Sport heeft oeroude wortels PZC Stormvogel bewijst vervuiling Aantal plantensoorten staat ter discussie Seismograaf informeert over kracht aanslagen Universiteit Leuven onderzoekt geschiedenis van spelen Satelliet tegen stalkers Gemanipuleerde tarwe zonder mes Cocaïne oorzaak hittesteek Ook bacteriën communiceren postzegels woensdag 17 juli 2002 ARIZONA - Na de aansla gen van 11 september zijn Amerikaanse weten schappers plots grote be langstelling gaan tonen voor de ongewone signa len die door het dichte net van gevoelige seismogra- fen overal ter wereld wor den opvangen. Een seismograaf is een ap paraat dat zelfs lichte tril lingen in de aardbodem opvangt en deze grafisch op een papierrol weer geeft. Zo kunnen de kracht, duur en richting van aardbevingen worden geregistreerd. Nu blijkt dat de apparaten ook heel wat kunnen vertellen over de kracht en de plaats van ontploffingen en vlieg- tuigcrashes, wat mogelijk kan leiden tot meer infor matie over terroristen die aanslagen hebben ge pleegd. Na een grondige analyse van vroegere seismografi- sche waarnemingen en na bestudering van een aan tal proefontploffingen, hebben geofysici van de St. Louis University in Missouri en van de uni versiteit van Arizona een Richterschaal voor ter reuraanslagen opgesteld. Aan de hand van deze nieuwe schaal voor ter reuraanslagen hebben de wetenschappers precies kunnen berekenen hoe veel en welke springstof werd gebruikt bij de aan slag op het administratie ve gebouw in Oklahoma City in 1995, waarbij hon derden doden vielen. Ook konden zij vrij precies de kracht van de ontploffing in de kernreactor van de Russische duikboot Koersk in augustus 2000 evalueren. Uiteraard is ook het instorten van het World Trade Center in september 2001 uitvoerig bestudeerd aan de hand van seismische gege vens. GPD door Johan Lamoral LEUVEN - Sport is een van de oervormen van de menselijke beschaving, zoveel is duidelijk. Oude en vergane beschavingen hebben reeds afbeeldingen na gelaten van allerlei vormen van spel en sport. En daaruit blijkt dat er een enorme continuïteit bestaat in de evolutie van sport en spel doorheen de geschiede- Zo gaat het moderne cricket te rug op ons middeleeuwse kruk- kaatsen en de term golf heeft wortels in het Nederlandse kolfspel. Niets nieuws dus on der de zon, zo blijkt uit een historische studie van onder zoekers van de Leuvense uni versiteit. Het mag vreemd lijken maar naar de geschiedenis van sport en spel is nog weinig weten schappelijk onderzoek verricht. Dat heeft voornamelijk te ma ken met de schaarste aan ge schreven bronnen over het on derwerp. Sport en spel waren in het verleden blijkbaar zo nor maal en vanzelfsprekend dat geen geschiedschrijver het no dig vond daar papier aan vuil te maken. Deze geschiedschrijvers waren bovendien meestal mon niken en die vulden hun fraai verluchte manuscripten bij voorkeur met meer verheven thema's dan met de aardse en populaire bezigheden van het gewone volk. In Campuskrant, het tijdschrift van de Katholieke Universiteit Leuven (KUL)stellen de onder zoekers Roland Renson en Erik De Vroede van de faculteit Li chamelijke Opvoeding en Kine sitherapie vast, dat de eerste ge schreven dialogen over sport pas in de Renaissance in school boeken opduiken. Johan Huizinga Het was wachten op de Neder landse cultuurhistoricus Johan Huizinga die in 1938 in zijn Ho mo Ludens voor het eerst het thema sport en spel als histori cus en als wetenschapper bena derde. In tegenstelling tot de geschre- Oude en vergane beschavingen hebben al afbeeldingen nagelaten van allerlei vormen van sport en spel. ven bronnen bestaan er histori sche afbeeldingen van sport en spel in overvloed. Voor zijn doc toraalscriptie over spel en sport in de Nederlanden van 1450 tot 1650 putte Erik De Vroede dan ook uit gravures en schilderijen uit die periode, met als voor naamste inspiratiebron de be roemde Kinderspelen, van Brueghel de Oude en verder ook kanttekeningen bij middel eeuwse manuscripten over de recreatieve