UCI vermoedt politiek spel defrane Australische zomer duurt voort PZC Verkerk kan nog geen toppartijen winnen Wielrenunie boos op antidoping comité Rotsverzakking 18 Aart Vierhouten naar huis Victor Sikora akkoord met Fulham Arrows start in GP Frankrijk Futsaller positief op nandrolon Honkballer Berkenbosch ook prof Tsjizjov loopt verder uit Corretja trekt zich terug Slabbekoorn wint koers in Monster Dood kind schokt Tour Van kilometer tot kilometer door Ad Pertijs PAU - De internationale wieler- unie UCI is woedend op het Franse antidoping comité CPLD. „Ze hebben weer een be wuste aanval op de wielersport, de Tour en een renner uitge voerd", sprak Lon Schatten berg, de voorzitter van medi sche commissie van de UCI gisteren voor de start van de etappe naar Pau op besliste toon. Aanleiding was een artikel in de •Franse sportkrant l'Equipe waarin groot melding werd ge maakt van het feit dat bij gele trui-drager Igor Gonzalez de Galdeano na een controle op 12 juli sporen van het verboden middel salbutamol werden aan getroffen. Het middel zit ver werkt in de bekende astma spray Ventolin. Boven een bepaalde waarde geldt het als 'anaboliserend' (spierverster- kend), maar aangezien De Gal deano keurig een medisch voor schrift kon overleggen, is er volgens de UCI niets aan de hand. „Voor alle duidelijkheid: dit is geen doping, laat staan een positieve test", aldus Schatten berg. Wat hem vooral hoog zit is dat er weer vertrouwelijke medische informatie over De Galdeano naar de pers is gelekt. Schatten berg zegt dat het inmiddels wel FOIX - Een rotsverzakking heeft het parkoers van de 13e etappe van de Ronde van Frankrijk getroffen. Mogelijk moeten de renners zaterdag tij dens de 171 kilometer lange rit tussen Lavelanet en Béziers kort na de start een eindje om rijden. De rotsverzakking is gis teren meegedeeld aan de Tourdirectie door de openbare wegendienst van Foix. AFP duidelijkis waardatlekzit: „Bij de CPLD. Er zijn twee instan ties die de beschikking hadden over deze gegevens: de UCI en de CPLD. Het wordt tijd dat we dit probleem eens goed gaan aanpakken. Ieder jaar rond deze tij d komt meneer B ouyon van de CPLD met dit soort informatie. Renners gebruiken medicijnen op doktersvoorschrift en die in formatie moet vertrouwelijk- blijven. We kunnen geen stap pen ondernemen tegen het comité omdat we ons op Frans grondgebied bevinden. Ik vind wel dat we nu moeten zeggen dat de maat vol is." Schattenberg durft zelfs te zeg gen dat de Fransen de 'gele trui drager' wilden beschadigen. „Het beeld is steeds hetzelfde: men komt met gegevens over een buitenlander die aan de lei- Meer over de TOUR op de PZC- ding staat. Eerst was het Lance Armstrong, nu De Galdeano." UCI-voorzitter Hein Verbrug- gen zit niet in de Tour. Hij werd telefonisch door Schattenberg op de hoogte gebracht. Verbrug- gen ziet geen mogelijkheid het CPLD te sanctioneren. „We stu ren nog maar eens een brief naar de Franse minister. Eigenlijk zou Once, de ploeg van De Gal deano, eens moeten overwegen hier een advocaat op te zetten." Politiek spel Het incident van gisteren maakt volgens Schattenberg onder deel uit van een politiek spel. Het is volgens hem duidelijk dat de Franse overheid het anti-do- pingbeleid van de UCI niet ver genoeg vindt gaan. Daarnaast bestaat het vermoeden dat het CPLD constant wil scoren om verzekerd te blijven van over heidsgeld. „Zie wat hier gebeurt. Ze lekken informatie die op zich niets met doping te maken heeft, een krant publiceert het en in de Tour volgt de rest vanzelf." Hij