Corus krijgt Braziliaans bloed NNZ denkt na over verpakking 19 Beveiliging dreigt Schiphol lam te leggen Eigen bijdrage voor verzorgingshuis vaak laat vastgesteld Metaal krijgt tik van inzakken economie Nederlands-Brits staalbedrijf neemt meerderheidsbelang in CSN profijt Financiële websites druk bezocht het bedriif donderdag 18 juli 2002 j I door Ilse Thoonsen HOOFDDORP - Luchthaven Schiphol dreigt tijdens de druk ke zomerperiode te worden ge troffen door een staking van particulier beveligingsperso- neel. Leden van vakbond De Unie moeten zich half augustus uit spreken over een CAO-bod van de werkgevers waarover nu al ffrote wrevel bestaat bij de van onze redactie economie LONDEN - Staalbedrijf Corus, de samenwerking van het voor malige Hoogovens met British Steel, gaat fuseren met het Bra ziliaanse bedrijf CSN, de groot ste producent van ruwstaal in het Zuid-Amerikaanse land. Beide partijen hebben hierover een principe-overeenkomst be reikt. Dat maakte Corus giste ren bekend. Desamenwerking moet volgens de beoogde partners leiden tot een onderneming met een be langrijke positie op de wereld- staalmarkt. In de nieuw te vor men onderneming krijgt Corus een belang van 62,4 procent en CSN (Companhia Siderurgica Nacional) 37,6 procent. De aan delen worden ondergebracht bij een Braziliaanse beursge noteerde houdstermaatschap pij. Volgens Corus is de voorgeno men fusie een belangrijke stap in de expansiestrategie van Co rus. De fusie, die begin volgend jaar moet zijn afgerond, zou na drie jaar een jaarlijkse kosten besparing opleveren van circa 250 miljoen euro. De eenmalige voordelen van de samenwer king bedragen ongeveer 300 miljoen euro. De aankondiging van de voor genomen fusie komt niet geheel onverwacht. Al enige tijd is Co rus in gesprek met CSN. Het be drijf wil expanderen op het gebied van de productie van bond. Als het tot een staking komt, is Schiphol het eerste doelwit. Ruim dertigduizend mensen wei-ken in Nederland in de par ticuliere beveiliging. De Unie is in deze sector de grootste vak bond. Sinds februari wordt met de werkgevers, verenigd in de Vereniging van particuliere Be- ruwstaal. Daartoe heeft het on langs zijn aandeel in de roest- vrijstaalfabrikant AvestaPola- rit verkocht voor 530 miljoen euro en staat de aluminiumpoot van het concern in de verkoop. De geschatte opbrengst ligt tussen de 1,4 en 1,6 miljard eu ro. Met het samengaan kan Corus uitgroeien tot een grote staalle- verancier in Zuid-Amerika. De Braziliaanse fusiepartner be schikt over eigen ertsmijnen. Corus betrekt reeds een groot deel van de grondstoffen uit de Casa de Pedra-mijn. Het con cern verwacht dat de jaarlijkse capaciteit van die mijn kan toe nemen tot 30 miljoen ton. Een ander voordeel zijn de lonen in Brazilië, die aanzienlijk lager zijn dan in Europa. Bij diverse vestigingen in Groot-Brittannië zijn de afgelopen twee jaar in totaal 10.000 banen geschrapt vanwege de hoge prijs van het Britse staal. Beschermen Daarnaast kan vanuit Brazilië staal tegen lage invoerrechten naar de Verenigde Staten wor den geëxporteerd. De producten van de Corus-vestigingen in het Verenigd Koninkrijk en IJmui- den vallen veelal onder hoge ta riefheffingen. De VS kondigden die onlangs aan om op die ma nier de eigen noodlijdende staalindustrie te kunnen be schermen. De Centrale Ondernemingsraad van Corus Nederland reageert veiligingsorganisaties (VPB), onderhandeld over een nieuwe CAO. Knelpunt in dat overleg is het afschaffen van overwerk- toeslagen. De Unie vindt de compensatie die de werkgevers willen bieden niet voldoende. Daarom heeft de bond de leden gevraagd zich over het onderhandelingsvoor- voorzichtig optimistisch, omdat de voorgenomen fusie helpt de kosten van het concern te veria- stel uit te spreken. „We hebben ze er op gewezen dat niet vrij blijvend 'tegen' kan worden ge stemd. Dan