bezigheden van on- ze voorouders. „Wat opvalt", aldus De Vroede, „is de grote continuïteit. Het menselijk lichaam is door de eeuwen heen niet veranderd en wat mensen nu kunnen, konden zij vroeger ook: op de handen lo pen, met een bal spelen, met een stok over een beek springen. En dan heb ik het niet alleen over fysieke activiteiten maar ook over oude benamingen. Het vroegere krukkaatsen werd cricket, het woord racket komt van raketsen of terugkaatsen, balspelen vinden hun oorsprong in het balloenspel, het spelen met een met lucht gevulde bal, en in sollen, een vorm van voet bal die teruggaat tot de Kelti sche tijd en waarbij de bal heen en weer werd getrapt. Je kan dat in de uitdrukking 'met iemand sollen' nog terugvinden." Sommige sporten kregen in de loop der tijden een andere bete kenis. Zo was hetpolsstoksprin- gen voor onze voorouders echt een middel om over beken en hindernissen te springen. Ter wijl wij vandaag hoogspringen met de polsstok, sprongen zij er dus ver mee. Een hedendaagse versie is vol gens De Vroede trouwens het Friese fierljeppen, waarbij de stok wordt gebruikt om zo ver mogelijk over een sloot te sprin gen. Een andere variant is het diep- tespringen, waarbij men langs een lange stok naar beneden glijdt zoals een brandweerman langs een stalen paal. Ook hier wijst De Vroede naar een over blijfsel daarvan op de Canari- sche Eilanden, waar herders vroeger naar beneden sprongen om lager gelegen terreinen te kunnen bereiken. Nu wordt dieptespringen daar nog beoefend als de Salto del Pastor, de sprong van de herder. GPD ROTTERDAM - Rotterdamse vrouwen, die veelvuldig wo den lastig gevallen door stalkers, krijgenbegin september ei speciale mobiele telefoon. Daarmee kunnen ze overal en a tijd de politie waarschuwen, als ze worden benaderd doorhi kwelgeest. Dankzij het zogeheten Global Position Systeem1 de telefoon, kunnen agenten in de alarmcentrale met et nauwkeurigheid van vijf meter zien waar de vrouw zich bi vindt. Het mobieltje is een uitbreiding van het al bestaande Awan alarmsysteem. Vrouwen die vaak worden lastig gevallen kri gen van de Rotterdamse politie al een speciaal kastje in hui Dat alarmkastje werkt echter alleen in de directe ómgevii van de woning. De medewerkers van het Regionale Projectbureau Zeden e het Bureau Vrouwenopvang Rotterdam bedachten de nieuw telefoon. GPD NORWICH - Sommige planten, zoals erwten, zijn in staj stikstof uit de lucht vast te leggen. Het verantwoordelijk ge voor deze eigenschap is ontdekt door wetenschappers van hs John Innes Centre in het Engelse Norwich. Dankzij dez vondst kunnen landbouwgewassen worden verkregen di geen meststof nodig hebben De wortels van veel planten onderhouden een innige relati met bodemschimmels. Zoiets doet zich ook voor bij de worte van leguminosen ofwel peuldragers (zoals erwten en bonen Deze planten hebben een relatie met Rhizobium bacterie] Hierbij halen de bodembacteriën stikstof uit de lucht en ze ten dat om in nitraat en ammonium, die door de plant word] opgenomen en gebruikt. Deze planten maken hierdoor hu eigen meststoffen. Als tegenprestatie ontvangen de bacterie suikers. Tot nog toe dachten wetenschappers dat de symbiose tusse peuldragers en Rhizobium bacteriën uniek was. Nu blijkt di hiervoor dezelfde genen verantwoordelijk zijn die ook zorgt voor de relatie tussen plantenwortel en mycorrhizaschin mels. Dat opent nieuwe perspectieven voor de plantenveredeling zegt projectleider Martin Parniske in het tijdschrift Natur De groep van Parniske werkte met Indische waterlelies, di als gevolg van een genetische afwijking (mutatie) geen symb ose kunnen vormen met bacteriën of schimmels. Deze mutai ten zijn vergeleken met planten die dat wel kunnen. Indea wijkende planten ontbrak het verantwoordelijk gen, datdoi de onderzoekers SYMRK is gedoopt. GPD DALLAS - Het gebruik van cocaïne kan de lichaamsterap ratuur gevaarlijk doen stijgen, vooral wanneer het gepaai gaat met intensieve lichamelijke inspanning zoals urenlai hevig dansen. Wegens