Brede school in Vrouwenpolder Nazi's naast geallieerden op Vlissingse boulevard PZC PZC Zeeuwse skütsjes naar Veere Luns opende deuren voor restauratie van ramschip Schorpioen Gemeente Veere bereidt komst multifunctioneel gebouw voor Baldadigheid bekeurd 11 Gift voor Huiskamerproject Rijverbod voor Vlissinger Honderden euro's weg na inbraak - Nieuwe vice-voorzitter Emergis Zeehondenvirus houdt flink huis Auto gestolen na inbraak woning Beroep tegen bouw van bedrijfsverzamelgebouw Meliskerke verworpen Nachtmarkt Middelburg Sjezenrijden in Meliskerke agenda vrijdag 19 juli 2002 door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Het Veerse gemeentebestuur heeft een plan van aanpak gemaakt voor de komst van een brede school in Vrouwenpolder. De slappen moeten nog worden uitgewerkt. Burgemeester en wethouders vinden dat de mo gelijkheid voor het creëren van een brede school zeker benut moet worden. Dat schrijven ze in de startnotitie De Brede School. Vanuit de peuterspeelzaal, de basisschool en het dorpshuis ontstond het idee voor een brede school of een multifunctioneel gebouw. De drie gebouwen waarin zij nu zitten, zijn verou derd en dringend aan vervan ging toe. De gemeente wilde pas een beslissing nemen nadat Scoop een onderzoek naar de brede school had ingesteld. Eén van de uitkomsten uit dat rap port is dat het voorzieningenni veau in het dorp op peil kan worden gehouden door een sa menwerking van diverse instel lingen binnen die brede school. Dat er iets moet gebeuren in het dorp is duidelijk. Basisschool De Goede Polder is in 1979 ge bouwd en is aan de binnen- en buitenkant gedateerd. Het schoolbestuur heeft voor 2003 een vernieuwbouwplan voor de onderbouw van de school inge diend. Onverantwoord Ook is dringend behoefte aan een nieuw onderkomen voor peuterspeelzaal Ons Polder- RENESSE - De politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag op de Hogezoom in Re- nesse vier bekeuringen uitge schreven wegens baldadigheid. Er werden onder meer verkeers borden vernield en tegen een brievenbus getrapt. De vernie lingen kostten de daders ieder 70 euro. huisje. De speelzaal is onderge bracht in een vijfentwintig jaal oud prefabgebouw en dat is ver sleten. Het is onverantwoord hierin met peuters te verblijven. Er zijn lekkages, er is een slechte verwarming en het gebouwtje voldoet niet meer aan de eisen voor veiligheid, gezondheid en welzijn. Het dorpshuis is even eens compleet aan vervanging toe. De laatste jaren is hieraan geen groot onderhoud meer ge pleegd. Een concentratie van voorzie ningen rond de school zorgt er voor dat de school echt het hart van het dorp wordt, zeggen B en W. Veere heeft twee mogelijke manieren om dat te realiseren. De eerste is door te kiezen voor een brede school waarbinnen het kind centraal staat. De tweede is door een welzijnsac- commodatie te realiseren. Voor de brede school moet de bestaande school aan de Nieuw- straat worden uitgebreid tot één groot gebouw of tot een complex van meerdere bouwwerken. Er is dan plaats voor buitenschool se activiteiten, de peuterspeel zaal en een kinderdagverblijf. Voorkeur Voor de welzijnsaccommodatie moet de basisschool worden ge sloopt. In de nieuwbouw op de zelfde locatie komt plaats voor de school, de peuterspeelzaal, een kinderdagverblijf, het dorpshuis en eventueel een bi bliotheek. De voorkeur- van het gemeentebestuur gaat hier naar uit. Voordelen van deze variant zijn dat de verschillende organi saties gebruik kunnen maken van eikaars voorzieningen zoals computers, een overblijflokaal en kopieer- en faxapparatuur. De conciërge kan gezamenlijk worden ingezet en buiten schoolse activiteiten kunnen ook door de organisaties geza menlijk worden opgezet. Ben W houden een informatie bijeenkomst voor alle betrokke nen. De instellingen die willen meedoen aan het project onder tekenen een intentieverklaring. Daarna wordt een projectgroep geformeerd die alles gaat uit werken. VLISSINGEN - De Stichting Huiskamerproject voor Drug gebruikers in Vlissingen heeft een gift van vijftienduizend eu ro ontvangen van het Oranjefonds. