Goes komt op voor vluchteling Ze kon echt heel lekker zoenen Jachten zinken opvallend vaak aan Stallandse steiger zeeuwse almanak Luxe teleurgesteld in Justitie Belg gewond bij val in put Inbrekers weg met auto na inbraak woning Inbrekers slaan flinke slag bij woninginbraken Voor verkrachten stiefdochter twee jaar cel en tbs geëist Liefdewerk voor wezen op Bali en Java ummm m VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE I Vakantie is voor die Vlissin- ger Uitrusten met een kapita le U. Om werkelijk ontspan nen de arbeid te kunnen hervatten, zoekt hij bestem mingen op waar hij omringd wordt door luxe. Hij kijkt niet op een ster meer. Ook de heen- en terugreis dienen vrij te zijn van ongemak. Nimmer zal hij besparen op de prijs van een vliegticket. Alom groot was dan ook de verbazing bij collega's toen hij onlangs zonder blikken of blozen meedeelde dit jaar drie weken met de rugzak door Vietnam te gaan trek ken. Zulk een inspannende reis lust hadden zij nog nooit in hem ontwaard. Doch hij bleek niet onbezonnen aan deze onderneming te begin nen. Want handenivrijvend verheugde hij zich al op het bezoekje aan de schoon heidsspecialiste, de dag voor vertrek. Kijk, zo kenden ze hem weer. BEVELANDEN/THOLEN I door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes is te- I leurgesteld in het ministerie van Justitie. Dat weigert een gene- I raai pardon te overwegen voor (asielzoekers uit onveilige lan- I den die al langer dan drie jaar in Nederland verblijven. In een boze brief aan demissionair staatssecretaris Kalsbeek her innert het gemeentebestuur aan het 'ultimatum' dat het heeft ge steld. Naar aanleiding van een petitie die Vluchtelingenwerk Neder land begin dit jaar aan alle ge meenten heeft aangeboden, is Goes op de bres gesprongen voor asielzoekers die al langer dan drie jaar hier zijn maar nog steeds niet weten of zij een per manente verblijfsvergunning krijgen. De gemeente vindt der gelijke langslepende procedu res onaanvaardbaar. Het risico bestaat dat gezinnen die al zijn YERSEKE - Een 42-jarige man uit het Belgische Zandhoven is gisteravond rond 18.40 uur ge wond geraakt bij een val in een put. De man was over een reling ge klommen en viel ongeveer zes meter naar beneden. Hij werd door personeel van de traumahelikopter behandeld en vervolgens met nog onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Antwer pen. ingeburgerd en opgenomen in de gemeenschap, alsnog worden uitgezet. Daarom heeft het Goese college van burgemeester en wethou ders er bij Kalsbeek op aange drongen binnen een jaar de pro cedures voor de betreffende groep asielzoekers' af te hande len. Als dat niet lukt, zou er wat het gemeentebestuur betreft een generaal pardon moeten ko men, zodat de mensen in één keer alsnog een permanente verblijfsvergunning krijgen. Het zou overigens vooral moe ten gaan om mensen uit landen meteen 'wisselende veiligheids situatie', waardoor vluchtelin gen ook niet zonder meer kun nen terugkeren. Geen pardon Bij de bijna voormalige be windsvrouw kreeg de gemeente echter nul op het rekest. Het antwoord beperkte zich tot de mededeling dat het ministerie zijn uiterste best doet om asiel aanvragen die nog onder de ou de Vreemdelingenwet zijn inge diend, zo snel mogelijk af te handelen. Een generaal pardon is niet aan de orde. Goes laat in een schriftelijke re actie weten 'met teleurstelling' daarvan kennis te hebben geno men, vooral 'vanwege humane redenen'. Het college hamert er bij Kals beek op dat de groep asielzoe kers binnen een jaar uitsluitsel dient te krijgen. ,,Wij willen u erop attent maken dat er inmid dels enkele maanden verstreken zijn en het door ons gestelde ul timatum op 1 februari 2003 af loopt." door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - In de jachthaven van Sint-Annaland zijn de afgelopen