m PI QVINOIA IE 1EE1 [§E Cl 1111 NT Nieuw zorgstelsel flink duurder Pinpassen gekraakt in Antwerpen trance i Slechtvalken broeden na 60 jaar weer in Zeeland Madrid verwerpt bemiddeling over rotseiland Perejil Tl4"! Strandbeesten in de Kunsthal Centraal Planbureau verwacht pas op lange termijn lagere kosten tour Geen tijd voor mooie vergezichten Heerlen houdt oude, houten lichtmasten Duitse minister van Defensie struikelt alsnog Russisch ruimteschip spoorloos Kitesurfers verenigen zich Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 20° NW 4 Droge dag Flinke perioden met zon en droog. Matige noordwestenwind, kracht 4 bij maximaal 20 graden. 245e jaargang no. 169 vrijdag 19 juli 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl ■■M IIWPÉM I—Will Ivan onze redactie binnenland DEN HAAG - Door de hervorming van het zorg stelsel zouden op korte 'termijn de totale kosten I wel eens harder kunnen stijgen dan in het huidige systeem. Pas op lange ter- I mijn zal een deel van de extra kosten kunnen wor- I den terugverdiend als alle I partijen in de zorg doel matiger gaan werken. Dat stelt het Centraal Planbu reau (CPB) gisteren in een pu blicatie over de concurrentie in de zorg. Het is de bedoeling dat de komende jaren de zorgsector op een andere manier gaat werken en dat er één basisverze kering komt. De regie moet in handen komen van zorgverze keraars die bij het inkopen van de zorg uit moeten gaan van wat hun cliënten willen. Daarvoor is concurrentie nodig tussen zorg verzekeraars en tussen zor gaanbieders. Het CPB noemt het nieuwe zorgstelsel een kwestie van een lange adem, maar vindt het des ondanks kansrijk mits een aan tal maatregelen wordt geno men. Zo leidt concurrentie niet direct tot efficiënter werken. En het is nog maar de vraag of de concurrentie van de grond komt, dus moet er een toezicht houder komen die dat moet be vorderen. Het CPB waarschuwt ook voor neveneffecten en risico's die juist kunnen ontstaan door con currentie. Zo zouden zorgverze keraars en zorgaanbieders kun nen gaan beknibbelen op de kwaliteit en zou de solidariteit in het gedrang kunnen komen. Volgens het CPB moeten aan vullende beleidsmaatregelen deze bijwerkingen voorkomen. Ook moet er meer transparantie komen zodat patiënten beter kunnen zien waar ze aan toe zijn. De totale kosten stijgen, omdat er meer zorgaanbod moet ko men om de patiënten meer keuzemogelijkheden en meer kwaliteit te bieden. Bovendien moeten nog de wachtlijsten HEERLEN - Heerlen wil zijn houten elektriciteits- en licht masten behouden. Er staan er nog 88 van in de stad en het col lege van burgemeester en wet houders wil die beschermen als cultuur-historisch erfgoed. Tot voor kort verzorgden de pa len met bovengrondse bedra ding nog de verlichting en stroom voor 22 plekken in Heer len, waaronder tien straten. Nu energiebedrijf Essent de leidin gen ondergronds heeft aange legd, dreigen de houten masten te verdwijnen. De gemeente wil de masten mét bedrading be houden. Wel wordt de spanning eraf gehaald. De lichtmasten blijven voor de openbare straat verlichting behouden. Essent legt daartoe nieuwe onder grondse bedradingen aan. ANP BERLIJN - Net twee maanden voor de verkiezingen in Duits land is een minister wegge stuurd. De sociaal-democrati sche bondskanselier Schroder maakte gistermiddag bekend dat hij de Duitse president heeft gevraagd minister Scharping van Defensie te ontslaan. DeSPD-bewindsman (54) raak te woensdag opnieuw in op spraak, nu omdat hij in zijn ambtsperiode een honorarium van een PR-bureau voor zijn memoires aannam. De opvolger van Scharping wordt de jurist PeterStruck (59), nu nog voor- I zitter van de SPD-fractie in de LA MONGEE - Aan de serie vlakke etappes is een einde gekomen, de tijd van massa sprints is voorbijDe wielrenners in de Tour de France moesten gisteren voor het eerst serieus aan de bak. In de elfde etappe ging het tweemaal (op de Aubisque en de Tour- malet) flink bergop. Voor de meeste renners was de overgang erg groot. Zij kwamen op grote achterstand van etappewinnaar Lance Armstrong binnen. Weinig coureurs hadden dus tijd om van de mooie vergezichten te genieten. foto Olivier Morin/EPA pagina 18: blauwe trein raast als vanouds I Schroder maakte zijn besluit I bekend na een zitting van het SPD-bestuur in Berlijn. De mi nister van Defensie is de achtste I bewindsman die vertrekt sinds het aantreden van de huidige coalitie eind 1998. I Scharping verdedigde zich tot het laatst tegen de onthulling van het weekblad Stern dat hij in 1998 en 1999 ongeveer 71.600 euro voor een nog te verschijnen boek over zijn leven had gekre- I gen. Nog kort voor de crisisver gadering van het SPD-bestuur verklaarde de politicus dat hij met van plan was op te stappen „Willekeurige beweringen in een tijdschrift kunnen geen aanleiding voor een aftreden zijn." Na het besluit van Schro der verklaarde hij met opgehe ven hoofd te vertrekken. Scharping sprak tegen dat hij verkeerd zou hebben gehan- deld. Volgens hem was het voor- schot voor het boek opgegeven aan de belastingdienst. De af spraken over zijn memoires wa ren al voor zijn aantreden als minister in oktober 1998 ge maakt, stelde hij. Een groot deel van het geld ging naar goede doelen. Vliegtuig Het was niet de eerste keer dat Scharping negatief in de schijn werpers stond. Hij gold al enige tijd als het meest omstreden lid van de regering-Schröder. Hij raakte vorig jaar in opspraak na beschuldigingen dat hij een toe stel van de luchtmacht voor pri- vé-doeleinden had gebruikt. En uitgerekend op de dag dat het Duitse parlement moest beslui- I *en over de inzet van troepen in Macedonië, liet de sociaal-de mocraat foto's van hem en zijn nieuwe liefde in een familieblad publiceren. ANP/DPA door Romain van Damme ANTWERPEN - Nederlandse pinpassen zijn gekopieerd bij een geldautomaat in Antwer pen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zijn tientallen Nederlanders ge dupeerd. Het kraken van de pin passen zou zijn gebeurd rond het laatste weekend van juni. De Antwerpse politie kan dit niet bevestigen. Volgens NVB-directeur Blocks 'zijn klanten in die zin gedu peerd dat hun pinpassen uit voorzorg geblokkeerd zijn'. Hij voegt daar aan toe: „Maar bij ons is tot nu toe nog geen geval bekend dat er onrechtmatig geld van een rekening is ge haald. Om dat te voorkomen zijn de passen ongeldig ge maakt." Hoe de fraude aan het licht ge komen is, blijft voorlopig in ne velen gehuld omdat de daders nog niet gepakt zijn. „In het kader van het onderzoek zou het niet verstandig zijn om alles aan de openbaarheid prijs te geven", aldus NVB-directeur Blocks. Volgens de Antwerpse politie woordvoerder Fons Bastiaen- sen is de lokale recherche in middels een onderzoek gestart. Voorzetmondje De pinpassen met hun codes worden waarschijnlijk gekopi eerd met een minuscuul came raatje dat verborgen zit in een 'voorzetmondje'. Dat wordt dan geplaatst op de sleuf waarin de pinpas gestopt moet worden. „Maar er kan ook iemand sim pel meegekeken hebben", zegt Blocks. „Of op het toetsenbord wordt een electronisch matje gelegd dat de code onthoudt. Er zijn verschillende methodes in omloop." De geldautomaten zouden in de wijk Borgerhout staan en horen bij de BBL-bank (onderdeel van ING) en Fortis bank. „Maar dat zijn slechts vermoedens", zegt Bastiaensen. „Wij moeten nu waken voor grote paniek. Tot nu toe heeft zich nog geen enkele gedupeerde bij ons gemeld. Ook niet bij het parket in Antwer pen, terwijl de feiten zich toch bijna twee weken geleden heb ben voorgedaan." ABN Amro heeft in Nederland uit voorzorg de passen van vijf verontruste klanten geblok keerd en ook Rabobank heeft bij een aantal klanten de passen vervangen. Het is niet de eerste keer dat de banken in België geconfron teerd worden met een pinpas fraude. Enkele jaren geleden werd in Brussel een Afrikaanse bende opgerold.Eerder dit jaar kwamen ook gevallen aan het licht van gekraakte pinpassen. De passen waren op drie plaat sen gekraakt. Een medewerker van een benzinepomp in Am sterdam is toen aangehouden. door MauritsSep BORSSELE - Voor het eerst in bijna zes tig jaar is in Zeeland weer een broedend paar slechtvalken gezien. Het koppel zit in een nestkast aan de schoorsteen van de kolencentrale van EPZ in Borssele. Vol gens voorzitter H. Casteleijns van de Werkgroep Roofvogels Zeeland is het - na het paar uit 1944 - zelfs pas het tweede Zeeuwse broedpaar slechtvalken in hon derd jaar. Slechtvalken komen wel in Zeeland voor. Ze worden gezien bij Breskens, het Ver dronken Land van Saeftinghe, het Veerse Meer en de Oosterscheldekering. Dat zijn met name Scandinavische vogels die hier overwinteren. Broeden doen ze hier ech ter nauwelijks. In heel Nederland schommelt het aantal broedparen de laatste jaren rond de acht. De slechtvalken in de nestkast in Borsse le hebben drie jongen. Volgens Cees La- vooy van EPZ zijn de jonge valken eind mei geboren en begin juli uitgevlogen. De kast hangt op 142 meter hoogte in een opening van de schoorsteen. „We hadden al langer in de gaten dat er een slechtvalk zat", vertelt Lavooy. „Maar we wisten niet dat die deel was van een paar. Pas toen ik onlangs terug kwam van vakantie, merkten we dat er een nest was. De vogel op de foto is een vrouwtje, en volgens de roofvogelwerk groep op Zuid-Beveland zelfs een heel mooi vrouwtje." Het is de tweede keer dat slechtvalken broeden op een schoorsteen van een EPZ-fabriek. In 1991 gebeurde dat al in Maasbracht, waar EPZ ook een