Knokke laat stranden bewaken PZC Historisch verantwoorde onthaasting Steeds een stap verder in het geloof •12 Gemeente huurt particuliere beveiligingsfirma in lezers schrijven Voorwaardelijke boete voor scheldkannonade Explosief Illegale kap Politie neemt wapens in beslag s? OlCv. kgak Automobielbedrijf Dijkwel BV donderdag 18 juli 2002 door René van Stee KNOKKE - De gemeente Knok- ke-Heist trekt ruim 33.000 euro uit om tot eind augustus haar strand 's nachts te laten bewa ken door een privé-firma. Vol gens de plaatselijke politie is de uitbesteding van deze taak in het drukke zomerseizoen nood zakelijk, omdat zij niet in staat is permanent op het strand te patrouilleren en het nieuwe per soneelsstatuut de inzet van po- litie-ambtenaren 's nachts en in het weekend sterk beknot. ,,De laatste jaren wordt uiter mate veel schade toegebracht aan strandtenten. Ook vinden er talloze inbraken plaats en val len gemeenschapsvoorzienin gen ten prooi aan vandalen. Dergelijke feiten doen zich vooral voor in het zomerseizoen en worden meestal gepleegd door jongeren na een nachtje stappen. Omdat ze mede door de beperkte inzet van de politie niet of nauwelijks op heterdaad worden betrapt, vormt aanvul lende veiligheidszorg door een particuliere partner (Cobel- guard) een prima alternatief", lichtte burgemeester graaf Lip pens van Knokke-Heist gister ochtend het plan toe. Tot 31 augustus patrouilleren iedere avond twee bewakings agenten met een hond tussen half tien en half zes op het strand. Zij zijn ongewapend en vragen de politie om assistentie via hun gsm. Het is bovendien mogelijk patrouilles te paard op pad te sturen. Die mogen echter alleen op aan vraag van gemeente en met goedkeuring van het ministerie van Binnenlandse Zaken wor den ingezet. In de praktijk zal het om zeer specifieke dagen gaan, zoals zomerse feestdagen waar veel extra bezoekers wor den verwacht. Burgemeester Lippens sluit niet uit dat in zijn gemeente in de na bije toekomst nog meer private partners worden ingezet bij de bestrijding van kleine crimina liteit. Als opties noemde hij vaste ca mera's en buurtbewaking. Hij acht het nemen van dergelijke rigoureuze maatregelen te rechtvaardigen als hiermee de veiligheid van de burger sub stantieel wordt vergroot. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 34- jarige inwoner van Oost-Sou- burg voor bedreiging van een milieu-ambtenaar veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 200 euro. De man schold 7 september vo rig jaar een medewerker van de stortplaats in Vlissingen uit voor alles wat lief en lelijk is.,Ik stamp je onder de grond. Ik maak je af", zou hij hebben ge zegd. De verdachte ontkende de dreigende taal te hebben geuit, maar off icier van j ustitie RJ eu- ken verwees naar de verklarin gen van het slachtoffer en zijn collega. Jeuken eiste 200 euro boete onvoorwaardelijk. ,,U denkt zelf het te kunnen rege len, maar dat gaat niet." De Souburger was door het rode licht aan de Milieustraat gere den, omdat hij vond dat hij te lang op zijn beurt moest wach ten. „Ik zag een vrachtwagen door het rode licht rijden. Ik heb gezegd: dat kunnen wij ook", reageerde hij. De medewerker had hem daarop aangesproken. Verdachte zei zelf beledigd te zijn. Het bekvechten tussen de twee ontaardde in bedreigin gen. De politierechter hield in haar uitspraak rekening met de beperkte financiële mogelijk heden van de man. Goese ambtenaren werden door twee schouwvrouwen verleid tot een picknick. De dames, die onderdeel zijn van de zomertentoonstelling 'Verder Terug' van Trechter 5, droegen tijdens het eten gedichten voor. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. monumentale Hollandse iep en twee prachtige essen, is er in on ze ogen duidelijk sprake van il legale kap. De gemeente had hieivoor géén kapvergunning. Uit het kaartj e en uit de plannen van de gemeente blijkt op geen enkele wijze dat het bosje aan de rand van het park, dat in prima conditie verkeerde, compleet omgezaagd zou worden. Hier is sprake van ofwel misleiding of wel een onbegrijpelijke uitvoe- ringsfout. Het geeft geen pas na zo'n fout onze stichting te verwijten dat er geen contact is met de ge meente is opgenomen. Het is niet de eerste keer dat het de Stichting Tuin van Zeeland op valt hoe nonchalant de gemeen te omgaat met onze bomen. Het vertrouwen van onze stichting en dat van talrijke Middelburg se donateurs in de afdeling Groenbeheer is door dit onom keerbare en zeer betreurens waardige voorval ernstig ge schaad. Grote bomen zijn niet 1 op 1 te vervangen door wat jonge sprietjes. Ze verdienen alle res pect en zijn van groot belang voor het welzijn van de Middel burgse bevolking, dat een echt stadspark moet ontberen. door Rolf Bosboom GOES - Ambtenaren van de ge meente Goes stonden gisteren even raar te kijken, maar deden uiteindelijk enthousiast mee met de 'schouwvrouwen' die momenteel rond het Gasthuis actief zijn. Beide dames verleid den de ambtenaren tot onder meer een wedstrijd touwtrek ken en een picknick op het gras voor het zorgcentrum. De schouwvrouwen, een creatie van Judy van Dokkum van Francien Meefout, zijn onder deel van de zomertentoonstel ling 'Verder Terug' van kunste naarscollectief Trechter 5. De tentoonstelling staat in het te ken van het 150-jarig' bestaan van het gemeentearchief. Brandpunt van de activiteiten zijn de enorme 'archiefdozen' die voor het Gasthuis zijn verre zen en waarin vier kunstenaars exposeren. Omdat de zomertentoonstelling nadrukkelijk wil terugblikken op het verleden, proberen de schouwvrouwen dat in de prak tijk te brengen. Zij hebben ge sprekken gevoerd met bewoners van het Gasthuis over het vroe gere dagelijks leven. De dames zijn onder meer tot de conclusie gekomen dat hoe hard er inder tijd ook werd gewerkt, er ook ruimte was voor rust. Dat, ter wijl momenteel ondanks de fors toegenomen vrije tijd iedereen drukker is dan ooit. De gemeentemedewerkers kre gen daarom gisteren, in wat een 'bewaerschole voor ambtena ren' werd genoemd, tijdens hun middagpauze een stoomcursus onthaasting. Met fotoalbums demonstreerden de schouw vrouwen hoe het er vroeger aan toe ging, hoe men zich vroeger wist te ontspannen. Voor ze het wisten, roken de ambtenaren collectief aan de lavendel, be vochten ze elkaar in een touw trekwedstrijd, liepen om het hardst met een lepel in de mond met daarop een ongekookt ei en vonden elkaar terug in een sma kelijke picknick, terwijl beide 'overblijfmoeders' poëzie van Marsman en Achterberg voorla zen. Ambtenaren die een wat al te gespannen indruk maakten, ondergingen een grondige mas sage. De beide dames komen nog va ker in actie. Op dinsdag 23 juli is er een toeristische rondschouw op de weekmarkt en op zaterdag 27 juli een bewaerschole voor kinderen. De tentoonstelling in de archiefdozen bij het Gasthuis is nog tot en met eind augustus van dinsdag tot en met zaterdag te bezoeken. Morgen wordt erin het kader van de zomertentoon stelling ook een expositie ge opend in Galerie van den Berge. Uit de PZC heb ik begrepen dat er een hoop onzekerheid