Bedrijven negeren gehandicapten Stichting werkt aan claim tegen tabaksindustrie PZC PZC Nieuwstest om geheugenverlies te meten Planbureau noemt reïntegratiebeleid van laatste tien jaar mislukt Zwembaden kunnen vaak niet voldoen aan eisen Eerste etappe Vierdaagse verloopt probleemloos 149 'Ik ga voor Edah!' w mËrn 1 Koeien doen schapenwerk Harderwijker onder toezicht arts Scooterbende opgerold Politie lost serie inbraken op Schutters bij azc waren mafketels Vermiste dood gevonden in België Bedrijven dupe van oplichting met incasso 17 juli 1952 woensdag 17 juli 2002 door Joke Licher DEN HAAG - Psychologen van de Universiteit van Amster dam gaan nieuws gebruiken om geheugenverlies te meten bij patiënten met een ernstige hersenbeschadiging. Met de nieuwstest gaan zij na of iemand zich na weken en maanden nog herinnert wat er vóór een bepaald tijdstip is ge beurd. De 'Daily News Memory Test' wordt dagelijks samenge steld met behulp van bijna tweeduizend internetsurfers. Het project staat onder leiding van prof. dr. J. Murre. De onderzoekers willen de re sultaten van de internettest ge bruiken bij het meten van zo geheten retrogade amnesie. Dat is het verlies van informa tie na een hersenbeschadiging. Als iemand bijvoorbeeld in au gustus een hersenbeschadiging oploopt en herinnering uit juli kwijt is, lijdt hij aan deze vorm van geheugenverlies. Er bestaan nog geen gestan daardiseerde testen voor ge heugenverlies voor een korte tijd. Dat komt omdat het moei lijk is te bepalen welke kennis iemand heeft. Al twee jaar zetten de onder zoekers elke dag een aantal vragen over het nieuws op in ternet. Bijna 2000 vrijwilligers beantwoorden die. Een pro gramma selecteert op basis van die antwoorden de vragen die de meeste 'normale' mensen kunnen beantwoorden. Een gemiddelde deelnemer heeft op de eerste dag na een gebeur tenis 63 procent kans een open vraag hierover goed te beant woorden. Bij meerkeuzevra gen is dat 75 procent. Na een jaar zijn die percentages ge daald tot 20 voor open vragen en 50 voor meerkeuzevragen. ANP door Arthur't Hart DEN HAAG - Pogingen van op eenvolgende regeringen om ge handicapten uit de WAO en aan het werk te krijgen, hebben ge faald. Er zijn de afgelopen tien jaar nauwelijks meer gehandi capten aan het werk gegaan, on danks speciale regelingen als de Wet Reïntegratie Arbeidsge handicapten. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) concludeert dit in een onderzoek naar de mate waarin lichamelijk en geestelijk gehandicapten in de maat schappij meedoen. Mensen met handicaps blijken zeer moeilijk aan de slag te kun nen komen. Werkgevers willen hen simpelweg niet in dienst ne men omdat zij vrezen dat ge handicapten niet productief genoeg zijn, aldus het SCP. Al lerlei stimulerings- en subsidie regelingen veranderen daar weinig aan. „Het is dan ook de waag of niet dwingender maat regelen genomen moeten wor den om werkgevers ertoe te bewegen meer mensen met be perkingen deel te laten nemen aan het arbeidsproces", houdt het SCP de aanstaande rege ring-Balkenende voor. Van mensen tussen 15 en 64 jaar met een lichamelijke handicap heeft nog altijd maar 38 procent een baan. Via de nieuwe Wet Reïntegratie Arbeidsgehandi capten zijn in 1,5 jaar tijd slechts 17.000 mensen aan een baan geholpen, terwijl in die zelfde periode 65.000 gehandi capten op eigen kracht en zon der regeling hun weg naar de BREDA - Meer dan de helft van de Nederlandse zwembaden voldoet niet aan de veiligheidseisen. Dat blijkt uit het Nationa le Zwembad Onderzoek dat is opgesteld door het onderzoeksbureau Flik- weert Leisure Consul tants (FLC). Het FLC, dat om de twee jaar de veiligheid van zwembaden in kaart brengt, ondervroeg de af gelopen vijf maanden 190 zwembadmanagers voor het onderzoek. In totaal telt Nederland 780 open bare zwembaden. Uit de steekproef blijkt dat zes van de tien zwembaden niet aan de huidige veilig heidseisen kunnen vol doen. Volgens het onderzoeks bureau hebben de baden vaak moeite aan de regels te voldoen, omdat de vei ligheidseisen steeds strenger worden. „De af gelopen jaren zijn die ei sen aangehaald