Milde eis tegen Tommy Soeharto Eeuwenlange strijd om een rots PZC Amerikaanse strijder Taliban sluit deal met aanklager in VS Slankheidsmanie in Japan eist hoge tol Vrees bij rechters voor brein achter moord op collega Waagstuk per rubberboot mislukt Concorde maakt rechtsomkeert Tientallen verdrinkingen Moskou Duitse priester op non-actief Journalist moet Zimbabwe uit Hittegolf China mag nooit boven 40 graden komen Rome zet leger in bij bestrijden droogte Mexicaanse boeren laten gijzelaars vrij Maffiabazen op Sicilië aangehouden Kans vervroegde verkiezingen Turkije dinsdag 16 juli 2002 jnor Peter van Nuijsenburg I0KIO - Slank zijn is momen teel de grote rage in Japan. Dat is een merkwaardige gewaar wording omdat vet altijd al iets ffas wat de meeste Japanners hooguit in hun haar smeren, maar nauwelijks aan hun lijf hebben. Niettemin geven ze elk jaar tientallen miljoenen uit om net zo slank te zijn als de selde rijstengel waaruit hun dagelijk se maaltijd schijnt te bestaan. Een dieet is voor dat ideaal niet afdoende. De miljoenen worden geïnvesteerd in kruidenthee, elixers, pillen en andere won dermiddelen. Sommige gebrui kers worden er inderdaad slank van, anderen vooral ziek en een kleine groep - de producenten en handelaars - erg rijk. Het allerlaatste wondermiddel komt uit China. Het is de Onshi- dogenki-kono-pil (OK-pil). De resultaten zijn, als je de home page van de producent mag ge loven, opzienbarend. Met een pil per dag verlies je minstens vijf kilo per maand. De OK-pil heeft helaas een on aangenaam bijverschijnsel. Hij tast de lever aan. De afgelopen maanden moesten al zestien mensen met spoed in het zieken huis worden opgenomen we gens aanhoudende misselijk heid en diarree. Een 60-jarige vrouw stierf aan een acute le ververgiftiging. Een tweede on derging een levertransplanta tie. De andere slachtoffers waren er minder beroerd aan toe, omdat ze tijdig naar de dokter waren gestapt of bij de eerste bijver schijnselen gestopt waren met de wonderpil. Alle patiënten hadden een ding gemeen: voor ze aan de OK-pil gingen hadden ze nooit last van hun lever ge had. Wat zat er in de pil dat de leveraandoening veroorzaakte? De theebladeren, zemelen en kruiden, waaruit het middel volgens de bijsluiter moest be staan, konden die niet hebben veroorzaakt. Analyse in een academisch ziekenhuis wees echter uit dat de pil hormonen bevat die slechts in minimale doses in medicijnen gebruikt mogen worden. Het is een won der dat er maar één dode viel. Dat wil zeggen, in Japan. Nadat bekend was geworden hoeveel onheil de wonderpil in Japan had aangericht, bleek dat ook twee teenagers in China zijn overleden door het slikken van de OK-pil. GPD EDINBURGH - De Schotse kustwacht heeft gisteren een man uit Liverpool gered die probeerde met een rubberboot naar IJsland te varen. Hij was vertrokken uit Lochinver in het noordwesten van Schotland, maar belde de kustwacht al na een paar uur met de mededeling dat zijn boot water maakte. Mike Pollard had een dag met rustig weer uitgekozen om de tocht van ruim 800 kilometer naar IJsland te beginnen. Maar om kwart voor vier gisterochtend kwam hij tot de conclusie dat hij het ondanks hozen niet zou redden. Een reddingsboot uit Lochinver heeft hem opgepikt. AP LONDEN - Een Concorde van de Britse luchtvaartmaat schappij British Airways heeft gistermiddag halverwege de vlucht van Londen naar New York rechtsomkeert gemaakt en is naar de Britse hoofdstad teruggevlogen. Volgens een zegsman van het bedrij f was er sprake van plotse ling optredende problemen met een van de motoren. De piloot schakelde de motor uit en keerde op de drie overige motoren terug naar Heathrow. De supersonische vliegtuigen van BA en Air France stonden zestien maanden aan de grond, nadat in juli 2000 bij Parijs een Concorde van Air France neerstortte. Alle 113 inzittenden kwamen toen om het leven. AFP/ANP/RTR MOSKOU - In Moskou zijn afgelopen weekeinde dertien mensen verdronken. Het aantal verdrinkingen sinds 1 juni kwam hiermee op 106. Volgens de autoriteiten vallen