maanden vijf boten gezonken. Ze lagen alle maal aan een nieuwe steiger, die enige tijd geleden is aangelegd in het midden van de haven. Volgens bestuurslid L. Verhesen van de Watersportvereniging Sint-Annaland zijn de eigena ren zelf schuldig aan het zinken van de boten. Ze zouden de ver keerde sluitingen gebruiken om de stalen afmeerkabel aan hun boot te bevestigen. „De sluiting blijft onder water zitten en als het water weer opkomt, trekken ze de boot mee omlaag." Verhesen zegt dat er ook in het verleden wel eens een jacht is gezonken in de haven van Sint- Annaland, maar nooit zoveel op zo'n korte termijn. „Zuiver toe val", aldus het bestuurslid. Dat zelfde zou gelden voor het feit dat alle gezonken jachten aan dezelfde steiger liggen. Volgens Verhesen draagt de watersport vereniging geen enkele verant woordelijkheid voor de geleden schade. „Iedereen ondertekent het reglement en daarin is vast gelegd dat mensen hun boot op eigen risico afmeren." M. Bals uit Sint-Annaland is één van de gedupeerden. De vis sersboot van haar gezin ging en kele maanden geleden al ten onder. De theorie van de water sportvereniging snijdt volgens haar geen hout. „Een nieuwe steiger waaraan in korte tijd vijf boten zinken. Daar zet ik mijn vraagtekens bij", vertelt ze. „Het kan toch geen toeval zijn?" Volgens Bals gaat het zelfs om meer dan vijf boten. Enkele an deren zouden nog net op tijd zijn losgesneden. Oplossing Overigens heeft de watersport vereniging in een brief aan haar leden een oplossing aangedra gen voor de ontstane proble men. Door het aanbrengen van een plaatje boven het onderste bevestigingsoog, zou voorko men kunnen worden dat de slui ting klem komt te zitten. Bals erkent dat de problemen met een plaatje opgelost zijn, maar volgens haar zouden dergelijke maatregelen niet nodig moeten zijn. Haar boot stond jaren aan een andere steiger en daar zijn - zonder het gebruik van plaatjes - helemaal nooit problemen ontstaan. „Bovendien hebben bezoekers die plaatjes meestal helemaal niet bij zich", zegt ze. De watersportvereniging aan sprakelijk stellen, heeft volgens Bals niet veel zin. Ze hoopt dat de verzekering de schade - en kele duizenden euro's - betaalt. RENESSE - In een woning op de Hogeboomlaan in Renesse is donderdag tussen 02.00 en 07.00 uur ingebroken. Er zijn enkele sleutels weggenomen, waaron der een autosleutel. Vervolgens is de personenauto gestolen. Het betreft een zilvergrijze Merce des type 240 E met het kenteken KLE-SC200. DOMBURG - Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag een flinke slag gesla gen in Domburg. Bij twee woninginbraken werd voor duizenden euros aan beeldapparatuur, sieraden, computerapparatuur en con tant geld meegenomen. De diefstallen vonden plaats in een woning aan de Schelpweg en in een huis in de Brouwerij straat. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken heeft bij de rechtbank in Middelburg tegen een 45-jarige inwoner van Vlis- singen voor brute verkrachting van zijn stiefdochter twee jaar cel en tbs met voorwaarden ge- eist. De verkrachtingen vonden plaats tussen 1992 en 1996 en begonnen toen het slachtoffer elf jaar was. „Hij heeft het jonge meisje stel selmatig verkracht, gepaard gaande met fors agressief ge weld en bedreiging op een haast sadistische wijze, die het slacht offer onmachtig maakte", wees de officier op de ernst van het zedendelict. In een tussenvonnis had de rechtbank eerder de meermalen gepleegde verkrachting en be dreiging bewezen verklaard. De man had het meisje toegeroe pen: „Als je dit ooit vertelt aan je moeder, dan vermoord ik je en jouw moeder erbij." De recht bank wilde gedragsdeskundi gen naar de mogelijkheden voor therapie en detentiegeschikt heid laten kijken alvorens tot een definitief vonnis te komen. De verdachte gaf te kennen aan de voorwaarden voor een tbs- behandeling te willen voldoen. Een detentie zag hij niet zitten: „Dan ben ik gescheiden van mijn gezin." Strafpleitster C. Kouijzer was overtuigd van een ernstig feit, maar vond dat het risico op recidive minder aan wezig. Ze bepleitte een voor waardelijke gevangenisstraf en een werkstraf. Het slachtoffer wordt opgevangen door de ou ders van haar vriend. Uitspraak op 31 juli. vrijdag 19 juli 2002 De kinderen van Sidhi Astu, één van de weeshuizen die de gelijknamige stichting ondersteunt. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Sidhi Astu is de naam van een stichting die twee jaar geleden door twee Goesenaren werd opgericht. Sinds die tijd hebben Frans van Schaijik (76 en Umberto Hagen (48) het nodige kunnen doen voor drie weeshuizen op de Indonesi sche eilanden Bali en Java. Van Schaijik bleef na zijn diensttijd jaren in Indonesië hangen en ook nu verblijft hij grote delen van het jaar in het land. Hagen bezocht vorig j aar voor het eerst de weeshuizen die de stichting ondersteunt en schrok - naar eigen zeggen als verwende westerling - van de erbarmelijke omstandigheden waarin de kinderen leven. „Zelf zijn ze tevreden met wat ze hebben", legt de Goesenaar uit. „Maar wij willen het leven van de kinderen wat veraan genamen." Dat doet de stichting onder meer door geld in te zamelen. Een Goese bakker werkt daar aan mee door zogeheten Bali- broodjes te verkopen en de helft van de opbrengst aan de stichting te geven. Een plaat selijke poelier heeft de Ja vaanse kip in braadzak geïn troduceerd. Met het geld zijn de afgelopen jaren onder meer de kastjes vernieuwd en kleine onge makken verholpen. Ook werd er voedsel aangeschaft. „Zo dat de kinderen eens wat meer krijgen dan rijst met sambal", legt Hagen uit. Er zijn nog meer wensen, zoals de aanleg van hutjes rond het weeshuis, maar dat is voorlo pig niet haalbaar. Wensen die wellicht op korte termijn in vervulling kunnen gaan zijn het opknappen van de jon gens verblijven, de aanschaf van betere busjes en het verbe teren van de waterinstallatie. Het belangrijkste werk van Si dhi Astu - vernoemd naar één van de drie weeshuizen - be staat uit het werven van spon sorouders die de studiekosten (zo'n 150 euro) van een wees kind betalen. Het zijn er in middels 34, maar als hét aan Hagen ligt volgen er nog veel meer. Zijn album met foto's is nog goed gevuld, zodat 'ou ders' die een kind willen 'adopteren' volop keus heb ben. Volgens de Goesenaar kunnen de kinderen ook zon der sponsorouders best naar school, maar als er een sponsor is kunnen de katholieke zus ters van de weeshuizen het geld voor andere dringende zaken gebruiken. Gastverblijven Mensen die een reis naar Indo nesië maken, krijgen van Ha gen standaard het advies eens een paar dagen te logeren in de gastverblijven van één van de weeshuizen. „Het kost zeven euro. Voor ons is dat niets, maar voor de mensen daar is het heel veel geld." Advertentie Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* 'Geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 0231 231 of vul de voorpaginabon in. was juist wel op zoek naar een meisje. Met een stel vrienden waren we naar Zeeland afgereisd om een week vol drank en vrouwen te hebben. Althans dat dachten we. Bier volop, maar ver der was er niet echt veel te beleven. Ik kan me nog herinneren dat we naar het strand gingen vlakbij Kamperland en dat we daar echt tussen de bejaarden lagen. Echt balen was dat, maar even verderop lag een meisje met haar ou ders. Die vrienden van mij probeerden stoer te doen tegenover haar en ik deed natuurlijk gewoon mee. Stiekem vond ik haar eigenlijk toch wel erg leuk." Stiekem Dat was in augustus 1987. Een week van heimelijke afspraakjes, romanti sche wandelingen en urenlange ge sprekken brak aan. „We moesten alles een beetje stiekem doen, want