Veertig jaar strijd om Duinpolder Broers halen gulden even terug PZC PZC Een vleugje Italië, maar zonder zon Gelukstrofee voortaan zonder nominaties 11 Caravanbezitters weten nog steeds van geen wijken voor gemeente Rijk wil schade aan bloemkool niet betalen Skeelertocht Walcheren on Wheels Expositie van schilderclub Westkapelle agenda Drankrijder op de bon Theaterrondleidingen in Burgh Bewoner slaapt door inbraak heen Politie pakt zeven vandalen Meer klachten over WAO-hulp Winkeldievegge aangehouden lezers schrijven Parkeren dinsdag 16 juli 2002 door Piet Kleemans N1EUW-HAAMSTEDE - De Duinpolder bij Nieuw-Haam- stede is al dik veertig jaar inzet van strijd tussen de lokale over heid en grondbezitters. Achter eenvolgens de gemeenten Haamstede, Westerschouwen en Schouwen-Duiveland heb ben tot dusverre steeds aan het kortste eind getrokken. DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil landbouwer L. Legemate aan het Groen Weegje in Zierikzee geen extra schadegeld uitkeren voor een in 1998 verregende bloemkooloogst. De rechtbank in Middelburg droeg het ministerie eerder op wel met extra geld voor Lege- mate over de brug te komen. In 1998 verloor Legemate een groot deel van zijn oogst en bleek ook zijn bloemkooloogst zo goed als mislukt. Binnenlandse Zaken wilde ech ter niet meer dan 16.000 gulden vergoeden. Het ministerie meende dat de mislukte bloem kooloogst niet een gevolg van de wateroverlast kon zijn, maar mogelijk van de vorst. Volgens het onderzoeksbureau van BIZA (Laser) kon na de vorstperiode niet meer worden vastgesteld of de bloemkool door de wateroverlast te lijden heeft gehad. Maar de rechtbank in Middel burg stelde vast dat het ministerie ook niet hard heeft kunnen maken dat de schade niet door de wateroverlast is veroorzaakt. Het ministerie stapte daarop naar de Raad van State die gisteren het beroep be handelde. Krijgt Legmate gelijk dan zal het ministerie alsnog met enkele duizenden euro's over de brug moeten komen. WESTKAPELLE - Westkapelle is dinsdag 30 juli het decor voor Walcheren on Wheels. De skee lertocht komt langs de elf dor pen op Walcheren. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden. De start is om 17.30 uur bij lunchcafé Traolje- werk in Westkapelle. Skeele raars kunnen kiezen voor de 10, 20, 40 of 60 kilometer. Iedere deelnemer krijgt een routebe schrijving mee. Zo kunnen ze de tocht op eigen gelegenheid ma ken. Voor wie dat niet wil, zijn er bij de 40 en 60 kilometer voorrij- fietsers. Op de routebeschrij ving staat precies aangegeven hoe moet worden gereden. Bij de drukkere ovei'steekpunten staan verkeersregelaars om de deelnemers veilig te laten over steken. Langs de route staan verschil lende verfrissingsposten. Ook is EHBO aanwezig. De skeelertocht wordt georga niseerd onder auspiciën van de skeelerbond. Deelnemers zijn hierdoor verzekerd, maar moe ten wel een helm dragen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De gemeente wil de caravans graag weg hebben van het ge bied, dat onder Natuurmonu ment Kop van Schouwen valt. Maar de bezitters van die cara vans zijn nog lang niet verdwe nen, voorspelt Piet Krijger, voormalig beheerder van de Duinpolder. Het verhaal van de Duinpolder begint voor de Tweede Wereld oorlog. Toen was het gebied het domein van enkele 'zandboe ren'. In de jaren dertig werden hun gronden opgekocht door de NV Nieuw-Haamstede, die er grootschalig wilde gaan boeren. Dat liep op een jammerlijke mislukking uit; de grond kwam door dat debacle in handen van een hypothecaire kredietbank. De Zandvoortse makelaar Mon- sjou kocht het terrein op, inclu sief alle opstallen, en in 1959 werd de in Leidschendam zete lende maatschappij in onroe rend goed Verzicht de nieuwe eigenaar. Die verhuurde het ter rein aan kampeerders. Voor vijf tig gulden per jaar mochten zij een leuk plekje uitzoeken om hun vakantieoptrekje neer te zetten. Krijger: „Een kampeer- wet had je toen nog niet, dus het ging allemaal nog makkelijk." Ruzie Toenmalig burgemeester van de gemeente Haamstede jonkheer Roël vond het maar niks, die kampeerders in het duingebied. Hij zocht contact met directeur J. Vèrboon van Verzicht om te proberen de tenten en caravans weg te krijgen. Verboon wist er wel wat op. Hij kwam met een plan voor de bouw van een rian te villa voor hemzelf met een flinke lap grond erbij, waarin