Splinters zijn niet spoedeisend R Brugse schildert ervaringen Liefde voor het model en de klei "WW- ■r Meeste gemeenten dupe van afschaffen woningbelasting 13 Vissersbod rijf ji'erseke mag jmossels rapen Mosselexcursie kunst cultuur Zelfverwijzers lezers schrijven Grazen Explosief II vrijdag 19 juli 2002 (OEN HAAG - Demissionair Ijlaatssecretaris Faber heeft te- ischt geweigerd om een kleine 109.000 euro schadevergoeding jit te keren aan VOF De Kok- telvisser uit Yerseke. Ook het besluit van Faber om De Kokkelvisser toestemming :e geven tot in december 2003 handmatig mosselen te rapen in jelen van de Waddenzee, is door •eRaad van State in Den Haag bekrachtigd. Tegen het laatstgenoemde be sluit was beroep ingesteld bij het Haagse rechtscollege door ie Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels. Beide verenigingen stellen zonder succes dat de vergunningverle- ling aan De Kokkelvisser itrijdig is met de Europese Vo- jelrichtLijn, waarin speciale be schermingszones voor vogels ajn aangewezen. Het hele Waddenzeegebied aeldt als speciale bescher mingszone maar activiteiten kunnen daar alleen worden ver boden als er significante, veel betekenende, effecten optreden op de vogelstand. Net als staats secretaris Faber is de Raad van State niet overtuigd dat het handmatig rapen van mosselen indelen van de Waddenzee 'sig nificante effecten' heeft op de vogelstand. Daarbij speelt mee dat De Kokkelvisser het enige bedrijf in Nederland is dat over een vergunning beschikt en dan nog voor de relatieve beperkte hoeveelheid van 450 mosselton per jaar. Tussen '96 en '98 was de mosselstand zo slecht dat De Kokkelvisser helemaal niets mocht rapen. Voor die jaren is schadevergoeding geëist, maar de Raad van State overweegt dat dit een risico is dat voor ei gen rekening moet komen. YERSEKE - De VW in Yerseke houdt activiteiten rondom de mossel- en oestercultuur. Dage lijks om half twee zijn er rond vaarten over de Oosterschelde vanuit de Beatrixhaven. Op woensdag en vrijdag is er een rondleiding naar de oesterput ten en de havens. Die begint om half twee bij het WV-kantoor. door Maurits Sep Vuiltje in het oog? Pijnlijke pols na een ongelukkige val? Uitgeschoten met een stanleymes? Steeds meer men sen slaan de huisarts over en rijden me teen naar het ziekenhuis. De drukte bij de spoedeisende hulp in de ziekenhui zen neemt almaar toe. Directeur J. van den Blink van het Zie kenhuis Walcheren in Vlissingen kent ze wel, dezelfverwijzers. „Van die men sen die op zondagochtend een splinter in hun duim ontdekken, naar de huis arts gaan, in de wachtkamer drie men sen zien en denken: ik rij wel even naar het ziekenhuis, dat gaat sneller." Maar ze maken een grote denkfout. „Spoed eisende hulp is geen eerste hulp bij on- vallen." De spoedeisende hulp, doceert Van den Blink, is 'een medisch-specialistische afdeling waar chirurgen werken'. Daar kom je alleen met en verwijsbrief van de huisarts. Althans, zo behoort het te gaan. „Als je iets mankeert, zijn er twee mo gelijkheden", vult directeur J. Broertjes van de Oosterscheldeziekenhuizen (Goes en Zierikzee) aan. „Of het is heel ernstig, dan bel je de ambulance en die brengt je naar het ziekenhuis. Of je gaat naar de huisarts. En pas als die het no dig vindt, kom je naar ons." De spoedeisende hulp is er niet voor splinters en schaafwonden. Toch wor den de verpleegkundigen daar veelvul dig mee geconfronteerd. Iemand weg sturen, gaat tegen het gevoel in en dus worden de patiënten geholpen. Maar het moet anders, vindt de Nederlandse Vereniging Spoedeisende Hulp Ver pleegkundigen (NVSHV). Want de werkdruk neemt toe en de mensen die wel met ernstige problemen komen, moeten wachten. Van den Blink deelt de mening van de verpleegkundigen. Per jaar melden zich ruim 15.000 patiënten bij de spoedeisende hulp in het Vlissingse zie kenhuis. Zeventig procent van hen komt op eigen initiatief, dat wil zeggen: niet met de ambulance en zonder ver- wijsbrief van de huisarts. Van den Blink schrikt zelf weer als hij het cijfer noemt: zeventig procent. „Dat is toch wel erg hoog. Of we dat nog aankunnen? Dat