Autisme is een manier van zijn Zonnig geprijsd Prunier mikt louter op kunst Knokke-Heist officieel in beroep tegen windpark Natuurschoon in Fryske Strjitte Vriendendienst krijgt staartje bij de rechter Ondersteuning kunst cultuur door A.J. Snel Autisme mag geen reden zijn voor uitsluiting van mensen van het ge wone leven. Ook mensen voor wie ge bruikelijke gedragspatronen onbegrij pelijk zijn en die niet in staat zijn goed inzicht te krijgen in wat anderen den ken en voelen, hebben recht op een zo gewoon mogelijk leven, dat ze naar ei gen wens kunnen leiden. Tot die conclu sie komt de Middelburgse orthopeda goog Jos van Loon in een studie die hij samen met zijn collega Veerle Depuydt heeft gemaakt over de mogelijkheden om autisten zo te ondersteunen dat ze een plaats in de samenleving kunnen innemen. Van Loon, die als orthopedagoog en manager van de inhoudelijke onder steuning werkzaam is bij Arduin, is een overtuigd voorstander van het model waarbij mensen met een verstandelijke beperking niet in een instituut worden opgenomenmaar een plek vinden mid den in de samenleving. In de studie 'Ar duin, ondersteuningsdenken en. autis- mespectrumstoornis duidt hij aan dat het begrip 'kwaliteit van bestaan' voor mensen met een verstandelijke handi cap uit dezelfde factoren en relaties be staat als bij mensen zonder beperking. Mensen met een handicap moeten de mogelijkheid hebben te werken of een dagbesteding te hebben, zoveel moge lijk zelfstandig te wonen en hun vrije tijd naar eigen goeddunken in te vullen. Belemmeringen moeten uit de weg worden geruimd door ondersteuning te geven die op het individu is toegesne den. Van Loon:,Het traditionele instituut is te beklemmend. Ook als je lichamelijk en verstandelijk een beperking hebt, is het prettig om gewoon binnen de sa menleving te functioneren. Om buiten te komen en in de buurt van de bakker waar te nemen hoe lekker het daar ruikt, om langs een bloemenwinkel te komen en te zien hoe mooi de kleuren zijn. Onder meer met het oog op zulke ogenschijnlijk simpele ervaringen heb ben we een proces van emancipatie en bewustwording in gang gezet. In de tra ditionele zorg is altijd uitgegaan van wat je hebt te bieden aan mensen met één of meer bepei'kingen. Er heeft een verschuiving plaatsgevonden waarbij ervoor is gekozen dat onze cliënten zelf bepalen hoe ze hun leven kunnen in richten. Op die wens wordt de onder steuning afgestemd." In de nieuwe studie is speciaal gekeken naar de manier waarop de emancipa- door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Zet nooit als vriendendienst het kenteken van iemands auto op jouw naam. Daar krijg je alleen maar gedonder van. Dat was de les die een 21-jarige Vlissinger gisteren kreeg van de kanton rechter in Middelburg. Hij moest voorkomen omdat een auto van een vriend onverze kerd was. De Vlissinger kreeg een voorwaardelijke boete van 350 euro. De auto was 22 augustus vorig 'jaar betrokken bij een ernstig ongeluk in de Vlaketunnel. Daarbij kwam een persoon om het leven en een andere raakte zwaargewond. Bij dat ongeluk bleek dat de auto niet verzekerd was. „Twee kennissen hadden ge- vraagd of ik hun auto op mijn naam wilde zetten", vertelde de Vlissinger. „Dat heb ik gedaan. Zelf reed ik nooit in de wagen. We hadden afgesproken dat 'de 'echte eigenaar van de auto alle boetes betaalde en voor de ver zekering zou zorgen. Dat heeft hij blijkbaar niet gedaan. Ik heb hem gezegd dat ik vandaag moest voorkomen. Ik denk, als 1 ik hem zo ken, dat hij me wel helpt met de boete." De auto is inmiddels naar de sloop gebracht. „Ik denk dat die nu niet meer op mijn naam staat", zei de Vlissinger. Kan tonrechter B. Doorewaard Boekhout en officier van justitie F. van Es raadden de man aan dat nog eens precies uit te zoe ken. „Zo'n kentekenplaat van een gesloopte wagen kan een ei- gen leven gaan leiden", zei de rechter. „Als die kennissen van u de plaat op een andere auto 1 hangen, kunt u er nog jaren last van houden. Vertrouw, als het om dit soort zaken gaat, nooit s uw vrienden." De rechter was van oordeel dat de Vlissinger te goed van ver- trouwen was. „Ik geef