Metamorfose landgoed Moermond PZC Mosselen schaars maar erg lekker Zwerfvuil op strandje De Schelphoek PZC Kinderen uit Kosovo en Albanië bezoeken Zeeland Rechter buigt zich over mishandeling Paarden en nostalgie staan centraal op Burghse Dag 11 Ingrijpende verandering van het landschap ten behoeve van natuurgebied Wapens in beslag genomen Baldadigheid beboet Wildplasser op de bon Boete voor mishandeling Kermisvuurwerk vanaf ponton Boete voor drankrijder Advocaat Neels vertegenwoordigt overleden cliënt agenda donderdag 18 juli 2002 door Piet Kleemans r. RENESSE - Voor het eerst in n I tientallen jaren is de kerktoren it van Renesse weer te zien vanaf Landgoed Moermond. Het 25 - hectare omvattende terrein on- dergaat een grondige metamor- g 'fose. Er zijn ruim 350 bomen ge- n rooid, er worden sloten gedempt en door het gebied meanderen de duinbeken gegraven. In ok tober wordt de eerste fase van het karwei afgerond. „We creëren hier iets heel moois en unieks", zegt B. van Eeck- houtte van de Dienst Landelijk Gebied onder wiens regie het natuurontwikkelingsplan Moermond vorm krijgt. De ge rooide bomen zijn al afgevoerd. De graafmachines zetten hun tanden in de Westerschouwse grond voor het graven van de duinbeken. Ook de bovenste laag van het maaiveld wordt - tot maximaal 60 centimeter diep - afgegraven om zo schrale grond te krijgen. De oevers van de versgegraven duinbeken zijn nog kaal, maar de eerste groene sprietjes steken de kop alweer op. „En over een jaar is dit weer helemaal groen", voorspelt Van Eeckhoutte. „De natuur her stelt zich ontzettend snel." Voor directeur H. van den As sem van BV Slot Moermondeen werkmaatschappij van land goedeigenaar Stichting Moer mond, is het nog even wennen. „Voor mij, maar ook voor de gasten van het congrescentrum. Ik krijg hier heel veel vragen over wat ze hier allemaal aan het doen zijn." Van den Assem is ervan overtuigd dat Landgoed Moermond straks nog veel mooier zal zijn dan het nu al is. Amfibieën Wat Van Eeckhoutte erg aan spreekt is de variatie in de nieu we natuur. Er komt vochtig, maar ook droog schraal gras land. Het vochtige grasland trekt vogels aan en het droog grasland kruiden en bloemen. Er is en blijft bos en de strakke rechte sloten worden vervangen door bredere en diepere kronke lende duinbeken. Waterpartijen waar naar verwachting zowel vogels als amfibieën en mis schien zelfs reptielen op af zul len komen. De gracht rond Slot Moermond gaat er in de nieuwe situatie fors op vooruit. Van den Assem: „Het is nu brak water. Er groeit niets in. En altijd in sep tember, oktober keert de gracht zichzelf en dat stinkt enorm. Ik zal blij zijn als ik daar straks vanaf ben." Komt goed volgens Van Eeckhoutte. „Via de duin beken wordt straks zoet water naar de gracht gevoerd en er is ook nog zoete kwel vanuit het duingebied dus ik heb goede hoop dat het zoete op termijn het zoute gaat overwinnen en dan krijg je een heel gezonde gracht met veel leven. Wat het natuurontwikkelings project Moermond anders dan anders maakt is het feit dat het landgoed particulier bezit is. Plus dat het een terrein is waar een kasteel op staat dat niet al leen mooi staat te zijn, maar ook gebruikt wordt voor congressen en bruiloftsfeesten. De natuur rond het Middeleeuwse slot vormt, stelt Van den Assem, ook een deel van het kapitaal van de Stichting Moermond. Daarom is overleg tussen de natuuront- wikkelaars en de eigenaren van een gebied ook zo enorm be langrijk, benadrukt Van Eeck houtte. Zij voegt eraan toe dat de nieuwe natuur waarvoor de mens in het kader van landin richtingsprojecten Schouwen- Oost en Schouwen-West de aan zet geeft vooral bedoeld is als vermeerdering van het natuur schoon en niet als trekpleister voor massatoerisme. „De na tuurfunctie is het belangrijkst. De recreatie is daar onderge schikt aan." Dat neemt niet weg dat de pro vincie wel graag wil dat in de toekomst in ieder geval een deel van het Landgoed Moermond opengesteld