Teler verpakt ook fruit Zoet water onmisbaar op Thoolse landerijen Wie herkent niet de hervormde kerk van Bruinisse? Nieuwe Raadkaart dinsdag 16 juli 2002 Er gaan veel stemmen op om in de Zeeuwse rand meren - Krammer-Volkerak, Zoommeer en Markiezaats- meer - weer zout water toe te laten. Problemen met de wa terkwaliteit (blauwalgen) kunnen daar mogelijk mee opgelost worden. In agrari sche kringen willen ze daar niks van weten. Het huidige zoete water is onmisbaar Ovoor een gezonde bedrijfs voering. De Zeeuwse Milieu Federatie betwijfelt dat: af gelopen jaren is er nauwe lijks gebruik gemaakt van de bestaande zoetwater-moge lijkheden, stelt de ZMF. Wat daarvan zij, Thoolse boeren brengen daar verandering in. Ze hebben de handen ineen geslagen om op hun landerijen zoet water binnen te brengen. Het verbeteren van de zoet water-voorziening voor de agrariërs is tot nu toe nooit echt van de grond gekomen. Pogin gen strandden vooral op de hoge kosten die ermee gemoeid zijn. Zo leed aanvoer van zoet water naar Schouwen-Duiveland schipbreuk en ook een plan voor inlaat op Tholen haalde het niet. De boeren durfden het niet aan vele euro's méér aan water schapslasten op tafel te leggen. Inmiddels zijn de omstandighe den veranderd. Steeds duidelij ker is dat voor het welslagen van intensievere teelten het kunnen beschikken over zoet water van levensbelang is. Maar ook gang bare gewassen doen het beter als er beregend kan worden. Bloemenkweker Edward Riet kerk uit Tholen heeft zich sa men met zijn collega's Johan van der Wel en Jan van Dalen sterk gemaakt voor een nieuw zoetwater-plan in een deel van Tholen. Enmet succes. Ze slaag den er in een voldoende aantal agrariërs achter hun ideëen te krijgen en de medewerking van het waterschap Zeeuwse Eilan den te verwerven. In een gebied van zo'n 1000 hectare, grofweg tussen Oud-Vossemeer en Tho len, benaderde het drietal met steun van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie, alle boeren. Doel was het inventari seren van de zoetwater-behoef te en kijken of er voldoende draagvlak was voor het uitvoe ren van maatregelen om zoet water in te laten. Rietkerk - 'het was een enorme klus en best spannend' - vertelt dat het waterschap vooraf als eis stelde dat tenminste drie kwart van de agrariërs (zowel aantal boeren als oppervlakte) in het betrokken gebied achter de plannen moest staan. De uit slag was een steun in de rug voor de initiatiefnemers: 80 procent stemde in met het zoetwater plan en was bereid daarvoor een overeenkomst te tekenen. „Ik vind het een succes, zeker als je ziet hoe conservatief veel Zeeuwse boeren zijn", zegt Riet kerk. Het plan houdt in dat het waterschap zorgt voor het door spoelen van de hoofdwaterlo pen (via de inlaten Drie Grote Polders en Oud-Kijkuit en de twee uitlaat-gemalen Een dracht en Loohoek), met zoet water uit de Schelde-Rijnver- binding. Voor het bewaken van de waterkwaliteit (met name het zoutgehalte) wordt meetap paratuur geplaatst. Boeren kunnen het zoete water uit de waterlopen halen en op hun lan derijen gebruiken. De kosten zijn geraamd op 25 euro per hec tare per jaar. Iedereen in het plangebied die met zijn grond aan hoofdwaterlopen ligt, wordt aangeslagen. Volgens Edward Rietkerk heeft iedereen sowieso wat aan het binnenlaten van zoet water. Hij wijst op het terugdringen van de verzilting. „Voor de kwelbe- strijding is het een must om zoet water te hebben. Daarnaast ontstaat een scala aan mogelijk heden op teelttechnisch gebied. Je kimt beregenen, je teeltplan kan breder opgezet worden. Je concurrentiepositie verbetert er door. De rest van Nederland kan al beregenen, Zeeland niet. Wat dat betreft is er een achterstand, die nu ingehaald kan worden. Als kweker van zomerbloemen (sierkool, aronskelken en rozen- bottels als hoofdteelten en