Partners wachten op LPF Verke< onderz Verkeersvliegers vragen om onderzoek bij prijsvechters PZC Infrarood in cel van verdachte moord Fortuyn Vader bekent stichten brand in Roermond Overlevenden herdenken deportatie uit Westerbork 3 CDA heeft na WD regeringsploeg rond Fraude met Amsterdamse vergunningen parkeren Moordenaars Fries echtpaar krijgen 25 jaar Rotterdam wil blaffers in tram en metro Economische dip dupeert schoolverlater Het Capitool brandt af Onrust in azc na incidenten ANWB blij met 30-kilometerplan Secretaris van rechter de cel in Agent verdacht van zedendelict Geen voorrang Schiphol Taxi's dinsdag 16 juli 2002 AMSTERDAM - Bij de dienst Stadstoezicht van de gemeente Amsterdam is een aanzienlijke fraude met parkeervergunnin- gen aan het licht geko men. Vier medewerkers zijn hiervoor gisteren ge arresteerd. De vier worden ervan ver dacht valse parkeerver- gunningen te hebben uit gegeven. Zij lieten zich daarvoor betalen door de afnemers van de vergun ningen, aldus een woord voerder van de gemeente Amsterdam. Dertien van deze kopers zijn eveneens aangehouden. De zaak kan zich uitbreiden, want dertig andere ambtenaren worden nog ondervraagd. In afwachting van het re sultaat daarvan zijn zij geschorst. Justitie sluit niet uit dat een criminele organisatie achter de ver gunningenfraude zit. De vier verdachten werk ten bij de afdeling Klan tenservice van Stadstoe zicht. Het behoorde tot hun taken parkeerver- gunningen uit te geven. Voor zo'n vergunning moet worden betaald; vervolgens kunnen de be zitters vrij parkeren in een aangewezen deel van de stad. Voor bepaalde stads delen, zoals het centrum, bedraagt de wachttijd voor een vergunning vijf tot zeven jaar. De vier lie ten zich omkopen door mensen die zo'n vergun ning wilden bemachtigen. In totaal gaat het tot dus ver om 'enkele tientallen' vals uitgegeven vergun ningen, aldus de woord voerder. De directe chefs van de vier knoeiende ambtena ren worden overgeplaatst. Stadstoezicht kwam in 1997 ook al negatief in het nieuws, toen parkeer wachters geld uit par keerautomaten in eigen zak bleken te hebben ge stoken. GPD/ANP SILVES - De rechtbank in het Zuid-Portugese Silves heeft twee Fransen, de 35-jarige Vin cent Blanchre en de 25-jarige Delphine Moulin, gisteren ver oordeeld tot 25 cel voor de moord op het Friese echtpaar Hoekstra vorig jaar mei in Por tugal. Dat meldde M. Does, de advo caat van de nabestaanden van het echtpaar. Tegen de Fransen was ook 25 jaar geëist. Volgens Does achtte de recht bank in Portugal alles bewezen. „Dit is de zwaarste straf die je in Portugal kunt krijgen", aldus de advocate. Jan (54) en Ivonne (52) Hoekstra werden in mei vo rig jaar tijdens hun vakantie in de Algarve vermoord. Ze kregen pech met hun camper en de twee Fransen boden hulp aan. Een maal in cle camper moest het echtpaar onder bedreiging hun bankpas en pincode afgeven. Vervolgens mishandelden de Fransen het echtpaar en schoot hen dood. Het duo ging er met de camper en de passen vandoor. Een week na de moord werden ze opgepakt De nabestaanden van het ver moorde echtpaar reageerden opgelucht op de uitspraak. De advocate van Moulin heeft al aangegeven in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. ANP DEN HAAG - Het Rotterdamse openbaarvervoerbedrijf RET wil 'surveillancehonden' inzet ten in sommige trams en me tro's. De beesten zijn niet be doeld om zwartrijders in de kraag te grijpen, maar al blaf fende controleurs te bescher men tegen aggresieve reizigers. Bij de metro's van Moskou en Berlijn zijn de blaffende honden een doorslaand succes. Dat staat in een 'aanvalsplan' van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, gericht op de so ciale veiligheid in het openbaar vervoer, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De verwachting is dat de RET eind dit