Hinderlijke stop In Toursoap PZC Van Bon kijkt zuur vooruit Levi Leipheimer hunkert vooral naar de bergen Oud-profvoetballer Joop de Kubber in Rijswijk overleden 18 161kmis Jalabert kondigt afscheid aan Voor renners, publiek en sponsors hoeft de rustdag niet Kroon stuurt bloemen op Armstrong duur betaalde gast Vierhouten spoedig naar huis Kevin de Weert naar Rabobank Ward met Zeeuws record verder woensdag 17 juli 2002 door Peter van Leeuwen BORDEAUX - Levi Leipheimer begroette gisteren in Bordeaux zijn moeder, zijn broer Rob en diens vriendin. Het Amerikaan se onderonsje vond plaats op de rustdag in de Ronde van Frank rijk in het Sofitel waar Rabo bank was ondergebracht. Ma Leipheimer was „excited". De nacht van zaterdag op zondag zal ze zelfs in de auto op de Mont Ventoux doorbrengen. Ze zag hem eerder al eens rijden in de Ronde van Polen en vaak Bazas-Pau 147 km Pau, geboorteplaats van de Franse koning Henri IV, heeft een lange historie in de Tour. De eerste winnaar van een etappe in het voorportaal van de Pyre neeën was Alfredo Binda. De Italiaan, die zijn grootste suc cessen in de Giro d'ltalia be haalde, won erin 1930. De laat ste keer (1999) veroverde de Spanjaard David Etxebarria de dagprijs. Vorig jaar was Pau startplaats. In totaal deed het tourpeloton Pau 56 keer aan. Zes keer won een Nederlander: Middelkamp (1938), Lubberding (1978), Knetemann (1980), Breukink (1987), Van der Poel (1988) en Van Bon 1998). De rit telt drie klimmetjes van de vierde cate gorie. genoeg in de Verenigde Staten. Maar de Tour, dat is andere koek, weet ze intussen. „Ik heb gehoord dat het „really big" is hier. Vanaf nu ben ik er alle etappes bij." Levi Leipheimer kijkt uit naar de bergen. Een dikke week Frankrijk heeft hem veel ge leerd. „Ik weet nu dat hier het sterkste peloton ter wereld rijdt. Daarbij komt dat ik nu te maken heb met druk. In de Ronde van Spanje van vorig jaar had ik niets te verliezen. Ik was niet eens kopman." Helemaal tevreden was hij niet over de tijdrit van maandag, waarin hij negentiende werd op ruim tweeënhalve minuut van Botero. Hij had een minuutje te veel verspeeld, luidde de con clusie. De positie deed minder terzake. „Er rij den hier gewoon heel veel specialisten rond. Ik vind ook niet dat Armstrong is tegengevallen. Botero is ge woon beter geworden, net als Gonzalez de Galdeano." De blik zal vanaf morgenals het peloton de Pyreneeën voor het eerst aandoet, gericht zijn op Armstrong. Lance gaat ge woon aanvallen", denkt Leip heimer. „Once hoeft niet, zij hebben de gele trui." Wat er van Leipheimer in het hooggebergte verwacht kan worden, is de grote vraag. „Levi is in elk geval niet de renner die moet aanvallen", legde ploeg leider Theo de Rooij uit. „Ik ga proberen zo lang mogelijk aan te klampen", zei de renner zelf. Favoriet De suprematie van Armstrong is volgens De Rooij aan het afne men. „Maar hij blijft voor mij gewoon favoriet nummer één voor de eindzege. Botero vind ik niet constant genoeg in de ber gen. Datzelfde geldt voor de jongens van Once: Gonzalez de Galdeano en Beloki. Al die ren ners hebben wel eens een slechte dag in de bergen. Dat hebben we van Armstrong eigenlijk nog nooit echt gezien." Armstrong mist volgens De Rooij wel een ploegmaat met een goede klassering. „Dat was Heras vorig jaar, maar die staat te ver achterop. Armstrong kan met zijn ploeg niet op twee paarden gokken. Het wordt ook daarom voor hem moeilijker dan vorig jaar." ANP mzizm 8e etappe 14 juli 217,5 km Noval- Montauban-de- Pontlvy Bretagne 86km U-O rfQ' Tinteniac O' 1 St.-Meen- 62|<m Plumeux le-Grand 135km 102km St.