Recreatie in Bruinisse kan beter Laat kinderen spelen! JantjeöBeton Knokke huurt nachtwacht voor strand in Kerkgebouw na de zomer hoogte in Steeds een stap verder in het geloof Getuige moet zich voor meieeed verantwoorden Inwoners Duivelands vissersdorp wijzen op slechte voorzieningen Gestolen spullen in huis gevonden donderdag 18 juli 2002 door René van Stee KNOKKE - De gemeente Knok- ke-Heist trekt ruim 33.000 euro uit om tot eind augustus haar strand 's nachts te laten bewa ken door een privé-firma. Vol gens de plaatselijke politie is de uitbesteding van deze taak in het drukke zomerseizoen nood zakelijk, omdat zij niet in staat is permanent op het strand te patrouilleren en het nieuwe per soneelsstatuut de inzet van po- litie-ambtenaren 's nachts en in het weekend sterk beknot. „De laatste jaren wordt uiter mate veel schade toegebracht aan strandtenten. Ook vinden er talloze inbraken plaats en val len gemeenschapsvoorzienin gen ten prooi aan vandalen. Dergelijke feiten doen zich vooral voor in het zomerseizoen en worden meestal gepleegd door jongeren na een nachtje stappen. Omdat ze mede door de beperkte inzet van de politie niet of nauwelijks op heterdaad worden betrapt, vormt aanvul lende veiligheidszorg door een particuliere partner (Cobel- guard) een prima alternatief", lichtte burgemeester graaf Lip pens van Knokke-Heist gister ochtend het plan toe. Tot 31 augustus patrouilleren iedere avond twee bewakings agenten met een hond tussen half tien en half zes op het strand. Zij zijn ongewapend en vragen de politie om assistentie via hun gsm. Het is bovendien mogelijk patrouilles te paard op pad te sturen. Die mogen echter alleen op aanvraag van gemeen te en met goedkeuring van het ministerie van Binnenlandse Zaken worden ingezet. Lippens sluit niet uit dat in zijn gemeente in de nabije toekomst nog meer private partners wor den ingezet bij de bestrijding van kleine criminaliteit. Als op ties noemde hij vaste camera's en buurtbewaking. Hij acht het nemen van dergelijke rigoureu ze maatregelen te rechtvaardi gen als hiermee de veiligheid van de burger substantieel wordt vergroot. MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Schuddebeurs is giste ren tijdens een zitting van de kantonrechter in Middelburg aangehouden op verdenking van meineed. De man was als getuige meegekomen met een 29-jarige man uit Zierikzee die zonder rijbewijs in een auto heeft gereden. Volgens beide mannen had de man uit Schud debeurs gereden en zijn ze hele maal niet aangehouden. De getuige had net beloofd de waarheid te vertellen, toen hij uitlegde dat hij degene was die reed. Officier van Justitie F. van Es herinnerde hem er aan dat hij onder ede stond. Desondanks herhaalde de man uit Schudde beurs zijn verklaring en voegde daaraan toe dat hij die dag geen agent gezien heeft. De agent die in februari 2001 in Kamperland de bon uitschreef, verscheen op de zitting en zei voor 150 procent zeker te weten dat de 29-jarige man reed. „Ik herkende hem meteen omdat ik hem al vaker gezien hebIk weet zeker dat de andere man niet achter het stuur zat." Daarop vroeg Van Es aan de rechter pro ces-verbaal op te maken voor meineed. De rechter zette de verklaring van de man op schrift en liet hem die ondertekenen. Daarop werd de man door twee agenten meegenomen voor verhoor. De Zierikzeeënaar werd alsi veroordeeld voor rijden zonder rijbewijs. door Famke van Loon BRUINISSE - Bruinisse heeft bij wethouder L. Geluk-Poort- vliet aandacht gevraagd voor de recreatieve voorzieningen in het Duivelandse vissersdorp. On dermeer de aanleg van een pas santensteiger in de oude vissers haven en betere voorzieningen op het strand zijn door een aan tal bewoners geopperd om de vrijetijdsbesteding voor de Bru- enaren zelf en toeristen te ver beteren. Wethouder Geluk heeft vorige week een dagje stage gelopen op het sluiswachtershuis van de Grevelingensluis. Vooral om de verkeersbewegingen zowel op de weg als op het water beter in beeld te krijgen. Want hoewel het reilen en zeilen rond de sluis onder verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat valt, vindt de gemeentebestuurster het van belang dat ook zij op de hoogte is van de gang van zaken daar. Zeker met het oog op de plannen voor de bypass voor het auto verkeer. „Er gebeurt daar veel omheen, op het grondgebied van