p Stichting boos over bomenkap Afstand is ook goed voor je relatie Kanon komt uit de coulissen fill comforto Strandwacht heeft defibrillator voor hulp bij hartritmestoornis Walcheren on Wheels Elke maand de eerste 120 minuten gratis internetten Het Net0 Meer dan 70.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE zeeuwse almanak Marx tg ft i: «Pi - WALCHEREN door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De strand- wacht in Vlissingen heeft als eerste strandreddingsbrigade in Nederland de beschikking over een Automatische Externe De fibrillator (AED). Het apparaat kan door hulpverleners ge bruikt worden voor het toedie nen van een stroomstoot bij be paalde hartritmestoornissen. De Vlissingse strandwachten krijgen een speciale training van de stichting Ambulance dienst boven de Westerschelde. De Nederlandse Reanimatie Raad is van mening dat veel le vens kunnen worden gered door het gebruik van een defibrilla tor. Het zo vroeg mogelijk toe dienen van een stroomstoot bij een hartritmestoornis vergroot de overlevingskans. Het gemeentebestuur van Vlis singen heeft besloten de strand- bewaking uit te rusten met een AED. Volgens de strandred dingsbrigade treden juist bij ongevallen op stranden en in duingebieden vaak ernstige vertragingen op in de acute noodhulpverlening, doordat ambulances deze gebieden niet op tijd kunnen bereiken. Oorza ken zijn toeristische verkeers drukte, geblokkeerde duinover gangen of het ontbreken van goede toegangswegen naar de kust. In dat soort situaties kan de strandreddingsbrigade wel snel ter plaatse zijn. De defibril lator is een veilig apparaat in handen van hulpverleners die een training hebben gevolgd in reanimeren en gebruik van de AED. Het apparaat kan geen schade toebrengen aan de pati ent, doordat de ingebouwde software niet toestaat dat een elektrische stroomstoot wordt afgegeven als dat niet gewenst of noodzakelijk is. Op vrijdag 16 augustus, tijdens Rescue Vlissingen 2002, worden doorlopend demonstraties ge geven over de toepassingsmoge lijkheden van de AED. Advertentie HAWORTM m Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing CJ HOEKMAN""* Noordzandslraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Advertentie Gemeente ontkent illegaal rooien doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland is veront waardigd over het aantal bomen dat is gekapt aan het Mo lenwater in Middelburg. Vol gens de stichting, die zich sterk maakt voor het behoud van bo men, is een aantal bomen ge kapt zonder vergunning. De ge meente spreekt dat tegen. Voor der bomen was geen kapver- gunning nodig omdat ze dood waren. Volgens de stichting zou uit de plannen die de gemeente met het parkje had, niet blijken dat er een compleet bosje moest worden gekapt. Bovendien be schuldigt de stichting de ge meente van kappen zonder ver gunning. In de gepubliceerde aanvraag voor de vergunning stond dat er dertien bomen mochten worden omgekapt, terwijl er zestien zijn omgezaagd. ,,Dit stond niet in het plan", zegt R Fraanje van de stichting. „Het was de bedoe ling dat uit het bosje vier es doorns zouden worden gekapt." De stichting had daar ook geen bezwaar tegen. De stichting heeft ook begrip voor het omzagen van een aan tal kastanjes die dicht bij de nieuwe huizen stonden. Die ver keerden sinds de bouw in slech te conditie. Fraanje is vooral kwaad om het omzagen van een Hollandse iep. „Daarvan zijn er op Walcheren nog maar een paar." Een groot aantal iepen is de afgelopen jaren gesneuveld door de iepziekte. Bovendien begrijpt hij niet waarom 'twee prachtige essen' in het park zijn omgezaagd. Volgens gemeenteambtenaar S. de Visser van groenbeheer is er wel degelijk een vergunning aangevraagd voor alle gekapte