zijn stimulerende werking op hetcei traal zenuwstelsel en het. opwekken van een gevoel van euli rie, is het een populaire drug bij jongeren. Een groep onderzoekers van de Universiteit van Texas in Da las toonde onder leiding van professor Craig Crandall aand reeds een kleine dosis cocaïne de doorbloeding vandehuide de zweetafscheiding ernstig remt. Hierdoor kan, volgens hun bericht in het medisch vaktiji schrift 'Annals of Internal Medicine', het lichaam de overto lige warmte niet meer kwijt raken en wordt de hitte-afro gestoord. Het gevolg is hyperthermic, dat is een sterk ve hoogde lichaamstemperatuur die uiteindelijk tot oververhi ting kan leiden. De gevolgen van hyperthermic zijn pijnlijl hittekrampen en een levensgevaarlijke oververhitting, vergi lijkbaar met een zonnesteek. GPD door Peter de Jaeger LAS PALMAS - Plantenweten- schappers gaan uit van circa 300.000 verschillende soorten bloeiende planten op de wereld. Een nieuwe studie berekende dat dit aantal moet worden ver hoogd met honderdduizend. Maar deskundigen stellen hun vraagtekens bij deze schatting. De toonaangevende Britse plantentaxonoom David Bram- well beheert de botanische tuin op de heuvels boven Las Palmas op het eiland Grand Canaria. Hij is beroemd geworden door zijn studies over eilandvegeta ties, waaronder die van de Ca- narische eilanden. In het tijd schrift Plant Talk komt hij met een opmerkelijk artikel over de biodiversiteit in het planten rijk. Volgens zijn berekening telt de aarde 422.000 verschil lende soorten bloeiende plan ten. Tot nu toe gingen wetenschap pers uit van een veel lager aan tal van ergens tussen de 2 7 00 0 0 NEW YORK - Net als insecten communiceren bacteriën met elkaar via eiwitten. Die signaal- stoffen verraden de dichtheid van de populatie. Dat is belangrijke informatie, omdat sommige bacteriestam men alleen kunnen toeslaan in grote massa's. Ze zijn niet in staat om in hun eentje te infec teren. Nu de moleculaire structuur van een dergelijke signaalstof is ontrafeld, denken wetenschappers gereedschap in handen te hebben om bepaalde bacteriële infecties te voorko men. Microbiologen van de Cornell universiteit in Ithaca, New York zijn er al tien jaar van overtuigd dat bacteriën met elkaar con tact hebben via ingewikkelde geurstoffen of feromonen. Dat fenomeen staat bekend als 'quo rum sensing'. Alleen konden ze geen vat krijgen op deze com plexe verbindingen. In het tijd schrift Nature onthullen de on derzoekers een sleuteleiwit dat zorgt voor communicatie tussen bacteriën. Het gaat om een vluchtige stof uit de algemeen voorkomende bodembacterie Agrobacterium tumefaciens, een ziekteverwekker die bij planten tumoren veroorzaakt. GPD en 320.000 soorten. Bram well kwam tot zijn schatting door het aantal bekende planten in een regio als basis te nemen. Hier telde hijalles op basis van de li teratuur, de inheemse soorten van de directe omgeving bij op. Om overlap te voorkomen telde hij alleen planten die specifiek zijn voor een bepaalde streek of eiland. En daar zit hem net de kneep, al dus Jos van de Maesen, hoogle raar biosystematiek aan de Wa- geningen Universiteit. „Het is niet doenlijk om te beoordelen of een soort alleen in die streek groeit. Taxonomen zijn specia listen op een klein gebied en we ten vaak niet of een bepaalde soort elders voorkomt onder een andere naam. Daarom vercnoed ik dat Bramwell hier en daar dubbel heeft geteld". Van der Maesen heeft collega's in binnen- en buitenland ge polst en die komen tot dezelfde slotsom. Het meeste weten we over de Europese flora met nog geen 14.000 soorten. Het minste is bekend over de gebieden met uitbundige plantengroei, zoals Zuid-Amerika met naar schat ting 100.000 soorten. Pluspunt van de nieuwe benadering is wel dat Bramwell hele regio's als ba sis neemt en niet per land heeft gewerkt zoals gebruikelijk, meent Van der Maesen. Teloorgang Overigens vermoedt ook Van der Maesen dat de biodiversiteit groter is dan gedacht. En dat be tekent automatisch dat er nog