Onenigheid huisvesting gemeente Meneer de postbode, haast u! 9 Oude beschavingen in nieuw zand Raden Sluis-Aardenburg en Oostburg moeten kiezen uit drie varianten 1 VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Nieuwe bewoners krijgen sleutel Tragel woning Gestolen spullen in Terneuzens huis gevonden Hoogste punt restauratie molen Retranchement zeeuwse almanak Camera Zomer in Zeeland ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 18 juli 2002 door René van Stee OOSTBURG - Burgemeester Brommet van Oostburg hoopt dat zowel zijn eigen gemeente raad als die van Sluis-Aarden burg vanavond alleen akkoord gaan met een nader onderzoek naar de verbouwing van het be staande gemeentehuis in Oost- burg (variant A) of nieuwbouw op deze plaats (variant C). Zo als het er nu naar uitziet, willen de raad en het college van B en W in Sluis-Aardenburg ook meer in formatie over nieuwbouw voor het ambtelijke apparaat op een andere locatie in Oostburg (va riant B). Deze variant is voor Oostburg nauwelijks bespreekbaar, om- Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Amersfoort-Baarn Baarn-Soest 20 en 21 juli Zwolle-Groningen 19 juli Hengelo-Oldenzaal 20 en 21 juli Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 20 en 21 juli ('Internationaal) Nachtnet Den Haag C- Rotterdam C 20 op 21 juli Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). -'Bel0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. dat er weinig of geen vooruit zichten zijn voor een herbe stemming van het huidige pand en op langere termijn grote pro blemen als verpaupering en leegstand zouden ontstaan. Op basis van de afspraken in het startdocument voor de gemeen tefusie was een nieuw stadskan toor geen optie. Nu blijkt dat het verschil tussen variant A en B dermate gering is (ruim 15,2 miljoen euro inclusief tijdelijke huisvesting voor de duur van de verbouwing tegen bijna 16,8 miljoen euro), wil Sluis alsnog een nader onderzoek. Variant C is het duurst. Inclusief tijdelijke huisvesting hangt hier een prijs kaartje aan van ruim 19,2 mil joen euro. Eenstemmigheid ,,In de stuurgroep herindeling - waarin beide colleges zitting hebben- bestaat geen eenstem migheid. Daarom vragen we beide ge meenteraden akkoord te gaan met een nader onderzoek naar de varianten A en C en ook in te stemmen met tijdelijke huisves ting op bedrijventerrein Stam- pershoekper 1 januari 2003. Dit heeft als voordeel dat de inte gratie van de nieuwe organisa tie meteen wordt geoptimali seerd. Ook efficiencyverliezen bij decentrale huisvesting wor den hiermee vermeden", aldus Brommet. Hij voegt er dat dit besluit voor 1 augustus dient te worden geëffectueerd, omdat na die datum de optie op de kant en klare kantoorunits van het tij delijke gemeentehuis van Schouwen-Duiveland verloopt en dan een ander alternatief moet worden gezocht. Tijdelijke huisvesting kost in bijna alle ge vallen (zowel koop als huur) zo'n twee miljoen euro. Indien alsnog wordt besloten tot een nader onderzoek naar variant B moet de nieuwe ge meenteraad van Sluis zowel het besluit over het gemeentehuis als de tijdelijke huisvesting ne men. Gezien het tijdsverlies dat hier mee gepaard gaat, acht Brom met deze situatie onwenselijk. „Ook moet het ambtelijk appa raat dan langer in vier verschil lende locaties blijven te werken. Daar staat echter wel tegenover dat het huidige gemeentehuis bij de keuze voor variant A of C kortere tijd leegstaat. Dat geldt evenzeer voor variant B. Dan is tijdelijke huisvesting helemaal niet nodig." Egyptische