bomen. Er is een rooiaanvraag ingediend voor in totaal zeven tien bomen. Eén daarvan staat nog overeind bij de ingang van Miniatuur Walcheren. De vier bomen die niet zijn genoemd in de in een huis-aan-huis-blad gepubliceerde rooiaanvraag waren dood. „Daar is geen ver gunning voor nodig", zegt hij. Op de werktekening staan de zeventien te rooien bomen ook vermeld, zegt De Visser. De stichting had daarvan dus op de hoogte moeten zijn. De Visser stelt vraagtekens bij de werkwijze van de stichting. Hij vindt het vreemd dat Fraan je niet eerst de gemeente heeft benaderd en direct een persbe richt heeft verstuurd. „Stem mingmakerij", is zijn oordeel. „Het was op zijn plaats geweest als ze contact met ons hadden opgenomen." Voor de gerooide bomen komen 25 nieuwe terug, belooft hijVolgens de gemeente was het kappen noodzakelijk. De oude bomen waren door het veranderde grondwaterpeil ziek geworden. Het parkje is, nadat de nieuwbouw klaar was, het laagst gelegen punt in de buurt geworden. De bomen zijn verdronken in het water. Daar om wordt, voordat de nieuwe bomen worden geplant, nieuwe drainage aangebracht. De nieu we bomen worden in het najaar geplant. dinsdag 16 juli 2002 Een 350 jaar oud kanon is uit het Zeeuws Museum gehaald om schoongemaakt te worden. foto Ruben Oreel door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Een driedui zend kilo wegend kanon is giste ren uit een klein kamertje van het Zeeuws Museum in Middel burg gehesen. De groene giftige aanslag op het kanon wordt de komende week verwijderd door het Middelburgse straalbedrijf Boone. De verwijdering van het kanon maakt deel uit van de grootschalige verbouwing van het museum. Het kanon stond jarenlang in het halletje onderaan de trap bij de Nehalenniazaal. „Het pu bliek heeft het kunnen bezichti gen, totdat het ging oxyderen. Omdat die oxydatie giftig was, hebben we er een houten kist omheen getimmerd. Zo heeft het kanon eigenlijk eën hele tijd verborgen gelegen", vertelt Do- rine Zelders van het museum. Het duurde een paar uur voor dat het ruim drie meter lange kanon uit het amper zo brede halletje van het museum kwam. „We zijn al de hele ochtend be zig", zegt Zelders. Met behulp van linten en veel mankracht wist straalbedrijf Boone het klusje uiteindelijk te klaren. Het bedrijf gaat het kanon pa- relstralen: dat is bestraling met glas. „Het gebruikelijke zand stralen doen we niet, omdat in zand metaaldeeltjes kunnen voorkomen. Dat is niet bevor derlijk voor de bestrijding van corrosie", zegt hoofdsuppoost JanMurre. Na de bestraling wordt het ka non met gasbranders warm ge stookt, waarna het wordt inge smeerd met bijenwas. „De was zorgt voor een conservering van minstens tien jaar", zegt Murre. „We hebben voor bijenwas ge kozen op advies van de conser vator van het Maritiem Museum in Amsterdam." Het Zeeuws Museum wil het ka non na de behandeling graag te rughebben. „Het liefst hebben we het voor de nieuwe ingang op het Ab dijplein, maar daar moet de pro vincie nog toestemming voor geven", zegt Murre. Het is vol gens Dorine Zelders heel moei lijk om zo'n zwaar kanon zo maar ergens te plaatsen. „Het plein heeft geen goede funde ring voor het kanon. Ook de ou de vloeren in het museum zijn niet geschikt om het gewicht te dragen. Het plekje onder de trap, waar het kanon al die tijd heeft gelegen, is de enige plek waar geen originele vloer ligt", vertelt Zelders. Het kanon is in de zomer van 1986 door een vissersboot voor de kust van Westkapelle opge vist. „We vermoeden dat het is gebruikt in de eerste Engelse Zeeoorlog op de vloot van Mi- chiel de Ruyter", vertelt Zel ders. Het museum heeft destijds samen met de stichting tot be houd van onderwaterschatten in Zeeland het kanon aange