-Martin- Plouay 217,5km de-Landelles hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Plouay Saint-Martin-de- 89m Landelles 145m Saint-Meen- Ty-Marrec i28m BéchereL le'^rand 97m Kervalan-i 142m 1 L 140m I anp Sociélé du Tour de France door Ad Pertijs BORDEAUX - Drie weken rolt de Tour door Frankrijk. En over de beeldbuis. Dag na dag. De Ronde van Frankrijk is met af stand het grootste wielerspektakel op aarde. De Fransen spreken zelfs over een van de grootste sportevenemen ten ter wereld. De Tour dreigt in wielerland al les en iedereen te overschadu wen. De echte liefhebber ligt in de maand april nog verlekkerd voor de televisie als de grote klassiekers zondag na zondag de revue passeren. De massa kent maar één koers: de Tour. Vraag het aan Karsten Kroon en al die andere debutanten, die versteld staan van de impact van de Franse ronde. Renners rijden per jaar vele koersen. Vele malen zijn ze be trokken bij ontsnappingen. Geen haan die er in eigen land naar kraait. Tot je een keer je ge zicht van voren laat zien in een Tour-etappe. En de hele natie leeft dan mee als je na een zware val de ronde moet verlaten via het hospitaal. De sponsors weten dat inmid- BORDEAUX - Karsten Kroon loste gisteren tijdens de rustdag van de Tour een belofte in. Zondag, na zijn ritzege in Plouay, droeg hij zijn overwin ning op aan Kirsten, een vrien din van een van zijn beste vrien den die vorige week op vakantie in Griekenland onverwacht overleed. Twee dagen later re gelde de Rabo-renner een koe rier die het overwinningsboeket vandaag, nog voor de begrafe nis, naar België brengt. „Het is het minste wat ik kan doen", zei Kroon in Bordeaux waar de Rabo-ploeg de rustdag doorbracht. „Het is pijnlijk dat ik niet op de begrafenis kan zijn, maar ik hoop dat ik mijn vriend Hendro hiermee toch wat steun geef." ANP Lance Armstrong doorbrak de verveling van de rustdag met een korte trainingsrit. foto Christophe Ena/AP De Spanjaard Gonzalez de Galdeano, leider in de Tour, verdiept zich tijdens de vliegreis op de rustdag in de verslagen van de tijdrit. foto Jasper Juinen/ANP Ze wijzen op het start-dorp, waarin zoveel meer betalende gasten rondlopen, dat de ren ners het oord mijden. Maar ze zien één ding over het hoofd: de Tour is niet groot geworden van wege de commercie. De com mercie volgt slechts omdat de sportieve formule simpel en pakkend is. Nieuwsgierig De Tour is één groot, rondtrek kend sportevenement in de vorm van een soapserie. Elke dag een nieuwe aflevering maakt mensen nieuwsgierig naar de afloop van de volgende. Ze volgen de uitputtingsslag van hun favorieten op de voet. De Tour is een realitysoap, met elke dag weer een cliffhanger. Die van maandag was: is Arm strong nu ook in de bergen te verslaan? De kijker moest gisteren een dag wachten, want er stond een rustdag op het programma. Dat wil de UCI graag, om de sport gezond te houden. Weinigen zit ten te wachten op die loze dag. Ze willen door. Rennerspubliek en sponsors. Op naar de volgen de cliffhanger. GPD Domo-renner blijft hopen op een succesvolle vlucht in de Tour dels ook. Rabobank droeg Jan Raas op nadrukkelijk mee te spelen om de podiumplaatsen. Een Amerikaan (Levi Leiphei mer) werd voor veel geld gehaald om de suikeroom te be hagen. Dat de Nederlandse wie- Iercultuur er een is van avontu riers en rittenkapers, telt even niet. Leipheimer moet binnen drie jaar op het podium staan. De Tour is een gigantische mag neet die alle aandacht naar zich toetrekt. De cynici zeggen dat het de schuld is van de voort schrijdende commercie binnen de sport. Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl door Edward Swier BORDEAUX - Leon van Bon lacht oin zijn eigen optimisme, want hij weet dat hij over drijft. „Met heel veel fantasie zijn er nog vier kansen." In de lobby van het hotel in Bor deaux, op een steenworp van het vliegveld, kijkt hij terug op de eerste anderhalve week, maar meer nog focust hij zich op de resterende dagen. Daar in komen voor hem, als en thousiast aanvaller, nog wel een paar mogelijkheden op dagwinst. Het is een rustdag als alle an dere. Een dag vol ergernis doorgaans. De dagelijkse rou tine wordt doorbroken, juist op deze dagen schiet het rusten erbij in. Om tien uur al vertrok het peloton, verdeeld over twee vliegtuigen, vanuit Lori- ent richting Bordeaux. De Do mo-coureurs hadden geluk. Hun