Einde spaarloon dupeert minima PZC PZC Zelfs priester van Provesano eert Pim Fortuyn met gedicht Briljante student koos de weg van de radicale islam Alleen veelverdieners maken gebruik van de regeling Latijns Amerika ziet zijn neoliberalisme mislukken 16 juli 1952 dinsdag 16 juli 2002 door Alex Stolwijk Als het aan het nieuwe kabi net ligt, is het over en uit met het populaire spaarloon. De regeling dreigt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. Hoger gesalarieerden zijn er dol op, terwijl de groep waarvoor de re geling juist was bedacht - de laagbetaalden - er nauwelijks gebruik van maken. De nieuwe coalitie van CDA, WD en LPF wil de spaarloon regeling afschaffen. Een pro bleem voor met name de mensen met een lager inkomen. Door deze maatregel is het voor hen niet langer mogelijk om belas- tingvriendelijk te sparen. Met als gevolg een pensioengat. De in 1994 ingevoerde spaar loonregeling geeft mensen de mogelijkheid om via hun werk gever op een voordelige manier te sparen. Er wordt elke maand een gedeelte van het brutoloon op een spaarrekening gezet, waarover geen belasting be taald hoeft te worden. Een nadeel voor minder kapi taalkrachtigen is dat er netto minder overblijft. Het in Den Haag gevestigde bedrijf Solilife heeft hier iets op gevonden. Dankzij een unieke compensa tieregeling maakt het bedrijf het mogelijk om mee te doen aan een spaarloonregeling, zonder er netto op achteruit te gaan. Deelnemers van het zogenaam de Spaarloon Plus leggen per jaar het maximum van 788 euro aan spaarloon opzij. Van dit bedrag wordt voor 377 euro lijf rente gekocht. Zonder de com pensatieregeling zou de reste rende 411 euro vier jaar lang op een geblokkeerde spaarreke ning moeten staan. Solilife maakt het mogelijk dat deelne mers direct over dit bedrag be schikken. Netto gaan zij er dus niets op achteruit, terwijl er wel een aanvullend pensioen wordt opgebouwd. Deze lijfrente wordt gespaard en het bedrag dat de deelnemer er netto op achteruit gaat wordt gecompenseerd. Zo kunnen deelnemers sparen voor hun pensioen, zonder daar nu voor De coalitie-onderhandelaars besloten de afschaffing van de spaarloonregeling in het regeerakkoord op te nemen. foto Robin Utrecht/ANP in te moeten leveren. Het bedrijf biedt de compensatieregeling sinds 1997. Directeur J.M. Oos terhof: „Er zijn zo'n 10.000 mensen die ervan gebruik ma ken. We zijn intermediair en krijgen dus een commissie voor iedere nieuwe klant. De com pensatie is een geregistreerd product en we hebben het door gesproken met de fiscus. De lijf rente wordt belegd door Aegon en de Rabobank handelt het be talingsgedeelte af. Hef spaar geld wordt beheerd door de Stichting Spaarloonfonds Ne derland. Dit om te voorkomen dat iemand met het geld naar de Bahama's vertrekt." Pensioentekort Als het aan de nieuwe coalitie ligt komt aan deze regeling een einde. Oosterhof vindt dit niet verstandig: „Heel veel mensen realiseren zich niet dat ze een pensioentekort hebben. De meeste mensen moeten het doen met minder dan 7 0 procent van hun laatste salaris. Dit heeft verschillende oorzaken. Zoals het wisselen van baan of van pensioenfonds. Dit betekent dat mensen moeten inleveren." Met name de lager betaalden zullen de dupe worden. „Het wordt voor deze mensen moei lijker om ongemerkt iets opzij te zetten voor de oude dag. Kijk, iedereen mag sparen, maar voor de lagere inkomens is dit ge woon niet te doen." Ook andere effecten van het spaarloon worden teniet ge daan. „Het spaarloon is inge voerd in een tijd van loonmati ging. Het stimuleerde mensen om aan het werk te gaan. Door het verschil tussen werk en uit kering zo groot mogelijk te ma ken, maar ook doordat je zonder werk niet mee kon doen. De spaarloonregeling heeft effect op het besteedbaar inkomen. Volgens mij zitten we nu ook in zo'n situatie, maar nu moet de regeling ineens worden afge schaft", aldus Oosterhof. „Door het stopzetten bereikt de overheid een tegenovergesteld effect. De vakbonden hebben al aangegeven