Zeeland is een veilige oase PZC Habib Koité en band Helden aan de Schelde Wise wijst kabinet op gevolgen langer leven kerncentrale Weinig animo voor sfeervol logeren op Zeeuwse hoeves Boerderij 's nachts in daglicht 13 Bestuur van LPF-Zeeland blijft eigen koers volgen Kindvriendelijk Strandvolleybal in Dishoek kunst cultuur Feest Sinte Pier dinsdag 16 juli 2002 doorHarmen van derWerf MIDDELBURG - Het huidige bestuur van LPF-Zeeland on derneemt zonodig juridische stappen tegen een alternatief bestuur onder de naam LPF- Zeeland. Voorzitter L. Sturm heeft dit gisteren gezegd. Een aantal ontevreden leden van de LPF in Zeeland wil za terdag in Goes een nieuw, alter natief bestuur kiezen, omdat zij het zittende bestuur ondemo cratisch vinden. Volgens Sturm is daar geen sprake van. „Wij zijn als bestuur gekozen in maart. Toen nog als bestuur van Fortuynlijk Zee land. Later is onze naam veran derd in LPF-Zeeland, omdat de landelijke LPF één lijn wil trek ken. Alle regionale en lokale af delingen gaan de afkorting LPF dragen, met daarachter de naam van een provincie of ge meente." Mochten ontevreden LPF-leden zaterdag in Goes een nieuw be stuur kiezen op de door hen uit geschreven vergadering, dan heeft dat bestuur, aldus Sturm, geen enkele status. ,,Zij mogen ook de naam LPF niet voeren. Als ze dat toch doen, onderne men wij zonodig juridische stappen. De naam LPF-Zeeland is bij de Kamer van Koophandel gevestigd met het huidige be stuur-, als Fortuynlijk Zeeland met de verkorte naam Lijst Pim Fortuyn-Zeeland. Volgende week presenteert de landelijke LPF alle regiocoördi natoren. Zij krijgen een leden lijst mee onder strikte voor waarden in verband met.de wet op de privacy. Het Zeeuws LPF- bestuur is van plan op korte ter mijn een nieuwsbrief te maken voor alle leden en na de vakantie volgt een vergadering voor de Zeeuwse leden om onder meer te praten over de verkiezingen van Provinciale Staten van volgend jaar maart. Of Sturm de vergadering van ontevreden leden bijwoont, weet hij nog niet. ,,Als ik een dolle bui heb, ga ik misschien wel." door Emile Calon Zeeuwse makelaars krijgen klanten van steeds verder weg. Nog maar een paar jaar geleden was een baan in Bergen op Zoom of Roosendaal toch zo'n beetje de grens voor een zoekop dracht naar een Middelburgse woning. Tegenwoordig kijkt P. Verburg van Ori- sant Makelaardij in Middelburg niet meer vreemd op als hij benaderd wordt door mensen met een baan in Rotter dam voor een woning op Walcheren. Hij vertelt over een familie uit Helle- voetsluis, van wie de man in Rotterdam werkt. Het gezin is nu driftig op zoek naar een woning op Walcheren, terwijl de man beslist niet van plan is om van werkplek te veranderen. Middelburg ligt echter maar een half uur verder rij den van het bedrijf dan Hellevoetsluis, aldus de makelaar. Want zodra de man nu zijn wijk in Hellevoetsluis uit is, moet hij op de rem trappen en zich voe- gen in een zeer langzaam rijdende file. En zo sukkelt hij elke dag bumper aan bumper van Hellevoetsluis naar Rot terdam. Straks, als het gezin een wo ning in Middelburg of directe omgeving heeft gevonden, is hij nauwelijks meer tijd kwijt om zijn werkplek te bereiken. „Hoogstens een half uurtje extra." Dat gezin kiest volgens de makelaar voor kwaliteit van leven. In het Zeeuw se is die kwaliteit volgens hen een stuk hoger dan in Hellevoetsluis, waar maar weinig speelruimte is voor de kinderen en waar toch veelal gehaast wordt ge leefd. Daarnaast kiezen ze voor het Zeeuwse omdat ze deze provincie een veilige oase vinden. Eén eenvoudig fietsslot is in Middelburg nog steeds voldoende om er zeker van te zijn dat je na het doen van de boodschappen weer terug kunt rijden op je eigen fiets. Je kunt bij wijze van spreken hier nog je fiets zonder slot parkeren, grapt de ma kelaar. Er wordt inderdaad vaak vreemd opgekeken door veel Zeeuwen Voor veel mensen uit de Randstad is een van de overwegingen om naar Zeeland te komen dat kinderen er tenminste veilig op straat kunnen spelen. foto Ruben Oreel als mensen hun fiets met meerdere 'Am