hangt natuur lijk af van onze mogelijkheden. Een paar jaar geleden moesten we de afdeling af en toe sluiten omdat we te weinig artsen hadden. Artsen hebben we tegenwoordig genoeg. Maar de ver grijzing onder de verpleegkundigen is Zeven van de tien patiënten op de spoedeisende hulp in het Ziekenhuis Walcheren slaat de huisarts over. foto Lex de Meester Het toerisme lijkt de druk op de spoed eisende hulp te versterken. Duitsers stappen in eigen land ook rechtstreeks naar het hospitaal, weten de zieken huisdirecteuren. Dit uit zich met name in het Ziekenhuis Walcheren. In het laagseizoen komen daar veertig patiën ten per dag binnen op de spoedeisende hulp, in het hoogseizoen tachtig. Pos ters die op campings worden opgehan gen om toeristen te informeren, helpen wel een beetje. Onder de zelfverwijzers in Vlissingen vallen ook de sportblessures. Voetbal lers van wie de knie op slot zit bijvoor beeld. Dat die zich meteen bij de spoed eisende hulp melden, ach, daar heeft wel groot. We hebben een aantal men sen van 55 jaar of ouder en die draaien geen nachtdiensten. Dat is nu het pro bleem." Van den Blink nog wel begrip voor. „Daar moeten we maar niet al te moei lijk over doen." Broertjes, van de Oosterscheldezieken huizen, stelt zich harder op. Wat hem betreft is het: óf de ambulance, óf de huisarts. Hij weigert het schemerge bied te betreden („Nee, ik speculeer niet over twijfelgevallen"). En mensen met chronische klachten - een splinter die er al drie dagen in zit, een terugkerende knieblessure - worden resoluut terug verwezen naar de huisarts. Of het daaraan ligt, is niet te zeggen, maar feit is wel dat Goes een zeer laag percentage zelfverwijzers binnen krijgt: dertien procent. Zestig procent van de patiënten op de spoedeisende hulp beschikt over een verwijsbrief van de eigen dokter, de overige 23 procent arriveert per ambulance. Huisartsenpost Waarschijnlijker is dat het kleine aan tal zelfverwijzers in Goes te maken heeft de aanwezigheid van een huisart senpost bij het ziekenhuis. Ook in Ter- neuzen is bij het hospitaal een huisart senpost gehuisvest en ook daar komen relatief weinig mensen op eigen initia tief naar de spoedeisende hulp (zo'n twintig procent). Het grote voordeel daarvan is dat de pa tiënt zich meldt bij de balie en dat daar meteen de afweging wordt gemaakt: spoedeisend of niet spoedeisend? Niet, dan naar de huisarts, even verderop. „Een gebroken pols stuur je niet weg. Maar een snee in de vinger wel", zegt M. de Lijser, hoofd onderzoek en be- handeldienst van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. „Zeker nu de huisarts naast ons zit. Het aantal zelf verwijzers dat onterecht bij de spoedei sende hulp komt, is daardoor zeker af genomen. Voorheen hadden we er 300 per jaar, nu 150." Ziekenhuis Walcheren beseft terdege dat dit een oplossing kan zijn. Om die reden streeft directeur Van den Blink er ook naar dat de Walcherse huisartsen post naast zijn ziekenhuis wordt inge richt. Volgens voorzitter R de Doelder van de Districts Huisartsen Vereniging Zee land gebeurt dat ook. „Want ook wij denken dat dit kan helpen om het aan tal zelfverwijzers terug te dringen. Door de huisarts fysiek naast het zie kenhuis te zetten, wordt het gemakke lijker om te zeggen: 'Ga maar naar de huisarts.' Het is echt ook niet zo dat huisartsen die mensen liever naar het ziekenhuis zien gaan. Wij willen ons ei gen werk doen." jï Beelden en tekeningen van Petra de Back van Loon in de Axelse ga- lerieAntheunisse. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois AXEL - „Bijna alles wat ik maak, beelden of tekeningen, is gemaakt naar levend model", zegt Petra de Back van Loon uit Terneuzen. Zij exposeert mo menteel in galerie Antheunisse in Axel. Bij Petra de Back van Loon, werd de interesse voor beelden de vormgeving gewekt tijdens de lessen die ze volgde bij Luc JnghelsinOssenisse. „Daar is de üefde voor het maken van beel den geboren. Daarna, nu acht jaar geleden, ben ik begonnen met een studie toegepaste beel dende kunsten aan de academie van St. Niklaas. Ik had toen nog geen voorkeur voor een bepaald materiaal. Momenteel volg ik tekenlessen en wil me in de toe komst vooral gaan toeleggen op keramiek. Ik werk graag met klei." Figuurstudies De expositie toont een duidelij ke voorkeur in die richting^ maar er zijn ook beelden in gips, voorzien van een laagje vernis °t gepatineerd, brons en spek steen. Naast beelden hangen ■er tekeningen in verschillende^ pasteltinten. Mooi is het dubbelportret van het gelaat van een man en een Nigeriaan- se vrouw. Naakten in verschil lende houdingen werden vast gelegd met houtskool. Deze poses komen terug in 'Figuur studies', een serie van vier klei ne torso's in klei. Ze werden zo danig bewerkt dat het net brons lijkt. Dat de menselijke figuur een constante bron van inspiratie vormt, komt in al haar werk naar voren. Bijzonder is een kop in klei, met een toepasselijke ti tel 'Hoofdpijn'. De stilering van het hoofd is compleet veranderd door het te vervormen. Het voor- en middenhoofd is gesple ten, waardoor een gleuf ont staat. De gelaatshelften wijken, de ene kant meer dan de ander en de ogen veranderen. Een se rie van drie bronzen figuurtjes liggend, zittend en hangend met als ondersteuning een stenen sokkel, vertellen een verhaal: 'Super relaxed, tsjjaa nu ik er over nadenken dan is er'. Tentoonstelling Petra de Back van Loon in galerie Antheunisse, West straat 62, Axel. Tot en met 31 juli. Open ma, woe, do, vrij van 8-12 uur en 13-18 uur, di van 8-12 uur en za Jot 17.00 uur. door Anita Tournois ST. ANNA TER MUIDEN - Chris Vandenheede schildert niet om te behagen. Het is een onderdeel van haar leven, net als eten, drinken en slapen. „Of men het mooi vindt of niet, is voor mij onbelangrijk", zegt de Brugse kunstenares. Haar schilderijen - gemengde tech nieken - hangen in het oude raadhuis van St. Anna ter Muiden. De expositie omvat moderne schilderijen, die stuk voor stuk zijn ontstaan na bepaalde er varingen of uit herinneringen. „Ik probeer alles zo puur en ongekunsteld mogelijk weer te geven. Mijn achtergrond helpt me daarbij", bekent Vanden heede. Ze was vroeger kleuter leidster. „Kinderen zijn de meest pure kunstenaars die er zijn. Bij hen ervaar je de ex pressie van het moment. Vol wassenen zijn vaak al ver pest." Jaren geleden volgde ze in haar huidige woonplaats Brugge aan de academie lessen in tekenen en schetsen. „Maar het meeste had ik aan de cur sussen kunstgeschiedenis en de museabezoeken, waar je enorm veel van opsteekt." Autodidact VandenHeede moet weinig hebben van wat zij noemt 'academische vervorming'. ,In de schilderkunst ben ik au todidact. Gewoon begonnen, steeds maar uitproberen en fouten maken. De weg is na tuurlijk langer, maar ik voelde mij hier goed bij." Ze laat zien dat de tijd die ze nodig had om de technieken onder de knie te krijgen niet verspild was. De schilderijen dragen een eigen signatuur. „Aanvankelijk schilderde ik figuratief met herkenbare de len, maar allengs wist ik steeds meer los te laten", vertelt ze. Het resulteerde in abstract werk, vormgegeven met acryl en pigmenten. Het werk wordt opgebouwd uit transparante lagen, waarin wordt geveegd en gekrast. Geometrische mo tieven komen veelvuldig voor in haar werk, maar ook ron dingen met een sterke belij ning die soms wordt doorge trokken in twee- of drieluiken. Mooi voorbeeld hiervan is 'Stemmingen'. Bij 'Stympha- lische Vogel', een wezen uit de Griekse mythologie, zijn de Chris Vandenheede: Enigma III. lijnen echter volledig wegge laten. Het is geschilderd na een boswandeling, waar Vanden heede wild gefladder hooi-de in de bomen en dit thuisgekomen moest vastleggen. Jeugdherinnering Figuratieve vormen gebruikte Vandenheede ook om een jeugdherinnering vast te leg gen: vleugels gevuld met echte veren of vergulde blaadjes. En ook de haken waarmee ze wer den bevestigd zitten er nog aan. „Als kind liep ik mee in de processie en via een vriendin wist ik de engelenvleugels, die men wilde opruimen, te be machtigen. Ik vond de materie prachtig en heb ze gebruikt om een speciale herinnering vast te leggenZonder enige bewer king en met dezelfde tinten, die deze, na verloop van vele