wordt voor pu bliek. Van den Assem zit daar niet om te springen en de Stich ting Moermond evenmin. Van den Assem wil de rust van con gresgangers kunnen garande ren. „En als bijvoorbeeld een fa milie het slot afhuurt voor een bruiloft dan gaan ze er ook van uit dat ze geen ongenood bezoek krijgen." Mogelijke openstel ling van delen van het gebied komt overigens pas aan de orde bij de tweede fase van het na tuurontwikkelingspro j eet waarbij grond die nu nog in agrarisch gebruik is op de schop gaat. Van Eeckhoutte: „Wemoe- ten eerst afwachten of we de grond wel kunnen verwerven. RENESSE - De politie heeft dinsdag kort voor middernacht op het Transferium in Renesse twee knipmessen in beslag ge nomen. Bij een controle op het parkeerterrein werd de auto van vier jonge toeristen doorzocht. Daarbij troffen de agenten de twee aanvalswapens van een zeventienjarige jongen uit Roosen daal en een zakje hash aan. Zowel de wapens als de soft drugs zijn in beslag genomen. De eigenaar kreeg een boete van ze ventig euro. RENESSE - Een 18-jarige toerist uit Alphen aan de Rijn is gisteren vroeg in de morgen op de bon geslingerd voor balda dig gedrag in het centrum van Renesse. Bij het verlaten van een kroeg duwde hij een stapel terrasstoelen omver en rende vervolgens hard weg. Eén van de portiers van de horecazaak vroeg de 18-jarige te rug te komen om de stapel terug recht te zetten, maar de man weigerde dat. Zijn gedrag leverde de toerist een boete van ze ventig euro op. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Café-restaurant De Heerenkeet bij Kerkwerve heeft vijf kilo gekregen. Restau rant Auberge Maritime in Zierikzee is maar amper beter bedeeld: 15 kilo. Op de eerste dag zijn de Zeeuwse bodemcul- tuurmosselen nog erg schaars. Maar naast dit ondernemers probleem is S. Kalwij van het Zierikzeese restaurant zeer te spreken over de vangst van 2002. „Het is een beetje krap maar we vinden ze wel fantas tisch lekker." Liefhebbers van de bodemmos selen konden gisteren voor het eerst weer achter een dampend, geurig pannetje met deze Zeeuwse lekkernij schuiven. Maar laatkomers, die de eerste dag meteen hun kans wilden grijpen, liepen het risico hun neus te stoten: want de mosselen zijn schaars en de restaurants op Schouwen-Duiveland zijn maar mondjesmaat bedeeld. M. Snijder van De Heerenkeet is zeer ontevreden over de vijf kilo mosselen die haar restaurant heeft gekregen van de leveran cier. „Ik vind dat vreselijk rampzalig. Je krijgt maar twin tig procent van wat je besteld hebt. Dit zijn vier pannetjes mosselen." Ook haar collega Kalwij van Auberge Maritime noemt de schaarste een 'redelijk probleem'. „Deze vijftien kilo is voor ongeveer tien gasten. Het hangt een beetje van de dag af, maar in deze tijd raak je vijftig kilo altijd wel kwijt." Dat de leveranciers niet aan de vraag van de restauranthouders kunnen voldoen betekent dat de ondernemers op zoek gaan naar andere bronnen. Bestellingen worden bij meerdere leveran ciers geplaatst in de hoop zo doende toch de gebruikelijke voorraad in huis te halen. J. Ju- melet van Mosselhandel Hoo- gerheide in Bruinisse merkt ook dat de eerste mosselen van de bodem amper te krijgen zijn. „De verkoop op de eerste dag valt niet tegen. Normaal moet dat toch altijd weer even aan trekken. Maar er is veel belang stelling, ook vanuit de horeca." Hangcultuur Veel restaurants zullen gezien de krappe aanvoer daarom veel vuldig hangcultuurmosselen blijven serveren. J. Koster van restaurant De Drie Morianen in Zierikzee wordt daar niet koud of warm van. „De hangcultuur is tien keer beter. Mijn ervaring is dat er geen zand in zit, ze zijn vetter en malser. Alleen de schelp is iets brosser. Maar ei genlijk is het de Rolls Royce on der de mosselen." Zijn restau rant zet alleen maar mosselen van de hangcultuur op tafel al geeft Koster toe dat hij wel wat bodemmosselen, die over het al gemeen wat kleiner zijn, zal be stellen. „Gewoon om te kijken." Bij