Aanleg van wegen mist soms doel PZC Waarschuwing voor praktijken CombiPlay Grensgemeenten moeten drugsbeleid actualiseren OPRUIMiK^a KORTING ET pot Zandstrijd aan Belgische Kust Ex-vriend mogelijk dader roofoverval Lading houtsnippers in duwbak in brand tot 5 O °/o 1 31J POT AXEL 13 Verbetering infrastructuur kan buren soms meer goed doen dan regio zelf Activiteiten voor Sasse jeugd AXEL Cel voor mensensmokkelaar Aanrander moet in therapie Boete voor bedreiging Shoarmazaak te lang open Ree overleden na botsing Automobilist gewond in Zaamslag donderdag 18 juli 2002 door Andrea Bolle BRUINISSE - De overval op een inwoner van Bruinisse dinsdagmiddag heeft voor veel onrust in het dorp gezorgd. Volgens inwoners van het vis sersdorp moet de dader worden gezocht in de relationele sfeer. Hij zou de ex-vriend van de vriendin van het slachtoffer zijn. Rond drie uur dinsdagmiddag werd bij het huis van de man in de Schoolstraat aangebeld. Toen het slachtoffer de deur opendeed, kreeg hij een harde klap in het gezicht en viel be wusteloos tegen de grond. De dader nam een paar duizend euro mee. Een medewerkster van een supermarkt in Bruinis se zegt gehoord te hebben dat de ex-vriend van de vriendin de dader zou zijn. De buurvrouw van het stel, die ten tijde van de overval thuis was, zegt niks te hebben ge merkt van het incident. „Om half vijf zag ik de man een beet je moeilijk naar de auto lopen. Zijn vriendin kwam 's avonds nog vragen of ik iets gehoord of gezien had. Toen vertelde ze dat haar ex-vriend hem had ge slagen." Het jonge stel, volgens de buurvrouw begin twintig, woont nog maar anderhalve maand in Bruinisse. ,,Ik zei ze wel eens gedag, maar meer ook niet." Over de hoeveelheid geld die meegenomen is wordt in Bru druk gespeculeerd. „Bij de bakker hadden we het erover. Omdat ze hier net zijn komen wonen hadden ze dat geld mis schien in huis voor nieuwe meubels", aldus de buurvrouw. De politie wil desgevraagd niet bevestigen of de ex-vriend wordt verdacht van de overval. De zaak wordt nog onderzocht. Het slachtoffer heeft dinsdag wel aangifte gedaan van de overval. doorMaurits Sep IVLISSINGEN - De aanleg van nieuwe wegen en havens leidt lang niet altijd tot de komst van meer bedrijven. Ze kunnen zelfs leiden tot het vertrek van onder nemingen. Omliggende gebie den profiteren soms meer van de betere infrastructuur dan de re gio zelf. Dat stelt het Centraal Planbu reau (CPB) in een onderzoek paar het effect van infrastruc tuur op het aantrekken van be drijvigheid, dat gisteren is ge publiceerd. Omdat elke regio wegen, spoorlijnen en havens SAS VAN GENT - Het Sociaal Kultureel Werk (SKW) verzorgt van 2 tot en met 16 augustus va kantieactiviteiten voor jonge ren van zes tot achttien jaar in Groot Sas. Zo is er een skeelertocht door de polders van Westdorpe en grie- zeltocht in het donker met aan sluitend slapen in tentjes en ontbijten in de buitenlucht. Timmeren, zagen, knippen en plakken kan tijdens de knutsel - doemiddagen. Wie meer wil we ten over de hangavonden, air- hockey competitie, computer spelletjes en sieraden maken, disco met playbackshow en bal- lendag met bowling of het hutt- ten bouwen, kan bellen met het SKW, telefoon 0115-460170. aanlegt of verbetert, is het voor deel maar beperkt, nuanceren de onderzoekers. De reistijden in het betreffende gebied worden wel korter. Dat is gunstig voor de aanwezige on dernemers. Maar soms profite ren omringende regio's daar meer van dan het eigen bedrijfs leven. Zij zien een knelpunt tus sen de eigen locatie en een afzet gebied wegvallen. Het komt voor dat bedrijven hun neven vestiging daarna sluiten of plannen voor een nevenvesti ging afblazen. Tunnel De meest in het oog springende investering in Zeeland is de Westerscheldetunnel. Onder