wees op de vele journalisten die in het startdorp in Bazas ston den te wachten om hem naar zijn mening te vragen. ,De politiek is met de dopingbe- strijding op de loop gegaan", vindt Schattenberg. „Samen met het Wada (het wereld anti doping comité) hebben we een nieuwe indeling van de doping- lijst opgemaakt. Per 1 januari 20 03 gaat die inDie lijst is over al geldig, behalve in Frankrijk en Vlaanderen. De Belgen zul len wel bijtrekken, maar ik ben er van overtuigd dat de Fransen de invoering weten te rekken tot 2006." Als voorbeeld van de Franse be nadering noemde hij een brief die renners onlangs kregen. „Wie vorig jaar mei bij een con trole een attest voor een cortiso- nen-behandeling voorlegde, moet zich nu in Frankrijk mel den bij een door de CPLD aan gewezen arts. Die gaat controle ren of er echt sprake was van een te behandelen blessure. Me disch slaat het nergens op - want je vindt niets meer terug van die blessure -, maar juridisch is er geen speld tussen te krijgen. De nieuwe lijst, waar de Fran sen moeite mee hebben, maakt een duidelijk onderscheid tus sen de diverse soorten doping. Bijvoorbeeld tussen middelen die schadelijk zijn voor de ge zondheid en middelen die prestatiebevorderend zijn. Zogenaamde 'stimulantia' (par tydrugs, etc) worden een renner minder zwaar aangerekend dan anaboliserende producten. GPD donderdag 18 juli 2002 Igor Gonzalez de Galdeano komt terug van de dopingcontrole. foto Wouter Borre/GPD RENNES - Aart Vierhouten wordt vandaag per auto naar huis gebracht. De in België woonachtige renner van Lotto was zaterdag opgenomen in het ziekenhuis van Rennes nadat een acute virale infectie tot hartklachten had geleid. De Nederlander moest na de zevende rit de Ronde van Frank rijk verlaten. „Uit de onderzoeken is niet gebleken dat er iets mis is met Aart", zei ploegarts De Neve gisteren. „Hij zal een dag of tien rust moeten nemen, dat is normaal na een infectie van deze omvangANP WOERDEN - Victor Sikora speelt komend seizoen voor Ful ham. De voetballer bereikte gisteren persoonlijk overeen stemming over een 4-jarig contract met de Engelse club uitde Premier League, waarvoor ook doelman Edwin van der Sar uitkomt. Eerder hadden de clubs Vitesse en Fulham al een ak koord bereikt over de vergoedingssom van naar verluidt 4,65 miljoen euro. ANP LONDEN - Arrows kan deze week meedoen aan de Grand Prix van Frankrijk voor formule-1-wagens. De Britse renstal betaalde gisteren motorenleverancier Cosworth. Het Britse team stelde vorige week ook al ternauwernood deelname aan de Grand Prix van Engeland zeker. Teammanager Tom Walkinshaw verklaarde dat nieuwe in vesteerders (onder meer drankengigant Red Buil) klaarstaan om het team te redden, maar dat hij eerst de huidige aandeel houders moet uitkopen. Investeringsbank Morgan Grenfell ligt dwars en blokkeert het overnameplan. Volgens Walkin shaw is de waarde van Arrows daardoor gehalveerd en snijdt Morgan Grenfell zichzelf zo in de vingers. Nu Arrows op zwart zaad zit, kan het de motoren van leveran cier Cosworth nauwelijks betalen. Vlak voor de GP vanEnge- land betaalde teambaas Walkinshaw uit eigen zak een bedrag van 5 miljoen euro aan Cosworth. De Schot moet nu snel een bedrag van 3 miljoen euro vinden om komend weekeinde in Frankrijk en volgende week in Duitsland te kunnen racen RTR ZEIST - Omar Tahyazaalvoetballer van ADL/Bunga Melati, is betrapt op het gebruik van nandrolon. Dit middel staat op de dopinglijst. De test, door controleurs van DoCoNed, had plaats op 23 maart. In deurinestaalis 