De Heerenkeet staan beide mosselsoorten op het menu, ten minste zolang de bodemmosse len te krijgen zijn. Gasten kun nen dan kiezen en vergelijken. Snijder verkiest zelf de bodem- boven de hangcultuur. „Van de grond zijn ze wat pittiger en is het vlees wat stugger.En al zijn deze mossels dan misschien iets kleiner, ook Kalwij is tevreden over de kleine vangst die giste ren bij zijn restaurant is afgele verd: „Elk jaar, als ik weer de eerste proef, denk ik: het is weer fantastisch." door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Oostburg voor poging tot zware mishandeling en diefstal ver oordeeld tot 214 dagen gevan genisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Zijn moeder, een 59-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg voor poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, 229 dagen gevangenisstraf, waar van 180 dagen voorwaardelijk en 220 uur werkstraf opgelegd. Slachtoffer van de ernstige mis handeling was de stiefmoeder van de Oostburger, die vorig jaar maart in Vlissingen in haar eigen woning werd gegijzeld en vernederd. Behalve de Vlissing- se en haar zoon waren nog een zoon, twee schoondochters en een kennis bij het geweld be trokken. De vrouw werd ge schopt, geslagen met een koffie pot, aan haar haren getrokken en met bleekwater overgoten. Ze raakte daardoor buiten be wustzijn. De familieterreur vloeide voort uit een aangifte van het slachtoffer voor mis handeling en bedreiging tegen de ex van haar man. RENESSE - Een 16-jarige jongen uit Eindhoven is in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie op de Hogezoom in Renesse betrapt op wildplassen. De illegale urinelozing kwam de Eindhovenaar op een boete van 45 euro te staan. MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit 's-Heer Arendskerke is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 226 euro boete wegens mishandeling. De verdachte beken de op 3 oktober vorig jaar in zijn woonplaats de ex-partner van zijn vriendin te hebben geslagen. De man meende dat de relatie tussen zijn vriendin en haar ex nog voortduurde en had zich daarover boos gemaakt. VLISSINGEN - Het traditionele kermisvuurwerk in Vlissin gen wordt vanavond rond 22.30 uur afgestoken vanaf een ponton op zee tegenover de Oranjedijk. Dat houdt in dat in te genstelling tot voorgaande jaren het publiek juist wel op de Oranjedijk mag en kan staan. Volgens de organisatie is de dijk de beste plek om het kermis vuurwerk te bekijken. De verplaatsing heeft te maken met verscherpte veiligheidseisen. MIDDELBURG - Het strafblad van een 28-jarige inwoner van Veere woog gisteren mee in de beslissing van de Middel burgse politierechter. Een boete van 225 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging voor rijden onder invloed was de uitspraak. De drankrijder had op 6 april vorig jaar in Mid delburg de toegestane limiet minimaal overschreden. Dat bleek uit het ademonderzoek. De man zei drie flesjes bier te hebben gedronken. Hij was bezig zijn auto te verzetten toen de politie eraan kwam. Omdat het de vierde keer was dat ver dachte was gepakt voor het rijden onder invloed kreeg hij naast 225 euro boete een voorwaardelijke i'ijontzegging van zes maanden. De eerste Zeeuwse mosselen van de bodem zijn in de restaurants maar mondjesmaat te krijgen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans Volgens beheerder waterschap is er geen kruid tegen gewassen redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie 110 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De dijk en het strandje bij natuurgebied De Schelphoek op Schouwen- Duiveland worden geplaagd door zwerfvuil. Volgens beheer der Waterschap Zeeuwse Eilan den gaat het vooral om afval af komstig van de scheepvaart dat aanspoelt langs dijk en strand. Dagelijks patrouilleren en schoonmaken is volgens het wa terschap echter onbegonnen werk. Het zwerfvuil in de Schelphoek is fiets- en wandelenthousiast H. Kruiswijk uit Soest