Uitbreiding cafés op Vlasmarkt Zeeuwse oogst is beter dan de miezermosseltjes in Frankrijk Toervierdaagse hoopt op mijlpaal Kinderen uit Kosovo en Albanië vieren vakantie in Zeeland Daders familiegeweld rest nog taakstraf Geen parkeerverbod in Weegbreelaan wil Nota over horecabeleid Boete voor mishandeling Duur plasje in Renesse Drankrijders aangehouden Kermisvuurwerk vanaf ponton Voor de vierde keer betrapt Grijpskerkse negeert rijontzegging Baldadige toerist moet betalen Bromfietser gewond agenda Expositie donderdag 18 juli 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben het Horecabeleidsplan op slechts enkele, marginale punten gewijzigd. In de nota is een aparte paragraaf over jeugdbeleid opgenomen en het college heeft de ondernemers beloofd dat zij mogen meeden ken bij de uitvoering van het plan. In het Horecabeleidsplan staat onder meer dat alleen het gebied Vlasmarkt geschikt is voor uitbreiding met cafés. Ho reca Nederland en de Middel burgse ondernemersvereniging denken dat dit een zware druk legt op de leef- en woonomge ving van bewoners en onderne mers. Volgens het Horecabeleidsplan is in Middelburg nog genoeg ruimte voor nieuwe horecabe drijven. Als de ontwikkelingen gunstig blijven, is er op termijn zelfs plek voor veertien nieuwe cafés en negen restaurants. Uit breiding van het aantal café's (de zogeheten harde horeca) moet worden geconcenteerd op de Vlasmarkt. Horeca Nederland en de Mid delburgse ondernemersvereni ging VOM vinden het een knel- RENESSE - Een 16-jarige jon gen uit Eindhoven is in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie op de Hogezoom in Renesse betrapt op wildplassen. De illegale urinelozing kwam de Eindhovenaar op een boete van 45 euro te staan. punt dat het college van B en W beperkte ontwikkelingsmoge lijkheden heeft in alle gebieden voor de zogenaamde harde ho reca. De twee voorspellen be zwaren uit de Vlasmarkt als het aantal cafés wordt uitgebreid. Ze verwachten ook problemen als het aantal nachtzaken af neemt, waar café- en discobe zoekers wat kunnen eten na af loop van het stappen. Horeca Nederland en de ondernemers vinden dat het aanbod voldoen de moet blijven, omdat anders nachtelijke bezoekers zich gaan ophouden bij één nachtzaak. B en W stellen in him reactie dat de gemeente een keuze heeft moeten maken om de ontwikke ling van harde horeca op beperkte schaal mogelijk te ma ken. Het is juist, aldus het colle ge, dat door die keuze de moge lijkheden beperkt zijn. Maar, daaraan ten grondslag lag een belangenafweging. B en W zijn niet bang dat het aantal nacht zaken in de Vlasmarkt zal afne men. Het beleid is erop gericht om het aantal broodjes- en sho armazaken te handhaven. Om te voorkomen dat jongeren gaan rondhangen in het cen trum van Middelburg heeft het college een aparte passage op genomen in het Horecabeleids plan. De bestaande jongeren centra zouden meer activiteiten moeten organiseren. Dat zou ertoe kunnen leiden dat er minder rondhangende jonge ren komen. Het college tekent daarbij wel aan dat de activitei ten aansprekend moeten zijn voor de jongeren op het Plein 1940. Daarnaast willen B en W ter vervanging van het bestaande Midgard een nieuw, stedelijk jongerencentrum, realiseren. MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit 's-Heer Arendskerke is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 226 euro boete wegens mishandeling. De verdachte beken de op 3 oktober vorig jaar in zijn woonplaats de ex-partner van zijn vriendin te hebben geslagenDe man was boos omdat hij meende dat de relatie tussen zijn vriendin en haar ex nog voortduurde. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een bestuurder van een scooter aangehouden voor rijden onder invloed. Op de Veerseweg in Middelburg kreeg een man uit de gemeente Veere op een scooter een bekeuring voor rijden zonder helm. Toen de politieagenten alcohol ro ken, moest de scooterrijder een ademanalyse ondergaan. Daaruit bleek dat hij eenmaal te veel had gedronken. Met een rijverbod van een uur, mocht hij het bureau verlaten. VLISSINGEN - Het traditionele kermisvuurwerk in Vlissin- gen wordt vanavond rond 22.30 uur afgestoken vanaf een ponton op zee tegenover de Oranjedijk. Dat houdt in dat in te genstelling tot voorgaande jaren het publiek juist wel op de Oranjedijk mag en kan staan. Volgens de organisatie is de dijk de beste plek om het kermisvuurwerk te bekijken. De ver plaatsing heeft te maken met verscherpte veiligheidseisen. Mosselen eten bij Solskin op de boulevard in Vlissingen. foto Ruben Oreel doorValeska Nastaly VLISSINGEN - De eerste Zeeuwse mosselen van het nieu we seizoen zijn binnen. Restau rant Solskin aan de Vlissingse boulevard serveerde gisteren de nieuwste oogst aan hun gasten. Tevreden geluiden van zowel de gasten als de restauranthouder stegen op. „Wat zijn ze zacht, hè?", zegt de Vlissingse Ineke Speckens tegen haar vriendin Joke de Witte. Sa men namen ze de uitdaging aan om de eerste gekookte mosselen te komen proeven op het terras van Solskin. „Het zijn schitte rende mosselen", is het ant woord van Joke, die net terug is van een vakantie in Frankrijk. Beter dan die in Frankrij k. D at zijn nu zulke kleine miezermos seltjes." Wel vinden de dames de ver schillen tussen de mosselen erg frappant. Ineke houdt een mos sel op. „Moet je zien hoe groot! Dat is uitzonderlijk. Er zitten enorm grote bij, afgewisseld met weer hele kleintjes." Kok kin Francisca Bleijenberg kan dat verklaren. „De aanvoer van de mosselen is nog wat onzeker. Vroeger werden ze veel beter ge sorteerd, omdat er genoeg voor raad was." Zelf is ze ook te spre ken over de mosselkwaliteit van dit jaar. „In vergelijking met voorgaande jaren ben ik tevre den." Francisca doet niets extra's aan de smaak van de mosselen. „Wij koken ze met een hogedruksto- mer. Dan zijn ze in twee minuten klaar en blijft de smaak opti maal bewaard. Het enige wat wij toevoegen zijn de groenten. Sommige mensen koken ze in wijn of bier, maar dat doen wij niet." Restauranteigenaar Flemming Bleijenberg vertelt dat hij altijd de eerste mossel rauw eet. „Dan is de smaak het best en weet ik of ze goed zijn. Deze keer vind ik ze erg lekker. Ze zijn ook goed van grootte. We hebben eerst de hangcultuurmosselen gehad, maar die vond ik wel erg klein." Koken Joke vertelt aan Ineke hoe je het beste mosselen kunt koken. „Ik laat altijd tot drie keer toe het deksel oplichten door het kook- proces. Dan zijn ze goed. Als je ze langer kookt drogen ze uit en zijn ze niet meer lekker." De Amsterdammer Ewoud van Riesen zit met zijn familie op het ten-as. Hij heeft een bordje gebakken mosselen voor zich. „Ik ben he lemaal geen mosseleter. Ik kan dus ook geen goed oordeel vel len over de kwaliteit. Ik vind ze wel wat klein." Hij neemt de eerste mossel tot zich en rea geert enthousiast. „Lekker!" Ondertussen laten de twee vriendinnen zich de mosselen goed smaken. „Een lekker wijn tje erbij, wat wil je nog meer?" Ze voelen zich even culinaire critici. „Zeg eens Joke: welk cijfer geef je dit jaar aan de mosselen?" Jo ke neemt snel nog een zeevrucht tot zich, laat de smaak even goed op haar inwerken en ant woordt: „Een acht en een half." De prijs van de mosselen is het zelfde gebleven als vorig jaar. „Bij ons kost een pannetje mos selen zeventien en een halve eu ro. Of we die zo kunnen houden, is nog de vraag. We wachten af wat de prijzen bij de mosselhan delaren in Yerseke doen. Het is nog onzeker of er genoeg mosse len zijn tot het einde van het sei zoen", aldus Francisca. MIDDELBURG - Het strafblad van een 28-jarige inwoner