is over een projectiel (explosief). Dat ding is gevonden in Middelburg bij opgravingen. In de jaren '60 was ik werkzaam op een van de vele hopperzui gers van Volker, de Geopotissen 6,7,8,9. Met name in Milford Haven kwam ik tijdens een in spectie in de zandpomp ook zo'n ding tegen. Ondanks dat ik uit militaire dienst veel weet over munitie, kon ik niet herkennen wat het was. Ik heb er melding van ge maakt bij de kapitein. Vervol gens kwam er een expert aan te pas om dat ding onschadelijk te maken. Het explosief was een flinke jongen, want we konden hem niet eens uit de zandpomp krij gen. Toen heeft de expert hem in de pomp onschadelijk gemaakt, ik heb hem daarbij geassisteerd. Aan de achterzijde (het kontje) zit een vernuftig techniekje, waarbij het gaat om een dikke staaf draadend, waarbij ge bruik is gemaakt van metrische draad en whitword, waar ook nog eens een contramoer op zit, ook gaat het om een variatie van brons en koper. J.J.A. Jobse Zandkreekstraat 22 Middelburg De gemeente Middelburg heeft een rooivergunning aange vraagd voor acht paardekas- tanjes, een iep en vier esdoorns. Op een kaartje en in een staatje is precies aangegeven om welke bomen het gaat. Afgezien van de iep (vlakbij de entree van Miniatuur Walche ren) heeft de Stichting Tuin van Zeeland geen bezwaar tegen de voorgenomen kap. Tot zover niets aan de hand. Als de gemeente dan óók nog een compleet bosje bestaande uit tientallen bomen aan de rand van het park om laat zagen met onder meer een (andere) Peter Fraanje Koepoortstraat 16 Middelburg RENESSE - De politie heeft dinsdag kort voor middernacht op het Transferium in Renesse twee knipmessen in beslag ge nomen. Bij een controle op het parkeer terrein werd de auto van vier jonge toeristen doorzocht, Daarbij werden twee aanvals wapens van een 17-jarige uit Roosendaal aangetroffen en een zakje hash. De spullen zijn in beslag geno men en de eigenaar kreeg zeven tig euro boete. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Ze was in 1997, tijdens haar eerste We reldjongerendagen (WJD) in Parijs, nog zoekende. Maar in middels wéét Arwen Meulen- broek (22) uit Middelburg dat het katholicisme voor haar het ware geloof is. Ze is ervan overtuigd dat het allemaal wel goed komt met de wereld en ze hoopt daaraan haar steentje te kunnen bijdragen. Vandaag vertrekt Arwen naar Toronto voor haar derde WJD. Ruim zeshonderd jonge paro chianen vertrekken naar of zijn inmiddels in Canada. De organisatie verwacht in totaal bijna 200.000 jongeren tussen de 16 en 35 jaar oud voor be zinning en gebed, voor ont moeting en sociale projecten, voor catechese, verzoening en het vieren van de eucharistie. Daarnaast is er ruimte voor concerten, theater, dans, dis cussie en voor internationale vriendschappen. Arwen groeide op in een ka tholiek gezin. Tot haar twaalf de moest ze, zoals veel jonge ren, verplicht mee naar de kerk. Ze bleef lid van het jon gerenkoor, ook al zei het ka tholicisme haar niet meer zo veel. Op een dag bezocht de jonge Middelburgse een thea ter in een Bredase kerk, waar folders lagen van de WJD in Parijs. „Ik was zoekende", vertelt ze. „naar allerlei ant woorden. Ik dacht aan een leu ke vakantie in Parijs en aan ontmoetingen met jongeren uit de hele wereld. Een leuk feessie bouwen. En dat was 't ook wel. We sliepen in een gro te gymzaal en als we buiten za ten met een wijntje erbij en een gitaar, was 't ook feest." Nachtwake In de loop van de WJD veran derde de instelling van Arwen. Ze hoorde en begreep steeds meer van het