Goes Promotie wil vast budget PZC In de politiek valt niets te plannen Slachtofferhulp staat vakantiegangers bij B en W Reimerswaal akkoord met externe bezwarencommissie Varkensboeren nog niet in het nauw door stilleggen slacht Patstelling over IJzeren Rijn Geen tweedracht LPF-Zeeland Inbreker moet de cel in Fietser gewond na val Stichting timmert aan de weg met opzetten en stimuleren van evenementen Kitesurfers verenigen zich Boete voor doorrijden agenda door Jacques Cats SEROOSKERKE (S) -Slacht offerhulp Zeeland heeft de dienstverlening aan de toeris ten uitgebreid. Op initiatief van de politie is nu ook in de ge meente Veere een steunpunt geopend. Slachtofferhulp was al eerder op Schouwen en Noord-Beveland begonnen. Volgend seizoen wordt de toe ristenhulp uitgebreid naar Zeeuws-Vlaanderen. Vakantiegangers vormen een aparte doelgroep, legt coördi nator Jack Geelen uit. Als zij in hun vakantie worden getroffen hebben zij het extra moeilijk. Het sociale vangnet dat in de eigen woonomgeving wel aan wezig is ontbreekt. Daarnaast kan ook de taal een struikel blok vormen. Slachtofferhulp kom in uiteen lopende situaties in acties. Geelen: „Dat varieert van een tasjesroof tot een verkeerson geval en inbraak in een vakan tiewoning. Eigenlijk zijn het allemaal delicten waar we ook in de reguliere slachtofferhulp mee te maken krijgen. Ge- weldszaken op uitgaansavon den springen eruit." Slachtofferhulp verzorgt de dienstverlening aan de toeris ten in juli en augustus vanuit de politiebureaus in Renesse en Serooskerke. Van daaruit wor den ook slachtoffers op hun va kantieadres bezocht. De on dersteuning geschiedt door vrijwiligers. Per week worden er tussen de dertig en veertig gevallen behandeld. De ge meente Veere heeft met finan ciële hulp de uitbreiding van de toeristenopvang naar Walche ren mogelijk gemaakt. VLISSINGEN - België heeft de moed opgegeven snel een ak koord met Nederland te kunnen bereiken over het herstel van de IJzeren Rijn, de directe goederentreinverbinding tussen Antwerpen en het Duitse Ruhrgebied. Vorige week zijn ambtelijke besprekingen hierover vastgelo pen. België en Nederland zijn het oneens over de kosten van het herstel van het stukje van de IJzeren Rijn dat door Noord- Limburg loopt. Een gevolg van de ruzie is dat de bouw van een nieuwe goede- renlijn tussen het Zeeuwse hoofdspoor en de Antwerpse ha ven, langs de Zoomweg-Zuid, vertraging oploopt. De Belgi sche regering heeft de ondertekening van een overeenkomst over deze lijn eerder opgeschort, omdat Nederland dwars zou liggen in de discussie over de IJzeren Rijn. De goederenlijn tussen het Zeeuwse hoofdspoor en Antwerpen is voor met na me de afvoer van containers en andere spullen uit de haven van Vlissingen-Oost van belang. GOES - D. Quist, één van de initiatiefnemers voor een verga dering van ontevreden Zeeuwse LPF-leden komende zater dag in Goes, wil geen tweedracht zaaien in de LPF-Zeeland. Hij laat dat weten in reactie op een verklaring van het zittende Zeeuwse LPF-bestuur. Volgens dat bestuur heeft de vergade ring in Goes 'geen enkele status'. „Wij willen alleen als leden over de gang van zaken bij de LPF-Zeeland praten. Dat is al les. En mogelijk wordt er een ander bestuur gekozen. Dat is niet direct de opzet.'' Quist blijft erbij dat het huidige bestuur van LPF-Zeeland democratisch gekozen had moeten worden. „Dat is niet ge beurd. De mensen die nu in het bestuur zittenzi j n gekozen als bestuursleden van Fortuynli jk ZeelandNu gaan ze verder als LPF-Zeeland, maar dat kan niet. Ze hadden een ledenverga dering moeten uitschrijven om een bestuur van LPF-Zeeland te kiezen." Quist blijft LPF-lid, wat er ook gebeurt. „Wij wil len geen splitsing, wij willen één grote LPF in Zeeland." Het huidige bestuur wil na de zomervakantie een ledenvergade ring houden. Quist is zeker van plan daar ook heen te gaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Reinarz veroordeelde gisteren