van Veere woog gisteren mee in de beslissing van de Middel burgse politierechter. Een boete van 225 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging voor rijden onder invloed was de uitspraak. De drankrijder had op 6 april vorig jaar in Mid delburg de toegestane limiet minimaal overschreden. Dat bleek uit het ademonderzoek. De man zei drie flesjes bier te hebben gedronken. Hij was bezig zijn auto te verzetten toen de politie kwam. Omdat de verdachte voor de viei'de werd ge pakt voor rijden onder invloed, kreeg hij naast 225 euro boete een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 41-jarige vrouw uit Grijpskerke voor rijden tijdens een rijontzegging bij verstek tot tachtig uur werkstraf. Daarnaast moet ze 453 euro boete betalen, om dat ze in haar proeftijd zat. De verdachte werd op 26 oktober vorig jaar in Middelburg bij een politiecontrole gesnapt. De vrouw werkt in de horeca en kampt met een fors alcoholpro bleem. „Als ik drink, kan ik niet stoppen. Dat doe ik alleen als het café sluit"had ze eerder verklaard. Haar verslaving bleek uit een forse reeks alcoholdelicten. Daarmee werd in de straf maat rekening gehouden. RENESSE - Een 18-jarige toerist uit Alphen aan de Rijn kreeg woensdagochtend vroeg een boete van zeventig euro voor baldadig gedrag in het centrum van Renesse. Bij het ver laten van een kroeg duwde hij een stapel terrasstoelen omver en rende hard weg. Eén van de portiers vroeg de jongen terug te komen om de stapel recht te zetten, maar deze weigerde dat. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Tweehonderd kinderen uit Kosovo en Albanië komen morgen voor drie weken vakantie naar Nederland, waar ze in gastgezinnen verblijven. Vierentwintig kinderen logeren in Zeeland. De jongeren worden naar hier gehaald door Europa Kinderhulp die al meer dan veertig jaar vakanties voor kansarme kinderen organiseert. De kinderen variëren in de leef tijd van tien tot en met dertien jaar en verblijven per twee in een gastgezin. „Dat doen we be wust omdat het verblijf hier voor de kinderen een hele cul tuurschok is", zegt de Goese Karla Nijssen van Europa Kin derhulp in Middelburg. „Din gen die voor ons normaal zijn zoals water uit de kraan, zijn voor hen totaal vreemd. En thuis wordt een wc vaak ge vormd door een gat in de grond. Het is voorgekomen dat een jon gen hier met zijn voeten op een wc-pot ging staan en alles zo liet vallen. Dat is niet alleen voor de kinderen moeilijk, maar ook voor de gastouders. Daarom zijn wij vierentwintig uur per dag voor hen bex-eikbaar." Kennismaking De gastouders worden van te voren gewaarschuwd voor de eerste kennismaking. „De kin deren hebben niets. De kleren die ze dragen bij aankomst, zijn de enige die ze bij zich hebben. Vaak zijn die ook nog eens stuk. De gastouders zullen ze in het nieuw moeten steken, tot ondei*- goed en badkleding toe. Meestal komen de kinderen met lege handen aan en gaan ze met volle tassen terug. Dat zien wij als iets Bij een aanrijding in Oostburg is gisteravond een bromfietser ge wond geraakt. Een 39-jarige man uit Oostburg wilde linksaf slaan op een krui sing en zag daarbij een 17-jari- ge bromfietser uit de gemeente Oostburg over het hoofd. De bromfietser raakte gewond aan zijn hand, knie en elleboog. Hij werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis de Honte in Terneuzen. extra's dat de gastouders voor ze kunnen doen." Het is niet de bedoeling dat de gastouders drie weken lang de kinderen op sleeptouw nemen naar dierentuinen of attractie parken. „Een dagje weg, is leuk. Maar we willen de kinderen vooral rust bieden. We komen wel twee keer met alle kinderen die in Zeeland verblijven, bij een. Woensdagmiddag gaan we naar de Hollandse Hoeve in Goes om te midgetgolfen en te barbecuen. De kinderen kunnen