dat dit betekent dat hun mensen er netto op achter uit gaan. Ze zullen dit tegen wil len gaan door in de onderhande lingen in te zetten op een hoger nettoloon. En dus geen loonma tiging." De nieuwe coalitie komt nu met de levensloopregeling. Dit is volgens Oosterhof geen oplos sing. ,Het is gewoon uitstel van beta ling. Je kunt weliswaar nu van je brutoloon sparen, maar als je bijvoorbeeld een sabbatical year neemt en het gespaarde be drag op wilt nemen moet je er alsnog belasting over betalen." Hoewel de regeling bedoeld was voor de lagere inkomens, maak ten ook veel hogere inkomens er gebruik van. Dit is dan ook één van de redenen om de regeling stop te zetten. Volgens Ooster hof is dit makkelijk op te lossen. „Als je dat probleem wilt tacke len, moet je gewoon een inko mensgrens instellen. Handhaaf het spaarloon en leg de grens voor deelname op bijvoorbeeld 22.000 euro." Bestedingsdoelen Voorwaarde is wel dat het ge spaarde bedrag minimaal vier jaar vast moet blijven staan. Al leen wanneer het geld gebruikt wordt voor zogenaamde 'beste dingsdoelen' mag het eerder op genomen worden. Bestedings doelen zijn onder andere de aanschaf van een huis als hoofd woning, premies van levensver zekeringen en financiering van een studie voor de werknemer zelf. Nadeel van sparen is dat deelne mers netto minder overhouden. En dus iedere maand met een te kort zitten. Een probleem voor met name de wat minder kapi taalkrachtigen, want die kun nen niet iedere maand zoveel geld missen. GPD door Harald Doornbos Hij is van goede afkomst, een briljant student, schaakkampioen en een fer vent armworstelaar. En hij is terrorist. Ahmed Omar Sjeikh, die gisterochtend door een Pakistaanse recht bank schuldig werd bevon den voor zijn leidende rol in de kidnapping en onthoof ding van de Amerikaanse journalist Daniel Pearl, zal ter dood worden gebracht. Ahmed Omar Sjeikh werd in 1973 in Londen geboren uit een rijke Pakistaanse familie van handelaren. Hij blijkt op school - een dure en in hoog aanzien staande kostschool met klasgenoten die later captains of industry of aan voerder van het Engelse cric ketteam zullen worden- ui terst intelligent. Hij blinkt uit in economie, maar ook in schaken. Hij haalt al z'n di ploma's aan de London School of Economy. In 1992 ziet hij een televisie documentaire over de Servi sche agressie tegen moslims in Bosnië. Geraakt door het onrecht besluit hij naar Bos nië af te reizen als hulpverle ner. Ter plekke ziet hij 'het licht'. Zoals dat gaat met veel bekeerlingen - Omar Sjeikh was tot dan geen praktize- rend moslim - ontwikkelde hij razendsnel een zeer radi cale theorie. Moslims overal ter wereld worden onder drukt, vindt hij. En er was maar één mogelijkheid om moslims te bevrijden: de ji had, de heilige oorlog. Teleurgesteld in de weinig religieuze en alcohol drin kende Bosnische moslims vertrekt hij in 1994 naar In dia om daar de echte jihad te voeren voor de bevrijding van Kasjmir uit Indiase han den. Met een groepje radicale moslims ontvoert hij vijf westerse toeristen. Na de be vrijdingsactie door het In diase leger verdwijnt Omar Sjeikh in een Indiase gevan genis. Zes jaar later komt hij vrij als een groep moslimmilitanten een vliegtuig van Indian Air lines kaapt en de vrijlating eist van drie moslimstrijders, onder wie Omar Sjeikh. De Indiërs geven toe. Omar Sjeikh vertrekt naar Pakis tan en Afghanistan waar hij contacten onderhoudt met het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden. Omar Sjeikh is in Pakistan een gerespecteerde jihadi, heilige stijder, die heeft be wezen zeer anti-India te zijn. Maar dat verandert als presi dent Pervez Musharraf van Pakistan na 11 september de zijde kiest van de Amerika nen tegen de Taliban. Plotse ling is India niet meer de grootste vijand van Omar Sjeikh, maar 'de verrader Musharraf'. Hij roept op tot de heilige oorlog tegen de Pa kistaanse leider. Het feit dat Omar Sjeikh in middels is getrouwd en een kind heeft, maakt hem niet minder