Schans liet weinig sporen na Nattigheid maakt mechanisch wieden onmogelijk Bie 't vier wier 't nieuwe oefiezer op maèt esloge Of dinsdag 16 juli 2002 Met als motto De parels en de ketting lanceerde een werkgroep in 2000 het idee voor herstel van de Staats- Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Historische verdedigingswerken, vooral uit de 16e en 17e eeuw, waarvan de sporen in de regio nog altijd, meer en minder opvallend, aanwezig zijn. Rijk en provincie stelden geld beschikbaar voor nader onderzoek, dat momenteel wordt uitgevoerd door het bureau H+N+S. Na de zomervakantie moet dit uitmonden in een visie over aanpak van een project, waarover ook met de streek van gedachten wordt ge wisseld. Eerherstel voor de linies, forten, schansen, vestingwer ken, die eeuwen later nog steeds een verhaal te vertellen hebben. In Buitengebied aandacht voor een aantal van de parels en daarmee ook voor de ketting die voor de sa menhang zorgt. In deze aflevering de Krabbeschans bij Sluis. Wat ze mien daè n plezier mee edaè, die ménsen van Kèrrekwèrreve. Ineens stieng daè d'n aauwe stervaolje. 'nBit- jemoaier dan vroeger, ma jao, ik ao toevallig ok nèt 'n nieuw pak an. Waèrom die goeie aauwe stervaolje dan nie? 'k Stieng d'r langdurig bie te kieken, tot mien vraauwezei: 'Wat is t'r eigenlijk an dat aauwe gevaèrte te zien?' 'k Kon t'r nie kwaèlijk neme da ze nie begriepe kon, dat die goeie aauwe kammeraod bie mien oónderdduzenderinnerin- gen wakker maèkte. Op dit oagenblik is t'n ver-eve tot mo nument, mar in mien tied was t'n nog in vol bedriefIk zie du- delijk nog 't paèrd, 'n bitje be nauwd vö de pienloaze operao- sie van 't verwisselen van z'n oefiezers. Ma de jonges van Kèsteloo waère eêl goed in staèt om 't beest op z'n gemak te stél len. Mee zoete woordjes lokten ze 't angstige dier tussen de paèlen van de stervaolje. Dan schove ze 'n iezere staève van drie centi meter dikke, achter z'n koönte. Mee vee moaie praètjes kreeg 't paèrd 'n toutje roönd z'n poat. Daènaè was 'n zö goed as mach- teloas'k Wete as de dag van gis tere oe die poat, mee d'oönder- kaante naè bove, an die stange wier geboönde. Dan pas wipten ze mee 'n aandige beweging 't aauwe iezer d'r oönder vandaè- ne. Bie 't vier wier 't nieuwe oefie zer, witgloeiend op maèt esloge. 't Passe van 't gloeiend eête iezer oönder d'n oeve gieng gepaèrd mee 'n vrimde penetrante geur. 'n Geur die ik m'n eige noe nog precies kan erinnere. 'n Geur die d'r bie-oarde... As 'k in de klasse zat bie meester Heijboer, kon 'k wè 's weg- droame bie 't geluud van 't aèm- beêld in de smisse. Zö èlder as da kloönk. Iedere keer 'n paèr slaè- gen in daènaè liete ze de vooraè- mer eve uittikke. Zö van 'bang, bang, tiktiktik'. Zou ik noe d'n eênigen weze die an da soart ra- ore diengen zit te dienke? Ka je toch mèrreke da 'k oud begin t'oaren. Je kon aollerlei diensten laète verrichte in de smisse. As t'r 'n scheure in je klompe was espronge, lei Kees van de smid d'r 'n blienkend bandje om ene. D an kon j e cl'r wi vö 'n tiedj e mee vöruut. Ma 't was uuteindelijk toch ma uutstèl van executie. Te gauw kwam d'n dag da je naè de wienkel van Tone-Pie most vö 'n paèr nieuwe. Die kostten toe vuufindertig cent in ze waère dikke in moeilijk om op te loa- pen in 't begin. Ze zaète pas lék ker tegen d'n tied da je d'r wï mee naè Kees Kèsteloo