een 28-jarige inwoner van Roosendaal tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. De Roosendaler pleegde 27 april dit jaar in Goes samen met een ander een inbraak bij Schipper Accountants. Bij het be drijf werden drie computers weggenomen. Op dezelfde dag werden eveneens in Goes bij Accon Accountants, gelegen aan Klein Frankrijk, vier computers gestolen. De computers wer den door de dader naar buiten gebracht, maar daarna werden de activiteiten gestaakt. Niet veel later werden de daders in gerekend door de politie. THOLEN - Een 21-jarige man uit de gemeente Tholen is gis termorgen aan zijn gezicht gewond geraakt nadat hij met zijn fiets is gevallen. De jongen liet zich op het fietspad aan de Nieuwe Postweg bij Tholen-stad voortduwen door een 16-jarige bromfietser. De bromfietser duwde de fiets met te hoge snelheid met zijn voet voort. Toen het tweetal over een bult reed, brak het spatbord aan de voorzijde van de fiets af. De fietser raakte bij de val die hierop volgde gewond. Hij is naar het Lievensbergziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. woensdag 17 juli 2002 door Rolf Bosboom GOES - Stichting Goes Promo tie wil van de gemeente een vast jaarlijks budget hebben voor baar activiteiten. Zij heeft een verzoek met die strekking inge diend bij het college van burge meester en wethouders. Op die manier hoopt de stichting slag vaardiger te kunnen opereren. Stichting Goes Promotie is re cent weer nieuw leven ingebla zen, met als doel het aanbod van evenementen in de stad groter, gevarieerder en daarmee ook aantrekkelijker te maken. Na enige voorbereidingstijd func tioneert de stichting sinds begin dit jaar op volle kracht. De organisatie heeft in eerste instantie een stimulerende en coördinerende functie. Zij fun geert als loket voor initiatiefne mers van activiteiten, brengt personen en organisaties bij el kaar, zorgt ervoor dat de pro motie optimaal verloopt en kan evenementen ook financieel on dersteunen. Daarnaast probeert de stichting ook zelf activiteiten op te zetten. De Bloemen- en Tuinmarkt was daar in mei een eerste proeve van. Begin deze maand volgde Muziek op het Water, waarbij het Zeeuws Orkest op een drij vend ponton in de stadshaven speelde. Inmiddels wordt ge dacht over een meerdaags ver volg, zodat de Kadefeesten in ere hersteld lijken te worden. De gemeente financiert de stichting op een ingewikkelde manier. Alle organisatoren van evenementen moeten belasting betalen voor het gebruik van de openbare ruimte. Deze zogehe ten precario wordt berekend per vierkante meter. De inkomsten belanden uiteindelijk bij de Stichting Goes Promotie. Initi atiefnemers van niet-commer- ciële activiteiten kunnen daar de betaalde precario in de vorm van subsidie terugkrijgen. Met de opbrengst van commerciële evenementen kan de stichting andere activiteiten opzetten of ondersteunen. Als vooi'schot heeft zij voor dit jaar 10.000 euro gekregen. Dat is nu al te weinig gebleken, zo dat om een extra bijdrage is ge vraagd. Erger vindt voorzitter A. Schuurbiers het dat de werk wijze in de praktijk niet altijd goed uitpakt. „Wij worden door organisaties nu verbonden met de precario. Dat vraagt veel uit leg en leidt tot ontmoediging. Bovendien morren de commer ciële jongens bij ons omdat ze de precario te hoog vinden." Soepeler Bij B en W ligt daarom nu een brief. „We hebben gevraagd de bijdrage te verhogen. Daar naast verzoeken we die om te zetten in een structureel bedrag, zodat we die afhankelijksrelatie met de precario kwijtraken. Dat zou ons als organisatie veel soe peler maken." Ambitie heeft de stichting vol op. Dit jaar staan er nog drie ei gen evenementen op de kalen der. Op zaterdag 17 augustus is Goes voor één dag Kinclerstad. Overal in het centrum zijn er clan voor de jeugd activiteiten te doen. In november volgt de in tocht van Sinterklaas en aan het eind van het jaar is er een win- terevenement, met serieuze plannen voor een