Stromingsmodel voor waterbeheer Wemeldinse ruimen Op de camping telt alleen scoren Wemeldinge ruime veld voor acht villa's Actie met guldens roept vragen op Schadevergoeding voor omwonende weg naar tunnel Waterschap werkt aan gebiedsgerichte afstemming op Sint Philipsland Senioren woningen Waterland wil eigen postcode zeeuwse almanak Lekker rustig 0800 - 0231 231 (GRATIS) VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE BEVELANDEN/THOLEN woensdag 17 juli 2002 doorEsme Soesman SINT PHILIPSLAND - Door het nauwkeurig in kaart bren gen van de waterhuishouding op het eiland Sint Philipsland probeert Waterschap Zeeuwse Eilanden gang en kwaliteit van het water in deze regio zoveel mogelijk te beheersen. De ont wikkeling van dit zogenaamde stromingsmodel is één van de elementen van het project Ge biedsgericht waterbeheer Sint Philipsland, dat geldt als proef project. Het met dijken omzoomde Sint Philipsland is een geïsoleerd en overzichtelijk gebied, juist ook wanneer het om water gaat. Dat maakt het eiland tot handige proeftuin om te komen tot een afgestemd waterbeheer. Water schap, provincie, gemeente Tholen en andere belangheb benden (landbouw, natuurbe- heersorganisatie en bevolking) hebben verschillende waterini tiatieven op een rijtje gezet. De bedoeling is deze plannen zo veel mogelijk op elkaar af te stemmen, waardoor neuzen de zelfde kant op staan en zodoen de een betere kwaliteit kan wor den bereikt. Een van de initiatieven is het watersysteemplan Sint Philips land waarmee het waterschap probeert zoveel mogelijk grip te krijgen op het water in de regio. Door de waterstromen op het ei land in een model te gieten, kun je veranderende omstandighe den simuleren. Kun je ook, schetst medewerker planvor ming waterbeheer J. Walhout van het schap, kijken wat de ef fecten van maatregelen - zoals het werken met stuwen - zullen zijn. Veranderingen Daarvoor moet je dan precies weten hoeveel regen er bijvoor beeld valt en via welke kanalen dat water vervolgens verdwijnt. Niet alleen de huidige gegevens, ook de vernachte klimaatver andering in de toekomst wordt alvast kan worden begonnen met de bouw voordat de ge meenteraad definitief heeft in gestemd met de wijziging van het bestemmingsplan. Het bouwplan en het bestem mingsplan liggen vanaf morgen vier weken lang ter inzage in de publiekshal van het gemeente huis in Kapelle. Gedurende deze periode kunnen zienswijzen worden ingediend bij het ge meentebestuur. Op donderdag 8 augustus is er een hoor- en in formatieavond in Hotel Hol land Inn aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge, waar men mondeling op de plannen kan reageren. De bij eenkomst begint om half acht. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans gaat proberen het eiland Neeltje Jans een eigen postcode te bezorgen. Het heeft nu nog die van Burgh-Haamste- de. Lukt dat, dan ligt ook een duidelijker vermelding in het telefoonboek in het verschiet. Waterland doet al anderhalf jaar vergeefse pogingen dat voor elkaar te krijgen. KPN heeft inmiddels Waterland ex cuses aangeboden voor de trage behandeling van het verzoek. „Het is ook een heel vreemde si tuatie", voert C. Ubachs van KPN ter verdediging aan. Het eiland Neeltje Jans hoort tot het grondgebied van de gemeente Veere, maar Waterland heeft het netnummer van Schouwen- Duiveland. Heel verwarrend al lemaal", aldus Ubachs, „Dit soort situaties komt zelden voor." K. de Kraker van Waterland heeft er nog niet achter kunnen komen aan welke voorwaarden een gebied moet voldoen om recht te hebben op een eigen postcode. meegenomen. Maatregelen die genomen kunnen worden om de waterhuishouding te beïnvloe den zijn bijvoorbeeld de aanleg van extra waterberging of extra stuwen, het baggeren van wa terlopen of het vergroten van de bemalingscapaciteit. Doel van het streven zoveel mo gelijk grip te krijgen is driele dig. Zo is het de bedoeling wa teroverlast in de toekomst zoveel mogelijk te beperken en biologisch gezonde watersyste men te