mos vö 'n nieuwe blienkende klomp- noudts weet in feite alleen uit overlevering dat er ooit sprake was van de Krabbeschans. ,,Nu kan ik opnieuw subsidie krijgen om. de gracht weer uit te gra ven", lacht hij „Maar daar ben ik nog niet aan toe. De geschiedenis van de Krabbe schans gaat terug tot het eind van de 16e eeuw. De opstandige (protestantse) Nederlandse ge westen zijn verwikkeld in een onafhankelijkheidsstrijd tegen het (katholieke) Spaanse gezag. Zeeuws-Vlaanderen, het grens gebied van de Noordelijke -en Zuidelijke Nederlanden, is het toneel van oorlogshandelingen. Grote stukken land komen on der water te staan en door heel de regio worden verdedigings werken - forten, schansen, re- douten, verbindingslinies - aan- gelegd. Schansen De Spanjaarden beginnen in 1573 met verbetering van de af weer van Sluis, in die tijd een vloothaven. Tussen 1578 en 1587 is de stad voor het eerst in Staatse handen en de moderni sering van de vestingwerken gaat door. Alexander Farnese, hertog van Parma, verovert de stad en hij laat in West-Zeeuws- Vlaanderen kleinere verdedi gingswerken aanleggen. Zo foto's Peter Nicolai dijkschans op. Vijf jaar later is de Vrede van Munster een feit. De Opstand is voorbijTot de wederopbouw hoort het (op nieuw) bedijken van polders, waaronder de Bewester-Eede- Benoorden-Sint Pietersdijk- polder. De functie van de Krab beschans komt te vervallen. In 1672 wordt de schans verkocht voor de sloop. De uit Frankrijk afkomstige familie Hennequin wordt eigenaar. Stempel Nog altijd drukt de familie een stempel op de resten van de Krabbeschans. Op het terrein bevindt zich een grafkelder, waarin 43 telgen begraven lig gen. In 1914 vindt Pi eter Henne quin, burgemeester van Sint Kruis en Aardenburg, Kamer- en Statenlid, er zijn laatste rust plaats. Het graf, omgeven door knotlinden, gaat in 1938 dicht; er ligt nu een grafzerk op. Nico Aernoudts heeft het nooit ge opend. „De beesten lopen er ge woon over. Nazaten, als die er nog zijn, hebben nooit contact opgenomen." Er is door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland een plan gemaakt voor herstelwerk aan de grafkelder (en trouwens ook voor het uit diepen van de gracht en ander opknap werk); de uitvoering laat op zich wachten. Aernoudts zegt wel steeds be wuster te worden van de cul tuurhistorische waarde van de Krabbeschans, mede door de toenemende aandacht voor de Staats-Spaanse linies. En ook omdat de aanwezigheid van (schamele) resten van het verde digingswerk hem enkele beper kingen opleggen. „Met de wei mag ik niks meer doen. Uitbrei dingen zijn moeilijk." Hij kan er mee leven, maar zit er niet op te wachten dat de Krabbeschans onderdeel wordt van een cul tuur historische-toeristische route. „Ikbesef terdege dat ik op een schoon plekje woon. Wel heb ik er schrik van dat het te veel in de belangstelling komt. Voor mij heeft dat geen toege voegde waarde." Rinus Antonisse kramme. 