euwse IJ IJ Bf Jt tl i' Oorlogstaal Marokko en Spanje Brussel versoepelt autoverkoop Reislustige papegaai neemt enkeltje Vlissingen ituitde france Oud-minister Luns in Brussel overleden A Gevelsteen heeft een eigen verhaal 0^^ Spanning loopt op na herovering rotseilandje Perejil Italiaanse bond weert voetballers van buiten EU Veel te klein aanbod mosselen Aanslag in Israël eist zes levens Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Verkerk verliest van Costa Corus fuseert met bedrijf Brazilië Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- wmmammmm 20° 13c Meer zon Zonnige perioden en droog. Matige, aan zee vrij krachtige noordenwind, maxi mum temperaturen rond de 20 graden. 245e jaargang no. 168 donderdag 18 juli 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl MHMM ■■mnm van onze redactie buitenland MADRID - Het conflict tussen Spanje en Marokko over het rotseilandje Pere jil dreigt hoog op te lopen nu beide partijen lijken te kiezen voor inzetten van militairen. Zowel in Spanje als Marokko werd gisteren stevige oorlogs taal gebezigd. Ondanks eerdere toezeggingen van Madrid het conflict via di plomatieke weg op te lossen zet te Spanje gisterochtend onver wachts troepen in en heroverde de rots op de Marokkaanse mili tairen die het eiland op 11 juli hadden bezet. Marokko eiste onmiddellijke ontruiming door de Spanjaarden. De Spaanse actie verliep zonder bloedvergieten. Zes Marokka nen werden door de Spanjaar den opgepakt en later via de Spaanse enclave Ceuta aan Ma rokko overgedragen. Het Spaanse parlement en de internationale gemeenschap schaarden zich gisteren achter Spaanse actie. In Marokko kwam de herovering over als een 'daad van agressie'. De Ma rokkanen beschouwen het Pe- iterselie-eiland, dat maar 140 meter uit de kust ligt, als hun ei gendom. Volgens de Spanjaar den is het van hen. Bemiddeling VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft zich gisteren opge worpen als bemiddelaar tussen ROME - De Italiaanse voetbal bond heeft besloten de clubs te verbieden spelers van buiten de Europese Unie te contracteren. Deregel gaat op 31 augustus in. Tot die tijd mogen de clubs uit de Serie A en B nog één voetballer van buiten de EU aannemen. Daarna helemaal niet meer. De spelers die nu onder contract staan, mogen wel blijven. Voor de clubs in de Serie C geldt de nieuwe regel per direct. De bond nam de maatregel in het verlengde van een nieuwe immigratiewet die vorige week door het parlement is aangeno men. „We hebben ons aan de nchtlijnen van de nieuwe immi gratiewet gehouden", verklaar de bondsvoorzitter Franco Car- raro. „Als we nog even hadden gewacht, dan zouden nog vijf honderd buitenlandse spelers naar Italië zijn gekomen." Het besluit in Rome kwam een jaar nadat de voetbalbond de beperkingen voor profvoetbal iers uit niet-EU-landen had op geheven. Daarna had een grote instroom plaats. SID VERSEKE - Het mosselseizoen is gisteren geopend, maar de aanvoer van mosselen is onvol doende. Directeur A. Leerling van het Mosselkantoor in Yerseke sprak gisteren tijdens de officiële ope ning van het mosselseizoen zijn bezorgdheid. Slechts een kwart van de gewenste hoeveelheid is beschikbaar. Veel handelaren moeten 'nee' verkopen aan hun afnemers. Over de kwaliteit van demosselen zijn restauranthou ders overigens zeer tevreden, maar ze maken zich wel zorgen over de minimale aanvoer van net 'zwarte goud' de komende weken. Het wachten is op de nieuwe oogst uit de Waddenzee, die eind augustus rijp is. Spanje en Marokko. Hij zei ei-g bezorgd te zijn over het conflict, aldus een verklaring die giste ren is uitgegeven. Hij heeft met beide partijen contact gelegd. Gisteravond zei de Marokkaan se minister van Buitenlandse Zaken, Benaïssa, dat Spanje en Marokko dinsdag overeenstem ming hadden bereikt over de voorwaardelijke terugtrekking van de Marokkaanse troepen. Niettemin gingen de Spanjaar den over tot een militaire actie. Volgens Benaïssa heeft de Spaanse actie veel weg van een oorlogsverklaring. De herovering begon gisteroch tend om kwart over zes toen vijf helikopters zo'n dertig com mando's op het eiland dropten. Door megafoons werd de Ma rokkanen opgeroepen zich over te geven. Als ze zouden meewer ken, dan