dan hun eiwaringen uitwisselen en de gastouders ook. En een week later gaan we met z'n allen zwemmen in Vlissingen." Het is de derde keer dat Europa Kinderhulp kinderen uit Koso vo en Albanië naar Nederland haalt. „Onze projecten duren drie jaar", zegt Nijssen. „Maar we zorgen er wel voor dat elk jaar andere kinderen mee kunnen. Dan krijg je geen scheve gezich ten in de dorpen daar." De terugreis gaat elke keer ge paard met gemengde gevoelens. „We zien dat de kinderen aan de ene kant hun familie missen en graag naar huis willen. Maar aan de andere kant hebben ze het hier erg naar hun zin en wil len ze blijven. Ja, het is erg dankbaar werk." STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Strandpaviljoen De Oase, 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Pleintje 't Groentje, 19-19.30 uur: Meeleeftheater, MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; 19.00- 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; OOSTKAPELLE - Zionskerk, Duinweg 36a: 19:00 uur: Dam- en Schaaktoernooi; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur. Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peuter- gym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peu- tergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; Hotel Arion, 18.30-19.15 uur: Inschrijven Zomeravondbridge; WESTKAPELLE - Polderhuis, 10.00-20.00 uur: Benefietexpositie; ZOUTELANDE - Strand-west, 13.00- 16.00 uur: Strandspelen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Oostburg voor poging tot zware mishandeling en diefstal ver oordeeld tot 214 dagen gevan genisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Zijn moeder, een 59- jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg voor poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, 229 dagen gevangenis straf, waarvan 180 dagen voor waardelijk en 220 uur werkstraf opgelegd. Slachtoffer van de ernstige mishandeling was de stiefmoeder van de Oostburger, die vorig jaar maart in Vlissin gen in haar eigen woning een aantal uren werd gegijzeld en vernederd. Behalve de Vlissing se en haar zoon waren nog een zoon, twee schoondochters en een kennis bij het geweld be trokken. Het slachtoffer werd geschopt, geslagen met een kof fiepot, aan haar haren getrok ken en met bleekwater overgo ten door de 59-jarige vrouw. Ze raakte daardoor buiten bewust zijn. De familieterreur vloeide voort uit een aangifte van het slachtoffer tegen de ex van haar man. Toen zij niet van plan was om de aangifte in te trekken ging de familie op een agressie ve wijze verhaal halen bij de vrouw. Aan het slachtoffer moe ten de geweldplegers 4118 euro smartengeld betalen. De gevan genisstraffen zijn door de Oost burger en zijn moeder in voorar rest uitgezeten. Eerder eiste of ficier van justitie H. den Hartog tegen het duo achttien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Er komt geen parkeerverbod in de Weegbree laan in Arnemuiden. B en W van Middelburg hebben een verzoek van de plaatselijke Wijkbeheer- groep naast zich neergelegd. Die had zich namens de bewoners van de Weegbreelaan tot het ge meentebestuur gewend om een einde te maken aan de par keeroverlast door busjes. De Wijkbeheergroep vroeg het college vorige maand om aan dacht voor de gevaarlijke situa tie in de Weegbreelaan. De straat is ongeveer 75 meter lang, REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl smal, met een haakse bocht en hoge begroeiing. De weg is daardoor erg onoverzichtelijk. Waar de Weegbreelaan overgaat in het Bereklauwerf zijn twaalf parkeervakken voor auto's, die behalve in de avond en nacht ook in het weekend maar ge deeltelijk bezet zijn. Doordat er vrijwel 24 uur per dag één of meer busjes gepar keerd staan op de rijbaan, ont staan vaak gevaarlijke situa ties. De busjes begaan