Uitstel van executie voor krakers Toervierdaagse hoopt dit jaar eindelijk op mijlpaal Historisch verantwoorde onthaasting Kinderen uit Kosovo en Albanië vieren vakantie in Zeeland Sterrenwacht houdt symposium over leven in het heelal Voor de vierde maal betrapt Boete voor mishandeling Bromfietser raakt gewond Wapens in beslag genomen Heling bestraft met dienstverlening Personenauto gestolen Drankrijdster negeert ontzegging Goes wil gesprek met alle partijen voordat ze beslist over bewoners AKF-hal agenda Daders geweld rest taakstraf door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes laat de mensen die het terrein achter de AKF-hal aan de Houtkade il legaal bewonen, voorlopig on gemoeid. Het wachten is op de uitkomsten van een gesprek tus sen alle betrokken partijen. Dat staat voor medio volgende maand gepland. De krakers hadden bericht ge kregen dat zij uiterlijk vorige week hun spullen moesten heb ben gepakt. De gemeente had de eigenaar van het pand, project ontwikkelaar Van Garderen Dekker, daartoe gedwongen omdat de bewoning in strijd is met het geldende bestemmings plan. Dat laat op die locatie al leen zware industrie toe. In het verleden heeft de gemeente om die reden al de vestiging van di verse bedrijven in de hal die niet onder zware industrie vallen ge dwarsboomd. MIDDELBURG - Het strafblad van een 28-jari- ge inwoner van Veere woog gisteren mee in de beslissing van de Middel burgse politierechter. Een boete van 225 euro en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging voor rij den onder invloed was de uitspraak. De man had op 6 april vorig jaar in Mid delburg de toegestane li miet van 220 microgram minimaal overschreden. Dat bleek uit het ademon- derzoek.Hij zei drie flesjes bier te hebben gedronken. Omdat het de vierde keer was dat verdachte was ge pakt voor het rijden onder invloed kreeg hij naast 225 euro boete een voor waardelijke rijontzegging van zes maanden. donderdag 18 juli 2002 MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit 's-Heer Arendskerke is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 226 euro boete wegens mishandeling. De verdachte beken de op 3 oktober vorig jaar in zijn woonplaats de ex-partner van zijn vriendin te hebben geslagen. De man meende dat de relatie tussen zijn vriendin en haar ex nog voortduurde en had zich daarover boos gemaakt. OOSTBURG - Op de kruising Oude haven en Mosterdwag in Oostburg heeft dinsdagavond een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto en een bromfiets. Een 39-jarige man uit Oostburg wilde op de kruising linksaf slaan. Bij deze manoeuvre zag hij een 17-jarige jongen uit de gemeente Oostburg over het hoofd. De bromfietser raakte gewond aan zijn hand, knie en elleboog. Hij werd per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis de Honte in Terneu- zen. RENESSE - De politie heeft dinsdag kort voor middernacht op het Transferium in Renesse twee knipmessen in beslag ge nomen. Bij een controle op het parkeerterrein werd de auto van vier jonge toeristen doorzocht. Daarbij troffen de agenten de twee aanvalswapens aan van een zeventienjarige jongen uit Roosendaal en een zakje hash. Zowel de wapens als de drugs zijn in beslag genomen. De eigenaar kreeg een boete van zeventig euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter legde gis teren een vrouw uit Vlissingen voor heling twintig uur taak straf op. De Vlissingse had in september vorig jaar een fiets voor 65 gulden gekocht van een jongen uit de straat. Dat bedrag lag ver beneden de werkelijke waarde. Ze had dus moeten weten dat de fiets gestolen was. Omdat de vrouw moeilijk een boete kan betalen was ze bereid een werkstraf te doen. Officier van justitie R. Jeuken eiste dertig uur taakstraf. De rechter be perkte de dienstverlening tot twintig uur, omdat de vrouw de nodige problemen heeft. HEINKENSZAND - In de nacht van dinsdag op woensdag werd aan de Slaakweg in Heinkenszand een personenauto ge stolen. Het gaat om een rode Opel Vectra met het kenteken DG-JD-69. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 41-jarige vrouw uit Grijpskerke voor rijden tijdens een rijontzegging bij verstek tot tachtig uur werkstrafDaarnaast moet ze 453 euro boete betalen, om dat ze in haar proeftijd zat. De verdachte werd op 26 oktober vorig jaar in Middelburg bij een politiecontrole gesnapt. De vrouw werkt in de horeca en kampt met een fors alcoholpro bleem. „Als ik drink, kan ik niet stoppen. Dat doe ik alleen als het café sluit", had ze eerder verklaard. Haar verslaving bleek uit een forse recidive alcoholdelicten. Daarmee werd in de strafmaat rekening gehouden. Het gemeentebestuur is in actie gekomen omdat een bewoonster van de Westhavendijk had ge klaagd over kunstenaar G. Ver- kerke, die met zijn beweging Moving Circle bezit heeft geno men van het terrein. Verkerke gebruikt onder meer een van de barakken. De andere barak wordt al langere tijd illegaal be woond door A. van der Ploeg. Vooral omdat de bewoning een zichtbaar positief effect op het afgelegen gebied heeft, zegde wethouder M. 't Hai*t vorige maand in de gemeenteraad toe te onderzoeken of de bewoning op enigerlei wijze kan worden voortgezet. Daarvoor is eerst een gesprek nodig tussen alle partijen, zoals de bewoners, ontwikkelaar, omwonenden en bijvoorbeeld de scouting, die haar onderkomen in het gebied heeft. Vanwege de vakantie kan het ondei'houd pas in augustus worden gevoerd. „In afwach ting daarvan bevriezen we de si tuatie", aldus 'tHart. Verkerke zegt dat zijn eerder ge dane aanbod nog steeds staat. Hij is bereid met Moving Circle een andere locatie te zoeken, op vooi-waarde dat Van der Ploeg kan blijven en als een soort be heerder van het gebied gaat functioneren. „We willen dat in een overeenkomst vastleggen en die ondertekenen." Niettemin zou Verkerke het be treuren te moeten verkassen, omdat hij het juist een uitgele zen locatie vindt voor zijn acti viteiten en ideeën. „Het zou erg jammer zijn, maar als door ons andere bewoners gevaar lopen, dan moeten we die keuze ma ken." Nomadisch De beeldend kunstenaar, die zichzelf de afgelopen jaren steeds als 'nomadisch' heeft ge afficheerd, heeft nog geen alter natieve locatie op het oog. „De gemeentegrenzen zijn ruim. Het zou in feite overal kunnen zijn, zoals een park, agrarisch gebied of een stuk bouwgrond. We zijn gelukkig redelijk mobiel. Mo ving Cii'cle is de afgelopen tijd ook levensvatbaar genoeg ge bleken om ermee door te gaan." Goese ambtenaren werden door twee schouwvrouwen verleid tot een picknick. De dames, die onderdeel zijn van de zomertentoonstelling 'Verder Terug' van Trechter 5, droegen tijdens het eten gedichten voor. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Ambtenaren van de ge meente Goes stonden gisteren even raar te kijken, maar deden uiteindelijk enthousiast mee met de 'schouwvrouwen' die momenteel rond het Gasthuis actief zijn. Beide dames verleid den de ambtenaren tot onder meer een wedstrijd touwtrek ken en een picknick op het gras voor het zorgcentrum. De schouwvrouwen, een creatie van Judy van Dokkum van Francien Meefout, zijn onder deel van de zomertentoonstel ling 'Verder Terug' van kunste naarscollectief Trechter 5. De tentoonstelling staat in het te ken van het 150-jarig bestaan van het gemeentearchief. Brandpunt van de activiteiten zijn de enorme 'archiefdozen' die voor het Gasthuis zijn verre zen en waarin