Bruinisse. En het is de poort tot Schouwen-Duiveland", al dus Geluk. Door een aantal inwoners van Bruinisse was de wethouder uit genodigd deze dag ook met hen over de gang van zaken in het dorp zelf te komen praten, maar het strakke stageprogramma TERNEUZEN - De politie heeft in een woning in Terneuzen gis termiddag drie personen aange houden. In de woning werd computerapparatuur, afkom stig van een woninginbraak in Sint Jansteen, aangetroffen. Een dertigjarige vrouw uit Ter- neuzen, een zeventienjarige Terneuzenaar en een achttien jarige man uit Den Haag werden door de politie ingesloten. In de woning werden meer goederen, vermoedelijk van diefstal af komstig, aangetroffen. liet hiervoor geen ruimte. Deze week is Geluk daarom opnieuw naar het vissersdorp getogen om de kennismaking voort te zet ten. Drie bewoners hebben in vogelvlucht de ontwikkelingen in de kern aangekaart en 'aan dachtspunten' voor het kersver se gemeentebestuur aangestipt. Zo zouden zij graag zien, dat de vrachtwagens, die in het week end op het havenplateau wor den achtergelaten, een nieuwe plek op het industrieterrein krijgen en dat de gemeente ver keersmaatregelen neemt, wan neer de nieuwbouw van Zorg centrum In 't Opper van start gaat. Prullenbakken Door Bruinisse is in dit gesprek verder nadrukkelijk aandacht gevraagd voor verbetering van de recreatieve voorzieningen. Ondermeer het strandje 'aan de overkant van de sluiswaar veel Bruënaren gebruik van maken, ligt er verwaarloosd bij. Bewo ners willen daar meer prullen bakken, zodat de (dag)recrean- ten er hun rommel kwijt kunnen en dit niet achteloos op het strand laten rondslingeren. Daarnaast zouden de Bruëna ren graag ruimte krijgen om hun strandspullen op te bergen. Tevens is geopperd voor passe rende pleziervaart in de oude vissershaven een passantenstei ger aan te leggen. Deze zou in eerste instantie moeten dienen als opvangplaats voor water sporters, die de laatste schut ting van de sluis missen. Voor de Grevelingssluis ligt immers wel een wachtsteiger, maar over nachtingen zijn daar niet toege staan. „Volgens hen zouden de drie vissersboten, die nu nog in de oude haven liggen, dan aan de lange steiger kunnen liggen. De wethouder heeft de ideeën en vragen van Bruinisse vooral aangehoord. Van direct ant woord vanuit de gemeente is geen sprake geweest. Niettemin is Geluk positief over het ge sprek: Het is goed dat deze za ken onder de aandacht zijn ge bracht. Ik zal deze voorstellen na de vakantie neerleggen bij de verschillende wethouders." De Gereformeerde Gemeente heeft straks in Tholen-stad een nieuw onderdak. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - Het in aanbouw zijnde kerkge bouw van de gereformeerde gemeente in Tholen-stad krijgt steeds meer vorm. Na de zomer wordt de laagbouw wind- en water dicht gemaakt, zodat met de afwerking van dit deel kan worden begonnen. Tegelijker tijd wordt de hoogbouw aangepakt. Een omvangrijk project dat onder meer de plaatsing van een torenspits en het leggen van zo'n 900 vierkante meter aan leien be helst. Dan komt de vorm er pas echt in, voorspelt werkvoorbereider C. Frijters van aanne mersbedrijf Aan de Stegge uit Roosendaal. Op de laagbouw komen na de vakantie sta len dakplaten te liggen, waarna het dakbe dekkingsproces volgt. Aansluitend kan met de afbouw (stucwerk, aanleg van mechani sche ventilatie en dergelijke) van dit lage deel van de kerk worden begonnen. Parallel aan deze werkzaamheden gaan de bouwers van Aan de Stegge de hoogte in. Want ook kerkzaal en torenspits moeten nog worden gebouwd. De torenspitsconstructie wordt vervaar digd bij een staalbedrijf. De spits wordt pre fab aangeleverd en op de bouwlocatie in Tholen-stad afgebouwd. Na met hout en koper te zijn bewerkt wordt de spits in één keer op het kerkgebouw gehesen. De kerk zaal krijgt een met leien bedekt dak vanaf ongeveer een hoogte van 3 meter 50 tot aan het begin van de spits op zo'n zeventien me ter hoogte. De top van de spits zelf bereikt een hoogte van 35 meter. In de toren komen twee bronzen geluidsklokken te hangen die zo'n honderd en honderd vijf tig kilo wegen. Zij worden aangestuurd via een moeder- klok die er onder meer voor zorgt dat over schakeling van zomer- op wintertijd en an dersom automatisch wordt geregeld. Ruimtegebrek Het spliksplinternieuwe kerkgebouw wordt