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van nieuwe computers en software. Het Oranje fonds is een onafhankelijk fonds dat inkomsten ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, de Lotto en giften van par ticulieren en bedrijven. Vorig jaar verstrekte het fonds ruim vijftien miljoen euro. MIDDELBURG - Een 21 -jarige Vlissingse automobilist heeft in de nacht van woensdag op donderdag een boete en een rij verbod van twee uur gekregen. De man werd in de Maasstraat in Middelburg aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een ademtest bleek dat hij 1,5 maal te veel had gedronken. OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Padweg in Oost-Souburg zijn in de nacht van woensdag op donderdag enkele honderden euro's gestolen. De bewoner mist ook een tas met persoonlijke papieren. GOES - Emergis heeft een nieuwe vice-voorzitter voor de raad van bestuur: C. Lemke uit Brammen. Hij volgt op 15 no vember officieel J. Broeken (60) op, die vervroegd met pensi oen gaat. Lemke (49) is momenteel psychiater en manager be- handelzaken van het cluster crisis en behandeling in Spatie, een centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Apeldoorn. Broeken werd in 1991 directeur-psychiater bij de Psychiatri sche Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ), dat in 96 fuseerde met het RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Be schermd Wonen (ZIBW). Sindsdien vormen zij Emergis. Een keur aan historische platbodems biedt de Nieuwe Haven in Zierikzee een bijzonder aanzien. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoogaarzen, hengsten, lemmeraken, schou wen, schokkers, botters, klip pers en zalmschouwen. Ze wa ren er allemaal. Een keur aan platbodems gaf de Nieuwe Haven in Zierikzee gisteravond een bijzonder aanzien. Vanuit dit Scheldestadje vertrekt van ochtend de aanbrengtocht voor de Hendrik Willem van Loon Hardzeildag, die morgen op de rede van Veere wordt ge houden. Deze bijzondere wedstrijd voor traditionele platbodems wordt dit jaar voor de tiende keer ge houden op initiatief van de Stichting Behoud Hoogaars. Blikvangers zijn vooral de Vrouwe Suzanne, een eikenhou ten zeilkotter uit 1929 (ARM 5) en de stoomsleepboot Hercules uit 1915. Deze Hercules eist vooral met een indringend stoomfluitconcert bij vertrek en binnenkomst in de havens de aandacht op. De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 in navolging van de Belgische schipper Hendrik Willem van Loon een hardzeil dag te organiseren. Van Loon deed dat als eerste in 1928. Vol gens woordvoerder Jan Hen- drikse van de Stichting Behoud Hoogaars was Van Loon des tijds neergestreken in Veere. „Hij zag daar allemaal schip pers en vissers met zure gezich ten lopen. Het was crisistijd en hij vond het hoog tijd worden dat er eens een beetje leven 'in den garnalenketel' werd ge bracht. Daarom besloot hij een grote wedstrijd te organiseren", vertelt Hendrikse. Eerherstel De Stichting Behoud Hoogaars besloot in 1993 tot eerherstel van dit gebeuren. Vanochtend vertrekken 45 schepen uit de Nieuwe Haven van Zierikzee en daarmee is het maximum aantal deelnemers wel bereikt. Meer capaciteit biedt de aanlegstei ger in Veere niet. De Hardzeildag gaat daar mor gen om 10.35 uur van start. Er wordt gevaren voor de felbe geerde zilveren Jetty.,Het is een geweldig festijn voor onze stichting. Zeg maar het 'skütje- silen' voor Zeeland", aldus