betekent het ook ac tie", aldus bestuurder Peter Roos. „We hebben geopperd om in geval van acties te beginnen op Schiphol. Vanwege de im pact." De circa drieduizend mensen gen. Wat de gevolgen zijn voor Corus Nederland is nog ondui delijk, vindt voorzitter F. van die op Schiphol in de particulie re beveiliging werken, controle ren onder meer passagiers, sur veilleren op Schiphol Plaza en bewaken parkeerterreinen en bedrijven. „De impact zal be hoorlijk zijn als er daadwerke lijk wordt gestaakt", voorziet een woordvoerder van Schip hol. „Als de pascontroles niet Wieringen. De ondernemings raad constateert wel dat Corus duidelijke stappen zet om het doorgaan, hapert een van de procedures in het vliegproces. Het is aan de marechaussee om te bepalen of vluchten kunnen doorgaan of niet." Werkgeversorganisatie VPB is 'teleurgesteld' over de stakings dreiging. „Een actie op Schip hol zouden wij ten zeerste betreuren", aldus woordvoer der Ron Follon. „Het doet on voldoende recht aan de sfeer van de onderhandelingen." GPD staalbedrijf weer gezond te ma ken, door verkoop van onderde len en de iusie.GPD/ANP door Rixt Albertsma DEN HAAG - De Nederland se metaalindustrie heeft vo rig jaar zwaar te lijden gehad onder de dip in de iet- en tele- comsector. De jaarlijkse groei in de sector viel terug naar nul procent (5,2 procent in 2000). Ook dit jaar komt de groei maar langzaam op gang. Van de duizenden vacatures waar de sector tot voor kort mee kampte is vrijwel niets meer over. Arie Kraaijeveld, voorzitter van de Vereniging FME-CWM, ondernemers vereniging in de metaal, voorziet voor eind dit jaar lichtpuntjes. „Als er politiek en internationaal geen gekke dingen gebeuren." De metaalindustrie zakte vo rig jaar flink in. Door de sterk gedaalde vraag naar ict- producten (als mobiele tele foons, computers en chipma chines) zagen veel toeleve ranciers in de metaalsector hun omzetten slinken. Vol gens een rapport van het Centraal Plan Bureau (CPB) over de Nederlandse metaal industrie (uit april 2002) zul len dit en volgend jaar in to taal 13.000 voltijds banen in de sector verdwijnen. Dat staat in schril contrast met de grofweg 15.000 vacatures die vorig jaar juli nog open ston den. Kraaijeveld is 'iets min der somber' dan het CPB, maar hij denkt wel dat dege nen die werkgelegenheids- verlies voorspellen, gelijk krijgen. De voorzitter waar schuwt, naar eigen zeggen, al vanaf medio vorig jaar voor de achteruit hollende ont wikkelingen in de Neder landse industrie. De kente ring kwam begin 2001 toen de vraag naar computers en mobiele producten afnam. Tijdens een rondgang langs bedrijven in zijn sector, sig naleerde de voorman minder orders en een verschuiving van de productie richting on der meer Polen. „Later sij pelden de problemen door naar andere sectoren, als de scheepsbouw." Kraaije veld vond echter weinig ge hoor in de politiek voor de signalen. „Het verwondert me keer op keer hoe weinig de politiek weet van bedrij ven en industrie." Volgens het CPB vallen de hardste klappen binnen de Nederlandse metaalindu strie. Tussen de ondernemin gen onderling zitten echter wel grote verschillen, merkt Kraaijeveld op. Hij voorspelt een nieuwe ontslaggolf na de zomer. „En niet alleen in de metaal.Veel bedrijven hebben hun werk nemers de afgelopen maan den vastgehouden, terwijl er minder werk is. „Daardoor zijn de loonkosten enorm op gelopen", zegt Kraaijeveld. Ontslagregels In het CPB-rapport conclu deren de onderzoekers dat de dip in de metaal in 2003 voor een deel opgelost kan worden als de arbeidsproductiviteit flink omhoog gaat, ten koste van de werkgelegenheid. Ontslagregels zouden hier door nog eens goed onder de loep moeten worden geno men, meent Kraaijeveld. „In de Angelsaksische wereld krijgen werknemers een zak met geld mee als ze niet meer nodig zijn. Ik wil niet zeggen dat we