PROVINCIALE ZEEUWSE Helft varkenshouderijen op slot Schelde Groep maakt weer winst Beurzen onderuit, euro dollar waard 23° Liefde voor de lepelaar 19 Sector verbiedt zelf voorlopig alle export van levende dieren J^ÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊM HR-Dubbelglas Wachten op de zon Marokko graaft zich in op Perejil Dode bij overval op supermarkt VANDAAG Historische Markt in Veere Paraguay kondigt staat van beleg af iJielMIT-UJ'illt'Lll Ook CDA heeft ploeg rond Eis 15 jaar tegen Tommy Soeharto Verhuizen naar veilig Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- N 5 Zon Vrij zonnig. De wind is matig, aan zee vrij krachtig uit het noorden bij maximaal 23 graden. 245e jaargang no. 166 dinsdag 16 juli 2002 los nummer 1,00 internet: www.|i i nl door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De helft van de Nederlandse varkens houderijen gaat voorlopig op slot. De zevenduizend bedrijven mogen geen varkens meer slachten, omdat zij mogelijk voer hebben gekregen dat is vervuild met het verboden groeihormoon MPA. Ver- deris de export van alle le vende varkens verboden. De maatregelen zijn door de sector zelf genomen na overleg met minister Brinkhorst van Landbouw. Die hekelde giste ren na overleg met zijn collega's inde Europese Unie het gerom mel in de voedingsindustrie. „Je hebt maar één knoeier nodig en dehele sector krijgt het voor zijn Idezen. Bedrijven moeten nog strikter controleren van wie ze hun grondstoffen betrekken." Het stilleggen van de zevendui zend varkenshouderijen volgt op het napluizen van de tocht die het MPA-voer heeft ge maakt. Glucosestroop Aan de bron staat het in België gevestigde Bioland dat met MPA verontreinigd suikerafval verwerkte tot glucosestroop. Dat werd vervolgens gebruikt in veevoer en frisdrank. Eerder werden al 516 varkens houderijen geblokkeerd, omdat zij voer kregen waarin de Bio- land-stroop verwerkt was. Sinds zaterdag zijn er daar nog mtm Advertentie M Glashandel W MELIESTE I Bezoek onze showroom! tivingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 eens zevenduizend bedrijven bij gekomen. Waarom het ministe rie deze maatregel pas gisteren - tijdens overleg tussen EU-ex- perts - bekendmaakte, is ondui delijk. Brinkhorst vindt niet dat hij terughoudend is met het ver strekken van informatie. De getroffen varkenshouders mogen hun dieren alleen naar de slacht brengen als zij kunnen aantonen 'schoon' voer gebruikt te hebben. Ondertussen test het ministerie steekproefsgewijs varkensvlees van de betrokken bedrijven op de aanwezigheid van het hormoon. Tot nog toe is niets gevonden. Donderdag hoopt het ministerie de laatste analyseresultaten binnen te hebben. Als ook die negatief zijn, dan kunnen de varkens houders weer aan de slag. Als gebaar van voorzorg naar het buitenland heeft de varkenssec tor alle export van levende var kens verboden. Ook deze maat regel kan worden ingetrokken als de vleestests geen MPA meer aantonen. Volgens de minister is het mees te vervuilde voer inmiddels te ruggehaald of opgegeten. Om dat varkens het hormoon zelf binnen tien dagen afbreken moet de sector eind deze week weer normaal kunnen werken. Dat laatste geldt ook voor de 57 grote varkenshouderijen die zelf Bioland-stroop tot nat voer (brijvoeder) hadden verwerkt. Deze bedrijven waren al stilge legd omdat brij voeder het hoog ste gehalte aan stroop bevat. RABAT - Marokko is niet van an de militairen van het ei landje Perejil te halen. Dat heeft Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mohamed Banaissa, gisteren gezegd. Hij voegde eraan toe dat de re gering alle diplomatieke midde len wil gebruiken om het geschil met Spanje op te lossen. Marokko bezette het Spaanse eiland in de Straat van Gibral tar voor de kust eind vorige week. Het land onderstreept daarmee zijn aanspraken op al le Spaanse gebiedsdelen in me diterraan Noord-Afrika. AFP pagina 5: al eeuwen ruzie SPIJKENISSE - Een gewapen de overval op een supermarkt in Spijkenisse heeft gisteravond een man het leven gekost. Vol gens de politie is ook een vrou welijk personeelslid gewond ge raakt aan haar hoofd. De dader bedreigde na slui tingstijd personeelsleden in de winkel aan de Rozemarijndonk met een vuurwapen en eiste geld. Een werkneemster en haar vriend die op dat moment naar binnengingen, werden bescho ten door de gemaskerde over valler. De man werd dodelijk getroffen, de vrouw is met hoofdwonden naar een zieken huis gebracht. Getuigen zagen na de schietpartij een man weg rennen. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. ANP DOMBURG - Aan de Zeeuwse kust schijnt doorgaans de zon uitbundiger dan in het binnenland. Dezer dagen zijn de rollen echter omgekeerd. Was het in het binnenland giste ren echt zomer, aan de kust liet de zon verstek gaan. Een dik wolkendek dreef, voortgejaagd door een noordenwind, boven de stranden. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen maakt voor het eerst sinds jaren weer winst. Het bedrijf boekte vorig jaar een positief resultaat van 7,3 miljoen euro. Volgens di recteur R. Berkvens is dat te danken aan een zuiniger be drijfsvoering en een andere be drijfsstructuur. Door bedrijfsonderdelen meer verantwoordelijkheden te ge ven en de holding te verkleinen, bespaart het concern volgens Berkvens veel kosten. Hij zei dat gisteren in toelichting op de jaarcijfers 2001. De KSG is gesplitst in zeven zelfstandige bedrijven: Schelde Marinebouw, Scheldepoort (reparatie en ombouw van schepen), AmelsSchelde (jacht bouw), Schelde Gears (tandwiel overbrengingen), Schelde Ma chinefabriek (machinale be werkingen), Schelde Marine Services (handel in reserveon derdelen) en Schelde Exotech (speciale producten). Schelde Marinebouw droeg het meest bij aan de zwarte cijfers. Zorgen kind is tandwielkastenfabri- kant Schelde Gears. Het KSG- onderdeel maakte enkele mil joenen euro's verlies en drukte het resultaat fors. Schelde Exotech is op 1 januari van dit jaar verzelfstandigd en maakt sindsdien geen onderdeel meer uit van de KSG. In 2001 heeft het bedrijf 300.000 euro winst gemaakt en dat beïn vloedde het resultaat van de Advertentie op de 'Markt', 10.00-17.00 uur. Tot ziens in Veere ——WH KM WlU—H —HUI UW Groep slechts voor een klein deel. De winst vloeit volledig naar het eigen vermogen, dat 'slechts' ruim acht miljoen euro be draagt. Berkvens: „Het is hard nodig de eigen financiële positie te versterken. Daarom wordt dit jaar geen winstuitkering be taald aan de aandeelhouders. De bedoeling is dat volgend jaar wel te doen." De verwachtingen voor dit jaar zijn volgens Berkvens ook posi tief. De nieuwe structuur van de KSG levert het bedrijf blijvend financieel voordeel op. Hoe groot de winst in 2002 zal uit pakken, kan hij nog niet voor spellen. Dat heeft onder meer te maken met de wisselende marktposities van de bedrijven. Minder opdrachten Berkvens houdt daarentegen al wel rekening met een verlies voor de Machinefabriek, door het wegvallen van twee grote opdrachtgevers, waaronder motorenfabrikant Wartsila in Zwolle. Bovendien heeft de fa briek minder opdrachten door het Enron-schandaal in de Ver enigde Staten. Dat heeft geleid tot een terugval in de verkoop van turbines. Van de zeven verzelfstandigde bedrijven blijven er nog vijf over. Na het vertrek van Exo tech begin dit jaar, wordt nu Schelde Gears afgebouwd. Een zoektocht van anderhalf j aar le verde geen koper op. Berkvens sluit niet uit dat het bedrijfson derdeel alsnog wordt verkocht. In samenspraak met onderne mingsraad en vakbonden is een reorganisatieplan opgesteld. Voor driekwart van de 55 werk nemers wordt een andere baan gezocht, in eerste instantie bij KSG of Damen Shipyards. De rest van het personeel blijft nog een aantal jaren in dienst om aan lopende onderhoudscon tracten te kunnen voldoen. De vier miljoen euro die KSG moet terugbetalen aan de Euro pese Commissie gaat niet ten koste van de winst. De onterecht verkregen staatssteun wordt betaald uit het eigen vermogen. De Europese Commissie droeg Nederland in juni op vier mil joen van de 55,1 miljoen euro verstrekte overheidssteun terug te vorderen. Brussel eiste dat omdat de verkoop van De Schelde niet gepaard gaat met een inkrimping van de nieuw- bouwcapaciteit. De Europese regels stellen dat wel als voor waarde voor overheidssteun. Overigens overlegt de KSG nog met het ministerie van EZ of het tegen de Brusselse beslissing in beroep gaat. De oproerpolitie in Ita, 40 kilometer ten zuiden van Asuncion, slaat in op aanhangers van ex-generaal Oviedo. fotoEnriqueZarza/AP van onze redactie buitenland ASUNCION - President Luis Gonzalez