kocht. „Het bijzondere aan dit kanon is dat alles er op staat. Zo hebben we kunnen lezen dat het kanon 350 jaar geleden in de Statenzaal van de provincie is gemaakt. Daar zat toen een ijzergieterij. We willen het ka non dus graag weer terug op zij n plek van herkomst. Niet in de Statenzaal, want ook daar is de vloer te zwak", aldus Zelders. N.De autosite voor heel Nederland I door Ali Pankow Er ligt ruim tweehonderd kilometer tussen Best en Zierikzee. Dat is een flink eind. Janneke Waasdorp en Youri I Vaes weten er alles van. Ze zijn allebei achttien, en al driekwart jaar ver- i schrikkelijk verliefd op elkaar. Janne- I ke woont in Best, Youri in Zierikzee. I Liefde houdt geen rekening met af stand en grenzen. Dat mag misschien I poëtisch klinken, maar in de praktijk kan het ook knap lastig zijn. „Toch is afstand ook goed voor je relatie. Je moet er meer moeite voor doen en je hebt elkaar altijd wat te vertellen", zegt Janneke, terwijl ze dicht tegen Youri aankruipt. Zij kampeert al sinds haar elfde met haar ouders in de caravan op camping Den Osse in Brouwershaven. In het voor- en naseizoen en in de zomer zeven weken achtereen. Youri heeft al enkele seizoenen een baantje in de snackbar op het naastgelegen Port Greve. Janne ke vond hem altijd al een 'leuk joch'. Ze kwam met een stel andere jongeren wel eens in de snackbar waar Youri werkte. Maar ik was eerst helemaal niet zo be zig met vriendjes of verkering. Ik vond het wel altijd extra leuk worden als Youri ook bij de groep kwam als hij vrij had", bekent Janneke. Vorig jaar, aan het eind van het seizoen, was er ineens die afspraak 'met z'n allen' nog een ïouri Vaes en Janneke Waasdorp op camping Den Osse. foto Dirk-Jan Gjeltema avondje te gaan stappen in Renesse. „Daar had ik zo'n zin in, maar ik had al heel lang een afspraak stijldansen in Zierikzee. Ik danste al vier jaar met hetzelfde meisje, die kun je dan niet in eens laten zitten", zegt Youri. Janneke ging die bewuste zaterdagavond dus maar niet naar Renesse, maar sloot zich aan bij een groepje dat naar Zierikzee ging. Ze kwam in café De Biet terecht en via een sms-je werd Youri daarvan snel op de hoogte gebracht. Zijn dans avond was rond twaalf uur afgelopen en daarna was dus De Biet the place to be. De vlam sloeg over. „Ik heb een meisje gekust", mompelde Youri toen hij om zes uur 's ochtends thuis kwam en daar een verbolgen vader vond, wachtend op een verklaring. Youri kreeg het be grip dat je van een toffe vader in zo'n si tuatie mag verwachten. Toch leek het hem beter zich de zondag erna maar heel gedeisd te houden, al snakte hij er naar nog even naar Den Osse te gaan om Janneke uit te zwaaien. Eten „Ik zat helemaal verliefd achterin de auto toen we terugreden naar Best en dacht: hoe moet dat nou, nu zien we el kaar de hele winter niet", zegt Janneke. Ze greep haar kans toen haar ouders twee weken later besloten nog een keertje lekker te gaan eten in De Osse- hut op de camping. Janneke ging mee, maar zij gaf de voorkeur aan de snack bar op Port Greve. Haar snoet betrekt bij de herinnering. „Het werd helemaal niks die avond. Youri was aan het werk en besteedde nauwelijks aandacht aan me. Ik heb daar vier uur gezeten, we hebben nau welijks samen gepraat en ik kreeg al leen maar een zoentje op m'n wang." Youri haalt schokkerig z'n schouders op als zij dit vertelt.Jaik vond het zelf ook heel rot dat het zo was gegaan. Maar dan staat ze daar ineens en je moet toch hard werken. Ik had tussen door maar een half uurtje vrij en er wa ren ook veel vrienden die op ons let ten." Best moeilijk dus, een beetje het pad te vinden in zo'n prille verliefdheid. Ook nu bracht sms uitkomst. Youri wist Janneke te overtuigen dat het ook van zijn kant menens