nog tien bijteelten) weet Rietkerk als geen ander hoe belangrijk zoet water kan zijn. „Beregenen geeft 30 procent meer waarde", stelt hij onomwonden. „In de bloemen is het wenselijk dat je producten minimaal een sten gellengte van 60 centimeter hebben. Met beregenen kom ik op 70 tot 80 centimeter. De leng te wordt betaald; 80 centimeter brengt meer op dan 60 centime ter. Als je 20 centimeter kunt winnen, scheelt dat aanzienlijk. Bovendien krijg je met berege nen een gelijkmatiger lengte, minder groeiverschillen. Als al les op dezelfde lengte zit, werkt dat gemakkelijker, je hebt min der sorteerwerk en bespaart ar beid. Ook is er een betere benut ting van meststoffen, je kunt met minder bemesten toe." Proefdraaien Er zijn ongeveer veertig over eenkomsten door boeren gete kend. Het plan kan nu gaan proefdraaien. Er wordt ook al gekeken of er zoetwater-moge lijkheden kunnen komen buiten het plangebied. Het is duidelijk dat de Thoolse boeren verzilting van de Randmeren niet zien zit ten, want dan kunnen ze hun plan meteen vergeten. Rietkerk: „We hebben het als sector al moeilijk. Alle mogelijkheden die er zijn voor een betere be drijfsvoering moeten we benut ten. Je moet ook vooruit denken. Wat nu nog niet in het bouwplan zit, kan er over twee jaar wél zijn. Het is ook voor volgende generaties van belang." De Thoolse bloemenkweker on derstreept dat aan de agrarische producten ook steeds hogere kwaliteitseisen worden gesteld, 'anders doe je niet meer mee op de markt'. Hij noemt als voor beeld aardappelen. De kwaliteit daarvan kan gunstig worden beïnvloed door beregenen. „En als je ziet dat met beregenen ook het bemesten en bespuiten min der kan worden, doen we ons best het milieu te sparen." Agrariërs moeten zich meer opstellen als ondernemer, meer marktgericht denken. Dit advies krijgen land- en tuin bouwers tegenwoordig te pas en te onpas. Fruitteler Ad Slabbe- koorn uit Eversdijk voegde de daad bij het woord. Hij nam een half jaar geleden het sorteer- en verpakkingsbedrijf Fruit Pac king Zeeland (FPZ) over van veiling The Greenery; in de ke ten van producent tot consu ment een belangrijk onderdeel. Het verwerken van appels en peren vormt voor FPZ de hoofd moot, maar in de stille tijd wordt ook fruit - zoals pruimen, nectarines en kiwi's - van het zuidelijk halfrond behandeld. Ad Slabbekoorn kan met de beste wil van de wereld niet be schouwd worden als een door snee-fruitteler. Als voorzitter van de kring Zeeland/Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie en van de vakgroep Fruitteelt van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (en nog een handvol andere be stuursfuncties) loopt hij mee in de voorste gelederen. Hij is het type 'ondernemende onderne mer', zoals bijvoorbeeld politici graag zien. Tijdig inspelen op ontwikkelingen in de sector, nieuwe mogelijkheden oppak ken, kansen grijpen. Zo pleit Slabbekoorn al langere tijd voor méér samenwerking tussen telers, ook op het gebied van sorteren en aanbieden van fruit. Geen vanzelfsprekende zaak. Net als hun collega-ak kerbouwers zo lang mogelijk zelf baas willen blijven over hun aardappelen, zijn fruittelers ge neigd zich individueel op te stel len richting marktpartijen. Om als producenten een zo groot mogelijke stem in het kapittel te hebben, is dat niet echt verstan dig. „Processen veranderen, ook in de fruitteelt", weet Slabbe koorn als geen ander. Tegen die achtergrond is het niet verwon derlijk dat de teler uit Eversdijk begonnen is aan een nieuw avontuur, genaamd Fruit Pac king Zeeland. Plet idee voor de overname van het sorteer- en verpakkingsbe drijf op het Greenery-complex in Biezelinge werd vorig j aar ge boren, vertelt Ad Slabbekoorn. De veilingreus wilde de activi teiten afstoten. „De Greenery is nu vooral een marketing- en sa- lesorganisatie. Ze