zoeker P. Tang: „De vraag is: wordt Vlissingen daar beter vanof is het vooral gunstig voor Rotterdam? En kan het dus ge beuren dat bedrijven Vlissingen verruilen voor Rotterdam?" „Ik heb altijd gezegd dat als al leen Rotterdam en België van de Westerscheldetunnel profite ren, dat je hem dan niet hoeft aan te leggen", reageert W. Sa- man van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). Maar Zeeland profiteert wel de gelijk van de tunnel, stelt hij. „Kijk maar naar de groeiende concentratie van bedrijven in Goes. Die gaan daar zitten om dat ze van daaruit zowel Zeeuws-Vlaanderen als de rest van Zeeland goed kunnen be dienen." Ook gedeputeerde J. Hennekeij (VVD, verkeer) wijst op de posi tieve effecten van de Wester scheldetunnel op de Zeeuwse economie. Hij noemt de komst van ondernemers als Cobelfret en Vervat naar Vlissingen-Oost. „De uitgifte van grond in het Sloegebied is groter dan in Rot terdam op dit moment. Zelfs groter dan wij zelf hadden ver wacht. En zij geven zelf aan dat de tunnel een belangrijke drijf veer is naar Zeeland te komen. Dat Gent ook baat heeft bij de tunnel, nou, prima." Relativeren Toch heeft het CPB best een beetje gelijk, geeft Saman toe. „Natuurlijk zal het zo zijn dat als je een knelpunt oplost, dat ook goed is voor andere gebie den. Relativering is best wel eens goed. Te hoge verwachtin gen leiden tot teleurstellingen." Dat neemt echter niet weg dat investeringen in nieuwe en be tere wegen, spoorlijnen en ha vens altijd nodig blijven, waar schuwt de werkgevers voorman. „Gebrekkige infrastructuur is in ieder geval niet goed voor de economie. Dat zet je op achter stand. Als je wel investeert, kun je ten minste in de pas lopen met de rest. Goede infrastructuur is geen garantie, maar maakt eco nomische groei wel mogelijk." Hennekeij nuanceert op zijn beurt het begrip 'verbeteringen in de infrastructuur'. „Dan gaat het in Zeeland lang niet altijd om nieuwe vierbaanswegen hoor. Hier hebben we het al snel over het scheiden van snel en langzaam verkeer. Denk maar aan de N57 en de N61. En dat zijn nou niet meteen dingen waar andere regio's belang bij hebben." doorEmile Calon VLISSINGEN - Het College van Toezicht op de Kansspelen waarschuwt voor de activitei ten van CombiPlay. Het Duitse bedrijf, met een postadres in Gronau, werft momenteel in Zeeland telefonisch deelnemers voor een loterij waarbij met prijsaandelen meegespeeld kan worden in twee grote Duitse lo terijen: de Duitse Lotto en de Nordwestdeutsche Klassenlot- terie. Het Ministerie van Justitie en het College van Toezicht geven duidelijk aan dat deze manier van handelen niet is toegestaan. Om te beginnen mogen buiten landse bedrijven geen loterijen in Nederland aanprijzen. Daar naast mogen loterijen telefo nisch geen potentiële klanten werven. Het bedrijf doet dat wel SLUISKIL - De brandweer van Terneuzen rukte gister avond voor de tweede keer uit nadat een lading hout snippers in een duwbak op het Kanaal van Gent naar Terneuzen door broei in brand dreigde te vliegen. Door water over de lading te sproeien werd het brandge vaar tijdig de kop ingedrukt. Dinsdagavond waren de korpsen van Terneuzen en Axel om dezelfde reden met groot materiaal uitgerukt. De inzet van brandweerlie den was toen groter dan gis teravond, omdat vlakbij de ligplaats van de duwbak am moniak van Hydro Agri Sluiskil werd overgeslagen in een zeeschip. De lading houtsnippers van spoorbielzen is afkomstig van het recyclingbedrijf He ros op het voormalige terrein van de Cokesfabriek in Sluiskil-Oost. De snippers hebben als eindbestemming Zweden, waar ze in een ener giecentrale zullen worden verbrand. Omdat er gevaar is voor uitbreiding van de broei, wordt de lading nu eerst volledig gelost en daar na