sterdamse' beugels en kettingen veran keren. En een huis met diverse sloten op de voordeur is ook nog steeds een fikse bezienswaardigheid. Ex-randstedelin gen met zulke sloten worden door hun Zeeuwse buren vaak toch wat vreemd aangekeken. Burchten Verburg geeft aan dat hij steeds meer zoekopdrachten krijgt van randstede lingen die hun 'onveilige omgeving' willen ontvluchten. Dat zijn mensen die het beu zijn om de fiets met twee zware sloten vast te leggen en toch nog be vreesd zijn dat bij terugkomst het rij wiel is verdwenen. Het zijn mensen die gewoon over straat wensen te gaan zon der het risico te lopen dat op slinkse of brute wijze de portemonnee wordt ge rold of gekaapt. Het zijn ook mensen die hun huizen niet in burchten wensen te veranderen. Die het beu zijn om de voordeur met vier sloten af te sluitende garagedeur elke avond te barricaderen en 's nachts geen raam open durven zet ten uit angst dat er toch nog iemand binnen komt sluipen. Die mensen kie zen, indien ze de mogelijkheid hebben, steeds vaker voor Zeeland, aldus de makelaar. Voor hen is Zeeland een regio waar ze hun kinderen in veiligheid kunnen op voeden. Hij is niet verbaasd als hij hoort dat stellen uit Amsterdam pas besloten om de kinderwens te vervullen na de verhuizing naar Zeeland. In de oude woonomgeving waren nauwelijks tot geen speelplekken voorhanden en zou den de kinderen, zeker de eerste jaren, absoluut niet buiten kunnen spelen. Hij weet zeker dat als het lukt om meer banen te creëren in het Zeeuwse, er een fikse toestroom van nieuwe bewoners tot stand komt. Hij merkt aan den lijve dat er voldoende belangstelling is voor wonen in Zeeland. De tweede baan vormt echter vaak het probleem. Daar mee doelt hij op het vinden van een baan voor de partner. Zolang dat een probleem vormt zal het moeilijk zijn om jonge gezinnen te lokken, merkt hij op. De mensen uit de Randstad en de Bra bantse stedenrij die bij hem aanklop pen voor een huis in het Zeeuwse heb ben dan ook al (deels) carrière gemaakt. De mensen die hem benaderen hebben over het algemeen wel iets met Zeeland. Het zijn of oud-Zeeuwen of ze kennen Zeeland van hun vakanties. Hij krijgt maar weinig klanten die Zeeland slecht kennen. Burgemeester D. van der Zaag van Goes vertelde onlangs ook dat de meeste mensen die vanuit de Randstad verhui zen naar zijn gemeente op de een of andere manier een band hebben met Zeeland. Net als Verburg ziet hij nau welijks mensen naar Goes verhuizen die geen enkele band hebben met Zee land. door Maurits Sep BORSSELE - Het nieuwe kabi net is voornemens de kerncen trale Borssele langer open te houden. Maar over de gevolgen - meer kernafval, de veiligheid van de reactor - lijkt niet of nau welijks te zijn nagedacht, stelt Wise (World Information Servi ce on Energy) in Amsterdam. In haar gisteren gepubliceerde rapport 'Kan Borssele langer openblijven?' citeert Wise het regeerakkoord van CDA, LPF en WD over kernenergie: „Het kabinet dient met de producent- /eigenaar in overleg te treden over het openhouden van de centrale in relatie tot de econo mische en veilige levensduur en hier afspraken over te maken." Wise, tegenstander van kern energie, mist echter een mening over de gevolgen die een ver lengde levensduur van de Bors- selse centrale heeft. Vooi-al het afvalprobleem wordt onder de aandacht gebracht. Elk jaar dat Borssele langer openblijft wordt er extra kemsplijtingsaf- val geproduceerd. „De vraag is wat hiermee gaat gebeuren; op- werking of directe opslag." Aan beide opties kleven problemen, schrijft Wise. Opwerking Borssele laat de brandstofsta ven nu in Frankrijk opwerken. Daarbij worden uit. het afval nog bruikbare stoffen gehaald. Het echte afval wordt vanaf vol gend jaar opgeslagen in een bunker voor hoog radioactief afval bij de Covra in Vlissingen- Oost. Doorgaan met opwerking maakt uitbreiding van die bun ker noodzakelijk. Dat kost naar schatting 22 miljoen euro. Bovendien is internationaal af gesproken te stoppen met op werken. Wise vraagt zich af hoe Nederland onder dat verdrag uit wil, indien het kabinet kiest voor