er iedere zomer zoveel slacht offers omdat mensen zich onverantwoordelijk gedragen. Zo nemen sommige mensen een duik in het diepe zonder dat ze kunnen zwemmen. Anderen gaan, in weerwil van verbods borden, zwemmen op levensgevaarlijke plekken. Voorts zijn er nogal wat alcoholisten die, overmoedig door de drank, den ken dat ze in het water heel wat mans zijn. AP MAINZ - Het bisdom Mainz heeft een priester op non-actief gesteld, omdat de man ervan wordt verdacht een minderjari ge jongen seksueel te hebben misbruikt. Kardinaal Karl Leh- mann kondigde een 'snel en grondig' onderzoek aan. Justitie is op de hoogte gebracht, zo liet het bisdom in een ver klaring weten. De ontucht met de destijds 14-jarige jongen zou in 1988 in een parochie in de regio Taunus zijn begonnen. De pastoor zou het slachtoffer jarenlang seksueel hebben misbruikt. DPA/AFP HARARE - De Amerikaanse correspondent van de Britse krant The Guardian is gisteren door een Zimbabwaanse rechtbank vrijgesproken van het publiceren van onwaarhe den. Wel moet hij het land verlaten. De correspondent, de 50-jarige Andrew Meidrum, had een ar tikel gepubliceerd waarin de moord op een aanhangster van de oppositie werd toegeschreven aan leden van de partij van dictator Moegabe. Volgens de politie heeft de moord nooit plaatsgevonden. De rechter was van mening dat de aanklagers er niet in zijn geslaagd aan te tonen dat Meidrum niet voldoende heeft ge daan om zijn verhaal te verifiëren. Meidrum gaat tegen zijn uitzetting in beroep. AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - John Walker Lindh, de 21-jarige Amerikaan die meevocht met de Taliban in Afghanistan, heeft een regeling getroffen met de Amerikaanse justitie. Hij heeft zich gisteren schuldig verklaard aan twee aanklachten, die hem een maxi male straf van twintig jaar cel opleveren. Hij ontloopt daar mee de kans op een zwaardere veroordeling. In de rechtbank van Alexan dria, vlakbij Washington, zou gisteren worden begonnen met hoorzittingen, voorafgaand aan het proces dat voor eind augus tus gepland stond. De verras sende bekendmaking over de deal - die in de nacht van zondag op maandag werd gesloten tus sen verdediging en aanklagers - haalt een streep door de rechts zaak. Lindh heeft toegegeven dien sten te hebben geleverd aan de Taliban, de verdreven heersers in Afghanistan die Al Qaeda on derdak boden, en explosieven te hebben vervoerd. Op beide mis- drijvenstaat een maximumstraf van tien jaar, zonder recht op vervroegde vrijlating. De rech ter moet de straf nog officieel vaststellen, maar de kans is groot dat Lindh twintig jaar achter de tralies gaat. ,,Dit is een passende straf", aldus de aanldager Paul McNulty. De re geling is goedgekeurd door pre sident Bush. Lindh heeft verder volledige medewerking toege zegd bij onderzoeken naar ter rorisme en Al Qaeda. Van tafel Justitie heeft acht aanklachten laten vallen. Vooral de beschul diging van terrorisme met als doel Amerikaanse staatsbur gers te vermoorden, telde zwaar, aldus Lindh's advocaat Brosnahan gisteren. Lindh is volgens zijn advocaat erg blij dat die beschuldiging van tafel is. „Hij was een soldaat in het Talibanleger, om religieuze re denen, als moslim. Hij werd overvallen door geschiedenis." De vader van John Lindh ver klaarde na de zitting dat zijn zoon het afgelopen half jaar nimmer enige bitterheid over zijn behandeling door de VS heeft getoond. „John houdt van Amerika", aldus Frank Lindh. John Walker Lindh werd eind vorig jaar gevangen genomen door anti-Talibantroepen en overgedragen aan de VS. Zijn gevangenneming leidde tot veel beroering in de VS. Er woedde een levendige discussie over het lot van de jonge Amerikaan, af komstig uit het welgestelde, li berale milieu van Marin County in Californië. GPD PEKING - Oudere inwoners van Peking weten het zeker: meteo rologen in China zijn niet te ver trouwen. Praktisch de gehele oostkust van China, van Hongkong tot Peking, zucht onder een hitte golf, maar nimmer overschrij den de voorspelde waarden in de hoofdstad de veertig graden