zou er niet worden ge schoten. Later op de dag werden de commando's vervangen door een bezettingsmacht van het Spaanse Vreemdelingenlegi oen. Marineschepen en vliegtui gen patrouilleerden de hele dag in het gebied. De crisis was gisteren duidelijk merkbaar in de drukke zee straat van Gibraltar. Het vlieg verkeer met Melilla, een andere Spaanse enclave op de Marok kaanse kust, werd tijdelijk stop gezet. De veerboten vanuit de Zuid- Spaanse militairen hebben Perejil heroverd en de vlag gehesen. Op de achtergrond ligt het Marokkaanse vasteland. fc door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Autodealers en ga ragehouders in de Europese Unie krijgen meer ruimte voor concurrentie. Beperkende re gels die de vrije verkoop ruim vijftien jaar frustreerden ver dwijnen. De Europese Commis sie verwacht dat de autoprijzen dalen en de service beter wordt. Commissaris Monti (Concur rentie) verhulde gisteren niet dat de auto-industrie enorm ge lobbyd heeft om zijn plannen af te zwakken. Ook de lidstaten met grote autoproducenten (Duitsland, Frankrijk, Italië) lieten zich niet onbetuigd. Mon ti's enige toegeving is dat dea lers pas in 2005 de kans krijgen overal, ook buiten het nu nog aan hen toegewezen gebied, een showroom te openen. Er is volop concurrentie tussen de automerken maar nauwe lijks tussen de dealers van het zelfde merk. Dat is het gevolg van de sinds 1985 bestaande EU-wetgeving die de verkopers met handen en voeten aan de fa brikant bindt. Dealers mogen alleen binnen de hen toegewe zen regio auto's verkopen, ter wijl onafhankelijke garagehou ders worden gedwarsboomd bij het verkrijgen van technische informatie en onderdelen. De commissie stemde gisteren unaniem in met het geleidelijk schrappen van die beperkende regels. De fabrikanten mogen nog steeds him dealers aanwij zen, maar die kunnen vanaf ok tober 2003 overal reclame ma ken. Ook krijgen zij de kans meer dan één merk te verkopen. Onder druk van de industrie en het Europarlement wordt het openen van een showroom el ders tot oktober 2005 uitgesteld Eerder was dat nog 2004. Ook het onderhoud wordt aan meer concurrentie onderwor pen. Dealers zijn vanaf volgend jaar niet langer verplicht deze taak te verzorgen maar mogen de herstelwerkzaamheden uit besteden. Verder worden fabri kanten verplicht alle technische informatie direct door te spelen aan onafhankelijke garagehou- TEL AVIV - Een zelfmoordaan slag in de Israëlische stad Tel Aviv heeft gisteravond aan ze ker zes mensen het leven gekost. Tientallen mensen liepen ver wondingen op. Volgens de politie lijkt het erop dat twee mensen zichzelf op bliezen met explosieven die ze om hun lichaam hadden gebon den. Beiden kwamen om. De radicale groepering Islami tische Jihad heeft zich verant woordelijk verklaard voor de aanslag. RTR/ANP/AFP ders. Die zijn vaak goedkoper. Volgens de Commissie profite ren automobilisten en dealers van de nieuwe regels. Monti be strijdt dat er tienduizenden ba nen verloren gaan, zoals de in dustrie voorspelt. Wel denkt hij dat kleinere dealers die de con currentie niet meer aankunnen zullen overstappen naar puur onderhoudswerk. De RAI, de vereniging van im porteurs en fabrikanten van personen- en bedrijfsauto's in Nederland, zegt 'gematigd posi tief' te zijn over het besluit van de Commissie. Ze handhaaft wel haar verwachting dat als gevolg hiervan auto's in Neder land ongeveer tien procent duurder zullen worden. De RAI wijst er op dat de nettoprijzen van auto's in Nederland laag worden gehouden, om de koper te compenseren voor de hoge be lastingen (btw en bpm) op een nieuwe auto. GPD Advertentie De autosite voor heel Nederland doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Een ver dwaalde papegaai vloog gis teren op de vroege ochtend trein van Goes naar Vlissingen. De dienstdoende conductrice merkte het dier in een coupé op en wist het te vangen. In een kartonnen doosje reisde de vogel mee naar Vlissingen. Daar werd de papegaai overgeleverd aan de perronopzichter die de die renambulance liet komen. Bij coördinator Peter van de Berg van de dierenambulance was het dier volkomen op zijn gemak: „Deze papegaai is erg mak. De eigenaar moet er veel tijd in gestoken hebben", ver moedde Van de