bewerkstelligen. Boven dien wordt naar een peilbeheer gezocht dat overeenkomt met het grondgebruik, waaronder landbouw en natuur. Spoorboekje Na de zomer willen deelnemers aan het proefproject een spoor boekje gaan opstellen, waarin precies staat op welke momen ten de verschillende lopende initiatieven op elkaar afge stemd worden. Zo'n beetje eind van het jaar, verwacht Walhout, zal de samenhang tussen de di verse projecten duidelijker in beeld zijn. Het basisrioleringsplan van de gemeente Tholen voor de ker nen op Sint Philipsland, het wa terb estrij dingsplannatuur- uitbreidingsplannen en zoet watervoorziening zijn enkele andere pijlers waarop het proef project steunt. door Ali Pankow OOSTERLAND - De guldenac tie van groentespeciaalzaak Bennie Pieper in Oosterland en van de rijdende winkel van zijn broer Arco Pieper roept naast enthousiaste reacties van con sumenten ook veel vragen op. Om hun klanten de kans te ge ven op eenvoudige wijze hun 'vergeten guldens' te besteden, kan er in hun bedrijven gedu rende twee weken weer even met guldens worden betaald. „Officieel kan dat niet meer. De gulden geldt sinds 28 januari dit door Rolf Bosboom WEMELDINGE - De gemeente Kapelle werkt mee aan de bouw van acht vrijstaande woningen aan de Papendijke in Wemel dinge. Deze komen op de plaats van de voormalige seniorenwo ningen. De bouw begint naar verwachting in de loop van vol gend jaar. Het waterschap zoekt naar een peilbeheer dat overeenkomt met het grondgebruik, waaronder landbouw en natuur, foto Willem Mieras jaar niet meer als wettig betaal middel", zegt Ariënne Boone van de ING-bank in Zierikzee. „Er kan betaald worden met eu ro's en met valuta uit landen die niet mee doen met de euro, maar in feite niet meer met guldens", zegt Boone. Zij herinnert zich de actie met de zogeheten zeecu's die op ini tiatief van de Lionsclub Schou- wen-Duiveland in Zierikzee in 1998 voor enkele maanden als betaalmiddel werden geïntro duceerd ten behoeve van een goed doel. Volgens Boone was dat maar een kleinschalige actie en gold de zeecu alleen in Zierikzee als be taalmiddel in winkels die er aan mee wilden doen. „Een ondernemer kan voor zijn producten elk betaalmiddel vragen dat hij wil, maar bij ons zijn bedrijfsmatig verkregen guldens niet meer inwissel baar", zegt persvoorlichter Benno van der Zaag van de Ne- derlandsche Bank in Amster dam. De mogelijkheid nog tot eind dit jaar guldenmunten en - biljetten in te leveren, is speci fiek bedoeld voor particulieren die achteraf nog guldens tegen komen in jaszakken of vergeten laatjes. Volgens Van der Zaag wordt er vooral bij grotere be dragen een plausibele verkla ring gevraagd waarom die niet eerder zijn ingewisseld. Bennie Pieper zegt verbaasd te staan over alle commotie die de ze goedbedoelde actie teweeg brengt. Hij heeft voorafgaand bij de Rabobank in Bruinisse geïnformeerd of hij voorlopig nog guldens kan inwisselen. „Daar kreeg ik te horen dat dit kan, tegen drievijftig aan kos ten; of met dat bedrag nou euro's of guldens werden bedoeld, weet ik eigenlijk niet eens pre cies", zegt Pieper. Plij heeft over een restrictie van 'bedrijfsmatig verkregen guldens' niks ge hoord en neemt aan dat zijn bank straks niet moeilijk doet bij het inwisselen van de gul dens aan het einde van zijn klantvriendelijke actie. De zestien bejaardenwoninkjes waren te verouderd en versleten om ze te renoveren. Inmiddels is in Wemeldinge woonzorgcen trum De Wemel verrezen. Het oude complex kon daarom eind vorig jaar worden geveild. De gemeente Kapelle heeft daarbij wel nadrukkelijk als voorwaar de gesteld dat er maximaal acht woningen voor in de plaats mochten komen. Dit omdat zij maar een beperkt bouwvolume heeft, die zij liever elders in de gemeente wilde inzetten. De oude huizen zijn in handen gekomen van De Schanse, een ontwikkelingsmaatschappij waar met name Woonwijzer Zuidwest uit Vlissingen bij be trokken is. De Schanse is bij voorbeeld ook de ontwikkelaar van de nieuwbouw aan de zuid kant van