u een voorwaardelijke boete. Dat doe ik niet uit medelijden, want het is en blijft uw eigen schuld. Maar ik doe het, omdat ik weet dat u misbruikt ben. De volgende keer moet u er echt niet meer intrappen. De conse- 1 quenties zijn dan niet meer te overzien." donderdag 18 juli 2002 door Harmen van der Werf KNOKKE - De gemeente Knok ke-Heist neemt het voortouw in de strijd tegen de bouw van een windmolenpark op de Vlakte van de Raan, in de monding van de Westerschelde. Het gemeen tebestuur heeft deze week be roep aangetekend bij de Belgi sche Raad van State tegen de domeinconcessie die voor het windpark is verleend door staatssecretaris Deleuze van Energiezaken. Knokke-Heist vraagt de Raad van State de domeinconcessie te schorsen, zodat niet met de aan leg van het windpark kan wor den begonnen voordat de Raad van State een definitief oordeel over het plan heeft geveld. Als Knokke-Heist het schorsings- verzoek wint, kan het volgens een woordvoerder jaren duren voor de zaak helemaal is afge rond. De initiatiefnemers van het pro ject, energiebedrijf Electrabel en baggerconcern Jan DeNul, zijn echter niet van het plan te wachten. Vólgens P. Massart van Electrabel zal het beroep van Knokke-Heist geen invloed hebben op het begin van de werkzaamheden. Electrabel en Jan DeNul die samenwerken onder de naam Seanergywillen voorjaar 2003 de eerste tien windmolens te plaatsen. Of dat lukt, hangt af van de snel heid waarmee de Belgische overheid een vergunning ver leent voor het leggen van elek triciteitskabel van het park naar het strand bij Knokke. Ook het VI aams gewest moet nog een vergunning afgeven, voor een kabel van Knokke naar een hoogspanningsstation in Zee- brugge. Horizon De gemeente Knokke-Heist is fel tegen het windmolenpark, omdat de windturbines op slechts twaalf kilometer uit cle kust de vrije horizon aantasten. De gevolgen van de aanleg van het windpark voor de stabiliteit van de Vlakte van de Raan en het milieu ter plaatse zouden ook onvoldoende onderzocht zijn. De provincie Zeeland en cle ge meenten Vlissingen, Veere Oostburg en Sluis-Aardenburg hebben dezelfde bezwaren geuit. Of de provincie beroep aantekent, wordt nog op ambte lijk niveau onderzocht. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft te kennen gegeven het windpark in de Westerschel- de-monding 'ongewenst' te vin den. Broeikasgassen De Belgische regering heeft zich gestoord aan de kritiek. Minis ter Aelvoet van Leefmilieu heeft zich geweerd. Het windpark is nodig, stelt zijom als België een bijdrage te leveren aan het te rugdringen van de uitstoot van broeikasgassen die vrijkomen bij het opwekken van elektrici teit met kolen en gas. Aan de bouw zijn naar haar mening ruim voldoende eisen gesteld. Zo gaat een begeleidingscomité de bouw en exploitatie van het windpark controleren. Op kosten van Seanergy worden al le effecten van het project ge volgd en Seanergy heeft twee miljoen euro gestort als waar borgsom voor het herstel van de locatie na ontmanteling van het park over in principe twintig jaar. In België is een politieke strijd ontbrand over het windpark op de Vlakte van de Raan, dat eerst uit vijftig windmolens zal be staan (100 megaWatt, voldoen de om 85.000 huishoudens van stroom te voorzien) en latei- moet uitgroeien tot een capaci teit van 400 megaWatt. De christen-democratische oppo sitie verwijt de groene bewinds lieden Deleuze en Aelvoet 'koste wat kost' een punt te willen sco ren. De socialisten in Vlaande ren voelen meer voor een park op cleThorntonbank, op 27 kilo meter uit de kust. „Maar daar voor is", stelt Massart van Elec trabel, „een ander bedrijf inde race." foto Ruben Oreel sen uit de hulpverlening naar de be hoeften van mensen. Zo kun je in beeld brengen hoe kwaliteit van bestaan kan worden geleverd en hoe je zeker kunt stellen dat de rechten van een cliënt tot gelding worden gebracht. En je kijkt naar wat iemands talenten zijn. Op ba sis daarvan stel je vast welke onder steuning iemand nodig heeft om. een zo goed mogelijk leven te leiden. We heb ben binnen Arduin zestig tot vijfenzes tig cliënten met autisme. Net als men sen met