Steun voor locatie Checkpoint PZC PZC Zestig jaar is niet zo lang VVV zoekt nieuw bureau voor bedrij fsuitstapj es Trappen in het donker D&T wil invoering van referendum in fusiegemeente Sluis 11 Binnenstadbewoners waarderen vasthoudendheid B en W Terneuzen Expositie fuchsia's in Beveren Patstelling over IJzeren Rijn Geen tweedracht LPF-Zeeland Vrouw beroofd in Sas Oude bedrijfshal uitgebrand Johnny Beerens trekt bekijks agenda woensdag 17 juli 2002 j door Wout Bareman i TERNEUZEN - Niet alle om- wonenden van koffieshop I Checkpoint in de binnenstad van Terneuzen verzetten zich (egen de nieuwbouwplannen van de shop op de hoek van de I Westkolkstraat en de Grenu- I laan. I De binnenstadsbewoners, die zich eerder met succes verzetten tegen de bouw van een Chinees restaurant aan de Binnenvaart- weg, hebben waardering voor de vasthoudendheid van het I college van burgemeester en I wethouders in slepende kwestie I rond de verhuizing. I Dat hebben ze het college in een I brief laten weten. Tot opluch- ting van de betrokken bewoners - verenigd in een actiecomité - voelen B en W niets voor het voorstel van een andere groep omwonenden en de afdeling Kanaalzone van Horeca Neder land om te zoeken naar een al ternatieve locatie, eventueel ook aan de Binnenvaartweg. Beste locatie De gemeente beschouwt de hoek Westkolkstraat-Grenu- laan, waar tot voor kort het Va renscentrum was gevestigd, nog steeds als de beste locatie en wordt in die mening gesteund door de exploitanten van Checkpoint en 'overbuurman' exploitant F. Lievens van het Scheldetheater. Checkpoint heeft de bouwplan nen al geruime tijd klaar liggen. Lievens op zijn beurt wil dat de koffieshop zo snel mogelijk ver huist om plaats te maken voor een broodnodige parkeergarage en een Theaterplein, waarop 's zomers tal van activiteiten moeten plaatsvinden. Protesten De nieuwbouw van Checkpoint wordt geblokkeerd door protes ten van een groep van 254 ver ontruste omwonenden, die ver wachten dat de koffieshop ook op de nieuwe locatie grote over last zal veroorzaken. Daarom tekenden ze bezwaar aan tegen de wijziging van het bestem- TERNEUZEN - Liefhebbers van bloemen en planten kunnen hun hart ophalen. Van zaterdag 27 juli tot zondag 4 augustus houden De vrije Fuchsiavrien den in Beveren hun tweejaar lijkse bloemen- en plantenten- toonstelling. De Fuchsiaflora 2002 in Kasteel Cortewalle kreeg dit jaar de naam Blommekes en Bellekes mee. Het is de negende keer dat De vrije Fuchsiavrienden een dergelijke tentoonstelling orga niseren. Ieder jaar trekt het eve nement meer dan tienduizend bezoekers. De tientallen leden van de vereniging stellen niet alleen duizenden bloeiende fuchsias tentoon, maar ook bon sai en andere planten. Reeds twee keer eerder vond de ten toonstelling plaats in Beveren. Toen vormde Hof ter Saksen het decor. Dit jaar is gekozen voor het uit de vijftiende eeuw date rende Kasteel Cortewalle in het centrum van Beveren. De Fuch siaflora kan in het weekeinde van tien tot zeven uur bezocht worden. Op werkdagen is de tentoonstelling 's middags van één tot zeven uur geopend. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mingsplan Arsenaal, die de bouw mogelijk moet maken. De zaak diende al verschillende malen voor de Raad van State, die het wijzigingsbesluit schorste en die schorsing ook ruim een week geleden in een nieuwe uitspraak handhaafde. Volgens de Raad van State heeft de gemeente tot nu toe onvol doende aangetoond dat ver- keers- en parkeeroverlast in de toekomst tot een minimum be perkt zullen blijven. Burgemeester R. Barbé lichtte de tot nu gevolgde beleidslijn en procedures gisteren nog eens toe aan vertegenwoordigers van Checkpoint en het Scheldethea ter. Tijdens de laatste zitting van de Raad van