een doorn in het oog. De Soestenaar vertoeft samen met zijn echtge note regelmatig op Schouwen- Duiveland waar hij onder meer in en rond de Schelphoek wan delt en fietst. Kruiswijk heeft de stellige indruk dat er maar wei nig aandacht besteed wordt aan het schoonhouden van het strandje. Geen aandacht „Ons inziens is hier sprake van troep van jaren. Enerzijds wordt Zeeland gepromoot als een gebied met veel natuur schoon, terwijl er anderzijds geen aandacht lijkt te zijn voor de staat waarin de Schelphoek verkeert." R. van Broekhoven van water schap Zeeuwse Eilanden weer spreekt dat er sprake zou zijn van zwerfvuil dat er al jaren ligt. Wel erkent hij dat regelmatig de nodige rommel aanspoelt. „Maar zover ik heb kunnen na gaan is het niet erger dan in voorgaande jaren. En het is voor ons als waterschap gewoon ondoenlijk om dagelijks te gaan patrouilleren en schoon te maken. Misschien dat de men sen wat mondiger zijn geworden en eerder aan de bel trekken, maar het is ook niet zo dat wij overstelpt worden met klach ten. Het gaat meer om inciden ten." Afvalbakken Volgens Kruiswijk zijn niet al leen strandje en dijk vervuild, maar is ook in het binnendijkse natuurgebied nogal wat zwerf vuil te vinden. Dat laatste kan boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer zich nauwe lijks voorstellen. „Het zwerfvuil in het buiten dijkse deel van De Schelphoek is een bekend probleem. Er spoelt nogal wat aan, en het is ontzettend lastig om de schuldi ge te achterhalen. Maar in het natuurgebied zelf staan overal afvalbakken en over het alge meen wordt daar goed gebruik van gemaakt." Hetzelfde geldt volgens Fluijt in de Boswachterij Westenschou- wen. Een jaar of tien geleden stonden verspreid over dat ge bied zo'n 40 a 50 kleine afval bakken. Van dat systeem is men afgestapt omdat het legen ervan enorm veel tijd kostte. „Nu heb ben we een stuk of vier, vijf gro tere afvalcontainers en dat werkt heel goed." Het strandje van de Schelphoek ziet er wat rommelig en groezelig uit. foto Marijke Folkertsma door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Tweehonderd kinderen uit Kosovo en Albanië komen morgen voor drie weken vakantie naar Nederland. Vier entwintig kinderen verblijven bij gastgezinnen in Zeeland. De kinderen worden naar hier ge haald door Europa Kinderhulp, die al meer dan veertig jaar va kanties voor kansarme kinde ren organiseert. De kinderen variëren in de leef tijd van tien tot en met dertien jaar en verblijven per twee in een gastgezin. „Dat doen we be wust, omdat het verblijf hier voor de kinderen een hele cul tuurschok is", zegt de Goese Karla Nijssen van Europa Kin derhulp in Middelburg. „Din gen die voor ons normaal zijn zoals water uit de kraan, zijn voor hun totaal vreemd. En thuis is de wc vaak een gat in de grond. Het is voorgekomen dat een jongen hier met zijn voeten op een wc-pot ging staan en al les zo liet vallen. Dat is niet al leen voor de kinderen moeilijk, maar ook voor de gastouders. Daarom zijn wij vierentwintig uur per dag voor hen bereik baar." De gastouders worden van te voren gewaarschuwd voor de eerste kennismaking. „De kinderen hebben niets. De kleren die ze dragen bij aan komst, zijn de enige die ze bij zich hebben. Vaak zijn die ook nog eens stuk. De gastouders zullen ze in het nieuw moeten steken, tot ondergoed en bad kleding aan toe. Meestal komen de kinderen met lege handen aan en gaan ze met volle tassen terug. Dat zien wij als iets ex tra's dat de gastouders voor ze kunnen doen." Het is niet de bedoeling dat de gastouders drie weken lang de kinderen op sleeptouw nemen naar dierentuinen of attractie parken. „Een dagje weg, is leuk. Maar we willen de kinderen vooral rust bieden. We komen wel twee keer met alle kinderen die in Zeeland verblijven, bij een. Woensdagmiddag gaan we naar de Hollandse Hoeve in Goes om te midgetgolfen en te barbecuen. De kinderen kunnen dan hun ervaringen uitwisselen en de gastouders ook. En een