Celsius. Want, zo weten de oud jes, boven de 40 graden hoeft er niet gewerkt te worden. En ter wijl CNN en BBC 41 en 42 gra den in het vooruitzicht stellen, blijven de Chinese meteorolo gen steevast steken op 38 of 39 graden. De Chinese meteorologen doen ook weinig hun best de muur van wantrouwen te slechten. Terwijl de hittegolf het oosten van China al bijna een week kastijdt, roepen de Chinese weerdeskundigen dat het alle maal wel meevalt en dat de tem peraturen nauwelijks hoger zijn dan normaal. En ze hebben nog gelijk ook, als je een automati sche begrenzing van 40 graden aanhoudt. De elektriciteitscentrales draaien in ieder geval op volle toeren. In de grote steden blijft iedereen zoveel mogelijk bin nenshuis en zet de airco aan. Het verkeer is dan ook een stuk rus tiger dan normaal. Vrouwen die toch op de fiets naar buiten moeten schermen hun armen en schouders af met een dun kle dingstuk. Dat is om te voorko men dat ze bruin worden, want een bruine teint mag dan in het Westen als een schoonheidside aal worden gezien, in China is een donkere huidskleur het ken merk van een landarbeider. En dat is wel het laatste waar een Chinese stedeling mee vergele ken wil worden. GPD "anger Penon de Velez de la Gomera 4 hectaren Penon de Alhucemas 1 hectare PARTTINICO - Een jeugdige hengelaar loopt door het opgedroogde Jato-meer bij het Siciliaanse dorp Parttinico. De Italiaanse regering bereidt het sturen van het leger naar het zuiden van het ei land voor, om te helpen de gevolgen van de droogte te bestrijden. Voor vier regio's is de noodtoestand uitgeroepen. In het gebied is de oogst al zwaar getroffen en ook de industrie kampt met watergebrek. De problemen worden mede veroorzaakt door slecht waterbeheer. Dit heeft felle kritiek uitgelokt van de bevolking. foto Tony Gentile/RTR Spaanse enclaves in Marokko anp/afp MEXICO-STAD - De Mexi- caanse landarbeiders die pro- j testeren tegen de aanleg van een nieuwe internationale luchtha- ven, hebben vijftien van hun ne- gentien gijzelaars vrijgelaten. Gouverneur Montiel Rojas van I de Mexicaanse deelstaat Mexi- I co had zondag toegezegd dat hij I twaalf betogers op borgtocht zou vrijlaten. De twaalf waren opgepakt omdat zij actie voer den tegen de aanleg van het vliegveld. Als blijkt dat de twaalf goed zijn behandeld, dan zullen de betogers volgens een woordvoerder ook de overige vier gijzelaars vrijlaten. De gijzeling had plaats in het dorpje San Salvador Atenco, ongeveer 30 kilometer van de hoofdstad Mexico-Stad, nadat daar donderdag rellen waren uitgebroken. De dorpsbewo ners betoogden tegen het voor nemen van de regering om hun land op te kopen, zodat daar een nieuwe luchthaven kan worden aangelegd. Bij botsingen met de politie raakten dertig mensen j zwaargewond .DPA/AFP AGRIGENTO - De Italiaanse politie heeft zondag in Agrigen- to op Sicilië vijftien mannen aangehouden die een vooraan staande positie binnen de geor ganiseerde misdaad op het ei land zouden hebben. Een van hen is Guiseppe Nobile, lid van de regionale raad voor Forza I Italia, de partij van premier Sil- I do Berlusconi. j De vijftien waren volgens Pietro Grasso, hoofd van de anti-maf- fia-afdeling van de politie van Palermo, in Agrigento bezig een nieuwe leider voor de georgani- I seerde misdaad in het zuidwes- ten van Sicilië te kiezen. De po- i litie had afluisterapparatuur aangebracht aan de auto van Nobile, die al lange tijd van banden met de maffia werd ver- dacht. De arrestatie van Nobile (52), een arts, is een tegenslag I voor Berlusconi. Forza Italia en de premier hebben altijd be- I ^huldigingen tegengesproken j dat de Siciliaanse afdeling van de partij banden had met de ge- I organiseerde misdaad. Bij de parlementsverkiezingen vorig jaar wonnen de aanhangers van Berlusconi alle zetels op Sicilië. RTR door Theo Haerkens JAKARTA - Het Openbaar Mi nisterie in Jakarta heeft giste renvijftien jaar cel geëist tegen Tommy Soeharto, de jongste zoon van de voormalige sterke man in Indonesië. Het OM is er- van overtuigd dat Hutomo Mandala Putra, zoals