mijn ou ders waren er niet zo happig op dat ik een vriendje had. Maar spannend was het wel", vertelt Rianne met een grote glimlach op haar gezicht. Een beetje verlegen bekent Tom: „Ik weet nog goed dat we voor het eerst zoenden. Ze kon echt heel lekker zoe nen. En ik maar opscheppen tegenover mijn vrienden. Geweldig toch, als je zo jong bent." Toen brak het moment aan dat de twee verliefde pubers naar huis moesten. „Ik kan me nog herinneren dat ik niet eens zo verdrietig was. Ik woonde toen in een dorpje bij Venlo en hij in Haarlem. Ik wist dat het toch niets zou worden en daar had ik me al op ingesteld", vertelt Rianne. „Toen ik thuis kwam in Haarlem zat ik er vreselijk mee dat ik Rianne niet meer zou zien. Doordat mijn vrienden zeiden dat ik er gewoon voor moest gaan, heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben naar Limburg afgereisd", doet Tom zijn kant van het verhaal uit de doeken. Dat was het begin van een lange relatie. Over een periode van twee jaar reisden de twee van Limburg naar Haarlem. Soms zagen ze elkaar een maand niet en zakte hen de moed in de schoenen. Toch won de liefde het van de afstand. Na twee jaar besloot Rianne te verhui zen naar Utrecht om te gaan studeren. Maart 1994 trouwden Tom en Rianne in Haarlem. Het gezin, inmiddels uitge breid met Nicky (6), is nu op doorreis naar Frankrijk. „Het leek ons leuk om weer terug te gaan naar de plaats waar we elkaar hebben ontmoet. Al is er wel veel veranderd. We kennen niets meer terug", vertelt Rianne. Tom: „We moes ten nog wel lachen toen we gisteren in de bar van de Roompot waren. We za gen daar een jong verliefd stelletje zit ten en toen moesten we allebei even te rugdenken aan vijftien jaar geleden." weer naar huis. Voor de 15-jarige Daphne Jurriëns uit Arnhem liep het ook op deze manier. „Vorige week dins dag gingen we zwemmen in de Room pot toen een jongen naar mij toe kwam om te vragen of ik verkering wilde met een vriendje van hem. En ach, toen zei ik maar 'ja', 's Avonds zijn we samen naar de bar gegaan hier op het cam pingterrein en daar kregen we de eerste ruzie al. Hij had namelijk een kwade dronk en ging een beetje raar doen. Om indruk op me te maken ging hij naar de microfoon en zei dat hij van me hield", vertelt Daphne lachend. „Dat is toch niet normaal, als je elkaar een halve dag kent? We hadden dan ook knallen de ruzie." Daphne maakte het na een paar dagen weer uit. Het ging vooral om de lol en niet om de serieuze verliefdheid. Ook voor Sander 15) is vakantie in Zeeland een kwestie van zoveel mogelijk meis jes scoren. „Hij komt elke dag wel met een ander vriendinnetje naar de tent toe", vertelt zijn moeder. Sander haalt zijn schouders op. „Ach, dat valt best mee. Ik zoen alleen een beetje met een paar, maar echt verkering heb ik niet, hoor." Voor Rianne en Tom Verschuren uit Haarlem werd De Roompot juist wel dé plek voor hun liefde. „Het is dit jaar vijftien jaar geleden dat wij elkaar hier ontmoetten. Toen was De Roompot nog een kleine camping. Het is wel even wennen met wat we nu aantreffen, zeg", vertelt Rianne lachend. „Ik was zestien toen ik met mijn ouders op va kantie ging. Op verkering zat ik niet echt te wachten." Tom (34) onderbreekt zijn vrouw. „Ik foto Willem Mieras I j door Rosalie Buizer De campings in Zeeland wemelen er weer van. Jongeren die op zoek j zijn naar een vakantieliefde. Als je er op camping De Roompot bij Kamper- land naar vraagt, komen de wildste j verhalen naar boven. „Ach, het is toch I maar voor een paar dagen? Kan je het I ernet zo goed van nemen. Ik zie die jon gen toch nooit meer!" Vakantieliefde is vaak niet meer dan een flirt, een weekje loltrappen en dan Daphne Jurriëns uit Arnhem hadjia een halve dag al ruzie met haar 'verkering voor de grap'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25