PZC Nieuw bewijs in zaak-Thoenes Brussel pakt Frans vleesverbod aan Orthodoxe jood Ramon eet ook koosjer in de ruimte Ex-militair bekent doelbewust doden burgers in Kosovo Nederlandse rechercheur overlegt videoband aan justitie Jakarta President Paraguay heft staat beleg op Duits Hof heeft geen probleem met regeling homohuwelijk Verwoeste brug dient als water glijbaan Strijd tegen bosbrand Vaclav Havel opnieuw ziek Leger Burundi doodt rebellen Bus stort in ravijn Dagestan Schildpadden onderschept Militair overleg Taiwan en China Britse baart tweede kind van overleden echtgenoot donderdag 18 juli 2002 door Theo Haerkens JAKARTA - De Nederlandse re chercheur Gerrit Thiry, die de moord op de Nederlandse jour nalist Sander Thoenes onder zoekt, heeft gisteren nieuw be wijsmateriaal overhandigd aan de procureur-generaal in Jakar- la. Thiry hoopt daarmee het on derzoek nieuw leven in te bla- Procureur-generaal Muham mad Abdul Rachman liet vorige maand weten geen reden te zien voor verder onderzoek naar de de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand ASUNCION - President Luis Gonzalez Macchi van Paraguay heeft giste ren de staat van beleg op geheven. Hij nam de maatregel maandag om het hoofd te kunnen bie den aan de protesten te gen het economisch beleid van de regering. De protestacties hebben twee levens geëist. Meer dan honderd mensen raakten gewond. De president had de staat van beleg voor vijf dagen afgekondigd, nadat maandag duizenden de monstranten wegen en bruggen hadden geblok keerd. In een aantal ste den raakten betogers slaags met de politie. Bij de verschillende betogin gen zijn driehonderd mensen gearresteerd. In een korte toespraak liet president Macchi weten dat alles weer nonnaal was en dat de staat van be leg dus opgeheven kon worden. De president houdt ex-ge neraal Lino Oviedo ver antwoordelijk voor de on lusten. Deze heeft volgens hem vanuit zijn verban ningsoord in Brazilië de protestacties onder steund. Oviedo heeft sinds 1996 al drie keer tever geefs geprobeerd de macht over te nemen. AFP moord op Thoenes. Dit ondanks sterke aanwijzingen van de Ne derlandse recherche dat het Indonesische leger verantwoor delijk is voor de moord op 21 september 1999. Rechercheur Thiry sprak gister ochtend met Rachman. Op de valreep kon Thiry wijzen op het bestaan van tot nog toe onbe kende video-opnamen. Volgens Thiry gaat de procureur-gene raal bekijken of het aanvullend materiaal bruikbaar is. Rach- mans woordvoerder bevestigde later dat het wordt vergeleken met het al bekende bewijsmate riaal. De videoband toont hoe een zwarte motorfiets met een lekke achterband op een legertruck wordt gehesen. De rechercheur meent dat dit de motor is waar Thoenes op zat toen hij door mannen in legeruniform werd beschoten. „Tot nog toe ontkent het leger er iets van te weten. Als blijkt dat dit de motor is waar Thoenes op zat, heeft het leger toch iets uit te leggen", meent Thiry. De inspecteur wil dat Rachman het materiaal voorlegt aan de rechter, die vervolgens over voortzetting van het onderzoek moet oordelen. „De familie zal zich bij zo'n uitspraak neerleg gen." Amper een week na de moord op de dertigjarige journalist in Dili op Oost-Timor, sprak hoofdin specteur* Gerrit Thiry met diens chauffeur en andere getuigen. In zijn rapportage noemt hij de hoofdverdachten, leden van het bataljon 745, met naam en toe naam. Geen indruk Op de procureur-generaal in Ja karta maakte dat geen enkele indruk en de zaak Thoenes, die aanvankelijk deel zou uitmaken van het Timor-tribunaal, ver dween in de onderste bureaula de. Een reden die Jakarta noemt om niet verder te gaan met de zaak, is dat verklaringen van de getuigen die de Indonesiërs maanden na het drama hoor den, op details afweken van eer dere uitspraken. Volgens Thiry is dat juist heel normaal. „Het geheugen vertekent na zo'n lan ge tijd.De Nederlandse recher cheur