Tommy officieel heet, opdracht gaf voor de moord op rechter Syafiuddin Kartasasmita nadat deze hem veroordeelde wegens corruptie. Waarnemers menen dat het OM zich heeft laten inpakken en noemen het proces belachelijk. De eis is te licht: twee andere verdachten zijn tot levenslang veroordeeld voor het dood schieten van de rechter. De maximumstraf die het brein achter de aanslag riskeerde was het vuurpeloton. Hoofdaanklager Hasan Madani acht Tommy's rol bewezen. De oogappel van de ex-dictator maakte tienduizenden Ameri kaanse dollars over naar de moordenaars van Syafiuddin. De kogels die de rechter fataal werden zijn afgevuurd met pis tolen - Beretta's - van Tommy. Die lagen in een brandkast met gedetailleerde notities voor de aanslag. Gezin Ter verklaring van de milde eis verwees het OM naar het jonge gezin dat de multimiljonair moet onderhouden. Bovendien was Tommy, die alles ontkent, steeds beleefd geweest. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat er komende maand een zwaarder- de straf zal worden opgelegd. Een van de vijf rechters gaf toe dat er angst heerst binnen het college, zeker met het oog op het lot van Syafiuddin. De verdediging pleit volgende week en houdt het erop dat er 'geen bewijs' is dat de moorde naars in opdracht van Tommy Soeharto handelden. Op de publieke tribune in de ge- improviseerde rechtszaal lijken weinig mensen overtuigd van de schuld van de playboy. „Zoiets zou hij nooit doen", zegt een vrouw met een zonnebril stellig. Ze dringt zich door het cordon veiligheidsmensen om Tommy vijf rode rozen aan te bieden voor zijn veertigste verjaardag. „Ik ben Tommy's vrouw", ver telt ze desgevraagd en tovert een visitekaartje tevoorschijn: 'Dokter Atty Tommy Hutomo Mandala Putra, huid- en schoonheidsspecialiste'. De vrouw erkent dat ze niet de offi ciële echtgenote is. Dat is Tata, ofwel Ardhia Pramesti Regita Cahyani, een Solose prinses die zich evenmin als de rest van de familie laat zien. Het huwelijk met Tata had haar geliefde slechts onder druk gesloten, zegt dokter Atty. „De familie moest mij niet." Bij het voorlezen van de aan klacht plukt de steenrijke ver dachte verveeld een pluisje van zijn zwarte pantalon. Af en toe maakt hij een notitie. De eis doet hem niet blikken of blozen. Tukje De zaak trekt veel breedge schouderde kerels en jongens die voor de juridische argumen tatie weinig belangstelling to nen. Al na enkele minuten slui ten zij de ogen voor een tukje. „Ik sympathiseer met Tommy", zegt een man van middelbare leeftijd met één tand in zijn on derkaak. „Ik ben voor Soeharto en voor het leger. Sinds zij weg zijn is het een rotzooi in Indone sië." „Nee ik ken Tommy niet persoonlijk. Hij kent mij ook niet. Natuurlijk niet, ik ben maar een zeeman." GPD van onze redactie buitenland ANKARA - Een vervroegde stembusgang in Turkije lijkt dichterbij te koinen. Het parle ment komt op 1 september bij een om de praten over vervroeg de verkiezingen in november. De uittocht van parlementsle den uit de partij van de geplaag de premier Ecevit gaat intussen onverminderd voort. De crisis in het land spitst zich nu steeds meer toe op minister Dervis van Economische Zaken. Gisteren besloten nog eens ze ven parlementsleden Ecevits partij DSP de rug toe te keren. Ze kunnen niet leven met een premier die de afgelopen maan den vooral ziek was en in hun ogen niet meer in staat is het land te besturen. Coalitiepartner MHP is nu met 125 afgevaardigden de grootste in het parlement. Op initiatief van deze partij komt het parle ment op 1 september bijeen voor overleg over vervroegde verkie zingen, die eigenlijk voor vol gend jaar op het programma stonden. De Turkse regeringscoalitie be staat uit drie partijen, die nu nog een krappe meerderheid hebben in het parlement. Maar als de uittocht van parlements leden in het huidige tempo voortgaat, is dat snel over. Pre mier Ecevit heeft dat ook er kend. Gisteren verklaarde hij dat deze week wel eens door slaggevend zou kunnen zijn. Zijn opmerking had in het bij zonder betrekking op minister Dervis van Economische Zaken. Hij maakt nog steeds deel uit van de regering, maar hij steunt wel een nieuwe partij die vorige week door de afgetreden minis ter van Buitenlandse Zaken Cem werd opgericht. Tegelij kertijd speelt Dervis een sleutel rol in het oplossen van de econo mische crisis. Turkije.probeert bij het Internationaal Monetair Fonds een miljardenlening los te krijgen en analisten zien in Dervis de enige die het land er bovenop kan helpen. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - Niemand bekommerde zich ooit om Perejil, het onbewoonde rotseilandje, 140 meter uit de Marok kaanse kust. De Marokkaanse jeugd op het strand van Tawora beschouwt het als de natuurlijke finish voor hun zwem- wedstrijdjes. Soms wordt het door drugskoeriers gebruikt als opslagplaats voor hun illegale handel. Maar verder was het eilandje altijd het domein van vogels en de wind. Vorige week donderdag echter, toen twaalf soldaten van de Marokkaanse gendarmerie er hun bivak opsloegen en de vlag hesen op de hoogste top, kwam Peterselie-eiland ineens hoog op de ranglijst van internationale spannings- gebieden te staan. Spaanse oorlogsschepen stoomden op en inwoners van Ceuta, een Spaanse encla ve op Marokkaans grondgebied, riepen, eerst nog gekscherend, dat de Spaanse luchtmacht het eiland moest bombarde ren. De 'bezetting' is de nieuwste zet van Marokko in een diplomatiek conflict met Spanje, dat nu al bijna een jaar duurt. De Marokkaanse regering zegt dat het ei land van Marokko is en dat de agenten er zijn neergezet als controlepost tegen mensensmokkelaars en drugskoeriers. Maar Spanje eist dat de agenten verdwij nen en blijft bij het standpunt dat het ei land van Spanje is, hoewel dat nergens duidelijk staat omschreven. De rots is genoemd naar de zeeman Perez Gil, de laatste bewoner die er in de jaren zestig heeft gewoond. Later werd dit Pe rejil, wat peterselie betekent. De Marok kanen noemen het Leila. Het eiland is een van de vele strategische punten in de Straat van Gibraltar waar al eeuwen lang ruzie over wordt gemaakt. De nau we zeestraat tussen de Atlantische Oce aan en de Middellandse Zee vormt de grens tussen Afrika en Europa. Behalve Perejil heeft Spanje nog een stel eilanden vlak voor de Marokkaanse kust als vooruitgeschoven posten. Een kleine eilandengroep, Chafarinas ligt voor de Spaanse enclave Melilla en meer naar het westen liggen Alhucemas en Velez de la Gomera. Perejil lig het meest westelijk, dicht bij Ceuta. De eilanden worden wel eens beschouwd als de bewakers van de enclaves Ceuta en Melilla. Marokko zet alles op alles om de beide enclaves en de eilanden terug te krijgen. In Ceuta wordt de bezetting van Perejil gevoeld als een rechtstreekse aanval door Marokko. De 70.000 inwoners van de landtong, voor 80 procent Spanjaar den, hebben een eigen autonoom bestuur. Sinds een paar jaar is de acht kilometer lange grens met Marokko hermetisch af gesloten met een dubbele prikkeldraad versperring om de illegale immigranten te weren. Vanuit Ceuta worden veel Ma rokkanen en Afrikanen naar Europa ge smokkeld. Groene Mars Voor de inwoners van Ceuta roept de be zetting herinneringen op aan de 'Groene Mars' in 1975, toen de Marokkaanse ko ning Hassan II zijn burgers liet opmar cheren om de Westelijke Sahara te bezet ten. Volgens de conservatieve Spaanse krant La Razon zijn in alle Marokkaanse mos keeën de gelovigen opgeroepen om zich voor te bereiden op een invasie van de 'bezette gebieden'. Anders dan van Perejil, is de status van Ceuta en Melilla internationaal duide lijk omschreven. In 1415 werden ze door de Portugezen bezet. In 1688 gingen ze over in Spaanse handen. Toen Frankrijk en Spanje zich in 1956 definitief terugtrokken uit hun voorma lige kolonie, bleven Ceuta en Melilla in Spaanse handen. Over Perejil werd ech ter niet gesproken. GPD SPANJE Ma'f.9a. Perejil Leila in Marokko 15 hectaren Middellandse Zee Melilla 12 km2 68.000 inwoners (2001) Chafarinas 61 hectaren Ceuta 20 km2 75.000 inwoners 2001)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5