focussen zich echt op de in- en verkoop van groenten en fruit. Dat is hun kerntaak. De Greenery had een sorteerstation staan. Dat heette Fruit Packing Zeeland. Daar wilden ze mee stoppen en ze zochten een partij om de activi teiten over te nemen." Aanwe zigheid van een grote sorteer- en verpakkingsinrichting in een fruiteeltgebied als Zeeland is voor de telers een gunstige om standigheid. Daarom heeft Slabbekoorn samen met zijn broer Cees eens goed nagedacht over de toekomst. Toen bleek dat fruitcollega S. Capelle in Nieuwerkerk (die in Baren- drecht al ervaring heeft met een pakstation) en op- en overslag bedrijf Kloosterboer in Vlissin- gen-Oost wel wilden meedoen, hakten ze de knoop door en be sloten ze de overname-stap te wagen. „We hebben gezegd: we trekken de stoute schoenen aan. Er kwam bovendien een prach tige, moderne sorteermachine beschikbaar in Limburg, door een fusie van veilingen daar." In het Greenery-complex is een oppervlakte van zo'n 4.000 vier kante meter gehuurd. Daar zijn nu twee sorteermachines en een aantal koelcellen beschikbaar. Het sorteren en verpakken van appels en peren is hoofdzaak. „We verpakken alles wat de klant vraagt", zegt Slabbe koorn. „Van het Holland-kratje tot plastic bak en wat daar tus senin zit." De ouderwetse, in bijna iedere huishouding nog wel aanwezige houten veiling- kist wordt niet meer gebruikt. „Die is bijna helemaal vertrok ken uit de Nederlandse fruit teeltwereld." Aan kleine ver pakkingen (per stuk of in zakjes van een kilo) waagt FPZ zich niet. Daarvoor zijn nogal wat investeringen nodig en daar is het jonge bedrijf nog niet aan toe. Ondanks de moderne opzet, met zoveel mogelijk automatisering (bijvoorbeeld het aanbrengen van een sticker op een appel en peer), blijft er nog vrij veel handwerk nodig. Er is het hele jaar rond een vast personeelsbe stand van twintig arbeidsplaat sen; daarnaast wordt via uit zendbureaus een beroep gedaan op tijdelijke krachten. Afgelo pen april was een erg drukke maand, toen werden ruim vijf tig mensen ingezet. Het streven van FPZ is in eerste aanleg het verwerken van ongeveer tien miljoen kilo's appels en peren per jaar. Dat is overigens een be scheiden deel van de totale Zeeuwse productie, die onge veer tachtig miljoen kilo be draagt. Er is dus ruimte voor groei. Slabbekoorn wijst erop dat nog heel wat telers zelf op het eigen bedrijf sorteren. Hij schat toch zeker de helft. „De tijd zal leren of dat zo blijft. Het is mede afhankelijk van de eisen van de supermai-ktketens. Als die hun wensen doorzetten, dan krijgen veel zelfsorteerders het moeilijk", voorspelt hij. „Wij hebben wel uitbreidingsmoge lijkheden. We kunnen als het moet absoluut meer aan, zeker als je in ploegendienst gaat draaien." De start en opbouw van het bedrijf zijn hem niet te gengevallen. „Vanhetsorteer- proces waren we goed op de hoogte, dat deden we thuis ook al. En er kwamen gelukkig goe de mensen mee over. Thuis heb ben we alle sorteeractiviteiten natuurlijk stilgelegd." In de zomer, tussen oude en nieuwe oogst in, zijn er weinig Nederlandse appels en peren te behandelen. Omleegloop te voorkomen, zorgt Kloosterboer voor geïmporteerde fruitpro ducten. Voor een deel appels en peren, maar inmiddels zijn er ook pruimen, nectarines en ki wi's (met name uit Chili) door FPZ verwerkt. Slabbekoorn: „Dankzij de producten van het zuidelijk halfrond kan de stille re periode mooi ingevuld wor den. Ons beleid is er op gericht om een continu-stroom te heb ben. Daar is onze basisbezetting ook op afgestemd." Rinus Antonisse Rinus Antonisse Inpak van kiwi's in het sorteer- en verpakkingsbedrijf in Biezelinge. foto Dirk-Jan Gjeltema In februari 1908 kreeg mejuf frouw S. P. Griep uit Yerseke een kaart met daarop de Korte Ring in Bruinisse en op de ach tergrond de Nederlands