State, eind juni, pre senteerden de omwonenden de resultaten van een onderzoek van de Universiteit Eindhoven, die de overlast nog eens bena drukten. Barbé: „Wij blijven op het standpunt staan dat we vol doende argumenten hebben aangedragen voor het tegen deel. Wij denken met de tot nu toe genomen en voorgenomen maatregelen de zaak meer dan voldoende onder controle te hebben. En verder is het helaas een kwestie van lijdzaam af wachten tot de Raad van State uitspraak doet in de bodempro cedure." Die uitspraak wordt medio oktober verwacht. Het kwartet dat non-stop van Maastricht naar Den Helder fietste, vlnr Rudy van de Broecke,Edwin Post,Auk van Weert en Ronald de Haan. foto Charles Strijd door Fred Rabout BRESKENS - „Iedereen krijgt onderweg een zwak moment." Edwin Post kan het weten. De 32-jarige Bressiaander reed met drie maten de fietstocht Maastricht-Den Helder. Een rit van 346 kilometer, die zon der onderbreking wordt gere den. Hij was niet aan zijn proefstuk toe, want als vijf tienjarige reed hij deze tocht ooit al een keer. „Het eerste wat ik toen in Den Helder uit bracht was: Dat doe ik dus nooit meer." Inmiddels was het de vierde keer dat hij de tocht volbracht. De maten die hem deze keer vergezelden waren de 41-jari ge Auk van Weert uit de buurt schap Nummer Een, de 45-ja- rige Rudy van de Broecke uit Aardenburg en de 34-jarige Ronald de Haan uit Biervliet. Geen enkele debutant, want voor Auk was het de derde, voor Rudy eveneens de derde en voor Ronald de tweede keer. De Zeeuws-Vlamingen arrij veerden het eerst in Den Hel der. Om 14.20 uur, zaterdag middag 29 juni om precies te zijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag gingen ze, nabij het stadion De Geusselt, om 0.10 uur op pad. In het pikkedonker, de route beschrijving kregen ze mee. Voor de rest mochten ze het zelf uitzoeken, al waren er wel con troleposten en stops onderweg. Een eerste stop was in het Bra bantse Maarheeze, een tweede in het Utrechtse Vianen en een derde in het Noord-Hollandse Monnickendam. Post, de meest ervaren man: „We hebben twee uitstekende kaartlezers. Rudy zit al jaren bij de politie op de motor. Heeft geheel Nederland doorkruist en kan een aardig stukje overweg met de kaart. Auk heeft een stevige mijnwer kerslamp op zijn hoofd en is dus de man van het licht. Dit duo bepaalde de weg. Auks vrouw Leun en mijn vrouw Wendy zorgden voor de be voorrading. Zij waren op tijd bij de stopplaatsen." Om 20.00 uur, de bewuste vrij dag, zette het kwartet, met twee auto's, fietsen, kleding en wat handbagage koers rich ting Maastricht. Post: „Vroe ger vertrokken we wel eens wat vroeger, maar dan moest je daar uren wachten. Nu kwa men we er om twintig voor elf aan. Dan is het zo tijd om te startenGeen tij d meer om ner veus te worden. De namen worden afgeroepen en je kunt weg. Dit jaar waren er tachtig deelnemers. In het begin zaten we in een groot peloton, maar dat dunde vlug uit. Maarheeze was na 85 kilometer de eerste stop. Daarna ging het naar Vi anen, de traditionele lunch- plaats. We reden dit jaar zo lek ker, dat we daar al rond half zeven aankwamen." De plaats waar ze die lunch konden gebruiken, was nog niet open. Ze moesten wach ten. „Dan moet je even tegen de slaap vechten, al hadden we daar dit jaar geen probleem mee. Het is ook zaak om na de lunch zo vlug mogelijk weer het zadel tussen de benen te voelen, want juist dan krijg je vaak slaap", aldus Post. Man met de hamer Rudy van de Broecke kwam zo rond Amsterdam de man met de hamer tegen. „Dan is het zaak een team te vormen, en dat waren we dit jaar. Iedereen is qua snelheid aan elkaar ge waagd. Iedereen is bereid de andere over zijn dode momen ten heen te helpen. Dat maakt het juist zo leuk. Zo kreeg ik net na Monnickendam