meer planten worden bedreigd in hun voortbestaan. Nu zijn dat er wereldwijd 50.000. „Door de grotere aantallen is het moeilij ker om de teloorgang van soor ten in de gaten te houden. Er zal nog beter gezocht en gekeken moeten worden De vaststelling van een flora blijft volgens Van der Maesen veel 'natte vinger werk', omdat steeds wordt gerefereerd naar anderen die hun eigen manier van tellen en beschrijven hante ren. Bovendien zijn veel flora's verouderd, vooral die van arme landen. De taxonomie (naamgeving) moet hoognodig worden ge standaardiseerd, vindt de hoog leraar. En daar wordt hard aan gewerkt met behulp van com puters. Er is inmiddels een data base die alle peul dragers ter we reld tot in detail beschrijft. Het internationaal project Species 2000 doet deze klus vooralle an dere plantenfamilies en is over tien jaar gereed. GPD TEXEL - Noordse stormvo gels halen hun voedsel op de open Noordzee. Behalve gar nalen en vis komt er ook plas tic in hun maag. Uit twintig jaar analyse van de maagin houd van kadavers blijkt dat mensen steeds meer rommel weggooien. Op de Noordzee laten schepen zwerfvuil achter. Langs de kust zijn de dagrecreanten en de industrie de boosdoeners. Jaarlijks komt er ongeveer 70.000 kubieke meter plastic in het water terecht. Zeevogels krijgen dat binnen en zijn een goede graadmeter voor de ma te van vervuiling. Biologen van Alterra op Texel hebben tussen 1982 en 2001 de maaginhoud bekeken van Noordse stormvogels die dood langs de kust zijn gevonden. „Vrijwilligers van de Neder landse zeevogelgroep stoppen de slachtoffers in de vriezer en als ze er genoeg hebben sturen ze die op", zegt onderzoeker Jan Andries van Franeker. Jaarlijks gaat het om veertig kadavers, gevonden tussen september en maart. Stormvogel Noordse stormvogel met kuiken, dat ook plastic binnen krijgt. foto J.A. van Franeker-Alterra „Gewone zeemeeuwen zijn niet geschikt om de vervuiling te meten, omdat die harde eet- resten, zoals visbotten, uitspu gen als braakballen, net als ui len. De Noordse stormvogel stapelt echter slecht verteer bare spullen op in zijn maag." Van Franeker onderscheidt in dustrieel en gebruiksplastic. Industrieel plastic bestaat uit gedraaide slakken, als het wa re doorgeknipte spaghettis lierten, die als basis dienen voor verdere verwerking. Ge bruiksplastic bestaat uit ver pakkingsmateriaal dat consu menten weggooien. In de jaren tachtig zat er net zoveel indu strieel als gebruiksplastic in de vogelmaag. Nu is het huis houdelijk plastic verdubbeld. „De mensen worden slordiger en gooien steeds meer rotzooi weg. De vervuilers zijn zich niet bewust dat veel dieren hier last van hebben", zegt Van Franeker. Voor een aantal vogels leidt het zwerfvuil direct tot de dood. Zo kan een plastic boter- hamzak het maagdarmkanaal van een vogel volledig afslui ten. Maar ook indirect zijn de gevolgen merkbaar. „Als een stormvogel zijn buik vol heeft met waardeloos spul, dan eet hij minder. Hierdoor gaat zijn conditie achteruit en doet hij het minder goed in het broed- seizoen. Ook 's winters legt hij eerder het loodje," Wat precies het effect is, valt moeilijk te zeggen. Er zijn zo veel andere factoren die de conditie bepalen, zoals olie- verlies van tankers. Maar het nadelig effect van plastic is wel aangetoond bij kippen. In een Zuid-Afrikaans onder zoek werd een deel van de maïskorrels vervangen door plastic korrels. De maagwand raakt beschadigd, waardoor de vertering achteruitgaat en giftige stoffen eerder kunnen toeslaan. De hennen gingen minder eieren leggen, waren vaker ziek en stierven eerder. Van Franeker keek of geslacht, leeftijd, herkomst, jaargetij en doodsoorzaak de maaginhoud bepalen. Alleen de leeftijd bleek van invloed: jongere vo- Éxtreem voorbeeld van gevonden maaginhoud van één stormvo- gel gels hebben meer plastic in hun maag dan oudere. „Mis schien is dat een kwestie van ervaring", denkt de onderzoe ker. Het onderzoek is destijds gestart op verzoek van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Reden