zandsculpturen in Blankenberge. foto Charles Strijd door Ronald Verstraten BLANKENBERGE - Oude beschavingen vormen het thema van twee zandsculptuur festivals die momenteel aan de Belgische kust zijn te zien. Blankenberge neemt een kijkje bij de Egyptische farao's, Zeebrugge biedt ruimte aan het mysterie van Atlantis. Voor het festival in Blankenberge is een ou de weide, waar twee maanden geleden nog koeien graasden, omgetoverd tot een gigan tische zandsculptuur, waarin de geschiede nis van het oude Egypte, van 3000 voor tot 300 jaar na Christus is uitgebeeld. Goden en koningen hebben er een plek gekregen tus sen de kolossen van Memnon en de doden- boot van Chaos. Het slechte weer van de voorbije weken al weer vergeten, heeft het toch hier en daar zijn sporen achtergelaten. Een enkele, wat hoger gelegen sculptuur, is wat van zijn zandkleed kwijtgeraakt. Het zand dat in Blankenberge is gebruikt komt uit de Ar dennen en heeft een donkerder kleur dan het Limburgse rivierzand waarmee in Zee- brugge is gebouwd. Omgeven door Griekse zuilen wuift zeegras op een bodem van syn thetisch groen, terwijl new-agemuziek voor de stemming moet zorgen. Het festival in Blankenberge duurt tot 26 augustus. Het is te zien aan de Koning Al- bert I laan. Het festival in Zeebrugge duurt tot 5 augustus. Beide zijn dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur. pagina 13: zandstrijd aan de kust doorWilem van Dam Zij was veertien, hij zestien. Zij kwam uit Middelburg, hij uit Parijs. Ze troffen elkaar op een camping in de Dordogne; zij mooi en blond, hij ge spierd en donker. De hele vakantie trokken ze met elkaar op; liepen ze - beetje bedeesd - hand in hand over het kampeerterrein, dansten ze in de kantine en kusten ze elkaar vóór de tent. Na veertien dagen moest zij met haar ouders terug naar Middelburg, hij keerde terug naar Parijs. Nog lange tijd nadien schreven ze el kaar teder getoonzette brieven; zij in haar schoolfrans, hij met het Frans- Nederlands woordenboek op schoot: Je te quitte par ma plume mais pas par mon coeur, werd aldus Ik verlaat je door mijn veer en niet door mijn hart. Hij maande de brievenbesteller immer tot spoed. Met rood viltstift voorzag hij de enveloppen die zijn brieven naar Middelburg omvouwden van een niet te negeren smeekschrift: Facteur, dé pêche toil I' Amour n'attends pas, het geen wil zeggen Postbode, haast u! De liefde wacht niet. Monsieur le facteur hoeft zich niet meer te reppen. Want zij is inmiddels (met een ander) getrouwd en moeder van twee kinderen en hij - sja hoe zou het met hem zijn? Zij is hem geheel uit het oog verloren en denkt, héél af en toe, met een glimlachje terug aan die mooie romance in de Dordogne. Cybertherapeut Tik vakantieliefde in op een zoekma chine van internet en lees: „Het zal je maar overkomen dat Cupido zijn pijlen schiet terwijl je op vakantie bent. Toch is er geen reden om over zo'n vakantie liefde geringschattend te doen. Waar- om zou die bekoorlijke brunette op de rand van het zwembad of die guitige krullenbol in de bar niet de ware kun nen zijn?" De terzakekundige, een heuse cyber therapeut, weet ook hóe het komt dat onder een parasol of boven een glaasje bacardi aan een zonnig strand vakan tieliefdes iets gemakkelijker tot bloei komen dan in - om maar eens iets te noemen - een kantoortuin. „Vakantie is nu eenmaal synoniem voor ontspan ning. En in een relaxed sfeertje zie je de dingen iets sneller door een roze bril." Echter: vakantieliefdes - hoe heftig ook - beklijven niet zo heel vaak.,Het leven .i.V I H --A V - W--/V ":;V V !