naar aan leiding van een aantal heel vervelende voorval len als verdrinkingen en legionella-gevallen", al dus een woordvoerder van het bureau. Volgens FLC krijgt de vei ligheid bij veel zwemba den wel een steeds hogere prioriteit. Zo heeft twee derde van de baden al een toezichtplan. Twee jaar geleden was dat nog maar 5 procent. ANP arbeidsmarkt vonden. Het SCP adviseert dan ook gehandicap ten voortaan een budget mee te geven waarmee zij zelf op zoek kunnen naar werk. Dat zou hun kansen kunnen verbeteren, ook al doordat werkgevers dan wor den verlost van de rompslomp van wettelijke regelingen. De Wet Pemba (die werkgevers een boete oplegt wanneer zij een werknemer aan de WAO verlie zen) heeft wél effect gehad: be drijven letten meer op de ge zondheid en het welzijn van hun personeel. Het SCP vindt het daarom 'onbegrijpelijk' dat de Sociaal-Economische Raad in zijn WAO-plan voorstelt de Pemba-boetes te schrappen. De nieuwe coalitie van LPF, CDA en WD besloot de boetes pas op te heffen als haar nieuwe WAO- aanpak ertoe leidt dat minder mensen in de WAO terecht ko men. Ook op andere gebieden zijn ge handicapten er de laatste tien jaar weinig op vooruit gegaan, concludeert het rapport. Zo zijn openbare gebouwen als thea ters, musea en gemeentekanto ren nog steeds vaak slecht toe gankelijk. Over het vervoer per collectieve taxi, waarop veel ge handicapten zijn aangewezen zijn, bestaan veel klachten: er is plaatsgebrek of de busjes ko men niet op tijd. Volgens het SCP moeten gehandicapten, en zeker degenen met een mini muminkomen, een eigen reis- budget krijgen. Het gebi-ek aan betaald werk leidt ertoe dat gehandicapten veelal tot de laagste inkomens categorie behoren. Een minderheid kan zich zelfs de gewoonste dingen niet ver oorloven en lijdt armoede, aldus het SCP. Dit wordt mede veroor zaakt doordat gehandicapten niet weten welke financiële re gelingen er voor hen bestaan. GPD NIJMEGEN - De eerste kilometers van de Nijmeegse Vierdaagse bleken gisteren voor 685 wandelaars te veel. Gisterochtend gingen in totaal 39.657 deelnemers van start. De eerste etappe verliep van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De stichting Tabaksclaim Nederland (STN) dient binnenkort een miljoen enclaim in tegen de tabaksindu strie. De fabrikanten worden aansprakelijk gesteld voor de gecandheidsschade die roken in Nederland veroorzaakt heeft. Met behulp van investeerders is genoeg geld verzameld om de rechtszaak te beginnen. De stichting wordt financieel op de been gehouden door de Group Investment Fund Tobaccoclaim (Gift), waarin een mix van ideeële en commerciële bedrij ven zich verzameld heeft. Wie dat precies zijn wil D. Mulder, directeur van Gift, niet zeggen. Behalve geld, wil Mulder ook een openbare schuldbekentenis van de tabaksfabrikanten. Er is in het verleden veel verkeerd ge gaan, stelt hij. „De producenten moeten de roker goede voorlich ting geven. Nog steeds worden er verslavende stoffen toege voegd aan sigaretten." De direc teur pleit ook voor een bijsluiter voor tabak. Stichting CAN, die de belangen van niet-rokers behartigt, is niet op de hoogte van de plan nen van STN. „We juichen dit soort acties toe en zien de uit komst met interesse tegemoet", aldus secretaris J. van der Vel den. De claim van de STN moet 250 miljoen tot één miljard euro op leveren. „Dat is niet zoveel als je kijkt naar de schade die roken veroorzaakt", aldus Mulder. Zijn stichting berekende die op acht miljard euro. In tegenstelling tot eerdere Ne derlandse rechtszaken tegen ta baksproducenten, richt STN zich niet op individuele geval len. „Dit slaagt alleen als we een massaclaim indienen. En we blijven niet in Nederland. Na de zomer beginnen we ook in Duitsland en Engeland. Uitein delijk in heel Europa", vertelt Mulder. Het is de bedoeling dat Gift steeds als financier van de rechtsgedingen optreedt. Voor Nederland hoopt STN op 10.000 tot 25.000 deelnemers. Deelne mers zijn zieke rokers, maar ook ex-rokers en mensen die (nog) niet ziek zijn door roken. Als de sigarettenfabrikanten gaan uitbetalen, dan is twintig procent voor de investeerders