kan zelf nu niet veel meer doen. „Wat op Oost-Timor ge daan kon worden, is gedaan. Ik heb geen jurisdictie om verder te gaan." GPD KARLSRUHE - Het Duitse Constitutionele Hof in Karls ruhe heeft gisteren het zogehe ten homohuwelijk goedge keurd. Sinds 1 augustus van 2001 kunnen partners van het zelfde geslacht in Duitsland hun relatie ambtelijk laten regi streren. Tegen de regeling hadden de conservatieve regeringen van de deelstaten Beieren, Saksen en Thüringen een klacht inge diend. Maar het hof oordeelde dat het homohuwelijk niet in strijd is met de grondwet. Vol gens homo-organisaties hebben al meer dan vierduizend homo paren zich geregistreerd. Door de regeling kunnen geregi streerde partners dezelfde ach ternaam aannemen en aanspra ken maken op de erfenisrechten. Een geregistreerd paar kan ech ter geen kinderen adopteren. Bij een scheiding moet een familie rechtbank worden ingescha keld. Oppositieleider Edmund Stoi- ber, die premier is van Beieren, zei de uitspraak te betreuren. Hij beloofde echter de wet on aangeroerd te laten als de CDU/CSU in september de ver kiezingen wint. DPA/AP Advertentie BELGRADO - Kinderen in de Servische hoofdstad Belgrado spelen met een bal in de rivier Sava bij een in 1999 tijdens de Navo-aanvallen op Joegoslavië gebombar deerde brug. Veel inwoners van de stad zoeken verkoeling in het water nu de temperaturen oplopen tot 33 graden. foto Srdjan Suki/EPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie daagt Frankrijk voor het Hof van Justitie in Luxemburg wegens de voortgaande boycot van Brits rundvlees. Brussel dringt aan op een boete van ruim 158.000 euro per dag om Parijs op andere gedachten te brengen. Volgens verant woordelijk Commissaris Byrne (Consumentenbescherming) weerspiegelt de hoogte van de dwangsom de ernst van de zaak. De Europese Unie beëindigde in augustus 1999 na drie jaar de boycot van Brits rundvlees. Strikte regels in Groot-Brittan- nië voor het voederen en fokken van vee, garanderen volgens de EU dat de dieren die geslacht worden vrij zijn van de gekke- koeienziekte (bse). Frankrijk heeft echter weinig vertrouwen in de naleving van de regels, en houdt daarom nog steeds de grenzen gesloten voor Brits vlees. EU-diplomaten bena drukken al lange tijd dat be scherming van de eigen vlees sector Parijs niet vreemd is. Het Hof van Justitie oordeelde in december vorig jaar dat Frankrijk zich aan de EU-regels moet houden en de vleesboycot direct diende op te heffen. Omdat Parijs zich doof houdt voor dit vonnis, daagde de Com missie Frankrijk gisteren weer voor het Hof. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - vraagt de rechter met spoed Parijs een dwangsom op te leg gen. Brussel heeft de hoogte van de boete berekend op basis van de miljoenen verliezen voor de Britse veehouders en de ernst van het vergrijp. Het Hof is ech ter niet gebonden aan deze re kensom en stelt zelf de hoogte van een eventuele financiële straf vast. Commissaris Byrne benadrukte gisteren dat EU- lidstaten zich dienen te houden aan uitspraken van het Hof. Hij blijft hopen dat Parijs snel bij draait. GPD Advertentie Ongekend voordeel. Nü bij de Opel dealer. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Mag een jood se astronaut op sabbat door het heelal vliegen en kan hij aan boord van een ruimteschip koosjer voedsel krijgen? De Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al mijdt op sabbat het luchtruim, maar hoe moet dat nu met de eerste astronaut van Israël die de ruimte in gaat, luchtmacht-kolonel Ilan Ra mon? De 48-jarige Ramon is getraind voor een vlucht met het Ameri kaanse ruimteveer Columbia, dat oorspronkelijk deze week zou vertrekken. Na de ontdek king van drie haarscheurtjes is de vlucht voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ramon wil graag mee, maar hij noemde koosjer eten en de sab bat kunnen houden als voor waarden. De sabbat begint