dan onder meer een forse vijver zou worden uitgegraven. De rest van de grond mocht de gemeen te dan wel kopen. Krijger: „Maar Verboon kreeg geen poot aan de grond bij de gemeente voor dat plan en toen is hij dwars gaan liggen." Krijger kreeg van zijn brood heer Verzicht de opdracht om de Duinpolder in kleine stukjes te hakken en die vervolgens te ver kopen aan particulieren. Totaal 57 kopers meldden zich. Een aantal van hen nam de grond in gebruik voor het plaatsen van een caravan. Krijger: „Maar er waren er ook bij die de grond ge woon kochten om te specule ren." V riendjespolitiek Over wat er nu wel en niet pre cies mocht in het terrein zijn volgens Krijger heel wat - soms hoog oplopende - ruzies uitge vochten. Het kwam er volgens hem meestal op neer dat degene met de dikste portefeuille uit eindelijk aan het langste eind trok. „Vriendjespolitiek was het, niets meer en niets minder. Wat Jantje niet mocht, mocht Keesje wel." Krijger geeft de gemeente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland - die allebei de caravans uit de Duinpolder weg willen hebben - voorlopig weinig kans. Of de door ge meente en provincie gehanteer de uitsterfconstructie werkt moet hij nog zien. „Okee, er mogen geen nieuwe caravans komen. Maar wat er staat mag wel worden onder houden en in de praktijk bete kent dat caravans stukje bij beetje compleet worden ver nieuwd. Nou, dan kun je het lang volhouden hoor." IHop' 'Deze ueetLuni u rxeé beiaLen' devotm OQfl©?/, usaèudeéo* J§ 2?©» foto Marijke Folkertsma In de groentezaak van Bennie Pieper (rechts) en in de rijdende winkel van broer Arco kan deze week met guldens worden betaald. door Ali Pankow OOSTERLAND - „Ook wij zit ten van die euro te balen, daar om kunt u deze week bij ons met guldens betalen." Die tekst prijkt op de reclamebor den van de groentespeciaal zaak van Bennie Pieper aan de Molenweg in Oosterland', evenals op de ruit van de win kelwagen in groenten en fruit van Arco Pieper. De gebroe ders Pieper halen voor even de gulden terug in hun verkoop systeem en die actie blijkt ver rassend veel respons op te leve- „Blijkbaar zijn er nog heel wat guldens en tientjes achterge bleven bij de mensen. Ik hoor dat het geld vaak tevoorschijn komt uit vergeten laatjes tij dens de schoonmaak of uit jas zakken", zegt Bennie Pieper. Zo verging het hem zelf in elk geval ook. Hij vond in de zak van een zomerjas plotseling een biljet van honderd gulden. Inwisselen zou hem 3,50 euro kosten, zo kreeg hij bij de bank te horen. „Dit overkomt onge twijfeld meer mensen", dacht hij en hij besloot samen met zijn broer een klantvriendelij ke actie op touw te zetten. Van maandag tot en met zaterdag kunnen de klanten zowel in de winkel als in de winkelwagen desgewenst met guldens afre kenen. Daarbij worden geen kosten voor het omwisselen in rekening gebracht. „Als wij het bedrag dat we binnen krij gen in één keer omwisselen, hoeven wij daar maar één keer kosten voor te betalen. Die ne men we graag voor onze reke ning", zegt Bennie Pieper. Hij is verrast over de reacties. Veel meer klanten dan ver wacht blijken nog guldens tot hun beschikking te hebben. „We hebben de afgelopen week ruim vijftienhonderd gulden ontvangen; dat is reden voor ons de actie met nog een weekj e te verlengen", zegt Pieper. Zo wel in de winkel als in de ver koopwagen van zijn broer wer den vooral veel losse guldens en tientjes ter betaling aange boden. De rijdende winkel in groenten en fruit van Arco Pie per legt wekelijks een vaste route af in de kernen en het buitengebied van Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Sommige mensen kwamen nog met een biljet van vijfentwintig gulden en er was er één die met een biljet van honderd gulden betaalde. De Piepers zijn niet al him pro ducten dubbel gaan prijzen. Alleen het bedrag in euro's staat vermeld en via de appa ratuur kan er snel worden om gerekend. WESTKAPELLE - De Teken en schilderclub Westkapelle houdt van 29 juli tot 3 augustus haar jaarlijkse expositie in Westkapelle. Het thema van de tentoonstel ling heet: Tussen 't weater van de zêê. De expositie is gratis toegankelijk van vier urn 's middags tot zeven uur 's avonds in het verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst aan de Markt. Het leven aan de kust is via ver schillende technieken in schil derkunst en pentekeningen in beeld