week later gaan we met z'n allen zwemmen in Vlissingen." „Onze projecten duren drie jaar", zegt Nijssen. „Maar we zorgen er wel voor dat elk jaar andere kinderen mee kunnen. De terugreis gaat elke keer ge paard met gemengde gevoelens. „We zien dat de kinderen aan de ene kant hun familie missen en graag naar huis willen. Maar aan de andere kant hebben ze het hier erg naar hun zin en wil len ze blijven. Ja, het is erg dankbaar werk. BURGH - 'De dag waar je in je vakantie vrij voor neemt'. Zo af ficheren de organisatoren van de Burghse Dag het jaarlijkse evenement. Zaterdag 10 augus tus staat Burgh in het teken van nostalgie en paarden. Een dele gatie spelers van openluchtthe aterstuk Dijkval luistert, ge huld in historische kledij, de opening op. De Burghse Dag be leeft haar twaalfde editie. Wie het programma van het folkloristische evenement be kijkt, krijgt de indruk dat Burgh op de tweede zaterdag in augus tus in een paardendorp veran- MIDDELBURG - De strafzaak tegen een 40-jarige inwoner van Vlissingen was gisteren in Mid delburg eigenlijk mosterd na de maaltijd. De Vlissinger was na melijk 22 juni overleden. Dat weerhield raadsman A. Neels er echter niet van om namens zijn overleden cliënt op de zitting van de politierechter te ver schijnen. „Ik heb niets vernomen van de officier van justitie. Dus vind ik dat ik erbij moet zijn", zei de strafpleiter desgevraagd. Voor de officier zat er niets anders op dan niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie te vorderen. De politierechter ver klaarde het OM niet-ontvanke- lijk. Depressief De verdachte was beschuldigd van hennepteelt. De officier had de man 5672 euro drugswinst willen laten betalen, maar dat was niet meer van toepassing. De raadsman wilde nog wel kwijt dat zijn cliënt, die aan de gevolgen van een ongeval in Rotterdam was overleden, de laatste tijd erg depressief was. De strafzaak was eerder aange houden voor een rapportage van de reclassering. De beslissing van de politie rechter overviel de strafpleiter gisteren niet. Wel had Neels ver wacht dat de zaak ingetrokken zou zijn. dert. De bezoekers krijgen ringsteken te paard met sjezen voorgeschoteld, kinderen kun nen meedoen aan het ringsteken per pony en op het Hoge Burgh waar een groot paardenfeest, met dagvullend programma is. Ook voor niet-paardenliefheb- bers is zaterdag 10 augustus in Burgh van alles te beleven. In het nostalgische Ot en Sien- straatje is een keur aan kinder spelletjes uit grootmoeders tijd te vinden en draaimolen, springkussen en miniatuur- spoortreintje ontbreken even min. Verder is er veel muziek en veel klederdracht. Boerenmarkt Op het hoge Burgh speelt niet alleen het paardenfeest zich af, maar is ook de boerenmarkt te vinden. Agrarisch Schouwen- Duiveland presenteert zich met allerlei streekproducten. Oude ambachten zijn er te vinden evenals klassieke auto's en oude legervoertuigen. Aan de Hoge- weg verzorgt de brandweer de monstraties. Verder is er een countryfair en worden boog- schietdemonstraties verzorgd. De braderie telt zo'n tachtig kraampjes. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten. Op verschillende plaatsen zijn ter rasjes ingericht. Opening Van de opening van de Burghse Dag wordt traditioneel veel werk gemaakt en dat is ook dit jaar weer het geval. Het is de be doeling dat tegen 10.00 uur een bonte stoet in van klederdracht of Ot en Sien-kledij gehulde 'Burghers' onder klokgelui het dorp binnentrekt. Uiteraard met de Burghse vlag voorop. De genodigden mogen in versierde sjezen van leden van de Zeeuw se ringrijdersvereniging hun entree maken. Speciale gasten zijn de spelers van Dijkval. Zij treden op bij de kerk, waar on der meer het slotlied van het openluchttheaterstuk ten geho re wordt gebracht. De Burghse Dag begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. I STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Ringpromotiedagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29