77 nanogram per mililiter nandrolon geme ten. Niet meer dan 2 ng/ml is toegestaan. Tahya heeft het ge bruik toegegeven. De tuchtcommissie van het KNVB-district Zuid I neemt deze dopingzaak binnenkort in behandeling. ANP ALMERE - Niet alleen honkballer Alexander Smit (16) mag aan een profavontuur in de Verenigde Staten beginnen. Ook zijn 17-jarige collega Kenny Berkenbosch maakt de over steek. De speler van hoofdklasser Almere tekende een zesja rig contract met Major League-club Florida Marlins. Berkenbosch vertrekt 30 juli eerst naar Canada om met Jong Oranje het wereldkampioenschap te spelen. Daarna reist hi] door naar de VS om voor zijn nieuwe club in de rookie-league voor jonge talenten uit te komen. Begin volgend jaar krijgt Berkenbosch zijn opleiding bij de Marlins. ANP van onze sportredactie AMERSFOORT - Winnen van een toptennisser moet je leren, het vergt ervaring. Martin Ver kerk heeft het nu driemaal ge probeerd, het is hem net zo vaak bijna gelukt. Ook gistermiddag in de tweede ronde van de Dutch Open tegen Roland Garros- winnaar Albert Costa (3-6, 6-3 en 6-4 verlies) bleef de stunt uit. Verkerk klom in acht maanden tijd van de 170e positie op de wereldranglij st naar de drempel met de tophonderd. Hij mag de toppers uitdagen en dat is al heel wat. De 23-jarige Alphe- naar verloor al met 7-5 in cle derde set van de Tsjech Jiri No- vak, met 6-4 in de derde set van de Marokkaan Younes El Ay- naoui en gisteren dus weer nipt van de Spanjaard Costa. „Ik heb het niveau, nu moet ik alleen nog zien te winnen. Als dat één keer lukt, ben je over een drem pel heen." Gebrek aan ervaring, dat breekt Verkerk nog op. Logisch, hij speelde pas een paar ATP-toer- nooien. „Ik ben misschien wat te lang in die challengers blijven hangen. Nu wordt dat anders." Eén set was hij de baas op de baan, daarna wist Costa als een ware kampioen zijn niveau op te krikken. Verkerk bleef in cle buurt met uitstekend tennis, maar moest het hoofd buigen. ,Het zij n kleine dingetj es die me nu de overwinning hebben ge kost." De kleine dingetjes die een goede tennisser scheiden SCHEVENINGEN - Alexei Tsjizjov heeft in de zesde ronde van het internationale dam- toernooi in Schevingen, het Or- ap Open, opnieuw een Neder landse topper verslagen. Na Hans Jansen was nu Kees Thijs- sen het slachtoffer. Beide dammers weigerden op een snelle remise aan te sturen en gingen scherp het duel in. Thijssen nam het initiatief met een doorstoot, zijn Russische opponent reageerde met een so lide omsingeling. Het positio neel evenwicht werd niet ver broken. Juist toen Thijssen de kans kreeg om uit de omsinge ling van de wereldkampioen te breken, beging hij een afschu welijke fout, die hem een schijf en de partij kostte. ANP van een topper. De komende we ken zoekt Verkerk juist die kan jers op. Hij staat in Kitzbuhlen Washington in het hoofdtoer nooi, hoopt ook op de US Open net deel uit te maken van het hoofdschema. In Cincinnati en Long Island moet hij zich kwali ficeren. „Als ik dit niveau kan handhaven, dan komt die mooie overwinning echt wel. Ik ga niet zeggen dat ik net zo goed ben als Costa, want dat is onzin. Maar er zijn dagen dat hij te kloppen is." Woensdag 17 juli, dat was er zo één. GPD AMERSFOORT - Alex Corretja heeft zich uit voorzorg terugge trokken uit het dubbeltoernooi in Amersfoort. De Spaanse tennisser zou gis teravond met zijn landgenoot Albert Costa aantreden tegen de Brazilianen Sa en Simoni. Corretja kampt met een buik spierblessure en wil geen risico nemen met het oog op