verspreid op het terrein van Heros om af te koelen. en meldt dat de machtiging de volgende dag al wordt opge haald. Zo geeft het mensen die in eerste instantie ja zeggen maar zeer weinig tij d om die be slissing nog eens goed te over denken. Het College van Toezicht waar schuwt dat het voor deelnemers zeer moeilijk is om een eenmaal afgegeven machtiging na een j aar weer in te trekken.Op zul ke momenten geeft het bedrijf niet thuis", aldus een woord voerder. Klachten Tot nu toe heeft de Zeeuwse po litie geen klachten ontvangen over het bedrijf. Zover nu be kend is het ook nog maar enkele dagen aan het werven in het Zeeuwse. Volgens het College heeft het de afgelopen tijd wel geprobeerd klanten te werven in de regio's Amsterdam en Alme- re. Vanuit Zeeland had het nog geen meldingen ontvangen. J. Keizer van CombiPlay wilde gisteren niet reageren op de be schuldigingen van het College van Toezicht op de Kansspelen en het Ministerie van Justitie. Hij wist, zo zei hij desgevraagd, niets van een telefonische ver koop in Zeeland en verwees door naar zijn directeur die nog minimaal twee weken wegens vakantie niet bereikbaar is. Ook op andere vragen wenste hij niet in te gaan. Burgemeester Rollier van Stekene: 'Kwekerijen verhuizen de grens over naar het Waasland'. foto Charles Strijd door Wout Bareman STEKENE - De drugsproble matiek in de grensstreek baart zowel de grensgemeenten in Zeeuws-Vlaanderen als in Oost-Vlaanderen zorgen. Bur gemeester H. Rollier van Steke ne stelt vast dat de problemen zich steeds nadrukkelijker ver plaatsen van Zeeuws-Vlaande ren naar het Waasland. De afgelopen maanden werden in Wase gemeenten verschillen de kwekerijen en drugslabora toria ontmanteld. „En het op vallende daarbij is dat daar in een aantal gevallen Nederlan ders bij betrokken waren. De politie heeft bovendien de in druk dat de oogst vooral be stemd is voor de Nederlandse markt." In het verleden richtte de aan dacht zich voornamelijk op de drugshandel in de Zeeuws- Vlaamse grensgemeenten. Rol lier: „Als gevolg van het ge doogbeleid in Nederland trok ken veel Vlaamse scholieren de grens over om in Hulst of waar ook drugs te kopen. Wij hebben daar toen erg boos op gerea geerd." Maar uiteindelijk besloten de gemeenten, die vertegenwoor digd zijn in het Intergemeente lijk Overlegorgaan Oost- en Zeeuws-Vlaanderen, de proble matiek samen aan te pakken. Het leidde onder meer tot regel- Advertentie) Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Gelderland HF-Style Auping Label Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. JÉ Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot In Axel. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot. Nieuweridijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. A Stoutenbeek company. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl matige informatieuitwisseling tussen de politiediensten. Vol gens Rollier gebeurde dat in een periode dat Vlaamse bestuur ders, maar ook politiediensten, de problematieknognauwelijks onderkenden. „In Zeeuws- Vlaanderen zag je dat de regels streng werden toegepast, terwijl dat bij ons absoluut niet het ge val was." Inhaalslag Nadat de politie in Zeeuws- Vlaanderen ook de kwekerijen streng aanpakte, verhuisde een aantal kwekers naar een locatie net over de grens, waar de con trole minder intensief was. Rol lier: „We zijn bezig aan een inhaalslag en je ziet direct resul taat. Maar de ontwikkelingen zijn wel reden tot zorg." Burgemeester A. Kessen van Hulst vindt het tijd voor tussen tijds overleg tussen de grensge meenten (aan het intergemeen telijk overleg doen Axel, Hulst, Beveren, Stekene en Sint Gillis- Waas mee). „Gezien de recente ontwikkelingen in het Waas land kan het geen kwaad de drugsproblematiek