was. Een hele winter elkaar niet zien was ondenkbaar. Bel len was te weinig. „Woorden komen wel eens anders uit je mond dan je be doelt. Als je ongesteld bent bijvoor beeld of het lijkt dat je chagrijnig bent. Af en toe moet je elkaar kunnen aankij ken als je praat", zegt Janneke. Eén of twee keer per maand moesten ze ge woon bij elkaar zijn. Soms was het da gen aftellen. De eerste keer dat Janneke naar Zierik zee kwam, haalde Youri haar met zijn scootertje op van het station in Goes. Daar was Janneke niet echt op voorbe reid: in de winteravond over de Zee- landbrug in een dun spijkerjackje. „Ik had na dat weekeinde meteen een zwa re griep. De tweede keer was ik weer niet zo lekker toen ik thuis kwam, dus dan hoor je al gauw dat je 'altijd ziek bent' als je in Zeeland bent geweest." Studeren Janneke kan er nu om grinniken. Aan beide kanten raken de ouders over tuigd dat hun relatie hecht is. Er zijn harde woorden gevallen over veel te hoge telefoonrekeningen, maar er is ook waardering dat ze hun studie niet hebben laten sloffen. Youri vindt zelf wel dat hij meer tijd had moeten inves teren in het leren, maar hij heeft zijn vwo-diploma op zak en Janneke is ge slaagd voor het mavo-examen. Hij gaat werktuigbouwkunde studeren in Delft en zij kiest voor een opleiding Sociaal Cultureel Werk (SCW) in Eindhoven. Daarna overweegt ze de politieschool in Amsterdam en ze wil weer wat meer tijd vrijmaken voor haar hobby toneel spelen. Een toekomstvisie voor hun tweetjes? „Ja, die gaat best ver", zeggen beiden. Samenwonen, dat in elk geval. Op ter mijn, nu nog niet, want je moet elkaar ook ruimte geven voor een eigen vrien denkring. En de lijn Delft-Eindhoven lijkt hen straks wel te overbruggen. WESTKAPELLE - Westkapelle is dinsdag 30 juli het decor voor Walcheren on Wheels. De skee- lertocht komt langs de elf dor pen op Walcheren. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden. De start is om 17.30 uur bij lunchcafé Traolje- werk in Westkapelle. Skeele raars kunnen kiezen voor de 10, 20, 40 of 60 kilometer. Iedere deelnemer krijgt een routebe schrijving mee. Voor wie dat niet wil, zijn er bij de 40 en 60 ki lometer voorrij fietsers. Op de routebeschrijving staat precies aangegeven hoe moet worden gereden. Bij de drukkere over- steekpunten staan verkeersre gelaars om de deelnemers veilig te laten oversteken. Langs de route staan verschillende ver- frissingsposten. Deelnemers kunnen daar even pauzei-en en wat eten en drinken. Ook is EHBO aanwezig. Elke afstand komt langs één verfrissingspost. De skeelertocht wordt georga niseerd onder auspiciën van de skeelerbond. Deelnemers zijn hierdoor verzekerd, maar moe ten wel een helm dragen. Ooit was hij in zijn studen tentijd links en bevlogen. Het linkse gedachtegoed droeg hij ook op alle mogelijk ma nieren uit. Zo verplaatste hij zich door Nijmegen op een rode fiets en was hij steevast gekleed in een rood ribjasje. In de loop der jaren heeft de Middelbur ger heel wat van zijn oude idealen laten varen en is hij, politiek gezien, ook wel wat naar het midden opgescho ven. En de lange mars door de instituten heeft hem financi eel gezien ook geen windeie ren opgeleverd. Alleen zijn zeventien jaar oude rode ka ter herinnert nog aan die tijd van toen. Hij kreeg het beest je tijdens zijn studentenpe riode, toen het niet veel gro ter was dan een tennisbal. Nu woont hij in een mooi momu- mentenpand en scharrelt het stokoude dier rond in een grote ommuurde tuin. Als zijn kater 's avonds laat bin nen moet komen de?ikt hij af en toe nog wel eens weemoe dig aan de tijd van toen. Op zulke momenten klinkt de roep 'Marx, komen' nadruk kelijk door de Middelburgse binnenstad. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9