PZC Botero geeft de Tour weer kleur Deze tijdrit was voor the big guys Cipollini blijft bij besluit te stoppen 18 Lance Armstrong reageert laconiek op nederlaag in tijdrit Het geluk van Karsten Kroon Jacques Rogge bezoekt Tour Hunter kan naar Rabobank Italiaanse dopingchef stapt op Koersen weg bij Bert Story-Piels Francaise des Jeux grootverdiener Tiger Woods geweigerd op oefenterrein Bypass voor Rinus Israel Schandaal ritmische gymnastiek dinsdag 16 juli 2002 door Ad Pertijs LORIENT - Lance Armstrong probeerde zo laconiek mogelijk te reageren op de nederlaag die hij gisteren in de Tour moest slikken. „Ach, Botero is een heel goede tijdrijder. Voor mij is het geen verrassing dat hij wint", waren een paar van de eerste zinnen die de Amerikaan zei bij het verlaten van zijn door hon derden mensen belegerde cam per. Achter de gesloten deuren van het rijdende rennershome had hij de finale van de tijdrit op televisie gevolgd. Direct na zijn 52 kilometer lan ge rit rond Lorient was de kop man van US Postal zonder een woord te zeggen de mobiele kleedkamer in gevlucht. Op dat moment wist hij al dat hij de rit niet zou winnen. De voor hem gestarte Santiago Botero (Kei- me) liet hem met elf seconden in het zand bijten, na een adembe nemend secondenduel. Nog nooit had Armstrong de afgelo pen vier j aar in de Tour een grote tijdrit verloren. In zijn camper wachtte hij af of de schade nog groter zou worden. Er volgden immers nog zeven Once-ren- ners, onder wie de beide kop mannen Joseba Beloki en Igor Gonzalez de Galdeano. Beloki gaf een minuut twintig toe. Dat was minder dan verwacht. De Galdeano leek de tijd van Arm strong lange tijd te bedreigen, maar uiteindelijk verloor hij het duel met acht tellen. De Span jaard behoudt daarmee wel de gele trui. Keiharde conclusies kon Arm strong niet trekken uit dit resul taat, maar het drukte hem met de neus op het feit dat de opposi tie uit het Spaanse kamp groter is dan ooit. Wat in Luxemburg nog de saaiste Tour leek te gaan worden, is op slag de meest veel belovende geworden van de laatste jaren. ,,De verschillen zijn te klein om er iets van te zeggen" vond Armstrong. Hij zei het met zijn gebruikelijke 'niets aan de hand-lach' op het gezicht. Hij gaf toe dat de rit te gen het uurwerk zwaarder was geweest dan verwacht. En ook dat hij harder had willen ver trekken dan in hem zat. Tussen de regels door was hij echter niet zo uitgesproken zelfverzekerd als anders. ,,We hebben een signaal afgege ven", zei Gonzalez de Galdeano. „Deze Tour is nog altijd open. Veel renners zijn in vorm en Lance is nerveuzer." Ook win naar Botero denkt dat de uitslag van de tijdrit de ronde goed doet. „Het geeft in ieder geval iets meer kleur aan de Tour. Armstrong blijft echter kandi daat nummer één voor de eind zege." Stieren De Spaanse ploegen hebben dit jaar aangekondigd Armstrong serieus onder vuur te nemen. Nu ze het eerste schot voor de boeg hebben gegeven, staan ze echter nog niet als briesende stieren klaar om de Amerikaan op de hoorns te nemen. Gonzalez de Galdeano: „Hij lijkt in deze tijd rit minder in vorm dan in die van vorig jaar. Toen verloor ik bijna anderhalve minuut. Nu slechts acht seconden. Maar ook al zou dat zo zijn, dan is een iets mindere Armstrong nog altijd de nummer één in deze ronde. Gonzalez de Galdeano en Bote ro zijn samen met Armstrong de beste tijdrijders onder de klas- sementsrenners. In hoeverre ze in de bergen de Amerikaan kun nen bedreigen, houden ze nog liever even voor zich. „Ikhebme