j Schouwen stelt voorkeursrecht in Afstand is ook goed voor je relatie Extra hellingbanen naar fietspad op Oosterscheldedijk Zeventig fietsers de boer op Elke maand de eerste 120 minuten gratis internetten comfbrto Meer dan 70.000 occasions vind je op Gemeente wapent zich tegen prijsopdrijving Noorderpolder en Poortambacht Inbreker gepakt (0t) AutoTrack.nl Het Net" zeeuwse almanak Marx VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE HAWOHTH f Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandslraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 16 juli 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is bij Levens strijd bij Zierikzee begonnen met de aanleg van extra helling- banen naar het fietspad langs en over de Oosterscheldedijk. Goed nieuws voor fietsliefheb- bers, maar hengelaars en zon- aanbidders zijn er minder blij mee. Zij vinden dat er voor hen geen ruimte meer overblijft. Tot de komst van het fietspad - ook wel betiteld als 'fietsboule- vard' - waren de kleine strand jes van Borrendamme en Le vensstrijd bij Zierikzee een oase van rust. Het geluid van het kabbelende water tegen het dijklichaam is ingeruild voor dat van fietsban den op asfalt. Weg privacy en weg rust, betekent dat volgens G. Voshol uit Zierikzee, één van de fans van het strandje bij Le vensstrijd. Onvrede „Voor ons rustzoekers blijft bij na niets meer over", constateert de Zierikzeese teleurgesteld. Zij uitte haar onvrede over de ont wikkelingen bij Borrendamme en Levensstrijde in een brief aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG) onder wiens verant woordelijkheid het fietspad en de bijbehorende voorzieningen als hellingbanen en fietstrap- pen zijn aangelegd. Het ant woord van de DLG was even kort als voor Voshol ontluiste rend: niets meer aan te doen. De beslissing is al geruime tijd ge leden gevallen, stelt de DLG. Bezwaarschrift Dat weerhoudt Voshol er niet van een bezwaarschrift in te dienen tegen de gang van zaken. De Zierikzeese wil ook andere fans van het strandje bij Le vensstrijd en dat bij Borren damme mobiliseren om te pro beren in elk geval nog iets aan recx-eatiemogelijkheden langs de dijk over te houden. „Want zoals nu de hellingbaan bij de Weldamseweg wordt aan gelegd, is straks de zwemtrap ook niet meer te gebruiken. Zo blijft er voor ons niets oer. Ter wijl wij toch niemand tot last zijn." Advertentie doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil zich wapenen tegen grondspeculatie I cn eventuele prijsopdrijving bij de verkoop van woningen in Noorderpolder en Poortam- I bacht n. Het college van burge- I meester en wethouders wil I daarom voor de gronden, waar in de toekomst de nieuwbouw- I wijken van Zierikzee moeten verrijzen, het gemeentelijk voorkeursrecht laten gelden. Schouwen-Duiveland is druk doende plannen te smeden voor de fikse uitbreiding van Zierik zee met de bouw van de nieuw bouwwijken Poortambacht II (344 woningen) en Noorderpol der (715 woningen). Een groot deel van de (landbouw) gronden waar deze huizen gerealiseerd zullen worden is in handen van projectontwikkelaars. Voor de gemeente is dat lastig, omdat zij bij het maken van de plannen GOES - Een 44-jarige Rotter dammer is gistermorgen aange houden, enkele uren nadat hij had ingebroken in een bedrij f op het industrieterrein in Goes. Een beveiligingsbeambte had rond drie uur 's nachts een ver dacht persoon zien wegrennen in de omgeving van de Amund- senwég. Twee uur later werd de ze persoon op de A. Fok kerstraat aangehouden. Hij had enkele autoradio's, twee wisse laars en een geldkistje