*"-'■ door Sheila van Doorsselaer HULST - Twaalf verstandelijk gehandicapten krijgen vandaag tijdens een feestelijke bijeen komst de sleutel van hun nieuwe woning aan de Stanleystraat in nieuwbouwwijk Groote Kreek in Hulst. De woningen zijn gebouwd in opdracht van de Stichting Tra- gel, het overkoepelende Zeeuws-Vlaamse zorgorgaan van verstandelijk gehandicap ten, in samenwerking met Woonstichting Hulst. De wo ningen moeten bijdragen aan het opheffen van de wachtlijs ten in de gehandicaptenzorg. Ruim De twee-onder-een kap-woning is ruim van opzet. In iedere wo ning is plaats voor zes bewo ners. Ze hebben elk hun eigen kamer en worden begeleid door elf medewerkers. Alle bewoners hebben hun dagbesteding op di verse plaatsen in de regio. Van de twaalf bewoners komen er zeven rechtstreeks uit de thuis situatie en vijf bewoners ver huizen naar de Stanleystraat TERNEUZEN - De politie heeft in een woning in Terneuzen gis termiddag drie personen aange houden. Er werd in de woning gestolen computerapparatuur, afkom stig van een woninginbraak in Sintjansteen, aangetroffen. Een dertigjarige vrouw uit Ter- neuzen, een zeventienjarige Terneuzenaar en een achttien jarige man uit Den Haag werden door de politie aangehouden en ingesloten. Tevens werden er meer goede ren, vermoedelijk van diefstal afkomstig, in de woning aange troffen. De politie heeft de zaak in on derzoek. nadat ze al elders zelfstandig in een Tragelhuis woonden. Steeds meer cliënten van Tragel kiezen ervoor buiten de muren van zorgcentrum De Sterre in Clinge te gaan wonen. Tragel moedigt deze integratie ook aan. Op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn al Tra- gelhuizen ingericht. In Hulst zelf is dat bijvoorbeeld het geval in de nieuwe wijk op het voor malige Milockterrein, aan de Paardenmarkt, de Zomerstraat en de Kievitstraat. Medio okto ber zullen de eerste bewoners hun intrek nemen in Groote Kreek. Als ze eenmaal gesetteld zijn, worden de buurtbewoners uitgenodigd voor een kennis making. (Advertentie) nieuw verschenen: Jan Kuipers Maritieme Geschiedenis van Zeeland 15,00 vanavond vanaf 17.30 i wortel-selderijsoep en vegetarische quiche met salade of steak met Mexicaanse salade en sinaasappelbavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) kijk ook op www.drukkerijmiddelhurg.nl de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld&Geluid A Markt 51 J Middelburg (0118) 886886 foto Ruben Oreel van elke dag eist nu eenmaal zijn tol en als je elkaar niet regelmatig ziet, dan wordt het toch wel heel erg moeilijk om een vaste relatie op te bouwen." Is er dan geen enkele hoop? De cyber therapeut toont zich ook wat dat be treft van een neerslachtige kant: „Een relatie met iemand uit een andere cul tuur ligt niet voor de hand, vooral niet als de lieveling het Nederlands niet machtig is, een ander geloof heeft of er voor ons vreemde gewoontes op na houdt." Wraakzucht Groot kan de wraak van een afgeweze ne zijn. De bekoorlijke brunette of de guitige krullenbol schrikt - als hij/zij na een paar dagen pret achteloos terzij de is geschoven - niet zelden terug voor het gebruik van een machtig wapen: het niets verhullende fotootje dat hij- /zij van haar/hem in een lacherige bui maakte in bad- of slaapkamer van het vakantieappartement. Van zo een f oto- tje gaat plots een heel venijnige wer king uit, wanneer het - voor de ganse wereld - in de etalage van het internet wordt gezet. Groot kan ook het verdriet zijn. Vakan tielief de.com is één nat