goed voorbereid thuis in Colom bia. In hoeverre het goed genoeg is Armstrong te volgen in de ber gen weet ik echter niet.Binnen zijn ploeg is de andere kopman Sevilla de betere klimmer. Botero brengt nog een ander kleurrijk element terug in de Tour: de Colombianen. „Morgen komt er iemand van RCN (de nationale zender) in de Tour.In de jaren tachtig waren de druk kwebbelende verslaggevers een attractie op zich. De laatste edi ties waren ze beetj e bij beetj e al lemaal verdwenen. De blauw ogige Botero hoopt dat zijn prestatie van gisteren wat los maakt in zijn land. „De mensen hebben het daar nu niet gemak kelijk. Dit zal ze goed doen." Hete adem Lance Armstrong doet voorlo pig nog of hij zich goed voelt. Ondanks de hete adem, die de Spanjaarden hem gisteren in zijn nek deden voelen. „Ik ge loof niet dat ze in staat zijn een combine tegen me te vormen. Daarvoor is de onderlinge strijd tussen Once en Kelme te groot." GPD Igor Gonzalez de Galdeano hield de schade beperkt en behield het geel. foto Peter de Jong/AP Santiago Botero is Colombia's eerste tijdritspecialist in de historie. foto Jasper Juinen/ANP Lance Armstrong is dus wel te verslaan tijdens een tijdrit in de Tour. foto Laurent Rebours/AP LORIENT - Karsten Kroon werd gisteren in de individuele tijdrit tweemaal ingehaald. Ini- go Chaurreau en Nico Mattan passeerden de Nederlander, bij wie de pijp na 25 kilometer ei genlijk al leeg was. „Nou ja, zij worden misschien achttiende of negentiende. Ik heb gisteren een rit gewonnen." De day after haalde Kroon een nummer van André Hazes aan om zijn gevoel te beschrijven. „Maak de mensen blijdan zul je echt gelukkig zijn. Dat zinnetje uit 'Kleine jongen' geeft aan wat me is overkomen. Ik denk dat ik een heleboel mensen blij heb ge maakt. Er zijn er die met tranen in de ogen voor de tv hebben ge zeten. Het is toch geweldig als je dat kunt losmaken." Kroon had zichzelf zondag na zijn etappezege al verbaasd. „Ik ben normaal helemaal niet emo tioneel", stamelde hij kort na de rit met natte ogen. Een Tourzege kan veel veranderen. „Maar ik ben gewoon dezelfde renner. Eentje die vaak niet goed, maar af en toe heel goed is." Het had lang geduurd voor hij zondag tot rust was gekomen. Of eigenlijk kwam dat moment nooit. „Pas toen ik in het hotel was werd het iets minder hec tisch. Maar de sms'jes bleven binnenstromen. Net als de e- mails en telefoontjes." Hij had slecht geslapen. Te on rustig, er spookte te veel door Kroons hoofd. Zoals hij ook de tij drit reed zonder al te veel con centratie. „Het was wel leuk, de mensen riepen naar me. Kroon, le vainqueur, enzo. Maar qua fietsen was het niks. Ik heb me zondag zo verschrikkelijk leeg gereden. Na 25 kilometer was het vandaag gewoon op." Een andere renner is hij niet, maar bij een ritzege in de Tour hoort status. Meisjes dromden samen rond Kroon toen hij na de tijdrit bij de ploegleiders wagen stond uit te hijgen. Hij onder ging het met een brede grijns. „Het zal na de Tour in Neder land nog wel gekker worden. Ja, er zal wel anders naar me geke ken worden. Dat dacht ik altoen ik hoorde dat ik naar de Tour mocht. In het peloton heerst toch een rangorde. Renners die de Tom" hebben gereden staan daarin gewoon hoger." ANP Rabo-kopman Leipheimer wordt weggeblazen door Bretonse wind door Edward Swier LORIENT - De hele dag had Levi Leipheimer zich zo rustig mogelijk gedragen, de hectiek ontlopen. Na een verkennings tochtje van het tijdrittraject in de ochtenduren had hij wat ge geten en de rust