Wilhelminadorp, waar onlangs is begonnen met het bouwrijp maken van de tweede fase. Het is de bedoeling van het be drijf inderdaad acht vrijstaande huizen aan de Papendijke te realiseren, die in traditionele stijl worden gebouwd. Bij de realisering is veel aandacht voor het milieu en de energie zuinigheid. Verder hebben de kopers inspraak in de indeling en afmetingen van hun huis. De prijzen zijn nog niet bekend. De Provinciale Planologische Commissie heeft inmiddels een positief advies uitgebracht over de noodzakelijke herziening van het bestemmingsplan. Dat is voor het gemeentebestuur het sein om de inspraakprocedure in gang te zetten. Deze moet lei den tot vrijstelling van het gel dende bestemmingsplan, zodat door Rolf Bosboom BORSSELE - De gemeente Bor- sele kent J. Vermue uit Borssele een schadevergoeding toe in verband met de aanleg van de Westerscheldetunnel. Het gaat om een bedrag van zevendui zend euro. De gemeente pro beert het geld weer op de NV Westerscheldetunnel, de ex ploitant van de tunnel, te verha len. Vermue heeft een woning aan de Westeindsedijk, nabij de nieu we weg die naar de tunnel leidt. In september heeft hij een scha declaim ingediend bij de ge meente. Een onafhankelijke commissie heeft de situatie be oordeeld en concludeert dat de claim terecht is. Het passerende verkeer zorgt in de toekomst voor geluidshinder, waardoor Vermue in een 'geringe nadelige planologische positie' terecht komt. Met andere woorden: er is sprake van een lichte waarde vermindering van het pand. De commissie is ook van oordeel dat de eigenaar daar niet de du pe van mag worden. De waardevermindering wordt getaxeerd op zevenduizend eu ro. Het Borselse college van bur gemeester en wethouders kan zich vinden in het advies van de commissie en zal de gemeente raad na de zomerperiode voor stellen in te stemmen met de schadevergoeding. Deze wordt verhoogd met de rente over de periode waarin de claim in be handeling is geweest. Dat bete kent voor de gemeente een uit gave van nog eens 1100 euro. Borsele is van mening dat niet zij uiteindelijk moet opdraaien voor de schade. Daarom hebben B en W de claim neergelegd bij de NV Westerscheldetunnel. Nog niet zo lang geleden heep ze haar rijbewijs ge haald. Het ging moeizaam, en elke dag leert ze nog bij. Inmiddels is ze al helemaal alleen naar Kamperland ge reden. En weer terug. Deze zaterdag is het tijd voor het grote iverk: een ritje naar haar moeder in Den Haag. „Als ik nu eens 's nachts ga rijden", piekerde ze hardop. „Is het tenminste lekker rustig." „Had je gedacht", reageerde haar collega. Wat denk jij dat er 's nachts op de weg zit rond Den Haag? Drugsrun ners, politiemensen die daar weer achteraan zitten, party- gangers vol op de pillen, slaapdronken toeristen op weg naar Schiphol of naar huis, piekeraars die de slaap niet kunnen vatten, wanho pige ouders die met hun huil- baby rondrijden en gekken met caravans die nog voor zonsopgang in Frankrijk willen zijn. En natuurlijk mensen zonder rij-ervaring, die denken dat ze 's nachts al leen op de weg zijn. Lekker rustig!!" Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen hij trots. „Een keer twee op een avond en met die ene heb ik nu wat. Nee, niet voor lang, zo'n schoonheid is het niet, maar het doodt de tijd." Zijn vrienden maken achter zijn rug het 'dikke nek-gebaar'. Zelf houden ze het voorlopig op kijken naar al het kortgerokte moois wat voorbij loopt. Volgens Pascal is dat omdat ze niemand kunnen krijgen. „Het gaat om de kwantiteit, niet om de kwaliteit. Als je zat bent, vind je iedereen mooi." Op De Wildhof verblijven ook groepjes meisjes. Aan het kampeervak is meteen te zien of de tent door meisjes wordt be volkt: de was hangt netjes aan een lijn tje tussen twee tenten en de afwas is ge daan. Lieke (15) uit Eindhoven heeft samen met twee vriendinnen haar tent- j e opgezet.,Het is voor veel j ongens een beetje eng om een groepje meisjes te be naderen. Ze zijn bang dat ze een blauw tje lopen. Ik ben geen potentieel