vier kunstenaars exposeren. Omdat de zomertentoonstelling nadrukkelijk wil terugblikken op het verleden, proberen de schouwvrouwen dat in de pi-ak- tijk te brengen. Zij hebben ge sprekken gevoerd met bewoners van het Gasthuis over het vi*oe- gere dagelijks leven. De dames zijn onder meer tot de conclusie gekomen dat hoe hard er inder tijd ook werd gewerkt, er ook ruimte was voor rust. Dat, ter wijl momenteel ondanks de fors toegenomen vrije tijd iedereen drukker is dan ooit. De gemeentemedewei'kers kre gen daarom gisteren, in wat een 'bewaerschole voor ambtena ren' werd genoemd, tijdens hun middagpauze een stoomcursus onthaasting. Met fotoalbums demonstreei'den de schouw vrouwen hoe het er vroeger aan toe ging, hoe men zich vroeger wist te ontspannen. Voor ze het wisten, roken de ambtenaren collectief aan de lavendel, be vochten ze elkaar in een touw trekwedstrijd, liepen om het hardst met een lepel in de mond met daarop een ongekookt ei en vonden elkaar terug in een sma kelijke picknick, terwijl beide 'ovei'blijfmoeders' poëzie van Marsman en Achterberg voorla zen. Ambtenaren die een wat al te gespannen indruk maakten, ondergingen een grondige mas sage. De beide dames komen nog va ker in actie. Op dinsdag 23 juli is er een toeristische rondschouw op de weekmarkt en op zaterdag 27 juli een bewaerschole voor kinderen. De tentoonstelling in de archiefdozen bij het Gasthuis is nog tot en met eind augustus van dinsdag tot en met zaterdag te bezoeken. Morgen wordt er in het kader van de zomertentoon stelling ook een expositie ge opend in Galerie van den Berge. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Tweehonderd kinderen uit Kosovo en Albanië komen morgen voor drie weken vakantie naar Nederland. Vier entwintig kinderen verblijven bij gastgezinnen in Zeeland. De kinderen worden naar hier ge haald door Europa Kinderhulp die al meer dan veertig jaar va kanties voor kansarme kinde ren organiseert. De kinderen variëren in de leef tijd van tien tot en met dertien jaar en verblijven per twee in een gastgezin. „Dat doen we be wust omdat het verblijf hier voor de kinderen een hele cul tuurschok is", zegt de Goese Karla Nijssen van Europa Kin derhulp in Middelburg. „Din gen die voor ons normaal zijn zoals water uit de kraan, zijn voor hen totaal vreemd. En thuis wordt een wc vaak ge vormd door een gat in de grond. Het is voorgekomen dat een j on- redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gen hier met zijn voeten op een wc-pot ging staan en alles zo liet vallen. Dat is niet alleen voor de kinderen moeilijk, maar ook voor de gastoudex-s. Daarom zijn wij vierentwintig uur per dag voor hen bereikbaar." De gastouders worden van te voren gewaarschuwd voor de eerste kennismaking. „De kin deren hebben niets. De kleren die ze dragen bij aankomst, zijn de enige die ze bij zich hebben. Vaak zijn die ook nog eens stuk. De gastouders zullen ze in het nieuw moeten steken, tot onder goed en badkleding aan toe. Meestal komen de kinderen met lege handen aan en gaan ze met volle tassen terug. Dat zien wij als iets extra's dat de gastouders voor ze kunnen doen." Sleeptouw Het is niet de bedoeling dat de gastouders drie weken lang de kinderen op sleeptouw nemen naar dierentuinen of attractie parken. „Een dagje weg, is leuk. Maar we willen de kinderen vooral ï'ust bieden. We komen wel twee keer met alle kinderen die in Zeeland verblijven, bijeen. Woensdagmiddag gaan we naar de Hollandse Hoeve in Goes om te midgetgolfen en te barbe cuen. De kinderen kunnen dan hun ervaringen uitwisselen en de gastouders ook. En een week later gaan we met z'n allen zwemmen in Vlissingen." Het is de derde keer dat Europa Kinderhulp kinderen uit Koso vo en Albanië naar Nederland haalt. „Onze projecten duren drie jaar", zegt Nijssen. „Maar we zoi'gen er wel voor dat elk jaar andere kinderen mee kun nen. Dan krijg je geen scheve ge zichten in de dorpen daar." I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13- 16 uur: Torenbeklimming; 13-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; GOES - Oosterscheldeziekenhuis. 