van zijn kamer in het onpersoonlijke Novotel van Caudan opgezocht. Exact een uur voor het vertrek was Leipheimer bij de bus ver schenen. De Amerikaan reed tweemaal kort warm op de rol- lerbank, helemaal in zijn eigen wereld. Hij liet zich filmen en fotograferen, maar maakte, lo gisch misschien wel, geen tijd vrij voor een praatje met de pers. Handtekeningenjagers werden slechts mondjesmaat bediend. Maar vanaf 14.29 uur, zijn starttijd in de 52 kilo meter lange chrono, kon Levi Leipheimer echt niet meer aan de realiteit ontsnappen. Gisteren begon voor hem feite lijk de Tour de France. Aan de streep was er dan ook geen ont komen meer aan, wilde ieder een van de yank weten wat zijn eindtij d van 1045 3en zi jn ne- gentiende stek in de etappe uitslag, nu waard was. Voor het eerst deze Tour moest Leiphei mer zich verantwoorden. Er kwamen vragen, moeilijke vragen. Hoewel hij er, typisch Ameri kaans, alle vertrouwen in zei te houden, en zijn objectief voor een toptienklassering nog al tijd reëel acht, was er ook iets van teleurstelling waarneem baar. „Het is niet vreselijk slecht. Maar het is ook zeker niet mijn beste tijdrit." De kalende Rabo-kopman, die 2.35 minuten op winnaar San tiago Botero en 2.24 op Lance Armstrong verloor, zei te heb ben geleden. „Het was zwaar, erg zwaar. De wegen waren lang, het was vreselijk vlak en er stond veel wind. Als er iets is waar ik, als kleinere renner, een hekel aan heb, dan is het een tij drit zoals deze. Dit is een tijdrit voor the big guys." De Bretonse wind had met hem gespeeld. „Ik geloof dat ik al leen maar de wind van voren of van opzij heb gevoeld. Mis schien lag het aan mijn benen, maar in mijn rug heeft-ie vol gens mij niet geblazen." Toch vond Leipheimer dat hem niets te verwijten viel. Hij was, naar eigen zeggen, tot het gaatje ge gaan. „Ik kon niet harder. Klaar." Zelfkritiek Er was wel enige zelfkritiek. Leipheimer had sneller willen beginnen, schrok nu van de achterstand die hij op zijn teamgenoot Marc Wauters had bij het eerste metingspunt. Na 19,5 kilometer bedroeg het ar de TOUR op de PZC-s verschil veertig tellen in het voordeel van de helper Wau ters. „Ik begin altijd langza mer. Dat is hoe ik mijn tijdrit ten indeel. In het tweede deel won ik op hem, en anderen, wel tij d terug, maar het gat van het begin was te groot." Er kwamen nog meer vragen. En antwoorden. Dat hij het traject slechts eenmaal, in de vroege ochtend, had verkend, was volgens Leipheimer geen probleem geweest. Misschien had hij, met meer kennis, die ene bocht dan anders aange sneden, maar verder, nee. Ploegleider Adri van Houwe- lingen viel zijn kopman bij. „Het was echt verspilde ener gie geweest als je hier twee maanden terug het parkoers had verkend." Op voorhand zette Van Houwelingen in op een tiende tot twaalfde stek. In dat opzicht kon van een teleur stelling worden gesproken. Ploegleider Theo de Rooy (die door problemen met zijn auto tijdens de tijdrit even van de zijde van Leipheimer moest wijken): „Maar als ik naar de klassementsrenners kijk, staat hij daar gewoon tussen. Ik vind een achterstand van tussen de twee en drie minuten reëel. Maar Levi legt voor zichzelf de lat erg hoog. Hoger dan wij doen. Want hij is een rookie in de Tour, en de ervaring van al die andere jongens ontbeert hij nog." Leipheimer zelf weet dat ook. Voor hijper fiets, naar het ho tel terugkeerde een laatste zucht: „Ik ben in staat om het beter te doen dan ik nu heb ge daan. Maar het draait in de Tour om ervaring. En die