naar verwachting begin volgend jaar opgeleverd. De Thoolse gereformeerde ge meente wacht met smart op in gebruikname van het nieuwe gebouw omdat ze al jaren met ruimtegebrek kampt. De nieuwe kerk biedt aan 1250 mensen plek. Het ontwerp is van architect Valk uit Soest. NATIONAAL JEUGD FONDS ft Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ze was in 1997, tijdens haar eerste We- reldjongerendagen (WJD) in Parijs, nog zoekende. Maar in middels wéét Arwen Meulen- broek (22) uit Middelburg dat het katholicisme voor haar het ware geloof is. Ze is ervan overtuigd dat het allemaal wel goed komt met de wereld en ze hoopt daaraan haar steentje te kunnen bijdragen. Vandaag vertrekt Arwen naar Toronto voor haar derde WJD. Ruim zeshonderd jonge paro chianen vertrekken naar of zijn inmiddels in Canada. De organisatie verwacht in totaal bijna 200.000 jongeren tussen de 16 en 35 jaar oud voor be zinning en gebed, voor ont moeting en sociale projecten, voor catechese, verzoening en het vieren van de eucharistie. Daarnaast is er ruimte voor concerten, theater, dans, dis cussie en voor internationale vriendschappen. Arwen groeide op in een ka tholiek gezin. Tot haar twaalf de moest ze, zoals veel jonge ren, verplicht mee naar de kerk. Ze bleef lid van het jon gerenkoor, ook al zei het ka tholicisme haar niet meer zo veel. Op een dag bezocht de jonge Middelburgse een thea ter in een Bredase kerk, waar folders lagen van de WJD in Parijs. „Ik was zoekende", vertelt ze. „naar allerlei ant woorden. Ik dacht aan een leu ke vakantie in Parijs en aan ontmoetingen met jongeren uit de hele wereld. Een leuk feessie bouwen. En dat was 't ook wel. We sliepen in een gro te gymzaal en als we buiten za ten met een wijntje erbij en een gitaar, was 't ook feest." Nachtwake In de loop van de WJD veran derde de instelling van Arwen. Ze hoorde en begreep steeds meer van het katholicisme. Zaterdagnacht, tijdens het laatste weekend, werd een nachtwake gehouden. Meer dan een miljoen jongeren za ten bij elkaar op een groot veld. In stilte. Met overal kaarsjes. In gebed, „Dat maakte zóveel indruk op me, dat ik me meer ben gaan ver diepen." Zo werd het thema van Parijs - Kom en zie - onge wild van toepassing op de des tijds zeventienjarige Arwen. Arwen Meulenbroek is één van de ruim zeshonderd jonge Nederlandse parochianen die deelneemt aan de Wereldjongerendagen. foto Lex de Meester Ze voelde in de Franse lichtstad een lotsverbonden heid. Bij de vorige WJD, in het Ju- belbaar 2 0 0 0 in Rome, was Ar wen weer van de partij. „Ik vond het belangrijk om nog een keer zo'n mooie ervaring mee te maken en een stapje verder te gaan in het geloof. Parijs heeft mij het geloof te ruggegeven en in Rome wilde ik me verder verdiepen. In Ro me ben ik me meer een eigen mening beginnen te vormen." Hoogtepunt van de WJD in Rome was de pelgrimstocht naar het graf van de apostelen Petrus en Paulus en het passe ren van de Heilige Deur samen met twee miljoen andere jon geren. Zowel uit Parijs als Ro me kwam ze terug vol hoop. Haar normale leven leek mak kelijker te zijn geworden. De aanslag op het World Trade Center in New York, septem ber vorig jaar, verontrustte haar. De economie stortte in, iedereen leek eikaars vijand, terwijl ze uit ontmoetingen met Afrikaanse jongeren weet dat mensen ondanks oorlogen in vrede met elkaar kunnen le ven, feesten en bidden. „Het verontrust mij dat mensen ge loven, in iets dat van oor sprong goed is, en vervolgens datzelfde geloof misbruiken om zoiets slechts te doen. Ter wijl ze dat doen in naam van het geloof." In Toronto hoopt ze haar geloof in de mensheid, in vrede en barmhartigheid te rug te vinden. Hoewel ze de paus - en velen met haar - als 'ere-jongere' beschouwt, staat ze wel kritisch tegenover be paalde zaken die het Vaticaan zegt. Ze weet dat er in Toronto - meer dan tijdens andere WJD's - ruimte is voor vragen. „Ik wil weten hoe 't zit in het Vaticaan nu de gezondheid van paus zo slecht is, ik vind het ook een slechte zaak dat er een verbod is op het gebruik van condooms, terwijl mensen in Afrika aan aids sterven. Je hoeft niet alles klakkeloos over te nemen. De kerk kan niet alleen alles bepalen. Je bepaalt zelf hoe je tegenover verboden staat. Je bepaalt zelf of je er wel of niet in mee gaat." Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26