proble men. Dan helpen je collega's je daar doorheen." Den Helder was dan niet ver meer, al maakten ze dit jaar nog wat extra kilometers; door wegwerkzaamheden moesten ze helemaal over Alkmaar. „We hebben het gerooid, met een gemiddelde snelheid van dertig kilometer per uur; dat is toch niet gering. We moeten wel erkennen dat het weer ide aal was en we hadden geen en kele lekke band. We waren trouwens goed voorbereid. Ik had sinds januari zo'n kleine 3000 kilometer in de benen zit ten. De rest zat daar niet ver vanaf." Maastricht-Den Helder is in Nederland de langst aaneen gesloten tocht voor toerfiet- sers, georganiseerd door oud renner en organisator Fred Rompelberg uit Maastricht. De Toerclub DOK uit Den Hel der zorgde voor de finish-en tourage. Post: „Volgend jaar zijn we er weer bij. Iedereen heeft zo zijn verslaving." door Marco Hamelink AXEL - Hij veroverde haar. Veel moeite moest hij er echter niet voor doen, want zij zag hem ook wel zitten. Inmiddels zijn An- dries (86) en Neeltje (84) Over- dulve-Deij uit Axel al 60 jaar getrouwd: „Als je er achter staat is dat helemaal niet lang." De salontafel van hun woning aan de Singelweg ligt vol met kaarten en brieven van familie en vrienden die het jubilerende echtpaar geluk wensen. Andries neemt een slok van zijn koffie uit een beker waar 'I love opa' op staat. Het echtpaar heeft één zoon. Het eerste achterklein kind is op komst. Ze ontmoetten elkaar eind jaren dertig bij de jongerenvereniging van de kerk. Hij zat bij een kna- penvereniging en zij bij een meisjesvereniging. In het week einde kwam de Axelse jeugd sa men in de Noordstraat om te kij ken en bekeken te worden. Hier sloeg de vonk echt over tussen de twee. Het was liefde op het eerste gezicht. Andries en Neeltje trouwden in 1942. De mogelijkheid om een feest te geven ontbrak in deze tijd van oorlog. „We hadden toen helemaal niets. We kregen voor ons trouwen een tabak- en snoepbon. Daar moesten we het mee doen. Op de Rode Sluis heb- Andries en Neeltje Overdulve-Deij. ben we wel een broodmaaltijd gegeven. Lang kon dat niet du ren want om twaalf uur moest iedereen in verband met de avondklok weer thuis zijn", ver telt Andries. Beiden wonen al heel hun leven in Axel. „Ik ga hier nooit weg", zegt Neeltje ferm. „Net na de oorlog kregen we een woning foto Camile Schelstraete toegewezen. We zijn wel een aantal keren verhuisd. Wonin gen waren na de oorlog erg schaars en de huurders moesten dan plaats maken voor de huis eigenaren. We zijn altijd in Axel gebleven." „We zijn het nog steeds niet beu. Het is te hopen dat we het nog lang volhouden", aldus Andries. door René Hoonhorst TERNEUZEN - WV Zeeuws- Vlaanderen zoekt een nieuw bu reau voor de organisatie van professionele dagtochten en rondleidingen. Het Terneuzense adviesbureau Berings Consul tancy had die taak de afgelopen anderhalf jaar onderzijn hoede, maar het bureau verhuist in september naar Brabant. Directeur N. van der Ploeg van de WV Zeeuws-Vlaanderen be treurt het vertrek van Berings Consultancy. Het adviesbureau begon net een beetje ervaring en naamsbekendheid te krijgen. „Door de inzet van Berings Con sultancy is zeker een nieuwe markt aangeboord. We willen dan ook graag op de ingeslagen weg doorgaan en onderhande len met diverse mogelijke part ners om de activiteiten van Be rings voort te zetten." Van der Ploeg benadrukt nog eens dat de zoektocht naar professionele organisatoren niets met het functioneren van de Stichting Gidsenteam Zeeuwsch-Vlaan deren heeft te maken. VLISSINGEN - België heeft de moed opgegeven snel een ak koord met Nederland te kunnen bereiken over het herstel van de IJzeren Rijn, de directe goederentreinverbinding tussen Antwerpen en het Duitse Ruhrgebied. Vorige week zijn