op vrijdagavond bij zonsonder gang en duurt tot zaterdag avond op hetzelfde moment. De Columbia heeft voor het draai en rond de aardbol slechts ne gentig minuten nodig, zodat technisch gesproken elke an derhalf uur de nieuwe dag be gint. Op de sabbat, de zevende dag, zou Ramon dan aan boord voor hem onaanvaardbare werkzaamheden moeten uit voeren. De astronaut ging te rade bij rabbijn Zvi Konikov, die tot de chassidische Loebavitsjer stro ming behoort - streng ortho doxe, uit Oost-Europa afkom stige joden - èn die schakelde weer een zestal wetsgeleerden in. Toen bleek dat andere joodse astronauten in spe nooit de voorwaarde hadden gesteld om zo nodig op een ruimtevlucht de sabbat te onderhouden. Maar dat was nog een theoretische kwestie, zei rabbijn Konikov. Nu komt het op de praktijk aan. Het beraad van de wetskenners leverde op dat de tijd niet af hangt van een persoon die een zonsondergang ziet, maar van de 24-uurs rondwenteling van de aarde. Kolonel Ramon zou dan gehouden zijn aan de sab bat in de oostelijke tijdszone van de VS, waar het ruimte vaartcentrum Cape Canaveral zich bevindt. Ook het andere probleem: ritu eel onder rabbijns toezicht be reid ruimtevoedsel, werd door de Nasa opgelost, zelfs tot ver bazing van de astronaut. GPD VISEU - Een brandweerman schreeuwt instructies naar collega's bij het bestrijden van een bosbrand bij Viseu in de Noord-Portugese regio Oliveira de Barreiros. Meer dan vijfhonderd mensen zijn inge zet om vijf grote branden te blussen. foto Antonio Simoes/EPA AVIGNON - De Tsjechische president Vaclav Havel kampt opnieuw met gezondheidsproblemen. Hij brak gisteren een driedaags bezoek aan Frankrijk af en is met spoed terugge vlogen naar Praag voor onderzoek. Volgens een woordvoerder van Havel heeft de president last van zijn linkerlong, waaraan hij in 1996 is geopereerd. De toe stand zou niet ernstig zijn en de president voelt zich goed, al dus de zegsman. AFP BUJUMBURA - De afgelopen twee weken zijn 209 rebellen gedood door het Burundese leger, terwijl slechts zeven mili tairen in de gevechten om het leven zijn gekomen, heeft een woordvoeder van het leger gisteren gezegd. Twee burgers vonden de dood tijdens de strijd tussen het leger en leden van de rebellenbeweging Strijdkrachten ter Verdediging van de Democratie (FDD). Burgers ontvluchtten de gebieden waar gevochten werd, waardoor het aantal burgerslachtoffers beperkt is gebleven, aldus de woordvoerder. Voor vandaag staan besprekingen op de agenda tussen de re gering en afgevaardigden van de FDD. AP ROSTOV AAN DE DON - Een bus die volgepakt was met pas sagiers, dieren en bagage is gisteren in de Zuid-Russische re gio Dagestan in een ravijn gestort. Vijf inzittenden, onder wie de chauffeur, kwamen om het leven en de andere 28 raakten gewond, van wie tien levensgevaarlijk. De bus was onderweg van Sergokala in de Kaukasus naar Iz- berbasj aan de Kaspische Zee, beide in Dagestan. De chauf feur zou de macht over het stuur hebben verloren. AP JAKARTA - De Indonesische douane heeft op het internatio nale vliegveld van Jakarta ruim 1500 schildpadden onder schept die voor de soep waren bestemd of tot medicijn zouden worden verwerkt. Dat heeft de Indonesische krant The Jakar ta Post gisteren gemeld op gezag van de douane. De schildpadden waren afkomstig uit Kalimantan en hadden de Chinese provincie Guangzhou als eindbestemming. De handelaren in schildpadden beschikten niet over de benodig de papieren voor de export van de dieren. Voor verscheidene zeldzame schildpaddensoorten geldt in Indonesië een uit voerverbod. ANP TAIPEI - Een aantal gepensioneerde generaals uit Taiwan heeft vorige maand in Peking een geheime ontmoeting gehad met politici en hooggeplaatste militairen uit China. Dat heeft de krant China Times gisteren bericht. Het onderhoud ging officieel over de ontwikkeling van de Chinese marine sinds 1894, maar volgens de krant