opnieuw in dat overleg aan de orde te stel len. Destijds was er inderdaad sprake van goede informatie uitwisseling tussen de politie diensten. Er werden ook regelmatig gezamenlijke grens controles uitgevoerd. Misschien moet het beleid nu worden geac tualiseerd en verder worden aangescherpt." Kessen heeft zich overigens groen en geel ge- ergerd aan het gedoogbesluit van het kabinet Verhofstadt, dat hij 'absurd' noemt. Kessen neemt nog deze week contact op met zijn collega Rollier om de si tuatie te bespreken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Zevenbergen wegens mensen smokkel acht maanden cel opgelegd. Twee mededaders (37 en 32 jaar) uit Zevenbergen en Heerhugowaard werden voor hun aandeel veroordeeld tot 112 dagen gevangenisstraf en respec tievelijk tot werkstraffen van 180 uur en 100 uur. De 48-jarige man had de grootste rol bij het transport van illegalen uit Sri Lanka, Maleisië en India De uit Sri Lanka afkomstige man nen kwamen in beeld bij een onderzoek naar de hoofdver dachte in de mensensmokkel, die nog steeds niet kon worden aangehouden. Ook waren er contacten met een mensensmok kelaar uit Vlissingen, eerder tot vier jaar cel veroordeeld. Er zijn tal van organisaties binnen het wereldje van de mensen smokkel. Vast staat dat er grof geld aan wordt verdiend. MIDDELBURG - Een 19-jarige inwoner van Halsteren moet voor zijn psychische problemen in therapie. Dat werd giste ren door de rechtbank in Middelburg tot uitdrukking ge bracht in de gevangenisstraf van 365 dagen gevangenisstraf, waarvan 176 dagen voorwaardelijk. Die straf heeft de Bra bander bijna uitgezeten, zodat hij aansluitend kan worden opgenomen in de kliniek Groot Batelaar in Lunteren. De man had eerder bekend begin dit jaar op Tholen drie vrouwen te hebben aangerand. Hij was ervan doordrongen dat hij alleen gebaat is met een behandeling om weer op het rechte pad te kunnen geraken. MIDDELBURG - Een 64-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor bedreiging veroordeeld tot 500 euro boete. De man erkende op 22 oktober in Vlissingen een vrouw met de dood te hebben bedreigd door 'je kop gaat eraf' tegen haar te roepen. Ook had hij het slachtoffer uitgemaakt voor hoer. De Vlissinger werd ook verweten met een stift kwetsende teksten op haar woonadres te hebben geschreven, maar politierechter A. Gaakeer sprak de man daarvan vrij. Dit was volgens Gaakeer niet aannemelijk gemaakt, omdat zijn handschrift niet overeenkomt met de tekst die op de wo ning van het slachtoffer is aangebracht. MIDDELBURG - Een 39-jarige eigenaar van een shoarma zaak in Goes is gisteren door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld tot een boete van 175 euro. De man had zijn zaak te lang open gehouden. Op 21 januari vorig jaar zag een agent rond half vier 's nachts dat er nog twintig klanten in de winkel waren. Volgens de plaatselijke verordening van Goes moet de zaak tussen twee uur en vijf uur 's nachts gesloten zijn. De ei genaar was van mening dat hij een vergunning heeft tot drie uur 's nachts. „Als mensen om vijf voor drie binnen komen, duurt het even voordat ik eten heb gemaakt", zei de Goese- naar. De rechter was van oordeel dat hij klanten die enkele minuten voor sluitingstijd komen maar de deur moet wijzen RITTHEM - Een 30-jarige automobilist uit Vlissingen heeft gisterochtend rond vier uur een ree aangereden op de Rit- themsestraat in Ritthem, ter hoogte van de flitspaal. Toen de politie arriveerde, was het dier al overleden. De wagen van de Vlissinger liep schade op aan de motorkap, koplamp en zij scherm. weest. Toch zag het festival kans om verlies te lijden", stelde Cast bij zijn komst vast. Dus moest het volgens hem anders. De or ganisatie moest meer in eigen beheer houden, in