jaren liggen, hadden aangeno men, ben ik verder aan de slag gegaan." Het werk Enigma III lijkt qua formaat en kleurstelling ge maakt voor de schouw waar hij voor de gelegenheid boven hangt. Net als het andere werk van Vandenheede dat bijzon der goed tot zijn recht komt in de oude, doorleefde kamers van het oude raadhuis. Tentoonstelling Chris Vandenhee de in het Oude Raadhuis, Markt plein, St. Anna ter Muiden. Tot en met 31 juli. Open: dagelijks 13-18 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. RnPfPIl noemen. Er zijn voorspellingen van toename van de ziekte-ge- relateerde kosten als gevolg van het overgewicht-probleem van vele tientallen miljoenen dol lars, in de komende jaren. Het was goed geweest, als in het be wuste artikel ook op dit aspect van het grazen was gewezen. En, laten we hopen, dat we aan deze kant van de nog lang voor al die dikte gespaard mogen blijven! Hoewel, als je om je heen kijkt....ik betwijfel het. P.H. Postma Meiwerfweg 6, Gapinge In de PZC van 13 juli hebben we kunnen lezen dat er volgens Eu ro-commissaris Fischler her vormingen moeten komen bij de boeren. Allereerst moet ik zeg gen dat ik voor de boeren over het algemeen veel respect heb en in het bijzonder voor de biologi sche boeren. Het zijn enorm lan ge dagen met keihard werken en doorsnee wordt er geen film- sterrengage verdiend. In het verleden werden ze met subsi dies aangespoord tot constante verhogingen van melkproduc tie, verhoogde aantallen slacht vee en varkens. Het leek wel van hoe meer hoe beter. Nu blijkt uiteindelijk dat dit niet de me thode is en wordt er eindelijk toe aangespoord om verantwoord en diervriendelijk te produce ren. Perfect. Ik vind het een goe de methode om diegenen die vervuild produceren of dieren welzijn schaden te straffen, doorvoor deze takken geen sub sidies meer te verlenen. Voor hen die meewerken aan schoner voedsel en diervriendelijk pro duceren, kan geen subsidie te hoog zijn. Concurrentie vanuit het buitenland simpelweg af straffen met invoerrechten. On ze boeren hebben de plicht om een goed en verantwoord pro duct te leveren, maar dienen daar wel fatsoenlijk voor be taald te worden! De consumen ten dienen echter ook bereid te zijn voor deze verbeteringen wat extra te betalen. J.W.H.Haak St Jacobsstraat 18, Vlissingen In het katern Trends van 12 juli schreef Hans Belterman over Grazing, een uit Amerika over gewaaide term voor het met korte tussenpozen en op ongere gelde tijden eten van meerdere grotere en kleinere porties ge durende de dag. Plet nadeel van een krantenartikel is, dat er nooit bronvermeldingen in staan. Nu is het genoemde arti kel natuurlijk gericht op de 'trend' in de positieve zin van het woord. Echter, er is ook een ongunstig gevolg van grazing: overgewicht! Circa de helft van de Amerikanen is - veel - te zwaar. Dat is mede veroorzaakt door een ander, minder actief levenspatroon door televisie en computer. Maar het overge wicht brengt veel gezondheids problemen met zich mee: pro blemen met de gewrichten van heupen en benen, hart- en vaat ziekten, diabetes om enkele te De PZC van 13-7 berichtte over een explosief op de stortplaats te Middelburg, waarschijnlijk afkomstig uit de bouwput voor het nieuwe Stadskantoor. Ik schreef een reactie omdat het artikel qua benamingen nogal een vreemde indruk maakte, die ik, als oud-stukscommandant van een stuk 155 mm veldge schut, wilde herstellen én om dat het me bevreemdde dat er sprake was van een nü pas te starten historisch onderzoek. Er kwam redactionele aandacht, waarbij ik aangaf, op grond van mijn ervaringen uit 1944 en mijn werkzaamheden bij het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat het vuur in de novemberdagen van 1944 van uit zee van de daar aanwezige schepen kwam. Ik gaf de moge lijkheden aan in Londen bij het Public Record Office te infor meren c.q. een onderzoek te (la ten) starten. Inmiddels dreigt, door alle artikelen die volgen, voorbij te worden gegaan aan de belangrijkste vragen: 1. Is er vooraf deugdelijk onderzoek gedaan op de plaats waar het Stadskantoor moeten verrijzen? 