jaar of begin volgend jaar een verzoek zal indienen voor de honden 'met blaffunctie'. De ministers van Justitie en Ver keer moeten hier dan cle knoop over doorhakken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - LPF-leider Mat Herben voert nog steeds ge sprekken met kandidaten van zijn partij voor vacatures in het kabinet-Balkenende. De LPF is de laatste van de drie partijen die de eigen bewindslieden- ploeg nog niet rond heeft. Vooralsnog staan alleen de na men vast van econoom E. Bom- hoff, die namens LPF minister van Volksgezondheid en vice- BADHOEVEDORP - De Vereni ging Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) wil dat de Europese Commissie een onderzoek doet naar de arbeidsomstandighe den bij goedkope vliegmaat schappijen, de zogenaamde prijsvechters. Dat heeft voorzitter H. de Vries van de VNV gisteren gezegd. Volgens hem kunnen onder meer piloten van Ryanair wille keurig worden overgeplaatst. Ook kan het bedrijf de vliegers zomaar met onbetaald verlof sturen, aldus De Vries, die de contracten van Ryanair-piloten heeft gezien. „Op zich is er niets mis met lage- kostenmaatschappijen. Ze heb ben zich al bewezen in het zuid westen van Amerika", stelt De Vries. „Maar de lage prijzen mo gen niet ten koste gaan van ar beidsomstandigheden en veilig heid." De VNV bezit een anoniem rap port over allerlei schrijnende situaties bij Ryanair. De vereni ging is terughoudend ten aan zien van dat rapport. De Vries: „We weten niet wie het heeft ge schreven, misschien is het wel van een concurrerende maat schappij." Laster Volgens Ryanair is het anonie me rapport 'ongefundeerd'. Een woordvoerder van de Ierse luchtvaartmaatschappij spreekt van laster, vooral ten opzichte van de 1500 personen die bij Ryanair werken. „Dit anonieme rapport is een on rechtvaardige poging om de goede naam en reputatie van Ryanair en zijn werknemers ten gronde te richten." De Ierse luchtvaartmaatschappij is één van de grootste Europese prijs vechters. De Ryanair-zegsman premier wordt, S. van Eijck, de fiscalist en financieel adviseur van de LPF die als staatssecre taris naar Financiën gaat en van diplomaat en oud-politieman R. Hessing, die die functie krijgt op Openbare Orde en Veiligheid. Grote kanshebbers zijn verder de oud-McKinsey voorzitter en ex-bestuurder van NOC-NSF W. Huibregtsen als minister van Economische Zaken en ver- voerseconoom H. Roos als mi nister van Verkeer en Water staat. „Vandaag komen we met benadrukt dat de maatschappij wat vliegen en onderhoud be treft aan de Ierse en Europese voorschriften voldoet en 'acht tien jaar onbezoedelde veilig heidsreputatie' heeft. Een maand geleden werden Ry anair en andere goedkope vlieg maatschappijen in een rapport van luchtverkeersleiders ook al beticht van het op het spel zet ten van de veiligheid. De lage- kostenmaatschappijen zouden in bepaalde gevallen instructies van luchtverkeersleiders nege ren om vertragingen te voorko men. alle kandidaten", verzekerde LPF-woord voerster Scheffers. Het CDA maakte gisteren de laatste bewindspersonen be kend. De Kamerleden C. van dei- Knaap en J. Wijn worden res pectievelijk staatssecretaris op Defensie en op Economische Zaken en Buitenlandse Handel. De WD kwam afgelopen week einde al met alle namen. Formateur Balkenende (CDA) streeft ernaar uiterlijk volgende week maandag de ministers ploeg op paleis Huis ten Bosch te Na dit rapport heeft de Tweede Kamer vragen gesteld aan mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Uit onderzoek van de inspectiedienst van het ministerie bleek echter begin deze maand dat er 'geen afwij kend gedrag' van de lage-kos- tenmaatschappijen kon worden waargenomen. Volgens een woordvoerster van de Handhavingsdienst Lucht vaart is er ook nu geen reden om aan te nemen dat deze maat schappijen zich niet aan veilig