hotel lag zo'n beetje aan de landingsbaan, nog voor het middaguur was de eindbe stemming bereikt. Daardoor kon er toch nog rus tig even een uurtje getraind worden. Leon van Bon: „Ik weet dat anderen er niet veel aan vinden, maar ik vind een rustdag altijd wel lekker. Ook als we met de auto hadden ge moeten, had ik dat niet erg ge vonden. Ik voel toch dat ik op zo'n dag als deze krachten spaar." Massasprint Hij zal het nodig hebben. Want er volgen de komende ander halve week heel wat bergrit ten. En klimmen is toch niet bepaald de favoriete wieler- in 1998 Parijs. Dit keer is hij vol vertrouwen. „Ik denk dat ik Parijs ga halen. Maar dat heb ik altijd gedacht." Het liep vaak heel anders. Dan weer ziek, dan weer geblesseerd. Soms voldaan omdat ritwinst al binnen was. Eén keer omdat het volgens de planning van de ploeg verstandiger was hem op de eerste rustdag huiswaarts te sturen. „Je hebt het dus, is wel gebleken, niet altijd in de hand." Maar wie suggereert dat het nu ook wel moeilijk zal zijn voor hem gemotiveerd te blijven tot Parijs, kan op een felle reactie rekenen. „Er is toch nog wat te winnen? Bovendien kan ik er baat bij hebben de Tour uitge reden te hebben in de klassie kers die nadien nog komen." Routeplanner Leon van Bon heeft weinig waardering voor de route planner die deze Tour heeft uitgestippeld. Hij gelooft niet dat het grote publiek zit te wachten op een lange, vlakke aanloop en dan alle bergen in de laatste tien dagen. „Voor een niet-klimmer is het mooier om te weten dat er, na de berg ritten of er tussenin, nog vijf kansen op een overwinning zijn. Maar daar is ook de lief-, hebber thuis bij gebaat. Je zou eigenlijk minstens twee ritten tussen de Pyreneeën en de Al pen moeten hebben. Dat brengt meer strijd. Misschien zijn er wel coureurs die een kwartier pakken, en zo op schuiven tot voorin het klasse ment. Ik vrees dat de komende dagen vrij wel elke dag hetzelf de beeld opleveren", kijkt Van Bon zuur vooruit. GPD discipline van de in het Belgi sche Hasselt woonachtige Van Bon. Kansen voor coureurs als hij zijn er nauwelijks nog. Van daag richting Pau zou het kun nen. „Maar ik verwacht een massasprint, want het is maar een ritje van 140 kilometer." En zaterdag, na de Pyreneeën- ritten, is er de etappe naar Bé- ziers. „Een mogelijkheid." Pas op vrijdag de 26e juli volgt dan kans drie, in Bourg-en-Bresse. „Maar het is eigenlijk al niet reëel die mee te tellen. Ben ik er in de finale nog bij met een groepje, dan heb ik waar schijnlijk zoveel geleden dat winnen vrij onwaarschijnlijk is." De slotdag in Parijs is de ultieme mogelijkheid, al wor den op de Champs Elysées vluchters zelden beloond voor hun getoonde inzet. Hoewel Van Bon al zeven Tours reed, haalde hij slechts Voor Leon van Bon was het in de eerste anderhalve week vooral afzien in de Tour. „Het publiek zit niet op zo'n vlakke aanloop te wachten, wij ook niet." foto Wouter Borre/GPD BORDEAUX - Laurent Jalabert stopt aan het einde van dit seizoen met wielrennen op het hoogste niveau. De 33-jarige Fransman, die voor de Deense formatie CSC Tiscali rijdt kondigde zijn afscheid aan op de rustdag in de Ronde van Frankrijk. Hij koerste veertien jaar als professional. Jalabert is een van de populairste Franse wielrenners. Hij won in 1996 de Ronde van Spanje en was in 1997 wereldkam pioen tijdrijden. Van de klassiekers schreef hij Milaan-San- Remo, de Ronde van Lombardije en de Clasica San Sebastian op zijn naam. In totaal boekte hij 135 overwinningen. In de Tour van vorig jaar won hij twee etappes en het bergklassement. In totaal won hij vijf etappes in de Tour. In de Ronde van Spanje be haalde hij achttien dagzeges, in de Ronde van Italië drie. RTR BORDEAUX - Lance Armstrong is gewild bij lezingen in AmerikaVolgens het magazine Texas Monthly krij gt de drie voudig tourwinnaar 200.000 dollar (200.000 euro) voor zijn gastoptredens in het Amerikaans lezingencircuit. Dat is het dubbele dat voormalig president Bill Clinton