her vormde kerk. De afzender ver meldde geen naam, maar hield het bij een simpele gelukwens: p.f. De kaart, opgenomen in Buitengebied van vorige week, riep bij heel wat lezers herinne ringen op. „Het was voor mij niet moeilijk om te raden welke plaats het was. Ik heb namelijk als 32 jaar een schilderijtje aan de muur hangen, dat mogelijk nageschilderd is van deze kaart", meldt A. de Raat uit Sint Philipsland. „Toen ik in mijn huis kwam wonen, zat het in de schuur aan de muur gespijkerd. De naam van de schilder is J. C. IJzelenberg." J. de Koning uit Burgh-Haam- stede is in het eerste huis rechts dat het dichtst bij de kerk staat geboren. „In 1944 werd het ei land door de Duitsers onder wa ter gezet en wij waren gedwon gen te evacueren. Toen we in 1945 terug kwamen, was het dorp kapot geschoten, ook de kerk en de toren. De klokken stoel viel bovenop onze zijgevel, die was zodoende ook zwaar ge havend." C. van Weele-de Ko ning uit Terneuzen schrijft dat de kerk door een bombarde ment op 7 januari 1945 zo zwaar werd getroffen, dat sloop niet te vermijden was. Er was aan de kerk in het verle den al het een en ander vertim merd, blijkt uit de reactie van deze inzender. De abt van Mid delburg gaf in 1470 toestem ming voor bouw van een kerk, die gewijd werd aan Sint Jaco bus Minor. Bij de staatsregeling van 1798 verviel de toren aan de gemeente en in 1829 was ingrij pend herstel nodig, aldus Van Weele. „Onder de toren werd in de 19e eeuw school gehouden, ook stond er de brandspuit. In 1902 werd de kerk vergroot en verbouwd." In 1952 werd een nieuwe Nederlands hervormde kerk in gebruik genomen. J. van der Valk-Meermans uit Nieuwerkerk geeft aan dat in het eerste huis rechts de familie Jumelet woonde. Het tweede huis rechts is haar geboortehuis, met aansluitend de smederij van de gebroeders M. en L. Meermans. Het grote eerste huis links is van wagenmakerij Krij ger (gebouwd in 1901). Wegens oorlogsschade is het in 1948 ge sloopt. Het huis voor de kerk hoorde toe aan de familie Le Due (ook veiwoest in de oorlog), die er een winkel (onder meer rookartikelen, snoep en ansich ten) in dreef en een kleine druk kerij. Daar staat nu de muziek tent. „Zou ik de hervormde kerk van Bruinisse niet meteen herken nen? Voor Bruinisse heb ik een zwak: hier werd mijn grootva der Cox-nelis Bal geboren en ge doopt. Hij was het achtste kind en tevens de achtste zoon van Simon Bal en Maatje van Bloois", vei-telt C. M. Bierensuit Lewedoi'p. Deze inzender gaat ver terug in de tijd. „Jacob Bal was al vóór de Tachtigjai'ige Ooxiog kerkmeester van de pa rochie van Sint Jacob de Minde- Groeto uit Bruinisse re van Oost-Duiveland. Zijn zoon Mai'inus Bal is hem in deze functie opgevolgd. Toen gene raal Mondragon Bruinisse in 1575 bezette, bleef de kerk meester met nog vijftien andere mannen in het dorp. Uit wan trouwen jegens de bezetters wist hij een aantal gouden en zilveren voorwei-pen uit de kerk te verstoppen. Sindsdien zijn ze spoorloos." Eén inzender meende de her vormde kerk in Poortvliet te herkennen. De winnaars van de waai-debonnen zijn: N. van Hekke, Bruinisse, M. Bakker, Oost-Souburg en C. Kleppe- Padmos, Zierikzee. Rinus Antonisse Hans Lindenbergh vond in zijn collectie op nieuw een dorpsgezicht mét kerk. Het is er zo te zien maandag-wasdag. De vraag is: welk dorp staat afgebeeld? Voor na dere informatie houdt de redactie zich aanbevo len. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 20 juli worden gezonden aan: i-edactie PZC Bui tengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen; fax 0118-470102 of e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verdeeld. foto Dirk-Jan Gjeltema Bloemenkweker Edward Rietkerk: „Voor de kwelbestrijding is het een must om zoet water te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21