doorgaan met opwerken van kernafval. Het alternatief voor opwerking is de gebruikte splijtstofstaven meteen opslaan. Dat kan nu echter niet. De bunker bij de Co vra is niet geschikt, omdat de opslagbuizen daarvoor te kort zijn. Er zou een nieuwe bunker gebouwd moeten worden, waarvan de kosten worden ge raamd op 200 tot 300 miljoen euro. Welke optie het ook wordt, er zijn forse investeringen nodig. Wise werpt de vraag op wie voor de kosten opdraait. Zijn dat de eigenaren van de kerncentrale, de energiebedrijven Delta en Essent? Of moet het Rij k meebe talen? Ook de veiligheidsvraag wordt gesteld. Als de kerncentrale Borssele langer openblijft, is zij dan nog veilig? De centrale is gebouwd in 1973, met een be oogde economische levensduur van dertig jaar (2003) en een technische levensduur van veertig jaar (2013). Bovendien is de nucleaire stroomfabriek in 1997 ingrijpend opgeknapt. Wi se maakt zelfs een uitstapje naai de kans op acties van terroris ten, al wordt die kans klein ge acht. Wise neemt in het rapport geen standpunt in. „We willen vooral laten zien dat er nog heel veel losse eindjes zijn", verklaart woordvoerder R de Rijk. Hij heeft niet de illusie dat het kabi net nog van mening verandert over kernenergie, hij hoopt slechts dat het rapport leidt tot een goede discussie. „Want er zijn hoe dan ook nog een hoop problemen op te lossen." DISHOEK - Het jaarlijkse zes- tegen-zes strandvolleybaltoer- nooi wordt op woensdag 31 juli in Dishoek gehouden. Belangstellende ploegen kun nen zich nog tot en met maan dag 29 juli voor het strandvol- leybaltoernooi inschrijven bij strandhuisje 362. Het inschrijf geld is zes euro per team. Het toernooi begint om half tien 's ochtends. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Ze wisten vorig jaar al dat hij zou komen. De manager van Habib Koité stak zijn enthousiasme over de con certreeks Helden aan de Schel de niet onder stoelen of banken. Programmeur Guido Goethals hield sindsdien intensief con tact en straks staat de Malinese muzikant daadwerkelijk op de Markt in Terneuzen. Koité en zijn band Bamada wor den tegenwoordig in één adem genoemd met andere Afrikaan se giganten als Salif Keita en Moiy Kante. In de afgelopen ja ren waren ze op alle grote we reldmuziekfestivals te zien, van Sfinks en Dranouter tot Mun- dial. Helden aan de Schelde is op een andere leest geschoeid en wat minder groots opgezet. Maar de vierde editie belooft op voorhand, niet in de laatste plaats door het optreden van Koité, al weer meer publiek te trekken dan vorig jaar. „Het bezoekersaantal vertoont een stijgende lijn. Sinds 1999 hebben we een behoorlijke sprong voorwaaiis gemaakt. Je merkt dat ook. Mensen vragen maanden van tevoren al: 'Wan neer komt het weer?' Het begint echt te leven", vertelt mede-or ganisator Geexi van den Eynde. Goethals plakt daar nog wat cijfers aan vast: „Vorig jaar hadden we achthonderd tot duizend bezoekei-s per avond." De zomerse concei*treeks is vier jaar geleden begonnen naar analogie van Helden in het Park, muziekevenementen die al een aantal jaren plaatsvinden in onder meer Eeklo en St. Niklaas. Gestimuleerd door een Euregio-subsidie kwam er een samenwerking tussen de Belgi sche organisatie, Terneuzen en Uit in Vlissingen. Dat pad is vo rig jaar niettemin verlaten. „Er kwam ontzettend veel papieren rompslomp bij kijken", legt Goethals het belangrijkste na deel uit. Het festival draait sindsdien op subsidie van de provincie, de gemeente en niet in de laatste plaats dankzij sponsoring van het Centrum Management Terneuzen, dat een behoorlijke duit in het zakje doet. Koité mag worden genoteerd op vrijdag 2 augustus, maar het eerste concert wordt op 19 juli verzorgd door Nada Ghalia Benali uit Tunesië. Een toevals treffer, want zangeres Benali belde zelf de organisatie op, met de vraag of ze in Terneuzen mocht optreden. Haar begelei dingsband Nada bestaat uit vier Belgische muzikanten, die sitar, viool, gitaar en percussie hante ren. De muziek die ze maken be vat Arabische, Indiase en Euro pese invloeden. In de sfeer van de avond