amb telijke besprekingen hierover vastgelopen. België en Neder land zijn het oneens over de kosten van het herstel van het stukje van de IJzeren Rijn dat door Noord-Limburg loopt. Een gevolg van de ruzie is dat de bouw van een nieuwe goede- renlijn tussen het Zeeuwse hoofdspoor en de Antwerpse ha ven, langs de Zoomweg-Zuid, vertraging oploopt. De Belgi sche regering heeft de ondertekening van een overeenkomst over deze lijn eerder opgeschort, omdat Nederland dwars zou liggen in de discussie over de IJzeren Rijn. De goederenlijn tussen het Zeeuwse hoofdspoor en Antwerpen is voor met na me de afvoer van containers en andere spullen uit de haven van Vlissingen-Oost van belang. GOES - D. Quist, één van de initiatiefnemers voor een verga dering van ontevreden Zeeuwse LPF-leden komende zater dag in Goes, wil geen tweedracht zaaien in de LPF-Zeeland. Hij laat dat weten in reactie op een verklaring van het zittende Zeeuwse LPF-bestuur. Volgens dat bestuur heeft de vergade ring in Goes 'geen enkele status'. „Wij willen alleen als leden over de gang van zaken bij de LPF-Zeeland praten. Dat is al les. En mogelijk wordt er een ander bestuur gekozen. Dat is niet direct de opzet." Quist blijft erbij dat het huidige bestuur van LPF-Zeeland democratisch gekozen had moeten worden. „Dat is niet ge beurd. De mensen die nu in het bestuur zitten, zijn gekozen als bestuursleden van Fortuynlijk Zeeland. Nu gaan ze verder als LPF-Zeeland, maar dat kan niet. Ze hadden een ledenverga dering moeten uitschrijven om een bestuur van LPF-Zeeland te kiezen." Quist blijft LPF-lid, wat er ook gebeurt. „Wij wil len geen splitsing, wij willen één grote LPF in Zeeland." Het huidige bestuur wil na de zomervakantie een ledenvergade ring houden. Quist is zeker van plan daar ook heen te gaan. SAS VAN GENT - Een 72-jarige vrouw uit Sas van Gent is gistermiddag rond vijf uurr op de Statenstraat in haar woon plaats beroofd van haar tas. De daders, een man en een vrouw op een brommer of motorfiets, gristen in het voorbij rijden de tas uit haar hand terwijl de vrouw stilstond naast haar fiets. In haar tas zat onder meer een portemonnee met een tiental euro's. MIDDELBURG - Een oude bedrijfshal in het straatje naast de schouwburg in Middelburg stond maandagavond om streeks elf uur in brand. De brandweer kreeg de melding con- tainerbrand, maar bij aankomst stond het dak van de 150 vierkante meter grote hal in lichterlaaie. Daarop riep de brandweer nog een blusvoertuig en de hoogwerker in. Twin tig brandweerlieden zijn tot één uur bezig geweest om de brand te blussen. Dat was niet eenvoudig omdat het vuur bin nen de dakconstructie woedde. De bedrijfshal stond op het punt om te worden gesloopt. Een groot gedeelte van het com plex was al eerder gesloopt. De brand zorgde voor een dusdanige rookontwikkeling dat de brandweer meldingen kreeg van mensen die dachten dat de Lange Jan in brand stond. Getuigen zagen kort voor de brand een jongeman wegrennen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Die gidsen lichten zich vooral op vrijwilligersorganisaties die een kijkje willen nemen bij het kleinschalige toeristische be drijfsleven in de regio in plaats van de grotere, toeristische at tracties van Zeeland. Veel gid sen die groepjes rondleiden, deden en doen dit vooral als hobby, terwijl de organisatie van grotere meerdaagse tochten door het pi'ofessionele bureau op poten worden gezet. Het ou derwetse gidsenteam en de nieuwe professionals konden prima naast elkaar bestaan, concludeerden vertegenwoor digers van beide paxtijen, nadat op min of meer vanzelfspreken de wijze een taakafbakening ontstond. Gidsen kurxnen zowel voor het gidsenteam als het pro fessionele bureau werken. De WV juicht alle initiatieven toe. Van