plaats van werkzaamheden uit te beste den, zoals onder andere aan de Brugse Dienst voor Openbare Werken. „Ik ben drie jaar bezig geweest om het contract met Brugge open te breken. Burge meester G. Moenaert is daar nooit op ingegaan. Alleen heeft hij een keer in een interview ge zegd: „Ik laat me niet chanteren door dien Ollander"." Terwijl Inaxi volgens contract in 2001 het laatste festival ver zorgde, ging Cast met Blanken- berge aan de slag. Toen bekend werd dat daar in 2002 een zand sculptuurfestival zou plaats vinden, maakte Brugge snel een inhaalslag, door Inaxi opnieuw voor vijf jaar te contracteren. „En toen moesten ze natuurlijk koste wat het kost, eerder open dan ons. In voorgaande jaren was dat pas half juli, nu al eind juni. Het gevolg was, dat het jaarlijkse Beach Pop festival niet in Zeebrugge kon worden gehouden en is verhuisd naar Oostende", zegt Cast. Voor het publiek blijft intussen de korrelige keuze over tussen twee evenementen, toevallig al lebei over verdwenen bescha vingen. In Zeebrugge loopt het festival tot 4 augustus, terwijl dat in Blankenberge nog tot en met 25 augustus duurt. door Ronald Verstraten ZEEBRUGGE - Twee zand sculptuurfestivals aan de Belgi sche kust strijden deze zomer om de gunst van de bezoeker. Terwijl Zeebrugge in 'Het Mys terie van Atlantis' duikt, ont sluiert Blankenberge amper vier kilometer verder de gehei men van het oude Egypte. De strijd gaat op het eerste ge zicht tussen Poseidon en Toetanchamon. Maar de con currentieslag wordt in werke lijkheid gevoerd tussen Brugge en Blankenberge, meer bepaald tussen de Nederlandse organi satoren die deze kustgemeenten hebben ingehuurd. Het festival in Zeebrugge is op touw gezet door Inaxi Holland, terwijl Sculptra NV van voormalig In- axi-directeur Jaap Cast het fes tival in Blankenberge heeft ge organiseerd. „Het is niet de bedoeling Inaxi te beconcurreren", zegt Cast aanvankelijk nog diplomatiek. Zijn vertrek, eind vorig jaar, was immers een gevolg van 'een zakelijk verschil van inzicht'. Hij richtte vervolgens Sculptra op, vestigde zich in de West- Vlaamse gemeente Zuienkerke en sloot een overeenkomst met het naburige Blankenberge. Hij hoopt op 400.000 bezoekers en weet nu al: „In Zeebrugge heb ben ze tot nu toe maar de helft van ons gehad." Met enig venijn kaatst Peter Monbailleu de bal terug. „Cast is iemand die denkt dat hij het vak bij ons heeft geleerd", sneert hij. Monbailleu voert het secre tariaat van het festival in Zee brugge. Hij weet niet of het fes tival in Blankenberge al effect heeft gehad op het bezoekers aantal in Zeebrugge. „Dat is moeilijk te zeggen, want we hebben de eerste paar weken erg slecht weer gehad." Hij ziet de concurrentie als onvermijde lijk: „Vroeg of laat moest dat een keer gebeuren. Het is het gevolg van het succes hier", zegt hij. „We hadden het liever wat ver derop gezien, maar wij hopen dat de bezoekers voor ons kie zen, op basis van kwaliteit." Cast, afkomstig uit de uitge verswereld (VNU) kwam drie jaargeleden aan het roer te staan van Inaxi, dat een vijfja rig contract met Brugge had om de jaarlijkse zandsculptuurfes tivals te organiseren. „In 1998 zijn er 285.000 bezoekers ge- TERNEUZEN - Een 29-jarige Terneuzenaar is gistermorgen gewond geraakt toen hij met zijn auto in een sloot naast de Eendragtweg te Zaamslag te recht kwam. Ongeveer 200 meter voorbij de kruising met de Kleine Huijs- senpolderweg week de man uit voor een tegenligger en kwam met zijn rechterwielen in de berm terecht. Hierdoor raakte hij de controle over zijn voertuig kwijt en kwam tot stilstand in de sloot. De man klaagde over pijn aan zijn ribben en werd voor onderzoek per ambulance overgebracht naar het zieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13