strijdlustig. Vier da gen voordat Daniel Pearl in Karachi wordt gekidnapt, brengt hij z'n gezin onder op een veilig plek. Omar Sjeikh heeft al laten weten dat hij een 'Amerikaan of een jood wil pakken'. Pearl is een per fect doelwit - hij is beide. Pearl wordt onthoofd met een groot mes, De daders ne men het zelfs op video op. Hoger beroep Dat Omar Sjeikh nu zelf ter dood is veroordeeld, bete kent niet dat hij binnenkort daadwerkelijk zal sterven. Zijn advocaten, die beweren dat de veroordeling is inge geven door Amerikaanse druk, kunnen nog in hoger beroep gaan. Deze procedure duurt normaal gesproken een paar jaar. De doodstraf wordt in Pakistan uitgevoerd middels ophanging. Het neoliberalisme heeft in Zuid-Amerika niet voor de ge hoopte duurzame opleving van de economieën gezorgd. Na het aanvankelijk succes in de begin jaren is de malaise in veel lan den weer flink toegenomen. De torenhoge schuldenlast en groeiende werkloosheid stellen het incasseringsvermogen van de nog steeds niet volgroeide de mocratieën in toenemende mate op de proef. door Frans Lindenkamp Met het politieke faillisse ment van de dictaturen in Latijns Amerika en het verdwij nen ervan - op Cuba na - ging eind jaren tachtig van de vorige eeuw het populisme en de staatsgeleide economie overal op het continent op de helling. Daarvoor in de plaats kwamen democratie en een economisch liberale politiek gebaseerd op het particulier initiatief, open grenzen en regionale integratie. Met name Washington en het In ternationale Monetaire Fonds hadden zich hard gemaakt voor dit beleiddat in Latijns-Ameri ka gebombardeerd werd tot het neoliberalisme. Kern ervan was privatisering. De verkoop van inefficiënte staatsbedrijven, ge koppeld aan een sluitende be groting werd overal omarmd als hét geijkte recept om een einde te maken aan chronische onder ontwikkeling en diepgewortel de corruptie. Het neoliberalis me veroorzaakte een golf van euforie en verdrong het heer sende pessimisme. Van dat optimisme is weinig over, bijna heel Latijns-Ameri ka is opnieuw in diepe crisis. In vesteringsbanken raden hun klanten aan uiterste voorzich tigheid aan. Argentinië en Bra zilië staan boven aan de lijst van landen met de hoogste risico factor, die de Amerikaanse bank J.P. Morgan hanteert. Argentinië kan z'n schulden niet meer betalen en is in princi pe bankroet, Brazilië wankelt omdat geldschieters twijfels hebben over de solvabiliteit in de naaste toekomst. Gevreesd wordt dat een kapitaalvijandige regering van linkse snit later dit jaar in Brasilia het roer over neemt en besluit tot een verkap te betalingsstop van de schul den. Veel financiële deskundigen voorzien dat Argentinië en Bra zilië andere landen in de regio zullen 'besmetten'. Uruguay is al aangestoken. Peru, Colom bia, Venezuela en Paraguay gaan gebukt onder ernstige po litieke instabiliteit, die in de twee laatst genoemde gevallen permanent vergezeld gaat van een dreiging tot staatsgreep. Vooral het olierijke Venezuela - waar de links-radicale presi dent Hugo Chavez zich opwerpt als de woordvoerder van het an- ti-neoliberalisme - jaagt inves teerders schrik aan. Zelfs het standvastige Mexico dat de vruchten (nog) plukt van de vrijhandel met buurland de Ver enigde Staten ziet zich de laat ste weken geplaatst tegenover financiële turbulentie die de pe so ondergraaft. In praktisch alle landen is het neoliberalisme de laatste tijden synoniem geworden voor werk loosheid, uitgeholde koop kracht, toenemende armoede en sterk oplopende verschillen tus sen arm en rijk. Waar ligt de oor zaak, na aanvankelijke succes sen begin jaren negentig?Het antwoord is een combinatie van factoren. Experts wijzen erop dat de inkomsten uit de privati sering van verliesgevende over heidsbedrijven vaak niet zijn gebruikt voor het terugdringen van het staatstekort, maar zijn opgegaan aan het financieren van een korte periode van kunstmatige economische groei. Nu de geldstroom sterk af neemt, doet de sociale pijn zich weer in alle hevigheid