Macchi van Paraguay heeft gisteren de staat van beleg af gekondigd. In het Zuid-Amerikaanse land zijn zeker vier en mogelijk vijftien gewonden gevallen bij protesten tegen het economisch beleid van de regering. De maatregel geldt voor vijf dagen. Een aantal grondwettelijke burgerrechten zijn buiten werking gesteld. Honderden demonstranten blokkeerden wegen in het land, aldus zegslieden van de regering. Vol gens de autoriteiten zijn veel van de betogers aan hangers van ex-generaal Lino Oviedo. Die pro beerde sinds 1996 al drie keer tevergeefs de macht over te nemen. Hij woont nu in Brazilië. De crisis in Paraguay is het gevolg van de econo mische recessie in buurland Argentinië. De rege ring in Asuncion devalueerde de nationale munt en eind vorige maand ontstond er een run op banktegoeden nadat een lokale bank was ge schorst omdat de instelling met liqiditeitsproble- men kampte. AFP/RTR pagina 4: neoliberalisme mislukt Daar aanwezige dieren bleken inderdaad het MPA-hormoon in zich te hebben en staan sinds dien op stal. Vandaag moet Nederland op nieuw uitleg geven aan de overi ge EU-landen over de aanpak van het MPA-schandaal. De ir ritatie over de gebrekkige en verwarde wijze van informeren neemt toe. GPD 1. Botero(foto) 1.02.18 2. Armstrong 0.10 3. Gontsjar 0.17 65. Boogerd 4.37 t1. DeGaldeano 33.21.23 2, Armstrong 0.26 46. Boogerd 6.52 zie pagina 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Na de WD heeft nu ook het CDA zijn bewindsliedenploeg rond met Kamerleden C. van der Knaap en J. Wijn als respec tievelijk staatssecretaris op Defensie en op Econo mische Zaken en Buitenlandse Handel. De LPF heeft de ploeg nog niet rond. Het Openbaar Ministerie in Jakarta heeft gisteren vijftien jaar cel geëist te gen Tommy Soeharto. Justitie is ervan overtuigd dat hij opdracht gaf voor de moord op een rechter nadat deze hem veroordeelde we- jr." gens corruptie. Vooral op Randstedelijke gezinnen met jonge kinderen heeft Zeeland een steeds grotere aantrekkingskracht, merken makelaars in de provincie. Zeeland staat be kend als een veilige oase. varia 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,21 en 22. van onze redactie economie DEN HAAG - Paniekverkopen op de Amsterdamse beurs heb ben de AEX-index gistermid dag doen kelderen naar 368 punten, een verlies van 5,88 pro cent. Na sluiting van de Europe se beurzen, die gisteren bijna allemaal een 'mini-krach' be leefden, doken ook de Dow Jo nes en de Nasdaq zwaar de ver liezen in, maar later op de avond volgde een even spectaculair herstel. Intussen bereikte de eu ro pariteit met de dollar. De paniek sloeg gistermiddag in het laatste half uur van de han delsdag toe, toen duidelijk werd dat de beurs door de 'steungrens' van 378 punten zou gaan. De AEX heeft nu het laag ste niveau bereikt sinds de zo mer van 1997. Er was gisteren niet direct een aanleiding voor de paniekver kopen. Handelaren spreken van een groot gebrek aan vertrou wen, waardoor ook grote beleg gers de beurs mijden. Analisten zien geen parallel meer tussen de stand van de economie in Eu ropa en de VS en de ontwikke ling van de beurzen. De euro deed het gisteren daar entegen goed en doorbrak de barrière van 1 dollar. De Euro pese munt zet daarmee een op mars voort, die in april begon. Toen noteerde de euro ruim on der de 90 dollarcent. De snelle waardestijging wordt door eco nomen toegeschreven aan het afnemende vertrouwen in het Amerikaanse bedrijfsleven. De euro zag op 1 januari 1999 het licht tegen een koers van 1,16675 dollar. Meteen daarna begon de nieuwe munt aan een lange glijvlucht, die in oktober 2000 tot een dieptepunt leidde van 82,17 dollarcent. GPD zie ook pagina 7 (Advertentie) naam: n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15.- straat. nr 9eef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- fJ per maand met nummer: j automatische incasso 19,25). handtekening: o per kwartaal met automatische incasso 52,-). :Vb per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- v vens. In de colofon treft u nadert informal," aan automat.sche incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4"000ÖÖ2" igfifi&SZ ma sis wo do vr za (postzegel niet nodig) WtBÊÊÊÊMÊÊKIÊÊÊBÊÊBÊÊBMÊÊBBÊÊKBUÊÊÊIËBÊËÊÊBBBBÊBBStÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1