Hen drikse. Aan de wal valt ook maritiem plezier te beleven met zeemans liederen, een tentoonstelling, haring roken en vis bakken op een klassiek vuurduveltje door de schippers van de zalmschou- HARLINGEN - Het zeehonden virus heeft de laatste weken in de Waddenzee tot een sterk verhoogde sterfte onder zeehon den geleid. In juni en juli zijn tot nu toe tachtig dode zeehon den aangetroffen. In dezelfde maanden vorig jaar waren dat er 'slechts' vijftien. Inmiddels is bij vijf dieren definitief vast gesteld dat zij zijn gestorven aan het besmettelijke zeehon denvirus. De ziekte stak begin mei voor het eerst de kop op in het Kattegat bij Denemarken. Het virus is nog niet tot de Zeeuwse wateren doorgedrongen, aldus medewerker M. Geerse van de politie Zeeland. „Wij hebben niet meer dode zeehonden gevonden dan anders." Het zeehondenvirus kan zich in theorie gemakkelijk verspreiden naar de Zeeuwse Del ta door het overzwemmen van een besmette zeehond uit de Waddenzee. Geerse: „We wachten af met gekromde tenen." In 1988 leidde een uitbraak van de zeehondenziekte tot halve ring van de populatie zeehonden in de Waddenzee. Momen teel zijn er daar zo'n vijfduizend, tegen ongeveer 150 in de Zeeuwse wateren. RENESSE - In een woning op de Hogeboomlaan in Renesse is donderdag tussen 02.00 en 07.00 uur ingebroken. Er zijn en kele sleutels weggenomen, waaronder een autosleutel. Ver volgens is de personenauto gestolen. Het betreft een zilver grijze Mercedes type 240 E met het kenteken KLE-SC200. door Arjan Schuiling MELISKERKE - Burgemeester en wethouders van Veere heb ben in augustus 1999 terecht vergunning verleend aan Meij- ers Staalbouw BV voor de bouw van een bedrijfsverzamelge bouw aan de Rapenburgweg in Meliskerke. De vergunning is zonder succes tot in hoger be roep bij de Raad van State in Den Haag aangevochten door de omwonenden A. Stutterheim en P. de Visser. De mannen stellen ondermeer dat hun belangen ten onrechte niet zijn betrokken bij de ver gunningverlening, omdat door het inmiddels in gebruik geno men bedrijfsverzamelgebouw deparkeermogelijkheden sterk zijn afgenomen. Bovendien was de bouwvergunning toegesne den op het stofferingsbedrijf van P. Dingemanse, maar in middels hebben zich ook een caravanstalling en een loodgie- tersbedrijf in het nieuwe ge- redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouw gevestigd. Met name Stutterheim, die aan de Rapen burgweg een gezondheidscen trum heeft opgezet, ergert zich aan het feit dat zijn centrum aan de strengste welstandeisen moest voldoen terwijl ogen schijnlijk aan het uiterlijk van het bedrijfsverzamelgebouw geen eisen zijn gesteld. De Raad van State overweegt dat voorafgaand aan het verle nen van de bouwvergunning wel degelijk een positief wel standsadvies is uitgebracht. Weliswaar is op verzoek van Stutterheim en De Visser een te- genadvies opgesteld, maar dat hebben zij pas tijdens de zitting van de arrondissementsrecht bank in Middelburg gepresen teerd. Volgens het Haagse rechtscollege heeft de bestuurs rechter in Middelburg dat te- genadvies terecht buiten be schouwing gelaten. Als het huidige gebruik van het bedrijfsverzamelgebouw niet volgens de voorwaarden uit de bouwvergunning is, dan moet de gemeente Veere om handha vend optreden worden ver zocht. MIDDELBURG - Naast het mosselfestijn aan de Vlasmarkt is Middelburg vandaag extra gevuld door de nachtmarkt op de Markt. Opgewekte koop lieden bieden in circa 140 kramen van zeven uur 's avonds tot middernacht hun koopwaar aan. Het is het zesde opeenvolgende jaar dat de Middelburgse nachtmarkt wordt gehou den. Het aanbod van artikelen is zeer gevarieerd. Daarbij worden Zeeuwse produc ten zoals babbelaars, bes senwijn, appel drank en bolussen aange boden. Ook trekken ver schillende standwerkers alles uit de kast om hun producten te verkopen. Voor de kleintjes staat er een draaimolen en voor de iets grotere kinderen is er een springkussen. Zuid- amerikaanse muziek groepen treden op. In het Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissingen is van morgen tot en met 10 augustus een expositie te zien over de bevrijding van Vlissin gen in november 1944. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis VLISSINGEN - Welk uniform droeg een Duitse soldaat van de Marinekustartillerie? Hoe zag het dagelijks leven van de bezet ter in Vlissingen eruit? Het ant woord op die vragen is vanaf morgen tot en met 10 augustus te vinden in het Maritiem Insti tuut de Ruyter aan de Boulevard Bankert in Vlissingen, waar een expositie is ingericht over de be vrijding van Vlissingen in no vember 1944. Vlissingen is één van de steden in Nederland die het meest te lij - den heeft gehad tijdens de Tweede Wereldoorlog. De stad was zwaar versterkt door de Duitsers, omdat de Wester- schelde toegang gaf tot Antwer pen en de rest van Europa. De bevrijding van Walcheren ging gepaard met hevige bom bardementen op de dijken en een landing op Uncle Beach bij de Oranjemolen in Vlissin gen. „De laatste jaren", vertelt Mar tin Hollebrandse, inrichter van de expositie, „zijn er wel veel exposities geweest over Wal cheren, maar die hadden vrijwel allemaal Westkapelle als locatie en onderwerp. Ik vond het tijd worden om ook Vlissingen wat onder de aandacht te brengen. De landing van de Geallieerden in Vlissingen was relatief mak kelijk, maar die gevechten die daarop volgden, duurden drie dagen. Westkapelle was in een paar uurtjes bekeken. Vlissin gen was compleet verwoest. Hollebrandse is verzamelaar van militaria. De expositie is grotendeels ingericht met foto's, pamfletten en uniformen uit zijn eigen collectie. Daarnaast kon hij een beroep doen op col lega-verzamelaars Ron de Bruyne uit Vlissingen en Chris- tiaan Ovaa uit Zoutelande. Zijn vrouw, Fran cine van der Willi gen, tekende voor de decors. De expositie is opgesteld in twee lokalen van het Maritiem Insti tuut. In de ruimtes staan drieën twintig poppen, gekleed in au thentieke Engelse, Schotse en Duitse uniformen. De militai ren van de Wehrmacht, de Luft waffe en bemanning van een U- boot staan voor geschilderde decors, zoals bunkers. Foto's op panelen laten zien hoe de Duit sers de Vlissingse kust bewaak ten met zwaar geschut en me tersdikke bunkers. Ook tonen de foto's het dagelijkse leven en de vrijetijdsbesteding van de bezetters. Op het dak van de Belgische Loodsensociëteit was het, zo te zien, goed toeven. Demotiveren Hollebrandse toont ook pam fletten die de geallieerden bo ven Nederland afwierpen om de Duitse soldaten te demotiveren. Met sommige stukken papier konden de Duitsers wapperen ten teken van overgave. De fol ders laten ook foto's zien van etende en rustende krijgsgevan gen. De geallieerden wilden de bezetters zo laten zien dat het krijgsgevangenschap best viel uit te houden. De Duitsers daar entegen lieten oorlogspropa ganda maken, waarin zij de Ge allieerden verweten Walcheren onder water te hebben gezet. In het tweede lokaal van de ex positie staan vooral Engelse en Schotse militairen opgesteld. Daar zijn ook de foto's te zien over de bevrijding van de stad. Kapotgeschoten straten en fo to's van angstig rondkijkende bevrijders geven een goed beeld van de dagen na de landing op Uncle Beach. Om de expositie compleet te makenis in een der de lokaal een film te zien over de bevrijding en de wederopbouw van Walcheren. „Gezien de locatie richt ik me natuurlijk ook op toeristen. Een doorsnee-verzamelaar zal hier niet veel nieuws zien, maar ie mand die de oorlog niet heeft meegemaakt, kan