't Eênige prebleem da je mee zö'n baandje roönd je klompe kon was in de winter. As de jonges 'n spiegelgladde slierbaèn emaèkt oade op durp, was 't verbode om mee klompen mee klompkrammen, d'r op te slieren. Vö de beschaèdiging van 't ies, begriep je wè? Daèrom wiere de oönderkanten van je klompen gecontroleerd vö da je je aonloap mog neme. Da was 'n karweitje da meêsta edaè wier deü Ènk van de smid in Koos van denBosse. D'r kwam 'n tied, da de smisse wier veraanderd in 'n atelier. Da was toen d'r èkkens emaèkt wie- re vö de nieuwe moaie mure roönd de kèrreke. Artistiek wie- re daè van massief metaèl stik ken an mekaore elast. Daèbie wiere de contouren van de rots blokken van de mure gevolgd. Misschien lègge ze d'r nog, op 't Wie op de bonnefooi de Krabbeschans in het polderland tussen Draai brug en Sluis hoopt te vin den, kan dat mooi vergeten. Van het verdedigingswerk uit de Tachtigjarige Oorlog - een stervormige aarden wal, met bastions en een gracht - is vrijwel niets meer te zien. De sporen in het landschap zijn in de ruim 300 jaarna het buiten bedrijf stellen van de schans grondig uitgewist. Alleen enkele scherpe boch ten in de Bewester Eeweg ge ven aan dat er ter plaatse niet altijd gewoon landbouw grond lag. Het land ter hoogte van de bochten vertoont wat lichte oneffenheden. Een hollebollige laagte, die herinnert aan het mi- litahe object dat een rol speelde in de verdediging van het nabije Sluis. Het ANWB-bord in de berm, waarop enkele bijzonder heden over de Krabbeschans staan, valt nauwelijks op. De tekst is trouwens door de in vloed van wind en water bijna onleesbaar. Het is duidelijk: hier is met de cultuurhistorie weinig zorgzaam omgesprongen. Nico Aernoudts (41) is geboren en getogen op de boerderij die op de voormalige Krabbeschans staat. Dat hij op een militair- historisch plekje woont en werkt heeft hem nooit zo bezig gehouden. Het meeste was al verdwenen voor zijn geboorte. Zijn vader kreeg in 1960 toe stemming om met subsidie de kavel rond de boerderij te egali seren. De vierpuntige gracht van de schans werd dicht ge schoven. Over zoiets werd toen niet moeilijk gedaan. Aer- Graf van de familie Hennequin, die de schans in 1672 kocht. kèrrek-of bie de mine van de mure, 'n bitje roestig da wè ma toch ka je zie oe kunstzinnig ze daè in de smisse waère. Ze wachte noe op 'n schroat-an- delaèr, 'nvintzoönder gevoel vö romantiek. Tusse kapotte fiet sen in aander oud roest, zü ze wèg-ebrocht oare naè de oago- vens om daè veraanderd te oa- ren in 'n vierkaantig stik iezer, waèruut de ziel van de smeden verdwenen is. 'k Oare d'r nie opgewekt van, oönder ons ezeit. Daè realiseer ik m'n eige noe pas da 'k in mien veraèl aolle paère- liefebbers van vandaège d'n dag ekwètst Ik oneerbiedig es- proke over de poaten van 'n paèrd. In dan nog wè van zö'n edel dier. Ie kakt wè zöma mid den op straète, ma 'n kniesoor die daèr op lèt. Ma laè m'n julder vertèlle da 'k net zö vee van paèren aauwe as julder. In nog meer aauw ik van oöns ondje. Ma m'n zégge toch dat 'n poatjes eit. In as 'n cload gaèt, kriegt t'n 'n keurige be- graèfenis. M'n zü cl'r op létte dat 'n nie verwèrkt oart tot ap-klaè- re brokken vö oönden in katten. In da's bie 'n paèrd nog zeer de vraèg... Joop van Zijp Boerderij op de plek van de voormalige Krabbeschans bij Sluis. wordt ter beheersing van het ondergelopen gebied tussen Sluis en Aardenburg de Krab beschans opgeworpen. Tijdens de belegering van Sluis bouwt ook prins Maurits enkele schan sen, zoals de Elderschans en de Olieschans. De Krabbeschans wordt door Staatse troepen in 1604 ingeno men; hetzelfde jaar geven de Spanjaarden ook Sluis prijs. Onder meer de Krabbeschans wordt verbeterd. Nog in 1640 werpen de Staatsen de Kruis- De travalje in