2. Wie, maar vooral waar, is men de fout ingegaan bij het sjouwen van het explosief? Afgaande op de reacties van de heren Groot en Plouterman, die ik beide óók zeer aanvaardbaar acht én die eveneens éxtra pleiten voor na der bodemonderzoek, is het dui delijk dat onderzoek ter plaatse zéér gewenst is én voorzichtig heid bij vondsten geboden. Wel licht zal er, uit de hopelijk te volgen reacties op 'het explo sief', ooit de waarheid aan het licht komen over de oorsprong daarvan. Een voor de regionale geschiedenis belangwekkende zaak die verwarring als om het 'bombardement' in mei 1940 voorkomt. Jan H. Wigard van Kleffenslaan 60 Middelburg door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Afschaffing van de onroerende zaakbelas ting (ozb) voor woningen gaat de meeste Zeeuwse gemeenten geld kosten. Het nieuwe kabinet wil het verlies aan inkomsten voor gemeenten compenseren door de rijksuitkering te verbo gen, maar dat is naar verwach ting voor twaalf van de zeven tien gemeenten in Zeeland onvoldoende. Vooral Goes, dat een hoog ozb-tarief heeft, wacht een forse aderlating. Het Erasmus Studiecentrum voor Belastingen van Lokale Overheden in Rotterdam heeft voor de grootste gemeenten in Nederland uitgerekend wat de gevolgen van de afschaffing van de ozb zijn. Ook de provincie hoofdsteden, waaronder Mid delburg, zitten daarbij. Volgens een persbericht dat het Studie centrum heeft uitgegeven, zou Middelburg er heel veel op voor uitgaan. Op Amsterdam na zou Middelburg het meest van de af schaffing, gepland in 2005, pro fiteren. „Maar", laat onderzoe ker A. Waterbolk weten, „bij nader inzien klopt dat niet. Middelburg heeft een te lage opgave gedaan van de ozb-in- komsten. Het beeld kantelt daardoor. Middelburg gaat er jaarlijks per saldo 300.000 euro op achteruit." Die achteruitgang valt nog mee. Volgens het Erasmus Studie centrum geldt in het algemeen de vuistregel: de gemeenten die minder dan 5,08 euro ozb per 2268 euro waarde van de wo ning vragen, zijn voordelig uit. Alle andere gemeenten moeten inleveren. Uit een belronde langs de zeventien gemeenten in Zeeland blijkt dat slechts vijf gemeenten onder dat tarief van 5,08 euro zitten. Dat zijn: Tho- len (3,96 euro voor eigenaren en gebruikers samen), Sluis-Aar denburg (4,16 euro), Schouwen- Duiveland (4,90 euro), Veere (4,27 euro) en Oostburg (4,64 eu ro). Deze vijf gemeenten krijgen straks, als de rijksoverheid het verlies aan ozb-inkomsten één op één compenseert, relatief meer geld uit het gemeente fonds. Of dat voor de inwoners ook voordeel zal opleveren, valt echter te bezien, bevestigt Wa terbolk. „Het extra geld dat het Rijk aan de gemeenten gaat uit keren vanwege de afschaffing van de ozb, zal ergens vandaan moeten komen. Mogelijk door een verhoging van de inkom stenbelasting. Voor bewoners van een gemeente met een laag ozb-tarief kan dat per saldo tot een lastenverzwaring leiden. Of hun gemeente moet de extra rijksuitkering gebruiken voor de verlaging van andere ge meentelijke tarieven." Naar verwachting twaalf Zeeuwse gemeenten zien door afschaffing van de ozb hun inkomsten dalen. Vooral Goes is de klos. Goes heeft een ozb-ta rief van 8,19 euro, maar kent geen hondenbelasting en rioolrecht. Als Goes de in komsten gelijk wil houden, staat de gemeente voor de keu ze: die belastingen alsnog in voeren of het niveau van de voorzieningen verlagen. Andere Zeeuwse gemeenten met een naar verhouding hoog ozb-ta rief zijn: Borsele (6,86 euro), Hontenisse (6,68 euro), Vlissin gen (6,51 euro), Sas van Gent (6,37 euro) en Noord-Beveland (6,25 euro). Ook zij schieten in de min door de afschaffing van de ozb. Het voorstel om de ozb af te schaffen is afkomstig van de VVD. Opvallend is, signaleert de Rotterdamse onderzoeker Waterbolk, dat met name 'rijke' gemeenten met een grote WD- aanhang beter worden van deze maatregel. „En vooral in Oost- Groningen liggen gemeenten die erdoor achteruitgaan. Maar", tekent Waterbolk aan, „de discussie over deze maatre gel en de compensatie voor indi viduele gemeenten moet feite lijk nog beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13