vakan tieliefje, ik kijk wel uit, mijn ouders staan hier even verderop op een cam ping en die komen me zowat elke dag controleren, ik schaam me dood zeg! Mijn vriendinnen durven daardoor ook niemand mee naar de tent te nemen. Maar zij kunnen zich tenminste nog uitleven in de Joy. Ikke niet, want mijn broer is daar ook en die gaat natuurlijk alles tegen mijn ouders vertellen. Vol gend jaar wil ik naar Lloret de Mar, zónder ouders en broer." Ander Koen (16) uit Breda, die om twaalf uur 's middags voor zijn tent nog een beetje zijn roes zit uit te slapen, heeft het liefst geen Zeeuwse meisjes als vakantielief de. „Dat schiet niet op. Zodra je terug naar huis bent, hebben ze meteen een ander. Tenminste, dat is mijn ervaring. Ze zien in de vakantie natuurlijk nogal wat jongens voorbijkomen die hier va kantie komen vieren en dan zijn ze je zo vergeten. Jaja, maar wel sms'en dat ze je zo missen." Zij n vriend B j örn uit Prinsenbeek heeft een paar jaar geleden een Zeeuws- Vlaams vakantievriendinnetje gehad. Toen stond hij nog met zijn ouders op een camping in Groede; zij woonde in het dorp. „We leerden elkaar kennen in De Ploeg en ja, ik was eigenlijk meteen verliefd (Koen:Softie!") en zij ook. Het was alleen een hele toer om elkaar te ontmoeten. Ik kon haar natuurlijk niet meenemen naar de camping en bij haar blijven slapen mocht al helemaal niet. We hebben elkaar na de vakantie nog wel gezien, want we zijn eens sa men gaan winkelen in Breda, maar het schoot gewoon niet op. Wel jammer. Misschien woont ze er nog welik ga de ze week wel even langsHij kan alleen, want Koen wil niet mee. „Er zijn meer meisjes dan kerktorens! door Sheila van Doorsselaer Als bijen op honing komen in de zo mermaanden honderden jongeren naar camping De Wildhof in Retran- chement. Door zwoele temperaturen, een donkere disco, een uitgelaten sfeer en liters drank komen de vakantielief des tot bloei. Verwelken doen ze vaak ook snel, want op De Wildhof telt over het algemeen 'de score'. Torenhoog op gestapelde lege kratten bier als drank- meter, turfjes boven de slaapzak op het tentzeil als liefdesmeter. Hoe heter hoe beter, hoe meer hoe liever. Bij Paul Roebroek (18) uit Sittard en Sanne Aelrichs (17) uit Zaltbommel was het meteen op de eerste avond van hun vakantie in 'Truzement' raak. In de Cadzandse disco Joy liepen ze elkaar zaterdagavond tegen het lijf en het was bingo. Hun vakantierelatie houdt van daag precies vier dagen stand. En da's al heel wat. Handig voordeel is dat hun tenten op veld 1 van De Wildhof zowat naast elkaar staan, dus een nachtelijk spelletje overlopertje is gauw gespeeld. „Hoe heet je ook alweer", zegt Sanne plagerig als ze Paul wil aanspreken. Op de vraag aan Paul of deze relatie een lang leven is beschoren, grijpt Sannes vriendin Connyin. „Dat vraag je toch niet??? Man, ze zijn nog maar net bij el kaar!" Oké dan... Ellenlange liefdesbrieven om in contact te blijven met de vakan tieliefde worden in deze tijd toch al bij na niet meer geschreven nu er naar har telust gemaild en ge-sms't kan worden, maar zelfs sms'en naar Sanne zit er voor Paul niet in. Niet dat hij het niet wil, maar zijn gsm is zaterdag meteen al gestolen. De groep meiden uit Zalt bommel en de jongens uit Sittard zijn aardig close. Wie weet bloeit er nog wel een relatie op. „Daar wordt aan ge werkt", zegt Conny, terwijl ze een van de jongens uit de groep omhelst. „Maar hij wil nog niet zo." De Wildhof is in de vakantieperiode vooral een wild hof. Pascal (17) uit Goes staat bij zijn maten bekend als player, iemand clie alles voor een meisje doet met als doel haar het bed in te krij gen en als dat eenmaal gelukt is weer vrolijk naar de volgende fladdert met gratis witte wijntjes en tig compli mentjes. Hij is nu sinds zaterdag op De Wildhof en heeft er volgens zijn vrien den al vier versleten. „Vijf!corrigeert Bij Sanne Aelrichs en Paul Roeb^cpek was het direct de eerste avond ir> de disco raak. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25