heidsregels houden. Dit jaar is Ryanair, die in Nederland al- kunnen presenteren. CDA en WD maken zich vooralsnog geen zorgen over de trage gang van zaken bij de LPF. „De LPF heeft het moeilijker dan een ge vestigde partij, want er is geen bestuurservaring. Daar moet je rekening mee houden", aldus een CD A-woordvoerder. Drugsambassadeur Balkenende ging gistermiddag naar de koningin om verslag të doen van de voortgang van de formatie. Volgens Herben sprak leen op luchthaven Eindhoven vliegt, 22 keer in Europa gecon- troleerd volgens de inspectie dienst, en vorig jaar 44 keer. „Nooit hebben we een bijzon derheid bij ze aangetroffen, zo wel technisch als operationeel was alles in orde", verklaart de zegsvrouw. De inspectiedienst heeft twee a drie weken geleden nog een controle uitgevoerd bij Ryanair. „Was dat niet gebeurd, dan waren we naar aanleiding van het anonieme rapport nog even langs gegaan, want het gaat hier wel om veiligheid." ANP Balkenende ook al met enkele LPF-kandidaten, onder wie R. Hessing, die als 'drugsambassa- deur' het Nederlandse drugsbe leid in Parijs verdedigde. Hes sing wordt staatssecretaris voor Politiezaken. Herben zei verder te streven naar minimaal één vrouwelijke kandidaat onder de vier minis ters die hij mag leveren. De woordvoerder van de formateur wilde slechts bevestigen dat er 'informele gesprekken' zijn ge voerd. GPD MAASTRICHT - Het min der gunstige klimaat in de Nederlandse economie wordt voelbaar onder schoolverlaters. Voor het eerst in jaren is de werk loosheid onder laagopge leide schoolverlaters toe genomen. Dat blijkt uit een rapport 'Schoolverlaters tussen onderwijs en arbeids markt 2001' van het Re searchcentrum voor On derwijs en Arbeidsmarkt van de Universiteit Maas tricht. Er zijn nog altijd weinig schoolverlaters die geen baan vinden (3 procent), maar onder jongeren met een vbo-diploma is de werkloosheid vorig jaar gestegen van 4 naar 6 pro cent. Onder schoolverla ters van de beroepsoplei dingsleerweg (bol) ging het van 4 naar 7 procent. Bovendien duurde het voor schoolverlaters van beide opleidingsniveaus in 2001 langer voordat ze een baan vonden. De resultaten van het on derzoek laten verder zien dat laagopgeleide school verlaters relatief vaak in een flexibel dienstver band werkzaam zijn, bij voorbeeld als uitzend- of oproepkracht. Als 'flex- werker' hebben ze een la ger aanvangssalaris, wer ken zij vaker onvrijwillig in deeltijd, zijn zij vaker op zoek naar ander werk en hebben zij minder scholingsmogeli j kheden dan collega's met een vas te baan. Ook zijn er aanwijzingen dat de laagst opgeleide schoolverlaters op de ar beidsmarkt worden ver drongen door net iets min der laag geschoolden. GPD DEN HAAG - In de cel van de 32-jarige Harderwijker die wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn komen infrarood- camera's in plaats van de huidi ge observatiecamera's. Minister Korthals van Justitie heeft daartoe opdracht gegeven. De Harderwijker is in honger staking gegaan uit protest tegen de camera's, waardoor het licht in zijn cel 24 uur aan moet blij ven. Met de nieuwe camera's is dat niet meer nodig, met infra rood kan in het donker worden gefilmd. Korthals weet nog niet wanneer de camera's kunnen worden geplaatst. De minister zegt met zijn beslissing niet te zwichten voor de hongerstaking van de verdachte, omdat het permanente toezicht blijft be staan. Hij komt de Harderwij ker wel tegemoet omdat het licht nu 's nachts uit kan. Het is voor de eerste keer dat er in een Nederlandse gevangenis infra rood wordt gebruikt voor de ob servatie van een gevangene. van onze redactie binnenland ROERMOND - De vader van de zes kinderen die in de nacht van donderdag op vrijdag om het le ven kwamen bij de brand in hun woning in Roermond, heeft het vuur opzettelijk aangestoken. Hij heeft dat