overigens geen verbod. De Wijkbeheer groep stelde B en W voor om een parkeerverbod aan weerszijden van de Weegbreelaan in te stel len met behulp van gele lijnen. Het college heeft de Wijkbe heergroep laten weten dat de omschreven parkeerproblema- tiek niet leidt tot gevaarlijke si tuaties, omdat er weinig verkeer door de Weegbreelaan komt en de auto's niet hard rijden. Daar naast stellen B en W dat zij het parkeren in woonwijken niet aan allerlei regeltjes willen bin den als dat niet echt noodzake lijk is. Het college stelt de Wijkbeheergroep voor om - eventueel samen met de wijk agent - een brief te sturen of mondeling contact op te nemen met de eigenaren van de busjes om een einde te maken aan het parkeren op de rijbaan en ze te vragen de busjes in de parkeer vakken te parkeren. WESTKAPELLE - De Teken en schilderclub Westkapelle houdt van 29 juli tot 3 augustus haar jaarlijkse expositie in Westkapelle. Het thema van de tentoonstel ling is: Tussen 't weater van de zêê. De expositie is te bezichti gen tussen 16.00 en 19.00 uur in het verenigingsgebouw Westka pelle Herrijst aan de Markt. Er hangen schilderijen en pente keningen.Daarnaast is de schel pen vei'zameling van S. de Visser en de boeiencollectie van A. Provoost te zien. Organisatoren Platteeuw (links) en Bogaard (rechts) van de Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse hopen op meer dan duizend deelnemers. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De organisatie van de internationale Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse (ZRTV) hoopt dit jaar eindelijk eens de mijl paal van duizend deelnemers te passeren. De afgelopen jaren werd de grens telkens net niet gehaald. Behalve in Goes kan op twee dagen ook in Middelburg worden gestart. De ZRTV, die van 23 tot en met 26 juli wordt gehouden, is in middels toe aan haar veertiende editie. In de loop der jaren is de vierdaagse uitgegroeid tot hét evenement in de regio voor toer- fietsérs. Uit het hele land en zelfs daarbuiten komen mensen naar Goes om op de fiets te stap pen. Een groot aantal deelne mers reserveert al vroegtijdig een plaatsje op de camping ach ter Sportpunt Zeeland in Goes, het vertrek- en aankomstpunt. Het evenement heeft een nauwe band met de Goese Sportraad. De bestuursleden komen vrij wel zonder uitzondering voort uit de raad en in de j aren tachtig werd het idee ook daar geboren. Inmiddels zijn er zo'n dertig vrijwilligers die ervoor zorgen dat alles op rolletjes loopt. Ook zijn er nauwe contacten met di verse landelijke levensmidde lenfirma's, die bereid zijn de deelnemers gratis van proviand te voorzien. Verder is er een er varen commissie, die elk jaar weer nieuwe routes uitzet over de dagelijkse afstanden van 25, 40 en 60 kilometer. Galeries Belangrijk daarbij is dat er on derweg ook wat te beleven moet zijn. Zo voeren de tochten bij voorbeeld langs galeries, onder nemende boeren en veel natuur schoon. De ZRTV doet elke dag een an der deel van de Bevelanden aan. Enkele jaren geleden gingen stemmen op om ook op Walche ren wat te ondernemen. Na een enquête onder de deelnemers in 2000 werd vorig jaar een voor zichtige poging gedaan. Het aantal deelnemers en vrijwilli gers hield niet over, maar des ondanks geldt op woensdag en donderdag sportcomplex Voor- borch aan de Breeweg in Mid delburg opnieuw als vertrek punt voor de Walcherse variant. „Zoiets moet groeien", aldus Boogaard. Voor alle dagen geldt dat de deelnemers tussen 90 0 en 13.00 kunnen vertrekken en voor 17.00 uur binnen dienen te zijn. Belangstellenden hoeven niet alle vier dagen mee te fiet sen, maar kunnen ook per dag deelnemen. Wie de vier tochten (of de twee vanuit Middelburg) volbrengt, ontvangt na afloop een herinnering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11