kolen centrale heeft. Dat was toen het eerste broedpaar dat sinds lange tijd weer in Nederland werd gesignaleerd. In de Tweede Wereldoorlog werden veel slechtvalken afgeschoten. De soort voedt zich met kleine en middelgrote vogels. In de oorlog werd veel gebruik gemaakt van postduiven. De slechtvalken waren dus een bedreiging. Na de oorlog nam de po pulatie nog sterker af door het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land bouw. De slechtvalken die weer in Ne derland voorkomen, zijn volgens Caste leijns van de Werkgroep Roofvogels Zeeland afkomstig van een Duits herin troductieprogramma. „Dat zijn vogels die op rotsen broeden, dus op grote hoog te. Als je een nestkast aan een hoge schoorsteen hangt, heb je grote kans dat worden teruggebracht. Toch steekt het beoogde Nederlandse zorgstelsel redelijk af bij de zorgsystemen in Duitsland en de Verenigde Staten. Vooral het uniforme basispakket en de ac ceptatieplicht van zorgverzeke raars zijn volgens het CPB sterke punten. Niettemin is een verdere verbetering van de zorgplannen mogelijk en wen selijk. ANP 1. Armstrong (foto) 4.21.57 2. Beloki 0.07 3. Heras 0.13 46. Engels 6.17 1. Amstrong 40.47.38 2. Beloki 1.12 3. De Galdeano 1.48 49. Boogerd 14.28 zie pagina 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Het Russische ruimtevaartuig Demonstrator-2 is tijdens de terugkeer naar de Aarde verdwenen. Het is niet geland op het schiereiland Kamtsjatka om een nieuw, opblaasbaar lan dingsgestel te testen. Het mislukken van het 'unieke experiment' is pijnlijk voor de Russische ruimte vaartindustrie. Kitesufen wordt steeds populairder. Dat wil zeg gen, bij de sporters zelf. Kustgemeenten hebben echter gemengde gevoe lens over de sport, waarbij met board en vlieger over het water scherend hoge snelheden worden be haald. Een toenemend aantal stranden wordt tot verboden gebied ver klaard. De kitesurfers hebben zich verenigd om het tij te keren. In Zeeland gaat de vereniging Kite Surf Vlissingen aan een beter j£™ imago werken. varia 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 16,17 en 18; kunst cultuur: 19,20, 21,23 en 24. van onze redactie buitenland MADRID - In de crisis tussen Spanje en Marokko om het ei landje Perejil is nog geen oplos sing in zicht. Madrid is bereid de strijdmacht van Perejil terug te trekken als Marokko belooft de rots niet opnieuw te bezetten. Spanje houdt ook de deur open voor besprekingen met Marok ko, maar verwerpt internatio nale bemiddeling. Spanje heeft gisteren extra troepen naar de Spaanse encla ves Ceuta en Meliüa gestuurd. „Wij hebben geen bemiddelaar nodig, maar gezond verstand en politieke wil" zo reageerde de Spaanse minister van Buiten landse Zaken, De Palacio, giste ren op een aanbod van VN-se- cretaris-generaal Annan. De Palacio vindt dat de twee lan den - die beiden claimen dat het eilandje van hun is - de kwestie onderling moeten oplossen. De Palacio is niet bang voor mi litaire represailles van Marok ko, dat volgens haar voldoende gezond verstand heeft om in te zien dat dat tot niets leidt. Zij bood Marokko aan dat de Spaanse en de Marokkaanse po litie het eiland gezamenlijk zou den gebruiken om terrorisme en illegale immigratie in de Straat van Gibraltar te bestrijden. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Benaïssa, had eerder de Spaanse herove ring van het eilandje een oor logsverklaring genoemd. Be naïssa sloot onderhandelingen met Spanj e niet uit, maar pas als de Spanjaarden zich terugtrek ken. ANP/DPA/RTR/AFP (Advertentie) m. M m ur Ml I. Eén van de drie jonge slechtvalken die zijn uitgebroed in een nestkast aan de schoor steen van de kolencentrale Borssele. foto Flip Davidse ze daarop afkomen." Slechtvalken zijn de snelste roofvogels van West-Europa. Ze kunnen (in duikvlucht) een snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur ha len. Ze hebben zeer scherpe ogen, die een prooi tot op 300 meter afstand kunnen zien. De vogels zijn 40 tot 50 cm groot en hebben een spanwijdte van 90 tot 110 cm. naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v :i weken voor 15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:Q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mailI krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummer: J j j j j automatische incasso K (€19,25). handtekening per kwartaal met automatische incasso 52,-). „-^t. per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- »enr in de colofon treft o n.d.re informïtie een. 'nCa"0 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "~7 -1 l01 A "nnnnno" Antwoordnummer 123 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen dl wo do a za i (postzegel niet nodig) I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1