die kant uit moeten, maar we kunnen best eens anders naar de wetten kij ken." De werkgeversvoorman prijst de vakbonden die 'de ontwikkelingen dit jaar heb ben begrepen' en een 'gema tigde' cao hebben afgespro ken. Dit in tegenstelling tot de 'torenhoge' cao die de Duitse metaalwerknemers in de wacht hebben gesleept. De Nederlandse metaal hangt echter nauw samen met de Duitse. „Er moet dus niet te veel zand in de Duitse machine komen." GPD Een loodstender vaart langs het Nederlands/Britse staalbedrijf Corus in IJniuiden. foto Olaf Kraak/ANP door Brenda van Dam DEN HAAG - Eind mei is in de ze rubriek aandacht besteed aan de financiën rond het ver pleeg- of verzorgingshuis. De strekking van het verhaal was dat bewoners voor het verblijf daar een inkomensafhankelijke eigen bijdrage betalen, waarbij het eigen vermogen buiten schot blijft. De rubriek heeft bij veel mensen vragen en reacties opgeroepen. Vooral over die eigen bijdrage. Welke inkomsten tellen precies mee? Betalen we niet veel te veel? Als er na overlijden nog re keningen open staan, mogen die dan door het zorgkantoor opge ëist worden? De eigen bijdrage wordt vastgesteld door de regio nale zorgkantoren. De zorgkan toren zijn in het leven geroepen door de gezamenlijke zorgver zekeraars en zijn sinds 1998 ver antwoordelij k voor de uitvoe ring van de AWBZ. Het vaststellen van de eigen bij drage gaat volgens een ingewik kelde berekening waar veel per soonlijke gegevens voor nodig zijn. „Mensen zijn het niet altijd eens met de hoogte van de ei gen bijdrage of ze vinden dat het veel te lang duurt voordat ze van ons daarover bericht krij gen", vertelt Annalize Rose- boom van het Zorgkantoor Utrecht. „Als iemand in een verpleeg- of verzorgingshuis wordt opgeno men, proberen we binnen een maand de eigen bijdrage vast te stellen. Soms lukt dat niet. Bij voorbeeld als we niet alle inko- mensgegevens hebben en na vraag moeten doen of als er iets niet in orde is met de indicatie stelling. Dan kan het helaas veel langer duren." Erfenis „Soms te lang", weet mr. Anne- lies Sunderman van De Notaris winkel in Amersfoort. „Dan is de bewoner inmiddels overle den. Het zorgkantoor heeft dan een vordering op de nalaten schap, hetgeen inhoudt dat de rekening betaald dient te wor den uit de erfenis. Dat heeft dus niets te maken met een wettelij k recht op een deel van de erfenis, doen van schulden", aldus Sun derman. Voor vragen en klachten over de eigen bijdrage moet men terecht bij het betreffende zorgkantoor. Klachten worden daar volgens een formele procedure behan deld door het klachtenbureau en worden gerapporteerd aan het College van Zorgverzeke raars. Voor veel mensen zal het waarschijnlijk gemakkelijker zijn om zich eerst tot één van de Informatie- en Klachtenbu reaus Gezondheidszorg te wen den. Spreekuren Die onafhankelijke klachten bureau^ (IKG's) staan patiën ten bi] met informatie, advies en ondersteuning over zaken met betrekking tot gezondheids zorg. De telefonische spreek uren worden bemand door vrij willigers die goed bekend zijn met het stelsel van de gezond heidszorg. Maaike Veenstra, waarnemend coördinator bij het IKG in Utrecht: Als dat nodig is, kun nen we helpen met het opstellen van bezwaarschriften of onder steunen we bij het indienen van een klacht." „Klachten worden steeds com plexer", geeft Veenstra aan. Ho pelijk zal dit in de nabije toe komst voor de eigen bijdrage voor verpleeg- en verzorgings huizen veranderen. Normaal gesproken wordt er door het zorgkantoor per 1 juli een for mulier toegestuurd waarin bewoners jaarlijks hun inko- mensgegevens moeten opge ven. „Die herzieningsronde is er dit jaar niet", zegt Annalize Rose- boom van Zorgkantoor Utrecht. Vanwege de modernisering van de AWBZ wordt de procedure namelijk sterk versimpeld. „Mensen krijgen pas begin ja nuari 2003 van ons weer een for mulier