werd voor namelijk gesproken over een eventuele militaire samenwer king tussen China en Taiwan. De ontmoeting werd in het bericht van groot politiek belang genoemd. Hoewel China en Taiwan goede handelsbetrekkin gen hebben, zijn sinds de Chinese burgeroorlog van 1949 geen politieke of militaire besprekingen gehouden tussen de twee landen. China beschouwt Taiwan als een afvallige provincie en heeft regelmatig gedreigd een hereniging met het eiland met geweld te bewerkstelligen. AP door Simone van Priel DEN HAAG - Een oud-militair heeft in het proces tegen Slobo dan Milosevic verklaard dat de Albanese inwoners van Kosovo door het Joegoslavisch leger en de Servische politie zijn verdre ven of vermoord. Legereenhe den maakten bij hun operaties totaal geen onderscheid tussen strijders van het Kosovo Bevrij dingsleger (U£K) of burgers. In een jaar tijd heeft hij nooit een aanval van het 'terroristi sche' U£K op het leger meege maakt of zelfs maar iemand in het uniform van het U£K ge zien, zei getuige 'K32', zo aan geduid vanwege beschermende maatregelen die voor hem zijn genomen. K32 vervulde in 1998- 1999 in Kosovo zijn dienstplicht bij een gevechtseenheid. Die voerde 'schoonmaakoperaties' uit in door Albanezen bewoon de dorpen. „Ik dacht eerst dat het betekende dat de terroristen moesten worden gedood", zei hij. „Ik had niet begrepen dat het ook het doden van burgers betekende." Commandant Bo- zidar Delic gaf echter steeds het bevel om 'niemand te laten le ven'. Duizend militairen en driehon derd politieagenten omsingel den in maart 1999 het dorp Djeskovo. K32 schat dat dertig mensen werden gedood. „Allen burgers, geen van hen droeg een uniform." suggestie. Hij en andere militai ren hadden voor zichzelf de con clusie getrokken dat er een plan was 'om alle Albanezen te ver drijven'. „Een schoonmaakope- ratie was om burgers te doden", zei hij tegen Milosevic. „Ik was daar, u was daar niet. U had er heen moeten gaan, dan had u het kunnen zien." Toen Milosevic vroeg hoeveel militairen van zijn eenheid in Kosovo waren gedood, zei K32 dat velen het leven hadden gela ten. Niet door geweld van het U£K, maar 'door fouten van het leger.' „Het leger was slecht uit gerust. Onze militairen liepen onze eigen mij nenvelden in, nie mand had er een kaart van. Het was slecht georganiseerd, op al le fronten." GPD Baby In Trnje doodden de militairen ouderen, vrouwen en kinderen, vertelde K32. Hij zag ergens zo'n vijftien lichamen op een hoop in een hoek liggen. „Het waren vooral vrouwen en kin deren." In een ander huis trof hij een dode vrouw aan met een ba- by'tje dat door het hoofd was geschoten. K32 gaf zijn eigen aandeel in misdaden toe. Hij voldeed aan de opdracht om de lichamen van vijf gedode vrou wen te verbergen bij een uitkijk post van het leger. Ook stak hij het huis van een Albanees in brand, stal auto's en plunderde winkels. Milosevic opperde in het kruis verhoor dat de Albanese bevol king niet werd verdreven, maar voor haar eigen veiligheid door het leger uit een 'conflictzone' werd gehaald. K32 verwierp die LONDEN - De Britse we duwe Diane Blood (35) is bevallen van het tweede kind van haar overleden man. Dit maakte haar va der gisteren bekend. De vrouw schreef geschie denis toen ze in 1998 zwanger raakte van haar in 1995 aan een hersen vliesontsteking gestorven echtgenoot. Diane Blood heeft na de dood van haar man Step hen meer dan twee jaar geprocedeerd om het in gevroren sperma van haar man te mogen gebruiken om zwanger te raken. De rechtbank vond in eerste instantie dat dit zonder voorafgaande toestem ming van de donor verbo den was. De uitkomst van de rechtszaak was dat me vrouw Blood in 1997 uit eindelijk toestemming kreeg het sperma van haar man naar België uit te voeren. Daar onderging ze een succesvolle IVF-be- handeling en kreeg ze in 1998 haar eerste zoon. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5