Plan waterbeheer is hard nodig Afstand is ook goed voor je relatie Skyline doorgetrokken tot Othene Elke maand de eerste 120 minuten gratis internetten Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen wacht ingrijpende maatregelen Cl] HOEKMAN' VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Schap maakt waterplan met nieuwe gemeenten Vernielingen sportterrein in Axel Meer dan 70.000 occasions vind je op Activiteiten rond 50 jaar sluiting van de Braakman zeeuwse almanak Marx Het Net PZC $r% m $r% "M'^% jp jr" M - p| :f; If! i '^W' M„ A ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 16 juli 2002 I Hnor Jan Jansen I TERNEUZEN - Het waterbe- heer in Oost-Zeeuws-Vlaande- I ren moet de komende jaren ab- volute voorrang krijgen. Sinds de extreme regenval van I september 1998 zijn in dat I gebied grote knelpunten I geconstateerd. Het waterbe- heerplan 2002-2007 van het wa- I terschap Zeeuws-Vlaanderen nil daar korte metten mee ma ken. Een watersysteemanalyse heeft aangetoond dat West-Zeeuws- Vlaanderen wel grotendeels klaar is voor de met veel regen- valgepaard gaande klimaatver andering. Extra waterberging is er niet nodig. Dat ligt anders in het oostelijk deel. benadrukt waterschaps bestuurder Jacques Steijaert, die zelf op zijn boerderij bij Graauw regelmatig natte voe ten krijgt. „Het oosten loopt achter. We zullen daar meer ruimte moeten creëren voor het water en dat zal niet eenvoudig zijn." Problemen Een watersysteemanalyse moet de problemen in het oosten nog precies in kaart brengen, maar nu al staat voor het waterschap vast dat er veel moet gebeuren. Nieuwe stuwen, grotere gema len, bredere sloten met natuur vriendelijke oevers, het is maar eengreep uit de maatregelen die eraan zitten te komen. Peilbesluiten voor verschillen de afwateringsgebieden vor- Advertentie •Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandsliaal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 men de spil van het nieuwe be leid. Steijaert weet nu al dat ze niet zonder slag of stoot tot stand zullen komen. „We zullen het zeer zorgvuldig moeten aan pakken. Zonder draagvlak gaat het niet. We moeten waken voor schade claims en eindeloze procedu res", geeft hij aan hoe gevoelig peilbesluiten vooral voor boe ren kunnen liggen. De agrarische sector is van oudsher de grootste belangheb bende bij het waterbeheer en had er jarenlang ook de meeste invloed op. De laatste tijd spreken ook na- tuurbelangen een duchtig woordje mee. Bovendien dreigt de klimaatverandering alles op zijn kop te zetten. 'Vernatting' ligt op de loer. Goed waterbeheer kan zelfs lei den tot functieverandering van landbouwgrond, waarschuwen de plannenmakers. Vooral laag gelegen gebieden wacht een dergelijk lot. Daarvan zijn er in de vorige eeuw te veel in cultuur gebracht voor de akkerbouw en dat wreekt zich nu. „Juist laag tes moet je benutten voor water berging", weet het waterschap. „Je moet een beweging terug op gang brengen en dat zal niet meevallen. We hopen boeren zo ver te krijgen door middel van ruiling. Ze krijgen dan hoger ge legen grond terug voor de lage gebieden die ze moeten af staan", zegt Steyaert. En wie zal dat betalen? Het waterschap heeft er een eigen budget vooi\ Daarnaast hoopt het te kunnen profiteren van potjes voor na tuurontwikkeling bij andere overheden. Begrip Volgens het waterschap slokt het waterbeheerplan intussen maar een fractie op van de pas vastgestelde tariefsverhogin gen. Steijaert toont begrip voor cle bezwaren daartegen. „Maar we kunnen niet meer beknibbe len. Dan kom je in de toekomst voor nog veel hogere lasten te staan." Voorlichting, 'laten zien wat we doen met het geld', schrijft hij daarom hoog in het vaandel. „Daar hebben de mensen recht op." Om te beginnen ligt het wa terbeheerplan vanaf volgende week ter inzage, zowel bij het waterschap als in gemeentehui zen en bibliotheken. Pas in december zal het water schapsbestuur het formeel vast stellen. In Terneuzen, in het verlengde van de Scheldeflats, verrijzen de woontorentjes aan de Basaltpromenade. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De skyline van Terneuzen breidt zich uit naar het oosten. In het verlengde van de Scheldeflats aan de Cliur- chilllaan verrijzen de skeletten van de eerste twee van de zeven woontorentjes aan de Basalt promenade in Othene. De bouw van de appartemen tencomplexen liep enkele maanden geleden wat vertra ging op door bouwstakingen, maar intussen zit het tempo er aardig in en verlopen de zaken voorspoedig. Directeur W. de Winter van Projektbouw Zee land BV verwacht dat, 'onvoor ziene omstandigheden als nieu we stakingen en een lange, strenge winter daargelaten', de eerste bewoners volgend voor jaar hun intrek in de flats ne men. Van de in totaal 77 ap partementen is bijna de helft verkocht. „Niet slecht voor de wat duurdere woningen, die we op die plek aan de Westerschel- de bouwen", vindt De Winter. De projectontwikkelaar gaat er vanuit dat de lopende juridische procedure - één bewoner ageert nog tegen de uitvoering van de appartementen - geen roet meer in het eten kan gooien. En hoe wel een aantal andere omwo nenden nog steeds druk overleg voert over de invulling van het parkje dat de onderste twee bouwlagen aan het zicht moet onttrekken, denkt De Winter dat ook dat niet tot onoverko melijke problemen kan leiden. De bouwer vindt dat de gemeen te en projectontwikkelaar HBG, die verantwoordelijk blijft voor de invulling van het noordelijk deel van Othene, de bewoners door Ali Pankow Er ligt ruim tweehonderd kilometer tussen Best en Zierikzee. Dat is een flink eind. Janneke Waasdorp en Youri Vaes weten er alles van. Ze zijn allebei achttien, en al driekwart jaar ver schrikkelijk verlief d op elkaar. Janne ke woont in Best, Youri in Zierikzee. Liefde houdt geen rekening met af stand en grenzen. Dat mag misschien poëtisch klinken, maar in de praktijk kan het ook knap lastig zijn. „Toch is afstand ook goed voor je relatie. Je moet er meer moeite voor doen en je hebt elkaar altijd wat te vertellen", zegt Janneke, terwijl ze dicht tegen Youri aankruipt. Zij kampeert al sinds haar elfde met haar ouders in de caravan op camping Den Osse in Brouwershaven. In het voor- en naseizoen en in de zomer zeven weken achtereen. Youri heeft al enkele seizoenen een baantje in de snackbar op het naastgelegen Port Greve. Janne ke vond hem altijd al een 'leuk joch'. Ze kwam met een stel andere jongeren wel eens in de snackbar waar Youri werkte. „Maar ik was eerst helemaal niet zo be zig met vriendjes of verkering. Ik vond het wel altijd extra leuk worden als Youri ook bij de groep kwam als hij vrij had", bekent Janneke. Vorig jaar, aan het eind van het seizoen, was er ineens die afspraak 'met z'n allen' nog een Vouri Vaes en Janneke Waasdorp op camping Den Osse. foto Dirk-Jan Gjeltema avondje te gaan stappen in Renesse. „Daar had ik zo'n zin in, maar ik had al heel lang een afspraak stijldansen in Zierikzee. Ik danste al vier jaar met hetzelfde meisje, die kun je dan niet in eens laten zitten", zegt Youri. Janneke ging die bewuste zaterdagavond dus maar niet naar Renesse, maar sloot zich aan bij een groepje dat naar Zierikzee ging. Ze kwam in café De Biet terecht en via een sms-je werd Youri daarvan snel op de hoogte gebracht. Zijn dans avond was rond twaalf uur afgelopen en daarna was dus De Biet the place to be. De vlam sloeg over. „Ik heb een meisje