gestolen. Advertentie afspraken moet maken met deze ondernemers. Daarnaast ligt het gevaar van grondspeculatie op de loer, dat de verkoopprij zen voor de nieuwe bewoners van de wijken kan opdrijven. Het college B en W wil bij de Zierikzeese uitbreiding zoveel mogelijk zelf de touwtjes in handen houden. In het kader van de actieve grondpolitiek, waar de gemeente naar streeft, doet het daarom een beroep op de Wet Voorkeursrecht Ge meenten (WVG). Hiermee kan een gemeente een voorkeurs recht voor een bepaald gebied vaststellen. Wil één van de grondeigenaren zijn deel verko pen, dan is de gemeente in prin cipe de eerste kandidaat voor overname. Voor wat betreft zo wel Noorderpolder als Poort- ambacht II wil het college dit recht zowel op de stukken grond, die nog aangekocht moe ten worden (in totaal bijna twee hectare), als die van de project ontwikkelaars vestigen. In to taal gaat het om bijna 2 8 hectare in Noorderpolder en 14,5 hecta re in Poortambacht. De WVG vormt in deze fase van de plannenmakerij ook een 'be schermingsinstrument' tegen grondspeculatie van zowel pro jectontwikkelaars als de parti culiere grondeigenaren. De ver wachting is tevens dat het een 'prijsdempend effect' kan heb ben op de verkoopprijzen van de gronden. „Het voorkeursrecht voorkomt in ieder geval prij sop- drij ving van tegen elkaar opbie dende marktpartijen", moti veert het college deze stap. Hoewel dit voorkeursrecht de gemeente in theorie bij de aan koop van de grond flink wat zou kunnen kosten, is de maatregel zelf goedkoop. „Op dit moment kost het de gemeente - buiten wat ambtelijke uren voor het voorbereiden van het voorstel - niets", stelt A. Schaalje van het Ontwikkelingsbedrijf. Wanneer grond te koop aangeboden wordt, moet de gemeente be sluiten of ze deportemonnee daadwerkelijk wil trekken. De eerste VeKaBo/ASD-fietstocht van dit jaar vertrok gisteren vanaf het bedrijf van landbouwer H. Remijn. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De belangstelling voor de eerste VeKaBo/ASD-fietstocht van 2002 was boven verwachting. Zeventig fietsers meldden zich gisteravond bij het bedrijf van landbouwer H. Remijn in Burgh-Haamstede voor een tien kilometer lange fietstocht door landelijk gebied en aansluitend een rondleiding over het bedrijf van Remijn. Waar de f ietsliefhebbers altijd weer vandaan komen weet or ganisator J. Gaanderse, die de tocht met P. van Westen, N. Ge luk en A. Hanson organiseert, niet. „Maar we doen het al zo'n vijftien jaar en er is eigenlijk al tijd goede belangstelling voor. Maar deze keer is het echt boven verwachting druk." De fietstochten van de Vereni ging van Kampeer Boeren en Agrarische Schouwen-Duive land zijn meer dan alleen trap pen over polderwegen. Onder weg wordt regelmatig gestopt vanuit de gedachte dat fietsen door een gebied een goede gele genheid is om informatie te krijgen en over te brengen. De deelnemers krijgen dan allerlei bijzonderheden te horen over de natuur en de landbouwgewas sen die te zien zijn. Deze keer werd ter hoogte van de Plompe Toren van Koudeker- ke en de inlagen achter de dijk een en ander verteld over de wa tersnood van de 1953 en de dijk- sluiting en de gevolgen die dit alles had voor het Schouwse landschap. De volgende fietstocht wordt maandag 29 juli om 19.00 uur gehouden. Start- en eindpunt is de chrysantenkwekerij van de gebroeders Van den Burg aan de Ringweg bij Sirjansland. De derde en laatste VeKa- Bo/ASD-fietstocht van 2002 gaat maandag 5 augustus vanaf de voet van de Brouwersdam van start. Per auto gaat het van daaruit naar Ouddorp, waar