Berg. „We hebben al enkele malen gevraagd waar hij vandaan komt, maar hij maakt bijna alleen kakelgeluiden. Hij moet dus in de buurt van kip pen wonen", vermoedde Van de Berg. Ook van de witte Ca nadese herdershond van Van de Berg was de vogel niet bang. Van de Berg: „De meeste vogels die bij ons komen zijn erg gestresst. Hij is erg op zijn gemak en gaat zo bij iedereen op zijn schouder zitten. Daar- Sammy met de witte Canadese herder £oban. foto Lex de Meester om denk ik dat hij het contact met veel mensen gewend is." Bureaumanager Inge Zweedijk noteerde het ring- nummer: 1996-226. „De eer ste cijfers staan voor zijn ge boortejaar. Hij is dus zes jaar oud", vertelt ze. Van de Berg vermoedde dat de eigenaar al leen al daarom zijn papegaai graag terug wil hebben. En dat bleek ook zo te zijn. Bij de politie in Goes meldde zich de eigenaar van Sammy die de vogel als vermist opgaf. Gis teravond was Sammy weer te rug in Goes. Volgens de eige naar was zijn vogel ontsnapt en had hij op eigen houtje een plekje in de trein gezocht. Spaanse havensteden naar Ceu ta en Tanger bleven gewoon va ren. Duizenden Marokkanen uit heel Europa wachten daar op de oversteek voor een vakantie in hun geboorteland. De Marok kaanse gemeenschap in Spanje onthield zich gisteren angstval lig van commentaar. GPD- /DPA/AFP 1. Halaand (foto) 3.00.15 2. Pineau 0.27 3. O'Grady 0.33 31. Kroon 3.57 ALG. KLASSEMENT L_De_Galdeano -36.25.35 2. Armstrong 0.26 3. Beloki 1.23 49. Boogerd 6.52 zie pagina 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Martin Verkerk heeft zich niet weten te plaatsen voor de kwartfinales van het tennistoernooi in Amersfoort. De inwo ner van Alphen aan den Rijn verloor in drie sets van de als eerste geplaatste Spanjaard Albert Costa, 6-3 3-6 4-6. Staalbedrijf Corus, de samenwerking van het voormalige Hoogovens (foto) met British Steel, fuseert met het Brazili aanse bedrijf CSN, de grootste producent van ruw- staal in het Zuid-Amerikaanse land. In de nieuwe j onderneming krijgt Corus een meerderheidsbelang. varia 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; economie: 19 en 21. WIIIMIliWI'IHIII II van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oud-minister Luns van Buitenlandse Zaken is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden in zijn woonplaats Brussel. Dit heeft zijn zoon laten weten. Luns is 90 jaar geworden. Luns was van 1952 tot 1971 in achtereenvolgende kabinetten minister van Buitenlandse Za ken. Van 1971 tot 1984 was hij secretaris-generaal van de Navo. Luns kreeg vijf jaar gele den een lichte beroerte. Sinds dien had hij veel verzorging no dig. Uit binnen- en buitenland kwamen gisteren reacties op het overlijden. Politici prijzen Luns om zijn verdiensten voor de een heid van Europa. Allen vinden dat Luns opviel door zijn onbe twiste gezag en zijn humor. De Navo noemt hem 'een van de grootste persoonlijkheden uit de geschiedenis van de organi satie'. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie omschreef Luns als 'een groot Europeaan'. Premier Kok sprak van een man van uitzonderlijke statuur en met reliëf. Volgens Viktor Kaisiepo, verte genwoordiger van de Papoea's in Europa, kwam Luns welis waar op voor de Papoea's, maar ging hij toch mee met de VS en werd het volk ingelijfd bij Indo nesië. Nicolaas Jouwe, de voor malig adviseur van de regering en later voorzitter van de Natio nale Bevrijdingsraad West-Pa- pua, is milder. „Luns heeft alles gedaan om de Papoea's te be schermen." De begrafenis zal dinsdag in be sloten kring plaatsvinden. In de ochtend is er een uitvaartdienst in de abdij Ter Kameren in Brus sel. Laat in de middag wordt Luns bijgezet in het familiegraf in Den Haag. ANP pagina 4: een reactionair met wie je kon lachen Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- rtraat- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I I I I I I I handtekening: 8 713214 000002 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; o- per maand met automatische incasso 19,25). ,p; per kwartaal met automatische incasso 52,-). - a per jaar met automatische incasso (€198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) WÊV Ml gm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1