mis ik. Het vraagt nog wat jaren om alles onder de knie te krijgen." GPD LORIENT - De Ronde van Frankrijk krijgt in de Alpen hoog bezoek. Voorzitter Jacques Rogge van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft besloten het Franse wieler spektakel op 24 juli aan te doen. De Belg maakt de rit tussen Les Deux Alpes en La Plagne mee in de volgauto. Rogge heeft gezelschap van de Nederlander Hein Verbruggen, IOC-lid en voorzitter van de Internationale Wielren Unie (UCI). AFP LORIENT - Robert Hunter heeft een aanbieding voor twee jaar op zak van Rabobank. De 25-jarige renner uit Zuid-Afri ka rijdt nog nog voor Mapei, dat stopt als wielersponsor. „Ik heb hem er graag bij, maar het is pas zo ver als hij getekend heeft", zei ploegleider Theo de Rooy gisteren in Lorient. De Rooy's voorzichtigheid is begrijpelijk. Rabobank was vorig jaar mondeling akkoord met Bi-adley McGee, maar de Au- straliër besloot op het allerlaatste moment bij La Francaise des Jeux te blijven. Hunter stapte afgelopen winter over van I Lampre naar Mapei. Hij won al twee ritten in de Ronde van Spanje, in 1999 en 2001. In 2000 was hij twee keer ritwinnaar in de Ronde van Nederland. „We willen hem er met name bij hebben om de ploeg in het voorjaar te versterken. Het is een aanvaller, hij past in ons concept", aldus De Rooy. ANP MILAAN - Giacomo Aiello stapt op als chef van de anti-do- pingcommissie van het Italiaans Olympisch Comité. De vrij spraak van wielrenner Marco Pantani is de reden voor zijn vertrek. Pantani kreeg zaterdag te horen dat de beroepscom missie van de Italiaanse wielerbond een streep zette door de eerder uitgesproken schorsing van acht maanden. De wiel renner had de straf gekregen naar aanleiding van een vondst van dopinggerelateerde spullen op zijn hotelkamer in deRon- de van Italië van vorig jaar. Aiello was de afgelopen twee jaar de grote man binnen het Italiaans Olympisch Comité op do- pingzaken. Hij deed onderzoek en adviseerde sportfederaties welke straffen ze zouden moeten uitspreken. Doorgaans nam geen sportbond zijn advies over en vielen de uitsluitingen van betrapte sporters vaak veel lager uit dan Aiello wilde. „Of je hanteert de regels voor iedereen of je vergeet ze totaal. Dat laatst gebeurt teveel", lichtte Aiello zijn beslissing toe. RTR RIJSWIJK - Ploegleider Egbert Koersen zal wielerformatie Bert Story-Piels aan het einde van het seizoen moeten verla ten. De inwoner van Ermelo, die inhet verleden naam maakte als talentenkweker, krijgt voor 2003 geen nieuw contract. Jan van Dam (Axa) wordt waarschijnlijk zijn opvolger. „Deze be slissing is genomen, omdat beide partijen qua visie en doel stellingen niet meer tot elkaar kunnen komen", meldde Bert Story-Piels in een officiële verklaring. ANP LORIENT - La Frangaise des Jeux heeft tot nu toe in de Tour het meeste geld verdiend. De ploeg van onder meer etappe winnaar Bradley McGee ontving tot dusverre 29.347 euro aan prijzengeld en bleef daarmee de Duitsers van Telekom (27.211 euro) voor. Het Spaanse Once staat derde in het geldklasse- ment. De ploeg met gele-truidrager Igor Gonzalez de Galdea no incasseerde tot nu toe 21.367 euro. Rabobank bezet de elf de positie. Mede dankzij de ritzege van Karsten Kroon heeft de Nederlandse ploeg inmiddels 17.333 euro verdiend. AFP van onze sportredactie FLORENCE - Mario Cipollini blijft bij zijn besluit om te stop pen met wielrennen. De Itali aanse sprinter, goed voor 177 zeges in zijn loopbaan, hield op een druk bezochte persconfe rentie