gisteren bekend. Het Openbaar Ministerie in Roermond heeft gevraagd om een psychiatrisch onderzoek van de 34-jarige man. De kinderen, drie meisjes van 4, 6 en 8 jaar en drie jongens van 5, 11 en 12 jaar, worden zaterdag begraven. De teraardebestel ling is tot dan uitgesteld, zodat ook de moeder mogelijk aanwe zig kan zijn. De moeder ligt, voor zover bekend, nog steeds in het ziekenhuis wegens de ver wondingen die ze opliep toen ze tijdens de brand uit het raam op de eerste verdieping sprong. In de rouwadvertentie die van- Er is de verdachte wel al 'een oogmaskertje' aangeboden om 's nachts beter de slaap te vat ten, aldus Justitie. De Harder wijker heeft het maskertje aan genomen. De advocaten van de verdachte hebben bezwaar aangetekend tegen de rechtmatigheid van het nieuwe toezicht. Ze deden dat al tegen de huidige regeling en de ze zaak dient morgen in hoger beroep bij de Raad voor Straf rechttoepassing. Als de ver dachte gelijk krijgt dat deze maatregel in strijd met de wet is. dan kan hij een schadevergoe ding eisen. De Harderwijker drinkt volgens zijn advocaten alleen water en neemt af en toe kauwgom tot zich. Hij is vooralsnog niet van plan zijn hongerstaking te beëindi gen. Als hij hierin volhardt, dan zal justitie vermoedelijk ingrij pen. Het is volgens justitie wettelijk mogelijk de verdachte onder dwang voedsel toe te dienen. Korthals wil voor alles voorko men dat de Harderwijker in zijn cel overlijdt. GPD daag gepubliceerd wordt, staat geen verwijzing naar de familie van de vader. Alleen de naam van de familie van de moeder komt er in voor. De kinderen hebben de naam van hun moe der. De politie hield de vader kort na de brand aan. Volgens buren was de man dronken thuisgeko men en had hij de woning na een ruzie met zijn partner boos ver laten. Korte tijd later stond het huis in brand. De man en de vrouw hadden in totaal zeven kinderen, hun 9-jarige dochter was in die nacht uit logeren. De rechter-commissaris heeft de verdachte gisteren voor tien dagen in bewaring gesteld. Het OM gaat hem vervolgen voor moord of doodslag op de slacht offertjes en poging tot moord of doodslag op de moeder. Ook wordt hem brandstichting met de dood tot gevolg hebbend ten- laste gelegd. ANP 'S-GRAVENLAND - Een technisch rechercheur onderzoekt de puinhoop die achterbleef nadat gisterochtend het beroemde tuinhuis Het Capi tool in 's-Graveland in vlammen opging. De oor zaak van de brand is nog niet bekend, meldde de eigenaar, de Vereniging Natuurmonumenten. Een eerste onderzoek van de technische recherche wijst niet op brandstichting. Het houten gebouw werd vooral bekend door het politieke televisieprogramma Het Capitool, dat tot begin 1990 vanuit het theehuis werd uitgezon den. De laatste jaren gebruikte de Vereniging Na tuurmonumenten het vooral als vergaderruimte. Volgens een woordvoerder gaat de vereniging het theehuis weer in oorspronkelijke staat herbou wen. Het gebouw werd eerder in 1990 al door een omge waaide boom verwoest, waarna het ook in oor spronkelijke staat werd herbouwd. foto Ton Kastermans/GPD Een bezoeker van Kamp Westerbork gistermiddag tijdens de herdenking van het eerste transport naar onder meer vernietigingskamp Auschwitz. Meer dan 100.000 mensen, voornamelijk joden, keerden nooit meer terug. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland WESTERBORK - Het is het symbool van een inktzwar te periode. „Voor velen lag öp Kamp Westerbork het be gin van een onherroepelijk einde", zei burgemeester Cohen van Amsterdam gisteren tijdens de herdenking van de eerste deportatie uit het kamp op 15 juli 1942. De herdenking trok bijna tweeduizend belangstellenden. Overlevende B. Minco verhuisde in de oorlog van 'een Westerborkse cel naar een kamp met frisse lucht en mensen om je heen'. Dat leek in eerste instantie een ver lossing: „Slechter dan de geestdodende eenzaamheid kon toch niet, dacht ik." Minco werd naar Mauthausen gebracht. Hij is een van de weinigen die de Duitse con centratiekampen heeft overleefd. Ook F. Schwarz over leefde de gruwelheden. Hij ziet cle beelden van Wester bork weer voor zich. Op het eerste transport moesten 1100 mensen mee. „De honderd uit Westerbork lopen voorop, daarna de 950 uit Amsterdam, ten slotte de kleintjes op een vrachtwagen. Het is geen opwekkend gezicht. Voor zover mij bekend is er van de hele groep slechts één teruggekeerd." Enkele belangstellenden vielen gisteren flauw. Een combinatie van emoties en de brandende zon, oordeelde een eerstehulpmedewerker. Joelen, zigeuners, ouderen, maar ook velen die de oorlog niet hebben meegemaakt, trokken in défilé langs het monument en legden bloemen. ANP BUDEL - In het asielzoekerscentrum (azc) in het Noord-Bra bantse Budel heerst volgens een woordvoerster onrust na twee incidenten binnen één week. Drie asielzoekers raakten bij die incidenten lichtgewond. De directie heeft gesprekken met de 208 bewoners aangekondigd. Zaterdag werden twee mannen op straat in het dorp Budel met hagel uit een luchtbuks beschoten. Zij liepen verwondin gen op aan de benen. Een week eerder kreeg een bewoner van het asielzoekerscentrum een bijtende vloeistof in het gezicht. „Er zijn geen aanwijzingen voor racistische motieven", aldus een zegsman van de politie. ANP AMSTERDAM - De ANWB is positief over het plan om een groot deel van Amsterdam als 30 kilometerzone in te richten. Wel waarschuwt de belangenorganisatie voor weggebruikers de plannen niet te veel van achter de tekentafel te bedenken. „Je moet bewoners bij de plannen betrekken. Zij kennen de buurt en de gevaren", zei een woordvoerder van de ANWB gisteren. Burgemeester Cohen, korpschef Kuiper, plaatsvervangend hoofdofficier Hofstee en Spee van het landelijk OM onderte kenden gisteren het Regioplan Verkeersveiligheid voor de re gio Amsterdam-Amstelland. Het doel van het plan is om het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. ANP HAARLEM - De vaste secretaris van de Zaanse kantonrech ter, F. Visser, de Rijdende Rechter uit het gelijknamige NCRV- programma, moet zelf achter de tralies. De rechtbank in Haarlem heeft de 46-jarige man gisteren wegens fraude ver oordeeld tot een jaar cel. Zijn 29-jarige echtgenote kreeg acht maanden cel opgelegd. De officier van justitie had twee weken geleden tegen beiden een jaar celstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ge- eist. De twee hadden de verzekering voor 450.000 euro willen oplichten. De gerechtssecretaris keerde begin 1999 terug uit Thailand met het vei'haal dat zijn echtgenote tijdens de va kantie was overleden. ANP DORDRECHT - Een 50-jarige politieman van het korps Zuid-Holland-Zuid is gisteren aangehouden. Justitie ver denkt de man ervan een zedendelict te hebben gepleegd. Een woordvoerder van de politie Zuid-Holland-Zuid heeft dit be kendgemaakt. Gedurende het strafrechtelijk onderzoek blijft de man ge schorst. De politieman werkte in het district Dordrecht- Zwijndrechtse Waard. ANP AMSTERDAM - Schiphol Taxi's zijn met ingang van gisteren officieel hun voorrangspositie kwijt voor het vexwoer van luchtreizigers naar allerlei bestemmingen in het land. Officieus is het al een paar weken het gevalmaar schermutse lingen zijn in de anders zo licht ontvlambai'e taxiwex-eld voor alsnog uitgebleven. Spanningen zijn er wel volop. Het taxivervoer vanaf Schiphol was tot nu toe voorbehouden aan een selecte groep chauffeurs van bedrijven waax-mee Schiphol een overeenkomst had gesloten: Taxi Centrale Am sterdam (TCA), Bergisch Boekhoff en Frissen (BB&F) en vijf kleinere ondernemingen. ANP door Dick Hofland van onze redactie binnenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3