Laat kinderen spelen! Huisartsenpost naar Vlissingen JantjewBeton 1 Kunst vertonen aan de kust voor krakers van Goese AKF-hal Steeds een stap verder in het geloof Walcherse dokters doen weekend- en avonddiensten op één plek Uitstel Van executie Automobiliste botst met koe Daders familiegeweld rest nog taakstraf donderdag 18 juli 2002 Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! NATIONAAL JEUGD FONDS <éS Cb door Maurits Sep VLISSINGEN - De centrale huisartsenpost op Walcheren komt op het terrein van het Zie kenhuis Walcheren in Vlissin gen. Buiten kantooruren zijn twee huisartsen en drie tot vier doktersassistenten aanwezig. De huisartsenpost gaat in okto ber open. Volgens voorzitter P. de Doelder van de Districts Huisartsen Ver eniging Zeeland is het zeker dat de centrale huisartsenpost Wal cheren er komt. Van de vijftig Walcherse huisartsen hebben er inmiddels 35 hun deelname toe gezegd. „Een deel twijfelt nog, maar voordat we open gaan, kunnen er best nog bijkomen", zegt De Doelder. De opening van de post verwacht hij in het na- BURGH-HAAMSTEDE - Een automobiliste uit het Brabantse Nieuwkuijk is gistermiddag rond 17.20 uur tegen een koe aangereden. De 54-jarige vrouw reed over de Hogezoom in Haamstede toen een aantal koeien de weg over stak. Zij bracht haar voertuig tot stilstand in de berm, maar kon niet voorkomen dat een van de dieren tegen de auto opliep. De koe bleef ongedeerd; de auto raakte aan de linker voorzijde beschadigd. Twintig minuten later vond op de Kerkstraat in Brouwersha ven een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een personen auto. De 18-jarige Schouwe- naar reed over de Kerkstraat komende uit de richting van de Markt. Toen hij linksaf sloeg kwam hij in aanrijding de auto van een 5 9-jarige man uit de ge meente Schouwen-Duiveland. Hij reed over de Kerkstraat ko mende uit de richting van de Schuitkade. Volgens de politie hield een van de twee niet vol doende rechts. jaar, oktober dan wel november. De huisartsenpost wordt tijde lijk gehuisvest in portakabins op het terrein van het Zieken huis Walcheren aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen. Dat gebeurt in afwachting van de verbouwing van het ziekenhuis „Het voorterrein van het zie kenhuis wordt overkapt en wij zullen op termijn daar ook een plek in krijgen", aldus De Doel der. De directie van het Ziekenhuis Walcheren had de huisartsen aangeboden de post bij het hos pitaal onder te brengen. Dat maakt de afstemming van werk tussen de huisartsen en de speci alisten eenvoudig. De huisart sen zien ook voordelen in de lo catie, omdat die herkenbaar is. De post wordt bezet door twee artsen en drie tot vier assisten ten. De ene arts is ter plaatse aanwezig, de andere rijdt rond indien nodig. De artsen zijn aanwezig buiten kantooruren. Dat betekent in de avonduren en in het weekeinde. De wacht ruimte is op de begane grond, de spreekkamers zijn op de eerste etage. De huisartsen leggen nu de laat ste hand aan een tariefaanvraag bij het College Tarieven Ge zondheidszorg. „Een moeilijke exercitie", merkt De Doelder op. „Dat is dat typisch Zeeuwse probleem van weinig mensen in een groot gebied. De kosten zijn dus hoog en weinig mensen moeten die opbrengen. Dan wordt het automatisch wat duurder voor de patiënten. Hoe hoog het tarief wordt, weten we niet. Dat moet het CTG nog vaststellen." Zierikzee De Walcherse huisartsenpost wordt de vierde in Zeeland. Ter- neuzen, Oostburg en Goes heb ben er al een. Ook in Zierikzee komt een post. De aanvraag is ingediend, maar een antwoord heeft de Stichting Oosterschel- deziekenhuizen nog niet, aldus directeur J. Broertjes. De inwo ners van Tholen zijn aangewe zen op de huisartsenpost in Ber gen op Zoom. Op het kunstplein in Renesse kunnen de bezoekers onder meer beeldhouwers, schilders, een edelsmid en een leerbewerker bezig zien. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Onder het motto 'vertoon je kunsten aan de kust' vatte Jet Steehouwer uit Serooskerke het plan op tot het inrichten van een kunstplein in het centrum van Re- nesse deze zomer. Zij biedt daarmee beel dend kunstenaars de gelegenheid in deze druk bezochte badplaats werk te presente ren en temidden van belangstellend publiek te werken. Het kunstplein is gevestigd op het evene mententerrein aan de Hogezoom. Minstens één maal per week worden daar de kramen opgesteld voor de kunstenaars. Steehouwer hoopt die frequentie nog uit te breiden, maar is wel afhankelijk van allerlei toeristi sche activiteiten waar deze ruimte ook veel vuldig voor wordt gebruikt. Haar initiatief blijkt aan te slaan. Schilders, beeldhouwers, een leerbewerker en een goud- en zilversmid togen deze week naar Renesse. Onder hen bevinden zich ook vijf studentes van de Kunstacademie in Tilburg die zojuist hun studie hebben afgerond. Zij bieden het evenemententerrein een vrolijk aanzien met schilderen van zeegezichten, het hak ken in een brok steen en het met de hand ma ken van moccasins. Steehouwer is blij met deze respons. „Voor de deelnemers betekent het dat ze regelma tig gedurende deze zomerweken op dit plein kunnen schilderen, beeldhouwen, muziek maken of een ander creatief beroep kunnen uitoefenen. En natuurlijk biedt het hen ook een leuke mogelijkheid om werk te verko pen", zegt de initiatiefneemster. Steehouwer schildert zelf ook al j arenAan- vankelijk kwamen de resultaten daarvan niet verder dan het eigen atelier of de wan den van vrienden en familie. Vorig jaar nam zij echter de stap af en toe eens te exposeren. De enthousiaste reacties hebben haar gesti muleerd dat vaker te gaan doen. Het eerstvolgende kunstplein op het evene mententerrein in Renesse wordt dinsdag 23 juli gehouden. Dan kunnen de bezoekers vanaf 10.00 uur weer diverse beeldende kunstenaars aan het werk zien. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes laat de mensen die het terrein achter de AKE-hal aan de Houtkade il legaal bewonen, voorlopig on gemoeid. Het wachten is op de uitkomsten van een gesprek tus sen alle betrokken partijen. Dat staat voor medio volgende maand gepland. De krakers hadden bericht ge kregen dat zij uiterlijk vorige week hun spullen moesten heb ben gepakt. De gemeente had de eigenaar van het pand, project ontwikkelaar Van Garderen Dekker, daartoe gedwongen omdat de bewoning in strijd is met het geldende bestemmings plan. Dat laat op die locatie al leen zware industrie toe. In het verleden heeft de gemeente om die reden al de vestiging van di verse bedrijven in de hal die niet onder zware industrie vallen ge dwarsboomd. Het gemeentebestuur is in actie gekomen omdat een bewoonster van de Westhavendijk had ge klaagd over kunstenaar G. Ver- kerke, die met zijn beweging Moving Circle bezit heeft geno men van het terrein. Verkerke gebruikt onder meer een van de barakken. De andere barak wordt al langere tijd illegaal be woond door A. van der Ploeg. Vooral omdat de bewoning een zichtbaar positief effect op het gebied heeft, zegde wethouder M. 't Hart vorige maand in de ge meenteraad toe te onderzoeken of de bewoning op enigerlei wij ze kan worden voortgezet. Daarvoor is eerst een gesprek nodig tussen alle partijen, zoals de bewoners, ontwikkelaar, omwonenden en de scouting die haar onderkomen in het ge bied heeft. Vanwege de vakantie kan het onderhoud pas in au gustus worden gevoerd. „In af wachting daarvan bevriezen we de situatie", aldus 't Hart. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Oostburg voor poging tot zware mishandeling en diefstal ver oordeeld tot 214 dagen gevan genisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Zijn moeder, een 59-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg voor poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, 229 dagen gevangenisstraf, waar van 180 dagen voorwaardelijk en 220 uur werkstraf opgelegd. Slachtoffer van de ernstige mis handeling was de stiefmoeder van de Oostburger, die vorig jaar maart in Vlissingen in haar eigen woning een aantal uren werd gegijzeld en vernederd. Behalve de Vlissingse en haar zoon waren nog een zoon, twee schoondochters en een kennis bij het geweld betrokken. Het slachtoffer werd geschopt, i slagen met een koffiepot, aan haar haren getrokken en met bleekwater overgoten door de 59-jarige vrouw. Ze raakte daardoor buiten bewustzijn. De familieterreur vloeide voort uit een aangifte van het slachtoffer - voor mishandeling en bedrei ging - tegen de ex van haar man. Toen zij niet van plan was om de aangifte in te trekken ging