gekust", mompelde Youri toen hij om zes uur 's ochtends thuis kwam en daar een verbolgen vader vond, wachtend op een verklaring. Youri kreeg het be grip dat j e van een toffe vader in zo 'n si tuatie mag verwachten. Toch leek het hem beter zich de zondag erna maar heel gedeisd te houden, al snakte hij er naar nog even naar Den Osse te gaan om Janneke uit te zwaaien. Eten „Ik zat helemaal verliefd achterin de auto toen we terugreden naar Best en dacht: hoe moet dat nou, nu zien we el kaar de hele winter niet", zegt Janneke. Ze greep haar kans toen haar ouders twee weken later besloten nog een keertje lekker te gaan eten in De Osse- hut op de camping. Janneke ging mee, maar zij gaf de voorkeur aan de snack bar op Port Greve. Haar snoet betrekt bij de herinnering. „Het werd helemaal niks die avond. Youri was aan het werk en besteedde nauwelijks aandacht aan me. Ik heb daar vier uur gezeten, we hebben nau welijks samen gepraat en ik kreeg al leen maar een zoentje op m'n wang." Youri haalt schokkerig z'n schouders op als zij dit vex*teltJaik vond het zelf ook heel rot dat het zo was gegaan. Maar dan staat ze daar ineens en je moet toch hard werken. Ik had tussen door maar een half uurtje vrij en er wa ren ook veel vrienden die op ons let ten." Best moeilijk dus, een beetje het pad te vinden in zo'n prille verliefdheid. Ook nu bracht sms uitkomst. Youri wist Janneke te overtuigen dat het ook van zijn kant menens was. Een hele winter elkaar niet zien was ondenkbaar. Bel len was te weinig. „Woorden komen wel eens anders uit je mond dan je be doelt. Als je ongesteld bent bijvoor beeld of het lijkt dat je chagrijnig bent. Af en toe moet je elkaar kunnen aankij ken als je praat", zegt Janneke. Eén of twee keer per maand moesten ze ge woon bij elkaar zijn. Soms was het da gen aftellen. De eerste keer dat Janneke naar Zierik zee kwam, haalde Youri haar met zijn scootertje op van het station in Goes. door Jan Jansen TERNEUZEN - Water laat zich niet stuiten door gemeentegren zen. Daarom start het water schap Zeeuws-Vlaanderen na de gemeentelijke herindeling een wateroverleg om met de overgebleven drie gemeenten 'stedelijke waterplannen' op te stellen. De raakvlakken zijn legio, blijkt uit het gisteren gepresen teerde waterbeheersplan 2002- 2007 van het waterschap, dat zowel verantwoordelijk is voor de afvoer als de kwaliteit van het oppervlaktewater. Met het waterbeheer in stad en dorp gaat het lang niet altijd goed. Een aanhoudende erger nis vormen bijvoorbeeld de overstorten van gemeentelijke rioleringen. Bij overvloedige re genval vervuilen ze vaak het water. 'Massale vervuiling', noemt waterschapsbestuurder Jacques Steijaert het zelfs. Daar wil het waterschap een eind aan maken. Ook het feit dat regenwater di rect het riool in stroomt, zint het waterschap allerminst. „Daar valt in de waterketen de groot ste winst te behalen." Het schap wil gemeenten aansporen om 'schone verharde oppervlakken van de gemengde riolering af te koppelen'Vooruitlopend op het wateroverleg is het de bedoeling om samen met gemeenten bag- gerplannen op te stellen, zodat het milieu niet langer lij dt onder vervuilde bodems. Daar wordt vast mee begonnen omdat dit jaar nog een subsidieregeling geldt voor baggerprojecten. Een andere opvang van het re genwater - niet langer direct het riool in - kan de leefomgeving in steden en dorpen ten goede ko men. In plaats van het zo snel mogelijk af te voeren, zou het water terecht moeten komen in vijvers, grachten en andere wa terpartijen. Dat levert een mooi plaatje op en het komt het mi lieu ten goede. AXEL - Tussen zondagavond negen uur uur en maandagmor gen is de afrastering vernield van een sportterrein in Axel. Ook