voelen. Dit ook omdat veel Latijns- Amerikaanse landen onmachtig blijven om op prijs te concurre ren met producten uit Azië en de rijke industrielanden. Daar door is de regio nog steeds bui tenproportioneel afhankelijk van de export van primaire grondstoffen en daarvan schommelen de prijzen interna tionaal altijd zeer sterk. Globalisering Voorts is de financiële kwets baarheid gegroeid, doordat vrijwel alle landen meer in- dan uitvoeren. Dit is mede het ge volg van de toegenomen globa lisering van de wereldhandel. Ook wijzen deskundigen erop dat noodzakelijke hervormin gen in tal van landen maar half bakken zijn doorgevoerd. De machtige elite heeft niet zelden met succes zijn economische be langen verdedigd. Bovendien zijn Latijns-Ameri kanen geen spaarders. Daar door blijft het continent afhan kelijk van extern kapitaal voor de financiering van haar schul den. GPD door Hans Geleijnse Verboden het zeil weg te ha len, staat er in het Italiaans op een tegen het groene zeildoek geplakt papier. Voor alle zeker heid heeft Bruno Ambrosio er ook een foto op laten drukken van wat onder het zeil verbor gen moet blijven: het witmar meren grafmonument van Pim Fortuyn. Pas komende zaterdag, als Pim z'n allerlaatste rustplaats vindt op het kleine kerkhof van het Noord-Italiaanse gehucht Pro vesano mogen de camera's van SBS6 het exclusief aan de we reld tonen. Maar Ambrosio, gehuwd met een Nederlandse vrouw en al ja ren vriend en vertrouweling van de vermoorde politicus, kreeg afgelopen zondag een kleine schok te verwerken. Als onder getekende het totaal verlaten kerkhof even buiten het dorp bezoekt, blijkt de achterwand van het monument onbedekt. Kennelijk heeft de over de laag vlakte aanwakkerende bries vat op het zeil gekregen. Vier wit marmeren pilaren blikkeren in het zonlicht. Het ontwerp van de bejaarde kunstenaar Zane Zavagno sym boliseert het ruw afgebroken le ven van Fortuyn: drie pilaren tonen aan de bovenkant de op gaande levenslijn. De vierde, met zo'n drie meter ook de hoogste, staat er iets los van en heeft een aflopende bo venrand. Op grafische wijze is hier het effect verbeeldt van de moord door een gestoorde fana ticus. Ambrosio laat later die dag het zeil weer goed vastzetten. Tij dens een ontmoeting een dag eerder in zijn huis in het dorp zelf had hij nog met enige bitter heid vastgesteld hoeveel onzin er wel niet over zijn vriend Pim gezegd en geschreven is. Het be zoek aan het kerkhof geeft hem tenminste op één punt recht van spreken: dit is geen koningsgraf, zoals een landelijke krant het dik aanzette. Het is met 4,5 x 3,5 x 3 meter ruim, omdat zoals Bruno het foimuleert 'Pim nu eenmaal ruim wilde liggen'. Maar forse graven zijn er op dit kerkhof meer. Het is de combinatie van ont werp en materiaal dat Fortuyn ook op deze dodenakker tot een buitenbeentje maakt. En het Een gedeelte van het graf van Pim Fortuyn in Provesano is zichtbaar, nadat de wind een stuk z weggeblazen. foto Hans Geleijr zondag opgelichte tipje van de sluier maakt ook een einde aan een ander gerucht: dat het witte marmer afgezet zou zijn met een bies van zwart Spaans marmer. „Wat een onzin", moppert Am brosio. Tegelzetter De dood van zijn vriend heeft deze door hard werken in goede doen gekomen 59-jarige tegel zetter (bijna veertig jaar Neder land hebben hem een steenfa briek in Lemmer opgeleverd) een nieuwe missie gegeven: alle fabels en misvattingen over Fortuyn uit de wereld helpen. Ambrosio draagt het hart ook op de tong. Hij is Nederland ont vlucht, zegt hij, vanwege alle dingen die Pim ook haatte: ei gen initiatief dodende regelge ving, politieke correctheid en misplaatste tolerantie tegen over immigranten. „Maar dat maakt je nog niet tot een racist of vreemdelingenhater", roept hij er meteen bij. Voor het subtielere werk is pro fessor Silvano de Bortoli voort durend aanwezig. De Bortoli, een radpratende veertiger, heeft Fortuyn niet persoonlijk ge kend, maar voelt zich enorm aangesproken door de ideeën van de