de fa milie op een agressieve wijze verhaal halen bij de vrouw. De gevangenisstraffen zijn door de Oostburger en zijn moeder in voorarrest uitgezeten. Eerder eiste de officier van justitie te gen het duo achttien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ze was in 1997, tijdens haar eerste We reldjongerendagen (WJD) in Parijs, nog zoekende. Maar in middels wéét Arwen Meulen- broek (22) uit Middelburg dat het katholicisme voor haar het ware geloof is. Ze is ervan overtuigd dat het allemaal wel goed komt met de wereld en ze hoopt daaraan haar steentje te kunnen bijdragen. Vandaag vertrekt Arwen naar Toronto voor haar derde WJD. Ruim zeshonderd jonge paro chianen vertrekken naar of zijn inmiddels in Canada. De organisatie verwacht in totaal bijna 200.000 jongeren tussen de 16 en 35 jaar oud voor be zinning en gebed, voor ont moeting en sociale projecten, voor catechese, verzoening en het vieren van de eucharistie. Daarnaast is er ruimte voor concerten, theater, dans. dis cussie en voor internationale vriendschappen. Arwen groeide op in een ka tholiek gezin. Tot haar twaalf de moest ze, zoals veel jonge ren, verplicht mee naar de kerk. Ze bleef lid van het jon gerenkoor, ook al zei het ka tholicisme haar niet meer zo veel. Op een dag bezocht de jonge Middelburgse een thea ter in een Bredase kerk, waar folders lagen van de WJD in Parijs. „Ik was zoekende", vertelt ze. „naar allerlei ant woorden. Ik dacht aan een leu ke vakantie in Parijs en aan ontmoetingen met jongeren uit de hele wereld. Een leuk feessie bouwen. En dat was 't ook wel. We sliepen in een gro te gymzaal en als we buiten za ten met een wijntje erbij en een gitaar, was 't ook feest." Nachtwake In de loop van de WJD veran derde de instelling van Arwen. Ze hoorde en begreep steeds meer van het katholicisme. Zaterdagnacht, tijdens het laatste weekend, werd een nachtwake gehouden. Meer dan een miljoen jongeren za ten bij elkaar op een groot veld. In, stilte. Met overal kaarsjes. In gebed. „Dat maakte zóveel indruk op me, dat ik me meer ben gaan ver diepen." Zo werd het thema van Parijs - Kom en zie - onge wild van toepassing op de des tijds zeventienjarige Arwen. Arwen Meulenbroekis één van de ruim zeshonderd jonge Nederlandse parochianen die deelneemt aan de Wereldjongeren dagen. foto Lex de Meester Ze voelde in de Franse lichtstad een lotsverbonden heid. Bij de vorige WJD, in het Ju- belbaar2000 in Rome, was Ar wen weer van de partij. „Ik vond het belangrijk om nog een keer zo'n mooie ervaring mee te maken en een stapje verder te gaan in het geloof. Parijs heeft mij het geloof te ruggegeven en in Rome wilde ik me verder verdiepen. In Ro me ben ik me meer een eigen mening beginnen te vormen." Hoogtepunt van de WJD in Rome was de pelgrimstocht naar het graf van de apostelen Petrus en Paulus en het passe ren van de Heilige Deur samen met twee miljoen andere jon geren. Zowel uit Parijs als Ro me kwam ze terug vol hoop. Haar normale leven leek mak kelij ker te zijn geworden. De aanslag op het World Trade Center in New York, septem ber vorig jaar, verontrustte haar. De economie stortte in, iedereen leek eikaars vijand, terwijl ze uit ontmoetingen met Afrikaanse jongeren weet dat mensen ondanks oorlogen in vrede met elkaar kunnen le ven, feesten en bidden. „Het verontrust mij dat mensen ge loven, in iets dat van oor sprong goed is, en vervolgens datzelfde geloof misbruiken om zoiets slechts te doen. Ter wijl ze dat doen in naam van het geloof." In Toronto hoopt ze haar geloof in de mensheid, in vrede en barmhartigheid te rug te vinden. Hoewel ze de paus - en velen met haar - als 'ere-jongere' beschouwt, staat ze wel kritisch tegenover be paalde zaken die het Vaticaan zegt. Ze weet dat er in Toronto - meer dan tijdens andere WJD's - ruimte is voor vragen. „Ik wil weten hoe 't zit in het Vaticaan nu de gezondheid van paus zo slecht is, ik vind het ook een slechte zaak dat er een verbod is op het gebruik van condooms, terwijl mensen in Afrika aan aids sterven. Je hoeft niet alles klakkeloos over te nemen. De kerk kan niet alleen alles bepalen. Je bepaalt zelf hoe je tegenover verboden staat. Je bepaalt zelf of je er wel of niet in mee gaat." Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30