was er met een personenau to over het sportveld gereden waardoor schade aan het terrein is ontstaan. Volgens de politie bedraagt het schadebedrag een paar honderd euro. foto Charles Strijd flink tegemoet komen. „Als je bekijkt hoe de bebouwing er volgens de regels van het be stemmingsplan had kunnen uit zien, mogen de bewoners blij zijn. De wijk krijgt er door het groenplannetje een extra parkje en een mooi wandelpad bij." Na de bouwvak begint Projekt bouw met het bouwrijp maken van de grond in het plan Othe- ne-Zuid. De bouw van de eerste 38 huizen in het verlengde van de huidige Laan van Othene vangt vervolgens in oktober aan. Advertentie Daar was Janneke niet echt op voorbe reid: in de winteravond over de Zee- landbrug in een dun spijkerjackje. „Ik had na dat weekeinde meteen een zwa re griep. De tweede keer was ik weer niet zo lekker toen ik thuis kwam, dus dan hoor je al gauw dat je 'altijd ziek bent' als je in Zeeland bent geweest." Studeren Janneke kan er nu om grinniken. Aan beide kanten raken de ouders over tuigd dat hun relatie hecht is. Er zijn harde woorden gevallen over veel te hoge telefoonrekeningen, maar er is ook waardering dat ze hun studie niet hebben laten sloffen. Youri vindt zelf wel dat hij meer tijd had moeten inves teren in het leren, maar hij heeft zijn vwo-diploma op zak en Janneke is ge slaagd voor het mavo-examen. Hij gaat werktuigbouwkunde studeren in Delft en zij kiest voor een opleiding Sociaal Cultureel Werk (SCW) in Eindhoven. Daarna overweegt ze de politieschool in Amsterdam en ze wil weer wat meer tijd vrijmaken voor haar hobby toneel spelen. Een toekomstvisie voor him tweetjes? „Ja, die gaat best ver", zeggen beiden. Samenwonen, dat in elk geval. Op ter mijn, nu nog niet, want je moet elkaar ook ruimte geven voor een eigen vrien denkring. En de lijn Delft-Eindhoven lijkt hen straks wel te overbruggen. TERNEUZEN - In het kader van de herdenkingen rond de af sluiting van de Braakman, vijf tig jaar geleden, zijn er de ko mende tijd tal van activiteiten. Aanstaande donderdag kunnen belangstellenden om 14.00 uur opstappen op de parkeerplaats van het recreatiecentrum voor een busrit door de Braakman. Op 19, 20, 26 en 27 juli kunnen ze een bezoek brengen aan de Katoen Natie. Het op- en over slagbedrijf kan tussen 10.00 uur en 17.00 uur worden bezocht. Op dezelfde dagen kunnen be zoekers voor €4,50 een rond vaart maken met de Mps. Stad Temeuzen. De rondvaartboot vertrekt om 14.00 uur vanaf het ponton aan de oude veerhaven. Belangstellenden kunnen op 30 en 31 juli een bezoek brengen aan het pompstation in de Klei ne Stelle Polder. De rondleidin gen beginnen om 14.15 uur. Ooit was hij in zijn studen tentijd links en bevlogen. Het linkse gedachtegoed droeg hij ook op alle mogelijk ma nieren uit. Zo verplaatste hij zich door Nijmegen op een rode fiets en was hij steevast gekleed in een rood ribjasje. In de loop der jaren heeft de Middelbur ger heel wat van zijn oude idealen laten varen en is hij, politiek gezien, ook wel wat naar het midden opgescho ven. En de lange mars door de instituten heeft hem financi eel gezien ook geen windeie ren opgeleverd. Alleen zijn zeventien jaar oude rode ka ter herinnert nog aan die tijd van toen. Hij kreeg het beest je tijdens zijn studentenpe riode, toen het niet veel gro ter was dan een tennisbal. Nu woont hij in een mooi momu- mentenpand en scharrelt het stokoude dier rond in een grote ommuurde tuin. Als zijn kater 's avonds laat bin nen moet komen denkt hij af en toe nog wel eens weemoe dig aan de tijd van toen. Op zulke momenten klinkt de roep 'Marx, komen' nadruk kelijk door de Middelburgse binnenstad. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33