ijsbaan. Schuurbiers constateert dat het steeds beter lukt om ervoor te zorgen dat er regelmatig iets aardig te doen is in de stad, wat de laatste jaren niet meer zo vanzelfsprekend was. Regelma tig worden partijen bijeenge bracht die elkaar weer stimule ren tot nieuwe initiatieven. „Er zit duidelijk beweging in. Er ontstaat een soort sneeuwbalef fect." Volgens de voorzitter is dat ook noodzakelijk nu het Masterplan Binnenstad, de ver nieuwing van het centrum, wer kelijkheid lijkt te worden. „Het Masterplan gaat over de stenen, Goes Promotie over de mensen. Goes leeft van de bezoekers. Je kimt de stad nog zo mooi maken, maar er moet ook wat te doen zijn." Muziek op het water, een van de evenementen waar Goes Promotie de drijvende kracht achter is. foto Willem Mieras door Rosalie Buizer KRUININGEN - Het gemeente bestuur van Reimerswaal heeft ingestemd met hel instellen van een externe bezwarencommis sie. Burgers en bedrijven kun nen als zij zich tegen een ge meentelijk besluit keren op een makkelijkere manier bezwaar indienen. De huidige behande ling van bezwaarschriften is vaak niet logisch en niet effici ent. Decommissie zal zich bezighou den met kwesties op het gebied van zowel sociale zaken als op het gebied van ruimtelijke orde ning en bouwzaken. Op dit mo ment worden de bezwaarschrif ten behandeld door de diverse afdelingen zelf. De bedoeling is dat de commissie deze taak gaat overnemen. Het grootste knelpunt in de hui dige situatie doet zich voor bij de hoorzittingen. Deze worden voorgezeten door de portefeuil- redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lehouder. Verder is er een medewerker van de afdeling aanwezig die niet bij de tot standkoming van het besluit betrokken was. Dit om partij digheid te voorkomen. Deze me dewerker dient zich te verdie pen in een zaak die hij tot dan toe niet gezien heeft. Dat leidt tot een niet onaanzienlijke tijdsinvestering. Voordelen van een bezwaren commissie zijn een grotere pro fessionaliteit - de leden van de commissie zijn gespecialiseerd in de vakgebieden - en dat de be zwaarmaker zich serieuzer ge nomen voelt. Dit omdat de leden van buiten de gemeente komen en dus onafhankelijk zijn. Dat laatste kan mogelijk leiden tot minder beroepsprocedures. Met het instellen van een be zwarencommissie zijn kosten gemoeid. Deze kosten leiden echter naar verwachting tot een betere kwaliteit van besluitvor ming en een efficiëntere werk wijze waardoor meer aandacht kan worden gegeven aan andere taken. Het is nog niet bekend wie er in de bezwarencommissie komt. Wel is zeker dat er een voorzitter en twee leden worden aangeno men, met als aanvulling twee vervangende leden. Zij dienen te voldoen aan deskundigheid op een van de vakgebieden en moeten gevoel voor politieke en bestuurlijke verhoudingen heb ben. In september wordt het besluit tot instemming aan de gemeen teraad voorgelegd. Doel is de commissie per 1 januari 2003 in werking te hebben. VLISSINGEN - Een stuk of tien kitesurfers die regelmatig voor de Vlissingse boulevard achter een vlieger surfen, hebben zich verenigd. Met de gemeente Vlissingen zijn ze in overleg om een paar keer per jaar een kitesurfdag te hou den. Op die dag mogen uitslui tend leden van de vereniging hun kunsten tonen op het Vlis singse strand. Wanneer die kite- surfdagen zijn, is nog niet bekend. In Muiderberg trad maandag een kitesurfverbod in werking, dat onmiddellijk door de surfers werd genegeerd. Myra van Loon: „Ik denk en handel heel pragmatisch en vind aandacht voor familie en de zondagse rustdag heel belangrijk." foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht OSSENISSE - Een Zeeuws-Vlaams Ka merlid. Als er al ooit een geweest is, moet het volgens CD A-politica Myra van Loon (36) uit Ossenisse wel heel lang geleden zijn. Nu de kabinetsformatie in de afrondende fase verkeert, maakt Van Loon zich op om als Kamerlid naar Den Haag te gaan. Officieel heeft ze nog niets gehoord van de Kiesraad, maar ze denkt in de loop van vol gende week bericht te krijgen dat ze beëdigd zal worden als Kamerlid. Van Loon stond op de 47e plek op de CD A-kandidatenlijst. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen kreeg het CDA 43 zetels. Een aantal mensen die voor Van Loon op de lijst stonden worden minis ter of staatssecretaris. Daardoor schuift Van Loon op en maakt haar opwachting als Kamerlid. Een Kamerlidmaatschap dat eigenlijk een aantal jaren te vroeg komt. Van Loon wilde wel graag op de CDA-kandidatenlijst plaatsnemen, maar alleen op een onverkies bare plaats. De 47e stek op de lijst was ook een onverkiesbare plaats op het moment dat Van Loon 'ja' zei. Het CDA werd in die da gen ergens rond de 25 Kamerzetels inge schat. Na de spectaculaire verkiezingsover winning van de christen-democraten werd het Van Loon duidelijk dat het Kamerlid maatschap er al heel snel zat aan te komen. Gezin Kiezen voor de Haagse politiek betekent dat Van Loon haar baan als leidinggevende bij de Rabobank in Terneuzen moet opgeven en een goede regeling moet treffen voor de ver zorging van haar kinderen. „Ik ben maar eens met mijn man en kinderen rond de tafel gaan zitten en heb hen gevraagd of ze het za gen zitten dat ik een aantal dagen per week in Den Haag moet zijn. We waren er al snel uit. M'n man en kinderen raadden me aan om het te doen. Het is een geweldige kans, zeiden ze." Hoewel ze nieuwkomer is in de landelijke politiek, is ze niet van plan een afwachtende houding aan te nemen. „Als Kamerlid moet je het beleid van de regering toetsen, je moet kijken wat de gevolgen zijn voor de samen leving. Dat betekent dat je heel kritisch moet zijn, ook naar je eigen partij toe, in mijn geval het CDA." Welk takenpakket Van Loon in de Kamer krijgt toegewezen is nog niet bekend. Ze heeft wel een voorkeur. „Gezien m'n erva ring bij de Rabobank en de Arbodienst hoop ik iets te gaan doen op het gebied van finan ciën of gezondheidszorg." Bestuurlijk gezien is Myra van Loon breed inzetbaar. Ze verdiende haar bestuurlijke strepen bij het Provinciale Vrouwenberaad en was acht jaar actief als dagelijks be stuurslid van het CDA Zeeland. De belang stelling voor politiek dateert uit de tijd dat ze in Nijmegen Arabische talen en culturen studeerde. „Toen kwam ik er achter dat po litiek iets voor mij was. Ik vind het een eer om te mogen besturen, om verantwoorde lijkheid te mogen dragen." Haar keus voor het CDA was snel gemaakt. „Na het lezen van het partijprogramma wist ik het zeker, ik hoor daar thuis. Een partij met een christelijke grondslag komt over een met mijn eigen normen en waarden. Die overtuiging wil ik ook meenemen in alle po litieke beslissingen. Ik voel me gewoon thuis in een middenpartij. Ik ben niet ie mand van extremen. Ik denk en handel heel pragmatisch en vind aandacht voor familie en de zondagse rustdag heel belangrijk." Waar ze behoudend is in zaken als huwelijk en moraliteit is ze wat linksig in milieu-aan gelegenheden. Kan ze ermee leven dat het CDA nu een coalitie gaat vormen met de WD en de LPF? „Het volk heeft dit gewild. Deze coalitie doet recht aan de verkiezings uitslag. Deze wens van het volk negeren zou arrogant en regentesk zijn. Ik ben blij dat de schreeuw van de mensen om verandering is gehonoreerd. Ik heb er alle vertrouwen in dat het kabinet de hele termijn zal uitzit ten." Spanning Van Loon is realist genoeg om te beseffen dat de veranderingen die de mensen ver wachten niet allemaal in een paar maanden tijd zijn te realiseren. „Ik ben ervan over tuigd dat er een spanning is tussen hetgeen de mensen willen en wat er in de praktijk mogelijk is. De mensen zullen geduld moe ten hebben. De politiek heeft echter wel de opdracht om op korte termijn wat te laten zien. Er zullen toch tenminste een aantal kleine succesjes geboekt moeten worden. Vooral op het gebied van veiligheid, ge zondheidszorg en onderwijs. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het opknappen van af tandse schoolgebouwen waar nu les in wordt gegeven. Economisch gezien zijn veel mensen er de laatste jaren op vooruit ge gaan. Dat is echter niet gepaard gegaan met publieke welvaart. Dat verwijt maak ik het Paarse KabinetOf haar politieke ambities verder reiken dan het Kamerlidmaatschap weet ze nog niet. „Als we de laatste tijd iets in de politiek geleerd hebben, is het wel het feit dat er niets valt te plannenLaat ik eerst maar eens beginnen met me in te werken als Kamerlid. Trouwens, ik ben helemaal niet zo'n planner. Met alles wat ik tot op heden op m'n pad ben tegengekomen ben ik geluk kig geweest." door Rinus Antonisse GRIJPSKERKE - Het stilleggen van de slacht van varkens en van de uitvoer van levende var kens, levert op de Zeeuwse be drijven voorlopig geen grote problemen op. De varkenshou ders verwachten dat de maatre gelen, die door de sector zélf genomen zijn, niet al te lang hoeven te duren. Dan zal in de varkensfokkerijen en -mesterijen geen opeenho ping van dieren plaats vinden. Ongeveerde helft van de Neder landse varkensbedrijven is door de maatregelen getroffen. Zee land telt bijna 120 varkensbe drijven, waarvan de meeste mesterijen zijn. De ingrepen zijn nodig bevonden omdat voer is vervuild met het verboden groeihormoon MPA. Eerder wa ren in verband daarmee al 516 varkenshouderijen geblok keerd. Dieren mogen alleen voor de slacht worden aangeboden als de boeren kimnen aantonen schoon voer te hebben gebruikt. Bestuurslid J. Francke van de vakgroep varkenshouderij van de ZLTO, die bij Grijpskerke een bedrijf heeft met zo'n twee honderd fokzeugen, is niet rechtstreeks getroffen door de slachtstop. Hij voert zijn biggen als ze acht tot tien weken oud zijn, af naar mesterijen. Dat kan nu even niet, maar problemen levert dat nog niet meteen op. MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 52-jarige inwoner van Goes voor doorrijden na een ongeval 300 euro boe te opgelegd. Een getuige had gezien dat verdachte 27 oktober vorig jaar in Goes tot twee keer toe bij het achteruitrijden tegen een geparkeerde auto was aangereden. De Goese- naar, die niet op de zitting aanwezig was, had ver klaard niets van de aanrij ding te hebben gemerkt. „Het is zonneklaar dat hij de botsing moet hebben gemerkt", stelde de poli tierechter. Meestal worden de biggen een maal per week afgeleverd. „Met enkele dagen storing is dat wel op te vangen." Francke hoopt dat de situatie in de loop van de week weer normaal zal worden. Varkensmester A. van Dam uit Aagtekerke mag geen varkens voor de slacht afleveren. „Dat is geen probleem, ik heb ruimte genoeg. Ik ben altijd voorstan der geweest van ruime stallen. De eerste vier weken wordt het wel wat krapper, maar dat geeft niet echt problemen." Als de varkens langer bij de mester moeten blijven, worden ze wel wat te zwaar om afgezet te worden op de Nederlandse markt. Die heeft liever wat lich tere dieren. Ze zullen dan naar het buitenland moeten; bijvoor beeld Italië stelt wel prijs op zwaardere varkens. Van Dam signaleert een pro bleem als de afzet weer op gang kan komen. Dan is, na enige pe riode van stilte, het aanbod in eens erg groot en dat heeft tol gevolg dat de prijzen voor de boeren zakken. Van Dam zegt dat dit wel eens de doodsteek kan betekenen voor een aantal bedrijven, met name de kleinere gezinsbedrijven. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming: 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; VVV, 14.00-16.00 uur: Wande ling door het historisch centrum; BIEZELINGE - Waardekenstraat 47,20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty Interna tional; GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscen trum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor WAO'ers; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mei, 13-17 uur; Kaarten en biljarten; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27