorpsplein wordt gehouden een realistische sfeer mee te geven. twintig poppen, gekleed in au thentieke Engelse, Schotse en Duitse uniformen. De militai ren van de Wehrmacht, de Luft waffe en bemanning van een U- boot staan voor geschilderde decors, zoals bunkers. Foto's op panelen laten zien hoe de Duit sers de Vlissingse kust bewaak ten met zwaar geschut en me tersdikke bunkers. Ook tonen de foto's het dagelijkse leven en de vrijetijdsbesteding van de bezetters. Op het dak van de Belgische Loodsensociëteit was het, zo te zien, goed toeven. Demotiveren Hollebrandse toont ook pam fletten die de geallieerden bo ven Nederland afwierpen om de Duitse soldaten te demotiveren. Met sommige stukken papier konden de Duitsers wapperen ten teken van overgave. De fol ders laten ook foto's zien van etende en rustende krijgsgevan gen. De geallieerden wilden de bezetters zo laten zien dat het krijgsgevangenschap best viel Twaalf spelers vertolken een sprekende rol. Bovendien wer ken tien ruiters mee aan de voorstelling. Vorig jaar stond de Sint Felixvloed van 1530 cen traal. Net als toen kan het pu bliek, naast drama, ook roman tiek verwachten. En een goede afloop. Gebben: „Ze gaan blijer dan vorig jaar naar huis." Het openluchtspektakel wordt voor het tweede achtereenvol gende jaar georganiseerd door de Kamperlandse Ondernemers Vereniging. De voorstelling wordt opge voerd op dinsdag 30 juli, don derdag 1 augustus, dinsdag 6 en donderdag 8 augustus. De toe gang is gratis. Publiek moet zelf zorgen voor stoel of ander zitob- ject. De voorstellingen begin nen om 19.30 uur. uit te houden. De Duitsers daar entegen lieten oorlogspropa ganda maken, waarin zij de Ge allieerden verweten Walcheren onder water te hebben gezet. In het tweede lokaal van de ex positie staan vooral Engelse en Schotse militairen opgesteld. Daar zijn ook de foto's te zien over de bevrijding van de stad. Kapotgeschoten straten en fo to's van angstig rondkijkende bevrijders geven een goed beeld van de dagen na de landing op Uncle Beach. Om de expositie compleet te maken, is in een der de lokaal een film te zien over de bevrijding en de wederopbouw van Walcheren. „Gezien de locatie richt ik me natuurlijk ook op toeristen. Een doorsnee-verzamelaar zal hier niet veel nieuws zien, maar ie mand die de oorlog niet heeft gemaakt, kan hier zeker wat le ren. Ik ken verhalen van men sen, die al twintig jaar naar Wal cheren komen, maar geen enkel idee hebben dat hier zo hard is gevochten." door Jacques Cats VLISSINGEN - „Het was voor ons iemand die deuren kon ope nen." Wil van Son van de Stich ting Ramschip Schorpioen kijkt met voldoening terug op de rol die de deze week overleden oud secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft ge speeld in de periode dat het be jaarde oorlogsschip in Zeeland werd opgeknapt. Luns had zit ting in het comité van aanbeve ling van de Schorpioenstich ting. Volgens Van Son ging Luns er prat op dat, hoewel hij maar een blauwe maandag bij de Konink lijke Marine had gezeten, alles wat Marine was nog steeds zijn aandacht had. En het inmiddels bijna 135 jaar oude ramschip was een marinevaartuig. Toen er voor de uitvoering van res tauratiewerken gelden nodig waren, leidde het noemen van de naam Luns en ook van mede- comitélid Piet de Jong, oud-mi nister van Defensie, tot een soe pele opstelling bij de Marine, Defensie en monumentenzorg. Van Son: „Het waren namen die vertrouwen inboezemden." Luns is verscheidene keren aan boord geweest. „Ik begin me zo langzamerhand de peetvader van dit schip te voelen", zei hij na een paar bezoeken. Luns voer ook mee toen het schip in juni 1989 vanuit Vlissingen naar door Famke van Loon OOLTGENSPLAAT - Op De Plaet bij Ooltgensplaat worden het komende jaar twaalf wind molens gebouwd. Wanneer het windmolenpark in september 2003 klaar is zal de coöperatie Deltawind uit Middelharnis ge noeg energie produceren om heel Goeree-Overflakkee van groene stroom te voorzien. Zowel voor Deltawind als pro jectontwikkelaar Promill BV, die in dit project samenwerken, is het voornaamste dat het werk nu eindelijk van start gaat. Ruim zes jaar van voorbereidin gen zijn aan het startschot voor- Middelburg werd gesleept om daar aan de Loskade ligplaats te kiezen. Wil van Son ziet hem nog staan, het stuurwiel om klemmend. „Er was niks te stu ren, maar zo breeduit als hij achter dat wiel stond, dat was prachtig." In Middelburg heeft Luns toen bij wijze van officieel gebaar de tros van het schip naar de kant geworpen waar burgemeester Chr. Rutten het afmeertouw opving. Van Son herinnert zich nog een aardig voorval uit de tijd toen de Schorpioen was afgemeerd bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Na aan boord de vorderingen van de werkzaam heden in ogenschouw te hebben genomen, vond Luns het een mooie gelegenheid om ook een kijkje te nemen op het luchtver dedigingsfregat Jacob van Heemskerck dat bij De Schelde was afgemeerd na een proef vaart van enkele weken. Maar ook al liet hij de man van de wacht weten Luns te heten, hij mocht niet aan boord omdat hij niet in het bezit was van een pasje. Nadat de restauratie van de Schorpioen was voltooid bleef de band tussen schip en Luns alleen nog via het dona teurschap bestaan. In december 1998 verliet de Schorpioen Mid delburg om een laatste afmeer plaats te kiezen in Den Helder. Daar ligt het ramschip op een schepenpark van de Koninklij ke Marine. afgegaan. Met de bouw van wat het grootste windmolenpark van Goeree-Overflakkee zal worden vertoeft Deltawind voor de coöperatie op histori sche bodem. De huidige, kleine re windmolen daar, De Plaete, is de eerste turbine die door de co- operatie is opgetrokken. Dit eerste 'wapenfeit' moet nu het veld ruimen voor zijn krach tiger opvolgers. Tussen de sluishaven en het dorp Ooltgensplaat worden het komend jaar twaalf windmo lens van ieder 1,65 megawatt gebouwd. De molens zijn 67 meter hoog en hebben een rotordiameter van 66 meter. In het Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissingen is van morgen tot en met 10 augustus een expositie te zien over de bevrij ding van Vlissin gen in november 1944. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27