was het zoeken naar een graadmeter voor de veranderende vervuiling van de Noordzee. In totaal zijn 329 vogels gescreend. De gevon den resultaten worden ge bruikt om de Ecologische Kwaliteitsdoelstellingen van Brussel wetenschappelijk te onderbouwen. Afgesproken is dat er minder dan twee pro cent van de kadavers meer dan tien stukjes plastic mogen be vatten. Bij die grens wordt de Noordzee als schoon be schouwd. Totaalgewicht Volgens mij is het zinniger om niet naar het aantal stukjes te kijken, maar naar het totaal gewicht aan plastic in de maag. Ook is het raadzaam om de chemische samenstelling mee te nemen. In elk geval worden in navolging van Ne derland soortgelijke studies bericht langs de kust van Schotland, België, Denemar ken, Zweden en Noorwegen. Dan kunnen we in 2004 defini tieve normen opstellen die moeten gelden vanaf 2005." GPD Belgie herdacht 15 juli de Guldensporenslag die zich op 11 juli 1302 in Kortrijk af speelde. Nadat op 18 mei de Bruggelingen in opstand waren gekomen (de Brugse metten) tegen de hegemonie over Vlaan deren van de Franse koning Filips IV de Schone zette de Franse koning op 11 juli 47.000 manschappen in tegen het Vlaamse leger dat nauwelijks 20.000 man telde. De Vlaamse troepen, gewapend met lansen en de beruchte 'goedendags' kregen al gauw de overhand. In de nabijgelegen moerassen maakten ze een deel van het Franse leger af en het andere deel werd op de vlucht gejaagd. Op het slagveld werden zo'n 700 sporen van Franse ridders ge vonden. De weerslag van deze veldslag vond zijn weerklank in heel Eu ropa en luidde zo het begin in van het einde van de feodale stelsels. In de negentiende en twintigste eeuw werd de Gul densporenslag het symbool van de emancipatie van het Vlaamse volk tegenover de vreemde on derdrukker. Sinds 1973 is 11 juli de officiële feestdag van de Vlaamse gemeenschap. Op 15 juli verschenen (op Fila Kortrijk 2002) twee zegels, een velletje en een souvenii'kaart. Op een 0,42 -zegel een verguld spoor, op een zegel 0,52 de Broeltorens in Kortrijk, het blaadje (0,57 toont een minia tuur en op de kaart een beeld van het blaadje. Evenals de vorige twee jaar geeft België ook nu (15 juli) weer twee gemeenschappelijke emis sies uit. Op twee zegels die sa men met Portugal worden uit gegeven prijken windmolens: de windmolen van Onze-Lieve- Vrouw-Lombeek daterend uit 1690 op de zegels van 0,42 en 0,54 de windmolens van Ilha, Do Faial-Azoren-Portugal zegels van 0,52 en 0,43 De andere gemeenschappelijl uitgifte is samen met Kroaii Op deze zegels kantwerk u Liedekerke (zegels van 0,4: 5,00 k.) en van het eiland P. (zegels van 0,74 en 3,50 k.). Ovi rigens is niet alleen van de Gu densporenslag een souveni kaart uitgegeven, maar ot van de beide gemeenschapp lijk emissies. Prijs per kaa 3,72. Voor 15 juli zijn we er nc_ Op die dag verscheen ook i jaarlijkse J eugdf ilateliezegel traditiegetrouw treedt ef stripfiguur op. Deze keer is d Bakelandt van Hec Leemai (*1950). Waarde: 0,42. VanBal elandt zijn sinds 1975 84 albun verschenen. Tot slot is de p manente reeks 'vogels' uitj breid met een 0,25 -zegel waa op een scholekster. De vorig jaar in Liechtenstei begonnen serie 'Bescherm dorpsgezichten' (niet te verwal ren met de permanente zege waarop dorpsgezichten) is 3 ji ni uitgebreid met twee zege met huizen die in Maurenzijnl vinden: 70 rp„ huizen in Popel en 1,20 fr„ een huis in Weihei ring. De eerste set (3 septembe bestond uit drie zegels met bee den van Schaanwald (70 rp Mauren (90 rp.) en Schaanwa (1,10 fr.). Zegels gewij d aan het Liechtei steinse vorstenhuis zijn niet a gezaaid. Op 4 juli verschent echter weer twee met daarop n regerende paar: vorstin Mar (3,00 fr.) en vorst Hans-Adam (3,50 fr.). De laatste keer (I het paar werd afgebeeld was' 1991 ter gelegenheid van ni zilveren huwelijk op een 2,. fr.-zegel in een velletje. Hero door Peter de Jaeger QXV. LÖM8EEK «005DAAU 5 BELCIË-BELGIQUE j BELGIÉ-BELGIQUE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24