waarin ze eenmalig hun inkomensgegevens moeten ver melden. Deze zullen vervolgens elk jaar automatisch worden geïndexeerd, waarna wij ge makkelijk de eigen bijdrage kunnen aanpassen." Dat betekent voor menigeen een hoop minder administratieve rompslomp en hopelijk ook minder problemen. GPD Voor vragen en klachten over de ge zondheidszorg kan men terecht bij: IKG Zeeland tel. 0113 24 94 90 AMSTERDAM - De tur bulentie op de internatio nale beurzen zorgt op dit moment voor een record aantal bezoekers op di verse financiële websites. Astrologie speelt daarbij een steeds belangrijkere rol. De vorige records, uit de tijd van de geruchtma kende beursgang van World Online in 2000, worden ruimschoots ge broken. De grootste fi nanciële startpagina, BEURS.NL, had dinsdag alleen al op de homepage 50.000 raadplegingen. Er werden die dag tweehon derdduizend pagina's op gevraagd. Een nieuwe verzamelsite ROM.NL werd 85.000 keer bezocht. BEURS.NL verwacht dat de drukte nog wel even zal aanhouden. Beleggers slurpen overal informatie op, waarbij het niet uit maakt of de koersen stij gen of dalen. Grote belangstelling is er vooral voor de koersenpa- gina's. Met name de S&P Future, die een indicatie geeft tijdens openingsu ren van Wall Street, wordt druk bezocht. Opvallend vindt BEURS.NL dat bij adviezen het 'astrologisch beursbericht' het best scoort. ANP door Jeffrey Kutterink KRABBENDIJKE - De NNZ Groep levert verpakkingen van jute, katoen, polyethyleen, po- lypropyleen, papier en karton. Over de hele wereld worden er onder meer aardappelen, uien, groenten, suiker, rijst en granen in vervoerd. NNZ Industriële Verpakkingen Zeeland in Krab- bendijke verhandelt verpak kingsmateriaal aan voorname lijk agrarische bedrijven in zuidwest Nederland, Flevoland en België. Het Zeeuwse dochterbedrijf van NNZ in Groningen produ ceert niets, maar verhandelt des te meer. Van het netje voor si naasappelen, mandarijnen en spruitjes in de supermarkt tot big bags voor buikladingen. Als het gaat om verpakkingen voor agrarische producten is Krab- bendijke voor NNZ hét opslag en distributiecentrum. Hondei'den soorten verpakkin gen liggen er klaar. Slechts een deel op bestelling Want de filo sofie van het bedrijf is om te kunnen leveren wanneer een klant dat wil. Dat vereist veel voorraden. En juist die heeft de vestiging in Krabbendijke vol op. De klantenkring van NNZ Zee land bestaat niet toevallig veel al uit verpakkingsbedrijfven van aardappelen en uien. „We zijn gevestigd waar onze klanten zijn", zegt adjunct-directeur Advertentie Marktleider op de beleggingsmarkt Met een marktppnelratie van 23% in aantallen beleggers, is de Rabobank de nieuwe marktleider op de beleggingsmarkt Dit is de uitkomst van het jaarlijkse onderzoek 'The Retail Investor' Uit het onderzoek dat gehouden is door het Centrum van Marktanalyse, komt de Rabobank °°k als beste op de on-line beleggingsmarkt naar voren. Krabbendijke is voor NNZ hét opslag- en distributiecentrum van verpakkingen voor agrarische pro ducten. H. van de Vreede. NNZ Indu- ven van Antwerpen spullen op striële Verpakkingen Zeeland is^-rté slaan. Wilt u ook meer balen uit plaatselijke Rabobank of si (v beleggingen? Bel voor informatie naar www.rabobank.nrt in 1990 ontstaan uit eenjfusié^ van drie bedrijveniNNZ Zee land, de Zeeuwse Zakkenhan- del (ook onderdeel van NNZ) en Van de Vreede Zakkenhandel. Jutezakken Het moederbedrijf NNZ begon in 1922 in een pakhuis in Gro ningen, als een regionale handel in jutezakken. De NNZ groep heeft vestigingen, agenten en distributeurs in Nederland (Groningen, Enkhuizen en Krabbendijke), Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Oos tenrijk, Litouwen, Letland en de Verenigde Staten. NNZ Zeeland is een han delsmaatschappij De productie van verpakkingsmaterialen vindt plaats in het verre oosten; onder meer Bangladesh (jute) en in Zuid-Europa (onder meer Griekenland en Turkije). Som mige materialen gaan direct van de leverancier naar de klant. Het meeste verpakkingsmateri aal gaat per container naar de haven van Antwerpen en wordt met vrachtwagens naar Krab bendijke vervoerd voor opslag. Ligt het magazijn heel erg vol, „De kracht van NNZ Zeeland zit hem onder meer in het direct uit voorraad kunnen leveren. Omdat het verpakkingsmateri aal elders in de wereld wordt ge maakt hebben we vaak te ma ken met maanden levertijd. Naam NNZ Industriële Verpakkingen Zeeland Plaats Krabbendijke Opgericht 1990 Aantal werknemers 12 Omzet 10 miljoen euro Holding NNZ Groningen foto Willem Mieras Klanten bestellen meestal op het laatste moment. Tijd om ma teriaal te bestellen is er dus niet meer", zegt Van de Vreede. NNZ Zeeland levert losse zak ken en netten (ook op rollen voor volautomatische verpakkings machines). Opvallend in de op slagruimte is niet alleen de hoe veelheid verschillende soorten verpakkingen (tal van inhouds maten), maar ook de kleuren ervan. Geel verpakkingsmate riaal is bedoeld voor aardappe len, oranje en rood voor uien en wortelen. „Achter het verpak ken van producten zit een hele filosofie. Onderzoeken hebben uitgewezen dat aardappelen beter tot hun recht komen in gele zakken en uien in oran je." Nieuwe vormen Verpakkingsmateriaal is dan ook meer dan alleen de zak of het netje om producten in te doen, zegt Van de Vreede. Ver pakkingseisen worden steeds aangescherpt als gevolg van veranderende wetgeving, over heidsmaatregelen, logistieke randvoorwaarden en eisen van klanten en consumenten. NNZ heeft een eigen onderzoeks- en ontwikkelingsafdeling in Gro- pakkingsvormen te ontwikke len. Van de Vreede: „Een voorbeeld is de Carry-Fresh, waarmee NNZ in 2000 de Bronzen Noot won tijdens de nationale ver pakkingswedstrijd. Die wordt georganiseerd door het Neder lands Verpakkings Centrum." Volgens het juryrapport van het NVC geeft Carry-Fresh ten op zichte van de traditionele net- verpakking als staande zak een betere presentatie van het pro duct. Voor de consument bete kent de verpakking meer gebruiksgemak door de draag- greep en meer consumentenin formatie door de goede lees baarheid van de bedrukte folie aan voor- en achterzijde van de verpakking, aldus het Verpak kings Centrum. De retailer kan, zo stelt de instantie, zijn pro ducten beter positioneren in het schap. En de verpakker kan zijn producten automatisch verpak ken. „Onlangs heeft NNZ in sa menwerking met Agrico een proef gedaan met een zoge noemde absorptiemat. Bij het vervoer van aardappels naar be stemmingen zoals bijvoorbeeld Griekenland, is sprake van een vochtprobleem. Daardoor be houden de aardappels niet de goede kwaliteit. Tot voorheen werd karton gebruikt om vocht op te nemen, maar dat bleek on voldoende. De nieuwe absorp tiemat komt te liggen op de bo dem van een container en neemt het vocht in zich op. De zakken en inhoud blijven droog." Mosselen Nieuwe technieken verdringen langzaam de oudere. Het aan deel jutenzakken loopt terug en maakt plaats voor netten en kunststof verpakkingsmateri aal. In jutenzakken worden voornamelijk consumptie- en pootaardappelen, mosselen en in mindere mate ook zaden en peulvruchten verpakt voor de export. „De tijd dat het bedrijf her en der jutenzakken ophaal de om schoon te maken, eventu eel te repareren en weer te ver handelen is bijna voorbij." Het verpakkingsmateriaal kan NNZ Zeeland voorzien van een bedrij f slogoBedrukken van j u- tezakken gebeurt in Krabben dijke. De machine kan per uur maximaal 2500 exemplaren aan. De netzakken kunnen ook worden voorzien van een label. Van de Vreede: „Met het labelen van zakken, drukken bedrijven letterlijk een eigen stempel op de verpakking. Daarmee wordt verpakkingsmateriaal ook een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19