behuilde zak doek: wanhopige zoektochten van exen naar exen spelen zich op internet af. Laura droomt nog immer van Miguel ('hij had zwart lang haar, prachtige groene ogen, echt een knapperd') die ze drie jaar geleden in Portugal ontmoet te. Vincent zoekt Saskia, met wie hij in Turkije kennelijk mooie momenten be leefde. Britt verlangt hevig naar Fabio, die in Spanje haar hart stal. Er zijn er vele honderden als Laura, Vincent en Britt. Aan poëzie doen zij ook. Jou zal ik nooit vergeten die lieve ogen die lieve lach ik zie je zo nog staan wat was dat een mooie dag onze ogen die elkaar kruisten waarom stapte je niet op me af ik had daar ook het lef niet voor nu heb ik heel veel spijt je bent vanmorgen vertrokken nu ben ik je echt kwijt ik zal je vast wel nooit meer zien dat doet echt veel pijn zoals die dag van gisteren zal het nooit meer zijn. En dan is er ook nog Remco - ach gut, die arme Remco. Hij wacht al sinds 1978 op antwoord van zijn Hannelore die hij op een camping te Hindeloopen trof. Zfjn postbode heeft blijkbaar nóóit haast gemaakt. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Het hoogste punt tijdens de restau ratiewerken aan de open stan derdmolen van Retranchement is bereikt. In april startte de opknapbeurt van de molen die dateert uit 1643, in de tijd dat er nog windrecht betaald moest wor den. Het is de tevens de laatste in zijn soort van de vele stan derdmolens in West-Zeeuws- Vlaanderen. De totale kosten van de restauratie bedragen een slordige 350.000 euro. De kap is voorzien van nieuwe geïmpregneerde eikenhouten schaliën, de steekbalken zijn vernieuwd en de buitenzijde heeft een laag verf gekregen. Na de bouwvakantie wordt het werk aan de buitenzijde afge rond, waarna de stenen teerlin gen, waar het bouwwerk op rust, vervangen worden. In de winter komt het binnenwerk aan de beurt. Twee nieuwe kop pelstenen, een pelsteen, tand wielen en vloeren worden dan aangebracht, waardoor het straks weer mogelijk is graan te malen. Na de restauratie ver keert de molqn weer in de toe stand van voor 1944. Het einde van de restauratie is voorzien in april 2003. De fotograaf, van wiens werk elders op deze pagina een proeve valt te bewonderen, is een verlegen man. Dat geldt voor veel van zijn vakgeno ten. Ze lijken wel eens bru taal, maar in wezen zijn het bedeesde mannen die voor de camera hebben gekozen om dat ze zich erachter kunnen verschuilen. Toen hij deze week op pad moest om een beeld te ver vaardigen dat past bij het on derwerp vakantieliefde, koos hij voor een vroeg uur. Hij zou immers zelf de te fotogra feren tekst 'I love you' in het zand moeten schrijven en tij dens die bezigheid kon hij zich niet verstoppen. Op het strand keek hij goed om zich heen voor hij geconcentreerd aan het werk ging. Met een stok vormde hij de meest ge zongen zin aller tijden en op dat moment dook. een man achter hem op die een onoog lijk hondje uitliet. De wande laar keek geamuseerd en zei: „Zo zo." „Het is niet voor me zelf; dit is voor mijn werk," probeerde de fotograaf. Hij hoorde zelf wel dat zijn uitleg heel vreemd bleef hangen in de wind. Haastig nam hij zijn camera ter hand en in een reflex pro beerde zich onzichtbaar te maken. Tevergeefs ditmaal. Ook met zijn apparatuur zag hij er zeer kwetsbaar uit. Advertentie Kom morgen, 19 juli, ook naar Vlissingen om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 14.00 uur bij de PZC-stand op het Badstrand, ter hoogte van restaurant De Groene Dolfijn. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33