gebracht. Zo is er gebruik gemaakt van aquarel, pastel, acrylverf en olieverf. Naast de afbeeldingen is de schelpenverzameling van S. de Visser te bewonderen. A. Pro voost stelt zijn boeiencollectie en andere dingen uit de zee ten toon. 1 STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Ingang Slot, 19.00 uur: Excursie Slot Haamstede; REIMESSE-Transferium, 13.30 uur-17.30 uur: Tocht Strijd tegen het water; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur, 19.00 uur: Excursie Boswachterij; ZIERIKZEE - Centrum, 10.00-17.00 uur: Maritieme dag; Den Hogen Blok, 13.30 uur: Fietsen voor senioren route Serooskerke; door Andrea Bolle RENESSE - Het thema mag dan wel Frans/Italiaans zijn, maar het weer is niet te vergelijken met dat van deze twee zonnige vakantielanden. Bewolking en een stevig windje weerhiel den gisteren veel toeristen in Renesse ervan naar het strand te gaan. In plaats daarvan werd er rondgeslenterd in het dorp. Voor het activiteitenteam Schouwenland Eventures is dat helemaal niet erg. De recre atiemedewerkers hopen de jonge toeristen deze zomer vooral met themaweken te vermaken. Bij de watermeter in Renesse verzamelen de kinderen zich voor het programmaonderdeel- Rijmen en Dichten. Er wordt be gonnen met het bekende 'galg je', maar dan met Franse en Italiaanse woorden. De teamlei ders, voor de gelegenheid ver kleed als Italiaanse gondeliers, zetten met krijt zes strepen op de grond. Een paar giechelende tieners willen ook wel meedoen. „Aansluiten bij de kindertjes", grapt activiteitenbegeleider Klaas Mulder. De galg wordt bij iedere foute letter aangevuld met een krijtstreep, maar het woord Parijs wordt op tijd gera den. Naast dit soort spelletjes, heeft de stichting nog een aantal an dere activiteiten in petto, waar onder kindertheater, maffia- Verkleed als Italiaanse gondeliers laat het activiteitenteam kinderen woorden raden. foto Marijke Folkertsma avond en een hardloopwed strijd rond de kerk. Om de acti viteiten te promoten hebben de Renesser ondernemers een pak ket gekregen om hun etalages sfeervol in te richten. Ook hangt over de hele Hogezoom in het dorp zo'n duizend meter Itali aanse vlag, „om het dorp de sfeer van het thema te laten uit stralen", licht projectleider dorpsactiviteiten Kevin Jans sen toe. „En de borden die we overal in het dorp neerzetten helpen ook bij de promotie." Dergelijk materiaal wordt dit ZIERIKZEE - Op de Balie in Zierikzee betrapte de politie in de nacht van zondag op maandag een 32-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland op rijden onder in vloed. De man reed door Zierikzee en botste op de Balie bijna op een dienstauto van de politie. Uit een blaastest bleek dat hij te veel had gedronken hetgeen hem op een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur kwam te staan. BURGH - Museum De Burghse Schoole verzorgt ook deze zo mer weer theaterrondleidingen tijdens dinsdagavonden in juli en augustus. De wandeling voert over de Karolingische Burght, langs het oude schooltje en naar de Hervormde Kerk. Vandaag, dinsdag 16 juli, is de eerste theaterrondleiding. Ver trek om 19.00 uur vanaf museum De Burghse Schoole. BURGH-HAAMSTEDE - Een inbreker heeft in de nacht van zondag op maandag toegeslagen in een huis aan de Platbos- laan in Burgh-Haamstede terwijl de bewoonster op de boven verdieping lag te slapen. Hoewel de inbreker verschillende kasten uitvoerig heeft doorzocht, is zij door het ongewenste bezoek heengeslapen en ontdekte de inbraak de volgende dag. De dief is vertrokken met ongeveer vijftig videobanden, dertig cd's en een paar honderd euro contant geld. AXEL - De politie heeft zaterdagmiddag in Axel een groep jongeren aangehouden in verband met vernielingen aan een schoolgebouw. Aanvankelijk hield de politie vier jongeren aanZe maakten deel uit van een groep van zevenvier meisj es en drie jongens, in leeftijd variërend van twaalf tot zestien jaar. De aanhouding gebeurde na een tip. Op het moment dat de politie bij de school arriveerde, rende het zevental weg. Een zoektocht in de buurt leverde vier aanhoudingen op; het kwartet werd voor verhoor naar het bureau gebracht, waar ook de overige drie zich naderhand meldden. Het groepje had op het dak van de school zo'n twintig deksels van ontluchtingspijpen vernield en naar beneden gegooid. Tevens werd er een brandje gesticht