het enkel spel. MONSTER - Kapellenaar Richard Slabbekoorn heeft gisteravond de Ronde van Monster ge wonnen. De 21-jarige wielrenner van de Van Vliet- Gazelle-formatie reed vier ronden voor het einde weg bij de kopgroep en kwam solo over de fi nish. Voor de start van het crite rium was er een minuut stilte voor Leon Noten boom, die maandag werd doodgeschoten in zijn woonplaats Spijkenisse. De 20-jarige renner, die net als Slabbekoorn uit kwam voor Van Vliet-Ga- zelle, kwam om bij een schietpartij na een over val op een winkel. Notenbooms ploeggeno ten uit de Van Vliet-Ga- zelle-f ormatie leidden het peloton enkele ronden door de straten van Mon ster. Toen de wedstrijd echt begon, stapten enke le ploeggenoten af. PAU - De zevenjarige Meivin Popele is gisteren dodelijk ver ongelukt langs de route van de Tour. Het Franse jongetje werd aangereden door een wagen uit de reclamekaravaan, die op dat moment 26 kilometer onderweg was. Hulp was snel ter plekke, maar mocht niet baten. Het kind liep plotseling de weg op. De grootouders die hem be geleidden, stonden aan de over zijde. De bestuurder van de wa gen trof volgens de politie geen blaam. Hij reed niet te hard en een blaastest wees uit dat hij niet had gedronken. Het is het tweede dodelijke on geval in twee jaar. In 2000 ver loor een 12 -j arig j ongetj e het le ven toen hij werd aangereden door een wagen die de reclame karavaan passeerde. De wagen die gisteren bij het ongeluk betrokken was, strooi de snoep uit voor de firma Hari- bo. Het is niet bekend of het kind een pakje van de weg wilde oprapen. De organisatie van de Tour is al jaren beducht voor de gevaren rond de karavaan. Het uitwer pen van cadeautj es is aan strikte regels gebonden.. Na het ongeval van 2000 werden die nog verder aangescherpt. Tour-directeur Leblanc sprak van een drama. Hij kondigde geen verdere maatregelen aan. „We doen al het mogelijke om de mensen te waarschuwen voor de gevaren. Ik roep de mensen langs de kant op nog voorzichti ger te zijn. Vooral met kinderen. Houd ze alsjeblieft aan de hand", luidde zijn hartekreet. Voorafgaande aan de passage van de wielrenners, is het par koers twee a drie uur herme tisch afgesloten. De route wordt dan gebruikt door honderden wagens van organisatie, pers en sponsors om naar de finish te rijden. De reclamekaravaan bestaat uit tientallen wagens die - een tot twee uur voor de koers - in een grote optocht naar de aan komstplaats rijden. De vrolijk uitgedoste voertuigen rijden links en rechts van de weg. Ze werpen alleen aan de bermkant cadeautjes uit. Op de vraag of nu overwogen wordt het uitwerpen van zaken als snoep te verbieden, ant woordde de Tour-directie: „Nee. Zonder die cadeautjes is de re clamekaravaan niet de kara vaan waarop het publiek langs de kant staat te wachten." Naar schatting worden in de Tour jaarlijkse tien miljoen present jes uitgedeeld. GPD Robbie McEwen sprint naar de groene trui door Ad Pertijs PAU - De Australische sprinters blijven opvallend aanwezig in deze Tour. Dit keer kon Robbie McEwen weer een feestje vie ren. Hij nam in Pau, letterlijk aan de voet van de bergen, de groene trui over van Erik Zabel. Eerst troefde hij de Duitser af in de eerste tussensprint in Roque fort, waardoor de beide sprin ters op gelijke hoogte kwamen in het puntenklassement. Op de eindstreep in Pau (waar de Fransman Patrice Halgand de rit won als sterkste van een PAU - Bij een temperatuur van rond de dertig graden gaat in Bazas de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk van start. De rit eindigt in Pau, na 147 ki lometer. 