een andere beperking kunnen zij een plek krijgen in de samenleving. En net als bij mensen met andere beper kingen zul je bij autisten per individu moeten kijken hoe intensief ondersteu ning moet zijn." In de studie hebben Van Loon en De puydt de verhalen opgenomen van drie mensen met autisme. Daarin klinkt niet alleen optimisme door maar ook be zorgdheid. Van Loon: „Het is logisch dat ouders bedenkingen hebben, maar in de praktijk blijkt dat ze ook ontwik kelingskansen zien. En die zijn er. Dat is geen utopie, het is wél een ideaal om na te streven." Jos van Loon: Er zijn ontwikkelingskansen. zicht in emoties van anderen. Autisten missen het vermogen om de juiste inter pretatie te geven aan een blik, een woord of een gebaar en ze communice ren daardoor niet goed. En ze vertonen vaak zich herhalende, stereotype pa tronen van gedrag, belangstelling en activiteiten. Van Loon: „Autisme is een manier van zijn. Het is een complexe beperking. Per individu zijn er grote verschillen. Wij kennen hier een man met autisme met' wie je een gewoon gesprek kunt voeren en met wie je oogcontact hebt. Hij weet dat bij soci aal functioneren hoort dat er grapjes gemaakt worden. Dat probeert hij ook wel maar dan zit hij er altijd net naast. Een andere heeft liever zo weinig moge lijk contact omdat hij zo min mogelijk geconfronteerd wil worden met voor hem onbegrijpelijk gedrag van ande ren." Van Loon en Depuydt menen dat het ondersteuningsmodel zoals dat in Ar duin wordt gehanteerd, zeker bruik baar is binnen de benadering van autis ten. „Je kijkt samen met de betrokkene, diens familie, buren, vrienden en men- tiegedachte kan worden vormgegeven voor autisten. Van Loon stelt in de stu die vast dat in het denken over autisme een ontwikkeling heeft plaatsgevonden en dat er tegenwoordig wordt uitge gaan van een breed beeld, een geheel van gedragingen. Vandaar het gebruik van het woord 'autismespectrumstoor- nis'. Bij personen met de stoornis ko men drie specifieke kenmerken in meer of mindere mate tot uiting. Autisten hebben geen scherp zicht op de normale sociale interactie. Ze kunnen wel con tacten aangaan met anderen, maar er is geen sprake van wederkerigheid en in René Overbeekportretteert koeien. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De expositie Fryske Strjit te en Zomerdepot in galerie Kos in Zierik- zee heeft alles te maken met de voorliefde die galeriehouder Chris Grinwis koestert voor Friesland. De tentoonstelling van broer en zus Foppe en Doet Boersma eer der dit jaar heeft.nu een vervolg gekregen met de presentatie van het werk van nog vijf Friese kunstenaars. Het Zomerdepot biedt een reprise van eerdere exposanten in galerie Kos. ,Ik kwam op het idee van de Fryske Strjit te toen ik in het voorjaar de presentatie van Friesland op de Kunstbeurs in Ahoy in Rotterdam zag", zegt Grinwis. „Dat wil ik ook", besloot hij. De galeriehouder die zelf ook bij voorkeur weidse landschap pen schildert, is blij met de deelname van de zeven Friezen. Naast Foppe en Doet Boersma zijn dat Willem Mook, Jan Jans- ma, Tamme Hoekstra, Jelle Hoogstra en Marijke Folkertsma. De laatstgenoemde woont in Zierikzee en is in Zeeland vooral bekend als persfotografe, maar ze heeft haar roots in Friesland en bekwaamde zich aanvankelijk als beeldend kunste naar. „Eigenlijk is de ruimte te beperkt hier", erkent Grinwis. Zijn worsteling om iedere kunstenaar tot zijn recht te laten komen, resulteerde in het in rijtjes op de grond verzamelen van zijn eigen schilderijen. Die komen een volgende keer weer aan bod, de gasten hebben nu voorrang. Relatief veel ruimte kregen de koeien van René Overbeek toebedeeld. Hij portret teert deze runderen als het ware. Hun ro buuste koppen met soms wat verwijtende blikken spetteren van de muur. Een gesti leerde litho van een koe in groen gras biedt daar weer een verrassend onderscheid in. Brons Mooi klein beeldhouwwerk is er op expo sitie te zien van René Stoffels uit Rotter dam. Hij maakt onder meer kleine bron zen beeldjes rond het thema 'lezen', Zijn voorlezende moeder met kind vertedert en blijkt bovendien in vorm te kunnen varië