wordt tijdens het concert Tunesische couscous geserveerd. „Als het programma bekend is, geven we de lij st aan Ronald de Meyer, die er vervolgens allerlei exotische gerechten bij zoekt", vertelt Goethals. Leuk voor het pu bliek, leuk voor de muzikanten, al pakt het wat die laatsten be treft nog wel eens verrassend uit. „Vorig jaar hadden we een groep uit Belize. Via internet was Ronald aan een recept uit dat land gekomen. Maar toen ze hier aankwamen, wilden ze maar één ding: pizza Een ander vast element tijdens Helden aan de Schelde is het straattheater. Tijdens de con certen wordt het publiek ver maakt door steltlopergroep Teatro Pavana (19 juli), straat- goochelen door Robert Blake's Crazy Magic Streetshow (26 juli circustheater Vladimir Ape trots augustus) en de spreken de en zingende olifant Ganesha, begeleid door Zarco Polo, de laatste der grote Mongoolse Sultans en zijn buikdansende vrouw op 9 augustus. Welgeteld vier concerten dus, tegenover vijf in het verleden. Die keuze is bewust gemaakt. „We sti'even naar een hogere kwaliteit. Dat gaat, met een vast budget, ten koste van het aan tal", legt Goethals uit. Kwaliteit is hoe dan ook te zien en te be luisteren op 26 juli, wanneer de Spaanse flamenco-zangeres Ampara Cortes optreedt, bege leid door twee gitaristen. Muziek uit Colombia, met Afri kaanse roots, staat op 9 augus tus op het programma. Dan tre den de Champeta AllStars op. De groep, die een dag later als hoofdact optreedt tijdens de Antilliaanse Feesten in Hoog straten, zorgt voor het aspect dat bij de Helden naast kwali teit voorop staat: ambiance. De concerten vinden plaats in het muziektheater op de Markt in Terneuzen. door Jacques Cats VLISSINGEN - Het project 'lo geren in Zeeuwse sferen' is op losse schroeven komen te staan. Het initiatief om het aanbod van agrarisch toerisme te ver breden en verbeteren heeft on voldoende weerklank gekregen bij de agrarische sector. Boei-en duiven de stap niet aan om flinke investeringen te doen zonder de zekerheid van vol doende inkomsten te hebben. Momenteel wordt onderzocht of het project met de overblijvende participant kan worden inge vuld. Vorig jaar rijpte het plan om met het logeren in Zeeuwse sferen de vernieuwing van het Zeeuwse buitengebied impulsen te geven door exclusieve logiesvormen te realiseren op het platteland. El ders in het land blijkt dat een succes te zijn. Het Noord-Hol landse Waterland presenteert de Boerenkamer, in Friesland en Groningen biedt logies in de Pronkkamer en Noord-Brabant kent de Open Haard Herbergen. In alle gevallen betreft het kwa litatief hoogwaardig onderdak voor de rust zoekende toerist. Het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ), de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) en de Koninklijke Horeca Nederland vonden elkaar in het sti'even ook in Zeeland iets der gelijk tot stand te brengen. Op dit moment moet echter pas op de plaats worden gemaakt om dat het aantal deelnemers van uit de landbouw beneden de vex*wachtingen is gebleven. Voor de ZLTO was dat aanlei ding om een punt te zetten ach ter de deelneming in het project. J. Wisse uit Meliskerke, die na mens de ZLTO nauw betrokken was bij het project, vindt het jammer dat de organisatie zich heeft moeten terugtrekken. „We mikten op de inrichting van boei'enhotelkamei's op een vier- sterrenniveau. Daar is ook een markt voor. Maar de boeren zien op tegen de hoge investeringen die daarvoor nodig zijn. Dat is een sprong die ze niet duiven wagen. Er moet minimaal 35 weken per jaar bezetting zijn. De meesten weten uit ervaiing dat 35 weken wel erg veel is." Aanvankelijk waren er dertien serieuze kandidaten uit de agrarische sector. Daar zijn ex- uiteindelijk drie van overgeble- ven. Wisse: „En dat zijn er te weinig om het project door te zetten." De drie boeren die toch op de weg verder willenkunnen als ze dat wensen van de ZLTO onder steuning krijgen. Maar zij zul len wel de promotionele onder steuning door het Bureau voor Toerisme moeten missen. Het BTZ probeert nu samen met de horecasector het project op de