bedingt. „Hij heeft er recht op, we hebben er hard voor gewerkt", zegt zijn manager Bill Stapleton. „Wij praten alleen niet over be dragen. Ik heb wel gehoord dat de genoemde cijfers redelijk kloppen. Lance heeft een goed imago in Amerika, vooral na zijn geslaagde gevecht tegen kanker. Bedrijven zijn erg in hem en zijn verhaal geïnteresseerd." RTR RENNES - Aart Vierhouten mag vandaag of morgen het zie kenhuis van Rennes verlaten. De Nederlander in dienst van het Belgische Lotto kreeg tijdens de Ronde van Frankrijk een acute maag- en darminfectie, die ook tot hartklachten leid den. Vierhouten werd daarop zaterdag na de zevende etappe uit voorzorg opgenomen in het ziekenhuis. ,Het gaat heel goed met Aart", zei ploegarts De Neve gisteren. „We wachten nog op de uitslag van enkele onderzoeken maar ik verwacht dat hij misschien vandaag al naar huis mag GPD UTRECHT - Kevin de Weert, de talentvolle Belgische wiel renner, heeft een tweej arig prof contract getekend voor de Ra- bobankploeg. De Weert reed al in de oranj eblauwe kiemen bij de beloften. Zijn profcontract gaat op 1 januari in. Voor De Weert, die opvallend koerste in Olympia's Ronde, maar kort voor het einde wegens ziekte moest afstappen, was internationale belangstelling, onder andere van Mapei en Co- fidis. ANP KINGSTON - D aniel Ward is tij dens de Wereld Jeugd Kampi oenschappen atletiek in de Jamaicaanse hoofdstad Kingston vlot door de eerste ronde gekomen. De Hulstenaar, lid van RKHAV, werd derde in zijn serie in de nieuwe Zeeuws record tijd van 10,61 seconden. Het oude record stond met 10,69 se conden al op zijn naam. Ward die wegens een lichte liesblessure nog steeds met zijn 'verkeerde' been moet starten, verloor ten opzichte van de concurrenten veel in die start. Hij maakte dat in het tweede deel van zij n race aardig goed. Hem wacht nu de tweede ronde en als hij die ook zonder kleerscheuren doorkomt mag hij zich halvefinalist noemen. door Frits Bakker RIJSWIJK - Hij was een van de sterren in de historische wed strijd voor de slachtoffers van de watersnoodramp, op 13 maart 1953 in Parijs. De toen 25-jarige Joop de Kubber, gebo ren in Goes, speelde in die tijd als profvoetballer bij Girondins de Bordeaux en was geselec teerd voor die wedstrijd tegen Frankrijk. De Nederlandse profs wonnen met 2-1 door doelpunten van Bram Appel en Bertus de Harder. Joop de Kubber speelde zes jaar als prof in Frankrijk en keerde daarna terug naar Nederland. Op zijn negende verhuisde hij van Goes naar Scheveningen, waar zijn vader een betrekking kreeg als orgelmaker. Jaren la ter vestigde Joop de Kubber zich in Rijswijk, waar hij vorige week in alle stilte in een ver pleegtehuis is overleden. Hij was 74 jaar. De wedstrijd met deNederland- se profs in het Pare des Princes is altijd een hoogtepunt gebleven in zijn voetbalcarrière. Het Ne derlands elftal heeft Joop de Kubber nooit gehaald. Hij werd wel één keer geselecteerd, voor een wedstrijd tegen Zwitser land in september 1956. Hij verdrong Jan Klaassens uit de selectie, maar omdat de veel voudige international in tranen uitbarstte, stond de Zeeuw zijn plaats af. „Mijn vrouw was toch net in verwachting van ons tweede kind, dus dat kwam goed uit", vertelde hij later. Joop de Kubber groeide op in de Zaagmolenstraat in Goes in de periode dat Frans de Munck al furore maakte. Ooit bekende hij in een interview: „Frans had al les wat ik niet had. Hij had zelfs al een fiets, dat was een grote luxe in die tijd. Ik keek enorm tegen hem op en het was een ge weldige ervaring dat ik later, in die watersnoodwedstrijd, sa men met hem in één elftal mocht spelen." Joop de Kubber speelde in zijn vrij korte carrière voor VUC in Den Haag en was na zijn Franse prof tijd onder meer nog trainer van VUC en van Lugdunum uit Leiden. Hij besloot zijn loopbaan in de sport alshockeycoach, maar liet zich na twee heupoperaties maar zelden meer zien op de vel den. JoopdeKubber. foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18