ren met het kind op schoot bij de moeder of naast haar zittend. Verrassend is ook zijn struisvogelei met daarop een klein le zend figuurtje in brons. Beeldend kunstenaar Kees van de Wete ring uit Burgh-Haamstede kreeg ook een prominent plekje toebedeeld voor onder meer zijn sfeervolle aquarellen van de Zeepeduinen en de kust bij Ouwerkerk. Het schilderij van het haventje van Burg'hsluis door Harry van der Woerd valt vooral op door de sprankelende kleuren combinaties. Ugiy In de gang van de galerie prijken de ver fijnde tekeningen van de Nehalennia-al- taarstenen gemaakt door Anneke Schenk en even verderop wekt de 'Ugly', een hon densilhouet in polyester van Marjan Greijn een glimlach op. Het werk van Doet Boersma is gi-oten- deels blijven hangen voor deze expositie maar zij leverde ook nog wat recent werk in, Zij weet met mooie contrasten tussen licht en donker op specifieke wijze het ro buuste karakter van het Friese landschap te verbeelden. Tentoonstelling 'Fryske Strjitte en Zomerde pot' in galerie Kos, Verrenieuwstraat 32 in Zie rikzee. Tot en met 31 augustus. Open: vrij, za en zon van 11 lot 17 uur en op afspraak. Tot honderden euro's voordeel tijdens de Zonnesteekweken® NEC n21i: Mobiele telefoc normaalygf €149,25 Hoe hoger de temperatuur, hoe hoger de korting. 3 Maanden gratis KPN Mobile of Hl abonnement 3 Maanden gratis I-mode Extra batterij t.w.v. 34,90 i-mode is altijd en overal e-mailen, nieuws lezen, files opvragen, beltonen downloaden, vakantiefoto's bekijken en nog veel meer! Kom langs bij Primafoon en ontdek het zelfl Primafoon opent jè wereld' doorEsme Soesman Advertentie KORTGENE - Tot voor kort voerde kunst in galerie Prunier in Kortgene een strijd om de aandacht met kunstnijverheid. Inmiddels hebben kussens, eier- warmers en theemutsen het veld moeten ruimen. Frans Prunier heeft voortaan de ruimte aan zichzelf en zijn olieverfwerk. Bovendien is er plaats voor drie dimensionaal werk van gastex- posanten. Tijdens zijn laatste trip naar Frankrijk legde Prunier alleen maar zijn omgeving vast. Land schapjes, karig van kleur maar realistisch, hangen in serie aan de muur van de enkele weken geleden heringerichte galerie. Aan een andere muur abstracter werk in warm blauw en andere meer uitgesproken tinten. Een doorkijkje vanuit een ogenschijnlijk kapotge- scheurde vierde wand is mondjesmaat van bladgoud voorzien. Prunier, in het dagelijks leven huisschilder die de Nederlandse naam Pruimboom draagt, houdt er niet van om zijn werk tot op het bot te ontleden. Hij gaat soms voor realisme, andere keren voor abstract. Natuur en landschap en de elementen zand-water-vuui-lucht zijn be langrijke bronnen van inspira tie. Maar, vindt Prunier, het is aan het publiek iets van zijn - aanwezig. Dat is ook de reden dat hij jaren geleden in Kortge ne een aftands pandje besloot te huren van de gemeente. In die sobere expositieruimte bewerk stelligde Prunier het eerste con tact tussen zijn werk en het pu bliek. Inmiddels bewoont hij met vrouw Joke een pand aan de Hoofdstraat in Kortgene, waar een prima galerie in te richten was. Behalve Frans maakte voorheen ook Joke Pruimboom gebruik van deze expositie ruimte. Zelf bewerkt textiel, kaarten en allerhande 'frutsels namen een groot deel van de ga lerie in beslag. Die combinatie bleek voorbelde partners steeds minder bevredi gend te zijn, zodat zij besloten de ruimte voortaan alleen nog met kimst in te richten. Naast de doeken van Prunier is er werk te zien van drie gastexposanten, Marion Kamper uit Wissenker- ke en Marie-Paule Verplanken uit Lokeren exposeren kera miek. Daarnaast zijn er spek steensculpturen te zien van Sas- kia Rietveld- Van den Hil uit Ridderkerk. Galerie Prunier, Hoofdstraat 26 in Kortgene. Open: gedurende hel zo merseizoen vrij 13-17 uur en za 11- 17 uur en op afspraak. Werk van Frans Prunier. met name - olieverfdoeken te maken. Voor Prunier zit het werk er na afronding van het doek eigenlijk op. Hoewel, dat is niet helemaal waar. Want de behoefte van Pr unier om gemaakt werk aan de buitenwereld te tonen is immer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34