de fietstocht begint en eindigt bij het bloemzaadteeltbedrijf van de familie Mastenbroek aan de Oudelandseweg in Ouddorp. Vertrek 18.30 uur. De autosite voor heel Nederland Strandwacht van Vlissingen krijgt als eerste defibrillator VLISSINGEN - De strand wacht in Vlissingen heeft als eerste strandreddingsbrigade in Nederland de beschikking over een Automatische Externe De fibrillator. Het apparaat kan gebruikt worden voor het toe dienen van een stroomstoot bij bepaalde hartritmestoornissen. De Nederlandse Reanimatie Raad is van mening dat veel le vens kunnen worden gered door het gebruik van een defibrilla tor. Het zo vroeg mogelijk toe dienen van een stroomstoot bij een hartritmestoornis vergroot de overlevingskans. De gemeente Vlissingen heeft besloten de strandbewaking uit te rusten met een defibrillator. Volgens de strandreddingsbri gade treden juist bij ongevallen op stranden en in duingebieden vaak ernstige vertragingen op in de noodhulpverlening, door dat ambulances deze gebieden niet op tijd kunnen bereiken. Ooit was hij in zijn studen tentijd links en bevlogen. Het linkse gedachtegoed droeg hij ook op alle mogelijk ma nieren uit. Zo verplaatste hij zich door Nijmegen op een rode fiets en was hij steevast gekleed in een rood ribjasje. In de loop der jaren heeft de Middelbur ger heel wat van zijn oude idealen laten varen en is hij, politiek gezien, ook wel wat naar het midden opgescho ven. En de lange mars door de instituten heeft hem financi eel gezien ook geen windeie ren opgeleverd. Alleen zijn zeventien jaar oude rode ka ter herinnert nog aan die tijd van toen. Hij kreeg het beest je tijdens zijn studentenpe riode, toen het niet veel gro ter was dan een tennisbal. Nu woont hij in een mooi momu- mentenpand en scharrelt het stokoude dier rond in een grote ommuurde tuin. Als zijn kater 's avonds laat bin nen moet komen denkt hij af en toe nog wel eens weemoe dig aan de tijd van toen. Op zulke momenten klinkt de roep 'Marx, komen' nadruk kelijk door de Middelburgse binnenstad. Advertentie Daar was Janneke niet echt op voorbe reid: in de winteravond over de Zee- landbrug in een dun spijkerjackje. „Ik had na dat weekeinde meteen een zwa re griep. De tweede keer was ik weer niet zo lekker toen ik thuis kwam, dus dan hoor je al gauw dat je 'altijd ziek bent' als je in Zeeland bent geweest." Studeren Janneke kan er nu om grinniken. Aan beide kanten raken de ouders over tuigd dat hun relatie hecht is. Er zijn harde woorden gevallen over veel te hoge telefoonrekeningen, maar er is ook waardering dat ze hun studie niet hebben laten sloffen. Youri vindt zelf wel dat hij meer tijd had moeten inves teren in het leren, maar hij heeft zijn vwo-diploma op zak en Janneke is ge slaagd voor het mavo-examen. Hij gaat werktuigbouwkunde studeren in Delft en zij kiest voor een opleiding Sociaal Cultureel Werk (SCW) in Eindhoven. Daarna overweegt ze de politieschool in Amsterdam en ze wil weer wat meer tijd vrijmaken voor haar hobby toneel spelen. Een toekomstvisie voor him tweetjes? „Ja, die gaat best ver", zeggen beiden. Samenwonen, dat in elk geval. Op ter mijn, nu nog niet, want je moet elkaar ook ruimte geven voor een eigen vrien denkring. En de lijn Delft-Eindhoven lijkt hen straks wel te overbruggen. door Ali Pankow Er ligt ruim tweehonderd kilometer tussen Best en Zierikzee. Dat is een flink eind. Janneke Waasdorp en Youri Vaes weten er alles van. Ze zijn allebei achttien, en al driekwart jaar ver schrikkelijk verliefd op elkaar. Janne ke woont in Best, Youri in Zierikzee. Liefde houdt geen