in de fietsenstalling en werden enkele zakken met houtsnippers leeggegooid. De po litie heeft de zeven doorverwezen naar het Halt-bureau. De ouders zijn op de hoogte gesteld. MIDDELBURG - De Socialistische Partij in Middelburg heeft veertien nieuwe klachten gekregen van WAO'ers over slechte begeleiding door instellingen. De klachtenstroom kwam binnen nadat de SP de barricade op ging om het WAO- beleid aan de kaak te stellen. R. Dreesens van de SP ging daar voor vorige week naar Den Haag. Ook voerde hij samen met één van de gedupeerde WAO'ers actie bij het reïntegratiebe- drijf Kliq in Goes. De SP gaat zich voor alle nieuwe gedupeer den inzetten. VLISSINGEN - Een 37-jarige Vlissingse heeft gisteren een boete gekregen van 110 euro. De vrouw had bij de Gamma aan de Govert Flincklaan een nietmachine ter waarde van 36 euro niet afgerekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De toekenning van de Gelukstrofee is dit jaar op andere leest geschoeid dan voorgaande jaren. De Geluks trofee is een wisselbeker die wordt toegekend aan een per soon, vereniging of stichting die zich het afgelopen jaar op bij zondere wijze heeft ingespan nen voor de promotie van Zie rikzee. Voorheen werden vooraf steeds drie genomineerden bekendge maakt die voor deze onder scheiding in aanmerking kwa men. „Daar zien we dit keer vanaf. We hebben na overleg besloten dit jaar de Gelukstrofee spon taan toe te kennen, zonder voor af eerst drie genomineerden aan te wijzen", zegt voorzitter Dries Schiettekatte van ZOC Aktief, onderdeel van de Zierikzeese Ondernemersvereniging. Ook de verkiezing van de win naar gebeurt op een andere ma nier. In de voorgaande jaren had het publiek daar een belangrij ke stem in. Door middel van een stembiljet in het bonnenboekje van de zogeheten mei-actie van de middenstand konden de be woners hun voorkeur uitspre ken. Die stemming vanuit de be volking legde veel gewicht in de schaal bij het bepalen van de uiteindelijke winnaar door het bestuur van ZOC Aktief. Volgens Schiettekatte kleven daaraan echter ook nadelen, omdat groepen met een brede achterban dan vanzelfsprekend meer stemmen krijgen. Zo be hoorde de Stichting Historische Spelen Zierikzee de afgelopen jaren voortdurend tot de geno mineerden. In 1998 kreeg deze Stichting de wisselbeker uitge reikt. Verdere winnaars in de af gelopen jaren waren de Ko- ninkllijke Harmonie Kunst en Eer voor de organisatie van het Drumafestival, de Stichting Museumhaven en Poppodium Brogum. Vernoemd De wisselbeker is vernoemd naar degene die de trofee als eerste kreeg uitgereikt: Ria Geluk. Zij werd met deze prijs geëerd voor haar tomeloze energie als initiator van talrijke culturele en promotionele activiteiten in en rond Zierik zee. De winnaar van de Gelukstrofee 2002 wordt dinsdagavond 23 ju li bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. Wethouder A. van der Wouden van Cultuur reikt de wisselbe ker uit. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. jaar voor het eerst ingezet. „Als het weer zo is, blijven er veel meer mensen in het dorp en dat is hartstikke leuk", zegt Jans sen. Volgende week waant Re nesse zich in Caribische sferen. Daarvoor moet het kwik eigen lijk wel wat stijgen. Vergunning parkeren door post te laat. Zierikzee op zijn smalst (PZC, 5-7). Gauw de post de schuld geven, als men haast-je- rep-je belanghebbendenparke- ren er door wil drukken. Veel za ken bij de gemeente worden zeer eigengereid aangepast, waar door er veel geld uitgegeven wordt wat niet had gehoeven. Maar belanghebbendenparke- ren spekt de gemeentekas weer, dus waar maken wij belasting betalers ons druk om! Er moes ten hiervoor overal borden geplaatst worden. Ik zou dan denken, het scheelt een hoop werk indien je het bord onder een ander verkeersbord vast schroeft, het scheelt ook een paal en het is in een monumen- tenstad als Zierikzee toch zaak zo min mogelijk palen en borden in de stad te hebben en het straatbeeld zo rustig mogelijk te houden. Zo blijkt maar weer eens dat haastige spoed zelden goed is, want had men er eens goed over nagedacht, dan was men vast anders te werk gegaan. Het blijft zuur dat wij als bewo ners, binnen en buiten de gracht, opgezadeld worden met een oplossing die tot niemands tevredenheid is genomen. L. C. Mol Breedstraat 4 Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29