Kerkwerve. foto Marijke Folkertsma De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. Het weer zit De Bierkreek de laatste weken niet mee. Door de vele regen is de grond te drassig geworden om mecha nisch onkruid te wieden. Het trekkertje met hierachter een schoffel staat daarom al gerui me tijd werkeloos in de schuur, waardoor veel handwerk moet worden verricht. „Daar hebben we nu drie krachten voor inge huurd. Zij staan de hele dag te wieden. Weliswaar een forse ex tra kostenpost, maar het kan niet anders omdat dat werk nu eenmaal moet gebeuren", ver klaart Geertje. Evenals Eric is ze blij dat Hans en Marianne zijn teruggekeerd van vakantie. Vanaf het eind van de week storten ze zich weer volop op hun werk voor De Bier kreek. Hans zit nu nog in Lim burg waar hij stamrozen aan het bekijken is. Als hij terugkomt neemt hij zijn nichtje Yare mee. „De laatste jaren komt ze hier 's zomer enkele weken werken als het oculeerseizoen van start gaat. Vandaag kan ze meteen volle bak aan de slag omdat we dan min of meer officieel gaan beginnen." Aan Eric is dergelijk werk voor lopig niet besteed. Hij maakt zich meer zorgen om ziektes in de rozen. De bloemen gedijen het best in droog, zonnig weer en een temperatuur van zo'n vijf entwintig graden. „Het aantal ziektes is dan het kleinst en voor de bloei is dit weer ook het beste, want sommige soorten kunnen slecht tegen regen", legt Eric uit. De natte weersomstandig heden zorgen vooral voor een toename van schimmels, in principe de enige ziekte waar voor de rozen op De Bierkreek kwetsbaar zijn. Om die reden gebruikt Eric meer bestrij dingsmiddelen dan gewoonlijk. „Ik weet, het klinkt tegenstrij dig, maar ook op een biologisch bedrijf doen we aan gewasbe Op De Bierkreek wordt nu met de hand geschoffeld. foto Peter Nicolai scherming via bespuiten. Voor waarde hierbij is uiteraard wel dat we gebruik maken van bio logische bestrijdingsmiddelen die in principe zo veel mogelijk preventief worden ingezet. Ik spreek daarom ook liever over versterkingsmiddelen in plaats van bestrijdingsmiddelen." Het bespuiten van de rozen heeft met name als doel de strui ken weerbaarder te maken tegen schimmelinfecties. Daar voor worden onder meer zeewierextracten en bacterie extracten gebruikt. Zo zorgt bijvoorbeeld het zeewierextract van binnenuit voor versterking van de plant. Het middel bevat hormoonregulerende stoffen die het afweermechanisme in gang zetten en een gezonde groei reguleren. Daarnaast be vat het een stof die ook regelma tig bij planten en bomen voorkomende stressfactoren opheffen. In de praktijk bete kent dit een gezonder groeiend gewas, een beter wortelstelsel, verhoogde natuurlijke weer stand tegen schimmelziekten en infecties en meer kleur en blad groen op het gewas, waarbij ook het uitlopen van 'slapende' ogen wordt bevorderd. „Het zijn min of meer vitamines voor de strui ken", aldus Eric. Alle preventieve maatregelen ten spijt, moet hij bij sommige besmettingen weieens curatief (genezend) optreden. Vorig jaar gebeurde dat bij de bestrijding van meeldauw. Eric gebruikte hiervoor spuitzwavel, waarna de schimmel in de zon ver brandde. „Tot nu toe is dat dit jaar niet nodig geweest. Trou wens, de weersomstandigheden waren er ook niet naar, omdat de zon dan moet schijnen." René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22