politicus. Hij is uitgever in Milaan, wil weg van de geves tigde politiek, of die nu een rechts of links etiket draagt. Het gaat hem bovenal om de lands treek Friuli en om 'nieuwe poli tiek'. Bortoli heeft grootste plannen. Er komt een perscentrum voor de mediamassa die later deze week in Provesano zal arrive ren. Hij overweegt om de pers per autobus op rondritten langs bezienswaardigheden in 'zijn' Friuli te voeren. En het huis van de vermoorde politicus zou vol gens hem (Ambrosio knikt bevestigend) best door een stichting Vrienden van Pim om getoverd kunnen worden tot een permanent documentatiecen trum 'ter verdediging van het vrije woord'. Fortuyn kocht het pandje ruim twee jaar geleden door bemid deling van Ambrosio voor zo'n vier ton. Na een fikse restaura tie is het van binnen een marme ren paleisje geworden. Een fikse parkeerplaats was er gelukkig al op dit Piazza Risorta, dat vol gens Fortuyns voormalige over buurman Eddy Grandi ooit nog wel Piazza Pim zal gaan heten. Wijs geworden heeft Grandi op het plaatsje achter zijn huidige bar een bierpomp laten neerzet ten. Daar kan een deel van de naar verwachting 5000 Neder landers op de dag van de begra fenis een laatste toost uitbren gen. Op zijn terrasje waar Fortuyn in korte broek en t-shirt uren kon zitten lezen, vertoeft dit week einde een handjevol Nederlan ders. Ze slenteren over het plein naar Rocca Jacoba, zoals For tuyn het huis naar zijn moeder noemde. De luiken zijn dicht, maar bij het poortje zijn uitin gen van bedroefde landgenoten te vinden. Kaarsjes, brieven. „Rozen verwelken, schepen ver gaan, maar Pim's zijn ideeën blijven in ons hart bestaan", ha- nepootte ene Rein. Ook pastoor Piergiorgio Rigolo van het naast Fortuyns huis ge legen 15de eeuwse kerkje van de Heilige Leonardo is aan het dichten geslagen. Als wij het plein verlaten komt hij ons in korte broek en hemd achterna rennen. Vers van de pers krijgen we de Notizie, een gestencild kerkblaadje in de hand gedrukt. Op pagina 2 staat een gedicht voor Fratello Pim (broer Pim). De politicus mag dan homo zijn geweest (iets wat Rigolo nooit was opgevallen) hij was voor de priester 'gewoon een aardig en bijzonder mens'. En daarom luidt de slotregel van het ge dicht: „Op een dag zullen we al lemaal verenigd zijn in de han den van Onze Vader." GPD TOUR - Hans Dekkers heeft in de Tour de France gezorgd voor de tweede Nederlandse etappezege. De vrij vlakke rit van Pau naar Bordeaux (195 km) verliep voor vrijwel alle Nederlandse renners succes vol: zeven van de acht eindig den bij de eerste twintig. Voor- ting kwam als tweede binnen, Faanhof werd vierde. TRUMAN - De democraten in de Verenigde Staten oefenen grote druk uit op president Truman om zich nogmaals kandidaat te stellen. Truman wil niet, maar zijn partij meent dat alleen hij in staat is de Re publikeinse concurrent, gene raal Eisenhower, te verslaan. RUBBERBOOT - Een Belgi sche toerist heeft gisteren lan ge tijd in een rubberboot op de Oosterschelde rondgedob berd. Hij ging bij Wemeldinge het water in, maar dreef te ver af. Uiteindelijk spoelde hij verkleumd aan op de kust van Tholen, bij Sint Maartensdijk. DIENSTMEISJES - België wordt overspoeld door Neder landse meisjes die aan de slag willen als dienstmeisje of kin derjuffrouw. Vooral Brussel, met zijn hoge lonen, trekt veel meisjes aan. Belgische ma dammen zijn tevreden met hun hulp, al klagen er diversen dat hun Nederlandse meisje'te deftig' is. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissinger. E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags lot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19.25 per kwartaal: 52 - - per jaar. 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. 1,— zaterdag;€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax; (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 van 8.00 tot 10.30 uur Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur in' Behoort tot UJSQGfHEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4