hier zeker wat leren. Ik ken verhalen van mensen, die al twintig jaar naar Walcheren komen, maar geen enkel idee hebben dat hier zo hard is gevochten." door Jacques Cats VLISSINGEN - „Het was voor ons iemand die deuren kon ope nen." Wil van Son van de Stich ting Ramschip Schorpioen kijkt met voldoening terug op de rol die de deze week overleden oud- secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft ge speeld in de periode dat het be jaarde oorlogsschip in Zeeland werd opgeknapt. Luns had zit ting in het comité van aanbeve ling van de Schorpioenstich ting. „En het was een trouwe do nateur van ons." Volgens Van Son ging Luns er prat op dat, hoewel hij maar een blauwe maandag bij de Konink lijke Marine had gezeten, alles wat Marine was nog steeds zijn aandacht had. En het inmiddels bijna 135 jaar oude ramschip was een marinevaartuig. Toen er voor de uitvoering van res tauratiewerken gelden nodig waren, leidde het noemen van de naam Luns en ook van mede- comitélid Piet de Jong, oud-mi nister van Defensie, tot een soe pele opstelling bij de Marine, Defensie en monumentenzorg. Van Son: „Het waren namen die vertrouwen inboezemden." Luns is verscheidene keren aan boord geweest. „Ik begin me zo langzamerhand de peetvader van dit schip te voelen", zei hij na eenpaar bezoeken. Luns voer ook mee toen het schip in juni 1989 vanuit Vlissingen naar Middelburg werd gesleept om daar aan de Loskade ligplaats te kiezen. Wil van Son ziet hem nog staan, het stuurwiel om klemmend. „Er was niks te stu ren, maar zo breeduit als hij achter dat wiel stond, dat was prachtig." In Middelburg heeft Luns toen bij wijze van officieel gebaar de tros van het schip naar de kant geworpen waar burgemeester Chr. Rutten het afmeertouw opving. Pasje Van Son herinnert zich nog een aardig voorval uit de tijd toen de Schorpioen was afgemeerd bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Na aan boord de vorderingen van de werkzaam heden in ogenschouw te hebben genomen, vond Luns het een mooie gelegenheid om ook een kijkje te nemen op het luchtver dedigingsfregat Jacob van_ Heemskerck dat bij De Schelde was afgemeerd na een proef vaart van enkele weken. Maar ook al liet hij de man van de wacht weten Luns te heten, hij mocht niet aan boord omdat hij niet in het bezit was van een pasje. Daarvoor werd hij naar de portier van de werf verwezen. Nadat de restauratie van de Schorpioen was voltooid bleef de band tussen schip en Luns al leen nog via het donateurschap bestaan. Eind 1998 verliet de Schorpioen Middelburg om een laatste afmeerplaats te kiezen in Den Helder. Daar ligt het ramschip op een schepenpark van de Koninklijke Marine. MELISKERKE - De Ringrij- ders Vereniging Meliskerke houdt dinsdag 23 juli haar jaar lijkse sjezenwedstrijd. Achttien sjezen uit Meliskerke en Zoutelande doen aan het eve nement mee. Deelnemers en helpers gaan gekleed in de origi nele Walcherse klederdracht. Het kampioenschap wordt ver dedigd door Diny Krijger en Job Wisse. De sjezenrijderij begint om 17.30 uur en duurt tot 20.30 uur, waarna de prijzen worden uitgereikt. Er wordt gereden op het parcours Dorpstraat, Toren straat, Bergstraat en C. Jasper- sesstraat. Per ronde zijn drie ringen te steken die in de Dorp straat en Torenstraat hangen. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 DOMBURG - Pleintje 't Groentje, 19.00- 19.30 uur: Meeleeftheater; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00- 11.30 uur; Badminton voor 50-plussers; Polderhuis, 10.00-20.00 uur: Benefietex positie; Markt, 12.00-20.00 uur: Toeristenmarkt; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.00-19.30 uur: Kindertheater; Langstraat, 19.30-21.00 uur: Lawaaiop- tocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11