rails te houden. „Vanuit de horecahoek is er meer aanbod", weet directeur R. de Reus van het BTZ. De eerste zorg gaat nu uit naar het vinden van nieuwe financieringsbronnen. Dat kunnen bijdi'agen uit het be drijfsleven zijn, maar volgens De Reus is het ook denkbaar om niet meer afhankelijk te zijn van subsidiestromen maar volledig commei-cieel te gaan. Vertraging Nu de ZLTO niet meer meedoet komt het accent van 'logeren in Zeeuwse sferen' anders te lig gen. De logiesvorm blijft be- pei'kt tot hoi'ecabedrijven op het platteland. Logies in au thentieke boerderijen komt bui ten beeld te vallen. Wisse hoopt dat er op langere termijn voor de agrarische sector toch moge lijkheden komen om in te haken. Het terugtrekken van de ZLTO zal leiden tot vertraging in dé uitvoering van het project. Aan vankelijk was het de bedoeling begin volgend jaar al de eerste zoveel steiTen-verblijven op een aantal hoeves te kunnen ope nen. De Reus: „Dat is nu wel erg ambitieus." NIEUWVLIET - Nieuwvliet, in de Zeeuws-Vlaamse volksmond 'Sinte Pier' genoemd, viert dit jaar zijn Sinte Pierse feesten op maandag 29 juli op het sport veld aan de Mettenijcdijk. Vanaf 14.00 uur staan cle tradi tionele rommelmarkt, een Vlaamse kermis, diverse kin derspelen en pony rijden op het menu. Ook zijn er oude tracto- x-en en andex-e landbouwmachi nes te zien. Om 17.00 uur is ex- een barbecue en twee uur latex- beginnen de touwtrek wedstrij den om de 'Grote Prijs Sinte Pier'. Toevalstreffer Het optreden van Habib Koité belooft een van de hoogtepunten te worden van de concertreeks Helden aan de Schelde. foto Jeffery Apoian door Marco Hamelink VOGELWAARDE - Het was een vreemde gewaarwording voor wie zondagnacht over de Rijksweg N61 tussen Terhole en Vogelwaarde reed. In de doorgaans rustige, donkere polder trok een verlichte boer derij de aandacht. Het was het werk van de jonge kunstenaar Paul Hendrikse uit Antwerpen die de dag projecteerde in de nacht. Het zag er surrealistisch uit. De Verlichte boerderij met een lichtgroene waas erover tegen de pikzwarte achtergrond van de Zeeuws-Vlaamse nacht. De van oorsprong uit Hoek af komstige Hendrikse (25) was zondagmorgen met het gloren van de dag begonnen met het filmen van de vervallen boer derij van de familie Vercoute- ren uit Nieuw-Namen langs de N61. 's Avonds, met het inval len van de duisternis, projec teerde hij de gedui-ende de dag opgenomen film over de boer derij. Het resultaat: een nach telijk beeld van de boerderij in het licht van de dag. Tegenvaller Een kleine tegenvaller was het ontbreken van de zon zondag middag. „Als de zon had ge schenen, was het vex-sehil tus sen de morgen, middag en avond beter zichtbaar ge weest. Nu bleef het licht eigen lijk de hele dag hetzelfde. Het enige voordeel hiervan was dat het vroeger donker werd en ik dus eerder kon beginnen met projecteren", vertelt Hendrik se. Het was de eei-ste keer dat Hendrikse, die in 1999 afstu deerde als monumentaal De projectie van de overdag gemaakte beelden van de boerderij op hetzelfde pand in het donker, schiep een surrealistisch beeld. foto Camile Schelstraete beeldhouwer aan de academie voor kunst en voi-mgeving in Den Bosch, zijn werk tentoon stelde in Zeeuws-Vlaanderen. In het begin had hij er een hard hoofd in dat zijn plan zou sla gen. „Ik heb op dezelfde wijze wel eens een gedeelte van een huis geprojecteerd, maar nog nooit een heel huis", vertelt Hendrikse. Rond zes uur maandagmorgen was de kunstenaar klaar met zijn project. Over het resultaat kon hij niet andex-s dan tevre den zijn. „Het is geworden zoals ik had vex*wacht. V/ie weet doe ik bin nenkort nog wel iets soortge lijks in Zeeuws-Vlaanderen. In Antwerpen kan ik in princi pe veel doen, maar zo'n project zou moeilijk worden. Voor goed tenigkomen naar Zeeuws-Vlaandei-en zie ik echter niet zitten. In Antwer pen is in tegenstelling tot hier niet zo snel iets speciaal. Je moet daar knokken om ex'ken- ning te krijgen. Het is een uit daging om daar iets van de grond te krijgen", aldus Hen drikse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13