katholicisme. Zaterdagnacht, tijdens het laatste weekend, werd een nachtwake gehouden. Meer dan een miljoen jongeren za ten bij elkaar op een groot veld. In stilte. Met overal kaarsjes. In gebed. „Dat maakte zóveel indruk op me, dat ik me meer ben gaan ver diepen." Zo werd het thema van Parijs - Kom en zie - onge wild van toepassing op de des tijds zeventienjarige Arwen. Arwen Meulenbroek is één van de ruim zeshonderd jonge Nederlandse parochianen die deelneemt aan de Wereldjongerendagen. foto Lex de Meester Ze voelde in de Franse lichtstad een lotsverbonden heid. Bij de vorige WJD, in het Ju- belbaar 2000 in Rome, was Ar wen weer van de partij. „Ik vond het belangrijk om nog een keer zo'n mooie ervaring mee te maken en een stapje verder te gaan in het geloof. Parijs heeft mij het geloof te ruggegeven en in Rome wilde ik me verder verdiepen. In Ro me ben ik me meer een eigen mening beginnen te vormen." Hoogtepunt van de WJD in Rome was de pelgrimstocht naar het graf van de apostelen Petrus en Paulus en het passe ren van de Heilige Deur samen met twee miljoen andere jon geren. Zowel uit Parijs als Ro me kwam ze terug vol hoop. Haar normale leven leek mak kelijker te zijn geworden. De aanslag op het World Trade Center in New York, septem ber vorig jaar, verontrustte haar. De economie stortte in, iedereen leek eikaars vijand, terwijl ze uit ontmoetingen met Afrikaanse jongeren weet dat mensen ondanks oorlogen in vrede met elkaar kunnen le ven, feesten en bidden. „Het verontrust mij dat mensen ge loven, in iets dat van oor sprong goed is, en vervolgens datzelfde geloof misbruiken om zoiets slechts te doen. Ter wijl ze dat doen in naam van het geloof." In Toronto hoopt ze haar geloof in de mensheid, in vrede en barmhartigheid te rug te vinden. Hoewel ze de paus - en velen met haar - als 'ere-jongere' beschouwt, staat ze wel kritisch tegenover be paalde zaken die het Vaticaan zegt. Ze weet dat er in Toronto - meer dan tijdens andere WJD's - ruimte is voor vragen. „Ik wil weten hoe 't zit in het Vaticaan nu de gezondheid van paus zo slecht is, ik vind het ook een slechte zaak dat er een verbod is op het gebruik van condooms, terwijl mensen in Afrika aan aids sterven. Je hoeft niet alles klakkeloos over te nemen. De kerk kan niet alleen alles bepalen. Je bepaalt zelf hoe je tegenover verboden staat. Je bepaalt zelf of je er wel of niet in mee- Voor zoveel voordeel gaat de zon graag op! Kijk ze 'ns stralen. Completer dan ooit, comfortabeler dan ooit en nu ook nog voordeliger dan ooit. Want omdat het zomer is krijgt u voor honderden euro's aan extra's cadeau op onze actiemodellen. Kom dus snel naar onze showroom en laat u zomers vi Citroen Xsara Comfort \Vanaf €16.790,- Standaard met o.a.: Speciale velours bekleding Airconditioning Aluminium look Warmtewerende voorri Radio/CD-spclcr met 6 speakers en bedienin aan de stuurkolom Uw voordeel €1.205,- Standaard met o.a Stuurbekrachtiging Centrale vergrendeling Elektrische ramen vóór Speciale bekleding Uw voordeel €725,- Cifroën Berlingo Mulfispace Nouvelles Froniières N^Vanaf 16.990,- Standaard met o.a.: Airconditioning Schuifdeuren links en rechts Metallic Jak Combinatie velours en stoffen bekleding Sr Uw voordeel €690,- Citroen Xsara Picasso Plaisir \Vanaf€ 20.490,- Digitale airconditioning Radio/CD-spclcr met 6 speakers en bediening aan de Sr Uw voordeel €1.595,- ir de overheidssubsidie! Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen, tel. 0118-629955.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12