achter Gift. Maar Mulder bena drukt dat de rechtszaken geen commercieel doel dienen. „De investeerders stoppen geld in een risicovolle onderneming. De rechtszaak kan een maand maar ook vijftien jaar duren. Mis schien komt het nooit tot uitbe taling. De investeerders zijn him geld dan kwijt." Deelnemers aan dé claim beta len minimaal 35 euro per jaar. Zij mogen de resterende tachtig procent verdelen. Volgens de advocaten van STN is de win- kans honderd procent. Ze base ren dit op eerdere uitspraken, onder meer in Amerika. Kinderachtig Forces Nederland, dat de belan gen van de roker behartigt, noemt de claim kinderachtig. „Het is je eigen verantwoorde lijkheid om te roken. Het is een beetje zielig om nu de fabrikan ten geld uit de zak te kloppen", aldus een woordvoerder. Forces is vooral bang dat de prijs van sigaretten omhoog gaat als de tabaksfabrikanten te diep in de buidel moeten tasten. GPD Advertentie Lupack Burgers diverse soorten, pak 180 gram aardappelen fljL 'Fries landers' zak a 5 kilo Aanbiedingen zijn geldig I/m 21 Juli 2002. Edah: Prettig winkelen. Compleet a. LEUVENUM - Het is een raar gezicht, twaalf jon ge zwartbonte koeien die grazen op de hei bij Leu- venum. Volgens terreinbeheerder Natuurmonu menten gaat het hier echter om een succesvolle belieermaatregel. Koeien begrazen de hei beter dan schapen, zodat de heideplanten meer kans krijgen. De pinken zijn van een boer uit Leuve- num, die ze in de zomer de hei op stuurt. Het be grazen van de hei door gewone koeien gebeurt nauwelijks nog in Nederland. foto ANP DEN HAAG - De 32-jarige Harderwijker, die wordt verdacht van de moord op Fortuyn, is gisteren onder medisch toezicht geplaatst. Hij is onderzocht door een arts van de Bijlmerbajes in Amsterdam waar hij verblijft. De plaatsing onder medisch toezicht is volgens een woordvoerster van het ministerie van Justitie gebruikelijk in dit stadium van hongerstakingen. De verdachte weigert sinds vrijdag te eten. Hij protesteert daar mee tegen de nachtelijke verlichting en het permanente ca meratoezicht in zijn cel. Een toezegging van minister Korthals van Justitie dat de ca mera's vervangen worden door infraroodapparatuur, zodat 's nachts het licht uit kan, was voor de Harderwijker niet vol doende om zijn hongerstaking te beëindigen. ANP DEN HAAG - De politie heeft afgelopen weekeinde een bende van vijf jongeren aangehouden wegens een groot aantal straatroven en auto-inbraken in Gouda, Zevenhuizen, Moer- kapelle, Rotterdam en Bleiswijk. Dat heeft het Openbaar Mi nisterie gisteren bekendgemaakt. Vier bendeleden vanl5,16,18enl8jaaroud waren afkomstig uit Zevenhuizen. De vijfde crimineel is een 21-jarige Rotter dammer. Vorige week werd al een 43-jarige man uit Zeven huizen aangehouden. Hij zou als heler hebben gefungeerd voor de bende. Vier van de verdachten zitten nog vast. De an dere twee zijn vrijgelaten na hun voorgeleiding. De bende, die veelal gebruik maakte van scooters bij hun be rovingen, wordt verdacht van ongeveer vijftig delicten. ANP NIEUWEGEIN - De regiopolitie Utrecht heeft veertig inbra ken opgelost, die een 35-jarige crimineel waarschijnlijk kort voor zijn dood heeft gepleegd. De man zonder vast woon- of verblijfplaats, werd op 18 april op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning in Nieu- wegein. Enkele dagen later overleed hij aan de gevolgen van een zelfmoordpoging, die hij op de dag van zijn aanhouding in een politiecel ondernam. Gezien de vaste werkwijze van de zwerver heeft de politie de afgelopen maanden vastgesteld dat hij in drie maanden tijd zeker veertig inbraken in Nieuwe- gein, IJsselstein en Vianen moet hebben gepleegd. ANP BUDEL-DORPLEIN - De politie gaat er niet van uit dat leden van een racistische groepering zaterdag in Budel-Dorplein de twee asielzoekers hebben beschoten. „Het zijn waarschijnlijk drie mafketels geweest", aldus een woordvoerder. De politie denkt die conclusie te trekken door de aard van het schietincident bij het asielzoekerscentrum. „Als het een seri euze aanslag was geweest, hadden ze hoogstwaarschijnlijk niet met een luchtbuks geschoten. Het was