der Ploeg: „Het profes sionele bureau heeft de afgelo pen tijd voor meerwaarde gezorgd. Dat willen we graag vasthouden. We hopen binnen een maand overeenstemming te bereiken met een nieuwe orga nisator van bedrijfsuitstapjes en rondtochten." door Luc Oggel OOSTBURG - De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D T) in de gemeenteraad van Oostburg blijft vechten voor de invoering van een raadplegend referendum in de nieuwe ge meente Sluis. De fractie komt donderdagavond in de vergade ring van de Oostburgse gemeen teraad met een initiatief-voor- stel om met dit doel een gemeentelijke verordening voor te bereiden. Fractievoorzitter L. Baarends ontkent dat het initiatief-voor stel uiteindelijk moet leiden tot een volksraadpleging over de naam van de fusiegemeente. Geen bijbedoelingen, geeft hij nadrukkelijk aan. Baarends: „Wij willen met de zogeheten referendum-veror dening de mogelijkheid creëren om de bevolking van de nieuwe gemeente Sluis over bepaalde onderwerpen te horen. Zo'n ver ordening is geen unicum. Er zijn in dit land twee gemeenten waar een referendum voor een geko zen burgemeester is gehouden. En in 2001 was er ook in deze re gio een volksraadpleging: de in woners van Koewacht konden zich toen uitspreken over toe voeging aan de nieuwe gemeen te Hulst of aan Terneuzen." Initatief Baarends wijst er in dit verband op dat ook in het komende kabi net Balkenende de mogelijke invoering van referenda zal worden onderzocht. „Met zo'n referendum neemt de politiek zelf het initiatief de mening van de kiezers te vragen. Dat is toch niet verkeerd, landelijk niet, plaatselijk evenmin." D&T werd recentelijk nog poli tiek gevoelig op de vingers ge tikt na een pleidooi voor een re ferendum over de nieuwe naam van de fusiegemeente in West- Zeeuws-Vlaanderen. In het zo geheten Startdocument voor deze gemeentelijke herindeling is vastgelegd dat de toekomstige gemeente 'Sluis' gaat heten. D&T echter xriep de bevolking via de media en de website op al ternatieve suggesties te doen. Baarends respecteert het Start document, zegt hij. „In dat do cument staat dat de naam Sluis minimaal een jaar gehandhaafd zal blijven. Wij tornen daar vol strekt niet aan." Betekent dit dat de fractie in de loop van 2003 alsnog voornemens is om de naam 'Sluis' ter discussie te stellen? Baarends: „Dat zul je mij niet horen zeggen. Ander zijds: zeg in het leven nooit nooit..." Hij verwacht dat het initiatiefvoorstel donderdag avond op voldoende stexxn in de gemeenteraad kan rekenen. „Ik heb er een goed gevoel over. Wij rekenen erop dat het voorstel in de klankbordgroep van de frac tievoorzitters van de huidige gemeenten Oostburg en Sluis verder kan worden uitgewerkt, ter voorbereiding van de eerste raadsvergadering van de nieu we gemeente Sluis." AARDENBURG - Binnen 14 dagen na de opening tijdens de Culturele Week ontving de ex positie van de Bressiaander Johnny Beerens in de St. Baafs te Aardenburg de duizendste bezoeker. De expositie, georganiseerd door Cultureel Aardenburg, is tot 21 augustus te zien op werk dagen en zaterdag van 10 tot 16 uur en zondags van 12 tot 16 uxxr. I STREEKACTIVITEITEN j AARDENBURG Handboogvereniging St.Sebastiaan, 19.30 uur: Schieting voor toeristen; Doopsgezinde kerk, 20.00 uur: Zomer avondconcert; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BRESKENS - Centrum en Spuiplein, 17.00 uur: Dolle woensdag EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum, 9.45 uur: Excursie Saeftinge; HOOFDPLAAT - Schapenboerderij de Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; KLOOSTERZANDE Cafe de Reizende Man, 19.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG - Centrum, 10.00 uur: Fok- veedag; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37