rekening met af stand en grenzen. Dat mag misschien poëtisch klinken, maar in de praktijk kan het ook knap lastig zijn. „Toch is afstand ook goed voor je relatie. Je moet er meer moeite voor doen en je hebt elkaar altijd wat te vertellen", zegt Janneke, terwijl ze dicht tegen Youri aankruipt. Zij kampeert al sinds haar elfde met haar ouders in de caravan op camping Den Osse in Brouwershaven. In het voor- en naseizoen en in de zomer zeven weken achtereen. Youri heeft al enkele seizoenen een baantje in de snackbar op het naastgelegen Port Greve. Janne ke vond hem altijd al een 'leuk joch'. Ze kwam met een stel andere jongeren wel eens in de snackbar waar Youri werkte. ,Maar ik was eerst helemaal niet zo be zig met vriendjes of verkering. Ik vond het wel altijd extra leuk worden als Youri ook bij de groep kwam als hij vrij had", bekent Janneke. Vorig jaar, aan het eind van het seizoen, was er ineens die afspraak 'met z'n allen' nog een avondje te gaan stappen in Renesse. „Daar had ik zo'n zin in, maar ik had al heel lang een afspraak stijldansen in Zierikzee. Ik danste al vier jaar met hetzelfde meisje, die kun je dan niet in eens laten zitten", zegt Youri. Janneke ging die bewuste zaterdagavond dus maar niet naar Renesse, maar sloot zich aan bij een groepje dat naar Zierikzee ging. Ze kwam in café De Biet terecht en via een sms-je werd Youri daarvan snel op de hoogte gebracht. Zijn dans avond was rond twaalf uur afgelopen en daarna was dus De Biet the place to be. De vlam sloeg over. „Ik heb een meisje gekust", mompelde Youri toen hij om zes uur 's ochtends thuis kwam en daar een verbolgen vader vond, wachtend op een verklaring. Youri kreeg het be grip dat je van een toffe vader in zo'n si tuatie mag verwachten. Toch leek het hem beter zich de zondag erna maar heel gedeisd te houden, al snakte hij er naar nog even naar Den Osse te gaan om Janneke uit te zwaaien. Youri Vaes en Janneke Waasdorp op camping Den Osse. „Ik zat helemaal verhef d achterin de auto toen we terugreden naar Best en dacht: hoe moet dat nou, nu zien we el kaar de hele winter niet"zegt Janneke. Ze greep haar kans toen haar ouders twee weken later besloten nog een keertje lekker te gaan eten in De Osse- hut op de camping. Janneke ging mee, maar zij gaf de voorkeur aan de snack bar op Port Greve. Haar snoet betrekt bij de herinnering. „Het werd helemaal niks die avond. Youri was aan het werk en besteedde nauwelijks aandacht aan me. Ik heb daar vier uur gezeten, we hebben nau welijks samen gepraat en ik kreeg al leen maar een zoentje op m'n wang." Youri haalt schokkerig z'n schouders op als zij dit vertelt. Jaik vond het zelf ook heel rot dat het zo was gegaan. Maar dan staat ze daar ineens en je moet toch hard werken. Ik had tussen door maar een half uurtje vrij en er wa ren ook veel vrienden die op ons let ten." Best moeilijk dus, een beetje het pad te vinden in zo'n prille verliefdheid. Ook nu bracht sms uitkomst. Youri wist Janneke te overtuigen dat het ook van zijn kant menens was. Een hele winter elkaar niet zien was ondenkbaar. Bel len was te weinig. „Woorden komen wel eens anders uit je mond dan je be doelt. Als je ongesteld bent bijvoor beeld of het lijkt dat je chagrijnig bent. Af en toe moet je elkaar kunnen aankij ken als je praat", zegt Janneke. Eén of twee keer per maand moesten ze ge woon bij elkaar zijn. Soms was het da gen aftellen. De eerste keer dat Janneke naar Zierik zee kwam, haalde Youri haar met zijn foto Dirk-Jan Gjeltema scootertje op van het station in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27