dan een beter voorbereide actie geweest, vermoeden wij." GPD ROOSENDAAL - Een 23-jarige Marokkaan uit Roosendaal die sinds 26 juni werd vermist, is op 8 juli dood aangetroffen in de Belgische plaats Destelbergen. De man zou door een mis drijf om het leven zijn gekomen, meldde de politie gisteren. Het lichaam van de man werd gevonden naast een snelweg in de gemeente Desselbergen, bij Gent. Aan de hand van spullen bij het lichaam van de man nam de Belgische politie contact op met Nederlandse collega's. ANP zonder problemen, zo meldde de organisatie van het wandelevenement. Zoals elk jaar voerde de route op de eerste wandeldag door de Betuwe. De lopers kwamen onder meer door Eist, Bemmel en Arnhem. foto Do Visser/GPD APELDOORN - Fraudeurs ma ken in de vakantieperiode schaamteloos misbruik van 'au tomatische incasso'. De Kamer van Koophandel waarschuwt via internet bedrijven voor af schrijvingen die met vermoede lijk vervalste gegevens zijn ge daan. De aanleiding voor die actie zijn meldingen in de regio Rijssen. Ook in Noord-Brabant is alarm geslagen. Het gaat om onrecht matige afboekingen die in de duizenden euro's kunnen lopen. Bij de meldingen van malversa ties met automatische incasso is een bedrijf betrokken dat is ge vestigd aan de Stadhouderska de 29-B in Amsterdam. Met name bedrijven die computer apparatuur leveren zijn het slachtoffer Van een van de be nadeelde bedrijven werd on rechtmatig 6700 euro afge schreven. De werkwijze van de Amster damse daders is dat ze onder verschillende namen een offerte bij bedrijven opvragen. De in formatie die ze daarmee ver krijgen, worden gebruikt om met vervalste gegevens tot auto matische incasso over te gaan. Na versturen van de offerte ziet een bedrijf ineens geld van zijn bankrekening verdwijnen. In enkele gevallen werd na die afboeking een fax verstuurd met de mededeling dat de be wuste som per ongeluk was af geschreven en dat de fout zou worden hersteld. De politie ver wacht echter weinig van zulke beloften. Bedrijven zouden door zo'n loze belofte wel de ter mijn kunnen overschrijden waarbinnen de transactie onge daan kan worden gemaakt. Het is ook gebeurd dat na opvra gen van een offerte contact werd opgenomen met de leverancier. Daarbij deed de beller zich voor als medewerker van de bank en meldde dat een bedrag was overgemaakt. Een koeriers dienst kreeg vervolgens op dracht de computerapparatuur op te halen. GPD NEDERLAAG - Het Neder landse voetbalelftal is op het- Olympische voetbaltoernooi in Helsinki in zijn eerste wed strijd ten onder gegaan. Tegen het studentenelf tal van Brazi lië werd het 5-1Oranje open de sterk. Van Roessel zette het team op een 0-1 voorsprong, maar nadat vrijwel direct de gelijkmaker viel, werden de Brazilianen oppermachtig. NAZISME - De Amerikaanse hoge commissaris John Mc- Cloy vreest voor opleving van het nationaal-socialisme in Duitsland. Dat zei hij gisteren bij zijn vertrek uit het land. Hij is bang dat neo-nazisten de kans krijgen hun gang te gaan, omdat er veel apathie onder het Duitse volk bestaat. BREDA - Duizenden mensen hebben gisteren in Breda koningin Juliana en prins Bernhard verwelkomd. Het paar luisterde de feesten ter ere van het 700-jarig bestaan van de stad op. Ze kregen van de stad een schilderij aange boden van de vier prinsesjes, gemaakt door de Tilburgse schilder Theo Swagemakers. TRUMAN - De Amerikaanse president Truman blijft bij zijn besluit om zich niet her kiesbaar te stellen, ondanks druk vanuit zijn Democrati sche partij. internet: v v.pzc.nl Internetredactie: Posibus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52.-- periaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk, maandag t/m vrijdag. 1.-- za1erdag€ 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118)484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes. Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 in onderdeel van hel Wegener-concern De door u is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen, Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Behoort tot LUSQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3