in Florence echter de deur op een kleine kier. „Over twee weken zal ik er nog eens over nadenken, omdat ik voel dat de wielerwereld me nu al mist. Op dit moment wil ik er echt mee stoppen en ik ben nog niet vaak op mijn beslissingen teruggekomen", verklaarde de 35-jarige wielrenner. Cipollini liet onlangs weten een punt achter zijn imposante loopbaan te zetten. Boos over de weigering van de directie van de Ronde van Frankrijk zijn ploeg Acqua Sapone in de 89e editie toe te laten, deed hij de verras sende mededeling op zijn websi te. „Ik ben verbitterd omdat Levi Leipheimer werd slechts negentiende in de eerste tijdrit van deze Tour. foto Wouter Borre/GPD GULLANE - Zonder geldig identiteitsbewijs komt ook één van de beroemdste sportmensen ter wereld nergens. Dat onder vond golfer Tiger Woods gister ochtend bij het oefenterrein van de Muirfieldbaan, waar don derdag het Brits Open begint. De Amerikaan was zijn spelers- kaart vergeten en werd de toe gang geweigerd. „Of jenuDavid Beckham bent of Tiger Woods, zonder pas kom je er bij ons niet in", sprak een woordvoerder van het beveiligingsbedrijf. „Ik denk dat hij zijn pas niet snel meer zal vergeten." RTR DEN HAAG - Rinus Israel moet binnenkort een hartoperatie ondergaan. De zestigjarige trai ner van ADO Den Haag heeft een vernauwing van een van de kransslagaders en om die reden wordt een bypass aangelegd. De coach heeft geen klachten en blijft tot de operatie gewoon voor de groep staan. De hart kwaal kwam naar voren bij een inspanningstest, die Israel on langs onderging bij de medische afdeling van de KNVB. ANP men mij de kans niet gunt om nog een overwinning in de Ron de van Frankrijk mee te pak ken", zei hij gisteren in Floren ce. De renner heeft twaalf ritoverwinningen behaald in de Franse ronde. In 1999 won hij maar liefst vier etappes op rij, Het was zijn laatste optreden in de Tour. Volgens 'Mooie Mario' zijn er mede door die beslissing in Frankrijk te weinig sponsors geïnteresseerd om nog in zijn kwaliteiten als renner te inves teren. „Ik heb meer voor het wielrennen gedaan dan het wielrennen voor mij. Ik ben nu veroordeeld om thuis naar de wedstrijden te kijken", zei hij zeer teleurgesteld. Cipollini kent een formidabel seizoen. Hij won de wereldbe- kerklassieker Milaan - San Re- mo, de Belgische eendagswed- strijd Gent - Wevelgem en zes ritten in de Ronde van Italië, Zijn totaal aantal ritzeges in de Giro bedraagt veertig, één min der dan het record van zijn le gendarische landgenoot Alfre do Binda. SID NEW ORLEANS - De ritmische gymnastiek is besmeurd met eeu juryschandaal tijdens de we reldkampioenschappen in New Orleans. De internationale gymnastiek- federatie (FIG) heeft vier juryle den geschorst, omdat ze tijdens de landen wedstrijd van afgelo pen zaterdag opvallend hoge cijfers gaven aan hun eigen land. De FIG maakte gisteren bekend dat Larissa Loekitsjen- ko uit Wit-Rusland, Marcie Louyrenco uit Brazilië, Ef i Pan- tazidou uit Griekenland en Shin-Ja Choi uit Zuid-Korea een rode kaart hebben gekregen voor „ernstige beoordelings fouten. Twee andere juryleden, Zaizhen Dao uit China en Da- mida Verlcheva uit Bulgarije, kregen een waarschuwing inde vorm van een gele kaart. De gymnastiekfederatie intro duceerde in het jaar 2000 het systeem van rode en gele kaar ten als maatregel tegen de welig tierende partijdigheid en cor ruptie bij de juryleden. Rood be tekent onmiddellijke schorsing, geel is een waarschuwing DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32