10-12 uur: Inloopochtend whiplashpatiënten; 's-HEER-HENDRIKSKINDEREN - Par keerplaats Nieuwe Rijksweg, 13.30 uur: Vertrek groepsfietstocht voor senioren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13-17 uur: Biljartcompetitie senioren; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. Organisatoren Platteeuw (links) en Bogaard (rechts) van de Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse hopen op meer dan duizend deelnemers. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De organisatie van de internationale Zeeuwse Rij wiel Toervierdaagse (ZRTV) hoopt dit jaar eindelijk eens de mijlpaal van duizend deelne mers te passeren. De afgelopen jaren werd de grens telkens net niet gehaald. Behalve in Goes kan er op twee dagen ook in Middelburg worden gestart. De ZRTV, die van 23 tot en met 26 juli woi'dt gehouden, is in middels toe aan haar veertien de editie. In de loop der j aren is de vierdaagse uitgegroeid tot hét evenement in de regio voor toerfietsers. Uit het hele land en zelfs daarbuiten komen mensen naar Goes om op de fiets te stappen. Een groot aantal deelnemers reserveert al vroegtijdig een plaatsje op de camping achter Sportpunt Zeeland in Goes, het vertrek- en aankomstpunt. Het evenement heeft een nau we band met de Goese Sport raad. De bestuursleden komen vrijwel zonder uitzondering voort uit de raad en in de jaren tachtig werd het idee ook daar geboren. „Het was de tijd dat mensen eerder gingen stoppen met werken en veel gingen fietsen. Toen zag je ook overal fietsvierdaagsen ontstaan. In Zeeland was er eigenlijk nog niets", zegt voorzitter Johan Boogaard. Nieuwe routes Inmiddels zijn er zo'n dertig vrijwilligers die ervoor zorgen dat alles op rolletjes loopt. Ook zijn er nauwe contacten met diverse landelijke levensmid delenfirma's, die bereid zijn de deelnemers gx*atis van provi and te voorzien. Verder is er een ervaren commissie, die elk jaar weer nieuwe routes uitzet over de dagelijkse afstanden van 25,40 en 60 kilometer Galeries Belangrijk daarbij is dat er on derweg ook wat te beleven moet zijn. Zo voeren de toch ten bijvoorbeeld langs gale ries, ondernemende boeren en veel natuurschoon. „We pro beren zoveel mogelijk te laten zien", zegt Jaap Platteeuw, die vanaf het begin bij de organi satie is betrokken. „Het is toch een vorm van promotie van Zeeland." De ZRTV doet elke dag een an der deel van de Bevelanden aan. Enkele jaren geleden gin gen stemmen op om ook op Walcheren wat te onderne men. Na een enquête onder de deelnemers in 2000 werd vorig jaar een voorzichtige poging gedaan. Het aantal deelne mers en vrij willigers hield niet over, maar desondanks geldt op woensdag en donderdag sportcomplex Voorborch aan de Breeweg in Middelburg op nieuw als vertrekpunt voor de Walcherse variant. „Zoiets moet groeien", aldus Boog aard. Voor alle dagen geldt dat de deelnemers tussen 9.00 en 13.00 kunnen vertrekken en voor 17.00-uur binnen dienen te zijn. Belangstellenden hoe ven niet alle vier dagen mee te fietsen, maar kunnen ook per dag deelnemen. Wie de vier tochten (of de twee vanuit Middelburg) volbrengt, ont vangt na afloop een herinne ring. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kans is groot dat behalve op aarde er gens anders in het heelal ook een vorm van leven is. Op een sym posium dat Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen uit Mid delburg in november houdt, staat leven in de ruimte cen traal. Drie vooraanstaande Ne derlandse deskundigen houden lezingen over dat thema. „In ons eigen melkwegstelsel zijn tweehonderd miljard ster ren", zegt Tjerk Westerterp van de steirenwacht. „Er zijn hon derd miljard stelsels als ons melkwegstelsel. Daar zit een klein planeetje bij en daar draaien wij op rond." Met zoveel planeten lijkt de kans groot dat er nog andere planeten zijn waarop leven aanwezig is. Het symposium wordt op zater dag 9 november gehouden in de stadsschouwburg in Middel burg. Het is de eerste keer dat de sterrenwacht een evenement van een dergelijke omvang or ganiseert. De belangstelling voor sterrenkunde onder het grote publiek is groeiende, zegt Westerterp. Het symposium valt, min of meer toevallig, sa men met het 35-jai*ig bestaan van de sterrenwacht en het ver trek van voorcitter Jan Minder hout. De drie sprekers zijn weten schapsjournalist Govert Schil ling, astronoom Rens Waters en ruimtevaartdeskundige Piet Smolders. Commissaris van de koningin W. van Gelder opent het symposium. Govert Schil ling heeft ruim 25 boeken ge schreven over sterrenkunde. Verder schrijft hij voor kranten en tijdschi'iften. Dit jaar kreeg hij de Eureka! oeuvi'eprijs voor zijn werk op het gebied van de popularisering van de weten schap. Allerbeste Rens Waters is universitair do cent sterrenkunde aan de Uni versiteit van Amsterdam en deeltijdhoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit Leuven. Hij houdt zich bezig met de vraag hoe sterren en planeten ontstaan. Piet Smolders is vol gens Westerterp 'de allerbeste' ruimtevaartdeskundige. Hij was tot vorig jaar hoofd van het planetarium in Artis en heeft onder meer voor De Telegraaf artikelen geschreven over ruim tevaart. Het symposium is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in sterrenkunde. „We willen ster renkunde laagdrempelig aan de man brengen", zegt Westerterp. „Iedere leek met een goed stel hersens moet de lezingen kun nen volgen." Kinderen onder de twaalf jaar wordt ontraden de lezingen bij te wonen omdat ze toch vrij pittig zijn. Tijdens het symposium is infor matie te krijgen van de Europe se ruimtevaartorganisatie Esa en de Nasa, de Amei'ikaanse te genhanger. Boekhandel De Drukkerij is aanwezig met boe ken over sterrenkunde, een optiek verkoopt verschillende kijkers. Informatie over de ster renwacht is te vinden op wwiv- .lansbergen.net. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Oostburg voor poging tot zware mishandeling en diefstal ver oordeeld tot 214 dagen gevan genisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Zijn moeder, een 59- jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg voor poging tot het toe brengen van zwaar lichameiijk letsel, 229 dagen gevangenis straf, waarvan 180 dagen voor waardelijk en 220 uur werkstraf opgelegd. Slachtoffer van de ernstige mis handeling was de stiefmoeder van de Oostburgei\Behalve de Vlissingse en haar zoon waren nog een zoon, twee schoondoch ters en een kennis bij het geweld betrokken. Het slachtoffer werd geschopt, geslagen met een kof fiepot, aan haar haren getrok ken en met bleekwater overgo ten door de 59-jarige vrouw. De familieterreur vloeide voort uit een aangifte van het slachtoffer tegen de ex van haar man. Toen zij niet van plan was om de aan gifte in te trekken ging de fami lie op een agressieve wijze ver haal halen bij de vrouw. Aan het slachtoffer moeten de daders 4118 euro smartengeld betalen. De gevangenissti-affen zijn door de Oostburger en zijn moeder in voorarrest uitgezeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25