7 km: Er zijn vijf aanvallers onder wie Leon van Bon en de jarige Belg Mattan. 2 3 km: Na een maximale voorsprong van 20 seconden is de groep achter haald door het peloton. 43 km: Eerste tussensprint: 1. McE wen (Aus), 2. Zabel (Dui), 3, O'Gra- dy (Aus). 60 km: Een groep van zestien ren ners heeft een kleine voorsprong, onder hen de Amerikaan Landis, de Belg Dierckxsens, Mattan en O'Grady. 77 km: Er zijn elf leiders over; Dierckxsens is erbij, net als Mattan en O'Grady. 80 km: Tweede tussensprint: 1. Flic- kinger (Fra), 2. O'Grady, 3. Vogondy (Fra). Peloton op 2.05. 93 km: Doorkomst Cote d'Eugenie- les-Bains (4e cat.): 1. Halgand (Fra), 2. Vogondy, 3. Horrillo (Spa). Ver schil 2.40. 113 km: Doorkomst Cote de Bou- coue (4e cat.): 1. Halgand, 2. Vogon dy, 3, Flickinger. Verschil 2.55. 116 km: Derde tussensprint: .1. O'Grady, 2. Mattan, 3. 3. Horrillo. 126 km: Doorkomst Cote d'Auga (4e cat.): 1. Halgand, 2. Dierckxsens, 3. O'Grady. Peloton op 3.29. 127 kmEr scheiden zich vier man af van de kopgroep: De Fransman Pi- neau, Halgand, Dierckxsens en O'Grady. 132 km: Voorsprong van het viertal bedraagt 30 seconden. 139 km: Halgand valt aan. 147 km: Patrice Halgand wint in Pau de tiende touretappe. Zijn land genoot Pineau wordt op 27 seconden tweede. McEwen verslaat Zabel in de pelotonsprint en pakt de groene trui. Eerste Nederlander is Karsten Kroon: 31e. ANP Patrice Halgand bezorgde zijn ploeg en zichzelf de eerste Tourzege ooit. foto Eric Gaillard/Reuters Lange tijd leek de rappe man van Crédit Agricole de derde Australische ritwinnaar (na McEwen en McGee) te worden. Een demarrage in de laatste tien kilometer van Patrice Halgand, zette hem echter buitenspel. Halgand profiteerde van het feit dat achter hem Dierckxsens, O'Grady en Pineau iets te veel naar elkaar keken. De man die te horen kreeg dat hij geen nieuw contract krijgt bij Jean Delatour bezorgde zo zichzelf en de ploeg de eerste ritzege in de Tour ooit. Voor de Fransen was het de eerste overwinning dit jaar, nadat de Amerikanen, Zwitsers, Spanjaarden, Esten, Nederlanders, Colombianen en vooral de Australiërs hen voor waren gegaan. GPD vluchtgroep van elf renners) trok McEwen het ongedeelde groen naar zich toe. Ploegge noot Hans de Clercq trok de spurt aan, McEwen passeerde Zabel en gooide direct de deur dicht: dertiende om veertiende. „Sinds Stuart O'Grady vorig j aar dat gevecht leverde met Za bel is de groene trui gaan leven in Australië"weet McEwendie zich pas voor de punten ging in teresseren nadat hij in Reims een etappe had gewonnen. McEwen pakte de trui op de dag die werd gezien als de een van de laatste gelegenheden voor de aanvallers om een etappe te winnen. De Tour is aan de voet van de Pyreneeën aangekomen en op weg naar Parijs, is nog maar één redelijke vlakke etap pe te ontdekken: die van zater dag naar Beziers. Aangenomen dat de Champs Elysées in Parijs weer gereserveerd is voor de sprinters. Alle ritten waarin een ontsnapping mogelijk was, za ten bijeengepakt in de eerste an derhalve week. 'Driekwart van het peloton heeft na vandaag niets meer in de Tour te zoeken', beseften ve len dan ook bij de start in Bazas. Er ontwikkelde zich een bloed- snelle rit, waarin de aanvallers hun laatste kans zochten. Een groep met elf man, onder wie geen Nederlanders of Rabo- bankrenners, reed zeventig ki lometer voor de meet weg. Uit dat elftal, ontvluchtte weer eens een kwartet. Onder hen, Stuart O'Grady.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32